IBIS SKA' Dobbclmamt lekker man! MAANDAG 18 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 1C0 Verkeerde strijdwijze. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Lueter et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprij8 f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, God» en Viissingon fö,20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cont por regel, Ingezonden mededeelingen 60 eent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdag» en Vrijdags f0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het mooie in den gevoerden verkie zingsstrijd is geweest, dat tot nu toe, voorzoover we konden nagaan, de Anti revolutionaire- en de Chr,-Historische par tij naast elkaar hebben gestreden. Van onderlinge bestrijding was ditmaal geen sprake. Zelfs deed zich hot merk waardige feit voor, dat juist gedurende deze verkiezingscampagne in verschil lende bladen zoowel van Chr. Histori sche- als van Anti-revolutionaire zijde de vraag aan de orde werd gesteld of de tijd niet gekomen is, dat beide partijen zich in ééne partij vereenigen. Bij de bespreking van deze vraag kwamen wel verschillende bezwaren naar voren, maar tegelijkertijd werd over en weer op een innige en hartelijke samenwerking aan gedrongen. Dat is ook zeer natuurlijk. In critieke tijden als we thans beleven, is het dringend noodzakelijk, dat par tijen, die zoo dicht naast elkaar staan, ook als ze gescheiden marcheeren, toch zooveel mogelijk samenwerken en alles vermijden wat onnoodig de verschillen kan toespitsen. Daarom vooral is het zoo betreurens waard, dat het verkiezingsnummer van het „Zuidelijke Unieblad", hetwelk in Zeeland verspreid wordt, zich een min derwaardigen en door niets gemotiveer- den aanval op de A.-R. partij veroorloofde. Op de eerste pagina van dit blad kan men o.m. het volgende lezen: „Men zou anti-revolutionair kunnen stemmen. Maar dan kunnen wij toch moeilijk vergeten, dat het juist de anti revolutionairen zijn geweest, die het monsterverbond met Rome op hun reke ning hebben, een verbond, dat zoo on berekenbaar veel schade aan het pro testantisme heeft toegebracht, terwijl datzelfde Rome thans gereed schijnt te staan een ander verbond aan te gaan, waar een nieuw profijt van te wach ten is." Hier is, zooals men ziet, niet een zake lijke bespreking van verschilpunten, maar eén speculeeren op de kiezersgunst, door het prikkelen van zekere hartstochten. Wat hier genoemd wordt „het monster verbond met Rome" is toch niets anders dan de vroegere politieke samenwerking van de A.-R. en de C.-H. partij met de R.-K. Staatspartij. Een samenwerking, die door niemand minder dan Groen van Prinsterer met kracht werd aanbevolen en dienader door mannen als Dr Kuyper en Mr de Savornin Lohman tot stand werd gebracht. Een samenwerking, die mede tot gevolg had, dat de kracht van het liberalisme werd gebroken, dat op het gebied van het onderwijs het recht zegevierde, dat de vrijheid van het Christelijk onder wijs werd erkend en dat financiëele gelijkstelling werd verkregen. Een samenwerking, die er toe leidde, dat in de revolutiedagen van 1918 H.M. de Ko ningin omringd was door Ministers, waar van later openlijk getuigd werd, dat ze bij moeilijke beslissingen kracht zochten in het gebed tot God. Een samenwerking, die mede oorzaak is geweest, dat de revo lutiepartijen hier niet tot de macht kon den komen en dat -hier ook in woelige tijden een rustige ontwikkeling van het politieke leven mogelijk was. Een samenwerking, die o.m. tot gevolg heeft gehad, dat in de Provincie Zee land sinds jaren een in meerderheid rechtsch college van Ged. Staten kon worden gevormd, waarin ook mannen van Chr. Hist, huize een belangrijke plaats konden innemen. Nu is er op dit punt bij ons volk steeds een zekere schuwheid en gevoeligheid ge bleven, En met name Ds Kersten en Ds Lingbeek hebben niet nagelaten die ge voeligheid te prikkelen en door te wer ken met „het Roomsche spook", zoowel de A.-R. partij als de C.-H. Unie te be strijden. Maar het wekt terecht verbazing als in deze verwarde en verwarrende om standigheden een Chr.-Hist. orgaan een dergelijk wapen meent te moeten gebrui ken om hare candidaten aan te bevelen. Een strijdwijze, die daarvan houden we ons overtuigd niet de instemming heeft van het hoofdbestuur van de Chr.- Hist. Unie. V De schrijver van bedoeld artikel achtte het noodig, nog een ander wapen tegen de Anti-revolutionaire partij op te heffen. „De A.-R. groep zoo schrijft hij verder heeft zich practisch vastge zet op de gereformeerde kerken, en een vreemde dooreenmenging tot stand ge bracht van godsdienst en politiek, waar van de vraag niet onbeantwoord is ge bleven, of dit voor den godsdienst ook schade beteekende." Wat hier gezegd wordt omtrent „door eenmenging van godsdienst en politiek" zou men eerder in een liberaal, dan in een Chr.-Hist. orgaan zoeken. Deze „door eenmenging" is toch niets anders dan toepassing van het Chr. Histo risch standpunt door mannen als Lohman, de Visser, de Geer e.a. met zoo veel kracht verdedigd. En wat betreft het verwijt, dat de A.-R. partij zich practisch vastgezet heeft op de Geref. Kerken, de schrijver weet en kan weten, dat dit we kunnen het niet anders zeggen t— een besliste onwaar heid is. Mannen als Dr H. Visscher, Prof. Seve- rijn, Ds van Grieken, Ds de Geus, en zoovele anderen behooren tot de krach tige verdedigers van de A.-R. partij. Wijlen Ds Talma nam in de A.-R. partij een voorname plaats in. In de A.-R. fracties van de Eerste- en de Tweede Kamer hebben meerdere Ned. Herv. mannen zitting. Van de thans zitting hebbende A.-R. Statenleden in Zeeland behooren i tot de Geref. Kerken en 3 tot de Nederl. Herv. Kerk, de heeren van 't Hoff, Sonke en Dominicus, die ook thans weer op de candidatenlijsten een vooraanstaan de plaats hebben gekregen. Het is jammer, dat dergelijke dingen gezegd moeten worden, maar de betreu renswaardige uitlatingen van het C.-H. verkiezingsorgaan maken het noodig, tegen deze misleidende voorstellingen te waarschuwen. Het moest niet voorkomen, dat in een tijd als deze, strijdmiddelen als hier ge signaleerd, gebruikt werden. De A.-R. partij en de C.-H. Unie hebben te veel punten van overeenkomst en staan te dicht naast elkaar, dan dat ze elkaar op een dergelijke manier mogen afbreken. Laten beide partijen naast elkaar strijden. Ze marcheeren in hoofdzaak in de zelfde richting en er zal reden zijn om God te danken als ze beide onver zwakt uit den strijd te voorschijn komen. Wij noodigen opnieuw de kiezers uit, hun stem uit te brengen op de volgende candidaten: Middelburg J. W. VAN 'THOFF. Goes C. P. VOGELAAR. Hulst Mr P. DIELEMAN. Sluis H. VAN MAZIJK. Tholen C. J. SONKE. Vlissingen P. G. LAERNOES. Zierikzee W. DEN BOER. Stemt no. 1 van lijst 5. Een ander geluid. Dat niet alle Chr.-Historischen het met den inhoud van het bovenaangehaalde ar tikel eens zijn, blijkt duidelijk uit een andere bijdrage in het Zuidelijk Unieblad. Ter aanbeveling van den heer M. Krij ger wordt toch o.m. dit gezegd: „Vermeldenswaard is van hem, dat hij behoort tot de voorstanders van sa menwerking met de anti-revolutionaire partij." En om de verdiensten van den heer J. F. Vermeulen in het licht te stellen wordt o.m. opgemerkt: „Zelfs deelt de heer Vermeulen mee, dat hij een tegenstander van de N. S. B. is, en een voorstander van een coalitie-rediviva tusschen c.-h., a.-r. en r.-k." Wij vermelden dit met genoegen. Bereidheid tot samenwerking met an dere partijen en met name van de G.-H. Unie met de A.-R. partij, strekt inderdaad tot aanbeveling. De laatsie loodje». De laatste loodje» wegen het zwaarst, zegt het spreekwoord, Dit behoeft niet altijd het geval te zijn. Als de voorbereidende arbeid in orde was en als de laatste weken voor den verkiezingsarbeid behoorlijk zijn benut, dan valt bet laatste werk dat nog gedaan moet worden, niet zwaar. Dit is uit den aard der zaak geen aan moediging om nu stil te gaan zitten. Integendeel. Tot het laatste toe, moet worden vol gehouden en doorgezet. Geen enkel geoorloofd middel mag on beproefd worden gelaten om de zege van de A.R. candidaten te bevorderen. Als bet stembuswerk gezegend wordt, laat het dan zóó zijn, dat alle Antirevo lutionairen God kunnen danken voor den zegen ook op bun werk. En ais we geslagen worden, laat het dan zóó zijn, dat we met erkenning van eigen gebrek en onbekwaamheid, toch zonder zelfverwijt den uitslag in Gods hand mogen leggen. DE CONFERENTIE TE STRESA. Een Donau-conferentie? Het is thans na bet verschijnen, van het officieele eind-communiqué der conferen tie te Stresa mogelijk een overzicht te ge ven van hetgeen bereikt of niet bereikt is tusschen Italië, Frankrijk en Engeland. Uit bet resultaat der besprekingen blijkt, dat over de kwestie der Duitsche bewapening te Stresa geen directe beslis sing is genomen. Verwacht wordt, dat op de dezer dagen te Genève te houden bui tengewone zitting van den Volkenbonds raad dienaangaande een resolutie zal worden aangenomen. Wel werd leedwe zen uitgesproken over eenzijdige verloo chening van verdragen. Voortgegaan zal worden met de pogin gen om le komen tot een internationaal accoord inzake de ontwapening. Een belangrijk onderdeel der bespre kingen vormde bet Oost-pact, dat, zooals men weet, door Frankrijk wordt voorge staan en dat beoogt een verdrag van we- derzijdschen bijstand tusschen Duitsch- land, Polen, Rusland, de Oostzeestaten en Tsjecho-Slowakije. Men weet tevens, dat zoowel Duitschland als Polen afkeerig zijn van een dergelijk verdrag. De Duitsche rijksregeering heeft dan ook doen mededeelen, dat zij niet bereid is, zich bij het Oostpact in bovenomschre ven vorm aan te sluiten. Wel verklaart zij zich niet afkeerig van niet-aanvals- verdragen. Zij huldigt het standpunt, dat indien er vertrouwen heerscht, niet-aan- valsverdragen voldoende zijn, terwijl bij gebrek aan vertrouwen ook een pact van wederzjjdschen bijstand niet helpt. De Duitsche regeering is bereid, een collectief veiligheidspact te aanvaarden, indien dit: .1. Wordt opgebouwd op wederzijdsche en algemeene non-agress-ie-verplicbtin- gen en arbitrage; 2. In het geval van verstoring van den vrede een consultatieve procedure wordt gevolgd; 3. In dit geval is de Duitsche rijksre geering bereid, terwijl de nadruk gelegd wordt op de moeilijkheden van een abso lute vaststelling van den aanvaller, zich bij algemeene maatregelen van steunver- leening aan te sluiten. Van verschillende zijden is herhaalde lijk de meening geopperd, dat te Stresa van Frankrijks zijde een harde toon zou worden geboord ten opzichte van Duitsch land. Dit is blijkbaar niet geschied. Ook is gesproken over de herbewape ning van Oostenrijk, Hongarije en Bulga rije. Italië is voorstander van deze herbewa- pening', terwijl daarentegen Frankrijk van oordeel is, dat de Kleine Entente een dergelijke herbewapening met ongerust heid zou beschouwen. Daarom is besloten niets dienaangaan de te ondernemen, zonder Duitschland en de andere mogendheden te erkennen. Derhalve zal getracht worden ver moedelijk op 20 Mei te Rome een Do- nauconferentie bijeen te roepen. Daartoe zullen worden uitgenoodigrl: Duitschland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Hongarije, Roemenië, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowa kije en Polen. Uit een en ander blijkt wel, dat de Engelsche politiek in meer dan één op zicht heeft gezegevierd. Treinramp in Frankrijk. Drie dooden, tien gewonden. Op de internationale lijn Hendaye Parijs is een treinongeluk gebeurd, waar bij drie dooden en tien zwaar gewonden zijn gevallen. D'e z.g, Pyreneeën-expresse, is bij hel passeoren van het station Mareheprime, verongelukt. Van de dertien wagens sprongen er zeven uit de rails en werden omvergeworpen of verbrijzeld, üp dat oogenblik had de trein een snelheid van 108 kilonieter per uur. Dat de ramp geen grooter omvang heeft aangenomen, komt, doordat de trein bestond uit moderne stalen wagens. Eën wagen eerste-klasse kwam tegen een granieten pijler terecht en werd zóo verbrijzeld, dat het voorloopig niet moge lijk was de inzittende slachtoffers te hel pen. Men is vijf uur bezig geweest een spoorwegambtenaar, wiens beide beenen waren afgereden, te bevrijden. De oorzaak is waarschijnlijk een losge laten wiel van de vierde wagen. Henderson te Genève aangekomen. De voorzitter van de ontwapeningscon ferentie, Henderson, is te Genève aange komen, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de werkzaamheden van een aantal commissies en subcommissies, die de laatste maanden aan het werk zijn ge weest. Henderson legde een korte verklaring af, waarin hij erop wijst, dat het werk der ontwapeningsconferentie nog geens zins dood is, zoodat degenen, die een algemeen ontwapeningsverdrag van de grootste beteekenis achten v oor den vrede, de hoop nog in het geheel niet hebben op gegeven. Het conflict tusschen Italië en Abessynië. Uit Stresa wordt gemeld: Zoowel Italië als Abessynië hebben erin toegestemd, hun grensgeschil te onderwerpen aan een ver zoeningscommissie. Een beroep op Hitier? D'e leiders der kerkelijke oppositie in Duitschland hebben Woensdag een ver gadering gehouden met het oog op een mogelijke interventie van den staat in het kerkconflict, die, naar zij vreezen, zal leiden tot een poging de belijdeniskerk te ontbinden. Hardnekkige geruchten doen de ronde, dat in deze vergadering een beroep op Hitler is gedaan, waarbij hem de belofte door hem in zijn Rijksdagrede van 23 Maart 1933 afgelegd, in herinnering wordt gebracht. In die rede had Hitier o.a. het volgende verklaard: D'e nationale re geering ziet in de twee christelijke reli gies de belangrijkste factoren voor de handhaving van onze nationale saamhoo- righeid. Zij zal de overeenkomsten, welke tusschen baar en de afzonderlijke staten zijn gesloten, eerbiedigen. Nog geen der predikanten der belijde niskerk, die in een concentratiekamp wa ren opgesloten, is op vrije voeten gesteld. Korte Berichten. De D'anzigsche nationaal-socialisti- sche leider, Forster, die het er blijkbaar naar den zin van Hitier niet best heeft afgebracht, is met verlof gegaan. Naar verluidt, zou bij worden opgevolgd door Buerckel, die thans in bet Saargebied de leiding heeft. Dr Karl Winter, onderburgemeester van Weenen, brengt een niet-officiëel be zoek aan Londen. Hij hoopt alvorens huiswaarts te kee- ren Parijs en waarschijnlijk Neder land te bezoeken om zijn studies inzake woningbouw en sociale maatregelen voort te zetten. Bij Moskou wordt een fabriek opge richt, kostende 100 millioen roebel om op groote schaal een nieuw praeparaat tegen malaria te maken ter vervanging van kinine. Burgemeesters. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot burgemeester der gemeente Velsen mr M, M. Kwint, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Zui len. Dr H. Colijn te Loenen. Naar men verneemt heeft minister president dr H. Colijn voor het doorbren gen van zijn kort binnenlandscb verlof zijn intrek genomen in hotel „Zilven" te Loenen op de Veluwe. Pensionneerjng van Gedeputeerden. In het binnenkort te verwachten cu mulatie-ontwerp zal naar gemeld wordt door de regeering o.a. worden voorgesteld niet alleen de pensionneering van wethouders doch ook die van Gede puteerde Staten in den vervolge tegen te gaan. Zijn wij wel ingelicht, dan is het de bedoeling om in plaats van pensioen Binnenland. Moord te Schiermonnikoog. De werkverschaffing en de particuliere aannomers. Geen pensionneering van Gedeputeerden meer? Buitenland. De conferentie te Stresa. Treinongeluk in Frankrijk. een afloopend wachtgeld toe te kennen echter van niet langer dan drie jaren. Werkverschaffingsobjecten. Do minister van Sociale Zaken heeft nogmaals de aandacht der gemeentebe sturen en andere overheidsorganen ge vestigd op de mogelijkheid om de uitvoe ring van objecten in werkverschaffing op te dragen aan particuliere aannemers. De gebruikelijke voorwaarden zooala voorgeschreven loonen, die liggen tus schen de steunnormen en de loonen uit het vrije bedrijf, en aanwijzing der ar beidskrachten door de arbeidsbeurzen, zijn van kracht. De bestekken der betref fende werken zullen aan den minister ter goedkeuring worden gezonden. Voorts zal een permanente commissie worden ingesteld bestaande uit vertegen woordigers van de werkgevers uit het bouwbedrijf en eenige ambtenaren, welke zal nagaan, welke werkverschaffingsob jecten zich leenen voor uitvoering door het particuliere bedrijf, en die de wijze der uitvoering en den inhoud der bestek ken zal vaststellen. Met name de instelling van dit over leg houdt de mogelijkheid voor groote verbeteringen en bezuinigingen in. Tot nu nu toe was de behandeling dezer zaken uitsluitend in banden van ambtenaren. Ingezonden Mededeeling. VOOR DE PIJP KPVV Meys, ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Het rubbervraagstuk in de zooileder industrie. Door de federatie van Nederlandsche lederfabrikanten is, naar het „Huisgezin" meldt, besloten, om een medisch adviseur te benoemen, om op wetenschappelijke gronden aan te kunnen toonen, dat leder, om hygiënische redenen, door geen enkel ander product is te vervangen. Schorsing bij een werkverschaffing. Door den opzichter der Ned. Heide maatschappij zijn 66 arbe:ders uit Hen gelo geschorst, die te werk gesteld waren aan de Reggewerken onder de gemeente D'elden. De oorzaak van de schorsing is gelegen in een meeningsverschil omtrent de hoe grootheid van het loon, dat de arbeiders dachten te ontvangen. De plaatselijke contactcommissie beeft deze zaak in onderzoek. Kindervervoer door de spoorwegen. Naar men verneemt zijn door de Ned. Spoorwegen inzake kindervervoer de vol gende gunstige bepalingen ingevoerd. Twee tezamen reizende kinderen bene den 10 jaar mogen reizen op één vacan- tiekaart (welke met Paschen, Pinksteren en van 1 Juli t./m. 15 September worden uitgegeven) en op één 8-daagsche abon nementskaart (welke dagelijks verkrijg baar zijn). Bovendien is de leeftijdsgrens van kinderen, reizende op de bekende „uitstapjes-biljetten voor kinderen", wel ke tot nu toe was beneden 18 jaar, ver hoogd tot beneden 20 jaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1