BERTELS EERSTE BLAD Dood en opstanding. ZATERDAG 20 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. f70 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Let op ons ongeschonden loodje aan lederen zak Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezondcr mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MAANDAG 22 APRIL (TWEEDE PAASCHDAG) ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. Onze Heiland en Zaligmaker Jezus Christus heeft Zich, om de vrijheid van Zijn volk te verwerven, vernietigd, de ge- ataltenis eens dienstknechts aangenomen hebbende. Hij heeft Zich als Borg en Middelaar laten binden, opdat Zijn volk zou ontbon den worden. Ontelbare smaadheden heeft Hij gedra gen, opdat Zijn volk nimmermeer te schande zou worden. Hij heeft Zijn gezegend lichaam aan het kruis laten nagelen en de vervloeking van Zijn volk op Zich geladen, opdat Hij hen met Zijne zegeningen vervullen zou. Hij heeft Zich, om Zijn volk van den dood te redden, vrijwillig in den dood be geven. Jezus, wetende dat alles volbracht was, gaf den geest. Dat scheen het einde te zijn. Toen Jezus gestorven was en Zijn lichaam in het graf van Jozef was bijge zet, 'kwam er rust. Bij Zijn vijanden in de eerste plaats. Eindelijk zoo meenden zij had nu de afrekening plaats gehad. D'e dood van Jezus was officieel gecon stateerd; op de grafspelonk was een zware steen gelegd, de deur was verzegeld en bij het verzegelde graf waakten de krijgs knechten. Van dezen Jezus had men niets meer te vreezen. Maar ook in den 'kring der discipelen van Jezus kwam er rust. Aan de geweldige spanning was nu een einde gekomen. Men had g e 'h o o p t, dat deze Jezus degene 'was, die Israël verlossen zou. Maar in tegenstelling met hun hooggestemde verwachting had de Heiland Zich als een Lam naar de slachtplaatst laten voeren. En in plaats van Zijn Koninklijke macht te toonen en af te komen van het kruis, was hij als de andere kruiselingen ge storven. Er 'bleef nu niets meer te hopen over. Het drama was geëindigd. Jezus was gestorven en begraven Maar 'dit was toch niet het einde! Het graf kon Jezus niet houden. Hij brak de banden des doods. D'aar kwam op den Paaschmorgen leven in de stille doodenspelon'k. Terwijl de be wakers van het graf zéér bevreesd vlucht ten, daalden engelen neer, om den steen af te wentelen. Petrus en Johannes kwamen tot het graf, maar om het ledig te vindon. Maria ontmoette den levenden Heiland, terwijl zij zocht Zijn dood lichaam. D'e harten van de onwetende en daar door ontmoedigde Emmaüsgangers wer den in brand gezet en hunne oogen voor de heerlijke werkelijkheid van Jezus' op standing geopend. De juichkreet weerklonk, eerst in den kleinen kring der discipelen, maar daar na duizendvoudig herhaald: de Heere is waarlijk opgestaan! Jezus leeft! Hij is waarlijk opgestaan! Dat is de blijde 'boodschap, die ook op dit Paaschfeest weer uitgaat over de aardo. Maar, welke bet eek® nis heeft nu voor ons dit machtige heilsfelt. Wat n u t ons deze opstanding? ■Op deze bij uitëtiek praotiische vraag antwoordt 'de Heidelbergseh© Catechist mus onder meer: dat Christus is opgei- staan, opdat Hij de gerechtigheid, die Hij door zijn dood verworven heeft, ons kan deelachtig maken en voorts, dat wij door zijn kracht w'orden opgewekt tot een nieuw leven. Nu heeft leven, alle leven, 'de eigenaar digheid, dat het zich openbaart. Dat de vruchten van 'dat leven gezien worden. Wie leeft uit het revolutiebeginsel, wie het gezag van God en Zijn Woord ver werpt, 'komt vroeg of laat ook als zoo danig openbaar. En zo'O moeten en zullen ook bij hen, die door 'Christus tot een nieuw leven zijn opgewekt, de vruchten daarvan openbaar worden. In het persoonlijk leven in de eerste plaats, maar ook in het openbare leven. Op het terrein van den arbeid, en ook in 'de zaken van het politieke leven. Er zal dan zijn en* moeten 'zijn, een ernstig bageeren om 'heel het leven dienstbaar te maken aan de verheerlijking van den Naam des Heeren, om te doen schitteren de Koninklijke macht van den Jezus Christus, die dood is geweest en zie, Hij leeft. Nu behoeft het helaas geen betoog, dat er in dit opzicht is een verbijsterend te kort. Dat er van dat leven nog 'zoo weinig in de practijk gezien wordt. Ook bij den pas gevoerden verkiezings strijd hebben we dit kunnen waarnemen. Hoe betrekkelijk gering was het 'getal van hen, die daadwerkelijk meewerkten, onder de banier van den op'gestanen Heiland. Daarom moet dit Paaschfeest ons tot nadenken brengen. Ais wij' zingen: „De Heer is waarlijk opgestaan, nu vangt 'het nieuwe leven aan", dan mogen we ons ernstig afvra gen of dat nieuwe leven werkelijk tot openbaring komt. En als we dan zien hoe ver we van dat ideaal verwijderd blijven, dan zal ons dat zeker tot verootmoediging stemmien. Maar dan kan het Paaschfeest ons ook bemoedigen. Er is donkerheid en onrust en onver schilligheid en gebrek aan levensernst en levenskracht. De vijanden van Christus rukken aan, met opgestoken vaan. Wij hebben dat ook in de afgeloopen weken gezien. En zij ihebben vooral in deze dagen 'het oor van de massa. Als we letten op wat in het buitenland gebeurt en we zien de verwarring en ver dwazing bij ons eigen volk, dan schijnt de toekomst donker. Dan schijnt het alsof ook nu nog, de wachters staan bij; een gesloten 'graf. Maar het laatste woord zal toch niet zijn aan den dood, maar aan het leven. De 'Heere 'is waarlijk opgestaan! Hij is de Koning der eere, de Levens- vorst Volksgericht. D'e gehouden Statenverkiezingen heb ben een sterk politiek karakter gedragen. Aan de provinciale belangen werd door verschillende partijen zoo goed als geen aandacht geschonken. Hun bedoeling was dan ook om over de Staten heen aan het Kabinet-Golijn een zoodanige gevoelige slag toe te brengen, dat het onherstel baar geraakt werd. Men hoopte duidelijk te maken, dat de partijen waarop het Ka binet steunt ver in de minderheid zdjn en dat het dus ook geen basis heeft, waarop het kan steunen. Vandaar dat onophoudelijk de Regee ring in gebreke werd gesteld. Dat een doorloopende en felle critiek werd uitge oefend. Dat nu eens de voorstelling werd gewekt dat het Kabinet bestaat uit on bekwame mannen die van hun geweldige taak geen flauw besef hebben en dan weer, dat het willens en wetens op den ondergang van ons volk aanstuurt. Deze verkiezingen zoo werd gehoopt, zouden het Kabinet den genadeslag toe brengen. Wat dit betreft waren de N. S. B., de C. D. U., de S. D. A. P., de Comm. partij en de S. G. P. het roerend eens. Uit dit gezichtspunt moei ook de ge houden verkiezing worden bezien. En wat blijkt dan? Dat de aanval is afgeslagen. Dat een flinke meerderheid zijn vertrouwen in het Kabinet heeft uit gesproken. Dat de meerderheid der kie zers zich door de met een ongekende fel heid gevoerde actie, niet heeft laten be wegen om moe to helpen de positie van het Kabinet te ondermijnen. Het volksgericht heeft gesproken. De beschuldigers werden afgewezen. Hazardspel In Turksche café's verboden. In Ankara, de 'hoofdstad van Turkije, mogen in do café's niet langer hazard spelen worden beoefend. De autoriteiten hopen namelijk, dat dit verbod 'het lezen onder 'de geregelde cafébezoekers zal aan moedigen. Tot de verboden spelen behoo- ren h'et tric-trac tspel, 'het kaartspel en het dominospel. Het schaakspel, indien om geld gespeeld, is eveneens verboden. De eigenaars van de café's, die door dit verbod getroffen worden, vreezen, dat zij geruïneerd zullen worden, indien het ver bod niet wordt ingetrokken. Het Bulgaarsche kabinet afgetreden. De Bulgaarsc'he Minister-president, generaal Slatev, (heeft medegedeeld, dat de Koning 'de ontslagaanvrage van het geheele .kabinet had aangenomen; het kabinet werd belast met de afwikkeling van de loopende zaken. Bij het verlaten van (het 'bureau van den minister-president weigerden de ministers eenigerlei verklaring af te leg gen over de motieven van 'hun demissie. Het ligt voor de hand dat deze ontslag aanvragen verband houden met de ver banning van de oud-premiers Geor'gjev en Zan'kov en eenige andere personen, die vroeger booge functies hebben bekleed. Drukke reizen van ministers. Uit Genève is te Venetië aangekomen de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek, en tevens1 arriveerden er de H'ongaarsohe minister van financiën Fabinyi en de Hongaarsche ambassadeur te Berlijn Masievitz. Te Milaan is uit 'Genève aangekomen de Russische ambassadeur te Rome, Stein. Mussolini heeft den Oostenrij'ksehen vice-kanselier Starhemberg ontvangen. Er ontwikkelde zich een hartelijke ge- dadhtenwisseling, die ruim een uur duurde. In de S'paansche hoofdstad doet een gerucht de ronde over een aanstaand be zoek van den Fransdhen minister van buitenlandsche zaken Laval aan Madrid. Aardbeving geregistreerd. Een aardbeving van buitengewone hevigheid is geregistreerd in het obser vatorium van West-Bromwich. De schok ken duurden twee uur. De haard der beving moet in Klein-Azië gelegen zijn of in de streek der Baffinsbaai. Ook elders, o.a. te Besancón in Frank rijk is de aardbeving waargenomen. Gebrek aan visch in België. De devaluatie heeft de laatste dagen op de Belgische vischmarkt en speciaal op de Brusselsche vischmarkt een 'O'nverwach- ten nadeeligen terugslag gehad. Overal zijn klachten opgegaan over het ontbreken van verschillende soor ten visch en de prijzen zijn dan ook over het algemeen sterk gestegen. Dit tekort is niet alleen te wijten aan de groote vraag, die telkens in den vas tentijd bestaat, doch ook aan het feit, dat de Belgische visschers hun vangst in landen met hooge valuta verkoopen, spe ciaal in Engeland. Een enquête zal worden gehouden om na te gaan of de Belgische visschers die hun vangst in Engeland verkochten, de Engelsche havens uit noodzaak hebben aangedaan of om van de valuta te pro- fiteeren. In het laatste geval zullen ver volgingen kunnen worden ingesteld we gens indirect speculeeren tegen den franc. Korte Berichten. —i In het Oosten van Noord-Amerika is het buitengewoon koud. Bij de Niagara heeft het elf graden gevroren. Het Britsche parlement is tot 29 April verdaagd. Volgens „Le Journal" zal de D'onau- conferentie van Rome, welke aanvanke lijk op 20 Mei was vastgesteld, tot 10 Juni worden uitgesteld. De anarchisten en syndicalisten in Saragossa hebben besloten een alge- meene staking te proelameeren. Ruim honderd personen zijn in verband hier mede gearresteerd. Naar Reuter uit Dresden meldt, zijn wederom twee Evangelische predikanten van het confessioneele front, ds Koerner van Borna en ds Michael van Ebersdorf, gearresteerd. Volgens het „N. Wien. Journ." zal de S.A. Hitier vandaag op zijn verjaardag een zeer bijzonder geschenk aanbieden, n.l. een complete vliegtuigescadrille. Te Nice, in Frankrijk, heeft de mi nister van Posterijen 100 brievenbestel lers geschorst, die het werk neerlegden omdat zij meenden overbelast te zijn. In de laatste dagen hebben hevige stormen in zuid- en midden-Italië groote schade aangericht. Een aantal visschers- scheden worden vermist. De koude-invasie, welke de laatste twee dagen over Oostenrijk is gekomen, heeft in bijna het geheele land sneeuw gebracht. Sinds menschenheugenis heeft op de Oostenrijksche bergen op dit tijd stip niet zoo'n sneeuwmassa gelegen als dit jaar. Te Saragossa hebben links-radicalen een algemeene staking geproclameerd. Er hadden eenige onlusten plaats. Tot formateur der nieuwe Bulgaar sche regeering is benoemd de gewezen gezant Tosjev. Men verwacht niet veel mutaties in het kabinet. Bij' Hallingdal (Noorwegen) is een vliegtuig neergestort. Vier inzittenden zijn verbrand. Volgens een mededeeling van het Fransche ministerie van marine zal over eenkomstig de verhooging van den mi litairen diensttijd van 1 op 2 jaar, de diensttijd bij! de Fransche marine wor den verlengd van 24 tot 30 maanden. BATAVIA—AMSTERDAM IN VIJF DAGEN. Voorspoedige reis van de „Oehoe". Na een zeer voorspoedige reis is gis terenavond om tien minuten over zeven op Schiphol aangekomen de „Oehoe", die zooals men weet Zondag in verband met een motordefect van de „Pelikaan" plot seling uit Batavia is vertrokken en die den tocht naar het moederland in vijf dagen tijds heeft volbracht. Een defect aan den middelsten motor verhinderde de „Pelikaan" uit Calcutta te vertrekken. Toevallig was er daar ook geen motor voorradig, die op de machine gemonteerd kon worden. Op vele vlieg velden op de Indië-route wordt veelal een motor in reserve gehouden. In Cal cutta echter had men een dergelijken mo tor niet in voorraad. Onmiddellijk besloot de K. L .M. de „Oehoe" in te leggen. Het vliegtuig, dat Zondagmorgen uit Batavia vertrok, be stuurd door gezagvoerder Blaak, had een nieuwen motor aan boord voor de „Pe likaan". In Calcutta werd deze motor Maandag afgeleverd. Zooals bekend, is de „Pelikaan" inmiddels weer naar Bata via teruggekeerd. In Calcutta heeft gezagvoerder Blaak de post, die de „Pelikaan" vervoerde, overgenomen, alsmede een passagier, die uit Batavia kwam en naar Amsterdam moest. Tevens kwamen in Calcutta twee Engelschen aan boord, die de geheele verdere reis hebben medegemaakt. In vier dagen tijds heeft de „Oehoe" den afstand CalcuttaAmsterdam afge legd, een zeer fraaie prestatie, die in- tusschen vergemakkelijkt werd door de gunstige weersgesteldheid. Gistermorgen vroeg is de „Oehoe" in Athene opgestegen. Aanvankelijk was het nog niet zeker of het vliegtuig nog den- zelfden dag op Schiphol zou kunnen lan den. De weersgesteldheid was echter op het laatste traject zeer gunstig. De „Oe hoe" had den wind in den rug en bereikte dan ook even na het middaguur Marseille. Om kwart over twee vertrok het toestel weer vandaar, om nog geen vijf uur later op Schiphol te landen. In Marseille wa ren eveneens eenige passagiers aan boord gekomen Bijzondere belangstelling bestönd er gisteravond voor de aankomst van de „Oehoe" op Schiphol niet. Er was geen publiek. De twee Engelsche passagiers, die van Calcutta af hadden meégevlogen, zijn na een kort oponthoud naar Londen doorge reisd met de „Papegaai". Omtrent de oorzaak en den aard van de motorstoring van de „Pelikaan" kon men ons op Schiphol geen nadere inlich tingen verstrekken. Het schijnt een vrij onbeduidend defect te zijn geweest, dat echter in Calcutta niet verholpen kon worden. De samenstelling van de Eerste Kamer. Op grond van de 'thans bekende vér- kiezingen voor 'de Provinciale Staten is berekend hoe straks de vermoedelijke sa menstelling zal zijn van de Eerste Kamer. De v e r m oed e l ij k e samenstelling, omdat 'geen rekening kon worden gehou den met eventueele samenwerking van verschillende partijen bij de verkiezing. Volgens deze berekening zou de Eerste Kamer dan bestaan uit thans nog R.K. 'Staatspartij 15 16 S. D, A. P12 11 Ohr. Hist. Unie 6 7 Anti-Rev, Partij 6 0 Vrijheidsbond 5 0 Vrijz, Bern, Bond 3 4 N. 'S, B2 0 Comm. Partij Holland 1 0 50 50 Tegelijk me twee N.S.B.-ers zou dus één communist in de Eerste Kamer verschij nen, althans volgens deze theoretische beschouwing. De Provinciale Saten van Zuid-Hol land, zooals ze bij deze verkiezing zijn samengesteld, zullen pas over drie jaar vertegenwoordigers naar de Eerste Ka mer afvaardigen. Behoudens bijzondere overeenkomsten tusschen partijen zullen dan de volgende zetels kunnen worden toegekend:, 2 r.k. (onv.), 2 a.-r. (onv.), 1 c.-h. (ver lies 1 zetel), 1 staatk. geref. (winst 1 zetel), 4 s.d.a.p. (winst 1 zetel), 1 libe raal (verlies 1 zetel), 1 N.S.B. (winst 1 zetel), geen v.-d. (verlies 1 zetel). Socialisten en Communisten. Op eenheid van actie aangedrongen. De Communistische Partij1 Holland heeft zich met een schrijven gericht tot het congres van de S. D. A. P., dat tijdens de Paaschdagen gehouden woTdt, waarin zij een beroep doet op het congres, om de tot dusver aangenomen houding van het Binnenland. Onze verhouding tot België. De wilde autobusdiensten. De „Oehoe" maakt de reis BataviaAm sterdam in vijf dagen. Buitenland. Aardbeving geregistreerd. Gebrek aan visch in België. Bulgaarsche kabinet afgetreden. partijbestuur der S. D. A. P. te herzien en tot eenheid van actie met de Communis tische partij! te besluiten. Tevens wordt door de C. P. H. voorge steld met haar bij de a.s. gemeenteraads verkiezingen gemeenschappelijk actie te voeren en daartoe gezamenlijk een pro gram vast te stellen. Verzocht wordt tenslotte een delegatie van de G. P. H. de gelegenheid te geven de in het schrijven gedane voorstellen mondeling toe te lichten. De handel met Duitschland. Het bestuur van de coöp. veiling-ver- eeniging Hoogezand-Sappemeer heeft gisteren het volgende telegram gezonden aan den minister van economische za ken: Prijzen aan de veiling heden zeer on voldoende. Oorzaak te geringe betaling^ vergunningen van Duitsche zijde. Verzoe ken dringend uwer Excellenties tusschen- k'omst ter verkrijging van verbetering. Nederland en Japan. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Hirota, heeft den directeur van oeconomische zaken van Neder- landsch-Indië, mr G. H. C. Hart, die eer gisteren te Tokio is aangekomen en diens echtgenoote een luch aangeboden, waar bij ook aanzaten de Nederlandsche ge zant te Tokio, J. C. Pabst, en dr Na- gaoka, gedelegeerde naar de Nederl.- Japansche handelsconferentie, die on langs te Batavia is gehouden. In Japansche kringen is men vrij op timistisch ten aanzien van de mogelijk heid van hervatting van de Nederlandsch- Japansche handelsbesprekingen tot rege ling van den handel tusschen Japan en Nederlandsch-Indië, hoewel geen offi- cieele mededeeling hieromtrent is gepu bliceerd. Nederlandsche Invoer in de Ver. Staten. Naar men weet, is tusschen België en de Vereen. Staten een handelsverdrag tot stand gkomen. Blijkens een uit New York ontvangen particulier bericht, gelden de aan België (en Luxemburg) toegestane tariefsverlagingen ook voor Nederland. In de presidentieele boodschap, waarbij het 'handelsverdrag met België werd af gekondigd, is n.l. verklaard, dat de ta riefsverlagingen ook voor Nederland zul len gelden tot zes maanden na den da tum, van inwerking treden. Tegen 'dien tijd mag verwacht worden, aldus de bood schap, dat Nederland zelf een verdrag met de Vereen. Staten zal hebben. Zwit serland wordt desgelijks behandeld. De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek- lei, varkens- en pluimveevoeder, Bestelt bi) Uw plaatielljken voederhandelaar oi coöperatie. Oliefabrleken N.V. - Amsterdam ONZE VERHOUDING TOT BELGIE. De quaestie van de sluis te Terneuzen. In de Belgische senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft senator Dens als rapporteur dezer commissie zijn ver slag over de begrooting van Buitenland sche Zaken uitgebracht. Sprekende over de betrekkingen tusschen Nederland en België betoogde de senator, dat België er naar streeft deze betrekkingen vertrouw der en inniger te maken. „Wij zijn ervan overtuigd, dat wij in den tegenwoordigen wervelstorm, die de kleine naties meer bedreigt dan de groote staten, den weg moeten banen en, met gelijken eerbied voor de souvereine rechten onzer beider landen, oplossingen moeten nastreven,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1