DE ZEEDW TWEEDE BLAD Uit de Provincie Goesche Penkrassen. xx. FEUILLETON. De Pastorie aan Zee VAN VRIJDAG 12 APRIL 1935, Nr. 164. Stand der werkloosheid in het rayon der districts Arbeidsbeurs te Middelburg. Middelburg 1104; Vlissingen 1145; Aagtekeïke 13; Arnemuiden 198; Baar land 30; Biggekerke 2; Borsselen 24; Colijnsplaat 43; Domburg 69; Driewegen 32; Ellewoutsdijk 12; 'Goes 238; 'sjGra- venpolder 1; Grijps'kerke 11; 's-H. Abts- ker'ke 6; 's-H. Arendskerke 116; 's-Hee- renhoek 66; Heinkenszand 30; Hoede- kenskerke 26; lerseke 174; Kapelle 45; Kats 25; Katten'dijke 14; Kloötinge 22; Kortgene 30; Koudekerke 94; Krabben- dijke 51; Kruiningen 86; Meliskerke 15; Nieuwland 18; 'Nisse '5; Oost'kapelle 25; Oudelande 41; Ovezande 40; Rilland-Bath 32; Ritthem 8; Schore 35; Serooskerke 40; St. Laurens 16; Souburg 290; Veere 30; Vrouwenpolder 37; Waarde 31; Wemel- dinge 55; Westkapelle 268; WissenJkerke 88; Wolphaartsdijik 46; Zoutelande 17. Toitaal stonden per 31 Maart als werk zoekenden ingeschreven 4844 personen. (Op 28 Febr. j.l. was dit totaal 6064.) De Noord-Bevelandsche brug. Wij lezen in de „N. R. Gt.": Woensdagmorgen hebben de Commis saris der Koningin en drie leden van Ged. Staten van Zeeland met den hoofd-inge- nieur van den Provincialen Waterstaat de gemeenten op Noord-Beveland bezocht om met de gemeentebesturen besprekin gen te houden over den aanleg van een brug over de Zandkreek. Des middags werd te Kortg'ene een ver gadering gehouden met alle polderbestu ren van Noord-Beveland. Van het eiland wordt, ter tegemoetko ming in de exploitatiekosten, gedurende 20 jaar, jaarlijks een bedrag van f 5000 gevraagd. Er bestaat groote kans, dat als gevolg van de gehouden besprekingen, het plan zal kunnen worden uitgevoerd. Naar wij vernemen is door Ged. Staten reeds besloten de jaarlijksche netto-winst op het Kortgeensche Veer van pl.m. f 12.000 te reserveeren voor eventueelen brugbouw. (Men schijnt voor den brugbouw op Noord-Beveland opzettelijk de provinciale pers te negeeren. Red. Z.) Kon. M ij „D e E I e c t r o T i n- fabriek" te Vlissingen. In de op 11 dezer te Rotterdam gehouden algeoneene vergadering van aandeelhou ders van de Kon, Mij. „D'e Electro Tin- fabriek" te Vlissingen, werd medegedeeld, dat de tijdsomstandigheden nog te ongun stig zijn om de fabriek weer in bedrijf te stellen. Middelburg. Donderdagavond had al hier in de bovenzaal van „de Vergenoe ging" de 2e jaarlijksche uitvoering plaats van de Chr. Kweeksohoolvereeniging „Animo". Na de opening door den eere- voorzitter, Dr K. Huizenga, directeur der Ghr. Kweekschool, werd het uitgebreide programma afgewerkt. De verschillende clubs toonden dat er gewerkt was. De muziekclub 'kwam goed voor den da'g, ovenals de Zangclub. Vooral het duet: Ich wollt meine Liebe ergösse sich, van Men delssohn en het kwartet: Ze wisten 't wel, van J. Worp, waren goed. De volksdans liet aan rhythme wel iets te wenschen over en kon ons evenals de quinltetten voor mannenstemmen minder bevredigen. Het blijspel „Graaf Loodgieter" viel zeer in den1 smaak en werd subliem gespeeld. Jammer dat. vanwege de tijd nog een ge deelte van het programma moest worden weggelaten. „Animo" kan met voldoening op deze tweede uitvoering terugzien. i Gevonden voorwerpen. Cape, J. Daalhuizen, Souburg 11; Gein- tuur, Jopie Avink, Heerengracht H 150; Glacé handschoen, Sinke, N. Vliss. weg E 133; Nummerplaat K 1277, Vroonland, Zandstraat Q 198; Kinderhandschoen, H. Schot, Beenh. singel K 73; Kinderhand schoentje, F. v. d. Driest, Maisbaai F 127; Taschje met inh., J. B. v. d. Bussche, Breestraat O 182; Duif (paauwetaart), M. Overweel, Breestraat 0 151; School-étui met inh., J. v. Leeuwen, Dam Z.Z., G 34; Kinderport., M. Hendrikse, K. Giststraat A 130; Bruine portemonnaie, J. v. Belzen, Seisweg R 94; Broche, C. Zoetens, Korte Geere K 360; Lederen tasc'h, M. J. Malgo, L. Gortstraat; Ring met sleutels, v. d. Ven, Vliss. straat I 179; Sleutels en bandafne mers, v. d. Voorde, Overveldslaan E 59; Kinderlaars (gummi), Joosse, Hoogstraat I 133; Heerenrijwiel, Suurland, Rouaan- sohe kade; Gewicht (5 H.G.), M. v. Her cules, Vliss. straat K 48; Stukje zeep, J. v. d. Berge, Bleek E 941; Belastingmerk, v. E'enennaam, Souburg 56; Belasting- merk, F. A. Wondergem, Bureau van Po litie; Belastingmerk, Bureau van Politie; Handschoen, Bureau van Politie; Port. met inh., J. G. W. Pluijmers, Nederstraat O 201; Huissleutel, Koster, Lange Singel straat N 181; Paar handschoenen, W. Lorier, 't Zandt D 24; Belastingmerk, Verburg, Achtersingel Q 133; paar kinder schoentjes, Buijs, Kanaalbrug, Kanaal- weg; Kindermutsje, A. Andriesen, Wal B 42. Goes. De collecte voor het Crisis-Comité bracht deze week f 57.90 op. 'Ook op de Paaschveetentoonstelling te Amsterdam behaalde 'het ingezonden slachtvee van de firma G. Blokpoel en Zonen de volgende prijzen: Nationaal kampioen Ossen; Provinciaal Kampioen; een eere-prijs en twee eerste prijzen. Loop der bevolking. Ingekomen: A. Abrahamse, dienstbode, van Kapelle, Vosmaerstraat 14; A. van de Kreeke, zonder beroep, van Kruiningen, Wijngaardstraat 7; M. P. Jiskoot en ge zin, vertegenw., van Barendrecht, A. J. Kade 24; O. v. Walt Meijer, geb. Louwe rier, zonder beroep, van Vlissingen, Kam perfoeliestraat 14; B. van Wouwe, onder wijzer, van Vlissingen, Zaagmolenstr. 1; C. van 't Westeinde, dienstbode, van Ter- neuzen, Stationsweg 20; T. de Rubber, kapster, van Amsterdam, L. Vorststraat 18; C. Mol, dienstbode, van Driewegen, Wilhelminastraat 4; J. Mol, bakkers knecht, van Baarland, Nieuwstraat 47; C. J. Kole, huishoudster, van Wolphaarts- dijk, L. Vorststraat 69; G. Willemstein en echtg., ploegbaas N.S., van 's-H. Abts- kerke, Oude Singel 81; E. Magielse, cor respondente, van Utrecht, St.-Jacobstraat 54; W. F. J. van Riet en gezin, molen maker, van Kloetinge, Westsingel 41; Wed. de Smit en gezin, zonder beroep, van Vel- sen, Piccardtstraat 78; T. L. Koole, dienst bode, van Wissenkerke, Groote Kade 28; J. C. Nieuwdorp, timmerman, van Katten- dijke, 's-H. H. kinderendijk 50; P. J. de Visser, geb. Nieuwenhuize, zonder beroep, van Yerseke, St. Jacobstraat 17. Vertrokken: A. C. de Boot, dienstbode, naar Heinkenszand, A 34; P. P. van Stee, slager, naar Hoedekenskerke, B 51; J. D. Verschuur, dienstbode, naar Wolphaarts- dijk B 28; A. P. Dagevos, dienstbode, naar Zegwaard; C. Hoogesteger geb. Wijs, zon der beroep, naar Kapelle A 99; C. Kole, geb. Zuidijk, zonder beroep, naar 's-Heer Arendskerke, Langestraat; M. v. d. Berg, geb. Hogesteger, zonder beroep, naar Vlis singen, Bellamypark 37; N. Remijnse en gezin, werkman, naar Den Helder, Visch- straat 24; F. C. de Groot en echtg., hout bewerker, naar B. op Zoom, de Ruijter- straat 4; Wed. E. Verbeem en gezin, zon der beroep, naar Heemstede, Meer en Boschlaan 28; M. Geldof, dienstbode, naar Serooskerke, B 66; M. Crucq, dienstbode, naar Koudekerke, D 103; J. A. Remijnse, tuinman, naar Enkhuizen, Andijk-Oost34; A. J. M. van Elsacker, leerl. verpl., naar Renkum, „Wolfheze"; W. J. Waqué, ac countant, naar Zwolle, Mauritsstraat 60; M. Nagelkerke, dienstbode, naar Katten- dijke A 111. Kloetinge. Na een gesprek tusschen het secretariaat van het Vreemdelingenver keer met 'het bestuur der K. L. M„ is voor een passende bloemenversiering van het Buijs-Ballotmonument f 25 beschikbaar gesteld door de K. L. M. lerseke. Door het stormweer der laat ste weken wordt de vangst van kreeften ten zeerste belemmerd. Er zijn kreeften- viaschera, die in 10 dagen tijds geen en kele maal hun korven hebben kunnen lichten en dus niets hebben gevangen. De prijs is door de weinige aanvoer natuur lijk gestegen en reeds wordt grif f 1.50 per kg. betaald. Ook rog en zeekrab wordt weinig gevangen. Bovendien is de prijs zeer laag. Wemeldinge. Voor de Ghr. Hist. Kies- vereeniging trad gisteravond op de heer Baron van der Feltz uit Middelburg, die in verband met de a.s. verkiezingen een propagandarede hield. Na de rede beant woordde spreker een 4-tal vragen. De be langstelling was niet bijzonder groet. O. en W. Souburg. Donderdagavond ver gaderde de A.R. Kiesvereeniging alhier. De voorzitter, dhr J. Suurmond Pz., open de op gebruikelijke wijze de vergadering en sprak enkele woorden van eeer'biedige hulde ter nagedachtenis van Zijne Ex. A. W. F. Idenburg. Enkele nieuwe leden werden ingeschreven. Door den voorzitter wordt de bespre king ingeleid over het voorbereidend werk voor de candidaatstelling voor den ge meenteraad. Spr. schetst vooral de zware itaak, welke de A.-R. raadsleden in de afge- loopen periode gehad hebben. Na eenige bespreking wordt overgegaan tot het vast stellen van een groslijst voor de candi daatstelling. Door de Ghr. Hist. Kiesvereeniging zijn voor de te houden verkiezing voor leden van den gemeenteraad de volgende candidaten gesteld 1. N. Cijsouw (aftr.) 2. M. Arendse (aftr.); 3. Jac. v. Soelen (aftr.); 4. S. de Pagter; 5. A. Boogaard; 6. W. Francke; 7. Joh. de Pagter; 8. P. Roelse. Arnemuiden. Brand. Donderdagmid dag te 5 uur werden de bewoners dezer gemeente opgeschrikt door het luiden der brandklok. Het 'bleek, dat er brand was uitgebroken op de hofstede Nieuwerkerk, gelegen in deze gemeente aan den rijks straatweg naar Goes, pas bewoond door den landbouwer G. Steendijk, eigenaar dhr Trimpe-Burger te Kloetinge, voor heen eigendom van de N. V. Guituur Mij Loverandale. D'e brandweer rukte spoedig met de brandspuit en het daarbij behoo- rend materiaal uit. Op bet terrein van den brand aangekomen, bleek het, dat de groote 60 M. lange landbouwschuur, wel ke nog niet van heel ouden datum was, in een vuurzee was herschapen, zoodat er weinig meer aan te doen was. De schuur brandde dan ook tot den grond toe af, met het zich daarin bevindende materiaal: wagens, landbouwwerktuigen enz., terwijl het vee nog bijtijds gered is kunnen worden. Het woonhuis, wat op korten afstand van de schuur stond en nog enkele andere gebouwtjes, bleven be houden, mede dank zij den gunstigen wind. De vermoedelijke oorzaak schijnt te zijn het warmloopen van een motor, waarmee men in de schuur aaü'het hooipersen was en daaruit wegspringende vonken. Da schade wordt door verzekering ge dekt. Veere. Woensdag vergaderde de V.V.V. onder voorzitterschap van den heer D. Huinink. De voorzitter memoreerde wat de vereeniging sedert haar oprichting reeds heeft gedaan. Als eerste gemeente in ons land wordt hier gelegenheid gebo den aan particuliere vliegers om, zoo zij willen landen, olie en benzine te koopen. De vereeniging heeft een plakzegel en een vouwblad uitgegeven. In een binnenkort te verschijnen periodiek zal ook de aan dacht gevestigd worden op Veere; corres pondentie is gevoerd tusschen de vereeni ging en menschen, die zich te Veere wil den vestigen. Plannen voor de opvoering van een hoorspel in de Groote Kerk, zijn voorlo'O'pig uitgesteld moeten worden, daar de kerk dezen zomer in ieder geval nog vol steigerwerk zal staan. Van de betrok ken autoriteiten is echter vergunning ver kregen de kerk te gebruiken voor zulke doeleinden. Het bestuur stelt zich voor in overleg te treden met de V.V.V. Vrouwepolder ten einde te trachten de autocarondernemers te bewegen hun route ook eens te ver anderen, zoo dat de deelnemers aan zulk een toc'ht meer gelegenheid krijgen zich in die gemeenten op te houden. Er zijn nu 71 leden. Een bestuursvoorstel om voor aankoop van een wisselkrans voor de ringrijderij een maximum bedrag van f 10 beschik baar te stellen werd goedgekeurd. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat het bestuur alsnog stappen zal doen ten einde een bord bij de sluis geplaatst te krijgen, waardoor de genen, die met hun jacht daar liggen, ge wezen wordt op de bezienswaardigheden van Veere. Gebleken ie, dat van een biologisch reinigingsmiddel, teneinde de ondraaglijke lucht van het Middelburgsch afvoerka naal achter de sluizen weg te krijgen, geen sprake kon zijn. Hierna hield Ir. F. A. Holleman een lezing over: „De naaste toekomst van 't Luchtverkeer". Woensdagavond vergaderde de Anti- Revoluitionaire Kiesvereeniging. De voor zitter, dhr W. de Wolf, opende op de 'ge bruikelijke wijze en heette alle aanwezi gen welkom. Verslagen werden uitge bracht van de vergaderingen van P. G. en Centrale. De afgevaardigden werden weer opnieuw benoemd. Dhr Simonse liet hooren wat door den Raad in deze vier jaren is tot stand gebracht. Daarna wer den voor den gemeenteraad candidaa/t ge steld: i, P. Gimonse (aftr.); 2. D. Gddionse (aftr.); 3. D. Kasse Dz.4. L, C. Douw; 5. A. P. Kasse Johz.; 6. J. Bakker Jzn.; 7. J. de Buck; 8. J. Verton. Koudekerke. Voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezing zijn door Ge meentebelang de volgende candidaten ge steld J. A. Contant, J. Verhage, beiden aftredend, G. A. Kammeraad, B. K. Steenland, P. Flipse, A. van der Mijle, J. P. Bakker, A. P. Ridder. Domburg. De collecte voor bet Konin gin-Moeder herdenkingsfonds bracht al hier f 42.88 voor het plaatsen van een ge- denkteéken te Middelburg f 10.72 op. (Be langeloos bericht.) Terneuzen. Het Streekverband van A.R.J.A.-clubs in Zeeuwsch-Vïaanderen hield zijn tweede vergadering, die een zeer gezellig verloop had. Dhr H. v. d. Belt van Terneuzen leidde in: „Het Nationaal- Socialisme en de A.R. beginselen", terwijl mej. Nobels een politiek maandoverzicht leverde. Dhr Bogaards, districtscommis saris van Zeeland, sloot de leerzame bij eenkomst met een opwekkend woord. St. Maartensdijk. Woensdagavond j.l. kwam de Goöp. Boerenleenbank in jaar vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening en vaststelling der notulen volg de hét financieel verslag over 1934 vaD den kassier. Uit de rekening blijkt, dat de op de reserve gebrachte winst f 1836.80 bedraagt. 'De balans vermeldt saldo winst f 1631.77. Het aftredende bestuurslid dhr I. M. Hage, werd herkozen; evenzoo het aftredende lid v. d. Raad van Toezicht, dhr J. M. Muller. Tot plaatsvervangend bestuurslid en idem van den Raad van Toezicht werden gekozen de heeren P. V. van 'Splunter en Ghr. Hoek Mz. Staven isse. De laatste dagen is er eenige opleving in den aardappelhandel te be speuren. In verband met de meerdere vraag valt er een lichte prijsstijging te constateeren. Voor de Zeeuwsche Blau wen, waarvan echter de voorraden danig geruimd zijn, besteedt men tot f 4 per 100 kg. Colijnsplaat. Door het bestuur der coöp. Boerenleenbank is benoemd tot kassier dhr J. P. de Pree alhier. Amice, 't Blijft tot nu toe merkwaardig kalm in den politieken winkel. Er wordt hier wel gewerkt, er worden biljetten aange plakt, vlugschriften verspreid en verga deringen gehouden, maar van hevige op winding, zooals we dat vroeger wel ge kend hebben, blijkt niets. Over het alge meen worden de vergaderingen van de di verse partijen matig bezocht en heerscht er een rustige sfeer. Een groot verschil met een 2030 jaar geleden, toen druk bezochte vergaderingen vaak tot midder nacht, duurden en toen een opwindend debat volstrekt geen uitzondering was. door GEORGE MAC DONALD. 60.) —o— Toen ik de plaats, waar de baren ston den, genaderd was, las ik de psalm „Uit de diepten roep ik tot U, o Heer. Heer, hoor naar mijne stem, laat Uwe ooren opmerkende zijn op de stem mijner smeekingen. Zoo 'Gij, Heer, de ongerech tigheden gade slaat, Heer, wie zal be staan? Maar bij U is vergeving, opdat gij 'gevreesd wordt. Mijne ziel wacht op den Heer, meer dan de wachters op den morgen." „Dat zij rusten in Uwen vrede en ont waken tot eene zalige opstanding. Amen." Nadat ik ten slotte geëindigd had met de voorlezing van den eersten brief van Paulus aan de Corinthiërs traden de ge meenteleden naar voren en droegen in pleohtigen stoet de lijkkisten van uit de kerk naar den doodenakker. Terwijl de aarde op de kisten neerviel, sprak ik „Daar het den almac'htigen God in Zijne 'groote barmhartigheid behaagd heeft, de zielen van onze ontslapene broe ders en zusters tot zich te nemen, zoo ge ven wij thans hunne lichamen aan het graf overaarde aan aarde, asch aan asc'h, stof aan stof in de vaste en zekere hoop der opstanding ten eeuwigen leven door Jezus Christus, onzen Heer", waar na we baden. Terwijl ik 'het aan de mannen overliet, de graven verder te sluiten, haaste ik mij naar de consistorie om mijn ambtsge waad af te leggen, opdat ik mij weder bij, mijn gasten kon voegen. Terugkeerend, bevond ik echter, dat mijn vrouw en doch ter reeds 'de taak op zich hadden geno men, hen van den doodenakker te voeren. Nu moet ik den lezer van mijn gezin vertellen. Turner stond er op, dat Connie twee of drie dagen in bed bleef. Ze zag er zeer bleek en uitgeput uit; maar toch, uit de wijze, waarop ze zich in bed be woog, bleek, dat de nieuwe kracht, die door den zenuwschok in haar lichaam was gekomen, niet slechts een opflikke ring was geweest. Wynnie was rustiger dan ooit. Doch in haar oogen scheen voortdurend een verborgen licht, als ik deze paradox mag toepassen. Percivale was den ganschen dag bij ons, steeds bereid tot helpen en zich van dienst te maken. Mijn vrouw hield zich uitstekend. Het veel grootere ongeluk bracht niet zulke nadeelige ge volgen. Toch vreesde ik, dat, als er weer rustiger dagen zouden aanbreken, allen gekweld zouden worden door de pijnlijke herinneringen, aan deze plaats verbon den hiervan uitgezonderd natuurlijk de jongeren, die de kindergift hebben ont vangen van spoedig te vergeten. Ons per soneel zelfs Walter, zag er bedrukt uit. Dien Zaterdagavond was ik, zooals me nog eens of tweemaal in mijn leven is overkomen, niet voorbereid om te preeken. Maar de gedachte drukte me niet, omdat ik wist, dat men het mij niet ten kwade kon duiden; ik had het zoo druk gehad. Toch dacht ik er telkens en telkens over na, wat ik tot onderwerp van mijn preek zou nemen, doch niets was er, dat zich aan mij voordeed, waarvan ik kon zeggen: „Dat moet ik nemen daar moet ik over spreken." Zoo vaak ik de preek voor den volgen den dag overwoog, kwamen mijn gedach ten op één punt uit dood en het graf; maar daar schrikte ik van terug, of liever, ik voelde me te weinig tot dit onderwerp aangetrokken, dat een preek er over voor mijn gemeente gerechtvaardigd zou zijn. Een dominee mag slechts preeken over een onderwerp, dat hem op dat oogenblik na aan het hart ligt en waartoe als het ware zijn innerlijk hem dringt. Zoo voelde ik het ook, zonder dien drang was ik niet eens tot een goede preek in staat. Een dominee moest in zoo'n geval tot zijn gemeenteleden kunnen zeggen: „Mijn vrienden, vandaag kan ik niet preeken." Wat een bevrijding zou dat voor de kerk zfjn, als iedere dominee, al zijn z'n pree ken niet altijd even juist en logisch, zich er slechts van onthield, om zijn gemeente te onderhouden over een onderwerp, waarvoor hij zelf op het oogenblik wei nig belangstelling heeft. Zonder dien avond tot een oplossing gekomen te zijn, ging ik naar bed, het beste, wat men dikwijls in zoo'n geval kan doen, want God geeft vaak in den slaap den sleutel, waar men zelf vruchte loos naar heeft gezocht. Toen ik den vol genden morgen wakker werd, was mijn eerste gedachte aan de preek, die ik over enkele uren moest houden. Ik overpeins de „waarom zou ik van den dood spre ken? De harten van mijn gemeenteleden zijn er vol van. We hebben er de laatste dagen genoeg over gedacht, God heeft ons den dood gezonden op de vleugels van den storm, geef nu de tegenstelling spreek nu over het leven." En als een licht ging het door mijn geest: „De dood is ons voorbijgegaan nu komt de her rijzenis. Ik zal spreken over de opwek king van Lazarus." HOOFDSTUK XXIX. Na een paar dagen rust mocht Connie weer opstaan en op de sofa liggen. Het was vreemd, te weten, dat, ofschoon ze er veel slechter uitzag, haar lichaams kracht zooveel was toegenomen. Het was werkelijk verwonderlijk, hoe goed ze zich Alle verandering ie geen verbetering, maar ik zie hier toch ook geen groote achteruitgang. Zeker, men zou in deze dagen vaak graag meer belangstelling zien voor de publieke zaak en wat druk ker bezochte en meer geestdriftige ver gaderingen, maar aan den anderen kant moet men de beteekenis van dergelijke bijeenkomsten ook weer niet te hoog aan slaan. De invloed er van is niet zoo groot als het weieens lijkt. Voor een handig spreker of debater is 't maar een kleine kunst de handen en voeten van de hoor ders voor een geweldig applaus in bewe ging te brengen, maar als diezelfde han den dan een paar dagen later in 't stem hokje het verkiezingspotlood vasthouden, dan blijkt vaak, dat het applaus op hun politieke overtuiging toch niet zoo heel veel invloed heeft gehad. Op zichzelf is het mindere bezoek van en het kalmere gedrag in vergaderingen dus niet zoo erg. Maar 't ia wèl erg natuurlijk, als daaruit spreekt mindere belangstelling of mis- sohien wel onverschilligheid. Evenals zoovele anderen zie ik met belangstelling den uitslag van de verkie zingen tegemoet. Zooals ge u misschien herinnert, had de A. R. partij 'bij de vorige Statenverkie zing geen reden tot ontevredenheid. Het door haar behaalde aantal stemmen was 65 hooger dan in 1927 een vooruitgang', die vrijwel gelijken tred hield met de ver meerdering van het aantal kiezers. Wij waren toen geklommen van 575 in 1927 tot 640. Op de vraag, of het nu weer zoo zal gaan, durf ik geen antwoord te geven. Eerlijk gezegd, verwacht ik het niet. Ge moet niet vergeten, dat al de bezwaren die velen hebben tegen de crisismaatrege len der Regeering, gestapeld worden op den rug der A. R. partij, en evenmin mag over het hoofd worden gezien het feit, dat de aanvallen van de uiterste groepen zoowel aan de linker- als aan de rechter zijde, in de eerste plaats tegen de A. R. partij gericht zijn. Ik- meen, dat we dit als een eer mogen beschouwen. Maar aan den anderen kant ben ik nuchter genoeg om te vreezen, dat er door de intensieve en sterk misleidende propaganda die ge voerd wordt, weieens enkele kiezers het spoor bijster kunnen raken. Wanneer een ieder echter zijn plicht doet en in zijn of haar naaste omgeving voor de noodige voorlichting zorgt, dan is er geen reden om ons al te ongerust te maken. Voor zoover békend, is door Ged. Sta ten nog steeds geen beslissing genomen inzake het door de Breede Watering be westen lerseke genomen besluit betref fende de belasting op het gebouwd. Er is hier voor deze zaak nogal belang stelling, omdat de druk der belasting toch al zoo buitengewoon zwaar is, terwijl ve ler inkomsten langzaam maar zeker ver minderen. Ik stem toe, dat de Goesche bevolking in vele opzichten nog reden heeft tot te vredenheid en dankbaarheid. Er zijn tal van plaatsen, die in veel heviger mate door de crisis werden getroffen. Maar dat neemt niet weg, dat ook hier de crisiszor- gen in breede kringen gevoeld worden. Aan den buitenkant ziet men dat zoo niet. We hebben hier een nijvere midden stand, die niet gewoon is het hoofd te laten hangen en die steeds het beste been tje voorzet. Dit blijkt wel als men door de Goesche straten wandelt en een vergelij king maakt met b.v. 10 jaar geleden. E* is bijna geen gevel onveranderd gebleven. De eene zaak na de andere is gemoderni seerd en niets is nagelaten dat kan strek ken om aan de wenschen van het publiek tegemoet te komen. En wat dat betreft is er nog geen stilstand. Verbouwingen en verbeteringen zijn nog steeds aan de orde van den dag. Het geslacht van Jan Cor- daat is hier gelukkig nog niet uitgestor ven. Het gevolg is geweest, dat het aspect van ons stadje veel verbeterd is. Natuur lijk 'hebben ook andere factoren hieraan meegewerkt. Wat in andere plaatsen ver zuimd werd ia hier gedaan: we hebben tijdig gekregen een uitbreidingsplan, dat een harmonische ontwikkeling mogelijk maakte. En daarbij komt dan nog eenige crisiswinst, Er zijn de laatste jaren ver schillende werken uitgevoerd, die niet weinig tot verbetering hebben bijgedragen, maar die misschien in normale tijden zouden zijn blijven liggen. Ik denk hierbij o.a. aan de werkzaamheden aan de Koe- al bewegen kon. Wanneer we haar droe gen, vroeg ze, of ze haar beenen op den grond mocht houden. Turner gaf toe, doch bleef haar steeds stevig ondersteunen. Hij was al heel tevreden, dat ze, al was het slechts voor een oogenblik, recht op had kunnen staan. Turner's vertrek was na op handen iedere dag, die verstreek, bracht hem steeds grootere bezorgdheid, want Connie bleef er uitgeput en bleek uitzien en haar glimlach, ofschoon hij altijd om haar lip pen speelde, als ik bij haar kwam, was mat. Ook had ik opgemerkt, dat het gor dijn voor het raam, dat uitzicht gaf op de zee, voortaan gesloten bleef. Toen ik daar eens een opmerking over maakte, antwoordde zij: „Vader, ik kan het niet verdragen. Ik weet, dat het heel dwaas is maar misschien kan ik u toch wel duidelijk maken, wat ik voel. Toen we hier kwa men, hield ik zooveel van de zee. lederen morgen, als ik wakker werd, lag ze daar onder mijn venster, mij als met een vriendelijken glimlach begroetende. Ik weet wel, dat het wankelmoedig van me is, maar nu lijkt ze me zoo ver weg als een vriend, die mij verloochend heeft; ik zie haar maar liever niet meer." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5