MIIIMIJ MEID-HUISHOUDSTER Land- en Tuinbouw Rechtszaken Telegrammen. Advertentiën. C. v. BOVEN. Jr, Tel. 59. Krahhendijks VENDUTIE. Openbare Verkooping. 4» Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Marktberichten. inspecteur G.DE LOOZE Molenwater N.4I. Te lef. 6IÖ MIDDELBURG De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland op Donderdag 18 April 1935 zal niet doorgaan. CURSUS AUTOGEEN LASSCHEN Walcherensche Meikfederatie. Nieuwe Plymouth van f1695 nu voor? VEILING WESTKAPELLE SCHOUWING De vrouw en de koffer. Met de autobus uit Wuestwezel arriveer de op het stationsplein te Breda een vrouw, genaamd de R., uit Zevenberg- schen Hoek. Zij droeg een zware koffer. Toen zij in de hal van het stationsgebouw kwam, vond een tweetal daar aanwezige commiezen het zaakje een beetje ver dacht. Zijl onderzochten den koffer en vonden er 2200 pakjes Belgisch sigaret tenpapier in, dat in beslag werd genomen wegens ongedekt vervoer. In de wachtkamer bevonden zich bo vendien drie personen, die den kommie zen verdacht voorkwamen. Een nader on derzoek werd bij hen ingesteld en hoewel zij aanvankelijk ontkenden iets met deze smokkelarij uitstaande te hebben, gaven zij tenslotte toe, dat zij daar aanwezig wa ren om den koffer van de vrouw in ont vangst te nemen. Bij fouilleering bleek elk nog een hon derdtal pakjes sigarettenpapier bij zich te hebben. Door de politie te Breda zijn voorts nog twee personen aangehouden op het perron, die eveneens in het bezit waren van een honderdtal boekjes. Al deze smokkelwaar werd in beslag genomen, terwijl tegen de mannen pro cesverbaal werd opgemaakt. Tumult in de Indische buurt te Amsterdam. Gister avond waren eenige leden van de N. S. B. in de Indische buurt te Amsterdam bezig met het verspreiden van hun bladen. Op het Sumatraplein vormde zich een tegen hen zeer vijandig gezinde oploop. Aanvankelijk wist de politie de tegen standers van elkander gescheiden te hou den. Toen de anti-nationaal-socialisten op de hoeken van de straten spreekkoren aanhieven, en er uit het publiek met stee- nen gegooid werd, greep zij echter krach tig in. Zij wilde een man, die zich niet naar de wijzigingen van een agent wilde gedragen, arresteeren. Hij vluchtte ech ter de Makassarstraat in en lièp een open staande deur binnen. Toen de agenten, die hem achtervolgden hem gelastten naar buiten te komen, weigerde de man, waar op de politie de huisdeur forceerde. De man vluohtte daarop naar het dak, ach tervolgd door agenten. Twintig huizen verder is hij op zijn vlucht door het dak g'ezakt en op een zolder terecht gekomen. De bewoners waarschuwden de politie, dat daar iemand met een hoofdwonde lag. De vluchteling werd hierop gearresteerd en overgebracht naar het posthuis. Op het Javaplein en de omgeving daar van was het intusschen zeer rumoerig ge worden. Herhaaldelijk werd de politie met steenen bestookt en moest zij de me nigte met de wapenen in de hand uiteen jagen, waarbij zij ook waarschuwings schoten moest lossen. Hoewel er rake klappen uitgedeeld zijn, zijn er geen ern stige gewonden gevallen. Tegen elf uur ongeveer was de rust teruggekeerd. Zalmvisscher verdron ken. Op de rivier de Waal onder de ge meente Beneden-Leeuwen was gistermid dag de 70-jarige H. G. met zijn zoon aan het zalmvisschen, waarbij gebruik wordt gemaakt van een net, dat tusschen een drijvende ton en de boot wordt gespannen. Op een gegeven oogenblik kwam een on bekende motorboot aangevaren. De schip per van dit vaartuig schijnt het net niet te hebben opgemerkt en kwam daarmee in aanraking, bij het passeeren van de visschersboot. Het gevolg was, dat deze laatste kapseisde en de beide visschers in het water terecht kwamen. Eenige in de buurt liggende schippers, die het ongeluk zagen gebeuren, begaven zich in allerijl naar de beide drenkelingen, die al een paar maal onder waren geweest. Ofschoon beiden de zwemkunst meester waren zijn zij blijkbaar door de koude bevangen ge weest, waardoor zij niet in staat waren zich zwemmend te redden. Bewusteloos werden de beide mannen uit het water ge haald en naar den dichtstbijzijnden oever, een van de uiterwaarden onder de ge meente Doodewaard gebracht. Hier paste men geruimen tijd kunstmatige ademha ling toe, hetgeen slechts bij den zoon suc ces opleverde. Bij den vader keerden de levensgeesten niet terug. Ontwikkelingsdag. Het programma van den Zesden Ont wikkelingsdag te Goes is verschenen. In geleid zullen worden: „Nieuwere inzichten op fruitteeltgebied". Inleider: de heer Th. A. Vogelaar te Krab- bendijke. „Een en ander over de bedrijfsgebou wen op het Zeeuwsche landbouwbedrijf". Inleider: de heer A. C. Zandee te Woens- drecht. „De bouw van boerderij en woning uit schoonheidsoogpunt". Inleider: de heer J. Jans, Architect B.N.A. te Hengelo (O.) „Boerin zijn". Inleider: de heer C. Zwa german, Rijkszuivelconsulent te Middel burg. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 April 1935. G. de P., 29 jaar, werkman te Goes, had zich te verantwoorden, dat hij zich op verschillende tijdstippen in December 1934 heeft schuldig gemaakt aan op lichting. Hij zou n.l. met het doel zich wederrechtelijk te bevoordeelen valsche- lijk aan een ambtenaar ter secretarie te Goes, belast met het toezicht op de juiste naleving van het verstrekken van steun gelden en het doen van uitkeeringen aan werkloozen, op diens daartoe strekkende vragen hebben gezegd, geen uitkeeringen van de Rijksverzekeringsbank waarop verdachte recht had, te hebben ontvangen. Bedoelde ambtenaar heeft aan verdachte toen een bedrag van ongeveer f25 uit gekeerd, terwijl achteraf bleek, dat ver dachte wel uitkeeringen van de Rijks- verzekeringbank had ontvangen. De Officier van Justitie eischte 1 maand gevangenisstraf. De verdediger van ver dachte Mr W. K. H. Dieleman, bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling. C. de K., 25 jaar, z. b. en M. S. D., 15 jaar, b. b., beiden wonende te 's-Graven- polder, stonden terecht terzake, dat zij op 18 Februari 1.1. te 's-Gravenpolder een hoeveelheid planken, toebehoorende aan J. A. Franje, hebben weggenomen. De Officier van Justitie eischte tegen verdachte K. een geldboete van f25 of 20 d. h., terwijl hij tegen verdachte S. een geldboete van f 10 of 1 m. tuchtsch. vorderde. Beleediging van Hitier. Als verdacht van beleediging van het Hoofd eener bevriende mogendheid stond terecht de 23-jarige schilder W. de E. te Middel burg. Hij zou n.l., sprekende in een op 21 Januari 1.1. te Souburg in het café „De Zwaan" gehouden openbare vergade ring ten aanzien van dat Staatshoofd het woord „bloedhond" hebben gebezigd. Ver dachte was verschenen, doch ontkende de woorden in dat verband te hebben ge bezigd. Een viertal getuigen kwamen evenwel anders verklaren. Een tweetal getuigen a decharge verklaarden niet meer precies te weten wat er gezegd was. De Officier van Justitie was van oor deel, dat kon worden aangenomen, af gaande op de verklaringen van de 4 ge tuigen, dat de geïncrimineerde woorden door verdachte inderdaad waren gebezigd in het verband zooals hem in de dagvaar ding waren ten laste gelegd. De Officier is van oordeel, dat aan het bezigen van dergelijke beleedigende uitdrukkingen to openbare vergaderingen paal en perk dient te worden gesteld en eischte tegen verdachte een geldboete van f50 of 25 d. h. en een voorwaardelijke gevangenis straf van 1 maand en 3 jaar proeftijd. De verdediger van verdachte, Mr A. H. Kuipers, acht het moeilijk precies vast te stellen wat verdachte nu juist gezegd heeft en of het inderdaad diens bedoe ling geweest is Hitier te beleedigen. Ver dachte is zenuwachtig en valt vaak over zijn eigen woorden, zoodat aannemelijk is, dat getuigen hem verkeerd hebben ver staan. Deze strafzaak zal voor verdachte een rem zijn om voortaan op vergade ringen zijn woorden goed te overwegen. Op grond van een en ander verzoekt pleiter verdachte vrij te spreken. Bij den aanvang van de behandeling dezer zaak verzocht de Officier van Justi tie deze met gesloten deuren te behan delen, hetgeen door de Rechtbank niet werd ingewilligd. De verdere behandeling van de straf zaak tegen A. I. C., wethouder te Aarden burg, verdacht van smaad ten opzichte van den Burgemeester van St.-Kruis, in een door eerstgenoemde destijds in het Dagblad „De Zeeuw" geplaatst artikel nopens de gedragingen van laatstgenoem de, ter gelegenheid van de in Juni van het vorig jaar te St.-Kruis gehouden ker mis, waarvan de eerste behandeling voor de Rechtbank plaats had op 15 Maart j.l., werd thans met gesloten deuren voort gezet. EEN HEEL EENVOUDIG DING. Het spreekt vanzelf, dat de kwestie der devaluatie en alles wat daarmee in ver band staat, uitermate moeilijk is te be grijpen, zoolang men baar van den tech- nisohen kan't beziet. Maar in het wezen der zaak, zegt onze N. Pr. Gr. Crt., is zij een heel eenvoudig ding. Als de regeering door haar maatrege len de waarde van den gulden ging ver minderen, zeg met 25 procent, moeten wij, om dezelfde waarde te hebben, meer gul dens bezitten dan te voren. Dat begrijpt ieder. Devaluatie is dus al'tijd schadelijk voor een volk, dat veel moet koopen. Voor een land dat geen grondstoffen beeft. Wij moeten die dan met meer guldens betalen dan te voren. De grondstoffen worden duurder. Zoo gaat ihet nu to België. Als een volk echter iets te verkoo- p e n beeft en het verkoopen kan aan het buitenland, dan kan het voordeel 'hebben. De concurrentie wordt gemakke lijker de loonen zijn gedaald enz. Deva luatie werkt dan als een uilvoerpremie. Bezitten wij nu waren die bet buiten land hebben moet, dan is er voordeel. Zoo is het met Zweden op dit moment; zoo is bet niet met ons. Wij hebben alleen kolen, en die heeft men dn bet 'buitenland genoeg. Wij verkoopen verfijnde producten. Maar die 'kan het buitenland als het moet missen. Men wil er eenvoudiger leven en 'keert den invoer. Wij bebben ook industrie, dus afge werkte producten. Die willen wij ook graag in bet buitenland afzetten. De in dustrie kan voor de concurrentie door devaluatie geholpen worden. Als z ij kan uitvoeren. Maar daar heeft men de tariefmuren, en aanstonds wor den die verhoogd. Men wil onze waren niet, omdat men de eigen industrie wil helpen. En het ia daarom, dat devaluatie hier aanstonds zou voeren tot verhooging der prijzen, het leven duurder zou maken, en ons in veel slechtere positie zoude bren gen tegenover het buitenland. Wij moeten die dus niet hebben. Nog afgezien van het moreele argument. Waarop wij reeds meer dan eens wezen. Laat ons dus dankbaar zijn, dat wij een overheid hebben, die zegt: wij moeten aan passen en bezuinigen, opdat wij onze munt zuiver 'houden. En laat ons wel bedenken, dat ieder, die daartegen ingaat, het wezenlijk heil van ons volk tegenstaat. Een nachtlichtje veroorzaakt brand. Dame aan brandwonden overleden. NIJMEGEN. Hedenmorgen omstreeks half 3 werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een perceel aan de Berg- en Dalschenweg. Een agent van po litie bad gezien dat langs het dak vlam men lekten. Het bleek, dat brand was ont staan in een der slaapkamers van per ceel 113 bewoond door de familie Van Oppen. Mevr. van O. had, toen zij zich ter ruste begaf een waxine-lichtje in baar slaapkamer geplaatst. Vermoedelijk heeft de vlam zich aan de gordijnen kunnen meedeelen waardoor brand is ontstaan. Het vuur sloeg via bet raam naar het dak over, dat weldra in brand stond. Bij haar komst stelde de brandweer direct een onderzoek in. Men verschafte zich toegang tot bet slaapvertrek van Mevr. v. 0., die men met ernstige brandwonden op het bed aantrof. B'e toestand van de 50-jarige dame was zeer ernstig. Enkele oogenblikken nadat men haar had gevon den overleed zij'. D'e brand, die slechts van onbeteekenenden aard was, kon spoe dig worden gebluseht. De schade bleef be perkt tot de kamer die gedeeltelijk uit brandde. Doodelijk ongeval. HEILO. Gisteravond reed op den Rijks straatweg te Hello Dr D. A. Boon uit Beverwijk met een snelheid van 50 km. met zijn auto in de richting van Alkmaar, toen ongeveer ter hoogte van den Katten- berg een auto uit de richting Alkmaar nader'de. Dr B. werd door de lichten van de tegemoet komende auto verblind, hij verminderde zijn vaart, doch bemerkte tegelijk rechts van den weg 2 achter el kaar rijdende, met oud roest beladen drie- wiel! ge bakfietsen, waarmee hij een bot sing niet kon voorkomen, hoewel hij op het laatste moment nog trachtte uit te wijken. De achterste bakfiets, bestuurd door den 47-j. P. S. te Alkmaar, werd gegrepen. De man werd van de fiets geslingerd en was vrijwel onmiddellijk dood, zijn 21-j. zoon, die tusschen de 'beide 'bakfietsèn be kneld raakte, bekwam een dubbele 'been breuk. In bewusteloozen toestand werd hij naar een ziekenhuis te Alkmaar over gebracht, zijn toestand is niet levensge vaarlijk. lerseke. Vrijdagavond werd aanbesteed (bij uitnoodiging) de verbouwing van het woon- en winkelhuis (annex bakkerij') van den heer W. L. Hirdes, onder archi tectuur van den heer M. J. Goeman. In schrijvers: Firma J. en A. Martijn voor f 2789, J. G. Waverijn f 2777, P. Hoog- strate f 2753, J. M. Goeman f 2748. Ge gund aan den laagsten inschrijver. Kats, Gistermorgen werd alhier aan besteed namens het bestuur der waterkee- ring van den Galm. Leendert Abraham polder, het aanleggen van steenglooiings- werk en 't onderhouden tot 30 April 1936 der waterkeerende en andere werken aan bovengenoemden polder. Raming f 5426. Ingeschreven werd door: J. Lucasse, Walsoorden f 5390, J. M. Dekker, Papen- drecht f 4990, Joh. Verheijke, Ellewouts- dijk f 4894; A. A. Mol, Kamperland f 4880, J. de Grave te Koudekerke f 4849, L. v. B'oven te Ellewoutsdijk f 4810, G. Bollier, Scberpenisse f 4800; A. Mol, Hendrik Ido Ambacht f 4777, G. v. d. Klippe, Vlissin- gen f 4777, J. Haringman, Colijnsplaat f 4747, A. Warrens, Ossenisse f 4710, M. v. d. Velde, Bruinisse f 4698, L. S. Pope- ringe Bruinisse f 4640, J. G. van Dron- gelen, Walsoorden f 4600. MIDDELBURG,! 2 April. Op de veiling deden: Blauwe Aardappelen 79, Bevelan ders 56, Snijsla 2—4, Spinazie 814, Zo mer Postelein 44, Sladunsel 56, Sprui ten 1824, Witlof 18, Schorseneeren 5, Peen 2'5,5, Uien 25, Goudreinetten 15, Zoete Appels 25, Stoofperen 710 ct., al les per Kg.; Peen 15, Raapstelen 2,5, Prei 410, Selderie 0,52,5, Rabarber 511, Radijs 24,5, Rammenas 1,5 ct., alles per bos'; Boerekool 1, Bloemkool 231, Kropsla 1'7 ct., alles per stuk; Tulpen 7il6, Narcissen 17, Blauwe Driiifjes 26, Flieren 5 ct., alles per bos, Violen 12, Vergeet mij niet 1,5, Primula 1,5, Madeliefjes 11,5, Bakkruit 2 ct., alles per plan; Primula 14 Azalia 28, Gera niums 17, Begonia 44, Generaria 21, Glaccolaria 24, Gynaryaim 2526 ct., al les per pot. KAPELLE, 12 April 1935. Kleine veiling: Spinazie fllf 16, Waspeen f 0.90—f 1.20, Kropsla f2.20f3.90, Radijs f2.50f3.10, Selderij f 0.50—f 1.20, alles per 100 K.G. Bloemkool f 8—f 11 per 100 stuks. Tulpen fll—f 13, Viooltjes fl, Curasausen f 1.80 f2, alles per 100 bos. Stand ran hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 755. Licht op voor fietsen: Zondag 7 u. 15 min. Maandag 7 u. 17 min. Ondertrouwd: WILLEM HARPE en MARIA OVERWEG. Huwelijksvoltrekking, 26 April a.s. Aagtekerke, April 1935. Vóór U zich vestigt In hst land van da palman vóór uw vertrek naar IndIS.... uw lavan var» cekard bij da BIJVERDIENSTE. In alle plaatsen eenige personen gevraagd, die m. e. Chr. uitgaaf tegen 35 wenschen te werken. Brieven aan J. DAVIDSE Nieuwe Vliss. Weg 169, Souburg. Gedurende de zomermaanden zal te Middelburg, des Zaterdagsn.m. voor metaalbewerkers, bij voldoende deelname, oen volledige cursus wor den gegeven in autogeen lasscben. Inlichtingen en inschrijving Zater dag 20 en Donderdag 25 April van 24 uur in de Rijschool, Molen water. De uitbetalingsprijs voor de laatste 2 weken der Per. 25 Maart20 April is wederom vastgesteld op V-A cent. Storting Stabilisatiefonds 2% cent. 4 Deuren Sedan 1934 Chrysler-Dealer 1 Notaris Mr P. LOEFF zal DINSDAG 16 APRIL 1935, om 2 uur in na te melden café publiek verkoopen: CAFÉ „HET TOLHUIS", waarin Ijsfabriek, met Schuur en Tuin te Westkapelle, bij den straat weg, groot 440 c.A. (33^2 R.), dicht hij de Duinen, geschikt voor Pen sion of Zomerwoning, Terstond te aanvaarden. Daarna om contant geld: Divers Huisraad en een Leur- wagen op luchtbanden met lamoen. gevraagd. A. GOOZEN te Oost- kapalle. Het Dagelijksch Bestuur van den Polder Walcheren maakt bekend, dat met aanvang van 1 Mei 1935 zal worden gehouden op het schoon maken en delven der waterleidin gen binnen den Polder. Middelburg, 11 April 1935. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd: H. F. LANTSHEER, Voorzitter. R. W. VAN LYNDEN, Griffier. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes, zal op WOENSDAG 17 APRIL 1935, 's voormiddags 10 uur, in de „Prins van Oranje" te Goes, contant, verkoopen Ameublement, Bureau, Kasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Klokken, Lampen, Kleeden, Matten, Loopers, Zeil, Ledikanten, Bedden, Matras sen, Kachels, Rijwielen, w.o. Tan dem (voor heer en dame), Wasch- machine, Handkar, Keuken- en Huishoudelijk gerief, Glas- en Aarde werk, enz. enz. Zindelijke goederen kunnen won den bijgebracht, waarvan schrifte lijk opgave te doen bij J. H. Jacobs, Oosthavendijk, Goes, of ten kantore van genoemden Deurwaarder, Kleine Kade 11. Kijkdag, Dinsdags te voren van 115 uur. Notaris J. C. KRAM te Kapelle is voornemens op DONDERDAG 18 APRIL 1935, namiddags 1 uur, in het café „De Zwaan" te Kapelle, voor den heer W. UYT DEN BOGAARD te Apel doorn publiek te verkoopen: WEILAND EN WEGELING, a. d. Lurpschen weg te Kapelle, groot 1 H.A. 85 A. 73 c.A. (4 G. 220' R.) Verhuurd aan dhr M. de Groene te Wemeldinge tot 1 Maart 1938, voor 177.48 per jaar. Aanvaarding bij de betaling, uiterlijk 7 Mei 1935. Nadere inlicht, bij den Notaris. De Notaris J. L. VAN DER HARST te Middelburg is voornemens om op WOENSDAG DEN 24 APRIL 1935, des namiddags half twee, publiek k contant te verkoopen, bij de werk plaats van wijlen dhr J. Lampers te Oostkapelle: TIMMERMANS- EN METSELAARS INVENTARIS, als: Schaafbanken, Ladders, Trap pen, Wagens, Stellinghout, Kolders, Planken, Pannen, Draadnagels, Ijzerwerk, eenig Afbraak, w.o. goede Balken, Deuren, enz. Te zien vóór de verkooping. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes, zal op DINSDAG 16 APRIL 1935, 's namiddags 1 uur, in het „Slot Ostende" te Goes, k contant, verkoopen een zeer groote partij fonkelnieuwe Heeren-, Dames-, Meisjes-, Jongens- en Kinderrijwielen, Halftransport- en Transportrijwielen, de nieuwste soorten, roestvrij, verchroomd nik kel met trommelremmen, allen van prima merken en uitgerust met freewiel en torpedo-naven, met volle garantie en Hollandsch fabrikaat, een groote partij onderdeelen, Para- binnen- en buitenbanden. Te bezichtigen vóór den verkoop. Notaris J. C. KRAM te Kapelle, is voornemens op MAANDAG 29 APRIL 1935, voorm. 11 uur, in het Café „De Zwaan" te Kapelle, krachtens art. 1223 B.W., publiek te verkoopen: HET WOONHUIS MET SCHUUR TJE, ERF EN TUIN, a. d. Wil- helminastraat A 127, te Kapelle, groot 4 A. 5 c.A. In gebruik bij den eigenaar A. J. Schipper. Aanvaarding bij de betaling, uiter lijk 1 Juni 1935. Nadere inlicht, bij den Notaris. De Notaris J. J. VAN DUKE te Kruiningen zal op DONDERDAG 25 APRIL 1935, des middags 1 uur te Krabbendijke, aan het woonhuis van Mejuffrouw de Wed. J. HOUTEKAMER, te haren verzoeke, om contant geld, publiek verkoopen: 3 Baatgevende Melkkoeien, een Kalf (geschetst, oud jaar), Snij- molen, Kruiwagen, Ladders, een Karn, een Ontroomer (Persoon), Vorken, Rijven, Stroo en al hetgeen verder ten verkoop zal worden aan geboden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3