DINSDAG 9 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 161 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Waarom het gaat- De omstandigheden maken het noodig om op het stuk van de Statenverkiezin gen telkens weer terug te gaan naar het begin. Naar de vraag, waarom het hij de verkiezingen nu eigenlijk gaat. Verschillende partijen blijken er be hoefte aan te hebben de aandacht van de hoofdzaak af te leiden. Zij spreken tot de kiezers niet van de provinciale politiek, maar zij trachten door scherpe critiek te oefenen op de in vele opzichten onbevredigende crisis maatregelen, het door het slijk sleuren van den naam en de reputatie van voor aanstaande mannen en door het voortdu rend prikkelen van het eigenbelang der verschillende bevolkingsgroepen, politieke winst te behalen. Daartegenover is het noodig de groote verdiensten van het huidige Kabinet voor land en volk in thet licht te stellen. Maar ook, er telkens weer de aandacht op te vestigen, dat het bij de komende ver kiezingen in de eerste plaats gaat om het provinciaal belang. Om de vraag naar welke beginselen ons gewest móet worden bestuurd. Om de verkiezing van een provinciaal bestuur, waaraan met vertrouwen de behartiging van de gewes telijke belangen kan worden toevertrouwd. Het gaat over de keuze van de provin ciale overheid, over de samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten, dat zulk een hoogst belangrijke plaats in het gewestelijk leven inneemt. En daarbij komt dan nog, dat ook de verkiezing voor leden der Eerste Kamer in het geding is, doordat de Provinciale Staten nu eenmaal als kiescollege voor de Eerste Kamer zijn aangewezen. Wat volgt hieruit? In de eerste plaats dit, dat we moeten kiezen mannen, aan wie de behartiging van de provinciale belangen met gerust heid kan worden toevertrouwd. Mannen, die bekwaam zijn en geschikt om de prcF vinciale huishouding te besturen, en die ook bij dezen arbeid met de beginselen in Gods Woord geopenbaard rekening houden. In de tweede plaats volgt hieruit, dat niemand, van welke richting ook, die het wel meent met den bloei en de wel vaart van onze provincie aan de Candida^ ten van de N. S. B. zijn stem kan geven. De leider van deze partij heeft toch ver klaard, dat het bij hen niet gaat om het provinciaal belang, maar uitsluitend om het belang van de N. S. B. Het spreekt daarom vanzelf, dat straks alle mannen en vrouwen van Anti-revolu tionairen huize hun stem uitbrengen op de oandidaten van de A. R. partij, op den eersten candidaat van lijst 5. Deze candidaten zijn: Middelburg J. W. van 't Hoff. Goes Hulst Sluis Tholen Vissingen Zierikzee C. P. Vogelaar. Mr P. Dieleman. H. van Mazijk. C. J. Sonke. P. G. Laernoes. W. den Boer. Niet achter, maar vóór! Bij de Kamerverkiezingen in 1933 bleek, dat in een puur Roomsch district in N. Brabant, een vrij groot aantal stemmen was uitgebracht op de lijst der S. G. P. Dat scheen aanvankelijk onverklaar baar. Hoe konden nu Roomsche kiezers hun stem uitbrengen op een anti-papist als Ds Kersten? Al spoedig bleek echter, dat men hier met een vergissing te doen had. Een be duidend aantal kiezers van streek ge bracht door een onduidelijk strooibiljet, hadden het witte hokje achter den naam van den begeerden candidaat rood gemaakt. Deze fout wordt ook elders wel gemaakt. Vooral onervaren kiezers komen er ge makkelijk toe om het roode potlood naar den verkeerden kant te richten. Niet genoeg kan er daarom op gewezen worden, dat men, om den Antirevolutio nairen candidaat te stemmen, het witte, hokje vóór diens naam heeft rood te m'aken. Niet achter dus, maar voor! Tornado's in de Vereenigde Staten. D'e Zuidelijke staten zoowel als het Midden-Westen der Vereenigde Staten zijn door een vreeselijk noodweer ge teisterd, dat in den vorm van wervel stormen, sneeuw- en regenbuien groote schade heeft veroorzaakt en verschei dene menschenlevens heeft gekost. In den staat Mississippi werden veer tien personen gedood en meer dan 100 gewond door een wervelstorm. Ook Loui siana, Texas, Alabama en Florida had den ernstig te lijden. In totaal werden in deze Zuidelijke staten 34 personen gedood en honderden gewond. In de stad Gloster in den staat Mississippi werden 150 gebouwen, w.o. drie kerken, vernield Vele steden en dorpen zijn in het duis ter gehuld aangezien de electrische ge leidingen over kilometers afstand ver nield zijn. In het Westen en Midden-Westen werd in de staten Missouri en Illinois door sneeuw- en regenbuien groote schade aangericht. Duizenden in het getroffen gebied zijn dakloos. Japan breidt zijn luchtmacht uit. De Japansche legerleiding is bezag met de opstelling van een vierjarenplan voor versterking der luchtverdediging. Het plan omvat de oprichting van vliegscho- len, alsmede de vorming van nieuwe luchtvaartregimenten en luchtverdedi gingsforten. Met de oprichting van vijf nieuwe luchtverdedigingsafdeelingen zal direct worden begonnen. Mac Donald gaat naar Stresa. De berichten over den gezondheidstoe stand van Eden, zijn niet geheel bevredi gend. Zijn toestand ia onveranderd; er is echter geen reden voor ongerustheid. Mac Donald zeide gisteren in het La gerhuis, dat ihij met Sir John Simon naar Stresa zou gaan. Mac Dönald en Simon zullen Woens dag vertrekken, waarschijnlijk per vlieg tuig als de weeromstandigheden het toe laten. Onderzoek bij Brusselsche financieele bladen en banken. Gisteren is het parket afgestapt bij drie financieele bladen te Brussel, alsmede bi] de Banque de Bruxelles en de Société Générale de Belgique met de opdrachl om te onderzoeken, welke manoeuvres tol het devalueeren van den franc hebben geleid en wie zich hieraan hebben schul dig gemaakt. Op uitnoodiging van den minister van justitie heeft de procureur des konings te Brussel een instructie geopend tegen de personen, die door frauduleuse mid delen gepoogd zouden hebben, een hausse of baisse te veroorzaken in de prijzen der koopwaren. Ministers te Moskou verwacht. Tusschen het einde van April en het midden van Mei worden te Moskou de ministers vein buitenlandsche zaken van Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Roeme nië verwacht. De sovjet-regeering wil dezen gasten een groote ontvangst bereiden. Waar schijnlijk zullen de buitenlandsche staats lieden 3 a 4 dagen te Moskou blijven. Na hun bezoek zal Litwinoff waar schijnlijk een bezoek aan Parijs en Praag brengen. Nog meer dwang tegen de kerk. De Oberprasident der Rijnprovincie heeft een verordening uitgevaardigd, waarin bepaald wordt: Wie met de bewering, kerkelijke en dogmatische beginselen te verdedigen, in het openbaar tegen de beginselen der na- tionaal-socialistische beweging op eeni- gerlei wijze ingaat, of ze neerhaalt, loopt een boete op tot maximaal 150 Mark, sub sidiair een gevangenisstraf van drie weken. De verordening zal 31 Maart 1935 in werking treden. Zooals men ziet, wordt door deze ver ordening ook bereikt, dat de predikant ook binnen de kerkmuren onder politie toezicht wordt gesteld. De verkiezing in Danzig, Het officieel© stembureau te Danzig heeft gistermiddag het „voorloopig-offi- cieel resultaat" van de verkiezingen van Zondag meegedeeld. Daar de cijfers nogal wat verschillen van die, in ons blad van gister meegedeeld, laten we ze ihier volgen. (De uitslagen van 28 Mei 1933 zijn tus schen 'haakjes geplaatst): Nat.-lSoc135.043 (109.029) Socialisten 38.015 37.882) Communisten 7.990 14.566) Gentrum 31.525 31.336) Lijst Weisse9.691 13.596) Lijst Pietsch382 Polen 8.310 6.743) Typhoon in de Philippijnen. De provincies Samar en Albay zijn ge teisterd door een hevige typhoon, die zeer groote schade heeft aangericht. Reeds 60 personen zijn om het leven geko men. Duizenden menschen zijn dakloos. Korte Berichten. i Ter gelegenheid van Ludendorff's 70sten verjaardag op heden zijn verschil lende huldigingen van zijn persoon voorbereid. Hitier heeft het uitsteken der vlaggen bevolen. De kranten te Leningrad berichten, dat ernstige fraude heeft plaats gehad bij de staatsbedrijven, welke reeds een be drag van twee millioen roebel bereikt hebben. Een aantal schuldigen is gear resteerd. i Te Moskou is de Moskwa zoodanig gestegen, dat een stand van drie meter bereikt werd, zoodat verschillende kaden onder water staan en verscheidene hui zen ontruimd moesten worden. i In den laatsten tijd verschijnen aan de Russische Zuidgrens in Midden-Azië herhaaldelijk tijgers. i De hooge cömmissaris van den Volkenbond voor Dantzig verklaarde dat te Dantzig volkomen rust heerscht. i Gisterochtend vonden voorbijgan gers in de buurt van de Spiegelmarkt te Berlijn vliegende blaadjes met oogen- schijnlijk landverraderlijken inhoud. Men gelooft, dat de blaadjes uit een vliegtuig waren geworpen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Woensdagmiddag 24 April te 2 uur. Op de agenda voor de openbare vergade ring staan een aantal kleine wetsontwer pen. Het ligt in de bedoeling, dienzelfden middag in de afdeelingen te doen onder zoeken de begrooting van het Zuiderzee- fonds en de wijziging van de Kieswet. Regeling Armbestuur. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot wijzi ging der wet tot regeling van het Arm bestuur, zegt de minister van Binnen- landsche Zaken o.a., dat de bedoeling van het wetsontwerp is te geraken tot een billijker verdeeling van de lasten dei- gemeenten. Elke nieuwe regeling, die op dit gebied het rijk voor nieuwe lasten zou plaatsen, verdraagt zich niet met den tegenwoordigen moeilijken toestand van de schatkist. Het tegengaan van executies. Op de vraag van het Tweede Kamer lid den heer Hiemstra betreffende het nemen van maatregelen van Regeerings- wege ter voorkoming van executies van krachtens de Landarbeiderswet uitgege ven plaatsjes heeft minister Oud, minis ter van Financiën, geantwoord, dat voor zoover de eigenaren van krachtens de be palingen der Landarbeiderswet uitgege ven plaatsjes bij eenige crisislandbouw organisatie zijn aangesloten i hetgeen als regel wel het geval zal zijn de door den minister van Economische Za ken getroffen maatregelen tot tegengaan van executies van landelijke eigendom men op hen van toepassing zijn. Voor het treffen van bijzondere maatregelen met betrekking tot deze plaatsjes is der halve geen aanleiding. De toestand van Dr Colijn. Naar gemeld wordt is de toestand van den minister-president dr H. Colijn on veranderd gunstig. Waarschijnlijk zal di Colijn nog deze week „Bronovo" mogen verlaten, om dan verder in zijn woning volledig te herstellen, na de lichte opera tie, welke hij heeft ondergaan. Lichtpunt in de crisis. Door de tijdsomstandigheden genood zaakt, besloot de directie van de Ko ninklijke Lederfabriek te Oisterwijk, an derhalf jaar geleden, een 40-urige werk week van haar fabriekspersoneel in te voeren, waardoor ontslag aan arbeiders vermeden kon worden. Het mag thans zeker een gelukkig verschijnsel genoemd worden, dat met ingang van heden, in verband met de vele ontvangen orders, Nederlands gTootste lederfabriek, haar uit circa 800 man bestaand personeel weer 47Ve uur per week kan laten wer ken. Notariaat. Te Rotterdam is plotseling overleden de heer L. Dekker, notaris aldaar. In den ouderdom van 66 jaar is te Amster dam overleden notaris E. Hermans. De criminaliteit in 1934. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende indexcijfers, betreffende de onherroepelijke veroordee lingen wegens rechtbankzaken was de stand der gerechtelijk geconstateerde cri minaliteit zonder de Rijksbelastingover tredingen voor 1934 minder gunstig dan voor 1933. Het indexcijfer van alle groe pen van strafbare feiten te zamen (zonder de Rijksbelastingovertredingen) van 1934 was 6 hooger dan het overeenkomstige cijfer van 1933 (resp. 103 en 97); het kwam daardoor dus een weinig boven het niveau van de jaren 1911 -tot en met 1913 100). In absolute cijfers bedroeg het totaal aantal onherroepelijke veroordeelingen van strafrechte lijk meerder jarigen zonder de Rijksbelastingover tredingen voor 1934 18570 tegen 17439 voor 1933 of 1131 meer (stijging van 6.5 pet.). O.a. werden in 1934 meer veroor deelingen onherroepelijk ter zake van eco nomische misdrijven (1933 6500, 1934 7256). Ook het aantal onherroepelijke veroor deelingen van strafrechtelijk minderjarigen vermeerderde in vergelijking met 1933, zonder de Rijksbe- lastingovertredingen, n.l. van 1842 tot 2081 (stijging van bijna 13 pet.). De toe neming werd vooral veroorzaakt door de vermeerdering van het aantal onherroe pelijke veroordeelingen wegens econo mische misdrijven (1933 1374, 1934 1546) en ruwheidsmisdrijven (1933 123, 1934 181). Werkgelegenheid In de draadnagel industrie. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van den termijn, waarin wordt gecontingenteerd de invoer van draad nagels, draadkrammen en spijkers, ge trokken ijzerdraad en van prikkel- en puntdraad. In de toelichting wordt o.a. gezegd: D'e resultaten dezer contingenteering komen niet tot uiting in een belangrijke toeneming van de werkgelegenheid. Te bedenken valt echter, dat zonder tijdige beperking van den invoer de thans nog bestaande werkgelegenheid naar alle waarschijnlijkheid voor een belangrijk deel zou zijn verloren gegaan. De moei lijkheden, die zich aanvankelijk voor deden, voornamelijk bij de 'distributie, konden in den loop der afgeloopen pe riode grootendeels worden ondervangen Het voortdurend contact, dat de minister met dezen tak van industrie onderhoudt, maakt het mogelijk de moeilijkheden, die zich tengevolge van de contingenteerings- maatregelen nog mochten voordoen, ter stond onder het oog te zien. Van ernstige nadeelen, verbonden aan de maatregelen, kan thans niet meer worden gesproken. Druk der vaste lasten op den Middenstand. Vanwege het Economisch Instituut voor den Middenstand wordt een onderzoek in gesteld naar den druk der vaste lasten op den middenstand. Te Den Haag is dit onderzoek reeds afgeloopen. Het is o.m. ingesteld door het „huis aan huis" bezoe ken van de winkeliers in een aantal stra ten, verschillend naar standing en ligging en heeft aangetoond, dat de toestanden inderdaad slecht zijn, zelfs in de beste winkelstraten. Een soortgelijk onderzoek wordt nu in gesteld in een aantal plaatsen in ons land, waarbij er weder naar gestreefd wordt alle verschillen in verband met de streek en de geaardheid der gemeenten zooveel mogelijk tot uiting te doen komen. Zoo worden in het onderzoek betrokken groo- tere en kleine provinciesteden, gemeenten met in groote meerderheid een fabrieks bevolking, centra van landbouwgebieden, luxe woonplaatsen e.d. Op 'het oogenblik wordt een enquête ge houden te Leeuwarden, waarna o.m. aan de beurt komen Helmond, Raalte, Middel- harnis en Zeist. Dit onderzoek is uiter aard zeer tijdroovend, vooral waar bij kleine winkeliers de administratie vaak niet er op ingericht is om daaruit gemak kelijk alle gewensch'te gegevens te verza melen. Waarschijnlijk zal met het geheele onderzoek nog wel ongeveer een half jaar gemoeid zijn. LEVERING DOOR GASBEDRIJVEN Advies van den Middenstandsraad. Naar aanleiding van een verzoek der bonden van loodgieters- en fitterspatroons resp. koperslagerspatroons aan den Mi nister van Economische Zaken, om te be vorderen, dat de gemeentelijke gasbedrij ven zich van levering van gastoestellen en het houden van toonzalen als ook van het aanleggen van huisleidingen zullen ont houden, heeft de Mnister, in overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandsclhe Za ken, het advies van den Middenstandsraad ter zake verzocht. De Raad heeft aan de uit zijn midden benoemde „Commissie voor maatregelen ter bestrijding van misstanden" opgedra gen een prae-advies over deze zaak voor te bereiden. Als algemeens richtlijnen, welke voor een voor het vrije bedrijf bevredigende op lossing van het onderhavige vraagstuk als grond kunnen dienen, heeft de com missie het volgende aanbevolen: 1. Stopzetten van den verkoop van toe stellen en apparaten voor het gebruik van gas en electrischen stroom door over heidsbedrijven, zoowel algemeen als in toonzalen; idem van de beoefening van de kleinnijveriheid met betrekking tot den aanleg van leidingen en installaties op het gebied van gas en electriciteit. 2. In de plaats daarvan het organisee- ren van een vaste landelijke samenwer king der organisaties van fabrikanten, grossiers en detaillisten met de gasindu- Binnenland. De middenstand en de vaste lasten. Het tegengaan van executies. De criminaliteit in 1934. Buitenland. Mac Donald naar Stresa. Tornado's in Amerika en over de Philip pijnen. Uitbreiding Japansche luchtvloot. De Duitsche kerk nog meer onder dwang. Ministerieel bezoek aan Moscou. strie en de electriciteitsbedrijven inzake alle vraagstukken betreffende propaganda, reclame, verkoop van toestellen, installa tie, verbetering in de constructie der ap paraten, contact met de verbruikers, rede lijke prijzen enz. 3. Voor het welslagen van de landelijke samenwerking worde de bemiddelende tusschenkomst ingeroepen van de regee ring. 4. Decentralisatie dezer landelijke sa menwerking in den vorm van plaatselijke contactcommissies. 5. Voorzoover het tegengaan van den verkoop van minderwaardige toestellen niet zou kunnen worden bereikt langs den voren aangegeven weg van samenwerking zal een wettelijk voorschrift daarin be- hooren te voorzien. Met het boven aangegeven standpunt heeft de Middenstandsbond zich geheel kunnen vereenigen. Hij besloot het advies der commissie ter kennis van den Minis ter te brengen en dezen aan te bevelen een kleine commissie van niet meer dan drie leden te benoemen, die de opdracht zou hebben zich te wenden tot de belang hebbenden om de door de commissie uit den Raad voorgestelde organisatie tot stand te brengen. Uitkeeringen wegenbelas ting. Ged. Staten deelen mede, dat zij ingevolge art. 9 der Wegenbelastingver ordening Zeeland in verband met art. 38, lid 1, der Wegenbelastingwet, met in achtneming van het Wegenonderhouds- besluit, hebben besloten tot verleening van de na te melden bijdragen over het onderhoudsjaar 1934: 1. aan de provincie Zeeland voor de volgende wegen: ZierikzeeBrouwershaven f 1.162. WissekerkeKamperland f606.Goes Katsche-veer f 242.'s HeerenhoekHein- kenszand en Heinkenszand's-Heer Arendskerke f 1.294.WestkapelleZou- telande, Zoutelande—Biggekerke en Bigge- kerke—Koudekerke f 2.012.—; Brug in Vlis- singsche singel (Middelburg)tramhalte Abeele f390.alsmede f263.80 over het onderhoudsjaar 1932; SchoondijkeIJzen- dijke—Rijksgrens f 1.202.—Ponte (IJzen- dijke)—PyramideIsabellasluis (Philip pine f 1.030.BuitenlustGroede-Nieuw- vlietZuidzandeSluis f446.Oostburg Zuidzande—Cadzand f592.Neuzen— Axel f452.Drie-SchouwenRoode-Sluis f108. 2. Aan de gemeente Bruinisse, voor den weg Bruinisse-weg ZierikzeeZijpe f174. 3. Aan de gemeente Tholen, voor den weg Tholen—Oud-Vossemeer f98. 4. Aan de gemeente Wissekerke voor den weg WissekerkeKamperland f 70. 5. Aan de Commissie van beheer over den straatweg Middelburg—Veere voor den weg Middelburg—Veere f 1.158, als mede f 1.158 voor het onderhoudsjaar 1933. 6. Aan den polder Walcheren voor den weg Middelburg—Domburg f514. 7. Aan de Vereeniging „Rijwielpad Walcheren" voor het rijwielpad f 171.50. 8. Aan de gemeente Vlissingen voor de volgende wegen: a. Koudekerke—Vlissingen (met zijtak aan het einde), f280.b. tramhalte Sou burg—brug Keersluis (Vlissingen) ont worpen Rijksweg Vlissingen—Nieuwland f470. 9. Aan de gemeente Groede voor den weg BuitenlustGroede—Nieuwvliet— Zuidzande—Sluis f40. Middelburg. Kinderzorg. De Maandagmiddag voortgezette vergadering van Kinderzorg opende Ds D. J. V o s- s e r s, als voorzitter, nadat gezongen was Gezang 3 1, met een woord van welkom tot den burgemeester, dhr M. Fernhout, tot den voorzitter en den secretaris van den voogdijraad, Mr W. F. E. baron van der Feltz en Mr P. van Empel, tot Mr A. van der Hoop, rechter en dhr van Lin- schoten, secretaris van den Armenraad. Hierna sprak Mr J. A. Baronesse van Verschuer, secretaresse van de Vereeni ging Kinderzorg over: „Onze verantwoor delijkheid als voogdijvereeniging". Het ig gewenscht, aldus spr., er nog eens op te wijzen, boe zwaar onze verant woordelijkheid wel is. Dit is niet in die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1