KIEST I. C. VAN DEI IEST No. 42 Om de bewaring van bet pand. AKKERTJE EERSTE BLAD ZATERDAG 13 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 105 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Neem een Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Over dit onderwerp heeft Dr H. Colijn in de Deputatenvergadering van 1925 een rede gehouden. De keuze van dit onderwerp zoo ver klaarde hij, was een gevolg van de bij hem gerijpte overtuiging, dat de zuig kracht van onjuiste begrippen, van ver keerde beginselen, ook in onzen eigen kring niet geheel zonder invloed bleef. In verband hiermede werd de vergade ring bepaald hij den toenemenden ernst van de tegenstelling tusschen dwaling en waarheid; tusschen den geest van het on geloof en den geest die naar het Woord des Heeren is; tusschen de eischen van den mensch en het Recht Gods. Up een drietal punten werd in het bijzonder de aandacht gevestigd, n.l. de wijziging in de begrippen omtrent schuld en straf en het veroand tusschen die twee, de schrikkelijke propaganda voor het bleo Malthusianisme en de zedelijke pest waartegen reeds Paulus toornde in het eerste hoofdstuk van zijn brief aan de Romeinen, en de hiermede samenhangen de opvattingen over de beteekenis en de waarde van het huwelijk. Daarnaast werd nog gewezen op de aantasting van de grondslagen van het gezag, die zich niet alleen richt tegen de autoriteit van de Overheid, maar tegen alle gezag, die haar diepsten grond vindt in de aantasting van het godde lijk gezag. Het toen door Dr Colijn gehouden be toog is ook in 1935 nog in alle opzichten actueel. De toestanden zijn veranderd. Er wor den nu van verschillende kanten andere leuzen aangeheven. Werd toen vooral aandacht geschonken aan de toepassing van het revolutiebeginsel zooals dat met name door de communisten in Rusland plaats vond, in onze dagen richt zich meer de belangstelling op de Nationaal- Socialistische dreiging. Schijnbaar is er tusschen communisme en Nat.-Socialisme een scherpe tegenstel ling. Maar er is deze overeenkomst, dat ook het Nat.-Socialisme leeft uit het revo lutiebeginsel, dat het evenals het commu nisme de souvereiniteit Gods over al het geschapene met de meeste beslistheid verwerpt, dat het niet erkent het Ko ningschap van Jezus Christus, dat het zoekt de Goddelijke banden te verscheu ren. Hieruit volgt, dat onze stembusstrijd in den grand der zaak precies dezelfde is als in 1925. Het gaat ook nu om de bewaring van het pand! Toegegeven kan worden dat een Staten verkiezing niet hetzelfde karakter draagt als een Kamerverkiezing, waarbij het meer gaat om de groote lijnen van de Staatkunde. Dit neemt echter niet weg dat ook bij de Statenverkiezing de diepere beginselen in het geding zijn, dat het ook daarbij gaat om de vraag of al dan niet ook in het publieke leven de Naam des Heeren zal worden beleden. Dit houdt niet alleen verband met het feit, dat de Provinciale Staten tevens zij'n aangewezen als kiescollege voor de Eer ste Kamer. Daardoor hebben de Staten verkiezingen wel een méér politiek karak ter gekregen. Maar ook wanneer de Sta ten als kiescollege werden uitgeschakeld, dan zou toch de Staten-stembus een priu cipieel karakter blijlven dragen, Wij belijden dat de Overheid door God is ingesteld dat ook de Provinciale Over heid geen gezag heeft, dan van God. Een eerste eisch die wij daarom aan onze Statenleden mogen stellen is, dat zij het gezag van God erkennen, dat zij be reid zijn, zooveel in hun vermogen is, op provinciaal terrein de goddelijke ordinan tiën tot toepassing te brengen. Wat dit betreft, is er geen onderscheid. Wat van de Tweede Kamer geldt is ook van toepassing voor de Staten en geldt ook voor de Gemeenteraden. De a.s. Woensdag te houden stemming voor leden van de Staten van ons Gewest is dus een zaak van groote beteekenis. God de Heere heeft in den loop der historie aan ons volk groote voorrechten geschonken. Het Nederlandsche volk neemt in de rij der volken een geheel eenige plaats in en het Nederlandsche volk geniet politieke voorrechten die men biji andere volken tevergeefs zoekt. Maar nu is er een pogen om de grond slagen van ons volksleven te ondermijL nen en de verworven voorrechten te ver nietigen, Het revolutiebeginsel komt toepassing vragen. Het openbaart zich ten deele anders dan enkele jaren geleden, maar het is hetzelfde beginsel. En helaas moet hieraan worden toe gevoegd, dat zij die dit beginsel trachten toe te passen, daarbij den steun genieten van partijen, die, terwijl zij zeggen voor Gods Woord te buigen, het gezag der Overheid ondermijnen, en de kracht der partijen die het gezag schragen, trachten te breken, Aan ons nu de roeping mee te werken aan de bewaring van hel pand. Allereerst in ons persoonlijk leven door vast te houden aan de eischen van het Woord Gods. Maar dan ook naar buiten. Dan ook bij de Staten-stembus, in diep besef van eigen onbekwaamheid en on trouw, maar in het vertrouwen op Hem, wiens kracht in zwakheid volbracht wordt, in heilige bezieling ons opge maakt om in de handhaving van 's Heeren ordinantiën in, het vasthouden aan de Christelijke grondslagen van ons staat kundig en maatschappelijk leven, bevei liging te zceken tegen de ontbindende krachten die in het leven der volken, ook in ons volksleven, werkzaam zijn. OPROEPINGSKAART EN STEMKAART Artikel 53 van de Kieswet en het daar bij behoorend Kon. Besluit schrijven voor, dat de oproepingskaarten voor een stem ming - zooals die nu weer overal aan de kiezers zijn verzonden, een afdruk moeten bevatten van de lijsten van can- didaten in de volgorde der nummers en letters, zooals die door het lot aange wezen zijn. Nu is, althans te Goes, dit voorschrift niet letterlijk uitgevoerd. Op de oproepingskaarten zijn de lijsten in een willekeurige volgorde geplaatst. Wij vestigen er daarom hier de aan dacht op, dat op het stembiljet, dat de kiezer op het stembureau ontvangt, de volgorde een andere is. Daar vindt men lijst 5 ook op de vijfde plaats. Wie den Antirevolutionairen candidaat wil stemmen, zoeke dus de vijfde lijst, waarboven staat het cijfer 5. Gunstige wending te Stresa? Op de conferentie van Stresa schijnt het gistermorgen scherp te zijn toegegaan waardoor de voorgenomen gemeenschap pelijke maaltijd is vervallen en de drie delegaties afzonderlijk de lunch gebruikt hebben. In de in den namiddag gehouden besprekingen is de wind echter gelukkig omgedraaid met het gevolg dat na afloop der bijeenkomst de perschef der Italiaan- sche delegatie aan de pers kon mededee- len, dat men zich weliswaar nog voor een al te groot optimisme moest hoeden, doch dat men den internationalen toe stand thans toch als gunstiger mag be schouwen. Deze verbijsterende verklaring is voor een belangrijk deel het gevolg van een concessie, die de Duitsche regeering ge daan heeft met betrekking tot de vredes- waarborgen in Ooist-Europa, waardoor deze aangelegenheid een belangrijken stap verder tot een bevredigende oplossing schijnt te zijn gekomen. Von Neurath heeft verklaard, dat Duitschland weliswaar een dergelijk aan vullingspact nog steeds gevaarlijk en be denkelijk acht, doch desniettemin bereid zou zijn, ook onder deze 'omstandigheden partij te worden van een oostelijk niet- aanvalsverdrag. De conferentie wordt vanmorgen te half tien voortgezet. Waarschijnlijk zal men ook neig spreken over de bewapening van Hongarije, Bulgarije en Oostenrijk en over de kwestie van Memel. Misschien zal dan ook nog het plan van de bijeenroeping van een grootere confe rentie te Londen worden besproken. Men neemt algemeen aan, dat de conferentie vanavond zal beëindigd worden, De vertegenwoordigers der drie regee ringen zijtn het er over eens geworden, dat zij solidair het Fransche bezwaarschrift bij den Volkenbond tegen Duitschland zullen steunen. Ongelukken bij de Japansche marine. Officieel wordt medegedeeld, dat een barkas van de Japansche torpedoboot „Dsjindsjoe" in aanvaring is gekomen met de torpedoboot „Foeso", nabij het Marinestation Sassebo. De barkas zonk met alle 41 inzitten den. Tengevolge van den hoogen zeegang was redding onmogelijk. Nabij de kust van Kioesjoe liep de ma rine-motorboot „Nakaizi-Marui" op een rif, tengevolge waarvan zes leden der uit tien kopren bestaande bemanning in de golven omkwamen. 1.200 millioen voor Italië's luchtvloot. Krachtens een in het staatsblad gepu bliceerd decreet, worden voor de alge- heele vernieuwing en moderniseering van de Italiaansche luchtvloot 1.200 mil lioen lire beschikbaar gesteld. Dit bedrag zal in drie jaren worden uitgegeven. In het loopende begrootingsjaar zal een be drag van 600 millioen worden besteed. Nieuwe anti-Joodsche actie in München. Felle anti-Joodsche opschriften ziju plotseling verschenen in de straten van München, waarvan sommige aldus lui den :„Wie niet deelneemt in den strijd te gen de joden, verdient niet den naam van Duitscher" en „Wie den Joden geld be zorgt door zaken met hen te doen, is een verrader van het Duitsche ras". Een van deze opschriften, aangebracht aan den gevel van het hotel „Bayerischer hof", beschuldigt de joden van massa moord. „Het wereld-Jodendom heeft al leen in Rusland den dood op zijn geweten van ölVï millioen onschuldigen sedert 1920", aldus luidt het opschrift. De aanplakbiljetten zijn een gevolg van de nieuwe actie tegen Joodsche zaken lieden. In de verschillende teksten luidt ver der: „De bloed-leden van dit Joodsche ras van moordenaars en bandieten nemen de grootste plaats in in het Duitsche za kenleven. Wanneer zullen wij leeren, dal Joden in alle landen even welkom zijn als ratten in een graanpakhuis?" Pas op, wat ge in Duitschland zegt. Het buitengewone gerechtshof te Ros tock heeft Vrijdagavond na een behande ling' van vier dagen den pastoor van de R.K. Kerk te Rostock, prelaat Leffers, wegens overtreding van par. 1 van de wet betreffende de „bescherming tegen geniepige aanvallen op den staat en de partij en ter bescherming van de partij- uniform", overeenkomstig den eisch van den General-Staatsanwalt, tot U/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld en tot beta ling van de kosten van het proces. Prelaat Leffers had tegenover 3 studen ten, die hem kwamen opzoeken en hem in een onderhoud over Rosenberg's boek: „Der Mythos des 20sten Jahrhunderts" gewikkeld hadden in de overtuiging, dat hij hun als zielzorger raad moest ver schaffen uitlatingen gebruikt, die on der de genoemde wet vallen. Prijsverhooging in België. Wie nog mocht weigeren te gelooven aan het stijgen der levensmiddelen en an dere goederen van dagelijksch verbruik als gevolg van de devaluatie van de Belga, zal nu wel tot de overtuiging moeten ko men, dat deze stijging niet meer te ont kennen valt. Blijkens een officieuse mede- deeling hebben de vertegenwoordigers van het bakkersbedrijf een onderhoud gehad met den minister van economische zaken en hem o.a. medegedeeld, dat de oude meelvoorraden thans uitgeput zijn. De meelprijs is met 20 francs gestegen, wat een verhooging met 15 centiem van de broodprijzen tot gevolg moet hebben. Deze verhooging treedt Maandag a.s. in. Talrijke grossiers hebben aan den de tailhandel laten weten, dat zij' niet langer meer tegen de oude prijzen kunnen leve ren. Naar de bladen melden, zal met in gang van 15 dezer de prijsverhooging on geveer de volgende zijn: kaas 1020 pet., koffie 22.5 fr. per k.g., sardines 30 pet., zeep 1015 pet., schoenen 15 pet., kapok 20 pet., wol 30 pet., chocolade 10-15 pet. Antwerpen handhaaft haventarieven. In een geheime zitting van den Ant- werpschen gemeenteraad is het door twee raadsleden ingediende voorstel betreffen de een weder-aanpassing van de haven tarieven aan de devaluatie van den Bel gischen franc besproken. Het college van B. en W. was van oor deel, dat het geen initiatief in deze aan gelegenheid behoeft te nemen, Bij gevolg blijven de huidige haventarieven gehand haafd. Tegenover het buitenland betee- kent dit, dat de verschillende haventa rieven te Antwerpen, die alle in francs worden berekend, met circa 30 pet. wor den gedevalueerd. Korte Berichten. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gisteren bij een tusschenlanding te Per- nambuco tegen een huisje aangebotst, tengevolge waarvan de groote gondel en de propeller werden beschadigd en het roer lichtelijk verbogen werd. Het bezoek van den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken, Laval, aan Warschau, zal, naar verluidt, op de terugreis van Moskou, ongeveer den 29sten April, plaats vinden en twee da gen duren. Op het departement Gironde is een militair vliegtuig omlaag gestort. Drie in zittenden werden gedood, en twee ge wond, Te Boston nam de politie, die op een of andere wijze argwaan had gekre Ingezonden Mededeeling. voor het koopen van Uw Geneesmiddelen, Verbandstoffen, Verplegings- en T oiletartikelen, Bandages, enz., de zaak van GOES gen, een zending van 26 tijdschriften, af komstig uit Shanghai, in beslag. Bij on derzoek bleek, dat men op handige wijze tulsschen de bladzijden der tijdschriften opium uit China naar de Vereenigde Sta ten had gesmokkeld. Postvluchten op Indië. Zoo men weet, ligt het in de bedoeling van de K.L.M. om met de „Douglas DC 2" vliegtuigen, te beginnen in den zomer van dit jaar, tweemaal per week op In dië te vliegen. De „Shell Aviation News", die door gaans het beste op de hoogte is, omdat de Shell tevoren een geheel nieuwe tank organisatie langs de route in orde moet maken, geeft in haar jongste nummer een uitgebreide dienstregeling voor dien tweemaal weekschen dienst op Batavia. Deze dienstregeling geldt van 12 Juni tot 31 October. Natuurlijk gaan er reeds vóór 12 Juni „Douglas DC 2" vliegtuigen naar Indië omdat men van Batavia uit den dienst op 14 Juni opent. Woensdags en Zaterdags zal er een machine van Amsterdam vertrekken. De retourvliegtuigen vertrekken van Bandoeng (Batavia) eveneens Woensdags en Zaterdags en behooren 's Maandags en Donderdags te Amsterdam aan te komen. Rotterdam slaakt noodkreet. De Burgemeester van Rotterdam ver gezeld van vertegenwoordigers van de K. v. K., de Rotterdamsche Bankiers- vereeniging, de Scheepvaartvereeniging Zuid en de Vereeniging van Rotterdam sche Cargadoors, mede namens de Ver- eenigingen van Rotterdamsche expediteu ren en Rotterdamsche stuwadoors, op 11 April in een audiëntie bij den Minister van Econ. Zaken heeft met klem in voering, op zoo kort mogelijken termijn bepleit, van de volgende maatregelen: A. Tijdelijke verleening van restitutie op de Rijksloodsgelden, waardoor deze komen op het tegenwoordige Belgische peil, waarbij de bereidheid wordt uitge sproken van verhooging, indien en zoo dra ook België tot gelijken maatregel zal overgaan. B. Tijdelijke invoering van Rijnvaart premie voor over Nederlandsche havens te transporteeren goederen, van gelijken omvang en van dezelfde goederencatego rieën als waarvoor de Belgische Regee ring thans premies verleent ten bate van de Belgische havens, waarbij de bereid heid wordt uitgesproken tot intrekking van den maatregel, zoodra en voor zoo ver de Belgische Regeering bereid is de Rijnvaartpremies af te schaffen. C. Het beschikbaar stellen van midde len aan de gemeente Rotterdam tot het geven van een valuta-compensatie in den vorm van een restitutie op de door haar geheven haven- en kadegelden en gevor derde huur voor kadeterreinen, evenredig aan de waardevermindering van de Belga. den. Kolentoeslag stopgezet. Naar gemeld wordt heeft de minister van Sociale Zaken, de heer Slotemaker do Bruine op een desbetreffende vraag van het gemeentebestuur van Amsterdam als zijn beslissing doen kennen, dat vanaf heden de kolentoeslag aan de onder steunden niet meer mag worden verstrekt. Notariaat. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Har- lingen H. Ypma, candidaat-notaris te Huizum; tot notaris te Modemblik F. E. J. de Stadt, candidaat-notaris te Amster dam. Nederlandsche appelen. Het lid van de Tweede Kamer de heer Vos, heeft den minister an oeconomi- sche zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat er na genoeg geen Nederlandsche appelen in ons land te verkrijgen zijn? Binnenland. De kolentoeslag aan ondersteunde werk- loozen stopgezet. Niet meer boter in de margarine. Buitenland. Nieuwe anti-Joo'dscbe actie in Duitsch land. Eenig resultaat te Stresa bereikt. Prijsverhoogingen in België. De haventarieven van Antwerpen, bi| Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen Is de minister niet van meening, dat het onder deze omstandigheden gewenscht is, in bet belang van de volksvoeding, den invoer van buitenlandsche appelen te ver gemakkelijken? Is de minister bereid, de beffing op appelen, zijnde 4 ct. per Kg. en betiteld met den populairen term van monopolie rechten, voorsbands te verlagen tot 2 ct. per Kg.? Instelling inspectie militaire luchtvaart. Bij Kon. besluit van 30 Maart 1935 wordt, met ingang van 15 April 1935, in gesteld de inspectie der nulitaire lucht vaart, ter standplaats Soesterberg. De militaire luchtvaart bestaat uit den staf der militaire luchtvaart en het lucht vaartbedrijf. Bij Kon. besluit van 10 April is be noemd bij den staf van de militaire lucht vaart, tot inspecteur der militaire lucht vaart, de reserve-luitenant-generaal M. Raaymaakers, van het wapen der genie. BOTER IN DE MARGARINE. Het percentage wordt nog niet verhoogd. In verband met bet vraagstuk van het mengpercentage voor de margarine wordt nog gemeld: Zooals bekend, werd met ingang van 13 Januari 1.1. bet mengpercentage van boter in de margarine teruggebracht van 25 op 15 pet. Deze maatregel was eener- zijds bet gevolg van de (oveiigens geheel normale) sterke daling van de boterpro- ductie en anderzijds gegrond op de over weging, dat het zeer wenschelijk moest worden geoordeeld, het op de Engelscbe markt verworven afzetgebied te blijven voorzien, teneinde het gewonnen terrein aldaar niet meer te verliezen. Sindsdien steeg de boterproductie aan merkelijk en werd er van verschillende zijden bij herhaling op aangedrongen het mengpercentage voor de margarine weer op 25 pet. te brengen. Hiertoe werd voor alsnog echter niet overgegaan. Verwerkt in de margarine toch brengt de boter feitelijk niet meer op dan den prijs van do grondstoffen van eerstgenoemd product, zijnde een aanmerkelijk geringer bedrag dan bij export van de boter wordt verkre gen. Met bet oog op de inkomsten van het Landbouw Crisis Fonds dient dus de ver hooging van bet mengpercentage zoo lang mogelijk uitgesteld te worden, waarbij nog komt, dat handhaving en zoo moge lijk uitbreiding van den boterexport naar Engeland om de reeds genoemde redenen aanbeveling verdient. Bovendien heeft onze boterpositie, on danks de zelfs boven bet normale uit gaande seizoenstijging eenige verbetering ondergaan door het in de markt komen van Amerika voor ons product. De export daarheen heeft beduidende afmetingen aangenomen, hetgeen zich weerspiegelt in het oploopea van de zoogenaamde Leeu warder Gommissienoteering. Als gevolg hiervan kan bet tijdstip om tol verhoo ging van bet mengpercentage- over te gaan op dit oogenblik nog niet als aangebroken worden beschouwd. DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUGGENPLANNEN. Woensdagmiddag vergaderde te Kort- gene de commissie van eenige leden van Gedep. Staten van Zeeland onder voor zitterschap van den Commissaris der Ko ningin, met de versohillende polderbe sturen uit Noord-Beveland, nadat die zelfde Commissie in den voormiddag overleg had gepleegd met de Raden der vier gemeenten. Het onderwerp der be spreking was de plannen voor een brug- verbinding van Noord- met Zuid-Beve land. De Voorzitter noemde een brugverbin- ding o.m. een groot landbouwbelang voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1