LOK" CATARRH 'FABRIEK EERSTE BLAD Buitenland. Uit de Provincie l?DE VRIJDAG 12 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 164 TENTOONSTELLING van Hongaarsche Schilderijen, Aquarellen en Etsen van bekende meesters. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. sn. id. sn- nt, kt. int JS. 2 stuks 2 cent. :aketui !0 cent. N. S. B. en C. D. U. „Volk en Vaderland", het orgaan van de Nat. Socialistische beweging, teekende dezer dagen de Christelijk-Democratische Unie als de bondgenoot van de S. D. A. P. Na er eerst op gewezen te hebben, dat de S. D. A. P. zich kenmerkt door anti godsdienstige, anti-nationale agitatie, ver volgt het blad „Nu is de C.D.U. opgestaan. Speciaal onder de arbeiders en 'kleine boeren werkt zij met christelijke leuzen en doet zich als christelijke partij voor. Intusschen zijn de betrekkingen tot de S.D.A.P, zeer goed. De „leider". Van Hou ten, mocht voor de V.A.R.A. spreken en „Het Volk" noemde hem „den kleinen Albarda"; dus „de kleine man van de dappere ongehoorzaamheid". Ds Buskes, lid der C.D.U., nam het te Rotterdam voor Henri Polak op. Deze 'brave man werd door het booze blad „De Zweep" bespot en dat mocht niet. Waarom vergat Ds Buskes te spreken over de walgelijke taal, die deze „heer" uitslaat tegen de N. S. B.? Is de vriendschap reeds zóó hecht? Deze bondgenoot der „christelijke" S. D. A. P. wenschte het christelijk karakter der N.S.B. met filosofie a la Prof. Schil der verdacht te maken Wij twijfelen niet, of het 'bondgenootschap met de S.D.A.P. zal nog openlijker aan den dag treden en nog hechter worden, zoodat men zal kun nen spreken van Christendom aan de sociaal-Democratie Uitleveren." Men gelieve het bovenstaande met eeni- ge oplettendheid te lezen. De S.D.A.P. kenmerkt zich door een anti -'godsdienstige, anti nationale agitatie. De C.D.U. is van deze partij een bond genoot. En het blad van Mussert twijfelt niet, of heit bondgenootschap zal nog hechter worden, zoodat men zal kunnen spreken van Christendom aan de s o- c i a a 1-D emocratie Uitleveren. En.... de heer Mussert be veelt zijn volgelingen aan bij de gemeenteraadsverkiezin gen te stemmen op dezen bond genoot van de S.D.A.P. .rdlijvig- Dumont. De conferentie te Stresa. De eerste dag. Mussolini heelt door zijn hoofdartikel in de „Popoio d'Italia" reeds ervoor ge zorgd, dat de verwachtingen omtrent de conferentie van Stresa niet te hoog ge spannen mogen worden. Opvallend is dan ook, schrijft de Msb., hoe deze conferentie van Stresa gepaard gaat met een militair machtsvertoon, zoo als men vrijwel nooit bij een internatio nale conferentie heeft gezien. Niet alleen marcheeren de Italiaansche troepen door Stresa, doch voortdurend ziet men ook militaire vliegtuigen hoog in de lucht. Na Mussolini's welkomstwoord gaf Mac Donald een algemeen overzicht over de Engelsche buitenlandsche politiek, waar bij hij vooral betoogde, dat alles zal moe ten gedaan worden, om de solidariteit van doel tussohen Engeland, Frankrijk en Italië te versterken. Op Mac Donald volgde Sir John Simon ais spreker. Deze gaf een uitvoerig over zicht van de besprekingen, die hij met Hitier te Berlijn en die Eden met de an dere staatslieden te Moskou, Warschau en Praag had gehouden. Simon en Eden hadden te Berlijn zeer duidelijk doen uitkomen, dat het doel van dit bezoek was te zien, of er eenige hoop bestaat, dat Duitschland tot een samen werking op den grondslag van het recht zou terugkeeren. Daarbij hadden de ver tegenwoordigers der Engelsohe regeering met allen nadruk verklaard, dat naar hun overtuiging de volkenbond het natuurlijke en voor dit doel meest geschikte instru ment is, waardoor een duurzame vrede kan worden georganiseerd. Ten aanzien van 't bewapeningsvraag stuk heeft Sir John verklaard, dat de En gelsohe regeering nog steeds op het stand punt staat, dat alle Europeesche staten tot een in 'n bindende internationale re geling vast te leggen overeenkomst over de schaal van hun bewapening moeten komen. Na deze twee redevoeringen van Mac Donald en Simon begon een algemeene discussie, die echter overeenkomstig de gewoonte van den eersten conferentiedag een slechts oppervlakkig algemeen karak ter droeg, zonder dat diep op de verschil- I lende punten werd ingegaan. Om vijf uur zijn de besprekingen we derom voortgezet.' De Fransche delegatie heeft toen de redenen uiteengezet, die de Fransche regeering bewogen hadden, de kwestie van de wederinvoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland bij den volkenbondsraad aanbangig te maken. Een uitvoerige discussie volgde hierop over de te Genève te volgen procedure. De besprekingen duurden voort tot half acht en zullen heden worden voortgezet. Dit wijst er op, dat meeningsverschil- len zioh hebben voorgedaan, waarbij ver moedelijk de Engelschen het sterkst erop zullen hebben aangedrongen, dat de dis cussies in den volkenbondsraad zoo gema tigd mogelijk tegenover Duitschland zul len gehouden worden. De goudclausule in België. In de Staatscourant verschijnt heden een koninklijk besluit bepalend, dat de goüdolausule, voorkomende in huurcon tracten, hypotheekovereenkomsten en le'eningen tusschen particulieren afgeslo ten voor 31 Maart 1935, ongeldig wordt verklaard. Ingevolge deze overeenkomsten verschuldigde bedragen, kapitaal en inte rest moeten worden betaald in gedevalu eerde francs. De verplichtingen, voort spruitend uit leeningen, afgesloten of ge garandeerd door den staat, deKongo- kolonie, de gemeenten of de provincie, blijven echter behouden. Het besluit is niet van kracht voor con tracten, die onder toepassing vallen van een vreemde wet. Verder is het besluit ook niet geldig voor contracten, waarin ver plichtingen van een schuldenaar opge geven zijn, in natura of in vreemde munt. Incidenten in de Belgische Kamer. Bij de bespreking in de Belgische ka mer van de begrooting van landsverde diging is het tot scherpe incidenten geko men. Toen de Vlaamsche nationalistische sprekers als hun meening te kennen ga ven, dat het land openstaat voor eiken in val van Fransche zijde, daar aan de Bel- giach-Fransche grens geen enkel verdedi gingswerk is aangelegd, en zij hieraan toevoegden, dat door het Fransch-Bel- gisoh militair accoord België een vazal staat van Frankrijk is geworden, werden zij door de Fransch-gezinde Walen uit gescholden voor vreemdelingen, lafaards en verraders. Het duurde eenigen tijd al vorens de voorzitter de orde kon herstel len. Onderzoek naar Belgische Devaluatie-praktijken. 'Sedert Maandag hebben in België 50 huiszoekingen plaats gehad in verband met de machinaties, die tot devaluatie hebben geleid. Bij 12 banken en 10 wissel- I agenten zijn de boeken in beslag genomen. Het is wel jammer, dat dit alles ge beurt, nu het te laat is. Zou het geen aan beveling verdienen b.v. te Amsterdam nu een 'dergelijk onderzoek in te stellen? Er schijnen daar allerlei duistere machten en complotten tegen den gulden gesmeed te worden. De Duitsche Luchtmacht. Op dit oo'genblik is de Duiitsche lucht vloot naar schatting 1500 voor militaire doeleinden geschikte vliegtuigen sterk, waaronder 400 particuliere toestellen, welke snel tot oorlogstoestellen kunnen worden verbouwd. Men vermoedt, dat bin nenkort zal worden beschikt over plm. 2500 geschikte toestellen, georganiseerd als volgt a. 90 jachtvliegtuigafdee- lingen a 12 vliegtuigen 1080 toest. b. 70 bombardements- vliegafdeelingen 9 vliegtuigen 630 c. 70 verkenningsvlieg- tuigafdeelingen 9 vliegtuigen 630 Totaal 230 afd. met 2340 toest. Ad a. De „Arado's" met 300 km/uur snelheid zullen spoedig worden vervangen door „Heinkels" met 350 km'uur snelheid. Ad b. Op het oogenbli'k plm. 300 toe stellen met een werkingssfeer van 200 500 km. en een te vervoeren bommenlast groot 4000 'kg., over 500 'km. De Heinkel kan met 500 kg. bommenlast Parijs van de Fransche grens af in één uur bereiken. Ad c. Men beschikt over 300 post- en sporttoestellen, met een snelheid van 300 km. per uur. De opleiding 'heeft ten doel 1000 vlie gers per jaar af te leveren. 15 vliegvelden worden in het gedemilitairiseerde gebied aangelegd. De fabrieken van Dornier, Jun ker, Heinkel en 'Gothau-Wagner werken op volle kracht. De luchtvaartbegrooting werd van 240 millioen op 1200 millioen mark gebracht. De zandstorm In Amerika. De zandstorm, waardoor thans acht staten in het centrum van Amerika ge teisterd worden, is, naar de Un. Press, meldt, één der grootste catastrofen waar door de Vereenigde Staten ooit getroffen werden. De orkaan verplaatst zich slechts lang zaam Oostwaarts, waardoor de uitwer king ervan op de velden nog verschrik kelijker wordt. Zoo worden in uitgestrek te gebieden van Noord-Westelijk-Texas de bovenste aardlagen door den orkaan ge heel weggezogen. Het verkeer op de wegen is levensge vaarlijk. In de gebieden, die het zwaarst geteisterd worden, dreigt de bevolking te verstikken, daar de menschen bij iedere ademhaling groote hoeveelheden stof bin nenhalen. In Oost-Kansas viel een bloedroode regen, die op de daken eigenaardige vlek ken achterliet. Ook de sneeuw, die daar na viel, was met stof vermengd. In Colorado dragen de bewoners gas maskers. Honderden gezinnen in Oklaho ma hebben hun hoeven moeten verlaten om niet van honger om te komen. Ingezonden Mededeeling. Tevens zal een mooie collectie HONGAARSCHE VOLKSKUNSTHAND. WERKEN GEËXPOSEERD WORDEN voor dames. De Tentoonstelling wordt gehouden in de Schouwburgzaal van het Schuttershof te Goes, van 13 tot en met 16 APRIL. Zondags gesloten. Geopend iederen dag van 11 uur v.m. tot 10 uur n.m. Toegang vrijl De Duitsche kerkstrijd. Dr Kinder, leider van de geloofsbewe- ging der Duitsche Christenen, legt dit ambt neer. Hij wordt als leider der ge- loofsbeweging opgevolgd door den Bre- mensohen bisschop Weideman. De bètee- nis hiervan is, dat de invloedrijke rechts- bestuurder het niet eens is met de politiek, welke de Duitsch-Christelijke bisschoppen (o.a. in Hessen-Nassau) in overleg met den rijksbisschop momenteel volgen. Men zal zich herinneren, dat D'r Kinder zich indertijd ook richtte tegen de geweldme thoden van August Jaeger. In Frankisch Beieren zijn in den nacht van 3 op 4 dezer 5 predikanten zonder opgaaf van redenen gevangen genomen. D'e landsbisschop, dr Meiser. heeft stappen gedaan om de bevrijding der ge vangen predikanten te verkrijgen. In de betrokken gemeenten heerscht groote op winding. In Bremen zijn zonder opgaaf van re denen de arts dr Stövesand, lid van den rijksbroederraad der belijdenisbeweging en de predikant dr Meyer gevangen ge nomen. VERKEERSTELLING OP DE OVER GANGEN OVER DE GROOTE RIVIEREN VAN 17 APRIL TOT 1 MEI. Een beroep op de weggebruikers. Ingevölge den door de Tweede Kamer uitgesproken wensch zal de Regeering op eenige rivierovergangen verkeerstel lingen doen houden, iteneinde vast te stel len vanwaar 'de brug- of veergebruikers komen en waarheen zij gaan. Die telling zal plaats hebben op 9 brug gen en 3 ponten. Op de bruggen bij' Katerveer, Arnhem, Westervoort, Grave, Hedel, Heusden, Keizersveer, Zalt'bommel en Vianen, en op de ponten Moerdijk, Nijmegen en H. I. Ambacht. De verkeerstelling kan voor den weg gebruiker van 'het grootste belang zijn, daar de verzamelde gegevens wellicht mee van invloed kunnen zijn op de inzake de tolheffing te nemen beslissing. Zonder medewerking van de automo bilisten kan echter 'de telling niet slagen. Er wordt op hen dus een beroep tot mede werking gedaan. Tot medewerking door het snel en juist verstrekken van de voor de telling noodige gegevens. Aan ieder, die de rivierovergangen pas seert itusschen 17 April en 1 Mei zullen drie vragen gesteld worden. Door deze duidelijke en vlot te beant woorden bereikt men tweeërlei le. verkrijgt de Rijkswaterstaat een zoo volledig mogelijke verzameling juiste ge gevens; 2e. wordt het verkeer geen hinder in den weg gelegd. Dit laatste wordt duide lijk wanneer men opmerkt, dat tusschen 17 April en 1 Mei de Paaschvacantie valt, waarin de verkeerscurve een top pleegt aan te wijzen, maar juist die periode is gekozen wijl zij het verkrijgen van een scherp beeld van het verkeer, de verkeers- verdeeling en intensiviteit mogelijk maakt. De vragen zijn dezeA. Welke plaats was het uitgangspunt van uw reis? B. Welke plaats is het einddoel van uw reis? C. Zakenreis of toerisme? De 'brug- en pontgebruiker is door deze publicatie bij voorbaat gewaarschuwd, maar wordt op den weg nog itweemaal op de verkeerstelling gewezen; 150 M. vóór den verkeersovergang wordt een waar schuwingsbord geplaatst, waarop „Lang zaam verkeerstelling", en op de brug een 2e waarschuwingsbord waarop: „Stop. Post verkeerstelling". Worden vlug en vlot bij de controlepost, kenbaar door een vlag, de antwoorden gegeven dan zal zeker voor personenauto's in vele gevallen met enkele oogenblikken langzaam rijden kunnen worden volstaan. Dan heeft de Rijkswaterstaat de ge gevens waarom de Tweede Kamer heeft gevraagd, teneinde de vragen van tol heffing en kostenverdeeling te .kunnen oplossen. Dag en nacht zullen er tellers zijn, waartoe voor deze taak bekwame werkloo- zen zullen worden aangesteld uit de bij de rivierovergangen gelegen gemeenten. Wanneer de weggebruiker medewerkt, slaagt de telling 1 SPOORWEGPERSONEEL. 140 man worden „afgevloeid" of gepensionneerd. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft over de afvloeiing van personeel een brief aa® den Personeel- raad gericht, luidende als volgt „Naar aanleiding van de toezegging, door ons gedaan hij de tusschen een ver tegenwoordiging van uw raad en ons op 5 Maart j.l. gehouden bespreking over mo gelijke afvloeiing van personeel, deelen wij u mede, dat wij met 'het oog op het groote overcompleet van treinpersoneel en van remise-personeel besloten hebben, met in gang van 15 Mei a.s. A. te pensioneeren alle hoofdconducteurs, conducteurs, lo- caal-treinconducteurs en hoofdgeleiders, die op dien datum 60 jaar of ouder zijn; alle aibeiders-remmer, die op dien da tum 55 jaar of ouder zijn en alle ketelwasschers, kolendragers en stokers-locomotief-loods, die geboren zijn in de jaren 1876 en 1877; B. op wachtgeld te stellen al het personeel, werkzaam op de depots en in de centrale werkplaatsen (hieronder niet vallende het administratief en loc.- personeel, alsmede het toezichthebbend personeel met uitzondering van assisten ten-werkmeester le en 2e klasse en baas le en 2e klasse), dat geboren is in de jaren 1872, 1873 en 1874." Deze afvloeiing betreft ongeveer 140 man, van wie ongeveer 60 man van den dienst der exploitatie en 80 van tractie en materiaal, Tarief van Justitiekosten in burgerlijke zaken. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van den eersten en den tweeden titel van het tarief van justitiekosten en sala rissen in burgerlijke zaken. De minister zet in de toelichting uiteen, dat bij deze wijziging met aanvulling van leemten en verduidelijking van eenige be palingen behoort te worden volstaan. Te gelijkertijd is er naar gestreefd, het be ginsel, dat alleen recht dient te worden geheven voor verrichtingen van de grif fiers, meer tot uitdrukking te brengen. Voorgesteld wordt de vaste som in ge dingen voor de kantongerechten te ver lagen tot f 5, ten einde daarmede tege moet te komen aan d'e wenschen van hen, die meenen, dat het tarief in kantonge rechtzaken te hoog is. Voorts zijn nog eenige ondergeschikte wijzigingen aangebracht. - Christelijke Metaalbewerkersbond. Wij ontvingen het verslag van den Christelijken Metaalbewerkersbond over 1933—1934. Dit verslag wordt - zooals in de in leiding wordt opgemerkt beheerscht door het woord crisis. Toch is er als alles in het juiste licht wordt gezien nog stof tot grooten dank. Het ledental liep gedurende de verslag periode terug van 11030 op 10043. Het aantal afdeelingen van 117 tot 114. Op 31 December 1934 bedroeg bet aantal af deelingen 114, waarvan 6 in Zeeland; het aantal leden 10043 waarvan 672 in Zeeland. De totale uitkeering uit de werkloo- zenkas bedroeg in 1933 f 480.187.69 en in het afgeloopen jaar f433.652.25. In ver band met de verminderde subsidie van de Regeering werd uit de bondskas een ex tra bedrag van f 6.833.11 in de werkloo- zenkas gestort. Het verslag, een boekwerk van 335 bladzijden bevat uitvoerige gegevens zoo wel van finantieelen als van anderen aard, waaruit blijkt, dat de Christelijke Binnenland. Een verkeerstelling van 17 April tot 1 Mei. Alcohol uit suikerbieten. Duitsche communisten in hongerstaking. Afvloeiing spoorwegpersoneel. Buitenland. De conferentie te Stresa. De zandstormen in Amerika. Onbeperkte invoer van aardappelen in België. De Duitsche kerkstrijd. Ingezonden Mededeeling. wordt gewoonlijk gebaat door de dampen van VOOR ALLE VERKOUDHEDEN Metaalbewerkersbond een belangrijke po sitie inneemt. Zeker de crisis speelt ook hier een rol. Maar hoeveel meer zou de crisis de leden teisteren als niet deze bond zijn beschermende vleugels over de aangeslo tenen uitstrekte. Tegengaan van ongewenschte cumulatie. Zeer binnenkort is, naar de Telegr. ver nam, de indiening bij de Tweede Kamtu van het wetsontwerp tot het tegengaan van ongewenschte cumulatie van pensi oenen uit openbare kassen te verwachten. Het wetsontwerp is 23 Maart in hander. van den Raad van State gesteld en zal le zer dagen aan het departement van Bia- nenlandsche Zaken worden teruggezon den. Opslag van hooiboter in koelhuizen. Door de crisis zuivelcentrale is een re geling getroffen voor den opslag van hooi boter (stalboter) in koelhuizen. Voor de onder deze regeling opgeslagen boter wordt bij opslag de betaalde heffing in gevolge de crisis zuivelwet gerestitueerd. Het aan den opslag verbonden prijsrisico is voor rekening van de crisis zuivelcen trale, welke instelling verder aan de in- zettera een vergoeding voor diverse kos ten verleent van 1 Yt6 cent per K.G., afhankelijk van den duur van den opslag. Verdere bijzonderheden betreffende deze regeling verstrekt het crisis zuivelhureau, afdeeling koelhuisboter. Van een weigerachtige burgemeester. B. en W. der gemeente Guyk hebben zekeren G. van L. tot hulpkeurmeester be noemd. Voor het aanvaarden dezer func tie was het echter noodig dat de benoem de in handen van den burgemeester den eed zou afleggen. De burgemeester wei gerde echter den heer van L. tot den eed toe te laten. De benoemde hulpkeurmeester vorder de toen van den burgemeester wegens on rechtmatige daad, althans wanprestatie, schadevergoeding, berekend naar het voor ieder jaar verschuldigde salaris, een bedrag ineens van f25.000 of opmaking van het bedrag bij staat. Met vernietiging van een vonnis, door de rechtbank te 's Hertogenbosch gewe zen, heeft het gerechtshof aldaar de ge meente veroordeeld tot schadevergoeding, op te maken bij staat. De gemeente ging hiervan in cassatie en voerde aan, dat het hier een publiek recht betreft en een burgerrechtelijke ver bintenis van de gemeente tot schadever goeding uitgesloten is. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft in deze zaak geconcludeerd, dat de handeling van den burgemeester in strijd was met art. 70 (oud) der Ge meentewet, dat het beroep zal worden verworpen en de burgemeester zal wor den veroordeeld in de in cassatie gevallen kosten. Op 24 Mei zal de Hooge Raad arrest wijzen. Een jubileum. Dinsdag a.s. viert de directeur van de P.Z.E.M. (Mid dengroep), de 'heer J. Slooves te Vlissin gen een jubilé. Het is dien dag n.l. 25 jaar geleden, dat hij als bedrijfsleider bij de „Société anonyme des Tramways a va- peur de FlessingueMiddelbourg" in dienst trad. Vlissingen. De assistent-zwemmeester L. Schot, alhier, is benoemd tot zwem meester te Doorn. Spionnage. De politie alhier heeft een Nederlandsch onderdaan aan gehouden, afkomstig uit Amsterdam, ver dacht van spionnage. Dd man is ter be schikking van de justitie te Middelburg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1