ST. ELOY" Zeer ruime extra Reserves VEREENIGING VAN LEVENSVERZEKERING populaire Klokjesverzekering? Ingezonden Stukken. 115000 GULDEN, „De Jacht naar fortuin"? Rechtszaken Telegrammen. rs. (Hoofdzetel te Rotterdam) Bijkantoor: G O E S, Stationsweg 37 De vereeniglngsvorm waarborgt mede zeggingschap van den verzekerde!!! De winstverdeeling heeft onder de verzeker den plaats en bedroeg in 1933 zijnde 10% der betaalde premiën! Kent U onze Is U reeds bezitter van 't St. ELOY- GEZELSCHAPSPEL Op die plaatsen in Zeeland, waar wij nog niet vertegenwoordigd zijn ACTIEVE AGENTEN gevraagd. Behoorlijke verdienste met goede vooruitzichten. Brieven aan het Bijkantoor te Goes Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen ren bij- je men ses, ook in leden is bijeen lezamen- scharen ,us. bemoe- toekomst tot op hoogte, ïenschen ïr flink nu on- iet geen |te bren- |ninkrijk. bewerken strijden, ing naar irt. tsten in Vandaar t>rganisa- Leider onmoge- belijden. Gods rlijk ver- h on Loos te IVeldhuij- IderGa il. te Ter- Vroegin- ïorp, F. Kunsl e. Door J'ken wer- naar de Scheele, ter en J. E. Beu- I J. Koppe April. prnburg. Kapelle. burg, nm. |nm. ds de im. ds v. Ithuiskerk, |r de Vries lerwijnen md. Velt- lijlen, nm. lor auto J. Donder- Iteken van p jes van 9 rbeider L. rnstig ver- ■amen een In arm en Zij wer- i vervoerd, sseeren en auto na- aorgen is, m het for do or twee Oud-Bus- |an Huizen pension ge- een gasten, len op hun Vakker van aoesten in cht nemen. inboedel Izekerd. Dè ekend. neen lavond reed ragen op chauffeur het stuur dijk kan- hoorden, I bestuurder I de auto in kt, te be- iloozen toestand werden beiden naar het zieken huis te Nijmegen vervoerd, waar men con stateerde, dat zij slechts lichte kneuzin gen hadden opgeloopen. De carrosserie van de auto werd totaal vernield. Terwijl men bezig was de vernielde auto op den weg te brengen, kwam een luxe-auto uit de richting Grave en een tractor met aanhangwagen uit de rich ting Nijmegen. Terwijl de chauffeur van den tractor zooveel mogelijk trachtte uit te halen, voor den luxe-wagen, week hij te ver uit, met het gevolg dat 'hij van de andere zijde van den dijk reed. De chauffeur kreeg geen letsel. Een en ander bracht groote stag natie op dezen drukken verkeersweg. Vijf dagen levend be graven. Uit het dorp Pobersch bij Mar burg a.d. Drau wordt gemeld, dat daar reeds vijf dagen lang een jonge arbeider levend begraven is in een diepen put. Alle pogingen, om den ongelukkige te redden, zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. De bedolvene is de 24-jarige werkman August Kellneritsch, die Zaterdag j.l. werkzaam was in een acht meter diepen put, toen plotseling stukken van den put- wand loslieten en beton-, steen- en aard- massa's hem tot den hals toe begroeven. Kort na het ongeval kwam een afdeeling gedetineerden van de strafgevangenis van Marburg voorbij en ontdekte den bedol vene. Ondanks alle inspanning slaagden zij er evenwel niet in, den ongelukkige te bevrijden. Maandag daarop werd een aantal ge meentearbeiders uit Marburg gerequireerd die van opzij een hulpgang groeven naar den put. Toen men den put bijna bereikt had, brak de betonnen wand opnieuw en verscheidene klompen aarde en beton stortten neer op het hoofd van den le vend begravene. Tegelijkertijd stortte de zijgang in. Twee gemeente-arbeiders wer den hierbij' bedolven en moesten uitgegra ven worden. Om Kellmeritsch te beschermen tegen verder neerstortende brokken puin, plaat ste men over zijn hoofd, het eenige li chaamsdeel van den ongelukkige, dat nog boven de aardmassa's uitstak, een kist. Brandweerlieden pompten hem aanhou dend versche lucht toe. Van tijd tot tijd werden reddingsmanschappen met be hulp van een touw naar den bedolvene neergelaten, om hem wiin en soep toe te dienen. Het reddingswerk werd Dinsdag met vernieuwden moed hervat, doch nog steeds leverde dit niet het minste resul taat op. De toestand van den bedolvene schijnt bijna hopeloos. Uit wanhoop hierover is de ongelukkige in den nacht van Dinsdag op Woensdag waanzinnig geworden en roept thans bijna onafgebroken gillend om hulp. De plaatselijke arts, die dag en nacht ter plaatse vertoeft, heeft hem daarom tot vermindering van zijn lijden een ver- doovingsmiddel ingespoten. Mot o rr ij der op slag ge dood. Gisteravond heeft te Halfweg een ernstig verkeersongeluk plaats gevonden, waarbij een motorrijder om het leven is gekomen. Er bevond zich op dat moment een luxe auto, die met den kop naar Half weg stond geparkeerd, terwijl uit de rich ting Haarlem een licht motorrijwiel na derde dat de geparkeerde auto wilde pas- seeren. Op hetzelfde oogenbli'k naderde uit de richting Halfweg een andere per sonenauto, welke bestuurd werd door den burgemeester van Haarlem. Door welke oorzaak is nog nieit komen vast te staan, maar laatstgenoerhde auto- reed bet mo torrijwiel aan en - smakte dit over de stil staande auto been op den berm van weg. De motorrijder, de 57-jarige heer S., te Haarlem en handelsreiziger van beroep, werd op slag gedood. De burgemeester, die als gevolg van dit ongeluk zeer overstuur was, moest in een nabijzijnde woning worden binnenge bracht, waar bij aan de politie de toe dracht van bet ongeluk uiteenzette. 'Hij bad zelf geen verwondingen bekomen. Onverwacht overgestoken. Gistermiddag is te Leeuwarden een doode- lijk ongeval gebeurd. De 65-jarige M., vee houder te Hantum, stak onverwacht den weg over. Een auto naderde op dat oogenblik. Het was den bestuurder niet mogelijk een aanrijding te voorkomen en ondanks krachtig remmen werd de heer M. hangereden en op slag gedood. Moordaanslag te Den Haag. Gisteravond tusschen 10 en 11 uur, is een moordaanslag gepleegd op de 41- jarige alleenwonende, ongehuwde vrouw A. M. aan het Lamgroen 53 te Den Haag. Zij zat met een schemerlamp en geopend gordijn aan het raam, toen een man voor bij kwam, die na een korte begroeting werd binnengelaten. Korten tijd daarna liep de vrouw hevig bloedend met de hand tegen den hals gedrukt, de straat op naar een van de buren. Dadelijk werd de Eerste Hulpdienst gewaarschuwd, welke de vrouw naar het ziekenhuis ver voerde. Hier bleek, dat de wond, ofschoon ernstig, niet levensgevaarlijk was, aan gezien de hoofdslagader niet was geraakt. De vrouw is, na behandeld te zijn, om streeks half één naar haar woning over gebracht. In het ziekenhuis had zij reeds eenige inlichtingen aan de politie kun nen geven en daarna werd haar in haar woning een verhoor afgenomen, waarbij zij verklaarde, dat zij den dader van den aanslag niet bij naam kende. Wel deelde zij mede, dat de man eenige weken ge leden bij haar op bezoek was geweest, en dat zij het vermoeden had, dat hij in Den Haag woonachtig is. Na een kort gesprek met de vrouw had de bezoeker uit zijn jaszak een zoo goed als nieuw broodzaagmes van onge veer 35 c.M. lengte te voorschijn gehaald. Dit mes met rond, rood gelakt heft, was blijkbaar pas gekocht. Daarmede heeft hij de vrouw een snede over den hals toe gebracht en vervolgens het bebloede mes op tafel gesmeten. Daarop had de man de vlucht genomen. Hij is nog niet ge arresteerd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redecteur, Op den laatsten dag voor de verkiezing kwam mij „De Banier" in handen, die in de plaats mijner inwoning van huis tot deur verspreid werd om de kiezers voor te lichten. Reeds de heer Geschiere heeft in Uw blad gewezen op de schan delijke tendenz, die er lag in den inhoud van dat blad. De stembus beeft nu ge sproken en ook dat schrijven heeft zijn werk gedaan. Stembusresultaat is er dus niet mee te behalen, wanneer men tegen zulk geschrijf te velde trekt, maar toch kan ik niet nalaten om ter wille van waarheid en recht er even op terug te komen. Ik doe dit op gevaar, dat Ds Ker sten zich bij zijn menschen weer beklagen zal, dat hij wordt gesmaad en gehoond. Het zij zoo. „Alle menschen haten me", zei Uyienspiegel, „maar ik héb het er dan ook naar gemaakt". De eerste verzuchting wordt ook door Ds Kersten geslaakt, maar tot de redengevende verklaring kan hij helaas nog niet 'komen. Dat er echter bij de vrienden der te genwoordige regeering grootelijks reden tot verontwaardiging is, hoop ik aan te toonen. Wat moet toch ieder, die 'de ge wraakte verkiezingslectuur van „De Ba nier" gelezen heeft en er niet verder bij doorgedacht heeft, wel gedacht hebben? Immers het kan niet anders zijn, als dat er daar in D'en Haag een stel geweten- looze schurken het roer in handen heb ben, die bet doelbewust er op toegelegd hebben ons land en volk ten onder te brengen. „De Banier" heft een vreeselijke klaag zang op over het afslachten van vee en wijst er op, dat we op onze biddagen God smeeken, dat onze kudden mogen werpen. Oc'h kom! Weet „De Banier" niet, dat we naar het woord van Haggaï veel kun nen ontvangen in een doorboorden buidel? Welnu, we bidden daarom niet, of God ons veel wil geven, maar of Hij, op het geen Hij ons schenkt (dat vele ook) Zijn zegen wil schenken. Doet Hij dat niet, dan kan er 'bij volle schuren gebrek en ellende heersohen. Hoe raadselachtig dat moge klinken, de laatste jaren hebben ge leerd, dat zulks mogelijk is. Zie, als „De Banier" zoo heftig fulmineert tegen die afschuwelijke afslachting van vee, dan vergeet het blad één ding en dat is dit, dat onze regeering moeilijk anders kón handelen. Een van onze voornaamste bronnen van hestaan is altijd de veeteelt geweest. De scheldnaam „kaaskop", die we in den vreemde 'hebben, wijst dat wel uit. Toen dus het buitenland zijn grenzen sloot voor ons vee en onze zuivel, was dat voor ons land niet minder dan een ramp. Het geroep ging op, dat de regeering moest helpen. Onze boeren zaten met stal len vol vee, dat waardeloos was gewor den. Ook met de zuivelproducten wisten ze geen raad meer. Wat moest nu de regee ring in deze omstandigheden doen? Tegen de in nood verkeerende veehou ders zeggen: „Gaat heen en wordt warm?" of trachten de gevolgen van de catastrofe tot zoo klein mogelijke proporties te her leiden? De regeering koos het laatste en we aarzelen niet het uit te spreken, dat onze veehouders alleszins reden hadden daarvoor God te danken. Laten we ons toch 'het geval eens indenken, dat de re geering niet had ingegrepen. Wat zou er dan gebeurd zijn? Zou er dan geen af slachting plaats gehad hebben? Och kom! Dat weet „De Banier" ook wel beter. Er is toch niet één veehouder, die koeien en varkens voor zijn plezier houdt. Stel je voor: een vetmester heeft 2030 vette varkens op stal. Wat had de man met die dieren moeten -doen? Er waren nu een maal veel te veel varkens. Geen opkooper keek zijn krulstaarten aan. Al had hij ze cadeau willen doen, niemand zou zoo'n geschenk hebben aanvaard. Het gevolg zou natuurlijk geweest zijn, dat hij ze zelf voor het grootste gedeelte had geslacht en.... in de put gestoken. Was het nu zóó'n misdaad van onze regeering, dat ze ingreep en regelend optrad? „De Ba nier" vertelde ons zelf, dat de mensehen voor een varken van 150 K.G. nog f 60 kregen. We stemmen toe, dat het niet te veel is. Voor onze veeboeren was het een scha depost, want voor f 0.40 per K.G. kan men naar onze meening bezwaarlijk de varkens mesten. Maar en zóó moet men zich de zaak toch indenken hadden ze de beesten in de put moeten stoppen, dan hadden ze er totaal niets voor gekregen. Nu 'heeft de regeering tegen een ver goeding van f 0.40 per K.G. de varkens laten afslachten en ze niet in den put gestoken, maar laten invriezen om later het vleesoh geleidelijk tegen geringe ver goeding onder werkloozen en andere be- hoeftigen te distribueeren. Is men nu bp de uitvoering van dezen maatregel altijd even kiesch opgetreden? We zouden het niet durven beweren. Zijn er geen kalve ren doodgetrapt? De minister zegt van neen. Ds Kersten houdt staande van ja. Wij vermoeden, dat de waarheid in de- 1 ze wel in 'het midden ligt. Een minister is Geen aansprakelijkheid der leden Onder ALLE omstandigheden tóch f 500.— voor Uw kindl Vraagt inlichtingen. Op aanvraag zenden wl] U dit GRATIS toe nu eenmaal niet alwetend en zelfs bij de meest doeltreffende maatregelen kunnen er dingen gebeuren, die we moeten veraf schuwen. Zijn er niet enkelen, die door die afslachting groote sommen hebben verdiend? De minister heeft het tegen gesproken. Maar ook hier is het best mo gelijk, dat handige speculanten er een slaatje uit hebben weten te slaan. Zeker, we ontkennen niet, dat Ds Ker sten het recht heeft om op misstanden te wijzen. Ja, als volksvertegenwoordiger is dat zelfs zijn plicht. Maar als de man, die beweert met zijn partijgenooten de eenige te zijn, die rekening houdt met Gods Woord, dan 'heeft hij nauwlettend toe te zien. Nauwlettend toe te zien óók op den vorm, waarin hij zijn critiek naar voren brengt. Eenzijdigheid is leugen. Overdrij ving is eveneens leugen. Ds Kersten is niet zoo'n onnoozele Hans of hij kent ook wel de omzettende moeilijkheden, waar voor onze regeering zich geplaatst ziet. Kan het dan door den beugel, als hij bij eenvoudige menschen de voorstelling wekt, alsof de regeering ie schuld is van alle rampen, die ons volk treffen? Dat is het fatale in het optreden der Staatkundig Gereformeerden, da> zij alles wat de regeering doet afkeuren, maar nooit zelf een weg wijzen, die bewandeld moet worden. Ook bij die afslachtings kwestie hooren we niet wat de regeering had moeten doen. De boeren verarmen, de tuinders gaan te gronde, de veehouders zijn de wanhoop ten prooi. Alles heel erg, maar dat is niet de schuld van deze re geering. Integendeel de toestand zou nog veel en veel erger zijn, als we niet een regeering hadden, die alles doet, wat in haar vermogen is om de gevolgen dezer crisis te verzachten. Niettegenstaande het Indianengehuil van alle criticasters en visschers in troe bel water, als de Musserts, de Karstens, de Albarda's, de Van Houtens en de De Vissers, is en blijft dat de waarheid. Onder vriendelijken dank voor de ver leende plaatsruimte. Uw dw. Kamperland. W. F. COUMOU. Verkeerde medicijn. Eenigen tijd geleden plakte een Amsterdamsche apothekersassistente bij vergissing een verkeerd etiket op een medicijnfleschje, zoodat het fleschje, dat een vergift be vatte, in handen kwam van een oude vrouw, die het innam en korten tijd daarna aan de gevolgen overleed. De apothekersassistente is thans door de rechtbank wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen benevens een geldboete van f 75 of 75 dagen hechtenis. Brand. LEIDEN. Hedenmorgen is brand uitge broken in een perceel in de Beschuitsteeg in een voormalig dubbel heerenhuis, waarin in het eene deel is gevestigd een manufacturenhandel met erboven 't woon huis, terwijl het andere gedeelte leeg staat. D'e bewoners, man, vrouw en een 19-jarige dochter, zagen zich den weg naar beneden afgesneden, maar konden zich door middel van een ladder redden. De gevel van het gebouw is ingestort en kwam op straat terecht. Drie politie agenten werden onder het puin bedolven, twee van hen konden gemakkelijk worden weggedragen, maar de derde moest wor den uitgegraven. Allen werden ernstig gewond en zijn naar 'het ziekenhuis over gebracht. Het huis brandde geheel uit. De tegenoverliggende perceelen kregen ernstige brand- en waterschade. Verdronken. WADDINXVEEN. Gistermorgen werd alhier1 drijvend gevonden het stoffelijk overschot van den heer H. S., wonende te Gouda. Het ongeval werd opgemerkt door een 12-jarigen jongen. Hij waar schuwde direct zijn vader die de politie op de hoogte bracht. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Het slachtoffer Iaat een vrouw en kinderen na. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. La- Bruijere, 42 j. en A. Alewijnse, 34 j. Gehuwd: M. v. Biene, 19 j. en F. M. Gelton, 17 j.; G. A. W. J. O. E. Paris, 28 j. en N. A. A. van Lith, 26 j. Overleden: Soeratinah, 52 j., geh. met W. J. Moes; D. Vos, 49 j., geh. met A. Dekker; J. W. Hegberg, 53 j., ongeh. z. Van 1118 April 1935. KRUININ'GEN. Geboren: Jacobus Jan zoon van Jan van de Velde en Pieter- nella Adriana Bliek. (I. Crt.) WE1MELDINGE. 'Geboren Maatje Geertruida en Laurina Leuntje, dochters van Jan Dagevos en Laurina Dingemanse. •Overleden: Cornelia Dominicus, 88 j., weduwe van Johan.nis Oudeman. Gehuwd: Marinus Jacob Verhulst, 27 j. jm. en Johanna Jacoba van Dalen, 28 j. j'd. (I. 'Crt) MIDDELBURG, 19 April. Snijsla 2— 14, Spinazie 922, Postelein 3548, Moskrul 1112, Spruiten 24, Witlof 8' 24, Koolrapen 1)42, Peen 28, Uien 15, Kroten 2)43, Zuring 512, Brui ne Boonen 7, Andijvie 1417, alles per Kg.; Honing 35 per pot; Kervel 9 per chip; Tuinkers 9 per doosje; Peen 11 19,5, Raapstelen 4, Prei 2,59, Selderie 0.52,5, Knolselderie 0,5, Peterselie 0,5 1, Rabarber 3,58.5, Radijs 16,5, Sla- uien 1%, alles per bos; Boerekool 0,5, Bloemkool 3,5—30, Andijvie 0,55, Kropsla 0,56)4, Komkommers 1516, alles perstuk. Bloemen: Narcissen 0.5-6, Tulpen 7-20, Flieren 3-7, Margrieten 8, alles per bos. Primula 5-8, Cineraria 6-7, Calceola ria 19, Geranium 10-12, Begonia 10-30, Fuchsia 15, Cactus 5, Violen 11, Horten sia 21-68, alles per pot. Vergeet mij niet 2-5, Violen 6-16, Ma delieven 9-12, -Primula 18, Bakkruid 11- 26, Flieren 1-10, alles per 100 plantjes. Dahlia-knollen 20 ct per 100 stuks. KAPELLE, 19 April 1935. Kleine vei ling: Spinazie 2024, Stoofsla 37 ct., beiden per K.G. Bloemkool f 14f 18, Krop sla f 1.20f 4.10, beiden per 100 stuks. Selderij f 1.20f 2, Tulpen f 13f 19, bei den per 100 bos. Violenplanten f 1.50f2, Slaplanten 5, Savoye kool-planten 17 ct, alles per 100 planten. Stand van hedenmorgen 10 u.: Borssele. Woensdagmiddag werd aan besteed het onderhoudswerk 19351936 aan den calamiteuzen polder Borssele. Inschrijvingen ingekomen van: H. A. Klaassen, Zaamslag, f 9700; J. M. Dek ker, Papendrecht, f 8660; L. v. Boven, El lewoutsdijk, f 8190; J. en Z. Lagasse, Koudekerke, f9300; F. v. d. Hulle, Oos- terland, f9590; M. v. d. Velde, Bruinisse, f 9270; J. Wolse, Ellewoutsdijk, f 8669; A. Noels, Borssele, f9711. L. P. Gor- stanje, Wemeldinge, f9692; P. Dekker, Veere, f 10.097; A. J. v. Beek, Heinkens- zand, f 9985; L. v. Poperinge, Bruinisse, f 9220; A. J. Verjaal, D'reischor, f 8520; J. Verheijke, Ellewoutsdijk, f9221; A. v. d. Linde, Scharendijke, f 9324; J. F. Cor nells, Hoofdplaat, f 9760; J. Haring- man, Colijnsplaat, f 8975; W. de Bokx. Hoek, f9750. Behoudens goedvinden van Ged. Staten gegund aan den laagsten inschrijver. Op Maandag 22 April a.s. hopen D.V. onze geliefde Ouders NICOLAAS TRAMPER en TANNETJE VAN DEN BERGE, hun 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog vele jaren voor ons gespaard mogen blijven is de wensch van hun Dankbare Kinderen. 's-Gravenpolder, 20 April 1935. Stand van Donderdagmiddag 3 u.: 755. Licht op voor fietsen: Zondag 7 u. 27 min. Maandag 7 u. 29 min. Dinsdag 7 u. 31 min. Kapelle. Ten overstaan van Notaris J, G. Kram werd Donderdag alhier in hei openbaar verkocht 1.85.73 H.A. weiland en wegeling aan den Lurpschen weg. Kooper dhr G. D. Vereeke voor f 500 per 39.24 A. Kruiningen. Woensdag werd door no taris Kram in Hotel Korenbeurs alhier verkocht een woonhuis met erf van G. Lindenberg. Kooper de hoogste inschrij ver D. Sinke alhier voor f 1310 plus alle t kosten. Heden overleed zacht en kalm, na een geduldig gedragen lijden, onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader LEUNIS DEKKER, in den ouderdom van 54 jaar en 9 maanden. Sterke de Heere ons in deze zware beproeving. Uit aller naam: Wed. L. DEKKER—WISSE. Koudekerke, 19 April 1935. Na een geduldig, smartelijk lijden is heden, in de hoop des eeuwigen levens, ontsla pen, onze lieve Man en der kinderen zorgdragende vader DEEN FRANCKE, in den jeugdigen leeftijd van bijna 32 jaar. Zijn diepbedroefde Vrouw: Wed. J. FRANCKE ZANDEE en Kinderen. 's-H. H. kinderen, 19 April '35 Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Vrouw en zorg zame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder ELISABETH VERWEIJ, in den ouderdom van 69 jaar en 5 maanden. Uit aller naam: JACOB WAGENAAR en Kinderen. 's-Gravenpolder, 19 April '35. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden, onze zeer geliefde Man, Zwager en Oom WILLEM DE KAM, in den ouderdom van ruim 71 jaar. Uit aller naam: Wed. W. DE KAM—POPPE. Serooskerke (W.), 19 April '35

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3