EERSTE BLAD MAANDAG 1 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 154 Binnenland Belanqrifkste Nieuws, Dobbclmann lekker... man! Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 18, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden rnededeelingen 80 cent. per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bii vooruitbetaling. Onder letter of motto 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De mieren en de suikerpot. Tot de partijen die alle middelen ge oorloofd schijnen te achten, welke kun nen dienen om de positie van het huidige Kabinet en met name van Minister Coliju te verzwakken, behoort ook de Ghr. Dem. Unie. Het orgaan van deze partij bevatte op 1 April 1933 een hoofdartikel waarin werd betoogd, dat de „vrijzinnige reac tionairen en ongeloovige gelukzoekers" in de huidige situatie hun belangen en stre ven bij niemand veiliger achten dan bij de A.H. party. Ter verklaring van dit verschijnsel werd hieraan o.m. toegevoegd: „Wie het boek „Koloniale problemen van heden en morgen" van den heer Go- lijn leest, zoekt daarin tevergeefs de overtuiging van den Christen, die den moed tot schuldbelijdenis beeft en ge rechtigheid zoekt, maar vindt als diepste wijsheid en leidend beginsel: wij moeten Indië beschouwen als de mieren den sui kerpot. luit koloniaal evangelie, waarop elke Mammondienaar zijn amen zegt, behoeft geen commentaar." Men vend deze uitspraak zóó belang rijk, dat nog enkele weken geleden met dit nu twee jaar oude nummer van „De Strijder" werd gecolporteerd. Natuurlijk werd verzuimd te vermel den, dat de heer Colijn reeds in 1929 in de brochure „Geen rust maar bezinning", deze nadere verklaring van het door hem gebruikte beeld bad gegeven: „Ik heb een beeld gebruikt en gezegd: de toestand moet eigenlijk zoo blijven, dat Indië verkeert in den toestand van den suikerpot, waar de mieren op aantrekken. Welke conclusie trekt nu daaruit de heer Mendels? Dat die mieren naar den sui kerpot gaan om dien leeg te halen en zoo gaat ook het kapitaal naar Indië om Indië leeg te halen. Dat is een voorstelling, waartegen men toch, als men objectief oordeelt, steeds zal moeten cipkomen, mant juist het om gekeerde is het geval: het brengen van het kapitaal naar Indië strekt niet om In dië leeg te halen, maar het brengt schat ten in Indië! het is de werking van het kapitaal, de ontginning van duizenden hectaren woeste gronden, die worden om gezet in vruchtbare landouwen, waardoor de middelen worden verschaft om deze progressieve koloniale politiek te kunnen voortzetten. Het is de heer Mendels ge weest, die er en terecht op gewezen heeft, dat er in absoluten zin nog een groot tekort is, dat er in dat opzicht nog heel veel moet worden gedaan. Maar de middelen daarvoor zijn niet te krijgen van de inlandsche bevolking, die is waar lijk zwaar genoeg belast; de middelen daartoe zullen beschikbaar moeten komen juist door de ontwikkeling, die het ka pitaal in Indië teweegbrengt en daarom is de voorstelling, alsof bet kapitaal In dië leeg haalt, in stede van het te ver rijken, zoo onjuist en daarom is het n-oo- dig, dat af en toe van onzen kant derge lijke verkeerde voorstellingen worden recht gezet. En zoodra nu afgevaardigden gelijk de heer Mendels, zullen aflaten van het geven van dergelijke voorstellingen, zullen wij verlost zijn van het telkens te moeten opnemen voor de rechtmatige be- teekenis van de functie, die liet kapitaal in Indië heeft te vervullen." Deze nadere verklaring was natuurlijk ook aan de redactie van „De Strijder" be kend. Maar het verhinderde haar niet, nog vandaag de dag haar valsche beschuldi ging en verkeerde voorlichting te herha len. Wij zien hieruit welke middelen zooal warden gebruikt om hij de komende ver kiezingen winst te behalen. Inplaats van in 's lands belang d'e re geering te steunen, worden van alle kan ten de meest verwoede aanvallen ge daan op het Kabinet en de partijen waar op het steunt. Als de mieren op den sui kerpot, zoo trekt men er op af. E'en reden temeer voor ons om alle krachten in te spannen deze aanvallen af te slaan. Zonder ophouden moet worden her haald het parool: STEMT 17 APRIL NUMMER 1 VAN LIJST 5. Ook de Belgische Senaat steunt de regeering. De Belgische senaat heeft de door de Kamer reeds afgewerkte wetsontwerpen inzake de devaluatie van den Belga en het verleenen van buitengewone volmach ten aan 'de regeering Zaterdagavond met 110 tegen 20 stemmen en 19 onthoudin gen aangenomen en daarmede de regeê- ring-van Zeeland met groote meerderheid haar vertrouwen geschonken. De tegenstemmers (bevonden zich op de Katholieke, Liberale en Frontistische ban ken. Voordat het kabinet-van Zeeland zich voor den senaat presenteerde, had het zijn ontslag aan den koning aangeboden in aansluiting op de ongunstige stemming in de kamer. De koning weigerde echter het ontslag aan te nemen, waarop de ministers besloten, zich aan den senaat voor te Stellen. Zondag heeft de Belgische regeering besloten de devaluatie van de Belga vast te stellen op 28 pet. van de tegenwoordige goudswaarde. De beurzen zouden heden worden heropend. De Belgische minister-president, dhr Van Zeeland, heeft Zondagavond over den Vlaamjschen zender een 'boodschap ge richt tot ihet Belgische volk. De minister wees er op dat men thans minder goud voor den Belgischen frank kan koopen, maar dat men met een franik evenveel waarde zal kunnen koopen als een paar jaren geleden. De spreker verzocht zich niet bezorgd te maken, want het geld op de banken en in de spaarkassen is veilig en wij re geering zullen er voor waken. Keer aldus de minister met gerust gemoed naar uw dagelijfcsc'hen taak terug. Weest 'koelbloedig en waardig en toont gezond verstand te bezitten. Indien morgen en de volgende dagen de prijzen wat 'heen en weer geslingerd worden, moet gij ons hel pen tegen speculatie, bangerikken en ver dwaalden, wier geest niet voldoende hel der meer is. De gevolgen van de devaluatie. Koopkoorts van het publiek. In de Belgische steden valt het op dat de winkels sedert jaren niet meer zooveel za ken hebben gedaan als in de laatste dagen het geval is. Tal van personen, die bang zijn, dat de P'rijzen tengevolge van de de valuatie op schrikbarende wijze zullen stijgen, slaan.thans groote voorraden in. Verschillende winkeliers maken natuur lijk van de gelegenheid gebruik, om hun prijzen abnormaal te verhoogen. Het publiek is door een ware koop koorts aangetast. De menschen bestor men de winkels en warenhuizen en koo pen alles wat los en vast is, uit angst, dat de prijzen de volgende week nog hoo- ger zullen zijn. De groote coöperatie van het personeel in openbaren dienst, die vele tienduizen den ambtenaren tot haar leden telt, heeft besloten de prijzen der binnenlandsche producten met 10 pet. en die der buiten- lands'dhe waren met 25 pet. te verhoogen. Tal van particuliere bakkers hebben reeds vandaag 100 pet. op' den ouden prijs gelegd en hetzefde hebben ook tal van melkboeren, vleeschhouwers en andere le veranciers van levensmiddelen gedaan. Een groot warenhuis deelt mede, dat, in dien de run van het publiek in dezelfde, mate blijft aanhouden, de voorraden le vensmiddelen over negen dagen totaal uitverkocht zullen zijn, terwijl de voor raad stoffen voor heeren- en damesklee- ding binnen vier dagen uitgeput zal zijn. Onder normale omstandigheden zouden deze voorraden drie a vier maanden strekken. Ten einde aan de prijzen-hausse paal en perk te stellen, verscheen in de Belgi sche Staatscourant een koninklijk besluit waarin strenge maatregelen worden aan gekondigd tegen hem, die zijn prijzen on gemotiveerd verhoogt. Reeds is de prijs van de benzine met 20 centimes gestegen. De levensduurte gaat toenemen en sociale conflicten zullen op rijzen. Voor de massa van de bevolking, die tien milliard op de algemeene spaar bank heeft belegd zal de devaluatie een verlies van drie milliard beteekenen. De zegeningen van de devaluatie! Het Bureel van het Algemeen Belgisch Geneesheerenverbond, dat 5000 genees- beeren van het land vertegenwoordigt, verklaarde, dat do waardevermindering onmiddellijk met zich zal slepen merke lijke stijging van de geneesmiddelen, ge- P'hiën, dat er o.a. gevaar bestaat, D'at er onder andere gevaar bestaat, dat de goud-zouten, zoo noodig voor de teringlijders en de rheumatiekers (gezien het stijgen der prijzen) niet meer zullen kunnen gebruikt worden, waarschuwt het land tegen dezen toestand die spoedig een ramp zou worden voor het werkende ge deelte van het land, dat zich moet verzor gen. Nieuw schandaal in Frankrijk. De voorzitter van de kamercommissie-, voor verzekeringsvraagstukken zou op grond van het resultaat van het onder zoek, dat inzake de fraude bij de verze keringsmaatschappij „France Matualiste is ingesteld, hebben verklaard, dat de bij deze maatschappij verzekerde oud-strij ders voor 725 millioen francs zijn opge licht. Weenen vraagt leger van 60.000 man. Men acht het waarschijnlijk, dat Wee nen bij de loopende internationale onder handelingen den Volkenbond zal verzoe ken om een leger met een vredessterkte van ca. 60.000 man. Duitschland koopt paarden. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Duitschers een groot aantal paarden koo pen tegen hoogere dan de geldende prij zen. De hongersnood in Hoenan. Het prov. comité tot leniging van den nood van de slaobtoffers der hongersnood ramp, publiceert schrikbarende cijfers over de gevolgen der jongste droogte- en overstroomingscatastrophen in Hoenan (China). Volgens de gegevens van dit comité zijn sedert den herfst in Hoenan minstens 110.000 personen van honger omgeko men. Twaalf millioen andere personen verkeeren in den bittersten nood. Tachtig procent van de scholen moes ten worden gesloten, omdat de leerlingen te zwak zijn de lessen te volgen. Wat is Hitler van plan met Danzig? Prominente leden van de Duitsche re geering en van de N.S.D.A.P. zullen in Danzig dezer dagen verkiezingsredevoe ringen houden. Zaterdagavond zouden Rust en StreL- oher bet woord voeren, a.s. Woensdag de commissaris voor het Saargebied Buer- ckel en de rijkssportlei'der Tschammer und Osten, a.s. Donderdag Goering en a.s. Zaterdag rijksminister Goebbels. Eden nogmaals bij Stalin. Een tweede onderhoud tusschen Stalin en Eden, dat evenwel geen officieel ka rakter droeg, had plaats. Volgens Britsche kringen schijnt do quaestie van het Verre Oosten een be langrijk onderwerp van discussie te heb ben uitgemaakt. Voor de leidende personen der Sowjets is de rol van Engeland in het Verre Oos ten die van bemiddelaar. Hittegolf te Bombay. Te Bombay heerscht sedert eenigen tijd een hittegolf, eooals er sinds menschen- heugenis nog niet is voorgekomen. De temperatuur steeg tot 100.7 graden, hetgeen een recordhoogte beteekent. Een eigenaardigheid is de droogte van de atmosfeer, blijkbaar tengevolge van de heete landwinden. De meeste menschen hebben hier dan ook op het oogenblik een verdroogde keel en gebarsten lippen. De Duitsche wol- en katoenaankoopen. Wij hebben reeds gemeld, dat vorige weak Duitsche vertegenwoordigers in Noord-Frankrijk, voornamelijk te Rijsel en te T'ourcoing, groote hoeveelheden wol en katoen gekocht hebben. In de maand Maart werd 1.5 millioen K.G. wol gekocht in vergelijking met 517.000 KG. in Februari, terwijl in Maart bovendien 300.000 K.G. katoenafval werd gekocht, waarvan in Februari slechts 50.000 K.G. werd ingekocht. In sommige gevallen werd voor deze inkoopen con tant betaald. Het gevolg is, dat de prij zen in Noord-Frankrijk aanzienlijk zijn gestegen. Men schrijft deze groote inkoopen toe aan de behoefte aan textielgoederen voor bet maken van uniformen voor het nieu we Duitsche leger, aan de behoefte aan katoen van de Duitsche munitie-industrie en aan den vervaldatum van de clearing- overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk, die Zaterdag afliep. Inmiddels heeft de Fransche regeering een besluit uitgevaardigd, waarbij het tijdelijk verboden is bepaalde grondstoffen waaronder wol en katoen, uit te voeren. Dit verbod heeft in het textielgebied van Roubaix en Tourcoing groote consterna tie gewekt. Diplomatieke ziekte van bisschop Miiller. Rijksbisschop Müller heeft zijn aange kondigd bezoek aan Zuid-Duitschland uitgesteld, zoogenaamd om gezondheids- I redenen. In werkelijkheid echter schijnt de oorzaak van dit uitstel gelegen te zijn I in het kerkgeschil. Volgens de berichten uit Zuid-Duitsch land groeit de verontwaardiging in de kringen der evangelische christenen te gen de methodes, die worden aangewend tegen een aantal hunner voorgangers, die nog steeds in de concentratiekampen zijn opgesloten. Bisschop Meiser van Beieren en bis schop Wurm van Wurttemberg hebben zich thans aangesloten bij de confessio- neele kerk in Pruisen, in den strijd tegen het nieuwe heidendom. Orkaan boven Italië. Boven geheel Noord- en Midden-Italië heeft in den nacht van Zaterdag op Zon dag een orkaan gewoed van ongekende hevigheid, die groote verwoestingen heeft aangericht en ook eenige slachtoffers heeft geëischt. Vooral Venetië en het ge bied langs de Adriatische kust zijn geteis- teid. Vele huizen werden vernield, daken woeien af, muren stortten in en telefoon- en telegraafleidingen werden vernield. Op de Adriatische Zee werden vele vis- schersschepen door den orkaan verrast en sloegen om. Het aantal dooden is nog niet bekend, doch tal van visschers wor den vermist. Te Milaan heeft de orkaan groote ma- terieele schade aangericht. Voor zoover tot nog toe bekend is, zijn tien personen bij den storm omgekomen, terwijl 19 per sonen, voornamelijk visschers, vermist worden. Verscheidene torpedobooten en groote stoomschepen zoeken in de Adriatische Zee naar slachtoffers van den storm en opvarenden van de geteisterde visschers- schepen. HET NIEUWE HEIDENDOM IN DUITSCHLAND. Het is geen wonder, schrijft een mede werker van het Hd'bl., dat zoowel roomsc'h als protestantsch Duitschland zich den laatsten tijd vooral, scherp- verzet tegen de z.g. „Germaansche religie", of het „nieu we heidendom", dat in 'Duitschland bij Alfred Rosenberg en anderen tot uiting komt. Inderdaad is sinds 'het materia lisme van Büchner en Haeckel niet meer zulk een isystematischen aanval op het christendom gedaan als door dezen My- t'hus. Deze hei'densche beweging is daar om voor de kerken zóó gevaarlijk, om dat 'hij zich kon uitgeven als de consequente vertegen woordigster van een politie ke part ij, welke elke vrije be weging onvoorwaardelijk neerslaat... En inderdaad 'heeft ook de Beijersche staatspolitie elke behande ling van Rosenberg's boek in gesloten en openbare vergaderingen buiten de kerken verboden. De (beweging beschikt bovendien over vele tijdschriften, die in zeer groote op lagen overal aftrek vinden. De leider dezer beweging is de in wetenschappe lijke kringen bekende Tiibinger professor in de godsdienstgeschiedenis Hauer. Zeer scherp uit hij zich thans tegen het Chris tendom. 'Zoo publiceert de „Weisse Fahne" zijn volgende uitlatingen „De richting der Duitsche geloofsbewe ging leidt radicaal van het Christendom af. en wij herinneren hier aan het duide lijke woord, dat Wilhelm Hauer te Scharz- feld gesproken heeft„Wij1 hebben res pect vo'or de persoonlijkheid van den Na- zarener; maar wij, gelooven niet in hem. Veel meer bestrijden wij de poging, hem tot den religieuzen leider van het Duit sche volk te makenChristendom en Duitsche geloofsbeweging sluiten elkaar principieel uit. De opkomst voor de Duit sche geloofsbeweging mag de aanleiding zijn tot de ontplooiing van een zuiverder Christendom. De synthese Dudtsch, geloof en Christendom zal echter noodt werke lijkheid worden." Het „Nordland" schrijft: „Christus, van wien wij nooit wisten of de ons aange boden godsdienst Zijn ware leer was, is in het donker der -geschiedenis verzon ken. Eerst nu weten we, dat Zijn plaats vervangende dood ons niets te zeggen hee'ft; dat veel meer de dood van die 'held haftige strijders '('bedoeld zijn de dooden in den wereldoorlog) voor een rijk van Duitschers, die handeling representeert,, welke een ver terugliggend verlossing-s- systeem onmogelijk maakt. Hun dood heeft ons oneindig meer te zeggen, omdat deze dood de offerdood voor een groot rijk van Duitschers is. In -dit (besef heeft het kruis als teeken van eenige en 'hoog ste waarde terug te treden voor het zin nebeeld van de diepste, levendigste waar de het volk. 'De oorlogsgedenktee'kenen in de Duitsche landen zijn de altaren van een komend volk; de onbekende soldaat van den oorlog is- de maker en wegberei der van het komende rijk, de Onbekende, die Jezus van Nazareth zal vervangen". Het is verschrikkelijk. En -de predikanten, die tegen deze ■gruwelijke leeringen protesteeren, wor den vervolgd en zelfs in een concentratie kamp opgesloten. Duitsche spionnage? Arrestatie te Vreeswijk. Door de gemeentepolitie te Vreeswijk werd opgemerkt, dat een tweetal Duit schers zich den laatsten tijd bijzonder voor dit deel van ons land interesseerden en lange tochten in de omgeving maak ten, waarbij het een verdachte belangstel ling voor de militaire versterkingswer- ken aan den dag legde. Zij waarschuwde den burgemeester, die met eenige politie mannen het tweetal in de gaten hield. Donderdag werden zij wederom in de na- Binnenland. Vijf personen in de Dommel verdronken. D'e N.G.R.V.-studio te Utrecht? Eerste deel van de nieuwe Moerdijkbrug gelegd. Pekelharing voor de werkloozen. Duitsche spionnage Exportmonopolie voor groenten en fruit. Buitenland. Oostenrijk wil ook een leger. Ook de Belgische Senaat voor devaluatie. De Belga 28 pet. in waarde vermin derd. D'e prijzen worden opgejaagd. D'e hongersnood in China. Eden bij Stalin. bijheid van een der forten aangetroffen. De burgemeester besloot toen eens pools hoogte tenemen, wat zij daar uitvoerden. De beide mannen werden ondervraagd en toen zij geen afdoende verklaring konden geven gearresteerd. Bij fouilleering werd op hen een situatie-teekening van het fort gevonden. Zij werden aan de mili taire politie overgeleverd. Het onderzoek in deze zaak wordt met groote voortva rendheid voortgezet. Ingezonden Mededeelirig. Keet Me/sy ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Pluimvee en garnalen. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 1 April het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Stichting Nederl. Centrale voor Eie ren en Pluimvee gedroogde garnalen, waarvan de invoer slechts aan deze Cen trale is toegestaan, bij invoer koopt en den prijs, waarvoor zij die producten we derom verkoopt, bedraagt f 2 per 100 k.g. netto. Hij heeft voorts bepaald, dat mat in gang van 1 April het verschil tusschen den prij's, waarvoor de Stichting Nederl. Centrale voor Eieren en Pluimvee levend en geslacht pluimvee, waarvan de invoer slechts aan deze Centrale is toegestaan, bij invoer koopt en den prijs, waarvoor zij die producten wederom verkoopt, be draagt: voor levend pluimvee f 0.25 per stuk; voor levende kuikens fO.10 per stuk en voor geslacht pluimvee f 0.25 per k.g. netto. Beperking van executies van boerderijen. Naar bet Hdbl. vernam hebben ver schillende credietinstellingen die het hy- potheekbedrijf uitoefenen, in verband met de maatregelen van de regeering inzake bet beperken van executies van landelij ke eigendommen, onderling overleg ge pleegd en zal o'ok met de regeering eerst daags contact worden gezocht om deze aangelegenheid voor de belanghebbenden op de meest bevredigende wijze te doen verloop en. De bindendverklaring. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft een uitvoerig adres gezon den aan de Eerste Kamer, naar aanlei ding van het wetsontwerp op bet verbin dend en onverbindend verklaren van on- dernemersO'vereenkomsten. Reeds aan de Tweede Kamer had het Verboud verzocht dit adres niet aan te nemen. Thans her haalt het dit verzoek, dat het als volgt besluit: „Dit ontwerp is thans onverbloemd aangediend als een belangrijke stap in de richting van een nieuwe ordening, een ordening, die strijdig is met de belangen van het bedrijfsleven, zooals het Verbond dat vertegenwoordigt."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1