EERSTE BLAD ZATERDAG 23 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 147 Het gebruik der middelen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws, Een verstandig boer voedert Berfels' Voer Staten-Generaal Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent. Advertentifin 80 cent- per regel. Ingehouden mededeplingcn 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75 bh vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GRATIS. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN MAART VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Het valt niet tegen te spreken, dat zelfs in deze verkiezingsdagen in breede krin gen een zekere matheid en onaandoen lijkheid voor de publieke zaak valt waar te nemen. Ook onder de Christusbelijders. Voor een deel is dit toe te schrijven aan laakbare onverschilligheid. Men leeft zijn eigen leven, behartigt zijn eigen zaken, maar laat zich, met wat daar buiten ligt met in. Wanneer ieder veegt voor zijn eigen deur, dan, zoo meent men, heeft hij al meer dan genoeg 'te doen. En dan al die politieke vergaderingen, dat geschrijf en gewrijf en gewerk en ge ploeter, daar wordt een mensch niet be ter van. Het geeft maar heete hoofden en koude harten enleege beurzen. De belastingen worden al maar hooger, salarissen worden verlaagd, met de zaken gaat het slecht en regeering en parlement blijken niet in staat om de moeiten en zorgen te verminderen en aan den crisis nood een einde te maken. En daarom doet men niet of meer aan politiek. Er moet dan maar van komen wat wil. Soms ook is een zekere moedeloosheid de oorzaak van weinig belangstelling in de politieke en sociale vraagstukken. Men ziet om zich heen de zonde en af val; wereld en vleesch oefenen steeds groo'ter bekoring uit, de vijandschap wordt sterker en inplaats dat de Christe nen zijn als lichtende kandelaren, valt veeleer waar te nemen dat het goud ver donkert. De kerken zijn in verval en haar in vloed schijnt steeds te verminderen. We hebben door heel het land onze Christelijke scholen, maar waar is nu als vrucht van dat onderwijs, het geslacht dat inderdaad staat op de schouders vau het voorgeslacht? Inplaats van méér geloof en vuriger liefde, ziet men overal twijfelzucht en we reldgelijkvormigheid en bij het zien van dat alles wendt men zich al zuchtend af. De Christelijke sociale actie is er wel en op'politiek gebied hebben we meer dan eens overwinningen behaald, maar de geestelijke vruchten van al dien arbeid, waar zijn ze? Op deze gronden oordeelt menig een dat het maar beter is op te houden met werken en ijveren en maar af te wachten wat over ons moet komen. Ook geestelijke motieven kunnen hier in het spel zijn. Op persoonlijke bekeering, komt het toch immers aan, en het gevolg van al dat drukke gedoe van onze dagen en van al die massale actie is niets anders dan dat het leven steeds drukker wordt en rumoeriger en dat tenslotte het indivi dueels geheel uit het oog wordt verloren. Er is geen tijd meer voor zelfbezinning en meditatie. Door al dat timmeren en werken aan den bovenbouw worden de funda menten die toch de hoofdzaak zijn, vergeten. Zijn geen voorbeelden aan te wijzen, dat.men zich o zoo druk maakt voor de publieke zaak, voor sociale en politieke vragen, terwijl verzuimd wordt aan de opvoeding van eigen kinderen de noodige zorg te besteden? Beter is daarom, dat ieder tot zichzelf inkeert, om zoo van binnen uit, meer in vloed uit te oefenen en, zooals de gist op een schier onmerkbare wijze het meel doortrekt op ons volksleven in te wer ken. Wij willen niet de beteekenis van deze bezwaren ontkennen, maar vestigen er toch tevens de aandacht op, dat niet alle hier aangevoerde motieven, den toets der critiek kunnen doorstaan. Onverschilligheid is a 11 ij d af te keu ren en het is vooral te betreuren dat tal van personen die een leidende positie be hoorden in te nemen, soms den droeven moed hebben, zich afzijdig te houden. Neen, 'tis niet alles goud wat er blinkt hij hen die wel in 'tvuur staan. Er is hout, hooi, stoppelen. Er is onder schoonschijnende leuzen menigmaal een zoeken van zichzelf, eigen eer, eigen belang, eigen grootheid. Maar dit ontslaat toch niemand van zijne roeping om dienst te nemen in het leger van Koning Jezus en alle gaven en krachten in Zijnen dienst te stellen. Zelfs in deze voor ons land gewichtige dagen zijn er tal van mannen, die in plaats van leiding te geven zich rustig aan den rand van het strijdperk opstel len, maar die geen vinger uitsteken om den afloop te beïnvloeden. Een droevig verschijnsel is dat. Een nooit te verantwoorden verwaarloozen van zijne" roeping. Toegegeven moet worden, dat het in de eerste plaats aan komt op persoon lijke bekeering. Maar vergeten mag niet dat dit slechts ééne zijde is van de zaak. Toen de discipelen na Jezus' hemel vaart stonden op den berg en tuurden naar het wolkengordijn, dat hun Heiland voor hun oog verborg, riepen de En gelen hen toe, niet te blijven mijmeren, maar te gaan naar Jerusalem en te doen wat Jezus hun gezegd had: van Hem te getuigen, in leer en leven, door geloof en wandel, door woord en daad, overal en op elk terrein. Dat is ook onze roeping. Wij moeten getuigen, ook thans, nu de stembusstrijd weer is ontbrand. Aan politiek doen is geen liefhebberij, maar moet zijn een hoog ernstige zaak, een volbrengen van de door God ons op gelegde taak. Of het baten zal? En of er dan niet alle reden is tot moedeloosheid? Maar immers, dat is niet onze zaak. Wij hebben te zaaien en dan moet God den wasdom g'even. Wij hebben te arbei den, maar het is God die de vruchten kan schenken. Misschien schijnt ons werk tever- geefsch. Misschien worden wij teleurge steld. Maar dit mag al is het zeer ver klaarbaar onze gedragslijn niet wijzi gen. God wil dat wij de m i d d e 1 e n die Hij ons schonk gebruiken. Alleen in den mid dellijken weg wil Hij zijnen zegen schen ken. Geruchten uit Duitschland. „Der Sturm", het orgaan der storm- scharen, publiceert bijzonderheden over instructies, welke de Reichspressekammer te Berlijn aan de Duitsche bladen zou hebben gegeven. Deze instructies bevat ten volgens het blad o.a. een verbod om iets te publiceeren over de nieuwe wet, welke de arbeiders verplicht om „gym nastiekoefeningen" mede te maken. Voorts een verbod om iets te publicee ren over de invoering van een mark voor dumpingdoeleinden, waarvan de waarde 50 pet. beneden de gewone waarde van de mark zal liggen. Verder een verbod om iets te publicee ren over de chemische substanties, die aan het brood toegevoegd zullen worden en eveneens een verbod, om iets te publicee ren van geruchten of berichten over een a.s. benoeming' van baron von Neurath tot gezant te Londen en de waarschijnlijke benoeming vein von Ribbentrop tot zijn opvolger aan buitenlandsche zaken. De Fransche Kamer ratificeert het accoord van Rome. De Fransche kamer heeft het Fransch- Italraansch accoord geratificeerd met een overweldigende meerderheid van 555 te gen 9 stemmen. Aan deze voor de Fransche kamer zoo ongewone manifestatie van solidariteit ging een debat vooraf, waarbij vooral de rechtsche afgevaardigde Franklin Bouil lon in zeer heftige taal critiek oefende op de Fransche buitenlandsche politiek der laatste vijftien jaar. Hij zeide, „dat Laval ietwat te groot moedig is geweest en die grootmoedigheid duur heeft moeten betalen". Men hoopt thans op een bijeenkomst te Coma, doch Simon heeft reeds verklaard, dat hij alles zal doen om te bereiken, dat ook Duitschland daar vertegenwoordigd zal zijn. Bouillon verklaarde, dat hij daar van niets wilde weten. Men heeft thans lang genoeg de leugen gehoord, dat er een goed Duitschland be staat, dat den vrede wil en dat alles te Genève kan worden geregeld. Men moet niet langer gelooven aan den schaapsstal van Genève, want aan de eene zijde zijn daar wolven en aan de an dere zijde schapen. Hevige uitbarsting van aardgas. Op een boorterrein van de „New Euro pean Gas Electric Cy.", in de buurt van Füzersdorf bij Weenen, heeft een hevige uitbarsting van aardgas plaats gehad, waardoor de boorinstallaties gedeeltelijk vernield werden. De gassen stegen tot een hoogte van 100 M. Een ploeg van 15 arbeiders, die op het terrein werkzaam was, wist zich op het laatste oogenblik nog in veiligheid te stel len. Gisteravond duurden de uitbarstingen nog steeds voort, waarbij ook groote hoe veelheden aarde en slijk mee opgeworpen werden. Het is levensgevaarlijk om de instal laties te naderen. De gendarmerie heeft het terrein in grooten omtrek afgezet en de bevolking gewaarschuwd, om alle open vuren te dooven, teneinde een ontploffing van het gas te verhinderen. Vier of drie landen te Como? Enkele passages van de lede van Si mon in het Lagerhuis schijnen in het buitenland den indruk te hebben gewekt dat het mogelijk is, dat Duitschland deel neemt aan de Fransch-Italiaansch-Brit- sche besprekingen in Noord-Italië. De diplomatieke corresp. van Reu ter te Londen verneemt evenwel dat deze interpretatie onjuist is: het ligt niet in het voornemen van Engeland van de be sprekingen in Noord-Italië een vier-mo- gendheden-bespreking te maken. De idee is dat, indien de besprekingen te Berlijn en Noord-Italië leiden tot een basis voor vruchtbare besprekingen, nieu we besprekingen gehouden zouden kun nen worden, waaraan alle betrokkenen, dus ook Duitschland, deelnemen, vermoe delijk ook de landen, betrokken bij het voorgestelde Oost-Locarno-pact en de Do- nau-staten. Eden te Parijs. Eden is gisternamiddag om 18 uur 27 te Le Bourget geland. Een vertegenwoor diger van Laval was ter begroeting aan wezig. Hij zal vandaag bij Laval het dejeuner gebruiken. De besprekingen met den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken zullen 's ochtends beginnen en tot in den namiddag voortduren. Zooals gemeld, zal Eden na afloop van de Parijsche conferentie zich per vliegtuig naar Amsterdam begeven, waar hij Si mon zal treffen, met wien hij de reis naar Berlijn zal voortzetten. Wanneer de V. B.-Raadszitting? In volkenbondskringen rekent men met de mogelijkheid, dat de buitengewone zit ting van den volkenbondsraad voor de be spreking van de houding van Duitschland eerst ongeveer te 10 April zal plaats heb- ben. De Engelsche regeering schijnt name lijk erop aan te dringen, dat de in Italië plaats vindende driemogendhedenconfe- rentie onder voorzitterschap van Musso lini, die aan de zitting van den Volken bondsraad zal vooraf gaan, eerst gehou den zal worden na den terugkeer niet slechts van Sir John Simon uit Berlijn naar Londen, doch ook van Eden uit Moe- kou en Warschau. In dat geval zal de driemogendheden- conferentie eerst in de eerste week van April kunnen plaats hebben en de zitting van den Volkenbondsraad eerst in de tweede week van April kunnen worden gehouden. Bh Fransche regeering blijft echter op een zoo spoedig mogelijke bijeenkomst van den volkenbondsraad aandringen. Het volkenbond,ssecretariaat maakte la ter bekend,, dat de voorzitter van den vol kenbondsraad Roechdy Aras, heeft beslo ten, den Volkenfoondsraad in de eerste week van April in een buitengewone zit ting bijeen te roepen, ter bestudeering van de Fransche klacht tegen de Duitsche schending der verdragsverplichtingen. De juiste datum der bijeenkomst zal eerst later worden bepaald. De strijd in de Duitsch evangelische kerk. D'e Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt aan zijn blad, dat Minister Frick gister bisschop Marahrens D'r Niemöller en Dr Jacobi, de drie hoofd leiders van de belijdenisbeweging heeft ontvangen. Hij deelde hun mee, dat de staat eerlang zal ingrijpen in het kerkelijk conflict. Over den achtergrond van de aanhou ding van eenige honderden predikanten, die beoogde om verleden Zondag de voor lezing van het bekende manifest tegen de heidensche leerstellingen van Rosenberg te beletten en over hun vrijlating op Dins dag, weet de correspondent het volgende te vertellen: „De arrestaties zijn uitge voerd door de geheime politie (Gestapo) en blijven geheel voor de verantwoorde lijkheid van haar bevelhebber Himmler, die met de „heidensche" Duitsche gelóofs- 'beweging sympathiseert en aan den kerk strijd met geweld een einde wil maken. Zijn optreden van j.l. Zondag zal hem echter veel last bezorgen, want hij heeft er heel wat invloedrijke menschen mee te gen zich in het harnas gejaagd. Van Blomberg, de rijksweerminister is erg boos, omdat op den dag van de hel- denvereering geen predikant beschikbaar bleek voor de godsdienstige plechtigheden in tal van Pruisische garnizoenen. Dr Müller, de rijksbisschop, was vol strekt onkundig van de arrestaties. En tóch meende het Nederlandsch Chr. persbureau goed te doen Maandag heel deze betreurenswaardige affaire als vrij onschuldig voor te stellen. De dienstplicht in Duitschland. Naar Reuter uit Berlijn verneemt, zijn generaal Von Blomberg en de chefs van den staf nog steeds bezig met de opstel ling van de uitvoeringsbepaling der mili taire wet. Deze zal waarschijnlijk pas na het be zoek van Sir John Simon aan Berlijn ge publiceerd worden. De Belgische Kabinetscrisis. De koning van België.heeft den libera len oud-minister Franck, gouverneur der Nationale Bank, verzocht een nieuwe re geering samen te stellen. Franck heeft echter geantwoord, dat hij deze opdracht niet kan aanvaarden. Het tweede bedank je! Het is de eerste maal sedert tientallen jaren, dat de functie van minister-presi dent aan een niet-Katholieke personali teit werd aangeboden. Later wordt gemeld: De koning heeft den oud-premier Theu- nis opdracht "-egeven bij de verschillende in aanmerking komende partijen met groo ten spoed een onderzoek in te stellen naar de groote lijnen van het economische pro gram, waarmede de drie partijen zich zou den kunnen vereenigen en dat beantwoordt aan de 'behoeften van het oogenblik. Deze opdracht beteekent niet dat de heer Theu- nis tot Kabinetsformateur is benoemd. Hij zal slechts de partijen te polsen hebben om, te constateeren of er een basis van samen werking kan worden gevonden. Korte Berichten. Op 1 April treedt de nieuwe gemeen tewet in werking, welke de gemeenteraden in Duitschland afschaft. In een telegram aan den volkenbond heeft Italië zich bereid verklaard, het ge schil met Abessynië aan arbitrage 'te on derwerpen. De tweede Statendam wordt in Nederland gebouwd. Het is thans wel zeker, dat de Holland- Amerika Lijn haar tweede Statendam zal krijgen en dat dit schip in Nederland zal worden gebouwd. Er is namelijk tot op enkele kleingheden na overeenstemming bereikt tusschen de regeering en de reede- rij over de beschikbaarstelling van on geveer 8 millioen uit het Werkfonds voor den bouw van dit schip op Nederlandsche werven. Dit groote werk zal namelijk niet aan één werf worden gegund, doch over ver schillende werven worden verdeeld. De „N.R.Crt." hoorde reeds een verdeeling als volgt: RotterdamSchiedam zal waar schijnlijk de romp te bouwen krijgen, een andere Rotterdamsche werf zou op dracht krijgen voor den neus, bij een Vlissingsche fabriek zouden de ma chines en bij een Twentsche de motoren worden besteld. Al is over het principe thans wel be slist, volledig in kannen en kruiken is het plan nog niet. Nederlandsche Spoorwegen. De geschatte ontvangsten der Nederl. Spoor- en Tramwegen hebben in Febr. f 7.073.400 bedragen tegen f 8.586.000 in Januari: Gespecificeerd waren de ontvangsten: reizigers f3.501.000 (v. m. f4.387.400), hagage f 45.100 (v. m. f 52.900), brief- en pakketpost f 230.000 (als v. m.), goede ren f 3.113.900 (v. m. f 3.364.000), levende dieren en lijken f 60.000 (v. m. f 86.200), en diversen f 123.400 (v. m. f 465.500). De totale ontvangsten van 1 Jan. of heliepen f 15.659.400 (v. j. f 18.151.258). Het gemiddeld aantal kilometers in ex ploitatie van 1 Jan. af was 3555 (v. j. 3629), dus ontvangst per dagkilometer f 74.67 (v. j. f84.78). De gouverneur van Curagao. Naar de Msb. verneemt, zal de heer B. W. T. van Slobbe, na een zes-jarige ambtsvervulling, tegen het einde van dit jaar of het begin van 1936 ontslag vra gen als gouverneur van Curagao, tot welk ambt hij bij Kon. besluit van 3 December 1929 met ingang van 1 Januari 1930 werd benoemd. Voor algemeene staatspensionneering. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft aan alle Twee de Kamerfracties een brief gericht, waar in wordt herinnerd aan het bestaan van naar schatting meer dan 50.000 mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder, die van alle recht op ouderdomsrente zijn uitgesloten. Het bestuur doet een be roep op de medewerking der fracties om te komen tot een wettelijke regeling, die in deze leemte voorziet. Dreigende staking in de schoenindustrie. Te Kaatsheuvel dreigt in de schoenin dustrie een algemeene staking te zullen uitbreken. Binnenland. De heer Valstar over de donkere voor uitzichten voor onzen tuinbouw. Sterke uitbreiding van het luchtverkeer. Dreigende'staking in de schoenindustrie. De bouw van de tweede Statendam. De Tweede Kamer heeft de wijziging der Kieswet afgehandeld. Buitenland. De Belgische kabinetskwestie. De strijd in de Duitsch-Evangelische kerk De van OUDS BEKENDE naam B E R T E L S waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden lcodjs aan lederen zak Bestelt bij Uw piaatseiijken voederhandelaar oï coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Do arbeidersorganisaties zijn ontevre den over de lage loonen. Er zal getracht worden om een collec tief contract af te sluiten. Zijn de fabri kanten daartoe niet genegen dan wil men gaan staken. Bij de Einza-schoenfabrieken zal de staking het eerst worden geproclameerd TWEEDE KAMER. Wijziging van de Kieswet. Bij de voortgezette behandeling verde digt de heer V 1 i o g e n (S. D.) een amendement om de waarborgsom al terug te laten geven als de partij drievierden van den kiesdeeler haalt en niet eerst bij den vollen kiesdeeler. Minister De Wilde neemt het amen dement over. De heer De Visser (C. P.) bestrijdt den eisch van een waarborgsom van f 250 per kieskring. Dit beteekent een storting van f 4500 voor alle 18 kieskringen. Dit is geen kleinigheid voor partijen van min der draagkrachtigen, Minister De Wilde zegt, dat een se- rieuse partij geen moeite zal hebben met de waarborgsom bijeen te brengen. De heer De Visser (G. P.) zegt, dat zijn party zoo arm is ais een kerkrat. De heer Sneevliet (R. S.) bestrijdt den eisch van een waarborgsom. Zoo maakt men met, kleine materieele midde len het een nieuwe beginsel-partij mociUjk aan de verkiezingen deel te nemen. De Kamer keurt het Regeeringsartikel, genoemden eisch bevattende, goed met 74 tegen 11 stemmen. Tegen: C. P., Stk. Geref. en de heeren Arts (R. K. V. P.), Sneevliet (R. S.), Lingbeek (H. G.) en Vervoorn (P. B.). De heer Vliegen (S. D.) verdedigt een amendement om personen, die niet in provincialen dienst zijn, de bevoegdheid om lid der Prov. Staten te zijn, niet te ont nemen. Een en ander geldt ook voor ge meenteraden, waaromtrent later 'n amen dement aan de orde komt. Hij is princi pieel tegen de voorgestelde uitsluiting, omdat de betrokkenen geen geldelük be lang hebben by de beslissingen der col leges. De heer De Visser (C. P.) bestrüdt eveneens de voorgestelde uitsluiting. De heer J o e k e <s (V. D.) acht een bezwaar tegen het regeeringsvoorstel, dat de redactie zoo vaag en ruim is. Wil men een regeling, dan niet by art. 25 der gemeentewet, maar by art. 52 der gemeen tewet, dat van stemming belanghebbenden uitsluit. Zoo zou men ook vakvereenigingSL. bestuurders van overheidspersoneel wette lijk kunnen verbieden in de vertegenwoor digende colleges te stemmen over perso neelsvraagstukken De heer B o o n(Lib.) herinnert aan het gebeurde te Amsterdam, waar drie soc.- dem. raadsleden moesten heengaan, om dat zü niet tegen salarisverlaging van ge- meentepersoneel waren. De heer D r e e s (S. D.) zegt, dat de Amsterdamsche zaak niets met de voor gestelde uitsluiting heeft te maken. Men meende op algemeene politieke gronden, dat het loon niet moest worden verlaagd. De zaak ging niet uit van het gemeente- personeel. De heer Bong aarts (R. K.) zegt,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1