EERSTE BLAD Middenstandslasten. Buitenland Binnenland. De Zuid Bevelandsche Waterleiding jubileert. VRIJDAG 5 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 1S8 Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssingen f 020. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75. bij vooruitbetaling, Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ook de middenstandsbedrijven worste len met het vraagstuk van de vaste be drijfslasten. In een adres van den R. K. Midden standsbond aan den Ministerraad wordt erkend, dat de aanpassing van de k 1 e i n- handelsprijzen aan de nieuwe omstandigheden welke gevorderd worden door gedaalde grootbandelsprijzen en ge slonken koopkracht, voor breede bevol kingsgroepen met 'sterk gedaalde inko mens gebiedend noodzakelijk is. Hierbij stuit men echter op de groote moeilijkheid, dat de vaste bedrijfslasten voor de bedrijven nagenoeg onveranderd bleven. Vandaar dat met aandrang aan de Re geering gevraagd wordt, om met kracht die maatregelen tot stand te brengen, wel ke in bet algemeen de vaste lasten i.e. bu ren e.a., tarieven en belastingen aan de veranderde omstandigheden aanpassen. „Het vraagstuk der huurverlaging i aldus het adres is voor het midden- standsbedrijfsleven van zeer groote be- teekenis. Vooreerst omdat de huren in het budget van breede bevolkingsgroepen nog steeds een te groot bedrag uitmaken, daar door de aankoop van dikwijls levensnood zakelijke artikelen beletten en zoo de om zetten in den detailhandel zeer ongunstig beïnvloeden. Hier blijkt algemeens huur- aanpassing indirect van groot belang voor bet middenstandsbedrijf.. Echter ook rechtstreeks is huurverla ging van bet allergrootste belang, daar waar bet betreft huren van winkels en zakenpanden en de personeele belasting, welke evenredig aan de buren op de be drijven drukt. Een ernstige belemmering in de aanpassing doet zich hier voor bij de in bet winkel- en ambachtsbedrijf zeer veel voorkomende huurcontracten op lan gen termijn. Het komt het bestuur voor, dat een wet telijke voorziening urgent is, welke in der gelijke gevallen ingrijpen mogelijk maakt. Naar analogie van de Crisis-Pachtwet zon de rechter de bevoegdheid moeten ver krijgen in de gevallen waarin factoren buiten de schuld van den winkelier-huur der daartoe aanleiding geven en de ver huurder geacht kan worden de verlaging van huuropbrengst te kunnen dragen, huurverlaging toe te wijzen. Ook voor den middenstander-eigenaar van het zakenpand stapelen zich de moei lijkheden op. Vooreerst ten aanzien van den bedrijfslast, voortspruitend uit hypotheek schuld op het zakenpand, vervolgens door den druk der personeele belasting. Hypotheeklasten zijn in vele gevallen de hinderpaal voor huurverlaging. Echter zijn ongewijzigde rentevoet en aflossings- plioht ook belangrijke factoren in de te hooge bedrijfslasten. Het bestuur meent, dat hier evenzeer alle aanleiding bestaat voor overheids ingrijpen. Zegel- en registratie rechten dienen in de hierboven ge noemde gevallen.belangrijk te worden ver laagd, het boetebeding moet in de gevallen, waarin economische moeilijkhe den de aflossing forceerden, op zijde kun nen worden gesteld. Zelfs zal naar de meening van het bestuur de mogelijkheid moeten worden geschapen om den aflos- s i n g s p 1 i c h t, opgenomen in de hy potheek-overeenkomst, te doen schorsen of matigen eventueel door een speciaal daartoe in te stellen commissie indien de bedrijfsomstandigheden daartoe aan leiding geven". Eindelijk wordt dan nog gevraagd een belangrijke vermindering van den druk der Personeele Belasting, die nog steeds geheel ten onrechte gebaseerd is op normale omstandigheden. Dat vermindering van de vaste lasten hier genoemd in vele gevallen voor den middenstand gebiedend noodzakelijk ia, zal wel door niemand worden ontkend. Maar ook tegen een ingrijpen van de regeering als hier gevraagd, bestaan ern stige bezwaren. Toch zal er iets gedaan moeten worden om de „aanpassing" ook hier te bevorde ren. Een kwijnende en thans uitgeputte middenstand, ondermijnt de nationale volkskracht in niet geringe mate. Goering In Danzig. De nationaal-socia'listische- verkiezings propaganda heeft te Danizig op Ihet oogen- blik haar hoogtepunt bereikt. De geheele vrijstaat verkeert in een staat van de 'grootste opwinding. De stad is letterlijk bedolven onder de aanplak biljetten, vlaggen en vlugschriften, waar tegenover de geringe, sterk belemmerde propaganda der andere partijen in het niet verzinkt. In de talloo'ze redevoeringen, welke de uit het Derde 'Rijk gekomen nazi-leiders houden, keert steeds weer de eisch „terug keer van Danzig naar Duitschland" teiug. In het hoofdkwartier der nazi's voor spelt men, dat de nationaal-socialistische partij 75 pet. van het aantal stemmen op zich zal vereenigen. Ook 'Generaal Goering is in Danzig aangekomen. Goering zei. dat hij altijd geweten heeft, dat Danzig Duitsch was, maar dat zijn reis van vandaag hem ook getoond heeft, dat Danzig nationaal-socialistisch is. Vervolgens maakte Goering in Danzig een wandeling door de oude straten van de stad, waarbij' hij door tallooze geest verwanten toegejuicht werd. De stijging der prijzen in België houdt aan. De Belgische regeering kan niet belet ten, 'dat de stijging der prijzen van de voornaamste levensbehoeften blijft aan houden. Nu de oude voorraden in de groote warenhuizen en winkels van coöperatieve vereenigingen bijna uitgeput zijn, begint zich een algemeene opwaartsche beweging af te teekenen. Nu al begint men zich ongerust te ma ken over de wending, welke de zaken ne men. Minister Van Isacker verklaarde Woensdag wel in de Kamer, dat de brood prijzen en bet brood is voor de massa een symbool niet vóór Maandag 15 dezer zullen stijgen. Maar wat de minis ter verzweeg is, dat 'de stijging heel wat hooger zal zijn dan men eerst meende te kunnen verwachten. Binnen betrekkelijk korten tijd zal een algemeene stijging van de buitenlandsche producten met 37 pet. te voorzien zijn. De Belgische papierfabrieken, die kranten papier leveren, 'kondigen ook reeds een eerste prijsvermeerdering met 15 pet. aan. Voor Engelsche stoffen en ondergoed wordt nu al, in vele winkels 25 pet. meer gevraagd dan de vorige week. En het is nog maar een begin. In strijd met wat sommige bladen heb ben gemeld, als zouden de apothekers er niet aan denken 'hunne prijzen te verhoo- gen, wordt nu door de „Nationaal Phar- maceutique" medegedeeld, dat zulks on juist is. De apothekers zijn niet van zins onmiddellijk en zonder reden tot overdre ven prijsverhoogingen over te gaan, maar het ligt voor de hand, 'dat waar zij de specialiteiten, die uit het 'buitenland ko men, voortaan duurder moeten betalen, het verbruikende publiek deze verhoo- ging zal moeten dragen. De reis van Eden. Eden is gistermorgen te Praag aange komen, waar de besprekingen dadelijk be gonnen. Na een conferentie die twee uur duurde, werd Eden een lunch aangeboden waarna hij per vliegtuig vertrok. Het communiqué bevat niets nieuws. Eden is gistermiddag om 5 uur op bet vliegveld te Keulen aangekomen. Met het oog op het ongunstige weer zal Eden zijn reis naar Londen pas vanmor gen voortzetten. Volgens een Reuterberic'ht uit Keulen was Eden bij zijn aankomst aldaar onge steld tengevolge van het slechte weer ge durende de reis. Later seinde Reuter, dat Eden was her steld en aan tafel zat. 'De piloo'ts van Edens vliegtuig vertelden dat de reis een der stormachtigste was, welke zij hadden gedaan. Geen represailles tegen Saarlanders. D'e rijksminister van binnenlandsche za ken, D'r Frick, heeft er in een verordening op gewezen, dat' de autoriteiten in het Saargebied strikt hun verplichtingen na moeten komen, welke zij tegenover den Volkenbond op zich hebben genomen. Zoo mogen Saarlanders, omdat zij bij het plebisciet tegen de hereeniging met D'uitschland hebben gestemd, niet aan een vervolging bloot staan noch andere re presaillemaatregelen tegen hen worden genomen. „Heil Hitier". D'e „Temps" vertelt, dat op de onlangs te Berlijn gehouden receptie van de bui tenlandsche pers een journalist minister Göbbels vroeg, of het waar is, dat Hitier den groet „Heil Hitier" met dezelfde woor den beantwoordde. Göbbels gaf toe, dat de rijkskanselier inderdaad met „Heil Hitier" terug groet, daar dit de algemeen erkende Duitsche groet is. Geen deviezencontrole meer aan de Belgische grens. Naar de Centrale Wisseldienst mede deelt, is de deviezencontrole aan de Bel gische grenzen opgeheven. Men weet, dat na de afkondiging van de wisselcontrole bepaald was, dat reizigers, die België ver lieten, niet meer dan 1000 francs moch ten meenemen. Er werd een vrij scherpe controle uitgeoefend en zelfs gevallen van lijfvisitatie schijnen veelvuldig te zijn voorgekomen. Hieraan is thans ingevolge de invoering van het nieuwe muntstatuut een einde gekomen. Men kan het land weer in en uit zonder dat men precies be hoeft op te geven hoeveel geld men bij zich heeft en men kan ieder bedrag mee nemen zonder gevaar te loopen lastig te worden gevallen. Duitsche winterhulp bracht 362 mill. op. Naar uit het voorloopige resultaat van het Winterhulpwerk in Duitschland 1934- 1935 'blijkt, heeft men in 5 maanden 362 mill. R.M. opgebracht, terwijl in den win ter 1933-1934 in zes maanden de totale opbrengst 358 millioen R.M. bedroeg. Het Winterhulpwerk is geëindigd 31 Maart. 30.000 wagons teelaarde voor Palestina. In de haven van Constanza worden op het oogenblik 30.000 wagons Roemeensche teelaarde naar Palestina verscheept. Een landbouwonderneming, wélke daar is ge vestigd, beeft deze reusachtige hoeveelheid grond opgekocht om er den bodem van bet Heilige Land mee te verbeteren. Nieuwe actie tegen de joden in Duitschland. Db rijksorganisatie van letterkundigen in Duitschland heeft besloten alle „niet- Arische" schrijvers te royeeren. D'eze uitsluiting brengt bet verlies van het recht mede om te schrijven in den vorm van boeken of artikelen. Alleen te Berlijn worden 1800 schrijvers door dezen maatregel getroffen. Men verwacht, dat eenzelfde stap on verwijld zal worden gedaan ten opzichte van de musici. Verondersteld wordt, dat dit de inlei ding is tot de wet op de nationaliteit, waarbij de Joden buiten de „nationale gemeenschap" zouden worden gesloten. De legerinrichting in Oostenrijk. De Oostenrijksche ministerraad beeft, zooals reeds in bet kort werd gemeld, principieel de invoering van den alge- meenen dienstplicht goedgekeurd en be sloten, stappen te ondernemen, om zich de toestemming van den volkenbond te verzekeren. Naar van welingelichte zijde verluidt, wordt overwogen, een permanent leger, bestaande uit 4000 officieren, 4000 on derofficieren en 12.000 man te vormen, behalve de twee lichtingen van elk 35.000 man. De diensttijd zal twee jaar bedragen. Korte Berichten. i Veertien Oostenrijksche gemeente besturen hebben besloten, ex-keizerin Zita, de moeder van den troonpretendent aartshertog Otto van Habsburg, het eere- burgersöhap van hun stad aan te bieden. Zij is momenteel eereburgeres van meer dan honderd steden en gemeenten, ter wijl haar zoon reeds eereburger van vele honderden gemeenten is. i Het wetsontwerp tot afschaffing van oorlogswinsten, geredigeerd door de Se naatscommissie voor het onderzoek naar den wapenhandel, is Woensdag met 258 tegen 71 stemmen door het Amerikaan- sche Huis van Afgevaardigden verwor pen. H. M. DE KONINGIN TE WAGENINGEN. Bezoek aan de Landbouw-Hoogeschool. Vandaag heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Landbouw-Hooge school te Wageningen en 'daar tevens de overdracht aan de regeering der onlangs voltooide aula met Haar tegenwoordig heid vereerd. H. M. kwam met den trein, die te 13.40 uur te Ede stopt, aan het station aldaar aan en begaf zich vandaar per auto over Bennek om naar Wageningen, terwijl Haar gevolg in drie andere auto's plaats 'had genomen. Langs een korten omiweg, werd het hoofdgebouw der Landbouw->Hoogesehool iu de Heerenstraat bereikt. Overal, waar de Koninklijke stoet, die langzaam reed, passeerde, had zich een dichte volks menigte opgesteld, die H. M. zeer harte lijk toejuichte. Van schier alle huizen woei de vlag. Volgens den wensch van H. M. was iedere straa'tversiering en alle huldebetoon achterwege gebleven. Aan het hoofdgebouw werd H. M. ont vangen 'door het volledig curatorium der Lan'dho'Uwho'Ogescho'O'l. 'Op het plein voor het gebouw hadden zich langs de beide zijvleugels de ver schillende studentenvereenigingen opge steld met hun vaandels. Na de begroeting begaf H. M. de Konin gin zich naar de Senaatskamer, welke evenals de entree van 'he't hoofdgebouw smaakvol met groen en bloemen was ver sierd. Hier werd de senaat aan H. M. voorgesteld, benevens de buitengewone hoogleeraren en de oud-hoogleeraren, Prof. Dr L. Broekema en Prof. Dt J. H. Aberson. Vervolgens vertrok H. M. van het hoofdgebouw, uitgeleide gedaan door de colleges van curatoren en van rector- magnificus en assessoren, tot bet maken van een korten rondrit langs een aantal laboratoria. Ook nu hadden zich vele menscben langs de wegen geschaard, die herhaal delijk H. iM. sponaan toejuichten, voor welke hulde zij minzaam naar alle zijden buigend, dankzegde. 'Over den Rijksstraatweg kwam de Ko ninklijke stoet aan de aula aan. Terwijl H. M. de Koningin in de aula binnentrad, speelde de heer J. F. van Zutphen op het orgel Toccata et fuga, in D mol van J. 'S. Bach. Nadat H. M. en haar gevolg hadden plaats genomen, speelde bet orgel het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen staande werd aange hoord. Hierop nam Dr F. E. Posthuma, voorzitter van het Aulafonds, het woord, om de, aula aan de Regeering over te dragen! Deze rede werd door Minister Steenberg he namens de Regeering beantwoord. Na de rede van den minister speelde het orgel „Nun danket alle Gott". Dit was het einde der plechtigheid. H. M. verliet met de autoriteiten de aula en begaf zich naar de kleine gehoorzaal, waar thee werd ge serveerd. H. M. de Koningin vertrok naar Ede, vanwaar zij per trein naar Den Haag te rugging. BEZUINIGINGSPLAN. Vervroegde penslonneerlng. Rondom het groote bezuinigingsplan, dat haast gepubliceerd zal worden, we ven zich allerlei geruchten. Ter aanvul ling mogen we, zegt de „Rotterd.", de vol gende geven, welke veel grond van ze kerheid hebben. Met ingang van 1 Jan. 1936 zullen heel wat ambtenaren in overheidsdienst, wegens het bereiken van den 00-jarigen leeftijd gepensionneerd worden. Dit geldt ook voor onderwijzers^ burgemeesters etc Hierdoor kan opschuiving plaats heb ben en komt er voor de werklooze jonge ren meer kans. Op de salarissen van het rijkspersoneel zou nogmaals tien k twaalf millioen be zuinigd moeten worden. Voorts zouden de grootte der klassen bij het lager onderwijs op universeel 48 leerlingen worden gebracht; ook om op deze wijze het bijzonder onderwijs tot concentratie te dwingen. Vertrouwelijk schrijven gepubliceerd. In verband met het feit, dat in het N. S. B.-orgaan „Volk en Vaderland" een vertrouwelijk schrijven van het R.K. Werkliedenverbond afgedrukt is gewor den, 'heeft 'he't Verbondsbestuur naar de „Volkskrant" meldt uit overweging, dat de bescherming van 'het briefgeheim bij de wet op bet auteursrecht geregeld is, in overleg met zijn juridiscben raadsman Mr J. H. van Maarseveen te Utrecht bij de bevoegde autoriteit een klacht inge diend met verzoek een strafvervolging in te stellen tegen hen, die bij de strafbare publicatie betrokken zijn, in het bijzonder ook tegen ben, die haar mochten hebben uitgelokt of daaraan medeplichtig moch ten zijn. Nieuwe weg verzakt. De nieuwe weg, die vanaf Gouda naar de nieuwe sluiswerken is aangelegd, voor de verbinding Usel en Gouwe, is op het gedeelte, dat naar de tweede brug loopt, over een groot gedeelte weggezakt. Het fietspad vooral is over een groot gedeelte verdwenen. De verbinding Rotterdam Gouda'Utrecht en Den HaagGouda Utrecht ondervindt geen stagnatie. Opbrengsten van het staatsbedrijf der P. T. T. De diensten der posterijen, telegrafie, telefonie en postchèque- en girodienst heb ben in Februari opgebracht respectieve lijk: f 2.685.749, f 284.842, f 1.762.541 en f 611.473, vergeleken met dezelfde maand van 't vorige jaar: f 155.166 f 68.745 f 193.368 en f 51.103, en vergeleken met de begrooting: f 81.401, f 29.258 f 39.559 en f 51.023. Totaal dus f 5.344.605 vergeleken met dezelfde maand vorige jaar f 366.176 en met de begroo ting f 99.195. In de eerste twee maanden bedroeg de totale opbrengst f 11.012.914 vergeleken met verleden jaar f 683.402 en met de raming f 150.536. 17.500.000 eieren naar Duitschland Naar het „Ned. Weekblad voor Krui denierswaren" verneemt, heeft de Reichs- stelle für Eier te Berlijn een bestelling ge daan voor de levering in April van 17.5 millioen eieren, te leveren in koelhuisver- Binnenland. Het jubileum der Zuid-Bevelandsche wa terleiding. 171/» miljoen eieren naar Duitschland. Het nieuwe bezuinigingsplan. H. M. de Koningin te Wageningen. Disconto-ver hooging Nederl. Bank. Buitenland. Nieuwe actie tegen de Joden in Duitsch land. Verkiezingsstrijd in D'anzig. DU reis van Eden. pakking en bestemd voor opslag in Duit sche koelhuizen. De eerste klasse terug. Zooals bekend is hebben de Ned. Spoorwegen, bij wijze van proef, op en kele lijnen, de eerste klasse in de trei nen laten vervallen. Naar men verneemt is deze proef niet geslaagd en beeft men er reeds toe moe ten besluiten, in enkele treinen de eerste klasse weder te plaatsen. Ingaande 15 Mei a.s. zal hieraan nog verder uitbreiding worden gegeven en zal de eerste klasse, behalve op de Diesel- trajecten, (waar drie treinen in elke richting weder eerste kl. krijgen) geheel worden hersteld in de treinen van Utrecht naar Leiden en terug, benevens op het baanvak Zwolle-Zutphen-Arnhem- Utreoht naar Leiden en terug, benevens op bet baanvak Zwolle-Zutphen-Arnhera- Nijmegen-Dën Bosch, waar alleen de sneltreinen nog eerste kl. hadden. Opheffing van Locomotiefdepots. Naar ons ter oore komt, staat thans vast, dat, ingaande 15 Mei a.s. ook het locomotiefdepot Tilburg zal worden op geheven. Hierbij zijn ongeveer een 70-tal personen betrokken. In het geheel zullen ingaande 15 Mei worden opgeheven de depots Enschedé, Den Helder, Hoek van Holland, Oldenzaal, Rotterdam D.P. en Tilburg. Verbond van kroostrijke gezinnen. Te Amsterdam is opgericht een ver bond van kroostrijke gezinnen in Neder land, dat zich ten doel stelt de belangen te behartigen van groote gezinnen van eiken godsdienst of politieke over tuiging. De Nederlandsch-Fransche handels besprekingen. Naar aanleiding van een bericht, dat bij de huidige Nederlandsch-Fransche be sprekingen over de handelsbetrekkingen tevens wordt onderhandeld over een Ne- derlandscbe leening van 3 milliard Fran sche francs aan Frankrijk voor de uit voering van een aantal openbare werken, wordt gemeld, dat bedoeld bericht eiken feitelijken grondslag mist. De heer Biickmann twee maanden met verlof. Naar men verneemt, is de Regeerings- commissaris voor steun aan de melkvee houderij, de heer L. Biickmann, voor den tijd van twee maanden met verlof naai het buitenland vertrokken. Zijn functie wordt waargenomen door mr A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het depar tement van Economische Zaken, Regee- ringscommis&aris voor pluimvee, turf en garnalen, voorzitter van het college van Regeeringscommissarissen en beheerder der stichting Crisisaccountantsdienst. Vergadering te Goes. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de N.V. Waterleiding-Miji. Zuid-Beveland werd opgericht. In verband met dit feit werd vanmiddag onder voorzitterschap van den heer Joh. Pilaar als voor zitter van den Raad van Toezicht der N.V., 'n vrij goed bezochte vergadering in het Schuttershof gehouden, tot de bijwo ning waarvan tal van autoriteiten, ver tegenwoordigers van gemeentebesturen, enz. waren uitgenoodigd. Had de ruimte in de zaal zulks toegelaten, dan had men gaarne nog meer uitnoodigingen verzon den. De vele aanwezigen werden verwel komd door den voorzitter. O.m. waren aanwezig de heer Lietaert Peorbolte, di recteur-generaal van de Volksgezondheid, als vertegenwoordiger van Z.E. de Min. van Soc. Zaken; de heer Commissaris der Koningin in Zeeland; de heer di recteur van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening; Gedeputeerde Sta ten van Zeeland en de Griffier der Staten; de Hoofd-Ingenieur van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1