Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws. Rechtszaken Ingezonden Stukken Laatste Berichten. Telegrammen. Land- en Tuinbouw Neem 'n AKKERTJE Financieële Berichten. STATENVERKIEZING. De Anti-revolutionaire candidaten iu het district T h o 1 e n zijn: 1. G. J. Sonke, St, Maartensdijk. 2. J. Geuze, Wissenkerke. 3. A. Vingerling, Goes, 4. A. Wisse, Anna Jacobapolder. 5. J. J. Versluijs, Oud-Vossemeer. 6. P. Boudeling, Anna Jacobapolder. 7. J. van Strien, Anna Jacobapolder. 8. M. J. Contant, Colijnspaat. 9. J. v. d. Maas, Wissenkerke. 10. G. K. J. Krijger, Poortvliet. bij Gevatte Kou, Griep, influenza' enz. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Siddeburen, S. de Vries te Nieuw-Amsterdam. Naar Bode graven, P. A. A. Klüsener te Vinkeveen. Bedankt voor Vollenhove, J. Loos te Oudega (W.). Voor Oud-Alblas, L. Blok te Brandwijk. Geref. Kerken. Tweetal te Koog Zaandijk, D. Broer te Surhuisterveen en D. Zemel te Vianen. Beroepen te Woldendorp, T. Klein, cand. te Uithuizermeeden. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Sneek, W. Meijnhout te Nieuwendam en J. Tamminga te Harder wijk. Te Amersfoort, J. Jansen te Leiden en W. Kremer te Leeuwarden. Te Ooster beek, N. Bijdemasf te Boskoop en W. F. Laman te Middelnarnis. Bedankt voor Rijnsburg, W. Heerma te Aalsmeer Doopsgez. Gemeente. Beroepen te Sappemeer, B. Dufour te IJlst. Herst. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Den Helder, W. F. den Rouwel, cand. te Zwolle. Afscheid en intrede. Ds M. Heuzevelt is voornemens Zondag 28 April afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Nieuwerkerk l(Z.) en Maandag 6 Mei in trede te Hazerswoude te doen. Als beves tiger zal optreden Ds J. P. Unger te Bruinisse. 'Geslaagd voor het machinisten- diploma A: J. M. Steendam en I. J. Vreke te Vlissingen. Kapelle. Geslaagd voor diploma A. S. S. O. als machineteekenaar, de neer J. P. Duivewaarde Hz. alhier. (Beiangeloos be richt.) •—Ongelukken. Gisteren heeft onder Uden een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Op dezen weg is de 46-jarige heer J. met zijn fiets door een auto gegrepen. D'e heer J. kreeg zoo ern stige verwondingen, dat hij vrijwel direct overleed. Een 60-jarige zwerver te Rotterdam is door een tramwagen aangereden. Met een ernstige schedelfractuur is hij over gebracht naar het ziekenhuis, waar hij aan de gevolgen is overleden. Zondagmorgen, even voor den aan vang van de R. K. kerk te Leeuwarden, zou de heer T., die zijn auto geparkeerd had op het nabijgelegen schoolplein ach teruitrijden. Hij bemerkte daarbij niet, dat er iemand achter den wagen stond, zoodat deze persoon werd aangereden en tegen den grond sloeg. De getroffene, de 66-ja rige J., werd bewusteloos opgenomen. Hij is des middags overleden. Sirenegeloei inplaats van klokgelui. Bij de Coöpera tieve Zuivelfabriek in 't Meer bij Heeren veen zal men voortaan de sirene laten loeien op die uren, waarop anders de to renklok werd geluid, welk gelui wegens bezuiniging door het gemeentebestuur was afgeschaft. Van je klantenTe Utrecht leverde een winkelier Zaterdag avond een bestelling af, maar vroeg daar bij contante betaling. Deze eisch deed de vrouw des huizes, die de bestelling in ont vangst nam, in ziedenden toorn ontste ken. Gevolg: een mondgevecht. Toen kwam de heer des huizes zich met het geval bemoeien. Gevolg: handgemeen. En klant en leverancier rolden over de straat, takelden elkander toe en de leve rancier incasseerde een gebroken neus been, zoodat de dokter medische hulp ver- leenen moest. En ook de politie bemoeide zich met het geval. Opiumsmokkel. De Nederland sche Centrale tot Bestrijding van den Handel in Verdoovende Middelen heeft weder een goeden slag geslagen. Gisteren bradht zij over naar het Huis van Bewa ring te Rotterdam zes arrestanten, die be trokken zijn geweest bij een opiumsmok kelarij, een handel in valsche bankbiljet ten van f 100 en een geval van verduiste- 1 ring in dienstbetrekking bij den dienst der registratie. Op 14 December j.l. hield de mare chaussee te Roozendaal bij de Neder- landsoh-Belgische grens twee bekende smokkelaars aan, n.l. een 34-jarige koop man uit 'Oud-Beyerland en een 32-jarige verlofhouder uit Schiebroek. Zij hadden 3 kg. opium bij zich, verpakt in blikjes en als poeders. Zij verklaarden een en ander van een onbekende te Rotterdam te heb ben ontvangen en zeiden, dat zij de pakjes moesten afleveren aan een onbekende te Esschen, die hun f 50 zou betalen. De opium en de motorfiets waarop zij reden werd in beslag genomen; de man nen werden losgelaten. De opium werd opgezonden naar de Nederlandsche Centrale tot Bestrijding van den handel in Verdoovende Middelen te Rotterdam, welker ambtenaren al spoe dig tot de ontdekking kwamen, dat zij te doen hadden met een partij, die zij reeds eerder in beslag hadden genomen en die zij toen ter 'beschikking van den officier van justitie hadden gesteld. Maandenlang speurde de politie en ten slotte kon zij de smokkelaars, die in De cember te Roozendaal waren aangehou den opnieuw arresteeren. Hoewel zij aan vankelijk bleven ontkennen, vielen zij ten Slotte door de mand. Zij vertelden, dat zij de opium hadden ontvangen van een 34-jarigen lossen werkman te Rotterdam; tusschenpersoon was geweest een 33-jarige machinist te Rotterdam. Deze was als kooper tegen over den lossen werkman opgetreden. Toen de machinist bij den koop de deug delijkheid van de opium wilde onderzoe ken, vertelde deze laatste, dat dat onnoo- dig was, de opium toch was afkomstig van een ambtenaar, die er mee belast was geweest ze te verbranden. De machinist werd gearresteerd. Hij vertelde van den Beijerlander drie bank biljetten van f 100 te hebben ontvangen ter betaling van de opium. De verkooper van de opium vertelde, toen ook hij in arrest werd genomen, van den machinist drie 'bankbiljetten van f 100 te hebben ge kregen. Hij had er daarvan twee afgedra gen aan dengene 'die hem de opium had geleverd. Dit was een 57-jarige ambtenaar bij de registratie te Rotterdam. Deze man was belast geweest met de verbranding van in beslag genomen opium, doch hij had de verleiding niet kunnen weerstaan om er geld voor te ma'ken. Zoo was de 'herkomst van de opium ontdekt. De ambtenaar werd gearresteerd. De klap op den vuurpijl kwam echter, toen tijdens het verhoor van den ambte naar en zijn opiumverkooper, d.i. de los- werkman, kwam vast te staan, dat de opium betaald was met valsche bankbil jetten. De politie stond voor een nieuw raadsel, doch ook dat heeft zij. voor een goed deel tot oplossing gebracht. De beide smokkelaars 'bekenden geweten "te hebben, dat zij de opium met valsch geld hadden betaald. Een 36-jarige koop man te Rotterdam bad bun een tijd tevo ren gewaarschuwd, dat 'hij' valsche bank biljetten van f 100 ter beschikking had. Als zij er emplooi voor hadden moesten zij maar eens langs komen en zij waren langs gekomen toen zij opium gingen koopen. De zes gearresteerden zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Nederlandsch schip aan gehouden. Naar United Press van Formosa seint is het Nederlandsche tank stoomschip Juno door de Japansche auto riteiten aangehouden en is den kapitein verboden zij'n reis voort te zetten. Als reden van dezen maatregel geven de Ja panners op, dait de Juno zich tegen het bestaande verbod in, in de militair ver sterkte zóne ophield. De kapitein van 'het sc'hip verklaart intussohen, dat een hevig onweer hem gedronwen had beschutting te zoeken in de nabijheid van de kust. Hierbij^ is hij blijkbaar in verboden gebied terecht gekomen. Geld uit auto gestolen. Zaterdagmiddag is uit de cabine van een vrachtauto, die korten tijd onbeheerd was blijven staan bij het postkantoor te Rot terdam, een zakje met f 850 aan bankpa pier en specie ontvreemd. Nekkramp. Te Oosterbeek heeft zioh een geval van nekkramp voorgedaan bij een jongetje van vijf jaar. Het kind is aan de ziekte overleden. Kaasmakerij verbrand Gistermorgen brak brand uit te Berkel Enschot bij Tilburg in de kaasmakerij van G. de Groot. Het gebouwtje stond in wei nig tijd in lichte laaie. 'Huis en inboedel gingen verloren. Door trein meegesleurd. Te Eerbeök begaf zich Zondag de heer Th. Schut naar het station. Hij1 volgde de spoorrails en is door een passeerenden trein gegrepen en een eind meegesleurd. Met vijf gebroken ribben en een lichte hersenschudding is hij opgenomen. i Faillissementen. Het faillis sement van H. Vermeer, handelaar in rijwielen en electrische artikelen, wonen de te Arnemuiden, curator mr A. H. Kuipers te Middelburg is vernietigd na gedaan verzet. Een meineedzaak. In hoo- ger beroep heeft terecht gestaan voor hel Haagsche Hof de hulppostbesteller W. de K. uit 's-Heer Arendskerke, thans ged., die door de Middelburgsche Rechtbank ter zake van meineed is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Verdachte had in een jachtzaak voor de rechtbank onder eede verklaard, dat hij degene is geweest, die een zak met drie hazen zou hebben verborgen, terwijl uit de verklaringen van twee verbalisan ten kwam vast te staan, dat niet ver dachte, maar diens vriend, zekere W. M., door hen met die hazen is aangetroffen. Verd. hield tegenover de hernieuwde getuigenverklaringen vol, dat 'hij de waar heid had gesproken. D'e advocaat-gene raal vorderde bevestiging van het von nis. Mr A. H. Kuipers uit Middelburg con cludeerde na een uitvoerig pleidooi tot vrijspraak. Arrest 17 April a.s. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie „Waarschuwing en Aankondiging." Op verscheiden plaatsen in onze pro vincie hoopt in de eerstvolgende dagen voor het zgn. Russisch Zendingsgenoot schap Pastor Fetler lezingen te houden en gelden in te zamelen voor de nood lijdende Christenen in Rusland. We zien ons evenwel genoopt om de bevolking van Zeeland te waarschuwen Men oordeele zelf. Prof. Dr F. W. Gros heide, voorheen voorzitter van het Gom. van Inlichtingen v. h. Russisch Zendings genootschap in Nederland schrijft: „Ik zie mij genoodzaakt af te treden als voor zitter van genoemd Comité, omdat door de werkers van dit Genootschap feitelijk een Evangelisatiearbeid in Nederland is opgezet." Dr Krop in „Geloof en Vrijheid": „D'e harten van ons geloovig Nederlandsch publiek staan open voor hun noodlijden de geloofsgenooten in Rusland. Daarop mag niet gespeculeerd om voor andere doeleinden geld los te krijgen." Dis Hoekendijk in de „Bussumsche Courant": „Wanneer ik spreek van on verantwoordelijk handelen, dan meen en zeg ik niet „oneerlijk" handelen, doch dan denk ik aan het koopen van een pand van f 61.000 en het maken van plannen om er zoo nog drie aan te koopen. Ik viaag mij af, of het verantwoordelijk is, waar men de nood van Rusland in schrille kleuren schildert om geld bij elkaar te krijgen." Nog één getuigenis. Volksblad 7 Jan. 1935: „Een der merkwaardigste gedeelten van hun rapport gewaagt er van, hoe plot seling uitkwam, dat Fetler in Riga een eigen drukkerij bezat, waar hij alle druk werken voor -zijn genootschap liet druk ken. „Directeur" Fetler zond aan „Pastor Fetler" 'gepeperde rekeningen en „Pas tor" Fetler betaalde met het geld, dat voor zijn Ruslandarheid was bijeengebracht." (Commentaar toch wel overbodig.) Nu de aankondiging. Het Comité „De Zeeuwsche Beker" zal D.V. een 'tweede actie beginnen en zal daartoe zeer gaarne lezingen met of zonder lichtbeelden doen geven. Als nu de plaatselijke Comité's avonden organiseerden, dan zal het Prov. ■Comité zorgen voor sprekers. Bekendheid met den sohreienden nood in Rusland en kennis van het gevaar van het Bolsje wisme is voor een welslagen noodzakelijk. Voorts rich te men zich, zoowel voor de „Waarschuwing" als voor de „Aankondi ging" tot ondergetekende. A. KONING, Secr.-Penn. v. d. „Zeeuwsche Beker". St. Laurens. MIDDELBURG. Schoorsteen neergekomen. Eén gewonde. Hedenmorgen zou men op de Vischmarkt voortgaan met het omtrekken van den muur van het perceel naast hetgeen we gens onbewoonbaarheid werd afgebroken. Toen beide mannen juist op de stelling waren, waarop nog geen cement of stee- nen waren gebracht, kwam de gisteren onderstutte schoorsteen plotseling naar beneden op de stelling en sleepte die groo- tendeela mede naar beneden. Daarbij kwam een der mannen te vallen en ge raakte bekneld tusschen de stelling en den gelukkig nog ledigen kalktrog. De tweede man wist over den muur op den zolder van het naastliggende gebouw te komen. De nog niet geheel afgebroken voorge vel stortte in. De gewonde man werd door omstanders in een woning binnengedragen en later op medisch advies met verwondingen aan beide beenen naar het gasthuis vervoerd. TWEEDE KAMER. In de 'heden gehouden vergadering van de Tweede Kamer werden verschillende conclusies op adressen z. h. st. goedge keurd. Evenzoo het wetsontwerp betreffende garandeeren van rijkswege van geldlee- ningen ten behoeve van bijzondere scho len voor nijverheids- en ander onderwijs Bij het wetsontwerp betreffende garan deeren van voorschotten aan de expor teurs naar Duitschland wijst de heer Schilthuisopde belangen van den tusschenhandel. Minister Oud zegt, dat niet verder kan. worden gegaan. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aan- genmornen. Eveneens en zonder debat het wetsont werp uitkeering van dividend- en tan tième-belasting aan de overzeesche ge westen en eenige contingenteerings-ont-1 werpen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van de ongevallenwet 1921. De 'heer Drop merkt op, dat de positie der Rijksverzekeringsbank beter wordt. Minister Slotemaker de Bruine stemt dit toe. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aange nomen. Bij dat tot wijziging van art. 20 der In validiteitswet oppert de heer Kersten eenige bedenkingen tegen de door velen gehate verzekeringswetten en tegen dit ontwerp. De heer Drop betoogt, dat juist in dezen tijd de sociale wetgeving in stand moet worden gehouden. Minister Slotemaker de Bruine betoogt, dat door aanneming van dit voorloopig wetsontwerp de Kamer vrij blijft inzake het vraagstuk der fondsvor ming, dat eerlang aan de Kamer zal wor den voorgelegd. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aange nomen met aanteekening, dat de Sociaal- Dem., de Comm. en Sneevliet tegen zijn. De rouwdienst te Brilon. BRILON. Gemeld wordt, dat de Duit sche autoriteiten en de bevolking van het stadje Brilon op treffende wijze blijk ge geven hebben van het medeleven met de ramp, die de Nederlandsche luchtvaart heeft getroffen door het neerstorten van de Leeuwerik. Hedenmorgen is een rouwdienst gehou den. De plechtigheid 'droeg geen kerkelijk karakter. Van half tien af vanmorgen luidden de klokken van alle kerken van Brilon en omgeving. Hun somber geluid, dat tegen de berghellingen weerklonk, vond weer klank 'bij de 'bevolking in de omgeving, waarvan velen zioh naar Brilon begaven om de plechtigheid 'bij te wonen, die om 10 uur begon in de hal van het zieken huis. Hier stonden de 7 kisten naast elkaar opgebaard. Duitsohe vliegers hadden zich in uni form voor de 'baren opgesteld en vormden een eerewacht tot het moment, dat de kis ten de hal verlieten. Ter bijwoning van de plechtigheid wa ren de Reg.-president van Arnsberg en andere autoriteiten, de Nederlandsche consuls te Dortmund en te Esschen, en andere Nederlandsche vertegenwoordi gers naar Brilon gekomen. Een vertegenwoordiger van de K. L. M. dankte de Regeering en bevolking voor hun medeleven in de ramp die het Ne derlandsche volk heeft getroffen. D'e Regeeringspresident betuigt namens de Duitsohe Regeering en de geheele be volking hun diepgevoeld leedwezen, zoo wel met de slachtoffers als met het Ne derlandsche volk en verklaarde, dat door deze droeve ramp de waardeering voor de prestaties der Nederlandsche luchtvaart onaangetast bleef. Na afloop van de plechtigheid droeg onder doodsdhe stilte de eerewacht de zeven kisten naar buiten in de drie ge reedstaande rouw-auto's, die te ruim 11 uur uit Brilon met hun droeve last naar Nederland vertrokken. Inbraak. ROTTERDAM. In den nacht van Zon dag op Maandag zijn inbrekers binnen gekomen in een magazijn van een zaak in heeren mode-artikelen der firma T. aan den Goolsingel. Zij hebben de brandkast opengebroken en daaruit f 1500 genomen. Verdronken. BOXTEL. Vanmorgen is te Liemde op de spoorbrug een man komen te vallen en in den Dommel terecht gekomen. Het lijk is niet gevonden. Nachtelijke brand. NIJMEGEN. In den afgeloopen nacht is een zware brand uitgebroken in een pand in de Hezelstraat, waar een 'kruide nierszaak is gevestigd. Toen de brandweer arriveerde bleek dat het vuur reeds aan de achterzijde was doorgedrongen tot de belendende percee- len, een slagerij en een bakkerij. ■De schade is zeer aanzienlijk. De krui denierszaak is vrijwel geheel uitgebrand, van de bakkerij; werd bet benedengedeelte verwoest, terwijl de slagerij' veel water schade bekwam. De wilde autobus-diensten. AMSTERDAM. De Officier van Justitie Mr van Arkel, requireerde tegen den auto busondernemer H. v. d. Z. wegens over treding van de wet op de Openbare mid delen van vervoer twee geldboeten van f 100 subs, tweemaal 40 dagen hechtenis en vijf geldboeten van f 40, subs, vijfmaal 8 dagen hechtenis. De ondernemer onder hield een autobusdienst tusschen Rotter dam en Amsterdam vice versa. DEN HAAG. Hedenochtend heeft een in scène gezette luchtaanval boven Den Haag plaats gehad, die tevens bedoeld was als een oefening van den luchtbeschermings dienst. Tal van autoriteiten waren aanwe zig. Te 11 uur klonk een sirene ten teeken dat vliegtuigen gesignaleerd waren. Om 11 u. 10 naderden vijf jagers, vlogen over het Spui en Groote Marktstraat en wier pen eenige lidhtkogels. De politie ontstal; daarop eenige knalrookbommen, wélke een dichte rook verspreidden. Er lager drie personen, getroffen door mosterdgas op straat. Toen kwam de luchtbescher mingsdienst in actie. Politie, geneeskun dige dienst en reinigingsdienst verrichtten hun werk. Brandstichting. ENSCHEDE. In een perceel te Glaner- brug is brand ontdekt, terwijl de bewoner afwezig was. Toen de deur was openge broken vond men in het huis een hoop brandende kleeren en was overal petro leum gegoten. De bewoners is gearres teerd. BERLIJN. Uit berichten, uit verschil lende deelen van het Duitsche rijk blijkt, dat het antisemitisme in sterke mate op leeft. DO „Sturmer" is feller dan het blad in maanden is geweest en heeft bovendien te Berlijn een concurrent gekregen in een nieuw anti-semitisch orgaan. De West-D'eutsche „Beobachter", het of- ficieele partijorgaan van het Rijnland en Westfalen gaf dezer dagen een speciaal antisemitisch bijvoegsel uit. Het Nat.-Soc. oorlogsgevaar. MOSKOU. Uit het juist verschenen boek van den Nat. Soc. prof. Banse wordt het Duitsche plan gepubliceerd van de opmarsch in 'het Westen en de verove ringsplannen in het Oosten tot vereeniging van alle Duitsche gebieden tot één mach tige staat, waarvan de grenzen ver over die van 1914 zullen reiken. Zoowel Oostenrijk als Nederland zou den moeten worden veroverd, terwijl van bijna alle Europeesche landen, zooals België, Zwitserland, Italië, Joegoslavië, Ts jech o-Slowakij e, Polen, Litlhauen en Denemarken stukken geannexeerd zouden moeten worden, evenals een gedeelte van Frankrijk, teneinde de kust tegenover En geland te beheersohen. Er wordt een waarschuwende beschou wing aan vastgeknoopt over het Nat. Soc. oorlogsgevaar. Ludendorff weigert zijn benoeming tot veldmaarschalk. MUN'OHEN. Naar van welingelichte zijde verluidt, zou Adolf Hitler den voor- maligen Duitschen opperbevelhebber, generaal von Ludendorff, ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag den maar schalkstaf hebben willen aanbieden, doch Ludendorff zou om onbekende redenen de benoeming tot veldmaarschalk hebben ge weigerd. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers lieden H. V. A. 180 183 Ned. Hand. Mij. 68V2 68% Philipslampen 227V2 231 Unilever 87 88% A. K. U. 30% 30 Amsterdam Rubber 97 97V2 Kon. Olie 147V2 149% Deli Mij. 135 136 Scheepvaart Unie 34% 35 4 pet. Nederland 1934 100% 100-99% 4 pet. Ned.-Indië 1934 995/b 995/s U. S. Steel 185/s 18Vs Anaconda Copper 6% 6% Beth. Steel 157/s 153/s Shell Union 4 4Vs De groote vraag naar obligatiën, die gisteren bestond, was vandaag erg ge luwd. Ofschoon ook het aanbod niet groot was moesten de meeste soorten iets van hun koers prijs geven. De belangstelling voor de nieuwe 3Vs pet. Indische leening was gering. De betere soorten aandeelen waren goed gevraagd met oploopende koersen. Wisselkoersen. Amsterdam 9 April, 2,30 u. Londen 7.177.18. Berlijn 59.73—59.77. Parijs 9.75 9.80. Brussel 25.1025.20. New-York 1.47%—1.49. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 10 April: Krachtige tot matige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk nu en dan eenige regen, iets zachter 's nachts. Stand van hedenmiddag 3 u. Stand van gistermiddag 3 u.: 756. Licht op voor fietsen: Woensdag 7 u. 8 min. Duitschland en onze eieren. 'Omtrent :het bericht, dat de Duitsche Reiöhstelle für Eier te Berlijn een bestel ling heeft gedaan van ll1 h millioen stuks Nederlandsche eieren, te leveren in koei- huisverpakking en bestemd voor opslag in 'Dui'tsche koelhuizen, meldt het H'dbl. nog De zaak zit zóó: in het Duitsch-Neder- landsohe handelsverdrag is ten aanzien van eieren een bepaling opgenomen, vol gens welke Nederland verplicht is, om de helft van het voor de maanden April

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3