WOENSDAG 17 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 138 Buitenland. Binnenland. (0) (0) (0) (1) (0) (1) (0) (1) Belangrijkste Nieuws. Stakkertje Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De uitslag in Overijssel en Drente. In twee provincies hebben reeds giste ren de Statenverkiezingen plaats gehad: in Overijssel en Drente. Voor de A. R. partij is de uitslag niet ontmoedigend. Het was deze partij, die de zwaarste aanvallen had te verduren, zoowel van de zijde der N. S. B. als van de Staatk. Gereformeerden. Alles wat er verkeerd in ons land is of geacht wordt verkeerd te zijn, werd op rekening van deze partij ge schreven. Wanneer we daarmee rekening houden, kunnen we over den uitslag in Overijssel en Drente tevreden zijn. Er was weliswaar een niet onbeduidend stemmenveries, maar terwijl in Overijssel slechts 1 zetel verloren ging, konden in Drente alle 7 zetels behouden blijven. De zwaarste verliezen werden geleden door den Vrijheidsbond, die alléén in deze twee provincies reeds 5 zetels verspeel de. Drente tot voor kort een liberale burgt bij uitnemendheid, ziet nu het aantal libe rale Statenleden tot slechts 3 zinken. Ook de C. H. Unie en de Vrijz. Dem. bond hebben, mede tengevolge van de gewijzig de Kieswet, niet ongevoelige verliezen ge leden. D'e N. S. B. wist in deze provincies di rect 7 zetels te bezetten. De stemmen die zij verkreeg 'het 'blijkt uit de cijfers dui delijk kwamen in hoofdzaak uit v r ij - zinnige kringen. Merkwaardig is, dat de andere revolu tionaire partijen de Communisten en de Soc. Democraten zich volkomen wisten te handhaven. De N. S. B. heeft deze groepen niet gedeerd. Niet minder trekt de aandacht, dat on danks het feit, dat in Overijssel een Kath. D'em. candidaat gekozen werd, de R. K. Staatspartij ongeschokt bied:. Ook hier bleek weer, dat de actie van de S. G. P. wel de Prot. Ghr. partijen, maar niet de R. K. Staatspartij verzwakt. Bij deze voorloopige opmerkingen moe ten we het laten. Vandaag wordt de hoofdslag geslagen. Frankrijks resolutie inzake de Duitsche herbewapening. Gistermiddag heeft de Fransche minis ter Laval in de vergadering van den Vol- kenbcndsraad te Genève den door de Fransche regeering gewenschten tekst in zake de D'uitsohe herbewapening inge diend, mede namens de regeeringen van Engeland en Italië, Deze resolutie houdt zoo ongeveer het midden tusschen 'de zeer tamme, waarover Vrijdag te Stresa in beginsel overeenstem ming verkregen was en die voornamelijk aan de Engelsche wenschen voldoening had geschonken en den verscherpten vorm ervan, die Laval had ontworpen. De resolutie heeft den volgenden in houd: De volken'bondsraad, overwegende: 1. dat de nauwgezette eerbiediging van alle verdragsverplichtingen de grondregel is van het internationale leven en een eerste voorwaarde voor de handhaving van den vrede; 2. dat het een essentieel beginsel van het volkenrecht is, dat geen land zich van verdragsverplichtingen kan ontdoen, noch deze kan wijzigen, anders dan in over eenstemming met de andere verdragslui tende partijen; 3. dat de afkondiging van de militaire wet van 16 Maart 1935 door de Duitsche regeering in tegenspraak met deze begin selen is; 4. dat de Duitsche regeering door.deze elenzijdige actie zich geen enkel recht heeft kunnen scheppen; 5. dat deze eenzijdige actie, doordat zij een nieuw element van onrust in den internationalen toestand bracht, noodza- kelijk schijnen moet, een bedreiging tegen de Europeesche veiligheid te zijn, over wegen bovendien: 6. dat de Engelsche en de Fransche re geering met instemming van de Italiaan- sche regeering op 3 Februari 1935 aan de Duitsche regeering een program had den voorgelegd van een door vrije onder handelingen te sluiten algemeene regeling van de organisatie der veiligheid van Europa en voor een algemeene bewape ningsbeperking in een stelsel van gelijk heid van rechten, welk programma tevens de actieve medewerking van Duitschland in den volkenbond zou verzekeren; 7. dat de bovenbedoelde eenzijdige ac tie van Duitschland niet slechts met dit plan onvereenigbaar is, doch geschied is, terwijl de onderhandelingen daarover daadwerkelijk reeds begonnen waren; Verklaart: I. dat Duitschland tekort geschoten is in den plicht, dien alle leden der inter nationale gemeenschap hebben, om de verbintenissen, die zij hebben aangegaan, te eerbiedigen, en veroordeelt iedere een zijdige verloochening van internationale verplichtingen; H. noodigt de regeeringen, die het ini tiatief tot haar programma van 1 Febru ari 1935 genomen hebben of die daaraan toetreding gegeven hebben, uit, om de aangegane onderhandelingen voort te zet ten en in het bijzonder te bevorderen het sluiten van verdragen binnen het kader van den volkenbond, die, rekening hou dend met de verplichtingen van het vol kenbondsverdrag, noodzakelijk mochten schijnen, om het in dit programma om schreven doel voor de verzekering van de vredeshandhaving te bereiken; III. overwegende, dat de eenzijdige ver loochening van internationale verplich tingen het bestaan zelf van den volken bond als instelling ter verzekering van de handhaving van den vrede en van de or ganisatie van de veiligheid in gevaar zou kunnen brengen; besluit, dat een zoodanige verloochening wanneer het gaan zou om verplichtingen, die de veiligheid en de handhaving van den vrede in Europa betreffen, alle ge schikte maatregelen van de zijde der vol kenbondsstaten en binnen het kader van het vo'lkenbondsverdrag zal moeten in het leven roepen, zonder afbreuk te doen aan de toepassing der reeds in internationale overeenkomsten voorziene bepalingen en draagt aan een nader samen te stellen commissie op voor dit doel bepalingen voor te stellen, die het volkenbondsverdrag meer doeltreffend in de organisatie van de collectieve veiligheid zullen maken en in het bijzonder precies aan te geven de economische en financieele maatregelen, die zouden kunnen worden toegepast, wanneer voortaan, een staat, al dan niet lid van den volkenbond, den vrede in ge vaar zou 'brengen door de eenzijdige ver loochening van de internationale ver plichtingen. De resolutie is in het eerste gedeelte scherper tegen Duitschland -dan te Stresa verlangd werd, doch zij is toch voor Duitschland niet kwetsend. De redevoering van Laval was zeer ge matigd. 184 Parelvisschers omgekomen. Aan de Westkust van Australië, ten Westen van Broom, zijn parelvisschers met hun booten in een zwaren storm ge raakt. De booten sloegen om, en de opvaren den geraakten te water. Als gevolg hier van zijn 184 parelvisschers, waaronder 61 Japanners, verdronken of door de haaien verslonden. Ontploffingscatastrophe in Tennessee. In Helenwood in Tenessee heeft zich een vreeselijk ontploffing'songeluk voor gedaan. Een brand, die in een woonhuis was uitgebroken, breidde zich uit tot een opslagplaats, waar 20 kisten dynamiet la gen opgeslagen en 200 kisten met kruit. De heele voorraad springstoffen ontplofte. Behalve het spoorwegstation werden 36 gebouwen verwoest, resp. zwaar bescha digd. 100 personen werden min of meer ernstig gewond en 200 personen zijn dak loos gewo'rden. Een aantal personen had zich kort voor de ontploffing in veilig heid kunnen brengen, aangezien de sta tionschef hen tijdig had gewaarschuwd. Medische hulp en verdere hulptroepen zijn onmiddellijk naar de plaats des on- heils gedirigeerd om de noodige assis tentie te verleenen. Sneeuwstorm boven Rusland en Polen. Over een deel van Noord-West Rus land heeft een hevige sneeuwstorm ge woed, waardoor het telefoonverkeer is verbroken. In Klein-Polen heeft een wervelstorm gewoed, die groote schade heeft aange richt. D'e storm woedde in 't Oostelijke gedeelte van genoemd gebied en heeft daar in korten tijd niet minder dan 62 huizen totaal verwoest. Weer Duitsche dominee's naar een concentratiekamp. Uit Berlijn wordt vernomen, dat weder om drie dominee's in Duitschland, Ds Ackermann uit Tannenberg, Ds Lelimann uit Grosbardau en Ds Kruspe uit Geils- dorf, zijn gearresteerd en in een concen tratiekamp opgesloten, omdat zij zich had den aangesloten bij het onlangs door de oppo'sitioneele dominee's ingediende pro test tegen wat het „nieuw-heidendom der Duitsche christenen" werd genoemd. Moeilijkheden voor het ontwapeningswerk De pogingen van den voorzitter der ont wapeningsconferentie, Arthur Henderson, om de te Genève verblijvende vertegen woordigers der mogendheden tot de bij eenroeping van het bureau der ontwape ningsconferentie te bewegen, teneinde den algemeenen toestand daarin nader te be lichten., stuiten op ernstige moeilijkheden. Henderson, zoo zegt men, wenscht het bureau gelijktijdig met de gewone zitting van den volkenbondsraad in Mei bijeen te roepen. De kans daartoe is echter zeer gering. Van Britsche zijde zou zeer dui delijk te kennen zijn gegeven, dat met het werk van de conferentie momenteel nog niet kan worden begonnen, Korte Berichten. De Duitsche autoriteiten hebben honderd tien personen en hun familie leden het staatsburgerschap ontnomen dat zij na November 1918 door natura lisatie hadden verkregen. In Stellarton (Nieuw-Schotland) heeft een ernstige mijnstorting plaats ge had, die aan zeven mijnwerkers het le ven heeft gekost. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN. Overijssel en Drente. De uitslag van de verkiezingen in Overijssel is als volgt: Partijen 1931 1935 R.K. Staatspartij 57170 56600 Anti Rev. Partij30137 27833 Chr. Hist. Unie 35681 31145 Vrijheidsbond 18864 13195 Vrijz. Dem. Bond 12226 11894 S. D. A. P53802 48564 Communisten 4669 5661 N. S. B15672 Kath. Dem. Partij 2489 5983 Staatk. Geref. Partij1 6023 7265 Herv. Geref. Partij 940 934 Plattelandersbond 2602 2989 Chr. Dem. Unie 9973 Rev. Soc. Partij! 6300 Totaal 224603 244007 Verdeeling der zetels. R.K. Staatsp. 12 (12) Anti Rev. 6 (7) Chr. Hist. 6 8) Vrijheidsbond 2 (4) Vrijz. Dem. 2 (3) S. D. A. P. 10 (11) Communisten 1(1) Staatk. Geref. 1 (1) Rev. Soc. 1 (0) Chr. D'em. 2 (0) Kath. Dem. 1 (0) N. S. B. 3 0) De uitslag van de verkiezingen in Drenthe is als volgt: Partijen 1931 1935 Vrijih. Bond 14713 8371 Vrijz. Dem. Bond 11574 9232 S. D. A. P24647 22652 Comm. Partij 2136 Rev. Soc. Arb. Partij! 1323 N. S. B10473 Plattelanders 11574 336 Neutr. Partij 4194 Anti Rev. Partij17336 16741 R. K. Staatsp4122 4067 Chr. Hist. Unie 11935 10915 Chr. Dem. Unie 2408 Lijst G. H. Arling 510 Lijst K. Koekoek Jr. 218 Verdeeling der z Vrijz. Dem. Bond 4 Vrijheidsbond 3 S. D. A. P. 10 Comm. Partijt 0 Rev. Soc. Arb. partij 0 N. S. B. 4 Plattelanders 0 Neutrale Partij 1 Anti Rev. Partij1 7 R. K. Staatsp. 1 Chr. Hist. Unie 4 Chr. Dem. Unie 1 O. S. Partij 0 e t e 1 s. (5) (6) (9) (7) (5) Toelating tot de Kon. Militaire Academie. De minister van Defensie brengt het volgende ter kennis van belanghebben den: In 1935 worden voor toelating als ca det tot de Koninklijke Militaire Acade mie opengesteld: lo. voor het leger in Nederlandsch- Indië: 21 plaatsen voor de infanterie, 2 plaatsen voor de cavalerie, 7 plaatsen voor de genie, 3 plaatsen voor de mili taire administratie; 2o. voor het leger in Nederland: 6 plaatsen voor de genie. In het bijzonder wordt onder de aan dacht gebracht, dat voor de overige wa pens en het dienstvak der militaire ad ministratie van het leger in Nederland dit jaar geen plaatsen worden openge- gesteld. Notariaat. Bij Kon. besluit van 15 April is aan C. H. Wilbrenninck, op zijn verzoek, met ingang van 20 April eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van notaris te Voorst. Het scheuren van grasland. De directie van den landbouw heefi zich tot de vereenigingen van grondbe- zit gewend met het verzoek om mede werking van de verpachters bij het ver leenen van toestemming tot het scheuren van grasland, zulks in verband met de voorgenomen beperking van den melk- steun. In genoemden brief wordt er op gewe zen, dat in Nederland de mogelijkheid tot het scheuren van grasland nog in ruime mate aanwezig is en dat het zoo wel in het belang van grondeigenaren als in dat van pachters raadzaam moet worden geacht, aan de vervanging van grasland door bouwland geen belemme ringen in den weg te leggen. Opbrengst der Rijksmiddelen. Het jongste overzicht van den stand der rijksmiddelen toont voor de „overige middelen", die als werkelijke kasontvang sten zijn vermeld, voor de maand Maart een totaalbedrag van f 30.6 millioen, te gen f 26 millioen over dezelfde maand van het vorige jaar. Voor de eerste drie maanden van 1935 bedroeg de opbrengst f91 millioen, tegen f73,9 millioen over dezelfde periode 'van het vorige jaar. Dteze middelen, die voor het belangrijkste deel uit indirecte belastingen bestaan, la- t n over het eerste kwartaal van het loo- pende jaar dus een meer-opbrengst zien van f 17,1 millioen. Voor Maart alleen bedraagt de stijging f 4,6 millioen. Hel betreffende deel van de raming voor het eerste kwartaal van het loopende jaar bedroeg f 99.5 millioen. Een beschouwing van de verschillende posten toont o.a. aan, dat de opbrengst van de invoerrechten over de eerste drie maanden van 1935, vergeleken met 1934, gestegen is van f 14,6 tot f 19,9 millioen. De accijnzen brachten in totaal over de eerste drie maanden van 1935 ruim f 34 tegen ruim f 31 millioen over dezelfde pe riode van 1934. De omzetbelasting laat voor deze drie maanden een bedrag zien van f 14,3 millioen (v.j. f 9,1 millioen). De middelenstaat vermeldt voor de di recte belastingen geen kasontvangsten De cijfers, die worden genoemd, hebben betrekking op de kohierbedragen. Bovendien dient men er rekening mede te houden, dat b.v. voor de grondbelas ting het oOgenblik, waarop de aanslag biljetten worden uitgereikt, een rol speelt. Het zuivere totaal der in kohier ge brachte bedragen beliep voor de directe belastingen op ultimo Maart van het dienstjaar 1935 f 36,5 millioen, vergele ken met f 38,6 millioen voor den voriger dienst tot en met dezelfde maand van het vorige jaar. D'e vermindering bedraagt hier dus f 2,1 millioen. Voor de grondbelasting is thans zuiver f 8,9 millioen in kohier gebracht (v.j. f 9,3 millioen). Wat de inkomstenbelas ting betreft beloopt het kohierbedrag tot ultimo Maart 1935 f 19,1 millioen (v.j. f 20,6 millioen). Voor de vermogensbe lasting zijn de bedragen resp. f 5,4 en f 5,5 millioen en voor de verdedigings^ belasting f 2,8 en f 3 millioen. De middelenstaat vermeldt voor het dienstjaar 1934 ten aanzien van de zui vere opbrengst over het tijdvak van 1 Ja nuari 1934 tot en met de maand Maart 1935 voor alle middelen een totaal-bedrag van f 455,8 millioen, tegen een totale ra ming van f 493,7 millioen. DE „HETZE" TEGEN DEN GULDEN WORDT VOORTGEZET. Leugen-campagine van „Fin. News". In verband met den aanval van „The Financial News" op den gulden, waar van wij gisteren onder telegrammen mel ding maakten, schrijft het H b 1 d.: Deze nieuwe verdachtmaking van Fi nancial News gaat wel alle perken te buiten. Het blad zet zijn campagne, die letterlijk op niets gegrond is dan op losse beweringen, 'onverminderd voort. De vraag doet zich voor, of tegen deze cam pagne niets te doen is. Men kan een voorstander zijn van volkomen vrijheid van drukpers, maar het nochtans betreu ren, dat deze vrijheid misbruikt wordt voor het dienen van bepaalde belangen, want het is nauwelijks aan te nemen, dat zonder zekere drijfveeren een Lon- densch City-blad, dat in gewone tijden bijna nooit over Nederland schrijft, den toestand in Nederland plotseling zoo in teressant zou gaan vinden, dat het hier aan dagelijks groote plaatsruimte ter be schikking stelt. Wij' hebben er reeds eerder de aan dacht op gevestigd, dat in het bijzonder van Londen uit, de campagne wordt ge voerd, en indien men zich herinnert, wel ke fantastische denkbeelden er herhaal delijk van verschillende zijden in Enge land naar voren zijn gebracht op het punt van monetaire- en de eilverpolitieh, als men verder weet, welke groote finan cieele belangen, zoowel in Engeland, Amerika als elders ijveren voor een ver grooting van den monetairen chaos, dan behoeft men zich niet te verwonderen, dat zulke stroomingen herhaaldelijk tot Binnenland. De leugen-campagne tegen onzen guldei De rijksmiddelen in Maart. De Statenverkiezingen in Drente en Over ijssel. Handelsverdrag tusschen Nederland en Frankrijk. Buitenland. Een Fransche resolutie over de Duitsche herbewapening. Sneeuwstormen boven Rusland en Polen. Weer Duitsche predikanten naar een con centratiekamp. uitdrukking komen in zekere organen van de buitenlandsche pers. Voor Nederland staan echter groote belangen op het spel, en indien de regeering alle krachten in spant, om ons land te behoeden voor een verwildering van de opvattingen omtrent het geldwezen, dan mag de vraag worden gesteld, of men een campagne zooals thans door Financial News wordt ge voerd, langs zich heen mag laten gaan. De vorige week heeft een inzender uit Nederland nog getracht, met klare ar gumenten de redactie van het blad te overtuigen, van de ongegrondheid van de beweringen van het blad. De inzender wees er op, dat hetgeen in Financial News over den gulden wordt geschreven, blijk geeft dat de wensch de vader is der gedachte. Volgens de zienswijze van den inzender negeert het biad verschil lende belangrijke feiten, o.a. den vasten wil van de regeering en de circulatiebank om op den ingeslagen weg voort te gaan en verder, dat de devaluatie in België hier een slechten indruk heeft gemaakt, en niet bepaald tot navolging aanleiding geeft. Ook is het publiek hier niet zoc spoedig vatbaar voor een paniekstem ming. Men is er immers van overtuigd, dat de omzetting van guldenstegoed in buitenlandsche valuta niets anders is dan het ruilen van het eene risico voor het andere. De schrijver had hieraan nog kunnen toevoegen, dat zij, die thans b.v. ponden koopen een veel grooter risico nemen, dan wanneer zij hun tegoed in guldens aan houden, omdat immers de ervaring heeft geleerd, dat de Engelsche valuta geen weerstand kan bieden aan de voortschrij dende waardevermindering. De inzender herinnert er voorts aan, dat aanvallen op den gulden, zooals den laatsten tijd zijn voorgekomen, ook bij vroegere gelegenheden tijdelijk onrust hebben teweeg gebracht, zonder dat deze verdere gevolgen hadden. Wij zullen, zoo besluit het H b 1 d., voortgaan om de leugens, die in Finan cial News over den toestand hier te lan de worden verspreid, voorzoover noodig aan het daglicht te stellen, opdat men weet, van welken kant de wind waait. bij Gevatte Kou, Griep, Influenza, Koorts, Onbehaaglijkheid enz. Vrijdag a.s. (Goede Vrijdag) zal „Da Zeeuw" niet verschijnen. De dertigduizendste. De Vereen, voor Ziekenhuisverpleging in Z.- en N.-Beveland schreef gisteren haar 30.000ste lid in. Diefstal bij de marine ie Vlissingen. D'e politie te Vlissingen is een belang rijken diefstal, gepleegd ten nadeele van de marine, op het spoor gekomen. Als verdacht daarvan is aangehouden een ontslagen marine-schepeling, welke voor dien aan boord van een alhier liggend marineschip het toezicht had over ver schillende goederen. In den kelder van een café aan den Nieuwendijk, alsmede in een woning, werd een groote partij levensmiddelen en verf in beslag genomen. (Tel.) Verplaatst met ingang van 1 Juli 1935 de referendaris 2e der Posterijen, Telegrafie en Telefonie F. J. Hendriks van Middelburg, Inspectiebureel naar het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegreo- fie en Telefonie te 's Gravenhage. Ter navolging. Men schrijft ons: Als bijzonderheid in dezen tijd zij ver meld, dat bij Gebrs Leendertse Hz. (Rip- polder) te Kamperland, dezen winter ptm, 1000 H.L. graan met de hand is gedorscht. Acht menschen hebben daaraan 3% maand werk gevonden. (Hierbij zij opge merkt, dat dit niet is gedaan zooals in Z.-Vl. met Rijkstoeslag). Het zou moei lijk zijn een tweede bedrijf te vinden, waar zooveel graan met de hand is ge dorscht. Als dat goede voorbeeld nage volgd werd, was de werkloosheid in het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1