DINSDAG 2 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 155 Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Helanqnjkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 18, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.5(? per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertent.iën 30 cent, per regel. Ingezonden rnededeelingen 60 cent per .regel, Klein i Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10 75, b vooruitbetaling. Onder letter of motto fO.S Bij contract belangrijke korting De Regeering moet het doen! Van alle kanten wordt in onze dagen een beroep gedaan op de Regeering. Er wordt steen en been geklaagd over het steeds verder ingrijpen van de Regee ring in het maatschappelijk- en bedrijfs leven, maar tegelijkertijd wordt de Regee ring in gebreke gesteld omdat ze nog niet veel meer doet en niet veel meer maat regelen neemt. Men roept om hulp en steun van de Regeering, maar wanneer zij dan tracht te helpen, dan eischt men voor zich vol komen vrijheid en wordt de bevolking op gewekt zich tegen allen dwang van de Overheid te verzetten. In de kringen van land- en tuinbouw is men over 't geheel op het ingrijpen van de Overheid in het maatschappelijk leven niet gesteld, maar als het gaat om de loon en arbeidsvoorwaarden, dan zijn er velen, die aan verplichte arbitrage nog de voorkeur geven boven onderling georgani seerd overleg. Lan moet de Regeering het maar doen. "Wij zien hetzelfde verschijnsel ook op ander gebied. Van de Regeering wordt geëischt, dat zij scherpe maatregelen zal nemen tegen revolutionaire actie. Men zou willen dat het optreden van communisten en Nat.- Socialisten en andere revolutionaire groe pen door de Regeering onmogelijk werd gemaakt, dat op het voetspoor van BI .island en Duitschland de vrije mee- ningsuiting werd verhinderd. Ook in onze kringen worden wel der gelijke stemmen beluisterd. De Regeering moet het doen. En waarom? Omdat men en terecht de kracht van het revolutionaire beginsel vreest, maar geen lust heeft om self aan de be strijding daarvan krachtig mee te wer ken. Sommige menschen kunnen uren pra ten over wat de Regeering behoort te doen, maar als ze in de gelegenheid worden gesteld om propaganda te ma ken voor de awfi-revolutionaire beginse len, huisbezoek te doen, in één woord eens flink aan den slag te gaan dan hebben ze plotseling allerlei bezwaren. Zou het niet tijd worden dat de zaken eens worden omgekeerd? Dat meer ernst wordt gemaakt met de vraag, wat in deze critieke tijden onze persoonlijke taak en meping is? De Regeering moet het doen! Maar vergeten wordt dat de Regeering tenslotte niets kan doen wanneer het volk zelf niet in de goede richting werkt. HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT. Op den succèsvollen, geestdriftig ge stemden landdag der N. S. B., j.l. Zater dagavond in het R. A. I.-gebouw te Am sterdam, zeide Ds G. Hofstede (volgens het persverslag) ö.m.: Wij zijn het, die voor de eere Gods strijden, die van den neutralen, godloo- zen Staat weer willen maken een Chris- telijken rechtsstaat." Onmiddellijk na Ds Hofstede werd het woord gevoierd door den heer F. E. Fahrwerck, een vrijmetselaar, vice-presi dent van de Internationale Gemengde Vrijmetselaarsarde („Ismaël trekt op! "Wij, Katholieken, en de N. S. B.", blz. 2/12). R. A. d. O. Do reis van Eden. De Britsche lord-grootzegelbewaarder, Eden, is gisteravond te Warschau aan gekomen. Na de officieele ontvangst begaf Eden zich onmiddellijk naar zijn hotel. De besprekingen tusschen Eden en de Poolsche staatslieden beginnen vanmor gen. De vooruitzichten op een resultaat van Edens besprekingen worden gunstig ge acht, omdat Eden zich bij de Poolsche openbare meening in een groots sympa thie mag verheugen. In wel ingelichte kringen acht men 't evenwel onwaarschijnlijk, dat Eden een wijziging zal kunnen brengen in de hou ding van Polen ten opzichte van het Oost pact. Eden zal zoowel van Beek als van Pilsoedski vernemen, dat Polen geen ter ritoriale aspiraties koestert. Polen heeft met 'Duitschland een niet-aanvalspact ge sloten, zooals drie jaar geleden met Rus land is geschied. De Poolsche staatslieden zullen Eden verklaren, dat Polen duizend jaren langfeen slagveld is geweest en dat het in geeh geval zal toestaan, dat dit weder geschieden zal, hetgeen bij het sluiten van een Oostpact in zijn huidigen vorm wel het geval zou zijn. D'e Parijsche ochtendbladen toonen zich na afloop der Engelsch-Russische bespre kingen te Moskou over het algemeen zeer optimistisch. Men verheugt zich, dat de bestaande Engelsch-Russische tegenstel lingen, zooal niet geheel verdwenen, dan toch op de moeilijkste punten overbrugd zijn. Hieruit trekt men de conclusie, dat Engeland geen aanleiding meer heeft, het tot stand komen van een Oost-Loearno niet te willen, of door een vijandige hou ding te bemoeilijken. Staat van beleg in Griekenland. Tijdens den Griekschen ministerraad van gisteren is besloten, den uitzonde ringstoestand af te kondigen en het par lement onverwijld te ontbinden. De nieuwe verkiezingen zijn vastgesteld op 19 'Mei a.s. De gevolgen van den orkaan in Italië. Het aantal slachtoffers van den orkaan die boven de Adriatisc'he Zee en Noord- Italië 'heeft gewoed, bedraagt alleen reeds aan de kust tusschen Rimini en Ortona 20 dooden. 'Gistermorgen werden nog 20 vissc'hersbooten met 60 opvarenden ver mist. Eenice torpedobooten en stoomschepen zoeken systematisch de nog steeds woeste zee af. Eenheidsprijswinkels in Frankrijk. Eenheid'sprijswinkels zijn ook in de meeste Fransehe steden in grooten ge tale opgericht. Zij verkoopen artikelen van allerlei aard gewoonlijk tegen prijzen die niet hooger zijn dan 10 a 20 francs. De gezamenlijke kleine winkeliers heb ben 'evenwel geprotesteerd tegen deze een heidsprijswinkels, die een groote concur rentie vormen, en het resultaat is, dat thans een wetsontwerp is ingediend, dat, indien het mocht worden aangenomen, tengevolge zal hebben, dat de eenheids- prijswinkels binnen drie maanden zullen moeten sluiten. Luxemburg besnoeit zijn munt met 10 procent. D'e Luxemburgsche regeering heeft be sloten den Luxemburgschen franc, die tot dusver- met den Belgischen franc op eenzelfde pariteit stond, met 10 pet. te devalueeren. D'e Luxemburgsch franc heeft nu ten opzichte van den Belgischen franc een waarde van 1.25. D'e regeering van Luxemburg heeft verder besloten gedurende twee dagen, n.l. op 1 en 2 April alle banken en beur zen, alsmede de notariskantoren en in stellingen van openbaar nut, die zich met geldtransacties bezighouden, te sluiten. Korte Berichten. In een fabriek van ontplofbare stof fen te Turij'n heeft een groote ontploffing gistermiddag aan zeven arbeiders het leven gekost; verscheidene anderen zijn gewond. Een groep werkloozen te Washing ton heeft gedemonstreerd tegen de werk- verschaffingswet van president Roosevelt. Ze stelden zich voor het Witte Huis op en riepen: „Weg met het 4.880 millioen hongerprogram", De politie heeft de betoogers verspreid. De firma Krupp heeft drie hoog ovens weer ontstoken, die sedert 1931 gedoofd waren. De wapenfabricage flo reert! In enkele Weensche stadswijken heeft de politie een aantal invallen ge daan, waarbij zij eenige communistische drukkerijen heeft ontdekt, die het vele te gen de regeering gerichte propaganda materiaal vervaardigden, dat in groote hoeveelheden in en buiten Weenen wordt verspreid. Er heerschen opnieuw zandstormen in Amerika. De staten Arkansas, Texas en Missisippi zijn er opnieuw door ge teisterd. Vier personen werden hierbij gedood en velen gewond. - De krijgsraad te Athene heeft tien officieren, die hebben deelgenomen aan de revolutie, veroordeeld tot degradatie en levenslange gevangenisstraf; tien an dere werden veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf, twee tot 2 jaar, één tot 1 jaar, terwijl vier werden vrijgesproken. 1 De Spaansche kabinetsformateur is er niet in geslaagd een nieuwe regeering te vormen. Thans is de leider der boeren partij' met de vorming belast. WIJZIGING CRISIS AKKERBOUW- BESCHIKKINGEN. Het vervoer van aardappelen voortaan vrij. De Staatscrt. van Maandagavond be vat een beschikking van den minister van economische zaken, waarbij de cri sis akkerbouwbeschikking 1934 III wordt gewijzigd. Om tegemoet te komen aan verschillende bezwaren, zal het vervoer van aardappelen voortaan vrij' zijn. De kosten van de vervoervergunningen zullen vervangen worden door een heffing bij de bron. Er zal aan de verbouwers van aardappelen een uitpootkaart worden uitgereikt, waarvoor een bedrag aan liet landbouwcrisisfonds betaald moet wor den. Dit bedrag is vastgesteld op f 30 per H.A. oppervlakte, toegewezen voor de teelt van aardappelen, andere dan die welke geteeld worden met bestemming om te worden geleverd aan aardappelmeelfa brieken ter verwerking tot aardappel meel. Dit bedrag wordt berekend; ten aan zien van telers, aan wie een oppervlakte van niet meer dan 50 Are is toegewezen, zoover deze grooter is dan 10 Are, en ten aanzien van telers aan wie een opper vlakte van meer dan 50 Are is toegewe zen, over de toegewezen oppervlakte, voor zoover deze grooter is dan 5 Are. De op pen lakte welke in totaal voor het telen van aardappelen kan worden bestemd, bedraagt voor wat betreft het oogstjaar 1935 100 0: 0 H.A. Opdracht voor de Nederlandsche Industrie. Naar wij' vernemen heeft de firma Lips te Dordrecht door bemiddeling van de N.V. Industrie- en Handel Maatschappij NederlandMarokko een belangrijke op dracht voor sluitwerk ontvangen voor de inrichting van een groot administratie gebouw te Casablanca. Dat het Nederlandsche abrikaat in een land waar geen preferentieele invoerrech ten zijn, noch contingenteeringen worden toegepast, in staat blijkt 'zich te handha ven, acht men verheugend. De A. R. J. A. Bij referendum, waaraan 157 clubs deelnamen, is tot voorzitter gekozen Dr L. W. G. Sc'ho'lten, Utrecht. De nieuw gekozene treedt najaar 1935 in functie. De zomerdienst in de luchtvaart. De zomerdienst in de luchtvaart is gis teren ingezet. Niet minder dan acht en dertig machines gingen uit of kwamen thuis, tegen zes en twintig tijdens den winterdienst. Toch is dit nog slechts een aanloop voor de groote uitbreiding in Mei, wanneer zestig machines per dag op Schiphol passagiers halen en brengen. Veel 'drukte was er reeds vroeg in den morgen, toen onze twee -nieuwste lucht reuzen, de „Arend" (F 36) en de „Pape gaai" (F 22) tegelijk vertrokken, de eerste naar Berlijn, de tweede naar Malmö. Er waren niet minder dan 18 passagiers voor Hamburg en Malmö en 15 voor Berlijn, velen vergezeld van familie en vrienden, zoodat het op dat oogenblik bijzonder druk was en men ruimte te kort kwam. Te 10 uur had een andere plechtigheid plaats: het eerste vertrek van de machine naar Praag, de officieele inwijding van deze nieuwe 'luchtlijn. Tegen het cadeaustelsel. D'ezer dagen heeft te Utrecht de jaar- lijksche vergadering plaats gehad van het Nationaal comité tot beteugeling, van het cadeaustelsel. Het aantal organisa ties, dat thans gezamenlijk in het comité ijvert voor wettelijke regeling van het ca deaustelsel is gegroeid tot 200. Van de 3!6 Kamers van Koophandel steunt een 33- tal deze actie. In verband met den toenemenden om vang van het cadeaustelsel heeft het co- mité zich kortelings nogmaals tot den mi nister van oeconomische zaken gewend met het verzoek zoo spoedig mogelijk een beslissing te willen nemen. Zooals1 men weet heeft de regeering reeds in Novem ber 1933 in de Tweede Kamer medege deeld, dat het in haar bedoeling lag, een wettelijke regeling van 'het cadeaustelsel aanhangig te maken. In de meeste landen van Europa be staan er thans bepalingen ten opzichte van het cadeaustelsel ter beteugeling van allerlei handelsuitwassen en ter bestrij ding van 'de duurte. De samenwerkende organisaties van belanghebbenden uit de kringen der fa brikanten, importeurs, handelaren en consumenten hebben op de jongste alge- meene vergadering besloten de actie met dezelfde kracht voort te zetten ten einde deze verkoopmethode, die hier te lande reeds voor den tabaks-kleinhandel wette lijk is verboden, voor den geheelen han del op die wijze geregeld te krijgen. Landbouw en Maatschappij. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur van 'den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij is besloten, dat leden van het hoofdbestuur van de zen bond en van zijn provinciale afdee- lingen, voorzitters van zijn kringen en plaatselijke afdeelingen en zijn propa- ganda-leiders zich niet door 'de een of an dere partij candidaat mogen laten stellen voor het lidmaatschap van Provinciale Staten of de Tweede Kamer. Ook mogen de hoofdbestuursleden van den bond en van zijn provinciale afdeelingen en da propagandaleiders geen leidende functie in eenige politieke partij bekleeden Bij de bespreking van de landbouw- crisispolitiek werden de bepalingen om trent de melksteunbeperking en de kal- verbeperking practisch niet uitvoerbaar genoemd. Mijn en dijn in de politiek. Mr G. A. Boon, lid der Tweede Kamer, heeft in de Liberale Club te Rotterdam het volgende medegedeeld. Tijdens een vergadering, waarop door den heer Boon het wcord was gevoerd, kwam een lid van de N.S.B. aan de tafel zitten om het exemplaar van Volk en Va derland te toonen, waarin de brief van den heer Heldring stond afgedrukt. Deze volksgenoot, die in geen enkel opzicht bleek te beseffen, hoe onbehoorlijk een dergelijke publicatie was, vertrok mot achterlating van zijn blocnote, waarin uit treksels van cursus\ergaderingen en brie ven lagen. De heer Boon heeft deze stukken niet op de wijze van lieden, die zichzelve het geweten der natie noemen, af doen druk ken in zijn partijblad, doch ze opgezonden aan den heer Mussert, met hetverzoek ze ter hand te stellen aan den rechtma- tigen eigenaar en onder mededéeling, dat niemand anders dan hij iets van den in houd had gezien. Daarbij was de sugges tie gevoegd, dat de heer Mussert hierin wellicht aanleiding zou vinden om deze „demo-liberale" methode om met ander mans correspondentie te handelen, na te volgen. AFDOENING BEZUINIGINGSONTWERP Totale bezuiniging van 70 miliioen. Naar „De Standaard" verneemt is te verwachten, dat het bezuinigingsontwerp dat thans nog bij den Raad van State in behandeling is, weldra ter nadere voorbereiding zal worden teruggezonden naar den Ministerraad. Daarna is een spoedige indiening te verwachten, omdat het in de bedoeling van de Regeering ligt, in elk geval dit bezuinigingsontwerp voor het Zomerrécès door de beide Kamers te laten afhande len. Het plan beoogt toepassing van een be zuiniging op den Staatsdienst van in to taal plus minus f 70 millioen, waarvan f 20 millioen gevonden moet worden op „Onderwijs" en plm. f 20 millioen be trekking heeft op stortingen in verschil lende fondsen. Is het blad wel ingelicht, dan zal ten aanzien van het Bijzonder Lager- en het U. L. O.-onderwijs de eisch van het leer lingental zóódanig worden doorgevoerd, dat dit practisch leidt tot verplichte con- oentratie van scholen. Ook moet het in het voornemen liggen de leerlingenschaal voor kleine scholen nog te verhoogen. Het spreekt vanzelf, dat 'n aantal overgangs maatregelen in het ontwerp zijn opgeno1- men. „Overleg" landbouwbedrijf Zeeland. De moderne, chr. en r.k. landarbeiders'- bonden hebben aan den minister van oeconomische zaken verzocht den land- bouwwerkgevers van vrijwel alle dorpen van de districten Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen en Schouwen-Duiveland het overleg inzake het loonvraagstuk krach tens de crisis-organisatie-beschikking 1934 verplichtend op te leggen. Genoemde arbeidersorganisaties had den de vorige week de landbouwers uit beide districten tot plaatselijke loonbe- sprekingen uitgenoodigd. Door de afwe zigheid van bijna alle werkgevers konden echter de besprekingen niet plaats vin den. Geen typhus te Arnemuiden. De buigemeester van Arnemuiden heeft een schrijven ontvangen van den direc teur van den keuringsdienst van waren te Goes, waarin de berichten als zouden de typhusgevallen te Roosendaal veroor zaakt zijn door het eten van garnalen, die gewasschen waren in een put te Ar nemuiden, waarin typhusbacillen voor kwamen, ten stelligste worden tegenge sproken. Begin Februari, aldus dit schrijven, is te Arnemuiden een geval van typhus ge constateerd; de patiënt is direct naar Middelburg' vervoerd, terwijl tevens uit gebreide maatregeen zijn genomen om besmetting van garnalen te voorkomen. Sedert dien is geen enkel geval meer voorgekomen, zoodat er in Arnemuiden geen typhus heerscht. D'e in Roosendaal verkochte garnalen waren ongepeld ën niet met putwater gewasschen. De direc teur acht het tenslotte onwaarschijnlijk, dat de bewuste garnalen besmet zouden zijn geweest. 'Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is de gouden eere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, Binnenland. Het vervoer van aardappelen straks vrij. Het bezuinigingsontwerp. Koningin en Prinses op de bloementen toonstelling. Buitenland. Uitzonderingstoestand in Griekenland af gekondigd. De reis van Eden. Orkaan in Italië. toegekend aan A. Goodegobuure, commis saris of 'hoofd der brandweer te St. Anna- land; de zilveren eere-medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, toe gekend aan M. Pattist, g'emeentebode te Aardenburg. Middelburg. Geslaagde één April-mop. „Het Panorama" van verleden week bevatte een artikel met afbeeldingen van nieuwe postzegels, dia van gisteren af in verschillende landen zouden worden verkrijgbaar gesteld en die allen afbeeldingen bevatten van ba kende personen uit de sportwereld. Zoo waren er van Nederland met man nen als Geijsendorff, Pijnenburg, Luwt Bakhuijs, Buziau, en dames als Rie Mas tenbroek en Willy den Ouden. Gisterenmorgen werd reeds het post kantoor opgebeld met verzoek van die postzegels te reserveeren en later op den dag kwamen er verschillende personen om „sportpostzegels" aan het postkan toor. Zij keerden allen met ledige handen terug, meermalen klonk de boodschap: „Wij hebben ze nog niet". Maar zij, die er om vroegen vergaten, dat het kalenderblaadje aanwees 1 April. Goes. Van Veenendaal vertelt. Op initiatief van de boekhandelaren J. de Jonge en W. van Klaveren trad gister avond voor een volle Scliut'tershofzaal de K.L.M.-piloot W. van Veenendaal op, om te Goes de Boekenweek in te leiden met een voordracht over de vliegerij, waar voor tegenwoordig de belangstelling zoo gestegen is. Burgemeester van Dusseldorp opende de bijeenkomst met een uiteenzetting over de waarde van bet boek om daarna in zijn kwaliteit van voorzitter van het Be- veiandsche Juchtvaartcomité den heer van Veenendaal welkom te heeten. D'aarna voerde nog het woord de uit gever Andries Blitz, die de beteekenis van de Boekenweek behandelde en de cultureele beteekenis van het boek toe lichtte. Met applaus werd hierna van Veenen daal begroet. Voor de pauze sprak hl, over cle verkeersvliegerij die uit de oor logsvliegerij is ontstaan en over de ont wikkeling van de K.L.M., die in 1920 met een paar vliegers begon en nu reeds 850 man personeel heeft. Vlot vertelde de spreker van de verandering in den geest- bij de K.L.M.die deze evolutie mee bracht; het ïomantische lieeft plaats ge maakt voor het zakelijke. Spr. fleurde zijn beschouwing op met eenige anecdoten en verhaalde ook een enkel tragisch voorval uit zijn vliegers ervaringen. Het publiek onthaalde den geestigen spreker' op een hartelijk ap plaus na dit alles. Het tweede gedeelte van dep avond vulde de heer van Veenendaal met d9 voorlezing van eenige pakkende hoofd stukken uit het boek „Alles O'.K.l Draaien", dat onder leiding van zijn col lega Viruly wordt samengesteld en bij bet, in Mei te vieren 15-jarig jubilé der K. L. M. zal verschijnen. Gisteravond werden vanwege den Chr, Besturenbond twee cursus-avonden gehouden één in de Prins van Oranje te •Goes, waar de 'heer R. Buitenhuis sprak over„Maatschappelijke en geestelijk- zedelijke beteekenis van de werkloozen- ■zorg en een te Heinkenszand, waarin de 'heer J. Dekker van Nieuwdorp het onder werp „Chr. Vakbeweging en Coöperatie" 'behandelde. Voor Goes was dit de laatste cursus avond in dit seizoen, terwijl te Heinkens zand a.s. Dinsdagavond de studieclub voor de laatste maal in dezen winter bij eenkomt. De Harmonie „Euphonia" gee't Vrijdagavond a.s. een concert op do Markt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Waterleiding Maatschap pij Zuid-Beveland. Salarissen gemeente- personeel. Bij schrijven van B. en W. van 4 Juni 1934 werd in verband met de aangekondigde wetswijziging tot ver haal op de ambtenaren van een pen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1