EERSTE BLAD ZATERDAG 30 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 113 Een valsche tegenstelling Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws, Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden, mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nog altijd en nu vooral 1 weidt er de Antirevolutionaire en andere positief Christelijke partijen een verwijt van ge maakt dat zij den godsdienst mengen in de zaken van de politiek. Het is, zoo betoogt men dan, nergens voor noodig op staatkundig terrein de leuze op te heffen vóór of tegen den Christus. Dat is, zoo meent men, een valsche te genstelling. Iemands staatkundige over tuiging heeft met zijn Christelijk begin sel niets te maken. Door den godsdienst binnen te halen in de politiek worden telkens en geheel onnoodig, menschen met dezelfde maatschappelijke belangen te genover elkaar geplaatst. Arbeiders wor den gesteld tegenover arbeiders, midden standers tegenover hunne collega's, boe ren tegenover andere plattelanders met precies dezelfde belangen, terwijl ze zon der inmenging van den godsdienst één lijn konden trekken en eendrachtig hunne gemeenschappelijke belangen dienen. De godsdienst is dus de splijtzwam die de kracht breekt en de totstandko ming van nuttige maatregelen tegenhoudt En daarom: houdt toch den godsdienst buiten de dingen van staat en maatschap pij. Laat ieder God dienen naar zijne -overtuiging op de wijze zooals hij meeni dat zulks moet geschieden, maar laat die godsdienst geen invloed hebben op iemands politieke opvattingen. Zoo wil het b.v. het Nationaal-Socia- lisme. Ieder, zoo heet het daar, kan zelf weten wat hij wil gelooven, maar aan wat hij gelooft mogen geen eischen wor den ontleend voor het publieke leven. Dat brengt de volkseenheid in gevaar. Dat ondermijnt het nationale bewustzijn Dat kan gevaarlijk worden voor zekere leidende personen. En dat mag niet. Daarom werden predikanten, die het Woord, van God willen laten spreken, ver hinderd hunne ambtsbezigheden te ver richten en in sommige gevallen zelfs in een concentratiekamp ondergebracht. Zoo doet men in Duitschland. En dit optreden wordt toegejuicht door de N. S. B. in Nederland, die mede in haar pro gram schrijft: onderdrukking van leer stellingen die de eenheid van de natie aantasten. Oorspronkelijk is de N.S.B., wat dit betreft niet. Zij toont op dit punt haar eenheid met het Duitsche Nationaal-So- cialisme en haar verwantschap met het oude liberalisme. En erkend kan ook worden, dat de N. S. B. hierin niet alleen staat. Er zijn meerdere groepen die, al keuren ze de DWANGMAATREGELEN van 't Nat.- Soeialisme af toch de godsdienst en politiek gescheiden willen houden. Zij die zoo spreken, betonnen echter klaarlijk, dat ze met de eerste beginselen van het Christendom niet bekend zijn. Men wil den godsdienst er buiten hou den, maar Jezus droeg den godsdienst overal binnen. Hij zond zijn discipelen de wereld in om heel de wereld voor hun Koning op te eischen. Was het anders geweest, men zou den Heere Jezus niet gekruisigd hebben, de 'apostelen niet hebben vervolgd en gedood en de eerste Christenen niet gemarteld, verbrand, voor de wilde dieren geworpen. Juist omdat de leer van het Christen dom heel het leven in al zijn verhoudin gen moest beheerschen, werd het als staatsgevaarlijk niet geduld. En het was ook staatsgevaarlijk. De Romeinsche staat werd er in zijn bestaan en karakter door bedreigd. En het is zeer goed gezien van het Nat.-Socialisme, dat het aan hen die vast willen houden aan de eischen van Gods Woord, het zwijgen tracht op te leggen. Hier is een niet te verzoenen te genstelling: het Woord van God of het woord van den leider. De N. S. B. en ook andere partijen trachten deze geweldige waarheid te ver doezelen. Wat te begrijpen is! Christenen die hun roeping verstaan, stemmen ook door hun politieke gedra gingen in met de bede: Uw wil o, Vader in den hemel, geschiede, Uw Naam worde geheiligd, Uw Koninkrijk kome. Zij kunnen en mogen en willen niet stemmen op de partijen die het Woord van den Koning der koningen verwer pen, en die zelf den koers willen aange ven. Dit moet ook bij de komende Staten verkiezingen door onze mannen en vrou wen terdege worden verstaan. Maar dan is voor hen de keuze ook niet moeilijk. Dan zeggen ze tot de profeten van de N. S. B. en tot alle andere verheerlijkers van de goden dezer eeuw: gij zult ons, ondanks uw schoone woorden, ondanks uw stout geschreeuw, toch niet hebben! Zij zullen ons niet hebben, de goden van den tijd! DE DEVALUATIE IN BELGIE. Eindelijk is -dan de Belgische regeering met haar zoo lang geheim gehouden pro gram voor het voetlicht getreden. Dé naam „Van Zeeland" voorspelde weinig goeds en het langdurig stilzwijgen van den kabinetsformateur gaf steeds meer voedsel aan het toenemend wantrouwen, dat rond den belga groeide. Reeds in en kele dagen tijds boekte de Belgische franc een dispariteit van 16 pet. en desondanks, aldus de .,Msb.", bleef de Nationale Bank een gereserveerde en passieve houding aannemen. Ondanks haar rijken goud schat greep zij niet in en liet zij rustig toe-, dat de buitenlandsche speculatie den franc meer en meer ondermijnde. On danks de regeeringsverklaring zijn er nog verschillende groepen in België die abso luut afwijzend staan tegenover een deva luatie van den franc en met hand en tand voor het behoud van den gouden stan daard in België strijden. De mogelijkheid van een korten levens duur van dit kabinet is dus geenszins uit gesloten. „D!e heer Franck, gouverneur van de Nationale Bank, zou bereid zijn een re geering te vormen voor de verdediging van den franc, indien de regeering van de -devaluatie in de minderheid werd ge steld. Hij moet hebben verklaard, dat de de valuatie vol-strekt, zonder dat daarvoor -de minste twijfel bestaat, nog steeds te vermijden is en het behoud van den franc nog steeds mogelijk. Het wachten blijft dus nog op de uit spraak van het parlement. Eerst dan zal de zekerheid rond den belga definitief kunnen terugkeeren. De financieels Kamercommissie heeft het wetsontwerp nopens het monetaire statuut met 16 tegen 8 stemmen en een blanco stem aanvaard en het wetsont werp tot verleenen van speciale volmacht vo-o-r een jaar aangenomen met 14 tegen 9 stemmen en 2 onthoudingen. De Kamer heeft besloten de behande ling van de twee wetsontwerpen te koppe len aan de bespreking van -de regeerings verklaring. De discussie werd onmiddel lijk begonnen en zal ononderbroken wor den voortgezet tot aan het einde van de nachtzitting, de stemming zal wo-rden gehouden. De socialistische Kamerfractie zal haar vertrouwen uitspreken met uitzondering van één of twee leden, die blanco zullen stemmen. De katholieke fractie geeft haar leden -de vrijheid naar eigen inzicht te stem men de meerderheid zal zich vermoede lijk vóór de regeering uits-preken. De Kamer heeft het wetsontwerp, waarbij aan de regeering een voorloopig crediet wordt toegestaan, met 133 tegen 11 stemmen en 1 blanco goedgekeurd. HITLERS EISCHEN. Het is mogelijk thans de algemeene ba lans op te stellen van de eischen en denk beelden, die Hitier ter kennis van Simon en Eden heeft gebracht. Duitschland eischt gelijkheid van be wapening in de lucht met Frankrijk en Engeland, onder voorbehoud, dat deze landen een luchtmacht onderhouden, die ten minste gelijk is aan die van Rusland. Op vlootgebied, zoo gaf Hitier te ken nen, zal hij zich niet beperken tot 400.000 ton, maar eischt hij absolute pariteit met Frankrijk. Het Duitsche" leger zou worden bepaald op 550.000 man. Met elke vermindering zou een vermindering der andere weste lijke legers gepaard moeten gaan. De Duitschers zouden overigens de su perioriteit hebben erkend van hun lucht vloot, welke die van Engeland reeds met een derde overtreft. Het Rijk weigert de onveranderlijkheid van zijn oostelijke grenzen te erkennen, Men is van meening, dat de inlichtingen omtrent het vernietigen van den Pool- schen corridor en de wijziging van de Tsjechoslowaaksche grens het uiteinde lijke doel van Duitschland is. Het pact ter waarborging van de Oostenrijksche onafhankelijkheid zou volgens Hitier dan den invloed van Rome moeten breidelen en rekening houden met den wil van de Oostenrijksche bevolking om zich bij het Duitsche Rijk te voegen als deze wil dui delijk tot uiting wordt gebracht. Hitier weigert een stelsel van weder- zijdschen bijstand in Oost-Europa. Ten slotte eischt het Rijk teruggave der ko lonies. Als aan deze eischen is voldaan zal het Rijk den terugkeer naar Genève kunnen overwegen, Bovendien staat vast, dat Hitier het denkbeeld van een BritschTÜuitsche „En tente" heeft geopperd, dat door de En- gelschen van de hand is gewezen. De kerkstrijd in Duitschland, De rede van Minister Frick in Neuren berg heeft in Berlijn grooten indruk ge maakt. Het „Berliner Tageblatt" neemt aan, dat een besluit van de Rijksregeering nu spoedig zal volgen en dat het Rijk zijn standpunt der neutraliteit zal wijzigen en evenals in Juni 1933 actief in het kerk- conflict zal ingrijpen. Het ziet er dus naar uit of Rijksbis schop Müller, ondanks de geïsoleerde po sitie toch nog met staatshulp zijn zin zal doorzetten. Wij hebben er vroeger al eens op gewezen, dat hij op het vertrouwen van Hitier steeds gerekend heeft en de stelling verkondigd, dat de oppositie op den duur toch tot hem zal terugkeeren. Het wil ons toeschijnen, dat de Staat op het punt staat, zich op gevaarlijk ter rein te begeven. Tegelijkertijd komt het bericht, dat vele Katholieke geestelijken, kloosterbroeders en nonnen wegens deviezensmokkelarij gevangen genomen zijn. De spanning tus- schen rijk en Katholieke geestelijkheid, die reeds lang latent was, ofschoon niet zoo op den voorgrond dringend als op het gebied van de Protestantsche kerk, zou door deze nieuwe gebeurtenis even eens acute vormen kunnen aannemen, al is het misdrijf hier van blijkbaar niet kerkelijk karakter. De militaire dienst in Duitschland. Volgens berichten uit zekere bron zou het D'uitsche kabinet gisterenmiddag de wetten betreffende de uitvoering van den militairen dienstplicht hebben aangeno men, voorzien in de conscriptiewet van 16 Maart. Men verwacht evenwel, dat de publicatie dezer maatregelen zal worden uitgesteld o-m redenen van buitenlandsche politiek. Eden bij Staiin. Eden heeft het aangekondigde onder houd met Stalin gehad, dat meer dan een uur duurde. Het droeg het karakter van de grootste hartelijkheid, volgens verkla ringen uit Sovjetkringen. Na afloop van het onderhoud bracht Eden een bezoek aan het Kremlin. Volgens mededeelingen uit de best in gelichte 'kringen heeft Eden bijna volko men de vrees, welke in de Sovjetkringen heerschte, dat Engeland zich zou laten verleiden om Duitschland vrijheid van actie te laten in 'het Oosten, weggenomen. Korte Berichten. Te Innsbruck is een geheime co-m- munisteno-rganisatie ontdekt. 50 commu nisten werden gearresteerd. Verder ge lukte het, een illegale drukkerij op te spo ren, waar behalve pamfletten ook een dagblad „De Roode Volkskrant" als or gaan van de communistische partij in Tirol, werd gedrukt. - Aan de „Matin" wordt het volgen de uit Berlijn gemeld: „Men sprak gis teravond in bepaalde politieke kringen over de mogelijkheid, dat Von Ribbentro-p bij Hitler in ongenade is gevallen. Men acht hem verantwoordelijk voor indiscre ties, welke hij begaan heeft tegenover En- gelsche journalisten tijdens de Duitsch- Engelsc'he besprekingen. MINISTER Dr H. COLIJN. Lichte operatie ondergaan. De Minister-President 'heeft gisteroch tend in -het ziekenhui-s Bronovo te Den Haag een lichte operatie on-dergaan. De patient maakt het naar omstandigheden buitengewoon goed en de -genee-sheeren zijn -zeer tevreden. De eerste -dagen kan geen bezoek worden -ontvangen. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan E. H. van den Helm, op zijn verzoek, met ingang van 31 Maart 1935, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Amster dam. De benoeming tot reserve-luitenant. In e-en vergadering van de commissie voor georganiseerd overleg personeel Landmacht (A. 'Officieren) werd een ont- werp-wijziging van de wet voor het reser- ve-pensoneel der landmacht 1905 bespro ken, welke wijziging ten doel 'heeft -den -datum van benoeming tot reserve-tweede- luitenant te verschuiven. 'Ofschoon men zich met de toe-lichting op de wetswijziging niet in alle opzichten kon vereenigen, werd -door de groote meerderheid der organisaties de bedoe ling der wijziging toegejuicht. Bond van J. V. op Geref. Grondslag. In de laatstgehouden Bondsbestuurs- vergadering van den Ned. Bond van Jon- gelingsvereenigingen op Geref. grondslag, deelde de Bondsvoorzitter, de heer A. Zijl stra die -dit jaar als Bondsbesluurs- lid periodiek aftreedt mede zich niet meer herkiesbaar te stellen. Nu het Bondsleven aldus motiveer de de beer Zijls-tra -deze beslissing - door geen enkele belangrijke kwestie wordt be roerd, als gevolg waarvan een wisseling van Bondsvoorzitter moeilijkheden zou kunnen geven, acht hij den tijd gekomen uit het Bondsbestuur te treden. De tweede Bondsvoorzitter Dr K. Dijk herinnerde aan -de groote verdiensten van den heer Zijlstra, niet het minst toen na het aftreden van Dte J. E. Vonkenberg het voorzitterschap van den Bond in zijn handen werd gelegd. „Nederland en Oranje". Het Maart-nummer van „Nederland en Oranje", het orgaan van het Verband van A.R. propaganda-clubs, beslaat ruim 50 bladzijden. Het is geheel gevuld met „grepen uit het politieke debat in de Tweede Kamer". Voor hen die belangstel len in het politieke leven een leerzaam nummer. UITSMELTING VAN ZWARE VARKENS. De Nederlandsche Veehouderij Centrale zal, zoo vernemen wij, de volgende week o-vergaan tot het doen uitsmelten van een deel van den grooten voorraad zware var kens welke het vorige jaar door de -Cen trale zijn overgenomen en in koelhuizen ingevroren. Deze maatregel is een gevolg van de toenemende moeilijkheden welke de export naar Duitschland in verband met de clearing ondervindt. De Nederlandsche Veehouderijcentrale heeft zooals bekend in den loop van het vorige jaar een groot aantal zware var kens uit de markt genomen met de bedoe ling steun te verleenen aan de kleine boeren, daad een sterke prijsdaling viel te verwachten. Gelijk bekend, is de uitvoer van bacon uit Nederland naar Engeland de laatste jaren tengevolge van contingenteerings- maatregelen sterk terug geloopen. In '32 bedroegen zij nog 49.856.000 K.G. tegen slechts 30.921.000 K.G. in 1934. Deze ver mindering van den bacon-export had het vorige jaar tengevolge, dat een groot aan tal varkens niet op het exportgewicht kon worden afgenomen. De-ze varkens kwamen dus later in het jaar als welgedane, zware varkens op de markt. Vooral voor de kleine boeren, die in de varkenshouderij nog een eenigszins rede lijk bestaan vonden, dreigde het feit, dat een deel van hun varkens niet op export gewicht kon worden afgenomen en uitge dijd tot zware varkens, te lage prijzen op zouden brengen, funest te worden. D'e regeering stond dan ook, wilde zij den boeren steun verleenen, voor de noodzaak over te gaan tot het uit de markt nemen van de zware varkens. En kele malen ging de veehouderij-centrale daarom over tot den aankoop van derge lijke varkens. De maatregelen hadden slechts ten doel steun te verleenen aan voornamelijk de kleine boeren. Men stond nu eenmaal voor de noodzakelijkheid onder alle om standigheden voor een behoorlijk prijs peil te zorgen. Het terugloopen van den export van varkens, vleesch en bacon maakte dit echter steeds moeilijker, zoo dat de Veehouderij Centrale zich tenslot te genoopt zag een groot kwantum zware varkens uit de markt te nemen. De overgenomen varkens werden voor ■het grootste gedeelte ingevroren en in koelhuizen inNederland, voor een deel ook in Duitschland, opgeslagen. De vee houderij-centrale koesterde, to-en zij tot het invriezen overging, de verwachting, de varkens regelmatig naar Duitschland te kunnen spuien. Dit land is immers een belangrijk exportgebied voor onze var kenshouderij geweest. No-g in 1934 werd daarheen b.v. 12 millioen K.G. gezouten spek geëxporteerd. Ook het met Duitsch land afgesloten handelsverdrag voorzag in den export van een behoorlijk kwan tum varkensvleesch en spek. 'Doo-r die verwachtingen hebben de steeds toenemende clearing-moeilijkheden in middels een streep gehaald. Het in het laatste kwartaal van 1934 on rustbarend stijgende tekort op de Neder- landsoh-Duitsche clearingrekening heeft er toe geleid, dat onze regeering maat regelen 'heeft genomen om den export naar Duitschland te beperken. Sedert 1 Januari j.l. wordt op al onze exportpro ducten naar men weet een reductie-per centage toegepast, en met ingang van 1 April wordt dit percentage no-g vergroot. Ook de varkensvleeschexport wordt daar door sterk getroffen. D'e veehouderij-centrale zag zich dus geplaatst voor de moeilijkheid andere mo gelijkheden te vinden om van haar groo ten voorraad ingevroren varkens, onge veer 60.000 stuks, af te komen. Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de tolheffing op de bruggen. Uitsmelting van zware varkens. Dr Colijn onderging een lichte operatie. Typhusbesmetting door garnalen uit Ar- nemuiden? Buitenland. D'e Fransche Kamer wil niet naar buis. D'e kerkstrijd in Duitschland. Regeeringscrisis in Spanje. D'e devaluatie in België. Groote meerder heid voor de Belgische re-geering. Hitiers eischen. Het is daarom, dat nu getracht zal worden door uitsmelten van een deel der varkens, welke het langst ingevroren zijn, den voorraad te doen verminderen, een oplossing welke bij het debat over de be grooting van het landbouwcrisisfonds in de Tweede Kamer ook reeds ter sprake i.i gebracht. De vetsmelterijen zijn nu in de gelegen heid gesteld op door de Veehouderij-cen trale gestelde voorwaarden in te schrij ven. Deze voorwaarden behelzen o.m., dat 't werk moet geschieden onder toezicht van een controleur van de centrale, en dat per week een minimum van 10.000 K.G. hetgeen neerkomt op ongeveer 60 var kens, moet worden verwerkt. De varkens worden aan de hoogste inschrijvers toe gewezen. De volgende week wordt nu begonnen met het uitsmelten van een kleine dui zend der oudste ingevroren varkens. D'e daardoor te verkrijgen reuzel is uitslui tend voor den export bestemd. De centra le verwacht voor dit product beter een markt te kunnen vinden dan voor de in- ■gevror-en varkens, omdat men voor de reuzel niet hoofdzakelijk op Duitschland is aangewezen. Clubkampioenscliap van den Zeeuwschen Dambond. Ie klas-seGoes I«Souburg I. i. M. J. Jeremiasse—W. Boogaard 11; 2. H. M. Slahbeko-orn-E. Bronsema 2O; 3. F. den HertogS. v. Eenenaam 11; 4. J. v. Calmthout-Jac. Boogaard 2O; 5. K. L. KramerL. Labruyère 11; 6. Jac. Sn-oodijkL, Leijnse 11; 7. A. J. Hen- dri'kxM. 'de Ru 2O; 8. L. DekkerJ. Janise 2—0; 9. G. -SchrijverW. Cysouw 11; 10. A. J. HoogestegerM. Bakker 02. Uitslag 137. Hierdoor is Go-es I kampioen. Het wa-s een prac'ht-prestatie om met zulke sprekende cijfers van Souburg te winnen. Na 10 jaar is het Goes eindelijk «gelukt beslag te leggen op den eere-titel. 2e klasse 'Go-es IIVlissingen II 1. G. Ho-o-ge-stegerJ. Bor-sselaar 0—2; 2. G. v. 'd. Z-and-e«F. de Krijger 02; 3. B. MagchielseA. v. Bloppoéi 11; 4. G. Karel-se-G. v. Hoorn 02; 5. M. de Jonge«W. S-ohou'ten -de Jel 20; 6. P. v. Liere'G. Sturm 02; 7. St. Stein- meyerO. H-ellin-ga 1-1; 8. J. -de Jonge -A. v. d. 'Struicik 20;9. J. M-an-ge«W. Luwema O2; 10. A. RemijnseJ. F. Jonge 2O; uitslag 812. Vlissingen (heeft aan de verwachtingen beantwoord en met mooie cijfers gewon nen. Autobus-concessie. -Ge-dep. Staten hebben ingewilligd het verzoek van C W. Versloot te Yerse'ke en -het -verzoek van L. K. Kramer en E. J. van der Peijl, beide verzoeken om overschrijving van de destijds aan den eerstgenoemde verleende ver-gunning voor een dagelijksehen auto- busdienst van Yerseke over Kapel-Ie en Kloe-tinge naar Goes en omgekeerd, op naam van de laatstgenoemden. Uitzaai van Fransche oesters in België en Enge land. Men schrijft aan de Tel. uit Yer seke Dit jaar werden -door de Engelsche oestermaatsc-happijen weer zeer groo-te hoeveelheden Fran-sdhe zaai-oesters uit gezaaid, zelfs no-g belangrijk meer dan verleden jaar. Zoo vernemen wij u:t be trouwbare bron, dat alleen de Seasalter Oyster Fishery Compagnie 'dit jaar niet minder dan 14 millio-en Fransche zaai- oesters aangekocht -heeft met een gewicht van 40 tot 60 k-g. p-er 1O0O. Dit heteekent dus, -dat in het volgend seizoen de ver koop van ons ZeeuwsCh pro-duct o-p de Engelsche markt zeer weinig kans van slagen zal hebben. Ook de verkoo-p naar België laat zich -zeer ongunstig aanzien in verband met het uitzetten van groote 'hoe veelheden Fransc'he zaailoesters te Nieuw- p-o-ort. Men spreekt van 3 millioen stuks. Misschien zou er nog wat ie redden zijn, als de exporteurs hier weer de vrije hand 'hadden en de concurrentie tegen de Fran sche oesters konden opnemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1