Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Het zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle. Hoe het er nu uitziet. Alvorens nadere mededeelingen te doen over het verloop van de plechtigheid van Maandag, willen wij in het kort een en ander over de verbouwing en de nieuwe inrichting mededeelen, zooals wij die gis termorgen onder de deskundige voorlich ting van den architect, den heer G. de Groot Jr. uit Hilversum in oogenschouw hebben kunnen nemen. aanvankelijk heeft men gedacht aan een uitbreiding in de richting van het bosch, doch daar had men voor het be oogde doel geen ruimte genoeg in den grond, eigendom der stichting. Toen heeft men door ruiling van eenigen grond met den heer Sommerhoff en het dempen van een sloot een afscheiding met de bjsschen ter zijde van het oude huis kunnen berei ken, en een terrein gekregen waarop men den grooten nieuwbouw tot stand beeft kunnen brengen. in het oude gebouw heeft men een f'.inke speelzaal kunnen maken, waar vroeger het verblijf der kinderen was en tevens een flinke eetzaal, terwijl de daar- vojr liggende veranda nu kon verdwijnen en in de eerstgenoemde zaal meer licht en luc^t kan binnenkomen. lo greote verbetering is de geheele ge- lijkvioersche bijbouw. Hier heeft men v.er groote zalen, twee aan twee bijeen in een der door een binnenplaats ge scheiden vleugels, iedere keer een voor de jongens en een voor de meisjes en ge scheiden door een zusterkamer van waar uit de dienstdoende zuster de beide zalen kan overzien. Kleinere vertrekken gren zen er aan vcor kinderen met gewrichts- t.b.c. of dergelijke en dan ontbreken ook niet de vertrekjes voor tijdelijke afzonde ring van kinderen met lichte ongesteld heden en een nog verder weggelegen iso latiekamer voor een eventueel ernstiger patiëntje. Voor een der zalencombinaties ligt de groote veranda, waarin de thans ruim 40 kleinen, grootendeels op gemakkelijk op vouwbare klapbedden van de buitenlucht lagen te genieten. Le zalen zijn alle ingericht op de meest hygiënische wijze. Voor het wasschen moeten de kinderen naar een der badka mers, waar rijien met waschtafels hen wachten. Natuurlijk zijn er ook verschillende ba den. De zalen zijn helder en vroolijk ge schilderd, voorzien van beneden-kunst licht om het de zusters mogelijk te maken er zich te bewegen zODder dat de kinde ren last hebben van het licht. De deuren zijn naar buiten opvouwbaar, zoodat zij geheel open kunnen. In de gangen zijn ook nog deuren, die toegang geven tot de dokterskamer van de oude is een laboratorium gemaakt dio het dr Vaandrager gemakkelijker maakt onderzoekingen te doen en de klei nen te behandelen, terwijl aan de andere rijde van den gang een hoogtezon-vertrek io gemaakt. oor de veranda is een groot grasveld vrijgehouden, dat door een heg van den straatweg is gescheiden. De toegang tot het terrein is nu alleen maar aan de zijlde van den weg, die naar de bosschen leidt en waarop ook Westhove uitkomt. De plechtigheid. Toen gistermiddag de ongeveer 120 ge- noodigden, dis waren gekomen, plaats hadden genomen in de voor ontvangzaal ingerichte speelzaal van het oude gebouw, leidde mevrouw van der HaveLucieer, de secretaresse-penningmeesteresse, de hooge gast, mevr. Quarles van Ufford, binnen. Deze mocht uit handen van een der kleine, in 1 et gesticht verpleegde meisjes, een fraaie bloemenhulde in ont vangst nemen. Direct daarop opende dr Orbaan de bijeenkomst, heette allen welkom, in de eerste plaats mevrouw Quarles, waarbij hij zijn spijt uitsprak, dat de Commis saris der Koningin niet aanwezig kon zijn. Ook waren verhinderd de directeur- generaal der volksgezondheid, de heer Lietaert Peerbolte, en de heer Eijkel, hoofdinspecteur. Doch spr. kon wel ver welkomen de inspecteurs de hgeren Bant- jes en Putto. Speciaal verwelkomde spr. de vertegenwoordigers van de Zeeuwsche ereeniging tot bestrijding der t.b.c., waarvan het bestuur te beschouwen is a:s de Raad van Commissarissen en de voor- zit'er, de heer van Woelderen, als 'oe- ziende voogd van de stichting; verder het lid van Ged. tStaten, den heer v. d. Putte; burgemeesters, besturen van zieken huizen, en instellingen van weldadigheid, van de aid. "Walcheren, van de Mij. tot bevordering van de geneeskunde enz. Nadat dr Orbaan zijn reeds vermelde rede had gehouden, ging men naar de hal, waar mevrouw Quarles van Ufford de Zeeuwsche vlag wegtrok van voor de door den heer Lensvelt ontworpen in roestvrij staal uitgevoerde gedenkplaat. De mooie, eenvoudige plaat bevat de volgende inscriptie: „Ter herinnering aan mejuffrouw E. D. van den Broecke, die op 15 April 1909 het Zeehospitium Zon neveld heeft opgericht. Geplaatst bij de inwijding van het nieuwe gebouw op den 25en Maart 1935." Toen deze daad van piëteit was ver richt, begaf men zich weer naar de ont vangzaal, en sprak dr Orbaan de hoop uit, dat nog vele kinderen van de in richting zullen kunnen profiteeren. De heer G. van de Putte bracht namens het provinciaal bestuur den dank over voor de ontvangen uitnoodiging. Het heeft steeds groote belangstelling als het er om gaat leniging van het lijden te brengen en daarom heeft het steeds steun verleend aan de bestrijding der t.b.c. Spr. hoopte, dat onder Gods zegen, nog vele kinderen in Zonneveld herstel van ge zondheid zullen mogen vinden. De heer G. A. van Woelderen sprak als voorzitter van de Prov. Zeeuwsche Vereen, tot Bestrijding der T.B.C. De banden tusschen de vereeniging en de stichting zijn zeker hecht en zij iheeft haar beste werkers aan de stichting af gestaan. Waar kleine geschenken de vriend schap onderhouden bood spr. een blijvend geschenk aan als blijk van het symbool van steeds krachtiger banden. Het betrof een voorzittershamer, waarop gegraveerd staat, dat hij door den voorzitter van de Prov. Vereen, tot bestrijding van de t.b.c. is aangeboden aan den voorzitter van Zonneveld op 25 Maart 1935. De volgende spTeker was de inspecteur van de Volksgezondheid, de heer J. G. Bantjes, die namens de inspectie dank bracht voor de prettige samenwerking, waarop ook dr Orbaan reeds zijnerzijds gewezen had. Spr. heeft reeds een kijkje genomen en kan verzekeren, dat de in richting de verwachting der inspectie in alle opzichten overtreft. De heer dr C. F. Koch, vice-voorzitter van de afd. Walcheren van de Mij. tot bevordering der geneeskunst, zeide, dat de Walchersche doktoren het prettig vinden, dat er nu meer plaatsen op Zon neveld beschikbaar zijn. Het is goed dichtbij zulk een stichting te hebben. De heer M. Fernhout, burgemeester van Middelburg, zeide, dat ook het ge meentebestuur van Middelburg het zeer waardeert, dat er zoo dicht bij zulk een instelling is. Spr. wees er verder op, dat Oostkapelle zoo bevoorrecht is door de heerlijke natuur. Spr,. wenscht het be stuur geluk namens het gemeentebestuur en naar hijl meende ook namens vele ouders wier kinderen hier herstel van gezondheid vonden. De heer L. J. v. Voorthuasen wenschte als burgemeester van Domburg ook het bestuur geluk. Destijds was het dr Mezger, die bezwaar had tegen de vestiging zoo dicht bij Domburg. Uit brieven bleek, dat er angstige badgasten waren. Maar de vrees is thans reeds lang voorbij1. Spr. hoopte, dat de stichting nog jaren lang en steeds meer aan het doel mag beant woorden, dat de edele geefster heeft be doeld,, n.l. het helpen van herstellende kinderen. De burgemeester van Oostkapelle, jhr W. Z. v. Teijlingen, ging terug naar 1909 toen op dezelfde plaats de opening van Zonneveld plaats had. Er was wel ver schil: minder aanwezigen, een stichting van heel wat bescheidener proporties, en vooral men had toen nog de nobele stichtster in het midden, mejuffrouw van den Broecke, stralend van geluk, dat ein delijk was bereikt, hetgeen zij zich reeds jaren had voorgesteld. Begaan met het lot der kinderen, had zij de mooie ge dachte een groot deel van haar fortuin te besteden voor de bereiking van haar doel. Spr. schetst wat een werk en moeite zij zich daarvoor op den hals heeft ge haald. En dat terwijl zij1 het zoo heer lijk rustig kon hebben en volop van het leven kon genieten. Mej. v. d. Broecke liet zich door de tegenwerking niet ont moedigen, en zij heeft 20 jaar met vol doening op Zonneveld kunnen arbeiden. Spr. herinnerde aan hetgeen waarmede hij in 1909 besloot: „Al wordt U geen eerezuil van steen of marmer opgericht, in de harten der in Uwe inrichting ver pleegde kinderen, en van hunne ouders zal een eerèzuil gebouwd worden, die steeds zal blijven bestaan." Spr. eindigde met allen, die voor of op Zonneveld werken, op te wekken voort te bouwen op de deugdelijke fundamenten door de nobele stichtster gelegd. De heer dr B. Vaandrager stond ook voornamelijk stil bij het werken van me juffrouw van den Broecke gedurende 20 jaar als hoofd van Zonneveld. Hij denkt terug aan dien goeden ouden tijd van de oprichting van het Zeehospitium. Mejuf frouw van den Broecke was een moeder der kinderen. Zij had een hart van goud. Toch meende ze altijd nog tekort te ko men en dit spoorde haar aan steeds voort te werken. De heer C. M. v. d. Broecke uit Aar denburg, verzekerde dat hij en zijn echt- genoote het een voorrecht achtten als fa milieleden van mej. v. d. Broecke aan wezig te mogen zijn. De architect, de heer C. de Groot Jr. bracht dank voor de groote medewerking en vriendschap, die hij van bestuur, di rectrice, zusters en uitvoerders heeft on dervonden en voor de gastvrijheid, die hij en de opzichter, de heer de Wilde, steeds op Zonneveld vonden. De voorzitter, dr Orbaan, meende met een algemeen woord van dank aan alle sprekers en een bijzonder aan den heer v. Woelderen 'voor het aangeboden ge schenk, te kunnen volstaan en noodigde allen uit in drie groepen de inrichting te bezichtigen. Met groote belangstelling hebben de da mes en heeren het geheel in oogenschouw genomen. Na de rondwandeling werden verver- schingen aangeboden. Niet alleen door persoonlijke aanwezig heid hebben velen blijk van hun belang stelling gegeven, anderen deden het door schriftelijke of telegrafische gelükwen- schen. Ook waren er, die zich hielden aan het „zeg het met bloemen", onder hen was een drietal, dat vroeger tal van jaren tot het personeel van mejuffrouw v. d. Broecke heeft behoord. De heer Densvelt had niet alleen deze bloemen, maar ook vele planten keurig geschikt. Bij deze bloemenlegging was ook tegen woordig jhr W. Z. v. Teylingen, als bur gemeester van Oostkapelle. Hij heeft met gevoelvolle woorden aan de overledene herinnerd en zijn spijt uitgedrukt, dat zij dezen dag niet heeft kunnen beleven. De West-Zeeuwsch-Vlaamsche duinen. Te Breskens is onder leiding van den heer C. M. van den Broecke uit Aarden burg een vergadering gehouden ter be spreking van de mogelijkheid van bebos- sching der Wesfr-Zeeuwsch-Vlaanische duinen. Aanwezig waren de burgemees ters en enkele wethouders der betrokken gemeenten Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement, vertegen woordigers der betrokken polders en der V.V.V.'s te Breskens, Groede en Cadzand. D'e heer van den Broecke wenschte na te gaan of alleen bebossching, dan wel ont sluiting der kuststreek ten doel moet worden gesteld. Wethouder de Vlieger uit Groede merkt op, dal het moeilijk zijn zal de Groesche duinen in het plan te be trekken, gezien de eigenaars Belgen zijn en bovendien het groot aantal konijnen de ontwikkeling der beplanting onmoge lijk zal maken. Na discussie werd men het er over eens ach alleen de bebossching der duinen ten doel te stellen. Aan ont sluiting der kuststreek wordt reeds vol doende aandacht geschonken door de Rij wielpad-commissie en de opgerichte af- deeling van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. Om tot bebossching te komen werd gedacht aan de werkver schaffing, terwijl ook op de medewerking van de grondeigenaars van de Ned. Heide Mij. en van het Staatsboschbeheer zou worden gerekend. De aanplantingen zijn zeer goedkoop. Wellicht zijn de benoodig- de gelden te verkrijgen van het Werk fonds 1934, en zoo niet dan kon nog al tijd bij de gemeenten of bij het Rijwiel fonds voor subsidie worden aangeklopt. Ten slotte wordt een studiecommissie be noemd, bestaande uit: één vertegenwoor diger der betrokken V.V.V.'s, burgemees ter Leenhouts van Retranchement voor de gemeenten en de heeren Bécu en van den Broecke als deskundigen. De moeilijkheden met den frank. Het geldelijk verkeer tusschen België en Nederland is er tengevolge van de ge beurtenissen met den frank niet gemak kelijker op geworden. Aan eiken trein van België naar Nederland wordt een scherpe controle uitgeoefend om reizigers, ie meer dan 1000 frank met zich dragen er aan te herinneren, dat dit bedrag het maximum is, dat mee naar Nederland mag worden gevoerd. Het meerdere, dat men bij zich heeft, moet in België achter blijven. Zij, die van Nederland naar België rei zen en meer dan 1000 francs op zak heb ben moeten 'dit 'laten noteeren op een spe ciaal 'biljet, anders wordt hun dit geld bij terugkeer afgenomen. Voor de arbeiders, die in België werken en slechts om de paar weken naar huis gaan, is dat wel bijzonder lastig, terwijl ook de handel er door wordt gehandicapt al vindt deze dikwijls genoeg een middel om zich te redden. Moeilijk is het echter als men voor een wagen met goederen aan het douanekan toor een waarborgsom moet storten, het geen vooral Zaterdagmiddag bleek, toen de bankkantoren waren gesloten. Franken werden 'bij de Nederlandsche grenskan- toren niet aangenomen en geen mensch in de Belgische noch de Nederlandsche grensgemeenten durfde het aan franken te wisselen voor guldens. In België is het wisselen verboden, terwijl particulieren er niet aan durfden. Zoo kon het gebeuren, dat Zaterdag middag aan de grenskantoren diverse vrachtauto's strandden, die geen Neder- landsch geld konden betalen en ook geen kans zagen te wisselen. Zij bebben er uren gestaan, keerden daarna in een enkel ge val terug of wisten de zaak tenslotte in bet reine te brengen met de afnemers der goederen in Nederland. Wildschadecommissie. Dë Minister van Econ. Zaken heeft: I. aan Ir 'G. Stevens te 's-Gravenhage zatter van de wildschadecommissie voor Zeeland. In zijn plaats is benoemd Ir A. Ovinge, tijd. adjunct-Rijkslandbouwconsulent te Goes. Vreemdelingenverkeer. Medewerking is ingeroepen en door het voorloopig bestuur van de Prov. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer reeds toege zegd om uit geheel Zeeland gegevens te verstrekken aan en een trip in elkaar te zetten voor den verzorger van een door een bekende firma in ons land uit te ge ven werkje over Zeeland, zooals zij dit reeds van andere deelen van het land deed. Zeker een goede inzet voor het wer ken der jonge Provinciale vereeniging. Vlissingen. Onder zeer groote belang stelling uit het Zuidelijk deel van "Wal cheren vond gisteravond in de Geref. Kerk in de Paul Krugerstraat te Vlis- singen voor het Verbond van den Vrijw. Landstorm de vertooning plaats der ge luidfilm „Sluit de gelederen", propagan dafilm in vier afdeelingen, vervaardigd in opdracht van de Nat. Landstorm-com missie. Met autobussen waren de landstormers met hun dames in grooten getale naar Vlissingen gekomen, terwijl ook van Vlis- singen, Middelburg en Souburg velen aanwezig waren. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld met een enthousiaste menigte. Verschillende autoriteiten waren mede aanwezig. Te half acht opende de heer P. G. Laer- noes namens de Prov. Commissie de bij eenkomst, en heette de aanwezigen wel kom. Hij wees op het groote succes van deze avonden: er zullen er negen gehou den worden in verschillende plaatsen van Zeeland. Het wil heel wat zeggen in dezen tijd, nu zooveel vergaderingen staan in het teeken van de stoffelijke nooden, dat er op deze bijeenkomsten zooveel begees tering is voor de zaak, waarvoor men wat geven moet. Welk een voorrecht is het, dat wij in ons land hebben ruim 84.000 geoefende landstormers, die op de bres staan voor de handhaving van het gezag. De Bijz. Landstorm is een nationaal bezit, is product van Nederlandschen bo dem, in tegenstelling met zooveel wat zich nationaal noemt, doch import is uit het buitenland. Hierna werden door alle aanwezigen staande twee coupletten van het „Wilhel mus" gezongen. Na een mooie natuurfilm volgde de film van den Landstormdag te Vlissingen in 1934 en daarna de film „Sluit de Ge lederen"', verdeeld in vier afdeelingen. Overste Bierman sprak het slotwoord. Het aantal werkloozen te Vlissingen neemt nog geleidelijk af en is thans tot 1179 verminderd, dat is 42 minder dan de vorige week. Onder de 1179 ingeschreve nen zijn 101 werkzaam in de werkver schaffing. Kloetinge. Donderdag a.s. om 6 uur vergadert de Raad dezer gemeente. B. en W. stellen voor aan de Vereen. Eigen Erf te Goes een voorschot te verleenen in gevolge de Landarbeiderswet voor stich ting van een plaatsje voor W. L. Hirdes aan den Manneeweg (Noordhoek) tot ten hoogste f 3145. Idem voor G. Hollestelle Johz. aan den Molenweg voor ten hoogste f2785. Even als bij' vorige verleeningen wordt voor gesteld de boete bij vervreemding of ver zwaring van de onroerende goederen door Eigen Erf te Goes te voldoen op f 1000 te bepalen. Voorstel tot verlenging van het gasbui- zennet in den Achterweg. Voorstel tot vernieuwing van een ge deelte Schoolstraat met inbegrip van aan leg van trottoirs en kosten van rioleering. (Kosten geraamd op f 2700.) Voorstel tot verbetering der rioleering op het Kerkplein nabij de muziektent en vervanging der keien door een klinker bestrating. Kosten geraamd op f 1500. Voorstel de geldende steunregeling, wel ke eind Maart afloopt te verlengen tot 2 Mei a.s. Benoeming leden Hoofdstembureau voor de verkiezing voor leden van den gemeenteraad. Voorstel om aan de Boerenleenbank te Kloetinge te verzoeken de rente van een geldleening thans nog groot f 5400 met een nader overeen te komen percentage te verlagen. De rente bedraagt thans nog 4,5 pet. Kapella. In algemeeue ledenvergade ring kwam het Comité voor Ghr. Winter- lezingen onder voorzitterschap van dhr F. P. de Graaf bijeen. Het ledental was volgens het jaarver slag van den secretaris den heer P. Bos telaar eenigszins achteruit gegaan. Toch is er weer hoop van opleving, dank zij enkele goede winierlezingen in den afge- loopen winter. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten f 115.36 bedroe gen, de uitgaven f 84.13, zoodat het kas saldo f 31,23 bedroeg. Herkozen werd het aftredend bestuurs lid dhr P. M. Keim en gekozen in do plaats van dhr P. Fraanje dhr J. Joos- sen. Besloten werd voor 1935/'36 drie spre kers te doen optreden en wel in de maan den December, Januari en Februari. Oudelande. Gisteravond was hier een vergadering vanwege de N. S. B., waar als spreker optrad dhr Stet, die door dhr Koert van Wolf aartsdijk werd ingeleid. Spr. heeft getracht de beginselen der N. S. B. uiteen te zetten, doch duidelijkheid ontbrak. Wél critiek op de regeering enz. in overvloed. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een 4-tal personen gebruik gemaakt. De spreker zeide niet te gelooven dat in Oudelande de N. S. B.-beweging spoedig ingang zal vinden, maarbet komt well Een 60-tal personen waren aanwezig. Driewegen. De landbouwer M. alhier was bezig met zijn zoon om palen in de weide te slaan. Plotseling vloog de hamer van den steel. M. kreeg die tegen het hoofd. Hij zakte bewusteloos ineen, doch kwam spoedig bij. Dr Folmer verleende de eerste hulp en constateerde een lichte hersenschudding. De toestand is redelijk goed. Oostkapelle. De datum van stemming voor leden van den Gemeenteraad is door B. en W. vastgesteld op Woensdag 26 Juni a.s. Aagitekerke. Alhier is een comité ge vormd bestaande uit de heeren J. Moens en P. de Visser en de beide hoofden der school J. Birza en J. Bouman. Het doel is te collecteeren in de gemeente voor een op te richten gedenkteeken voor wijlen H. M. Koningin-Moeder. Colijnsplaat. Gisteren vergaderde het comité voor het Nationaal Koningin-Moe der Herdenkingsfonds. De collecten heb ben opgebracht f 170. De voorzitter L. P. Maas sprak zijn dank uit aan de col lectanten en aan de inwoners, die hun bi; dragen schonken tot steun van on- en minvermogende tuberculoselijders. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Siddeiburen, S. de Vries te Nieuw-Amsterdam. Aangenomen naar Giethoorn, J. J. Vet C.Nz., cand. te Amsterdam. Naar Zun- dert H. Coolsma, cand. te Brammen. Geref. Kerken. Beroepen te Loenen a. d. Vecht, C. v. Nes, cand. te Amsterdam. Te 's-Graven- hage-Oost, F. de Vries te Mijdrecht. Te Visvliet, A. Kuiper, cand. te Zuidwolde. Geref. Gemeenten. Tweetal te Aagtekerke, J. Fraanje te Barneveld en M. Hofman te Krahben- dijke. Hemt. Ev. Lut'h. Kerk. Tweetal te Den Helder, W. F. ten Hau welaar te Zwolle en J. J. Simons te Gouda. Alg. Doopsgezinde Sociëteit. Drietal te Sappemeer, B. Dufour te IJlst, J, ten Doornlkaat Koolman te Da vos Platz en S. J. v. d. Meulen te Akkram. E m e r i t a a t. Ds Mr B. G. Cladder, Ev. Luth. pred. te Maastricht, heeft tegen 1 Mei eervol emeritaat aangevraagd. Ds J. ten Bruggenkate, Ned. Herv. predikant te Maastricht, heeft tegen 1 Juli eervol emeritaat' aangevraagd. Geslaagd voor het machinistenexa men theoretisch gedeelte van diploma G de heeren F. L. Th. van der Meerendonk, K. Faase en G. G. van Blitterswijk, allen te Vlissingen. Rumoerige vergadering. In de te Puiflijk gehouden jaarvergade ring van de afdeeling Druten'Puiflijk van den N. C. B. is het zeer rumoerig toegegaan. Enkele opposanten richtten heftige ver wijten aan het bestuur en in het bijzonder jegens den voorzitter, dien men er van beschuldigde, 'dat hij met higgemerken zichzelf, zijn familie en vrienden bevoor deelde. Toen de voorzitter aan deze dis cussie een einde wilde maken, ontstond een geweldig kabaal. Hier en daar werd men reeds handgemeen en de verwarring bereikte bet hoogtepunt toen plotseling het licht werd uitgedraaid. Stoelen wer den door de zaal gesmeten en de kachel werd omvergeloopen. Te midden van dit rumoer was er een algemeen gedrang om naar buiten te ko men. De politie werd telefonisch gewaar schuwd, 'doch toen zij ter plaatse ver scheen, was nog slechts de secretaris in de zaal, die zich onder een tafel verbor gen had. Hij had groote moeite zich uit de op en over elkaar gesmeten stoelen te bevrijden. Dit 'geval staat niet op zichzelf. Don derdagavond is in Ewijk-Winssum de jaarvergadering van den N. G. B. gehou den. Ook daar hebben opposanten het woord gevraagd en tegencandidaten ge steld. De voorzitter van deze afdeeling heeft zich weliswaar aan de statuten ge houden, maar hij kon niet verhinderen, dat de op de voorgeschreven wijze candi- daat gestelde personen gekozen werden en herkiesbare zittende bestuursleden niet. In Horssen is op dezelfde wijze gehan- del'd, meldt de Telegraaf. 'Bedorven eten? In een ar beidersgezin te Herten bij Roermond zijn reeds na het ontbijt vijf kinderen in den leeftijd van 2 tot 12 jaar plotseling onwel geworden. D'e ontboden geneesheer con stateerde vergiftiging, de etensresten zijn in beslag genomen. Geld verduisterd. Na een schorsing van enkele dagen is te Alkmaar een 36-jarige ambtenaar van den Rijks waterstaat gearresteerd en in het huis van bewaring opgesloten. Het door dezen ambtenaar, die een bij-kas voor het uit betalen der loonen onder zijn beheer had, verduisterde bedrag is nog niet geheel vastgesteld. Veel vee verbrand. Gis ternamiddag ontstond brand in de groote boerderij van den heer P. R. te Hooge Zwaluwe. Weldra stond het met riet ge dekte woonhuis in lichterlaaie, waarna het vuur oversloeg naar de stallen en de schuren. Boerderij zoowel als woonhuis gingen geheel verloren. Tevergeefs had men nog getracht een deel van het vee te redden. Twintig stuks hoornvee, twee paarden en een varken kwamen in de vlammen om. De schade die aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Het is niet bekend, hoe het vuur ontstaan is. Een liefdesgeschiede nis. Te Bussum heeft gistermiddag de 30-jarige v. d. L. den eveneens 30-jari- gen H. bij een woordenwisseling een mes steek in de rechterborst toegebracht. H. kon het politiebureau nog bereiken, waar bij ineen zeeg. Hij is naar de Majella- stichting vervoerd. De dader werd kort na den aanslag ge arresteerd. Hij bekende de daad te hebben gepleegd omdat de ongehuwde H. met zijn vrouw betrekkingen zou hebben onder houden. Drie kleine kinderen mei moeite gered. In een perceel aan den Voortsweg te Enschedé, bewoond door het gezin T., brak brand uit, ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2