DONDERDAG 11 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 103 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dames, Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Afbreken of bouwen? De Herv. Geref. Staatspartij heeft ge meend in enkele districten in Zeeland Middelburg en Tholen met een eigen lijst uit te moeten komen. Een niet ongevaarlijke tactiek. Het staat toch wel van te voren vast, dat deze partij geen zetel in de Staten zal veroveren. Positief kan zij niets bereiken. Wel negatief. Zij kan door haar optreden de positie van de Prot. Christelijke partijen ver zwakken. Het is niet uitgesloten, dat zij juist genoeg stemmen verzamelt om te bewerken, dat een zetel, die anders aan de C.-H. Unie zou komen, aan de R.-K. Staatspartij wordt toegewezen. In onze kringen zullen er weinigen zijn, die aan de H. G. S. hun stem willen geven. Mochten er zijn, die daartoe neiging ge voelen, dan dienen ze te bedenken, dat dit niet anders beteekent dan mee te helpen aan de afbraak. Wie daarentegen opbouwend werk wil verrichten, brenge zijn stem uit op Na 1 van lijst 5. Dat is in het district: Middelburg Goes Hulst Sluis Tholen Vlissingen Zierikzee J. W. van 't Hoff. C. P. Vogelaar, Mr P. Dieleman. H. van Mazijk. C. J. Sonke. P. G. Laernoes. W. den Boer. Alle hens aan dek. Er zijn bij elke stemming zieken, zwak ken, hulpbehoevenden, die wel willen en kunnen stemmen, mits -ze worden gehaald of geholpen. Natuurlijk neemt elke Kiesver-eeniging in verband hiermede de noodige maat regelen. Maar de besturen van onze K.V. weten niet alles. En zij- kunnen, ook al is de ad ministratie nog zoo goed in orde, gemak kelijk iets over het hoofd zien. Daarom is het .niet alleen ge- we n s c fa t maar beslist noodzake- 1 ij k, dat ieder die een kennis heeft of een familielid, -die niet alleen zijn of haar stemplicht kan vervullen, daarvan kennis geeft aan het bestuur zijner kiesvereeni ging. Men moet dit niet op anderen laten aankomen, maar -zelf zorgen, dat onver wijld het bestuur wordt gewaarschuwd. Hetzelfde geldt uit den aard der zaak van personen waarvan men weet of ver moedt, dat zij op -den stemmingsdag af wezig zullen zijn. Vele 'handen maken het werk gemak kelijk. Een ieder doe zijn (haar) plicht. En elke kiezer of kiezeres van A.R. huize beijvere zich om dóór ie geven het parool: stemt no. 1 van lijst 5. Onderzoek naar de Belgische devaluatie-manoeuvres. Het parket van Brussel heeft het onder zoek naar de manoeuvres, welke de deva luatie van den franc in de hand hebben gewerkt, voort-gezet. Er werden huiszoekingen ge-daan bij een twaalftal 'banken, twee financieele instel lingen en in de kantoren van enkele finan cieele bladen. Anderzijds werden, een aantal voor -den val van het kabinet Theunis uitgegeven boeken, waarin -de devaluatie van -den franc wordt, aangeraden en verdedigd, in beslag genomen, -daar het parket van oor deel is, dat de verspreiding dier boeken een tactiek kan -geweest zijn, om het over dreven opeischen der deposito's en de kapitaalvlucht naar 'het buiten-land ten doel -hebbende, -de devaluatie tenslotte on vermijdelijk te maken. Na de sneeuwstormen op Newfoundland. Het treinverkeer, dat ongeveer een week tengevolge van de sneeuwstormen op Newfoundland geheel was stilgelegd, kon weer hervat worden. Een express-Jtrein, -die zes -da-gen gele den -met ongeveer 70 passagiers insneeuw de, is te St. Johns aangekomen. Op vele plaatsen lag de sneeuw anderhalven meter hoog. Tengevolge van een nieuwen zandstorm is -de laatste hoop van de farmers in West- Kansas om hun -graanoogst nog te red den, verdwenen. Hei nationaal-socialisme in Oostenrijk. De politie te Weenen heeft een volle dige lijst van nationaal-socialistische le den van stormtroepen, die in dienst wa ren bij de bo-ndsspoo-rwegen, in beslag ge nomen. Men gelooft, dat hiervan massa- arrestaties van nazi's het gevolg zullen zijn. De lijst werd gevonden, toen de politie twee brigade-leiders en zes plaatsver vangende leiders der nazi-stormtroepen arresteerde, die allen bij de spoorwegen in dienst waren. Weer 9 dominees in Duitschland gearresteerd. De strijd tusschen den nationaal-socia listischen bisscho-p, Dietrich van Hessen, en de Evangelische dominee's wordt scherper, nu Dietrich besloten is, zijn wil krachtig door te zetten. Negen predikan ten zijn gearresteerd. D'rie zijn opgeslo ten in bet concentratiekamp Dachau. De protesten van de kerkleiding bij -den minister van binnenlandscbe zaken hebben tot nu toe geen succes gehad. De conferentie van Stresa. Stresa was gisteren reeds den gan- schen dag overvol, ofschoon de Fransche delegatie eerst gisteravond te tien uur is aangekomen en de Engelschen eerst vanmorgen er zullen zijn. Mussolini kwam gistermiddag te twaalf uur per vliegtuig. De Italiaansche delegatie is opvallend groot. Een voornaam onderwerp van discus sie zal het Engelsche voorstel worden, volgens hetwelk op Stresa en Genève vol gen zal een nieuwe conferentie te Lon den, waaraan ook Duitschland zal deel nemen, evenals Sovjet-Rusland, de kleine Entente, Polen en België. Frankrijk en Italië schijnen bereid te zijn, het Engelsche voorstel van een Lo-n- densche conferentie met deelneming van Duitschland te aanvaarden, doch onder deze voorwaarde, -dat de Engelschen hun nerzijds zich bereid zullen verklaren, daarbij steeds een eenheidsfront met Frankrijk en Italië te vormen en niet als bemiddelaars zullen optreden. De Engelschen schijnen hiertoe echter niet bereid te zijn, zoodat het -doorgaan van deze voorgenomen Londensche con ferentie nog twijfelachtig is. Gruwelijke toestanden. Naar aanleiding van de bespreking van een wetsvoorstel, dat dienen moet om de volmachten van het Amerikaansche ministerie van Arbeid in immigratie kwesties uit te breiden, hoeft de immi gratie-commissaris, Mac Gormack, een opzienbarende schildering gedaan van de gruwelijke toestanden, welke ontstaan zijn bij het binnensmokkelen van immigran ten, die geen vergunning hebben om de Vereenigde Staten binnen te komen. De smokkelarij van immigranten, al dus Mac Cormack, wordt gedreven -door niets ontziende misdadigers, die in ge val -van nood er ook niet voor terugschrik ken hun slachtoffers van het leven te berooven. Zoo werden op het eiland Cuba bin nengesmokkelde immigranten vaak in zakken genaaid, om aldus den schijn te wekken, dat de smokkelschepen een la ding groenten aan boord hadden. Bij het naderen van een douanevaar tuig, werden de ongelukkigen dan een voudig levend en wel over boord gewor pen. In andere gevallen zijn immigranten de tanden uit den mond geslagen, om hun gouden vullingen en tanden te be machtigen. Ook zijn de slachtoffers op eenzame eilanden nabij de kust van Florida aan land gezet, waar zij een ellendigen hon gerdood moesten sterven. Een fonds voor Huwelijkspremies. In verband met het huwelijk van Mi nister-president Goering heeft de bo-nd van openbare levensverzekeringsmaat schappijen in Duitschland ter ondersteu ning van de bevolkingspolitiek der regee ring een fonds gevormd, waaruit de eer ste 50 pas geboren dochters uit erfelijk gezonde -en kinderrijke gezinnen, waarvan minister-president Goering of zijn aan staande vrouw respectievelijk peter of meter zal worden, een bedrag van 500 R. M. zal worden gegarandeerd, als tege moetkoming in de 'kosten van een huwe lijksuitzet. In aansluiting hierop hebben de 18 aan gesloten maatschappijen tot de algemeene invoering van de bovenomschreven pre mie voor erfelijk gezonde Duitsche kinde ren besloten. Deze invoering heeft ten doel, de be volkingspolitiek der rijksregeering te on dersteunen en te bevorderen. De bond van levensverzekeringsmaat schappijen hoopt, dat vooral kinderen van armere volksgeno-oten van deze premie zullen kunnen profiteeren. Aan jongens zal. het premiebedrag o-p meerderjarigen leeftijd en na het beëindi gen van den militairen dienstplicht, of wanneer ze een eigen gezin gaan stichten, worden uitbetaald. Meisjes zullen de premie hij gelegenheid van haar huwelijk, op zijn laatst o-p 25- jarigen leeftijd uitbetaald krijgen. Hagelstorm boven Transvaal. Over het gebied tusschen de Zandrivier en de Njelelerivi-er heeft een hagelstorm gewoed, zooals men sinds menschenheu- genis niet heeft meegemaakt. Vele huizen werden totaal verwoest. Vele vogels, springbok-ken en zelfs koedoes (antilopen) en zebra's werden gedood. Toen -de storm 'bedaard was, lag de hagel bijna een meter hoog. Korte Berichten. In N.-China heerschen ernstige on lusten. De boeren zijn in verzet gekomen tegen de invoering van het zoutmono polie. Op plechtige wijze werden gister middag de Pruisische minister-president generaal Goering en de actrice Emmy Sonnemann op het stadhuis en in den Dom te Berlijn in den echt verbonden. De Bcrlijnsche bevolking nam aan de plechtigheden levendig deel en bracht het paar op weg naar het stadhuis en den Dom en terug vele en hartelijke ovaties. Het koude weer van de laatste dagen en de nachtvorsten, die eenige malen hebben geheerscht, hebben groote schade veroorzaakt in de wijnbergen rondom Bor deaux, in het bijzonder in de districten Saint-Emilion en Barsac. Volgens officiëele opgaaf bedroeg het aantal werkloozen in Duitschland einde Maart 2.400.000, hetgeen 415.000 minder is dan de maand daarvoor. Het zou wel interessant zijn eens precies te weten, hoe deze statistiek wordt aangelegd en wie in Duitschland als werklooze wordt beschouwd. Dat de werkloosheid is ver minderd, is overigens begrijpelijk door de bewapening van Duitschland 1 Koningin Astrid van België, die over spannen is door het heen en weer reizen der laatste dagen, heeft het weldadig heidsconcert gisteravond, waar zij een uitnoodiging voor aanvaard had, niet be zocht. De Prinses naar Amsterdam. H. K. H. Prinses Juliana heeft -den wensch 'te kennen gegeven Maandag 15 A-pril een bezoek te brengen aan Amster dam, Dit bezoek staat in verband met het werk van het Comité voor Jongere Werk loozen. Er staat o.a. een bezoek aan het werk van de stichting „Stadswallen" („ringspO'Orbaan") o-p- het programma. Naar nader nog gemeld wordt, zal -de wandel- en fie-tswe-g op -deze spoorbaan aangelegd -door de jongere werkloozen, door de prinses geo-pen-d worden. De nieuwe inspecteurs van den landbouw. Op de vraag van 'het Tweede Kamerlid den heer L o v i n -k betreffende den post der Rij-kshegrooting, waaruit -de onlangs nieuw benoemde inspecteurs van den Landbouw zullen worden betaald, heeft de heer Steenberghes minister van Econo mische Zaken geantwoord, -dat di't zal -ge schieden ten laste van art. 2 van hoofd stuk X der Rij-kshegrooting voor het dienstjaar 1935 uit de op -dat artikel toe gestane -gelden we-gens uitbreiding van het Departement Lasten van pluimveehouders. Het Tweede Kamerlid de heer Hiem- •stra heeft aan den Minister van Econo mische Zaken de vo-l-gende vragen gesteld: Is -de Minister niet van oordeel, dat uit de tegenwoordige lage eierprijzen blijkt, -dat thans de verhoogde voe-derkosten, als ge-volg Van de heffing op granen, niet meer betaald worden door de binnenlan-dsche consumenten van eieren, en der-halve ge heel ten laste komen van -de pluimvee- houders Zoo- ja, is de minister -dan bereid maat regelen te treffen, waardoor de -lasten van deze pluimveehouders worden verlicht? Garanties geweigerd aan landbouwers? De -heer Kersten -heeft aan -den minister van Economische Zaken de vo-lgende vra gen -gesteld Kan de mini-ster me-dedeelen, of 'het juist is, -dat in afwijking van het 'bepaalde in circulaire no. 44 van de Ned. Akker- bouwcentrale d.d. 10 December 1934 o.a. o-p Flakkee garanties zijn geweigerd aan landbouwers -met minder dan 2 H.A. bouwland en voorts -dat -de-zen kleinen landbouwers -garantie-s zijn verleen-d voor 1000, 2000, 2500, 6000 en 8000 kg. of al thans voor -dergelijke onbeduidende hoe veelheden In -de minister niet van oordeel, dat be doelde -kleine landbouwer®, die hun zaai- plan hebben ingesteld o-p -de in aangehaal de circulaire genoemde -op-pervlakte, door weigering of onhete ekenend kleine toewij zing -gedupeerd worden Is de minister alsnog bereid, maatrege len te nemen tot mildere toewijzingen aan landbouwers met een bedrijf van minder dan twee H.A.? Centrale commissie ziekenfondswezen. Naar wij vernemen, overweegt de minister van sociale zaken -de samenstel ling van een centrale commissie voor het ziekenfondswezen en heeft hij een aantal organisaties uit-genoodig-d zich principieel tolt medewerking bereid te ver-klaren. De hooge broodprijzen. Höt ho-ofdhestuur van de Nederland- sc-he Maatschappij voo-r Nijverheid en Handel te Haarlem heeft aan den raad van ministers een schrijven gericht, in zake de broodprijzen. Daarin wordt betoogd, dat op ieder brood van 8 ons 4.19 cent -drukt aan tar- westeun en op ieder melkbroo-d van 8 ons tenminste Vs cent aan kosten van den crisiszui-ve-lsteun. Verder wordt gezegd, dat afschaffing van -de beperkende bepalingen inzake nachtarbeid in bakkerijen enz., waar door kostbare machinale installaties slechts enkele uren per dag volledig in bedrijf gestel-d kunnen worden, een prijs verlaging van 2 a 3 cent per brood zou kunnen geven. Voorts wordt er -dan nog op gewezen, dat het gemiddeld loonpeil in het bak kersbedrijf vrij hoog is en dat met name de -distributie zeer kostbaar is. „Om tot een rationeele broodvoorzie ning tegen lagere prijzen dan -de nu gel dende te geraken, aldus het adres zullen, naast -de 'hierboven aangeduide wijziging of afschaffing van beperkende wettelijke bepalingen, -door het bedrijf zelf zoo noo-dig in samenwerking met het maalbedrijf ingrijpende reorganisatie maatregelen moeten worden toe-gepast. Het ligt niet -o-p onzen weg hier -de richtlijnen voor een zoo-danige reorgani satie aan 'te -geven; dit zal -do-or de be langhebbenden moeten geschieden. Bij door -de regeering uit te oefenen controle zal in het bij-zonder het consumentenbe lang vo-orop moeten worden -gesteld. Dat alle maatregelen, die op een ver- li o-o-ging van broodprijzen -zouden uitloo- pen, ten scherpste moeten worden afge keurd, behoeft wel geen betoog. Ook wil het 'hoofdbestuur niet nalaten te wij-zen op het gevaar, dat 'bij prijsfixatie -een 'zoo danige prijs wordt vastgesteld, dat ook ondernemingen, die bij een efficiente or ganisatie zouden moeten verdwijnen er nog -door worden beschermd, ten koste van de beter geoutilleerde." VERHOUDING NEDERLAND EN BELGIE. De kwestie van de sluizen te Terneuzen. In het vers-lag van den rapporteur van de Belgische Kamer-commissie vo-o-r Bui tenlandsche Zaken, wordt een ruime plaats ingenomen do-or de bespreking van de Nederlan-dsch-Belgische quaesties. „Telkens als de gebeurtenissen der Europeesc'he politiek de atmosfeer laden met onrust en spanning", aldus de rap porteur, „gevoelen en beseffen wij beter - en dit over en weer de noodzake lijkheid van een toenadering tusschen onze beide landen, die immers alleen reeds -door hun geografische ligging op elkander zijn aangewezen. Toen in 1848 de meeste Europeesche staten op hun grondvesten wankelden, zeide Koning Willem II tot den Belgischen gezant te 's Gravenhage: „in de crisi3, die wij door maken, beschouw ik België als mijn schutsmuur en gij mo-et Nederland even zoo beschouwen. Aldus vereenigd zijn wij in staat den grootsten weerstand te bie den." Deze opvatting komt eveneens tot uiting als onder het bewind van Napo leon III imperialistische neigingen de vrees voor complicaties wekken. In 1933 betoogt de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, jhr De Graeff in de State-n-Generaal, dat naarmate de spanning in de internationale betrekkin gen toeneemt, het wenschelijker wordt, de quaestie, die de kleine staten in het Wes ten en het Noorden van Europa verdoe len, tot een duidelijke en afdoende op lossing te brengen." D'at de Belgische neutraliteit van 1839 zoowel ten opzichte van Nederland als van de andere lauden voor goed van hel tapijt is, daarover behoeft naar de mee ning van den rapporteur geen woord meer verloren te worden. Het is een vol dongen feit en het heeft geen zin er lan ger over na te praten. „Tot de quaesties, die nog op een regeling wachten, beho-o- ren in de eerste plaats die van onze ter ritoriale wateren en van onze waterwe gen en meer in het bijzonder het statuut en het regime van de Schelde alsmede de rechtstreeksche waterweg Bath-Ho-1- landsch Diep, door Nederland in 1867 gesloten en vervangen door den minder zekeren, minder goeden en minder ge- makkelijken weg van het kanaal Hans- weert-Wemeldinge." In de Kamercommissie is de vraag ge steld: „Hoever zijn de politieke en econo mische onderhandelingen met Neder land gevorderd? Zal de quaestie van de sluizen te Terneuzen nog lang blijven sleepen?" Binnenland. Verhouding Nederland en België. Het werkfonds 1934. Buitenland. De conferentie van Stresa. Gruwelijke toestanden op immigratiege bied in Amerika. Weer Duitsche predikanten -gearresteerd. Het antwoord op de viaag geeft de rapporteur als volgt weer: „Evenals de vorige regeering is ook het tegenwoordige Kabinet bereid, met Nederland de tus schen beide landen hangende geschillen te regelen. Deze regeling moet gegrond zijn op de wederzijdsche geest van bil lijkheid om op alle gebied de tegenwoor dige geschillen te doen verdwijnen, ten einde in de ruimste mate de hartelijke verstandhouding tusschen beide volken te bevorderen." „De quaestie van Terneuzen, die deel uitmaakt van het geheele complex der te regelen quaesties, zal, naar wij hopen, hij de a.s. onderhandelingen eveneens haar oplossing vinden. D'e Belgische re geering heeft herhaaldelijk gevraagd een nieuwe sluis te Terneuzen te bouwen, zoo als werd voorzien in het verdrag van 1895. Zij 'heeft aangeboden in ruil daar voor aan de haven van Terneuzen de door Nederland gevraagde gunsttarieven te verleenen. Dëze quaestie kon tot dusver echter nog niet opgelost worden, daar de Neder landsche regeering meende haar te moe ten samenkoppelen met zekere quaesties, die behooren tot het domein van de her ziening van de verdragen van 1839." Onze commissie kan slechts uiting ge ven aan de 'hoop, aldus besluit de rap porteur dit gedeelte vau zijn verslag, da' zonder verwijl en in den geest van weder- zijdsch goed begrip de regeling van deu vraagstukken opnieuw zal worden aan gevat, daar zij, indien een regeling uit blijft, slechts een schadelijken invloed op de goede verstandhouding tusschen de beide landen kan uitoefenen." Onder het hoofdstuk Buitenlandsche Handel maakt de rapporteur met vol doening melding van het feit, dat naar uit een verslag van den Belgischen ge zant te 's-Gravenhage is gebleken, de Ne derlandsche regeering vooralsnog niet voornemens schijnt te- zijn prohibitieve rechten te innen op den invoer van klom pen. om o-ok kennis te maken met onze voor treffelijke Amilda-huidcrême ontvangt U bij een tube Ivo-rol-tandpasta tijdelijk een tube Amilda gratis. Ivorol in tuben van 60 en 40 ct. Verkrijgbaar in alle voor name zaken. „Wat Mijnhardt maakt is goed". Middelburg. Regeling autover huurbedrijf. In het om advies in hun handen gesteld adres van het Be stuur van den Bond van bedrijfsautohou ders in Nederland, houdende verzoek tot vaststelling eener regeling van het auto verhuur-bedrijf in de gemeente, misten B. en W. de motiveering van de wensche- lijkheid van ordening van het taxi-bedrijf. De bestaande regeling, waarbij het in nemen van een plaats met het doel een auto te verhuren, verboden is, werkt tot volkomen tevredenheid, doch bovendien zijn B. en W. geen klachten noch van het publiek, noch van de taxi-ondernemers bekend nopens schade van het algemeen belang of inbreuk op openbare orde, zede lijkheid en veiligheid. Verplichte invoering van #taxameters zou verder een zwaren last leggen op de taxi-bedrijven, terwijl toch hun tarie ven voldoende bekend zijn en van be- driegelijke handelingen bij hun toepas sing nimmer is gebleken. Voorts zijn de door verzoeker aange geven minimum-tarieven zóó hoog, dat èn het publiek èn de ondernemers zelve daardoor benadeeld zouden worden. B. en W. meenen dan ook te mogen voor stellen om afwijzend op het gedane ver zoek te beschikken. Voorschotten bijzondere s c h o 1 e n. B. en W. stellen voor de voor schotten op de gemeentelijke vergoeding aan de bijzondere scholen voor 1935 als volgt vast te stellen: School Singelstraat U.L.O. f343 en f2317; Nieuwehaven U.L.O. f394; Singelstraat L.O. f1200 en f234; Heerengracht L. O. f1265 en f250; Zuid-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1