mJw JmwwUrlm EERSTE BLAD MAANDAG 8 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 100 Buitenland Binnenland. Het K. L. M.-vliegtuig De Leeuwerik" in Duitsch- land verongelukt. De zeven Inzittenden gedood. Helangrijkste Nieuws, Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie vaa het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VUssingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentie 30 sent no- regel. Ingezonden nwdedeeltagan 30 egnt per rsgrel. Kistna AdvertsstlSn Dinsdags en Vrijdags 10,", bü vooruitbstaüng. Onder letter of motto 10.85, Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Tlendaagsche veldtocht. Nog een tiental dagen en de Staten- stembus gaat open. Het noodzakelijke werk, dat in verband met de verkiezingen gedaan moet worden kan dus nu niet langer worden uitgesteld. Alle ben® moeten nu aan dek. Vooral in verband met de omstandig heden, waaronder deze verkiezingen ge houden worden i® dat noodzakelijk. Zelden is er waarschijnlijk onder de kiezers zooveel verwarring geweest als bij dezen stembusstrijd. De omstandigheden zijn voor velen ver van gunstig. Sommige categorieën der be volking hebben het al zeer zwaar te ver antwoorden. En de maatregelen door de regeering genomen om het leed te ver zachten en den ondergang der bedrijven te voorkomen, laten niet na hoeveel goeds daardoor ook is bereikt onte vredenheid te wekken. Als hongerige gieren vliegen sommige partijen daarop af, om tegen de regeering stemming te maken in de hoop daardoor straks bij de verkiezingen profijt te heb ben. Over de beteekenis van de Statenver kiezing zelf spreekt men daarbij weinig. Zelfs wordt getracht de aandacht van wat bij deze verkiezingen hoofdzaak is, af te leiden. Wanneer men ziet, op welke wijze en met welke middelen er zooal gewerkt wordt, dan is het waarlijk geen wonder, dat sommigen het hoofd kwijt raken, dat ze beginnen te twijfelen en te weifelen. Noodig is daarom, dat er in de dagen die ons nog resten, met kracht gewerkt wordt otm de kiezers voor te lichten, en verkeerde voorstellingen weg te nemen. Georganiseerd en ongeorganiseerd. De kiesvereenigingen hebben hier in de eerste plaats een taak, maar verder ook alle Antirevolutionaire kiezers en kieze ressen persoonlijk. Een ieder doe zijn plicht. Door geheel Zeeland moet worden door gegeven en herhaald en telkens weer her haald het parool: Stemt No. 1 van lijst 5. De eerste candidaten op de A. R. lijsten in de verschillende Statendistricten in Zeeland zijn: Middelburg J. W. van 't Hoff. Goes Hulst Sluis Tholen Ylissingen Zierikzee C. P. Vogelaar. Mr P. Dieleman. H. van MazIJk. C. J. Sonke. P. G. Laernoes. W. den Boer. Zierikzee. Door een bijzondere samenloop van om standigheden is onze candida'tenlijst in den kieskring Zierikzee niet zooals de bedoeling was met de andere Antirevo lutionaire lijsten in Zeeland verbonden. Daardoor zijn de kansen voor onzen af gevaardigde voor dit district niet verbe terd. Hopeloos staat de zaak echter niet. Als er hard gewerkt wordt en dat mogen we van onze vrienden op Schou wen en Dui'veland verwachtendan is het wellicht mogelijk een zoodanig aantal stemmen te behalen, dat de zetel van den heer Den Boer behouden blijft. Maar dan zullen ook alle krachten moeten worden ingespannen. In 1931 maakte het district Zierikzee een goed figuur. Wij kwamen 'toen van 1765 stemmen in 1927 op 2069 stemmen. Er was toen met uitzondering van Ouwerkerk, Renesse en Serooskerke over heel de linie vooruitgang. Als het gelukt op 17 April een zelfde sprong vooruit te maken, dan is zoo goed als zeker het gevaar geweken. Het werken daar is niet moeilijk. De naam van onzen eersten candidaat, den heer W. den Boer, heeft een goe den klank. Hij is een mem met rijke le venservaring, die principieel vast in de schoenen staat. 'Een candidaat door vrien den en tegenstanders gerespecteerd, Met groote voortvarendheid daaraan gewerkt om, onder beding van Gods zegen, den heer Den Boer voor de Staten te be houden. Ludsndorff In eera hersteld. De uit den wereldoorlog bekende „Ge- neral-Quartiermeister" Ludendorff zal morgen den leeftijd van 70 jaren berei ken. Na de onlangs gemelde tot stand ge komen verzoening tusschen Hitier en con sorten met den, gelijk men weet, weinig populairen generaal-buiten-dienst, zijn er allerlei geruchten in omloop gekomen. Een dier geruchten luidde zelfs, dat hij benoemd zou worden tot chef van den ge- neralen staf. Van dit gerucht is geen bevestiging ge volgd. Maar wel zou Ludendorff ter ge legenheid van zijn 70sten verjaardag be noemd worden in een even hoogen rang als wijlen president von Hindenburg, n.l. generaal-veldmaarschalk. En wel als een persoonlijk eerbewijs; dus xdet als dienst-benoeming. Bisschop Marahrens in arrest. Bisschop Marahrens, de leider der Be- lijdeniskerk, werd gistermorgen gearres teerd, doch later weer in vrijheid gesteld. De arrestatie had plaats in Darmstadt, op het oogenblik 'dat hij de kerk wilde bin nengaan om een godsdienstoefening te leiden voor de bevrijding van de geeste lijken, die in het con centratiekamp van Dachau zijn opgesloten, omdat zij weiger den te gehoorzamen aan de bevelen van bisschop Dietrich, wiens benoeming zij als onwettig beschouwen. Breit, de voornaam ste adviseur van bisschop Meiser, werd tegelijk met bisschop Marahrens gearres teerd. Na thun invrijheidstelling werd hun verboden het kerkgebouw te betreden. Nog meer bewapening. De Roemeensche regeering heeft in het parlement een wetsvoorstel ingediend be treffende een nieuwe opdracht aan de Skodaf abrieken. Het gaat om de levering van geschut en munitie tot een bedrag van 600 milli- oen Tsjechische kronen (f 36 millioen) ten behoeve van het Roemeensche leger. Vijf Russische beambten tot den kogel veroordeeld. Naar uit Krasnodor (Noord-Kauka- eië) wordt gemeld, heeft het plaatselijk gerechtshof vijf beambten, onder wie vier ambtenaren van de crimineele po litie en den administrateur der gevange nis, tot den dood door den kogel ver oordeeld. Zij hadden tal vein misdadigers', die tot de doodstraf veroordeeld waren, tegen betaling uit de gevangenis vrijge laten. De vrijgelatenen werden dan in de boeken als terechtgesteld ingeschreven. Een loopgraaf geeft haar dooden terug. In het bosch van Le Marsier (Fr.) is in een uit den wereldoorlog overgebleven loopgraaf het stoffelijk overschot van 20 Duitscbe soldaten en een officier gevon den. De lijken zijn overgebracht naar het Duitsöhe oorlogskerkhof te Mancourt. Wapens en lederwerk waren nog vrij goed behouden. Uit de houding, waarin de mannen werden gevonden blijkt, dat zij op het moment van hun dood op het punt stonden een stormaanval te ondernemen, de officier had zijn signaalfluit in den mond'. In de loopgraaf werden verder nog een aantal brieven, briefkaarten, enz. uit het jaar 1917 ontdekt. De verkiezing in Dantzig. Tegenvaller voor de Nazi's. De verkiezingen voor den Volksdag te Dantzig hebben het volgende resultaat ge had (Nat. front) 9.760 (13.596) N.S.D.A.P. 139.200 (28 Mei'33 109.029) Soc. Dem. 37.530 (37.882) K. P. D. 6.880 (14.566) Centrum 30.059 (31.336) lijst Weise lijst Pietsch 750 Polen 8.100 6.743) De N.S.D.A.P. heeft in totaal 59.993 °/o van het aantal uitgebrachte stemmen op zioh vereenigd. Er was echter een meer derheid van 66.66 °/o noodig om een grondwetswijziging mogelijk te maken. Roosevelt's mlllfoenenregen. Nimmer sedert Roosevelt aan het be wind kwam is een wetsontwerp zoo 'be streden en was een zoo langdurige pro cedure noodig alvorens een overeenstem ming kon worden bereikt in zake het groote werkverschaffingsplan van presi dent Roosevelt, dat thans door het Huis van Afgevaardigden en door den Senaat is goedgekeurd. Volgens het plein zal 880 millioen dollar voor directe steunverleening worden ge bruikt, totdat de werkloozen in de werk verschaffing te werk kunnen worden ge steld. Een bedrag van 800 millioen zal worden besteed voor de verbetering van hoofdverkeerswegen; een half milliard dollar zal worden gebruikt voor land bouwdoeleinden en 100 millioen dollar voor electrificatie van het platteland, dat thans nog ten deele van electrisohen stroom verstoken is. Verder is 450 millioen uitgetrokken voor woningbouw, 300 millioen voor bur gerlijke steunverleening, 900 millioen voor leeningen aan staten en 350 millioen voor verbetering en aanleg van dijken en an dere werken. Naar uit Miami wordt gemeld zal pre sident Roosevelt zijn vacantietooht afbre ken en onmiddellijk naar Washington te- rugkeeren. Korte Berichten. Een hevige aardbeving is waargeno men in Pamir (hoogland in Centraal Azië). Het epicentrum bevond zich op 490 KM. van Tasjkent. De Nationale Vergadering van Por tugal heeft een wetsontwerp aangenomen, waardoor geheime genootschappen in Portugal worden verbaden. De ontwerper van deze wet heeft een heftige critiek uitgeoefend op de vrijmetselarij. Ambte naren zullen onder eede moeten verkla ren, dat zij niet tot geheime vereenigin gen behooren en ook nimmer tot een der gelijke vereeniging zullen toetreden. Als reclame voor de Ceylon thee zal op een de geheele haven van Colombo beheerschende plaats een enorm bord worden geplaatst met de woorden „Cey lon voor goede thee". Het bord zal op zee reeds op grooten afstand zichtbaar zijn. Bij' een ontploffing in een fabriek te Bombay werden zestien arbeiders ge dood, terwijl vele personen lichte en zwa re kwetsuren opliepen. Eden is Zondagmiddag door een specialist onderzocht. De artsen hebben Eden vier weken volstrekte rust voor geschreven. NEDERLAND EN BELG IE. Onze gezant, jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, heeft de zer dagen een noenmaal aangeboden aan een aantal hooge Belgische ambtenaren, waaronder de heeren Van Langenhoven en Van Zuylen van het departement van Buitenlandsche Zaken en de heer Del- mer, de secretaris-generaal van Open bare Werken. Bij deze gelegenheid is, naar het „Hdbl." meldt, een uitvoerige gedachten- wisseling gevoerd over de quaestie van de herziening der verdragen van 1839. Zijn we wel ingelicht, dan heeft deze be spreking echter weinig resultaten opge leverd. De oude moeilijkheden, die reeds zoo lang tusschen Nederland en België hangende zijn, werden geen stap nader bij een oplossing gebracht. Van Neder- landsche zijde werd aangedrongen op Belgische concessies in het Oosten, met behoud van den status quo in het Wes ten. België daarentegen wenscht de han gende quaesties in Oost en West gelijk tijdig op te lossen. Het stelt te dien be hoeve voor, een gentleman-agreement te sluiten. Hierover worden de besprekingen op het oogenblik nog voortgezet. Het schijnt echter, dat er van Nederlandsche zijde weinig animo voor een dergelijke re geling bestaat. Buitenlandsche arbeidskrachten. Naar men verneemt, zal dezer dagen een Kon. Besluit verschijnen, waarbij voor de tewerkstelling van verschillende nieuwe groepen van buitenlandsche ar beidskrachten het vergunningstelsel wordt ingevoerd. Tot de nieuwe groepen, waarvoor dan ook vergunning noodig zal zijn, behooren o.m. de metaalbewerkers, kappers, meu belmakers, arbeiders in schoenfabrieken, handels- en kantoorbedienden enz. Onze boteruitvoer naar Amerika. Naar gemeld wordt, is de boterpositip in ons land in de laatste weken eenigs- zins verbeterd, vooral tengevolge van het feit, dat enkele exporteurs zich veel moeite hebben gegeven beduidende quan ta boter naar Amerika te verkoopen. In de laatste weken zijn 12 a 15000 vaten boter naar Amerika verzonden (elk vat is 50 Kg.). Naar verwacht mag worden zal er in de naaste toekomst nog meer boter naar Amerika gaan. De afzet van Nederlandsche boter in de Vereenigde Staten trekt des te meer de aandacht, omdat onze export daar heen in de laatste jaren niets te beteeke- nen had. In 1920 werd er nog een be hoorlijke hoeveelheid verkocht, doch ge leidelijk werd dit minder en na 1927 stond de uitvoer van Nederlandsche bo ter naar Amerika practisch stop. Bezulniglngsontwerp en steun scheepvaart. H'-t eerder aangekondigde algemeene steunplan voor de scheepvaart i niet te verwarren met eventueelen regeerings- steun voor den scheepsbouw i heeft den Raad van State gepasseerd en zal tege lijk met het algemeene bezuinigingsont- werp, waarschijnlijk tegen het einde van de volgende week bij de Staten-Generaal worden ingediend. De dubbele vllegdlenst op Batavia. Het plan der K. L. M. am in Juni twee maal per week op Batavia te gaan vlie gen, vindt in de Indische pers geen on verdeelde instemming. „De Locomotief" juicht het plan toe, en schrijft o.m.: Men kan nu over de luchtvaartaangele genheden verder denken zooals men wil, ons komt het voor, dat met dit besluit toch bovenal gegeven wordt een stovig be wijs van daadkracht. Men zou kunnen zeggen: dit is Plesmans antwoord. Ant woord op critiek en twijfel. Het is een antwoord, niet in woorden, maar in da den. Het dwingt respect af, en wij mogen hier niet nalaten de oprechte hoop uit te spreken, dat dit besluit wederom zal blijken een nationale prestatie te zijn." Het Nieuws van den Dag voor Ned.- Indië daarentegen betoogt: „Aan twee diensten in de week be staat geen behoefte en de kosten daarvan zullen schrikbarend hoog blijven. Boven dien, wat de passagiersdiensten betreft, 'kan een reeds nabije toekomst groote veranderingen brengen, wanneer inder daad de luchtverbinding met Zeppelins mogelijk en loonend blijkt te zijn, hetgeen toch op dit Oogenblik de meening der deskundigen is. Snelle postvliegtuigen zullen dan meer dan ooit gewenscht blij ven. Met deze mogelijkheid dient dan toch wel rekening gehouden te warden." Geheel gerust is het blad echter niet. „De „zaak der Douglassen" heeft, al leen reeds door de deining welke zij veroorzaakt heeft, bewezen, dat er iets met onze luchtvaartpolitiek niet in orde i lis. De houding der Regeering is niet bemoedigend voor de verlangde correctie van begane fouten; men heeft langen tijd geen buitenlandsche concurrent gekend, deze vormt thans echter een groot ge vaar. Wij hebben dan ook den indruk, dat de K. L. M. met dit gevaar onvol doende rekening hötidt, althans niet de juiste methode volgt om het op afdoende wijze het hoofd te kunnen bieden." 99 Het K. L. M.-vliegtuig „Leeuwerik", commandant P. Soer, is Zaterdagmiddag op weg van Praag naar Amsterdam bij Brilon (tusschen Dortmund en Cassel) te gen 'n berg gevlogen en verbrand. Alle in zittenden, de vier leden der bemanning en drie passagiers', kwamen om het leven. De namen der slachtoffers zijn: eerste be stuurder P. Soer, de tweede bestuurder Prillewitzi, de marconist v. d. Klein en de Binnenland. Het K.L.M.-vliegtuig de „Leeuwerik" ver ongelukt. Zeven dooden. De verdediging van den gulden. Verduistering in de Hoeksche Waard. Boteruitvoer naar Amerika. Bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Buitenland. De verkiezingen te Danzig. D'e werkloosheidsbestrijding in Amerika. werktuigkundigen Weiman en Wingelaar. Voorts de twee passagiers, de heeren W, de Vlugt, zoon van den burgemeester van Amsterdam en de heer Briel, lid der di rectie van de A. K. U. te Arnhem. De K. L. M. wordt den laatsten tijd wel zwaar getroffen. Na de zoo tragische Uiver-ramp reeds zoo kort daarna dit drama met de Leeuwerik. Er woedde Zaterdagmiddag omstreeks had drio zoo meldt eon tnj/,andere me dewerker van do „Telegr.", die zich te Brilon bevond, toen de ramp gebeurde een geweldige sneeuwstorm. Jn gierende vlagen zweepte da wind do sneeuw door de lucht; er stond een ware wervelwind, waarin het een mensch groote moeito kostte op de been te blijven. In dat weer hoorde ik om naar schat ting half drie het geronk van motoren boven mij. Onwillekeurig keek ik naar bo ven en ik zag een vliegmachine tegen den wind optornen. Het zioh was slecht; meer dan 200 M. ver zullen de piloten niet hebben kunnen zien. I'k verloor de machine dus na enkele oogenblikken uit het oog. Twintig minu ten later vernam ik, dat het vliegtuig was neergestort. Terstond heb ik me naar de plaats be geven waar de ramp was gebeurd en voor zoover ik uit de verklaringen van perso nen, die zich in de onmiddellijke nabij heid bevonden, en uit mijn bevindingen op de plek van het onheil heb kunnen vast stellen, is het vliegtuig in de sneeuwjacht verdwaald en tegen den Burgberg die zich nabij het gehucht Rosenbeck bevindt, aan gevlogen. Op de berghelling bevindt zich een den- nenbosch; om dit te ontgaan moet de be stuurder scherp naar links zijn uitgewe ken, en hierbij moet hij tegen een berg weide zijn gevlogen. De Leeuwerik is toen over den kop geslagen, er volgden ont ploffingen en daarna vloog de machine in brand. Enkele minuten moeLhet vliegtuig hebben gebrand, want toen de eerste om wonenden te hulp kwamen snellen, bleek alle hulp reeds ij-del. Het vliegtuig was geheel uitgebrand en geen der inzitten den leefde nog. D'e passagiers zijn door de botsing al len naar het voorste gedeelte der machine geslingerd en hun zeven lichamen bevon den zich vlak bij elkaar, allen zoozeer door het vuur verminkt, dat herkenning uiterst bezwaarlijk zal zijn. De zeven menschen moeten allen vrij wel op slag dood zijn geweest. De streek is daar buitengewoon een zaam, zo-odat het ongeveer een kwartier duurde alvorens degenen, die het vreeset lijk ongeluk zagen gebeuren, ter plaatse konden zijn- Het was een afschuwelijk schouwspel, dat zich daar aan hen voor deed. Van de prachtige P 18 was niets meef over dan het kromgetrokken ijzeren ge- De zeven personen, die bij de ramp van de „Leeuwerik" om het leven kwamen. Boven v.l.n.r.: H. Wingelaar; E. A. J. Prillwitz en de commandant Piet Soer. Onder v.l.n.r,: Mr W. de Vlugt; H. L. A. Briel; marconist v. d. Klein en P. Weiman

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1