Buitenland Zoeklichtjes. Onderwijs t -tt Om cudAJZtbzrdtfa cLtk blouaU kégffcopde koopecs odJbild va*. In ZONDER PRIJSVERHOOGING Minietar-prssidsnt Flandin verklaard*, Men schrijft on* nof nader nit Middel» burg: ji.et is juist, dat de betrokken koopman ivnn beide gezinnen garnalen heeft ver- kioht, dat hij bij een volgend bezoek is aangehouden en medegedeeld heeft, dat de garnalen met water uit een put te Amemuiden zijn gewasschen. Niet juist is het eohter, dat van het wa ter uU de regenput een monster is ge nomen, dus ook niet, dat typhusbacillen ij.i ge onden. Bovendien is nog geen re sultaat bekend van een onderzoek van het bloed van den koopman, dat hem is afge nomen. Bat men van uit Roosendaal pertinent het eten der garnalen en het besmet zijn der dieren als oorzaak der ziekte aan wijst, is op zijn minst genomen voorbarig. De aanslag van het gebouwd In de Breede Watering bewesten lerseke. (Slot.) Dhr M. F. v. d. Berge wijst er op, dat het voorstel van het Bestuur in de ingelanden-vergadering op zwak ke gronden is verdedigd. Op een concre te herhaalde vraag naar het motief van de heffing is men het antwoord schuldig gebleven. Waar de argumenten alzoo ont breken, verzoekt Spr. aan Ged. Staten aan dit besluit hun goedkeuring te onthou den. Spr. heeft voortdurend contact met de huurders der woningen van bouwveree- nigingen. Unaniem wordt door hen ge vraagd om huurverlaging. Helaas werkt de regeering' niet bijzonder mee. Ook heeft de gemeente een straatbelasting inge voerd. Spr. hoopt, dat daarbij niet zal komen de aanslag van de Breede Wate ring en besluit met te herinneren aan de woorden van Minister Oud: „Bezuiniging is redden; nieuwe belastingen zijn ver boden". I>.ir A. de Bruyne vestigt er de aandacht op, dat de diaconieën tegen woordig veel te maken hebben met een nieuwe catagorie armen, n.l. zij, die een eigen huisje hebben. Komen op hen nu weer nieuwe lasten drukken, dan worden die afgewenteld op de diaconieën. De heer C. Z a n d e e verdedigt het ge nomen besluit namens 'het bestuuT van het Waterschap. Spr. zegt. dat de vrijstelling van de huizen beneden f 100 is losge laten, omdat ook bij het ongebouwd alles wordt aangeslagen. Spr. zegt nog, dat hij persoonlijk niet zou stemmen voor een 'hoogere aanslag dan 3 pet. Hij geeft toe, dat de aanslag voor het gebouwd procents- gewijs lager moet zijn dan voor onge bouwd. Maar een aanslag van 3 pet. ia noch on-sociaal, noch ondemocratisch. Dit is een lagere aanslag dan in vele andere polders. Ook het gebouwd heeft belang bij goede wegen en 'zeewering. Het doet spr. leed, dat de onbillijkheid van bet besluit is bestreden. Spr. geeft toe, dat 'het een tegenvaller is voor de bouwvereenigingen, maar reeds jaren is toch gewezen op het gevaar van de bouw woede in sommige gemeenten. Als het gebouwd niet wordt aangesla gen, zal het dijkgeschot moeten stijgen. Er is de laatste jaren te sterk 'bezuinigd op onderhoud. Dit kan niet worden volge houden. Ook ligt een groot delfwerk in het verschiet. Wanneer het gebouwd straks f 21000 zal opbrengen, zal het dijk jes. bot niet met f 2.50, zooals anders mo- geüj.5 zou zijn, maar slechts met f 1 wor den verlaagd. Ook de polder moet zuinig zijn. De bil lijkheid staat voor Spr. vast. De nood der grondeigenaren is minstens zoo groot als die van de huiseigenaren. Fe burgemeester van Goes on derschrijft wat is gezegd over den nood van den middenstand. Spr. bestrijdt nog maals de billijkheid. Sommigen buiten de provincie zouden gebaat woiJen door de nie iwe heffing ten koste van velen in de provincie. Dhr Lodder komt op tegen de bewe ring van den heer Zandee, dat in Goes bouwwoede zou hebben geheerscht. De bouw van arbeiderswoningen in Goes was dringend noodzakelijk, zooals uit het rap port van een commissie van onderzoek in 1920 bleek. Het was op woninggebied een hopelooze toestand. Dhr Zandee blijft er bij, dat het be sluit billijk is. Ook de grond-eigenaren hebben moeilijkheden. Ee arme boeren en de arme grondeigenaren moeten ook ont last worden. De burgemeester van Goes wijst er ten slotte op dat de grondeige naren steun van de regeering krijgen. Spr. komt nu niet vragen om steun, maar om afwending van een onbillijke heffing. De voorzitter deelt ni mede, dat Gedep. Staten het gehoorde ernstig zul len overwegen. Te beslissing zal later worden medegedeeld. De practijk der steunverleening voor werkloozenzorg. Op Dinsdag 2 April a.a. zal te Goes een vergadering worden gehouden van leiders van instellingen en diensten voor maat schappelijke zorg (steunverleening, ar menzorg enz.). Op deze vergadering zal de heer G. W. F. van Hoeven, referen daris bij het Departement van Sociale Za ken, chef der afd. steunverleening, een inleiding 'houden over het onderwerp: „De practijk der steunverleening". Goes. Naar verluidt zijn de gemeente besturen van Goes en Kloetinge, betref fende de aanhangige grenswijziging tot overeenstemming gekomen. Zooals be kend zal dan de gemeente Kattendijke worden opgeheven. Haar grondgebied zal voor een klein deel bij Wolfaartsdijk en Kapelle en voor verreweg het grootste deel bij Kloetinge komen. Kloetinge staat dan aan Goes een deel van »ijn tegenwoordig gebied ai (o.a. Heernleeewtg, Vogelenwtngfe/he weg en Willem Zelleweg en een belangrijke op pervlakte voor uitbreiding van Goes in de toekomst). Het schijnt, dat de aituatie aan den ouden Kloetingschen weg zal blijven ioo- als ze nu is. Sluit de gelederen. Vrij dagavond werden voor de aldeelingen Goes en Kloetinge van den Bijz. Vrijw. Landstorm, twee filmvoorstellingen in het Schuttershof gegeven. De eerste voorstelling begon om half zeven en de tweede om negen uur. Bei de malen was de schouwburgzaal geheel gevuld met belangstellenden. De tweede voorstelling werd geopend door overste Bierman, die er op wees, dat deze avonden een groote propagan distische waarde hebben, en levens een middel zijn om te ageeren tegen machten, die het gezag en de vrijheid willen aan tasten. Alle landstormers zijn het er over eens, aldus Spr., dat wij moeten staan achter de wettige regeering. Spr. herin nerde aan 1918, toen Troelstra naar de macht wilde grijpen, maar al spoedig be merkte, dat hij zich vergist had. Zoo kun nen ook anderen opstaan, aldus Spr. We hebben in 16 jaar niet behoeven op te treden, maar zijn paraat gebleven. We zijn geen oorlogswapen, maar ik ben er van overtuigd, dat ons optreden juist den vrede in ons land waarborgt. We le ven nu in een tijdperk, dat we ons af vragen, wat wacht ons? Revolutie is de kreet. En dan is het goed ons te herin neren, dat we trouw beloofd hebben aan ons Oranjehuis en aan onze regeering. We strijden nu niet meer tegen twee fronten, doch tegen drie. We meenden dat onze vijanden alleen waren de so cialisten en de communisten, doch er is nu nog een derde vijand waartegen we pal moeten staan, n.l. de Nat.-Socialis- ten. We zullen waken tegen schending van het gezag. (Toejuichingen.) Hierna werd de bekende film „Sluit de gelederen" vertoond. Deelen we nog mede, dat de eerste film voorstelling geopend was met een inlei dend woord van den heer P. G. Laernoes van Vlissingen. Borssele. Donderdagavond werd alhier voor de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" een propaganda-avond gehou den, waarbij als sprekers optraden Ds Franssen, Chr. Geref. pred. te Biezelinge en d'hr Bogaards, propagandist der „Arja" te Kapelle. De vergadering werd door Da Fransen, 'Geref. pred. alhier met gebed geopend. Ds Franssen van Biezelinge sprak daarna over „De erve der Vaderen in onze handen." SpT. wees op den rijk dom die in deze erfenis ligt, waarvoor onze voorvaderen met alle 'krachten ge streden hebben, 't Is nog dezelfde vijand waartegen wij hebben te kampen, al ver toont hij zich in nieuwe vormen. Het zal gaan om de eere Gods, of de grootheid van den mensch. Spr. riep op tot een dracht en tot bestudeering van onze be ginselen. Daarna vervolgde dhr Bogaards, welke, met verscheidene voorbeelden uit de Hei lige Schrift, 'bewees, dat alleen trouw aan onze heilige beginselen, de overwinning geeft, dat wij deze beginselen moeten kennen en dat een „Arja" onze jonge ren een sohoone gelegenheid geeft om zich hierin te bekwamen. Ds Franssen van Biezelinge eindigde met dankzegging. Stavenlsse. Vrijdagmiddag j.l. kwam de raad in openbare raadsvergadering bij een. Direct na opening ging de raad in een geheime zitting over. Na afloop hier van deelde de voorzitter mede, dat B. en W. een onderzoek hebben ingesteld be treffende de uitvoering van het havenwerk in gewapend beton of stalen damwand. Wat het laatste betreft, deelde de voor zitter mede, dat een stalen damwand mooi ie en dat men er groote verwachtingen v&n koestert. Waar men echter nog slecht* over een ervaring van plm. 15 jaar be- eohikt, daar durven B. en W. niet advi- seeren het werk in stalen damwand uit te voeren. Op voorstel van B. en W. werd besloten het werk in gewapend beton uit te voeren. Waar de inschrijvingssommen bij de laatst gehouden aanbesteding naar het oordeel van B. en W. te hoog waren, stellen zij voor het werk onderhands voor f 15.000 op te dragen aan dhr A. West dorp Lz. alhier, volgens het opgemaakte bestek en met inachtneming van de door B. en W. gemaakte aanvullingen. Er zul len zooveel mogelijk ingezetenen te werk gesteld worden. Zonder hoofdelijke stemming vereenig- de de raad zich met het voorstel van B. en W. St Philipsland. In deze gemeente aan den Anna JacObapolder zijn de werk zaamheden begonnen voor de indijking van een nieuwe polder; uit St Philips land zelf, maar ook uit aanliggende dor pen als Bruinisse, N ieuw-Vossemeer en gemeenten uit het eiland Tholen zijn een aantal werklieden aangewezen voor de uitvoering, wat de werkloosheid, die al daar nog zeer groot is, eenigszins helpt bestrijden. Terneuzen. In verband met het door de Heidemaatschappij aan een ingenieurs bureau opgedragen belangrijk water- schapswerk, hebben een aantal deelne mers van publieke werken uit Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hier ver gaderd. Zij besloten een request te zenden aan de ministers van waterstaat en eco nomische zaken, Ged. Staten, besturen van waterschappen en polders en de Kamer van Koophandel. De strekking van het request is, dat door een zoodanige handelwijze een groep middenstanders, die het tóch reeds door een felle concurrentie hard te verantwoor den 'hebben, geheel van mededinging wor den uitgesloten. Door een bepaling in het bestek op te nemen, dat de daarvoor noodige arbeids krachten over een arbeidsbeurs moeten worden aangenomen, zou het doel van werkverschaffing eveneens worden bereikt Bruinisse. Donderdagavond werd alhier een vergadering belegd door de vereen. „Het Mobilisatiekruis". De spreker, W. v. d. Maas van Haam stede, werd ingeleid door burgemeester S. Hage. Hij zette het doel en het stre ven der vereeniging uiteen, doch tot het oprichten van een afdeeling kwam het niet. plaatsing van advertentiBn in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". De Fransche Kamer wil niet naar huis gestuurd. In de Fransche Kamer ontspon zich een nachtdebat toen Franklin Bouillon zich verzette tegen het voorstel om het parlement tot 28 Mei te verdagen. Hij drong er bij de afgevaardigden op aam, met verwijzing naar het van Duitsche zijde dreigende gevaar, niet in dit reces toe te stemmen. Duitschl&nd had Europa den oorlog verklaard. Met welk recht kan de Kamer met vacantie gaan, wetende in welken toestand de Fransche landsver dediging zich bevindt? De toestand is ge lijk aan die van 1914, er bestaat hetzelfde oorlogsgevaar. dat bij bat normaal ion vinden, wannaar de Kamer than* op reca* gaat, Hij vroeg sich af of de gabeurteniasen in het bui tenland voldoende aanleiding zijn voor het parlement om permanent bijten te blijven. Ten aanzien van den buidigen toestand zou de regeering het juist op prije stellen wanneer de afgevaardigden en senatoren zich naar hun kieskring be gaven om daar tot ruBt en bezonnenheid aan te manen. Het voorstel tot verdaging van het par lement tot 28 Mei werd verworpen met 382 tegen 238 stemmen. Een tweede voorstel, het parlement al thans tot 21 Mei op reces te sturen, werd verworpen met 300 tegen 266 stemmen. De strijd om de kerk in Duitschland. De Duitsche minister van Binnenland- sche Zaken, Dr Frick, heeft te Neuren berg een redevoering gehouden. Spr. gaf toe, dat er ook noginplezierige dingen zijn, zooala de strijd in de Evang. Kerk, welke z.i. ten gevolge van den zuiver uiterlijken organisatorischen opbouw der Kerk is ontbrand. Om ook hier eens weer orde te schep pen, zoo reide hij, zal wel niets anders overblijven dan dat de Rijksregeering nog eens, zooals in Juli 1933 haar stand punt nopens deze dingen uiteenzet om met autoriteit vast te stellen wat mag en niet mag. Spr. zeide, zeer wel te weten, dat ook in het be lijdenisfront zeer te waardeeren volksge- nooten zijn, in het bijzonder ook oude partijgenooten, doch ook noemde hij het waar, dat onder die kerkelijke vlag vele elementen zijn geschaard, die meenen daar rustig hun duistere politieke zaken te kunnen bedrijven. En hier zal het principe der neutrali teit, waarnaar de staat tot nu toe in dit kerkelijke conflict steeds heeft gestreefd, niet kunnen worden gehand haafd. Duidelijke taal voor ieder, die hooren wil. Ook in Nederland. (Zie vervolg Eerste Blad.) Regeeringscrisis in Spanje. Naar een telegram uit Madrid meldt, is het kabinet-Lerroux gisteren afgetre den. Met het oog op de dreigende regee ringscrisis, waarvan het uitbreken werd verwacht, had de regeering speciale voor zorgsmaatregelen getroffen. De troepen zijn in de kazernes geconsigneerd en de politieposten versterkt. VERSNELDE BOUW VAN GROOTE BRUGGEN. Voorloopig verslag over het wetsontwerp. De tolheffing. Blijkens het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp tot het geven van vrij heid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een aan te wijzen Naam- looze Vennootschap hadden zeer vele le den met voldoening kennis genomen van het voornemen van de Regeering om deD versnelden bouw van bruggen over de groote rivieren te bevorderen. Het denkbeeld, de financiering van den bruggenbouw uit de opbrengst van een nieuwe heffing te dekken, keurden vele leden af. Met den uitbouw van onze netten van wegen en rijwielpaden zal ongeveer een milliard gulden gemoeid zijn. De kosten van de gezamenlijke rivierbruggen be dragen daarvan nagenoeg vijf procent. Een aparte financiering van den brug genbouw is volgens dez9 leden eerst dan toelaatbaar te achten, indien daarvoor klemmende argumenten van bijzonderen aard worden aangevoerd Dat de toelich ting tot dit ontwerp zulke motieven bevat, meenden zij te moeten betwijfelen. Onderscheidene leden voerden als be zwaar van algemeenen aard tegen dit wetsontwerp aan, dat het in strijd is met de bedoeling, waarmede het Ver- keersfonds is ingesteld. Eenige leden voerden als ernstig be zwaar tegen dit wetsontwerp aan, dat de Regeering, door de voorgestelde heffing - wellicht ongewild vooruit loopt op de coördinatie van het verkeer. Vele leden verklaarden niet te kunnen inzien, welk verband er bestaat tusscheD de voorgestelde leening van f 50 millioen en de versnelling van het tempo, waarin de bouw van elf bruggen zal worden aan gevangen en voltooid. D'eze leden kwamen tot de slotsom, dat dit ontwerp veel te ver buiten zijn eigen lijken opzet en strekking gaat. Hel was dezen leden ook niet duidelijk, met welke bedoeling de Regeering dit fiscale plan heeft ingediend. Zjj konden immers niet aannemen, dat het verwijt, als zou deze opzet een gecamoufleerde poging zijn om het spoorwegtekort te ondervangen door het verkeer te drukken ten bate van het spoorwegverkeer, eenigen grond zou heb ben. Wordt dit verwijt echter uitgescha keld, dan rijzen verschillende vragen. Be staat niet de redelijke mogelijkheid om, zonder eenige extra-heffing, het brug- genplan in het tempo, als in de memorie van toelichting aangegeven, uit te voeren? Volgens een financieringsplan van de Alg. Ned. Verkeers-Federatie zou de ver snelde bruggenbouw met 'n voorschot van f 13.710.000 kunnen worden gefinancierd, terwijl afbetaling in een tijdsverloop van 9 jaren na voltooiing van de bruggen ver zekerd zou zijn door de jaarlijksche uit- keering van f2,5 millioen uit het Ver- keersfonds, welke regeling in haar finan cieringsplan reeds in het vooruitzicht stelt. Verscheidene leden verklaarden, niet te kunnen inzien, waarom de regeering den bruggenbouw reeds in 20 jaren wil afschrijven. Al* regel atelt men het bij de moderne atbeiderebeweging zóó voor, dat ook ar beiders van Christelijke huize zonder eenig bezwaar lid kunnen zijn van 'n xr^dcmcu vakbond. Zoo nu en dan komt echter de ware aard aan hef licht. Naar ik in een van de kranten las, is nog pas een circulaire verspreid, waarin o.im. dit gezegd wordt ,jDe moderne arbeidersbeweging kent slechts één school als zijnde de school, waar het kind van haar leden thuis hoort, namelijk de openbare schoo 1." Duidelijker kan het al niet. Ik juich deze openhartigheid toe. Er zijn hier en daar nog wel verdwaal de broeders, die tot nu toe hun dwaling niet inzagen. Het zal hen nu wel duidelijk zijn, dat ze zich op vijandelijk terrein bevinden, waar ze niet thuis hooren! OPMERKER. De economische gevolgen van den voor gestelden maatregel achtten meerdere le den zeer bedenkelijk. Hoe hoog de nieu we heffing is, blijkt wel hieruit, dat een vrachtauto (tractor), welke de route maakt Amsterdam, Rotterdam, Gorin- chem, Heusden en 's Hertogenboech, He- del, Zaltbommel, Vianen, Amsterdam op dezen rit van 225 K.M. f 3.75 aan tollen zal moeten betalen, evenveel als aan ben zine. Is bruggenbouw een nationaal belang, dan behoort daartoe door het geheele volk te worden bijgedragen. Eenige leden berekenden, dat, indien de benzine door een extra-heffing 0.45 ct. per liter hooger zou worden belast, de regeering in staat is met voorschotten, die een maximumbedrag van f9,5 millioen bereiken, niet alleen een leening aan de gaan van f20 millioen, maar ook den versnelden bruggenbouw zonder tolhef fing te financieren. Tenslotte hadden verscheidene leden be zwaren tegen de voorgestelde overeen komst met de B. E. M., waarbij in het bijzonder de zeer vergaande uitsluiting van alle risico's opviel. Met nadruk werd gevraagd, welk Staatsbelang deze wijze van financiering vordert. Goes. Ambachtsschool. Gisteren middag had in het gebouw der Ambachts school de bekendmaking plaats van de uitslagen der overgangs- en eindexamens aan die school. Er was groote belangstel ling van de zijde der ouders. De voorzitter van de schoolvèreeniging, de heer Mr Zaaij er, sprak er zijn blijd schap over uit, dat de school, ondanks de slechte tijden, voor het eerst 200 leer lingen telt. Spr. herinnerde verder aan het aftreden wegens leeftijdsredenen van het bestuurslid den heer de Valk. In zijn plaats is benoemd de heer I. Adriaanse (Nieuwstraat), voorzitter van de vereen, van oud-leerlingen der school. Spr. betreurt het, dat de leden der ver een. nog altijd zoo weinig belangstellen toonen in de lotgevallen der school. Op de algemeene vergadering was buiten het bestuur, niet één lid aanwezig. Spr. zou het bejammeren, indien de vereen, alleen uit het bestuur zou gaan bestaan. Het gevolg daarvan zou zijn, dat de school aan Rijk of Gemeente zou moeten worden overgedragen. En dit is toch nooit de bedoeling geweest. Steeds is de school in handen van particulieren geweest. Spr. wekt daarom op tot aanmelding als lid en tot trouw meeleven. Nadat spr. nog melding heeft gemaakt van enkele veranderingen, die in de loka len door de leerlingen onder toezicht der leeraren zullen worden aangebracht, weee spr. er op, dat de vakschool voor meisjes, die ook van deze vereeniging uitgaat, steeds in bloei toeneemt. Spr. hoopt, dat in deze school dezen zomer centrale ver warming zal worden aangebracht. Aan de ambachtsschool is een cursus voor waterfitters ingesteld, die later zal worden gevolgd door een cursus voor gasfitters. Daarna deelt spr. mede, dat de heer F. Maijs als leeraar aan de vakschool ontslag heeft gevraagd. Spr. dankt hem voor wat hij in deze functie met zoo groote toewijding heeft gedaan. Het Ochtmanfonds gaat er niet op voor uit Spr. zag ook hiervoor graag bijdra gen inkomen. Vervolgens maakte de directeur de uit slagen van de examens bekend. Zij, die niet overgingen, moeten het als een voor recht beschouwen, waar de school zoo dicht bevolkt is, dat ze het cursusjaar mogen overdoen. Aan enkelen kan dit voorrecht niet worden toegestaan. De volgende prijzen uit het Ochtman fonds werden toegekend: Timmeren le klas: P. Verdonk te 's-Hee- renhoek, 2e klas van Ballegoijen te Krui- ningen en A. den Herder te Wolfaarts dijk, 3e klas H. Jongepier te Hoedekens- kerke. Rijwiel- en motortechniek, le klas: H. B. van Noort, Driewegen, 2e klas D. v. Loo te idem, 3e klas M. Sinke te Goes. Electrotechniek: J. Ganseman te Ove- iand. Smeden bankwerken, le klas: J. C. Hundersmark te Ovezand, 2e klas Priem te idem, 3e klas C. Theune te Kloetinge. Schilderen: le klas A. Oele te Oude- lande; 2e klas D. Jansen te Nine, 3e klas N. da Ragt ta Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6