MAANDAG 25 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 148 Buitenland Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws, I Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssingen !0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingebonden mededeelingen 80 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 1075. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0 85. Bij contract belangrijke korting. GRATIS. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN MAART VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Een politiek advies. De N. S. B. zal, zooals bekend, wel aan de Statenverkiezing deelnemen. Niet, om op die wijze de belangen van de verschillende gewesten en hare ingezetenen te bevorderen, maar, zooals de heer Mussert officiéél mededeelde, in het belang van de beweging. Aan de Gemeenteraadsverkiezingen zal de N. S. B. niet meedoen. Voor de gemeentepolitiek heeft zij geen interesse. Het welzijn der gemeenten laat haar koud. In de gemeenteraden moet gewerkt worden. Daar gaat het niet om politieke beschouwingen, maar om het eenvoudige rustige werk, dat niet betaald wordt, maar vaak wel veel inspanning eischt en dat van zoo groote plaatselijke, maar ook nationale beteekenis is. Daarvoor wil de N.S.B. haar krachten niet geven. Alweer, omdat bij haar het partijbelang domineert. De rest laat haar koud. Maar... de N. S.B.-ers zullen toch aan de stembus moeten verschijnen. Daarom is nu van den Leider een poli tiek advies uitgegaan. De heer Mussert adviseert zijn aanhangers te stemmen op de kleine partijen in wie hij in zooverre bondgenooten ziet, dat zij het gezag van de Regeering pogen te verzwakken en het parlementaire stelsel ondergraven. Hoe meer verwarring hoe beter oor deelt de heer Mussert. En daarom moeten de N.S.B.'ers stemmen op den Platte landersband, Nat. Herstel, de partij Ver aart, de H.G.S., de Chr. Dem. Unie en.... de Staatk. Geref. partij'. Het grappige hierbij is, dat de vier eerstgenoemde groepen behoudens groote uitzondering eveneens niet aan de gemeen teraadsverkiezingen deelnemen. Maar dat •is een blunder, die de volgelingen hun Leider niet al te zwaar zullen aanreke nen. Blijven lotver de Staatk. Geref., die zich sterk kanten tegen de Sociale wetgeving en de Chr. Dem. Unie, die op dit gebied nog veel verder wil gaan. De Staatk. Geref., die voorstanders zijn van een sterke weermacht en de G. D. U. die voor vollkomen afbraak van onze weermacht een krachtige propaganda voert Niets is ons te dol, verklaarde inder tijd een vooraanstaand Socialist. De heer Mussert blijkt het hierin met hem eens te zijn. De kabinetscrisis in België. De heer Paul van Zeeland, vice-gou- verneur van de Nationale Bank van Bel gië, die aanvankelijk deel uitmaakte van de vorige regeering-Theunis als finan- ciëel adviseur, doch deze spoedig daarna heeft verlaten, naar verluidt wegens on- eenigheid met den toenmaligen minister van financiën Sap, heeft van den koning opdracht tot kabinetsformatie ontvangen. Deze opdracht is door hem aanvaard. Van Zeeland verklaarde een kabi net van nationale eenheid te willen samen stellen met als voornaamste taak de economische hernieuwing van het land. Van Zeeland zou in zijn pogen geslaagd zijn. Het kabinet zou er als volgt uitzien: Minister-president en minister van Fi nanciën Van Zeeland (R.K.); Binnenland- sche Zaken Pierlot (R.K.); Landbouw, De Schrijver (R.K.) Economische Zaken, Van Isacker (R.K.); Koloniën, Koelman (R.K.); Buitenlandsche Zaken, Forthomme (Lib.); Landsverdediging, Devèze (Lib.); Justitie, Bovesse (Lib.); Openbare Werken, Mer- lot (Lib.); Openbaar Onderwijs, Bouchery (Soc.-Dem.); Arbeid en Soc. Voorzorg, Wauters (S.D.); P.T.T. (waarschijnlijk) Spaak, (S.D.). De belangrijke, Internationale besprekingen. De Italiaansöhe onderstaatssecretaris Suvich is Zaterdag in de Fransche hoofd stad aangekomen. Tegen tien uur verscheen de Britse'he lordzegetbewaarder, Eden, op den Quai d'Orsey, waar hij een onderhoud had van een half uur met den Fransdhen minister van buitenlandsche zaken Laval. Na Eden werd de Italiaansc'he onder staatssecretaris Suvich aangediend, die zich eveneens eenagen tijd met Laval al leen onderhield. Even na elf begon de gemeenschappe lijke drie mogendheden-conferentie. Er is besloten, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland, Frankrijk en Italië, na het Berïijnsche be doek en de andere Engelsche bezoeken aan 'Moskou, Warschau en Praag op 11 April in 'Stresa zullen bijeenkomen. Een dreigement der Kleine Entente. De Roemeensche minister Titulescu is naar Belgrado vertrokken, waar hij ver tegenwoordigers der kleine entente en van de Balkanpact-mogendheden zal ontmoe ten. Naar in diplomatieke kringen verluidt, zullen bedoelde mogendheden een verkla ring publiceeren, waarin zij met mobili satie zullen dreigen, voor het geval de landen der vroegere vijanden Dhitschland navolgen wat het invoeren van den dienstplicht betreft. De aardgasramp van Enzersdorf. De uitbarsting van aardgas in Enzers dorf bij Weenen is nog in hevigheid toe genomen. D'e boortoren is bijna geheel weggescheurd. De installaties zijn zwaar beschadigd. Men denkt niet, dat de laat ste nog overeind staande pijler van ien boortoren nog lang weerstand zal kun nen bieden aan de geweldige kracht der gasmassa's. De hoogte der gaszuilen bedraagt nu honderd meter. De omgeving wordt kilo meters ver met een groenachtig glinste rende leemlaag bedekt. De schade aan den bodem laat zich nog niet schatten. Alleen al de waarde van de verloren ge- gane gasmassa wordt tot nog toe op 200.000 schilling geschat. Daarbij komt nog de waarde der vernielde installaties. Troepenverplaatsing in Frankrijk. Meer dan de helft van de Fransche troepen, die in garnizoen lagen aan de Fransch-Italiaansche grens, zullen, naar United Press verneemt, naar de Duitsche grens worden overgebracht ter verster king van de verdediging in deze gebieden. De Fransche minister van Oorlog, ge neraal Maurin, deelde mede, dat deze troepenverplaatsing mogelijk is gewor den door de verbetering van de betrekkin gen tusschen Italië en Frankrijk, als ge volg van de accoorden van Rome. Mussolini roept de lichting-1911 op. Mussolini heeft in zijn kwaliteit van minister van Defensie de oproeping gelast van de geheele lichting 1911. De mobilisatie dezer lichting is naar de „Giornale d'Italia" meldt een „voorzorgsmaatregel", die ten doel heeft de sterkte van het leger aan te passen aan de huidige situatie, ten einde aan onverschillig welke gebeurtenis het hoofd te kunnen bieden. Men vestigt er in dit verband de aan dacht op, dat Italië op het oogenblik 600.000 man onder de wapens heeft. In internationale kringen te Genève ziet men in de mobilisatie der lichting 1911 door Italië meer een votorzorgsmaat- regel in verband met den politieken toe stand in Europa, dan als een maatregel •die op het conflict met Abessinië betrek king heeft. Hoover zet zijn aanval tegen Roosevelt voort. De Amerikaansche oud-president Hoo ver heeft in een manifest een beroep gedaan op de jongere elementen, ten einde hem te steunen in zijn strijd tegen de regeering van president Roosevelt. Het Amerikaansche volk moet be schermd worden tegen de regeering, al dus verklaart Hoover. De huidige situa tie is onheilspellend. De steunmaatregelen der regeering, ver volgt de oud-president, en de bepalingen van de New Deal zullen tenslotte een soort van gecentraliseerde, zichzelf ver nieuwende regeering doen ontstaan. De productie van den landbouw zal worden ingekrompen, hetgeen tot gevolg zal heb ben, dat buitenlandsche levensmiddelen de Vereenigde Staten binnenstroomen. De consequenties van Roosevelts politiek zijn een verhooging der kosten van levens onderhoud en een vertraging van het economisch herstel. Amerika blijft neutraal De Amerikaansche Staatssecretaris Huil heeft een verklaring afgelegd, vol gens welke de bondsregeering geen for meel protest tegen de invoering van den militairen dienstplicht in Duitschland zal indienen. Evenmin zal zij mondelinge démarches bij de rijksregeering te Ber lijn ondernemen. Mussolini bepleit verhooging van geboortecijfer De „Paris Soir" publiceert eenige ver klaringen van Mussolini over de daling van het geboortecijfer in de meeste landen, welke, naar de Duce meent, een van de oorzaken der werelddepressie is. Er is geen overproductie, maar 'onder- oonsumptie, betoogde hij'. De menschen moeten meer kinderen hebben, talrijke kinderen. Ik heb er zelf vijf. Het economisch leven van een land hangt van zijn bevolking af, aldus Mus solini. Het is een monsterlijke dwaling te beweren, dat een talrijk volk een arm volk wordt. De naties dienen talrijke kinderen te hebben, anders zijn ze gedoemd te ster ven. De sterke volken, de veroveraars der toekomst, zullen alleen die volken zijn, die veel kinderen hebben. De Volkensbondsraad bijeengeroepen op 15 April. Volgens een mededeeling van het Ania- tolische TelegraafaJgentscbap, 'heeft Tewfik Rusjtu Aras, de Turksühe minister van buitenlandsche za'ken, die op het oogen blik voorzitter van den Volkenbondsraad is, 'het secretariaat van den Volkenbond te Genève er van in kennis gesteld, dat ihij den Volkenbondsraad tegen 15 April bij een roept, derhalve na de conferentie van Stresa en de andere besprekingen, waar voor plannen bestaan. Orkaan boven de zee van Azow. Volgens een bericht uit Noord-Kaukasie woedt op de zee van Azow een zware storm, waardoor 100 visschers zijn afge dreven. Er bevonden zich ook verschillende schepen in nood, omtrent welker lot ech ter niets bekend is. De kerkstrijd In Duitschland. Er is in het departement van Binnen- landsche Zaken een conferentie gehou den over het conflict dat onstaan is uit het manifest van de Pruisische predi kanten der Oppositie-Partij tegen het „nieuwe heidendom". Voor de oppositie waren dr Koch, de leider der Belijdenis Beweging in Pruisen, en twee andere af gevaardigden aanwezig; minister Frick en eenige hoofdambtenaren vormden de andere partij. De bijeenkomst heeft eenige uien geduurd. De conferentie heeft geen definitief re sultaat opgeleverd; het is te verwachten, dat de predikanten, die het manifest nog niet hebben voorgelezen, dit nu toch zul len doen, misschien met een duidelijker uitlegging, dat het tegen den nieuwen heidenschen godsdienst gericht is, en niet tegen den Staat. De verkoop van den Oosterspoorweg. Zaterdagmorgen zijn te Tokio in een plechtige bijeenkomst de verdragen on derteekend in zake den verkoop van den Chineeschen Oosterspoorweg door Rus land aan Mandsjoekwo. Na de onderteekening der documenten overhandigde de gezant van Mandsjoek wo Ting aan den Russischen gezant te Tokio Joerenef een chèque van 23.330.000 yen, zijnde de eerste termijn op den koop prijs. Korte Berichten. Hitler is van zijn verblijf te Wies- baden te Berlijn teruggekeerd. In Duitschland zijn verscheiden pro vinciale kloosteroversten gearresteerd. Uit Kars, in Albanië, wordt gemeld, dat aldaar tijdens een sneeuwbui roode sneeuw is gevallen, die bijna een deci meter hoog ligt. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan A. Faber op zijn verzoek met ingang van 29 Maart ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Langweer. Invoer van veekoeken. De vele bezwaren tegen de nu geldende regelingen ten aanzien van den invoei van veekoeken hebben den minister van occonomische zaken aanleiding gegeven, hierin eenige wijzigingen aan te brengen De vaste monopolieheffing van f 1.50 per 100 K.G. voor alle soorten veekoeken zal worden vervangen door een wisselen de heffing, die voor verschillende soorten veekoeken verschillend kan zijn. Het ligt in de bedoeling, dat door den minister iedere week de hoogte der hef fingen zal worden vastgesteld, waarbij de minister zal worden voorgelicht door een commissie van deskundigen, waarvoor zal worden aangewezen het Groepsbe stuur Veekoeken van de stichting Neder- landsche meelcentrale. De importeurs zullen onder bepaalde voorwaarden in de gelegenheid worden gesteld, om tegen een door de commissie vast te stellen heffing, importen voor la- teren termijn te fixeeren, in den geest zooals dit nu voor Indische mais geldt. Beroepsbescherming van den architect. Naar men weet heeft minister Mar- chant in de Eerste Kamer meegedeeld, dat een architectenwet zijn departement heeft verlaten. De bedoeling van de regeering schijnt te zijn, dat een architectenraad wordt in gesteld, die zal bepalen, wie zal worden ingeschreven in de architectenregisters. Het zal kunnen gebeuren, hetzij op diplo ma's, hetzij na een afgelegd examen, ter wijl tevens als eisch zal worden gesteld, dat de candidaat voldoende practische ervaring heeft. Hoogstwaarschijnlijk zal ook geregeld worden dat degeen, die in het register wordt ingeschreven, als ar chitect werkzaam zal zijn volgens bepaal de vast te stellen ïegelen. Dat beleekent, dat de architecten de onafhankelijke ad viseurs zijn van hun bouwheeren en dus geen uitvoerders van bouwwerken mogen zijn. Verlaging Wethouderssalarissen. Kort geleden nam de gemeenteraad van Dordrecht het voorstel van B. en W. aan, om de wetihouderssalarissen van f 4000 op f 3600 per jaar terug te brengen. Thans deelen Ged. Staten mede, dat zij deze sa larissen hebben bepaald op f 3500 tot 1 Sept. a.s. en daarna op f3000. Een ver- laging dus van 25 pet. De Vrijheidsbond. De Liberale Staatspartij De Vrijheids bond heeft te Amsterdam haar algemeene vergadering gehouden onder leiding van Mr M. H. de Boer, inplaats van den voorzitter Mr Wendelaar, die door on gesteldheid verhinderd was. Het jaarverslag, uitgebracht door Dr H. J. Pippel, vermeldt o.m., dat het aantal afdeelingen op 31 Dec. j.l. bedroeg 362. Van de 362 afdeelingen hebben 212 hun aantal leden opgegeven. Zij telden 22172 leden. In het afgeloopen jaar werden zes nieuwe afdeelingen gesticht. Hoog bezoek op Schiphol. Op doorreis naar Hitier. Gistermiddag kwart voor 12 landde het toestel van Sir John Simon, den Engel- schen minister van buitenlandsche zaken op Schiphol, komend van Londen. Een paar minuten later raakten de wielen van het toestel van den Engelschen mi nister Eden, de lord-geheim zegelbewaar der, den grond. Minister Eden kwam uit Parijs. Aan de in grooten getale verzamelde journalisten verklaarde Simon: „U be grijpt, dat we onder de gegeven omstan digheden niets kunnen zeggen. Tijdens de lunch werd een telegram ontvangen van minister Colijn, waarin hij de hooge gasten welkom heette in Nederland en goede reis wenschte, welk telegram Sir John Simon mede namens den heer Eden telegrafisch met eenige vriendelijke woorden van dank beant woordde. Om zeven minuten voor 2 vertrokken de heeren per vliegtuig naar Berlijn. Ingezonden Mededeeling. Pijn in de gewrichten. Gewrichtspijnen worden veroorzaakt door urinezuur, dat zich heeft kunnen af zetten tengevolge van onvoldoende zuive ring van het bloed door de verzwakte werking der bloed-filtreerende organen. Zijn deze organen gezond, dan wordt het urinezuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn ze verzwakt, dan raakt het bloed oververzadigd ermede, het urinezuur kristalliseert en zet zich af in de spieren, gewrichten enz. D'e scherpe kanten dier kristallen veroorzaken die ondragelijke pijnen. Door de bloed-filtreerende organen tot gezonde werking te brengen, wordt het urinezuur geregeld afgevoerd. Hiertoe kunt gij niets beters gebruiken dan het middel, dat reeds jarenlang zijn deugde lijkheid bewezen heeft en waarvan dui zenden verklaren, dat het hun uitstekend geholpen heeft: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken uitsluitend op de bo vengenoemde organen, doen slechts één ding, doch dan ook uitermate goed. Haal nog heden een doos en overtuig u van de uitstekende werking van dit probate mid del. Ver krijgbaar bij apothe kers en dro gisten k fi.-, f 1.75 en f 3.- per doos, omzetbel. in begrepen. Let vooral op den juisten naam. Het zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle. Het is heden voor bestuur, directie en verder bij de stichting „Zonneveld" be trokkenen een dag van beteekenis, nu het nieuw aangebouwde deel in gebruik kon worden gesteld en de onthulling plaats had van een gedenkplaat ter eere van de nagedachtenis van de stichtster, Mej. E. D. van den Broecke. Hedenmorgen heeft het dagelijksch be stuur een krans op het graf van wijlen Mej. van den Broecke gelegd. De onthul ling van de plaat is geschied door Mevr. Quarles van Ufford, echtgenoote van den Commissaris der Koningin. De voorzitter der stichting, Dr G. Or- baan te Middelburg, deelde iets mee van de wordingsgeschiedenis van Zonneveld en den nieuwbouw. Binnenland. Twee Engelsche staatslieden te Schiphol. Ernstige ontploffing te Breda. Buitenland. Simon en Eden naar Berlijn. De Volkenbondsraad tegen 15 April bij eengeroepen. Een nieuw Belgisch kabinet. Mussolini roept de lichting 1911 op. Hoover tegen Roosevelt. De kerkstrijd in Duitschland. In het begin van deze eeuw rijpte bij Mej. v. d. Broecke het plan op Walcheren een inrichting te stichten, waar zwakke Zeeuwsche kinderen en zoo mogelijk ook andere herstel van gezondheid zouden kunnen vinden. De financien tot uitvoering van dit plan bracht zij zelve mede, evenals de liefderijke toewijding, die door het hoofd der inrichting zou moeten worden betoond. Zoo werd de stichting haar levenswerk al evenzeer als haar le vensdoel. Gemakkelijk is do oprichting niet van stapel geloopen. De badplaats Domburg griezelde en een aantal tegenstanders schoot als paddo- stoelen uit deu grond. Maar mannen als Dr Rerdenis van Berlekom en Dr Hoor weg en de toenmalige inspecteur van de Volksgezondheid, Dr den Houter, ston den op de bres. De tegenstanders hebben den bouw van de particuliere stichting Zonneveld niet tegen kunnen houden en in 1909 is de inrichting geopend. Oostka pelle verleende asylrecht en dit is onge twijfeld mede de oorzaak, dat burgemees ter Jhr van Teijlingen in het stichtings bestuur van heden is opgenomen. Van den aanvang af tot heden was Dr Vaan drager er de enthousiaste, behandelende geneesheer. De oorlogsjaren brachten vele moeilijk heden, maar Mej. v. d. Broecke gaf geer kamp. Eiken zomer opnieuw. 20 jaar laiif wijdde zij zich vrijwillig en uit behoef ti des harten aan de op zich genomen le venstaak. Spr. wil vergeten, dat voor dit zeer bijzondere Provinciale monument niet altijd de belangstelling bestond die het toekwam, maar wil memoreeren, dat met het klimmen der jaren aan de sticht ster een welverdiende Kon. Onderschei ding ten deel viel en dat zij zich bewust werd, dat de toekomst van haar Zonne veld veilig moest worden gesteld. Zij dacht het zich op den duur als onderdeel van de Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose. Het werd echter een zelfstandige stichting, met een zelfstan dig bestuur, onder patronaat van die ver eeniging. Kort daarop werd zuster Out tot directrice benoemd en werd het plan uitgevoerd ook des winters open te blijven. In October 1932 overleed Mej. van den Broecke en mocht spr. met enkele woer den aan haar open graf de belofte afleg gen, haar stichting in haar geest te zullen handhaven. Dit sloot de mogelijkheid van verbouwing niet uit, gezien het feit, dat bij testamentaire beschikking nog een nieuw bedrag voor eventueelen nieuw bouw werd gereserveerd. Het bestuur was huiverig al te spoedig stappen in deze richting te doen, maar de ijverige secre- taresse-penn.esse, Mevr. van der Have, bracht het contact met een al even ijverig 'architect uit Hilversum, dhr de Groot. Het kwam tot een grootschen opzet, waarbij plaats zal zijn voor 50 kinderen. De kosten kwamen nu op ongeveer 35.000 gld. Nog menigmaal heeft dhr de Groot het plan moeten wijzigen, doch op 17 Mrt 1934 is het definitieve plan goedgekeurd en op 28 Juli de bouw gegund, waarbij het eindbedrag getaxeerd werd op f 45.000. Thans kunnen de genoodigden het resul taat 'aanschouwen. Diegenen, die zich d9 oude situatie nog herinneren, zullen bemerken, dat er in het oude gebouw heel veel is veranderd en dat er een aanzienlijke nieuwbouw is bijgeko men met grootere en kleinere zalen, ruime corridors, een dokterskamer enz. Natuurlijk is de begrooting eenigszins overschreden. Spr. dankt allen, die aan den bouw hebben medegewerkt. Hierna bracht spr. dank aan de direc trice Out, die juist heen gaat, voor al haar goede zorgen in de afgeloopen jaren aan de inrichting betoond. De aanstaande directrice, zuster Drenth, begint met deze openingsplechtigheid. Spr hoopt, dat zij in deze verjongde inrichting tot haar tevredenheid en die van het be stuur zal werken. Van harte wenschte spr. ooi. Dr Vaan drager geluk met dezen dag en hoopte, nog een lange reeks van jaren hem in het nieuwe milieu verbonden te zien. Reeds onmiddellijk na 't overlijden van Mej. E. D. v. d. Broecke rijpte het plan bij het bestuur door een eenvoudige ge denkplaat haar naam definitief aan Zon neveld te verbinden. Het is goed, dat op de daad van Maj. v, d. Broecke nog eens

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1