A WOENSDAG 3 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND pjongen 49e JAARGANG - No. 158 Fascisme of Nationaal- Socialisme. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie ig in huls I en voor de oor ca. 1V9 5 uur bran- waarop U is zoo ge- 1 de Snelle es, metcon- van het oopkantoor [oom-Delft" gderflesch. *_*:-brander. ngestreken Vuur-Kerel- oor de rest. k, zonder der roetl oiritus-Ver- r „Bergen Iff"te Delft. sdige inlich- geldsparen ipiritus aan i brandspiritus rlaagd I [OOP: M RIJNSBURGER ZAAD. iet, Krabbendijke. OOP: RUIN MERRIE- lRD. uw- en Sint-Joos- RUIL: 3 gebr. 6- v. zigzag, ijzeren heilagers, menwa- op luchtbanden. <6 en 30X5, zaai- ind, Brigdamme. ens vertrek: IKENSSLAGERIJ en omvang, met delburg, voor bil- in letter K, Boek- .irg B 16, M'burg. OOP: I" VAARZEN, ening. ST.-LAURENS. TE HUUR: WINKELHUIS, Te bevragen bij 3, Schoenmaker, raak bij elke hoe- s v. 2—6 M., c.a. Ideuren, matglas- ltjes, kruiwagen, AANSE, Slepers- elburg. JEIENPLANTEN en Dutz Evern, poo. Biezelinge. ÏUIL: Platte wa- este Lamoenkar, l Eggen, 1-paards en Wielen. Smid, Abeele. vstraat 31, Goes. Walcheren een SOON gevraagd, door Bankinstel- 125, Boekhandel g- VAN DER REST n 's avonds tus- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw _JSiIJW -1. JU KJ.U-. m1 -gU'.rjEXLM.l-gr Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20, Losse nummers 5 cent, Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdag? "0.75. bij vooruitbetaling, Onder letter of motto *0.35. Bij contract belangrijke korting. „Dezer dagen heeft te Amsterdam plaats gehad een internationale fascistische be spreking, waarbij ir Mussert ons land ver tegenwoordigde. De voorzitter van deze conferentie, een Italiaan, heeft na afloop aan een ver tegenwoordiger van een persbureau het een en ander medegedeeld over de be sprekingen. Opmerkelijk is het, zegt de N e d e r 1 a n- der, dat daarbij een scherpe grens- 1 ij n werd getrokken tusschen D u i t s c h- land en de andere fascistische landen en bewegingen. Er is een hemelsbreed ver schil tusschen fascisme en nationaal- socialisme, niet alleen naar den naam, maar ook naar het wezen. Het nationaal-socialisme propageert een geëxalteerd nationalisme, de suprematie van het eene volk over het andere, wat nooit kan leiden tot broederlijke samen werking tusschen de volken en nooit een universeele idee kan omvatten. Het voornaamste verschil bestaat ech ter hierin, dat het universeele fascisme in tegenstelling tot het nationaal-socia lisme scherp elke rassensuperiori- teit en dus elke rassentheorie af wijst. En de resolutie, die werd aangenomen en waarin Mussolini hulde wordt ge bracht, laat er geen twijfel aan, dat deze conferentie wenscht te varen in het zog van Italië. Wij moeten er even aan wennen, dat zich in dit gezelschap ook ir Mussert be vindt. Om meer dan een reden. Het is hier te lande een nog wat onge woon verschijnsel, dat part ij leiders internationale politiek bedrijven. Bovendien doet het wat vreemd aan, dat de heer Mussert zich op deze wijze laat gelijk schakelen in een anti-Duitsch front. Het is immers niet alleen de naam, die de beweging van den heer Mussert met die van de Duitsche broeders gemeen heeft. Er is ook nog het program, dat, ge lijk men weet, een getrouwe navolging is van dat van Hitier. Wij begroeten overigens deze gewijzigde oriënteering met vreugde. Het minste, dat wij er van verwachten mogen is een onafhankelijke beoordeeling van hetgeen er in Duitschland voorvalt." Onder het opschrift: Wat is Mus sert nu eigenlijk?, merkt D e Maasbode in verband hiermede op: Wij hebben ons al dikwijls afgevraagd, of de heer Mussert zelf wel erg duidelijk weet wat hij wil. Verscheidene consequen ties van het door hem althans met name aanvaarde stelsel: het nat.-socialisme wijst hij af. Het heeft haast den schijn of hij in blinde imitatie-woede op het Duit sche nationaal-socialisme is aangevallen, zonder dat hij er zelf erg in had, wat hij eigenlijk allemaal binnenhaalde. Ook in de N.S.B.-geschriften liet hij allerlei prin ciepen verkondigen, wier onvermijdelijke gevolgtrekkingen hij afwijst op het na- ieve af. Deze indruk, dat Mussert eigenlijk zoo wel met z'n vlag als z'n lading zit te houden, wordt in belangrijke mate ver sterkt door de inlichtingen, door den lei der der internationale fascistische con ferentie te Amsterdam, den Italiaan Euge- nio Coselschi, aan het persbureau Vaz Dias verstrekt. „Tegen elke rassentheorie. Scherp onderscheid tusschen universeel fascisme en nationaal-socialisme", zoo luiden de koppen. Dit werd door den heer Coselschi met grooten nadruk naar voren gebracht: „er is een hemelsbreed verschil tusschen fascisme en nationaal-socialisme, niet al leen naar de uiterlijke bena ming, maar ook naar het we zen". Dit werd o.a. nader verklaard met een verwijzing naar het „geëxalteerd nationalisme" en de „rassensuperioriteit", de „exclusieve overheersching van één ras" door het nationaal-socialisme gepro pageerd. Hoe moet de heer Mussert, „leider" van de „Nationaal-Socialistische Beweging" officiëele naam! in ons lieve vaderland zich in het Amstelhotel tusschen zijn Deensche, „geestverwanten" hebben gevoeld? Zoo scherp mogelijk werd stelling ge nomen tegen het „nationaal-socialisme", dat door Mussert als officiéél cachet op z'n beweging werd geplakt. We krijgen hoe langer hoe minder res pect voor de leiders-capaciteiten van on zen Nederlandschen „Führer" of laten we liever zeggen „duce", om hem niet verder te compromitteeren. Er schiet niet anders over, dan dat Mus sert met den meest mogelijken spoed den naam van zijn beweging verandert en er zooiets van maakt als: universeel- fascistisch. „Nationaal-socialistisch" is in ieder geval uit den booze. De vlag-verandering kan niet zoo zwaar vallen, daar de lading reeds bij gedeelten over boord werd geworpen. Geheel opnieuw beginnen en dan met wat meer zelfstandigheid en originaliteit is alles wat er op zit. Dan zijn er ook geen nieuwe brochures meer noodig om voorafgaande te „inter preteeren". Dan weten we tenminste allen waaraf en waaraan, zoowel voor- als tegenstan ders. Want thans moet het zelfs voor Mus- sert's volgelingen een raadsel zijn, dat deze, na mede het nationaal-socialisme zoo scherp mogelijk te hebben afgewezen, rustig de „nationaal-socialistische" bewe ging leiden blijft. Maar: What is in a name? zal de „leider" denken! België's strijd tegen de duurte. De Belgische regeering, aldus de „Tel.", gaat voort met haar strijd tegen de ver hooging der prijzen. O.a. bepaalt een der gisteren uitgevaardigde decreten, dat de artikelen in de winkels geprijsd moeten zijn. De minister van Economische Zaken Van Isacker voert geregeld besprekingen met de vertegenwoordigers van den han del. Wel is waar heeft hij de verzeke ring gegeven, dat de regeering ongerecht vaardigde prijsverhoogingen zal beletten, doch de zakenlieden wijzen er op, dat zij genoodzaakt zijn, hun voorraden tegen hoogere prijzen van de hand te doen, op dat zij na uitputting der voorraden over genoeg geldmiddelen beschikken, om op nieuw een voldoende hoeveelheid goede ren in te slaan, daar zij deze dan in ver band met de devaluatie duurder zullen moeten betalen. Diegenen die in het bui tenland, vóór de devaluatie, goederen op 90 dagen hebben gekocht, verklaren even eens tot verhooging der prijzen te moe- tem overgaan, ten einde zich op den ver valdag de (duurdere) buitenlandsche de viezen te kunnen verschaffen, waarmede zij hun aankoopen moeten betalen. Een Belgische automobielfabriek heeft wegens de stijging der grondstoffenprij- zen hét bedrijf stopgezet. Minister Van Isacker heeft heden de gedelegeerden van den bond van hotel houders ontvangen, wien hij verzocht de prijzen in hun bedrijven niet te verhoo- gen, opdat het toerisme in België geen schade van de devaluatie zou ondervin den. De gedelegeerden verklaarden geen voorstanders van prijsverhooging te zijn, tenzij zij er toe zouden worden gedwon gen in verband met de goudclausule, die in de huurcontracten en hypotheekacten is opgenomen. Wordt de goudclausule gehandhaafd, dan zal de devaluatie tot gevolg hebben, dat de lasten der hotels met 40 pet. stij gen. Worden deze extralasten niet weg genomen, dan zullen de hotelprijzen met 25 pet. worden verhoogd. Alles hangt in dezen af van de houding der regeering. Geen devaluatie van den Franschen franc In den loop van zijn gisteren in de Fransche Kamer gehouden rede heeft de minister-president, de heer Flandin, ge zegd, dat de Fransche regeering 't open bare crediet en de valuta zal verdedigen. Ten onrechte is er aan getwijfeld, zoo zeide Flandin, dat het departement vaD Financiën niet aan de gestelde eischen zou kunnen voldoen. Tot dusverre heeft het departement van Financiën al zijn verplichtingen nagekomen. Ook wees hij de bewerin gen af, die spraken over een devaluatie van den franc tengevolge van de door België genomen maatregelen. Frankrijk hoopt, dat de inspanning van België met succes bekroond moge wor den, evenals de tijdens den oorlog gele verde inspanning door succes bekroond werd. De regeering heeft besloten ter verde diging van den goudfranc, het aanmunten van goudstukken te bespoedigen. De besprekingen te Warschau. Het schijnt, dat Eden, bij -zijn eerste be sprekingen te Warschau zeer duidelijk den indruk heeft opgedaan, dat de Pool- sc'he regeering onder den druk van de laatste gebeurtenissen bereid is, zoo niet haar houding te wijzigen, dan toch om haar opnieuw te bestudeeren. In Polen maakt men geen geheim van den zeer ernstigen indruk, welken de plan nen tot expansie naar het Oosten, welke Hitier nauwelijks meer verbergt, op de openbare meening gemaakt 'hebben. In over het algemeen goed ingelichte kringen circuleert het bericht, dat echter niet bevestigd is, dat de Poolsche regee ring bereid zou zijn het Oostelijk pact te onderteekenen, indien de formule over den ouderlingen bijstand door een ininder strakke formuleering vervangen werd. De Poolsche ambassadeur te Parijs overhandigde gisteren aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Laval, een uitnoodiging der Poolsche regeering, om bij gelegenheid van zijn a.s. bezoek aan Moskou, ook een bezoek aan War schau te brengen. Laval dankte den ambassadeur voor de uitnoodiging en nam deze aan. Sterke stijging van het geboorte-cijfer in Duitschland. Terwijl in 1933 het Duitsche volk met ongeveer 956.000 geboorten werd verblijd zal dit getal over 1934 rond 1.170.000 bedragen. Dit beteekent een stijging met rond 215.000 boven het cijfer van het voor gaande jaar en van ruim 22 pct.l In het juiste licht verschijnen deze ge tallen eerst, wanneer men zich herinnert dat in 1913 het aantal geboorten in hei Duitsche rijk (in zijn tegenwoordigen omvang) 1.606.000 bedroeg, dat dit cijfer in 1920 bijna weer werd bereikt, toen 1.599.000 geboorten werden geregistreerd maar dat in de dertien volgende jaren, ondanks de toename der bevolking, hei aantal steeds terugliep tot in 1933 de laagste stand: 956.000 werd genoteerd. Een Fransch statisticus heeft opge merkt, dat onder deze omstandigheden een sprongsgewijze vermeerdering met 215.000 geboorten een nog nimmer voor gekomen verschijnsel op demografisch ge bied vormt. Bescherming tegen giftgassen. Na langdurige proefnemingen is een Poolschen professor, Palizowski, er in geslaagd, een toestel uit te vinden, dat de uitwerking van giftgassen neutrali seert. Het apparaat, dat gemakkelijk in een auto kan worden meegenomen, doet binnen enkele seconden de werking vaD giftgassen te niet, zoowel in gesloten, on- geventileerde ruimten, als in de open lucht. Deze uitvinding kan van enorm belang blijken, niet in het minst uit een oogpunt van kostenbesparing, daar het gebruik van gasmaskers zeer kostbaar is. Korte Berichten. i Nabij Uzhorod (Tsjecho-Slowakije) zijn acht stroomijten in brand geraakt Men beeft de lijken van vijf dakloozen die in de stroomijten overnacht hadden, gevonden. Vijftien dakloozen werden nog vermist. Naar het D.N.B. uit Hammerfort meldt, is een treiler met zes koppen ver gaan. De geheele bemanning is omgeko men. i Flandin heeft gisteren van de Fran sche Kamer uitspraak geëiseht, of zij al dan niet in deze regeering vertrouwen stelde. Een vertrouwensvotum werd daar op met 410 tegen 134 stemmen aange nomen. De Kamer is tot 28 Mei ver daagd. Wethouders krijgen geen presentiegeld. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben aan de gemeentebesturen in hun pro vincie medegedeeld, dat hij het onder zoek van de gemeenterekeningen is ge bleken, dat in een aantal gemeenten aan wethouders in hun hoedanigheid van lid van een stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer en Provin ciale Staten presentiegeld is uitgekeerd. Ged. Staten achten dat in strijd met art. 100, 3e lid, der Gemeentewet, omdat die functie naar hun meening niet kan wor den aangemerkt als een openbare gemeen tebediening, waarvan in dit artikel spra ke is. De Rijnbrug bij Arnhem. D'e openstelling van de Rijnbrug is thans definitief bepaald op 10 April a.s. In den nacht van 9 op 10 dezer zullen de afsluitingen worden weggenomen; van eenige officieele plechtigheid zal geen sprake zijn. De rijwielpaden op de brug zijn nu be tegeld, doch eenige overgangen in die paden moeten nog worden afgewerkt. Men gebruikt daarvoor Durtex gemengd beton, afgedekt met een roestvrije staal soort. Wijziging in de route naar Indië. In den loop van het bezoek van de Nederlandsche genoodigden aan Praag, ter gelegenheid van de opening van de gemeenschappelijke Tsjechisch-Neder- landsche luchtlijn hebben besprekingen tusschen beide ondernemingen bun be slag gekregen, krachtens welke de Ne derlandsche route naar Indië, met in gang van 12 Juni een wijziging zal on dergaan. Van de twee machines die per week heen en terug gaan, zal er van dien datum af in beide richtingen een den weg via Bratislava nemen en daar lan den, zoodat de route van de eerste, resp. van de laatste dag wordt: Amsterdam- Leipzig-Bratislava-Athene en omgekeerd. De tweede machine blijft voorloopig nog over Boedapest gaan. Onderscheidingsteeken voor verpleegsters en verplegers. Daar tegenwoordig zoovele onbevoeg den de ziekenverpleging als beroep uit oefenen, is het van groote beteekenis, dat het publiek weet, dat het de verpleeg sters en verplegers, die een door den Staat gewaarborgde opleiding hebben ge noten, kan kennen aan het wettelijk in gestelde onderscheidingsteeken. Dit onderscheidingsteeken bestaat uit een gelijkarmig kruis op een ronden oranje achtergrond, met zilveren rand, waarop in groene letters zijn aange bracht de woorden: Wet Ziekenverple ging. Het kruis is van zilver, voor de genen, die bet diploma voor gewone zie kenverpleging hebben; van blauw emaille voor ben, die het diploma hebben voor verpleging van zenuwzieken en krank zinnigen en van blauw emaille met wit ten rand voor hen, die beide diploma's bezitten. Het bezit van de aanteekening voor kraamverpleging wordt aangegeven met een zilveren ooievaartje in het midden van het kruis. Door de verpleegsters wordt het on derscheidingsteeken als broche gedragen; door de verplegers wordt het gedragen in het knoopsgat of aan een horlogeketting. Ingevolge wettelijk voorschrift zijn de verpleegsters en verplegers verplicht ge durende de uitoefening van hun beroep het onderscheidingsteeken te dragen. Jo Vincent. De vermaarde zangeres Jo Vincent is vrij ernstig ziek en zal in de eerste weken niet kunnen optreden. DE WIJZIGING VAN DE TARIEFWET. Schriftelijke gedachtenwisseling tusschen Regeering en Tweede Kamer. Opbrengst niet te ramen. Verschenen is het verslag der commis sie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp tot vaststel ling van een nieuw tarief van invoerrech ten met het antwoord der Regeering. Voor verscheidene leden was het een groote teleurstelling, dat de Regeering ge meend heeft het algemeen tarief voor a f- gewerkte producten op 12 pet. te moeten stellen. Hierdoor wordt weder een stap verder gezet op den weg naar nationale afzondering. Het tarief heeft thans een beschermen de werking van vérgaande beteekenis. Andere leden konden zich niet met deze zienswijze vereenigen. In het alge meen kan niet worden gezegd, dat een tarief van 12 pet. een protectionistisch karakter draagt. Naar de meening van sommige ande re leden ware de invoering van een in voerrecht van 15 pet. op alle eindproduc ten alleszins gemotiveerd geweest. Eeni ge leden bepleitten de invoering van een algemeen invoerrecht op afgewerkte pro ducten van 20 pet. In baar antwoord stelt de regeering nogmaals nadrukkelijk op den voorgrond dat de onderhavige herziening in begin sel alleen een fiscale strekking beeft. Met betrekking tot de opmerkingen van die leden, die een algemeen tarief van 15 tot zelfs 20 pet op alle eindproducten wen- schelijk achtten, wijst de regeering er op, dat een zoo hooge beffing als algemeen invoerrecht op alle afgewerkte producten in een fiscaal tarief niet verantwoord is. Naar aanleiding van eenige vragen, gesteld ten aanzien van het verdrag van Ouchy, wijst de regeering er op, dat de gedachte, die aan bedoeld ver drag ten grondslag ligt, nog steeds juist geacht moet worden; echter is zij onder de tegenwoordige omstandigheden niet tot verwezenlijking te brengen. De regeering zegt verder, dat de in voering van 'n onder handelings tar i e f geheel buiten den opzet van het ontwerp lag. Enkele leden zouden een tarief op een gansch anderen grondslag wenschen. Zij zouden bet meest logische en tevens het meeste rechtvaardige achten, dat van alle in ons land ingevoerde goederen een zelf de recht wordt geheven ais het land van uitvoer voor dezelfde goederen bij invoer heft. De regeering wijst er op, dat dit plan reeds door het bestaan van het beginsel der meesthegunstiging niet uitvoerbaar is. Ook zouden een voortdurende verwarring en een blijvende onzekerheid voor den handel het gevolg zijn. Dat de heffing van invoerrecht op be- drïjfshulpmiddelen, welke hef fing in het ontwerp een uitbreiding heeft ondergaan, eenigen last op het bedrijfs leven legt, is niet te ontkennen. De bate voor de schatkist kan echter niet worden bereikt, indien de voorgestelde belasting op bedrijfshulpmiddelen zou vervallen. Wat de heffing op halffabrikaten betreft, merkt de regeering op, dat er bij de samenstelling van het ontwerp naar is gestreefd, voor de heffing van een in- Binnenland. De wijziging van de tariefwet. Invoer van klompen en superfosfaat ge- contingenteerd. De Rijnbrug bij Arnhem wordt 10 April opengesteld. De autobusdienst Goes—Wolfaartsdijksche veer. Buitenland. Geen devaluatie van de Fransche franc. Sterke stijging van het geboortecijfer in Duitschland. De besprekingen te Warschau. De duurte in België. voorrecht op halffabricaten een compen satie voor de Nederlandsche industrie te vinden in een verhooging van het invoer recht op de afgewerkte producten. De Regeering is van oordeel, dat si naasappelen, bananen en vruchten in Mik niet tot de noodzakelijke levensbe hoeften behooren. Wat de schatting van op brengst betreft, wijst de regeering er op, dat het opstellen van een juiste ra ming onder de tegenwoordige omstandig heden uiterst moeilijk is. Sommige leden wenschten, dat in de iariefcommxssie meer personen uit de kringen van land- en tuinbouw zullen worden opgenomen, da,n thans het geval is. De regeering acht dit niet noodig. Het aantal zaken op land- en tuinbouwgebied is steeds zeer gering geweest en verwacht wordt, dat het aantal niet noemenswaard zal worden uitgebreid. Aan wat wordt opgemerkt ten aanzien van de onderscheiden posten van het ta rief, wordt het volgende ontleend: Er kunnen geen termen worden ge vonden om voor schoenen het alge meen heffingseijfer van 12 pet. op eind producten te verhoogen. Aan een geuiten wensch ten aanzien van een vast recht per kg voor klom pen is tegemoet gekomen door het op nemen in de nota van wijzigingen van een voorstel om klompen te onderwerpen aan een minimum invoerrecht van f 4.50 per 100 kg bruto, overeenkomende met een waarderecht van plm. 12 pet. naar de gegevens van de statistiek van den in voer over 1932. De regeering deelt mede, da.t de belan gen van de schatkist niet toelaten bet invoerrecht op thee nog verder te verla gen^ De werkloozensteun en de liefdadigheid. Vanwege de vereeniging van directeu ren van Maatschappelijk Hulpbetoon werd gisteren in bet Schuttershof te Goes een door personen uit verschillen de deelen van Zeeland bezochte vergade ring gehouden, welke gepresideerd werd door dhr L. A. van Doorn te Dordrecht en waarin sprak dhr G. W. F. van Hoeven, referendaris bij het departement van So ciale Zaken, chef der afd. Steunvorlee- ning. Dhr Van Hoeven wees er eerst op, dat door den omvang en den langen duur der crisis het aantal behoeftigen sterk is toegenomen. Ook de werkloozenverzeke- ring der georganiseerde arbeiders is in de tegenwoordige omstandigheden ontoe reikend. De uitkeeringsduur is te kort en de uitkeeringen zijn te laag. De verzeke ring is gebaseerd op den toestand van: langen tijd werken en korten tijd werk loos. Maar we zien nu juist het omge keerde. Wat de steunregeling voor de werkloo- zen betreft (vallende dus buiten do werk loosheidsverzekering), deze wordt bui ten de Armenwet gehouden. Behoudens in die gevallen, waarin de werkloosheid ver oorzaakt wordt door persoonlijke oorza ken. Het aantal werkloozen (ingeschreven werkzoekenden) bedraagt thans 410.000. Dé kosten der werkloozen zijn enorm en worden voor 1935 geraamd op 110 mil joen. Spr. herinnerde verder aan de tot standkoming van het werkloosheidssub- sidiefonds, aangezien verscheidene ge meenten door de werkloozenuitgaven de eindjes niet aan elkaar geknoopt konden krijgen. De lasten zijn nu meer over de geheele linie verdeeld. Spr. legde er vervolgens den nadruk op, dat de steunuitkeering is bedoeld ter be strijding van de dagelijksche kosten van levensonderhoud en niets meer. Bij lang durige werkloosheid is bet dus duidelijk, dat men in de gezinnen der werkloozen achterop raakt. We moeten daarom meevoelen met de bona fide werk loozen, niet met de minder goede elemen ten, die er helaas ook zijn. Voor de eer sten moeten we doen wat mogelijk en noodig is. Spr, erkent, dat er op de werk- loozenzorg is beknibbeld maar niet dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1