Kiezers in bet distrii J. W. VAN 'T HOFF Bertels' Opfokvoeder EERSTE BLAD No. 1 van lijst 5 ZATERDAG 6 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 159 Het compas niet over boord Buitenland Stemt straks Belangrijkste Nieuws, Binnenland. Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij Uw leveranctef Bertels' Oiiefabrieken N.V, A'darfi Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In de deze week gehouden algemeene vergadering van de Ghr. Hist. Unie, heeft Jhr Mr de 'Geer zeer terecht betoogd, dat het meer dan ooit, n u de tijd is, het beginsel zuiver en gaaf te houden; het in scherpsiprekende kleuren te vertoonen, en het uit te dragen tot zegen van ons volk. Wat hier werd opgemerkt omtrent de Chr. Hist. Unie geldt ook ten volle van de A.R. partij. Enkele gedeelten van het Sterke betoog van Mr de Geer laten wij daarom hier volgen. Als eerste reden om het beginsel juist nu op den voorgrond te plaatsen werd genoemd het f'edt. dat er stroomingen zijn, die juist van de duisternis van dezen tijd misbruik willen maken om te doen wat hel daglicht niet zou kunnen verdragen en de schermende hand te slaan aan de beste tradities van ons volk. „Ik denk aan de extremisten van links en van rechts. Zij sturen aan op een Staatsabsolutisme, dat niet alleen onze burgerlijke vrijheden zou vernietigen, maar ook de gewetensvrijheid der kerk zou aantasten. De éénen vinden hun voor beeld in Rusland, de anderen in Duitsch land. Van de geloofsvervolging in Rusland zal ik u wel niet behoeven te spreiken. In Duitschland is het nu zóóver gekomen, dat ook predikanten naar een concentratiekamp zijn gezon den, ja dat onlangs honderden voor gangers, die op Zondagmorgen gereed stonden het Evangelie te gaan verkon digen, in hun huis werden opgesloten, ter wijl hun gemeente moest wachtende blij ven. En dit om geen andere reden dan om dat zij1 voornemens waren een manifest voor te lezen, waarin op deze sobere en klare wijze bet Staatsabsolutisme werd afgewezen „De Staat dankt zijn ge-zag slechts aan het gebod van God, die ieder menscfaelijk gezag -begrenst en bepaalt. De Staat verliest zijn rechten en volmach ten, zoo-dra bij zich in het -ge-waad van een eeuwig rijk hult en zijn eigen gezag als het opperste op ieder gebied van het leven decreteert." „Er wordt door onze nationaal-socia- listen verzekerd, dat het hier te lande niet zo-o'n vaart zal lo-open en -dat zij een ei-gen Nederlandsche gedragslijn zullen volgen. I-k ben overtuigd, -dat velen hunner dit thans zichzelf opdringen en in -zoover te goeder trouw zijn. Maar hun begin sel zal -hen onverbi d de 11 ij Ik meeslepen. Trouwens -de geruststellende uitingen, die hier nu van nationaal-socialistische zijde worden vernomen, zijn in denzelfden vorm in Duitschland gedaan, vóórdat het régime daar zege-vierde. Men zou de 'kerk in haar waarde laten; slechts -zou -de kerk niet over den staat mogen heerschen. Dat -dit beteekende, dat de staat wel over de kerk zo-u mogen -heerschen, bleek eerst later." Met ernst waarschuwde de heer De Geer om de gevaren, -die- zoowel van com munisme al-s van het nationaal-socialisme dreigen, niet te onderschatten. „De nood van -dezen tijd is de groöte gangmaker van deze stro-omingen, en zoo lang wij niet weten, waar die nood ons zal heen voeren, valt te rekenen met de mogelijkheid, -dat het aantal slachtoffers van faun onnederl-andsche dwaalleer, die in -gewonen tijd hier geen -greintje kans zou hebben, groote-r zal zijn dan wij ons nu no-g kunnen voorstellen." Daarom mag in de-zen tijd het beginsel zeker niet schuil gaan. „Het is -de ster, -die ons voor-gaat en waarvan wij willen hopen, dat zij ook in menig twijfel-end hart buiten onzen kring licht -zal verspreiden. Men heeft onzen tegenwoordigen toe stand vergeleken met een schip op zee, in hevi-gen storm. Het zal u duidelijk zijn, dat wat o-ok in zulk een situatie over boord geworpen mag worden, stellig niet het kompas." A'ls tweede reden, waarom het beginsel juist in- dezen tijd bijzondere waar-de heeft, werd genoemd -de verleiding, -die thans voor velen bestaat om uitsluitend in op portunisme heil te -zoeken. „Dat de nood van -deze dagen bijzondere eisohen stelt, en dat in „noodweer" wel eens -dingen moeten gedaan worden, -die onder normale verhoudingen zijn uitge sloten, spreekt vanzelf. Maar het gevaar bestaat, -dat dit een sfeer wekt, waarin aan juiste beginselen weinig waarde meer wordt gehecht. De grenzen van den „nood weer" worden dan gemakkelijk overschre den en antecedenten worden gesteld, waarvan men in de toekomst berouw zal hebben. Wij moeten waken, dat ook in dit op zicht -de duisternis van dezen tijd ons niet het spoor bijster doet raken. De toets van ons beginsel moet daarom voort durend werkzaam blijven. Oók, waar -dit noodig is, tegenover de Regeerin-g. Wij bewijzen haar daarmee een dienst, omdat wij haar wijzen op een ge vaar, waaraan zij in de tegenwoordige omstandigheden -wel in de eerste plaats bloot staat." Vervolgens werd eT nog -de aandacht o-p gevestigd, -d-aJt wij naar vrij algemeen werd erkend, in een tijdperk van overgang leven. Niet alleen economisch en maat schappelijk, maar tot zekere hoogte ook geestelijk en staatkundig. „Welnu, het zijn vooral in die over gangstijdperken, -dat de plooien in het leven van een natie worden gelegd, -dat in allerlei opzicht de ontwikkeling voor een lange toekomst bepaald wordt. Juist in zulke tijdperken is -het zoo ge makkelijk, kaf onder het koren binnen te smokkelen, ongunstige trekken aan het nationale beeld toe te vo-egen; evenals het ook dan, meer -dan anders, mogelijk is de ontwikkeling van een volk ten goede ite buiigen. Onze vaderlandscfae -geschiede nis vertoont in haar beslissende momen ten voorbeelden van 'beide. Gij gevoelt, welk een dure roeping ons -dit nu oplegt. Als- de akker van ons volks leven meer dan gewoonlijk ligt omge woeld, moeten wij ons beijveren daarin -het zaad te werpen, waaruit wij goede vruchten voor de toek-omst verwachten." Wat hier t-oit de leden van -de C.-H. Unie werd gezegd, geldt o-ok -zonder eeni-g voorbehoud voor de Anti-revolutionaire partij. -Meer -dan ooit is het nu noodig het be ginsel hoog te houden. Meer dan o-oit is er nu behoefte aan het betrouwbare kompas van de Anti revolutionaire beginselen. De predikantenvervolging In Duitschland. De vrienden van Rijksbisschop Ludwig Miiller schijnen met geweld de belijde nisbeweging in hun landen te willen on derdrukken. In Nassau-Hessen, waar D'r Dietrich lands Msscfaop is, zijn thans op diens ver zoek vijf predikanten naar het concentra tiekamp ie Dachau gebracht, en een pre dikant is gevangen gezet. In Saksen, waar eveneens een vriend van Ludwig Müller landsbisschop is, nl. D'r Goch, heb ben de voorvallen in Nassau-Hessen oen nasleep gekregen. D'rie predikanten, die de in Nassau-Hessen gevangen genomen predikanten in hun voorbede gedachten, werden deze week daarom gevangen go- nomen, ook hier op verzoek der Duitscb Christelijke kerkelijke overheid; één van hen werd naar een concentratiekamp ge bracht. In Mecklenburg - ook Duitsck- Christelijk geregeerd, werden in de laat ste drie weken, een groot aantal straffen uitgedeeld, ambtsontzettingen en geldboe ten (van 150 tot 300 Mark), maar de belijdenisbeweging wint er sterk veld. De belastingopbrengst in Duitschland. Het instituut voor co-njunctuuronder- zoek te Berlijn deelt mee, dat in de elf eerste maanden van het begro-otingsjaar 1934'35 de belastingopbrengst 23 pet hooger is geweest dan in het laatste cri sisjaar 1932'1933. Nadat 19321933 ver bij de raming ten achter was geble ven (met om en bij het milliard) over trof 193311934 voor het eerst weer de raming. Dit jaar zal men met meer -dan een milliard de raming overschrijden. Vergeleken bij den laagsten stand is de groep der productiebelastingen met tus- schen de 100 en 170 pet. gestegen, bij de inkomstenbelastingen bedraagt -de ver meerdering van 15 tot 50 pet., bij de ver bruiksbelastingen tusschen de 5 en 10 pet., doch bij de vermogensbelasting, die haar laagste punt pas in April 1934 be reikt heeft, is slechts een geringe ver betering merkbaar. Militaire luchtvaart in Duitschland. Tijdens -de revue voor Hi'tler van de Duitsche militaire luchtmacht, heeft de buitenwereld voor het eerst gelegenheid gekregen, een blik te werpen in een -klein onderdeel dier luchtvaart. 'De typen vliegtuigen, op de revue aan wezig, waTen gro-ote Heink el-twee dekkers, oogenschijnlijk verkenners en bommen werpers. Volgens geruchten zo-u de He-inkel vliegtuigenfabrïek thans 14 vliegtuigen per dag afleveren. Henderson naar Genève. Naar gemeld wordt, wordt Henderson, de voorzitter van de ontwapeningsconfe rentie tegen het midden der volgende week te Genève verwacht. Men meent, dat Henderson wil profi- teeren van de aanwezigheid van diverse staatslieden, die voor de op 15 dezer te Genève te houden zitting van den Vol kenbondsraad bijeengeroepen zijn, ten einde met hen het algemeen probleem van de ontwapening te bespreken. Men is voorts van meening, dat Hen derson voornemens is, de bijeenroeping voor te stellen van het bureau der ont wapeningsconferentie, dat over het uit eindelijk lot van de conferentie zal heb ben te beslissen. Eden te Londen terug. Eden is per spoor te Londen aange komen om 20.43 u„ komende uit Keulen over Oostende en Dover. Onze reizen zijn werkelijk nuttig ge weest, zei de bij. Niemand, die de reis meegemaakt heeft, kan daaraan twijfelen, noch aan den geweldigen omvang der Furo-peesche moeilijkheden. Dteze zijn niet onoverkomelijk, maar indien zij over wonnen moeten werden, dan beeft elke natie haar rol te spelen. De onze moet stellig zijn om de eerlijke, vaste en krach tige politiek voort te zetten tot onder steuning van den Volkenbond en het collectieve vredesstelsel." De agenda van Stresa. Naar -de „Un. Press" verneemt, heeft het Britsche -departement van buitenland- sche zaken van Musso-lini een vier pun ten bevattende agenda ontvangen voor de a.s. conferentie te Stresa. Volgens deze agenda zullen eerst de richtlijnen geformuleerd worden der ge meenschappelijke politiek van Engeland, Frankrijk en Italië ten aanzien van de eenzijdige opheffing -door Duitschland van de militaire clausules van bet verdrag van Versailles. Duitschlands optreden zal ge kenmerkt worden als een daad, die ge- eigend is, e-en succesvolle internationale samenwerking te bemoeilijken. Op de tweede plaats zal onderzocht worden, o-f de formatie van een gemeen schappelijk front der drie mogendheden ten opzichte van de vijf punten van het Lo-ndensche communiqué van 3 Februari mogelijk is. Op de derde plaats zullen bet probleem der Oostenrijksche onafhankelijkheid en de maatregelen te dien aanzien besproken worden. Tenslotte zal het vraagstuk van een her ziening der Oostenrijksche, Hongaarsche en Bulgaarsche vredesverdragen onder zocht worden. Frankrijk en de Belgische devaluatie. De besprekingen tusschen den Belgi schen minister-president, tevens minister van buitenlan-dsche zaken, van Zeeland en den Franschen minister van handel, Marchandeau, hebben gisteren den hee- len middag in beslag genomen. Minister Marebandeau verklaarde in zijn uiteenzetting, -dat de Fransche regee ring zeer ongerust is over de gevolgen voor den Franschen handel en de Fran sche industrie van de devaluatie van den belga. Met eén slag is zoodoende het ge- heele Fransche pro-tectiesysteem vernie tigd. Na afloop van de besprekingen werd aan de pers een door de Fransche en Belgische delegaties geredigeerd gemeen schappelijk communiqué overhandigd. Het luidt als volgt: „De besprekingen, die be-den zijn ge voerd, hebben ge-leid tot het epmaken van een ontwerp van accoord, dat morgen ochtend aan de goedkeuring van -de Fran sche, Belgische en Luxemburgsche regee ringen zal worden onderworpen. De besprekingen hebben plaats- gehad in een atmosfeer van hartelijkheid en we der zijds-oh vertrouwen". Minister Marohandeau heeft de pers nog even ontvangen en verklaard, dat hij gekomen was, om in alle vriendschap de Belgische regeering mee te deelen, welke maatregelen -de Fransche regeering van zins was te treffen, om -de Fransche eco nomie te beschermen tegen de gevolgen van de devaluatie van het Belgische be taalmiddel. Wij zijn het eens geworden over een tekst, die, indien hij- mijn Fransche ambt genoot-en bevredigt, het o-ns mo-gelijk zal maken van de protectiemaatre-gelen, wel ke naar ons oordeel onontbeerlijk waren, af te zien. De Belgische minister-president Van Zeeland zei het Fransche standpunt vol komen te 'begrijpen. Het accoord wijst iedere bepaling af, die, op welke wijze -dan ook, voor -de han delsbetrekkingen der bei-de landen scha delijk zou kunnen zijn. De leden van het kabipet-Van Zeeland zijn tegen hedenochtend 10 uur bijeen geroepen. Korte Berichten. In bet Sauerland is het Donderdag middag beginnen te sneeuwen. De sneeuwval hield tot beden aan. Eerst smolt de sneeuw weer, doch later, toen de koude krachtiger was geworden, vorm de zich een sneeuwlaag, die langzamer- hand een dikte van 42 c.M. bereikte. Op verschillende plaatsen lag een me ter dikke sneeuwlaag. Op de terugreis naar Japan heeft een der Japansche gedelegeerden ter Lcn- densche vlootconferentie te Seoel in Ko rea het ontbreken van belangrijke stukken van zijn bagage ontdekt, waarin zich ma teriaal bevond over vlootbouw. Men ver moedt dat het materiaal is gestolen. Koningin Astrid bracht gisteren te Kortrijk en eenige omliggende plaatsen een bezoek aan talrijke noodlijdende fa milies, aan welke zijl geld en kleeding- stukken heeft doen uitdeelen. Dezer dagen zal zij zich met hetzelfde doel naar een der meest onder de crisis lijdende stre ken van het Waalsche land begeven. Advertsntiën 30 cant per regel. Ingezonden mededeelingen 30 cent per rage'. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f0.85 Bij contract bslsngrijko korting. Binnenland. Steun aan tuinbouw en scheepvaart. Het bezuinigingsontweTp. De toestand van Dr Colijn zeer gunstig. Buitenland. De predikantenvervolging in Duitschland. Het programma voor Stresa. Bespreking tusschen Belgische en Fran sche ministers. Eden te Londen teruggekeerd. Henderson naar Genève. Juni f 0.15; idem 18 Juni-16 Sept. f 0.50; breekpeen 18 Juni-29 Juli f 1; radijs 2 April-29 April f 0.15 (per 100 bos); spina zie 1 Jan.-8 April f 0.25; idem 9 April-27 Mei f 0.20; tomaten 1 Jan.-14 Oct. f 0.65; idem 15 Óct.-31 Dec. f 1; tuinboonen 1 Jan.-31 Deo. f 0.70; schorseneer en 1 Jan.- 31 Dec. f 0.75. Minister Colijn maakt het uitstekend. Naar wij vernemen is de gezondheids toestand van Dr H. Colijn uitstekend. Het is echter nog niet bekend wanneer de minister-president „Bronovo" zei verlaten. Onze havens en de Belgische franc. D'o heeren S. R. -de Miranda, E. Boek man, Bern. G. Francke en S. Mok, s.-d. leden van den gemeenteraad van Amster dam, hebben het volgende voorstel inge diend: De raad noo-digt B. on W. uit, tori spoedigste met de regeering en met het gemeentebestuur van Rotterdam in over leg te treden, ten einde door gezamenlijk beraad op korten termijn te komen tot maatregelen, welke de door de devalua tie van den Belgischen franc verstoorde verhoudingen tusschen de Nederlandsche havens en die van Antwerpen herstellen. Ingezonden Mededeeling. HET BEZUINIGINGSONTWERP. Indiening spoedig te wachten. Naar de Telegraaf vernam heeft de Raad van State het gro-o-te aanpassingis- ontwerp thans behandeld en teruggezon den -aan de regeering. In verband met de door d-e Raad van State gemaakte opmer kingen zal 'het -ontwerp thans nogmaals in -den ministerraad worden 'behandeld. Na aanbrenging van eventueels detail wijzigingen is indiening bij de Tweede Kamer waarschijnlijk spoedig te ver wachten. Volkomen onjuist moet de- hier en daar op -politieke vergaderingen uitgesproken verwachting worden geacht, dat de regee ring voornemens -zou zijn -deze indiening opzettelijk te vertragen tot na de verkie zingen voor -de Prov. Staten. STEUN VOOR DEN TUINBOUW. Anderhalf millioen voor 1935. De minister van Eicon. Zaken heeft vastgesteld de crisissteunbeschikking '35 (fruit en warmo-ezerijgewassen IV). Blij kens deze beschikking zal aan de telers van gewassen van den tuinbouw, die aan gesloten zijn bijl de stichting Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale en hun producten over de door de genoemde stichting erkende veilingen of veilinghou ders hebben geveild steun wo-rden ver leend voor een totaal bedrag van ten hoogste 1.500.000 gulden overeenkomstig de bepalingen dezer beschikking. Steun wordt verleend over de hoeveel heden van de hierna vermelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak gedurende het jaar 1934 -door de teleis van die producten zijn verkocht, tot de -daarbij vermelde bedragen per een heid, alles per 100 kg. of 100 st.: Roode -en witte bessen 25 Juni-31 Dec. f 0.30, zwarte 1 Jan.-30 Sept. f 0.30; blauwe en witte sto-okdruiven 2 April-31 Dec. f 1; i-dem koude druiven 27 Aug.-3'l Dec. f 1; frambozen 1 Jan.-30 Sept. f 0.70; kruisbessen 1 Jan.-l Juli f 0.15; i-dem 2 Juli. 15 Juli f 2.05; meloenen 1 Jan.-16 Sept. f 0.40; vroege aardappelen 28 Mei- 10 Juni f 0.25; idem 11 Juni-1 Juli f 0.15; augurken A en B 1 Jan.-30 Sept. f 0.80; idem G en D. 1 Jan.-30 Sept. f 0.35; dop erwten 1 Jan.-30 Sept. f 0.55; peulen 1 Jan.-30 Sept. f 0.45; kasfcomkommers 1 Jan.-17 Juni f 0.50; idem 18 Juni-2 Sept f 0.40; platglaskomkommers 1 Jan.-2 Sept. f 0.25; Meten 25 Juni-2 Sept. f 0.30; idem 3 Sept.-31 Dec. f 0.20; roode kool 1 Jan.-18 Febr. f 0.10; idem 2 April-17 Juni f 0.25; idem 18 Juni-26 Aug. f 0.10; idem 29 Oct.-31 Dec. f 0.10; gele kool 1 Jan.-18 Febr. f 0.10; idem 18 Juni-26 Aug. f 0.10; idem 29 Oct.-31 Dec. f 0.10; D'een- sche witte kool 29 Oot.-3'l Dec. f 0.10, witte kool 18 Juni-26 Aug. f 0.10; spitskool 11 Juni-30 Sept. f 0.10; bospeen 1 Jan.-17 Steun-ontwerp voor dG zeescheepvaart. Wij hebben indertijd reeds gemeld, zegt de Telegr., dat de regeering een algemeen steunplan vo-or de scheepvaart in over weging had. Deden zich aanvankelijk, naar ook door Minister Steenberghe in de Kamer is medegedeeld, moeilijkheden voor, naderhand werd het mogelijk ge acht, de noodig geoordeelde uitgaven op een te verantwoorden wijze te financie ren. Los hiervan stond en staat de weldra te verwachten rfjkssubsidieering tot een bedrag van bijna f8 millioen voor den bouw van de „Prinsendam", de uitbrei ding van de vlo-ot van de Holland-Ame- rika Lijn, alsook de steun aan den klei nen scheepsbouw. Dit geschiedt uit het werkfonds. Wij vernemen thans dat het algemeene steunplan voor de scheepvaart den Raad van State reeds gepasseerd heeft en dat indiening bij; de Tweede Kamer tegelijker tijd met het algemeene aanpassingsont- werp te verwachten is, waarschijnlijk in de tweede helft der vo-lgende week. Uit een o-ogpunt van soliditeit werdt bij b.et scheepvaartsteunplan tegelijk de dek king voor de hiermee gemoeide uitgaven aangegeven. Waarschijnlijk zal in -de Kamer dus, eerst het aanpassingsontwerp worden be handeld, hetgeen niet wil zeggen, dat de gedachtenwisseling in de afdeelingen niet tegelijkertijd kan worden gevoerd."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1