EERSTE BLAD VRIJDAG 22 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. M8 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VJissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75. bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f 0 85 Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GRATIS. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN MAART VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Gemeente-financiën. Bij de verdediging van zijn begrooting in de Tweede Kamer heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken enkele cijfers gegeven omtrent de financiën der gemeen ten, die wel in staat zijn tot nadenken te stammen. De Minister noemde den toestand hoogst ernstig en met recht. De gewone dienst der gemeenterekenin gen ovei 1931 gaf voor al de gemeenten gezamenlijk nog een batig saldo van rond f 23.4 millioen. Over 1932 was het saldo gedaald tot f 4.9 millioen en over 1933 be droeg bet f 9.7 millioen. Dus toch nog een batig saldo, zal men zeggen. Inderdaad. Maar de stukken kwamen anders te staan, toen de Minister daar naast het resultaat meedeelde van de g e- zuiverde rekeningen. Deze cijfers, zoo deelde de bewindsman mede, werden op de volgende wijze ver kregen: „Uit de gemeente-rekeningen zijn alle inkomsten en uitgaven, welke op een voor afgaand dienstjaar betrekking hadden, zooals saldi van vorige jaren, achterstal lige inkomsten en uitgaven, geschrapt. Daartegenover zijn aan de rekeningen toegevoegd de 'bij het sluiten van 't dienst jaar verhaalbaar gestelde inkomsten en nog verschuldigde uitgaven. Voorts zijn toegevoegd die uitgaven, ver band houdende met de buitengewone tijds omstandigheden, welke naar haar aard op den gewonen dienst thuisbehooren, doch verantwoord zijn op den kapitaaldienst, een crisisdienst of eenige andere rekening, voor zoover de$e uitgaven niet door ge wone middelen zijn gedekt. Nadat op deze wijze verzekerd was, dat de uitgaven en inkomsten in de rekenin gen alleen betrekking hebben op het be trokken jaar, zijn alle beschikkingen uit reserves e. d. stortingen daarin uit den gewonen dienst geëlimineerd. Het doel was derhalve te komen tot een tegenover elkaar stelling van de natuur lijke tot een dienstjaar behoorende in komsten en de natuurlijke tot dat dienst jaar behoorende uitgaven bij gelijkblijvende vermogenspositie. Als buitengewone in komsten en uitgaven, die uit den gewonen dienst geweerd zijn geworden, zijn derhal ve aangemerkt die, welke bij handhaving in dien dienst de vermogenspositie zouden beïnvloeden. Buitengewone inkomsten in dezen zin, in den gewonen dienst aange wend, zouden de gemeente doen verarmen; buitengewone uitgaven uit den gewonen dienst zouden de gemeente doen verrijken, haar vermogenspositie versterken". Welnu, de op deze wijze gezuiverde rekeningen gaven het volgende resultaat: Over 1931 een nadeelig saldo van rond f 20.2 millioen. Over 1932 een nadeelig saldo van rond f 54.4 millioen. En over 1933 een tekort van f 43.7 mil lioen. Over 1933 was dus een lichte verbete ring ingetreden. Dit was voor een deel een gevolg van de verlaging der uitgaven, waartoe onder den drang der omstandig heden moest worden overgegaan, maar voor een ander deel een gevolg van de verhooging der belastingen. Wie de door den Minister verstrekte cijfers ziet en daarbij- rekening houdt met den bijna niet meer te -dragen druk der belastingen -en de voor een deel wisselval lige inkomsten van gemeentebedrijven, als lichtbedrijven enz. zal toegeven, dat de fi- nancieele toestand der gemeenten ver van rooskleurig is. Maar uit -de verstrekte cijfers blijkt ook: dat nauwlettend toezicht van de ho-o- gere autoriteiten op de huishouding der gemeenten dringend noodzakelijk is; dat in hooge mate af te keuren is de houding van sommige partijen, die ten op zichte van -de saneering -der gemeentelijke financiën een volkomen nagatief stand punt innemen (denk aan de houding der So-c. Dem. in de groote gemeenten); dat onverantwoordelijk is en landsge- vaarlijk het optreden van de N. S. B., die, omdat zij alleen let o-p het belang der eigen partij zich om -de gemeentepolitiek eenvoudig niet bekommert. Maar voorts ook, dat aan de voorberei ding van de gemeenteraadsverkiezingen de grootst mogelijke aandacht behoort te worden geschonken. Het gaat daarbij om gemeentelijke be langen die een nationaal karak ter dragen. De Kieswet. Zooals na de schriftelijke behandeling te voorzien was, zal Minister de Wilde zijn voorstel tot wijziging van de Kieswet, wat betreft den eisch, dat een lijst om bij de verdeeling der zetels in aanmerking te komen, minstens driemaal den kies- deeler moet halen, niet in veilige haven brengen. Het is wel zoo goed als zeker, dat het amendement-de Geer om het behalen van den vollen kiesdeeler als eisch te stellen, zal worden aangenomen. Het groote bezwaar tegen het voorstel van den Minister bleek te zijn, de mee ning, dat het in strijd is met de Grond wet, die spreekt van evenredige vertegen woordiging. Nu is het waar, dat het ontwerp niet de evenredigheid bracht, evenmin als alle tot dusver bestaande voorschriften. Of het daarom in strijd is met het grondwettelijk voorschrift, kan zeker op goede gronden worden bestreden. Aanvankelijk was het evenredigheids stelsel op deze wijze uitgewerkt, dat de eene partij per zetel 30.600 stemmen noo- dig had en dat een andere partij reeds met 16.000 stemmen een zetel kon ver krijgen. Hier was dus alle evenredigheid zoek. Terecht is hiertegen dan ook bezwaar gemaakt. Maar wij kunnen ons niet her inneren, dat hierbij ooit het grondwette lijk voorschrift in het geding is gebracht. De meerderheid van de Kamer bleek echter niet voor het voorstel van Minis ter de Wilde te voelen, misschien ook omdat men den schijn wilde vermijden, de kleine partijen te willen uitsluiten. Intusschen brengt ook na aanneming van het amendement-de Geer, het ont werp nog diverse niet onbelangrijke ver beteringen. Het zal wel niet de laatste verbetering zijn. Want het ideaal de versterking van het parlementaire stelsel is ook nu nog niet bereikt. De Fransche nota aan Berlijn. De nota, welke gisteren door den Fran- schen ambassadeur te Berlijn, aan de D'uitsche rijksregeering is overhandigd, wijst er op, dat het D'uitsche besluit van 16 Maart, waarbij -de militaire dienst plicht weder werd ingevoerd en de schep ping van een D'uitsche militaire lucht vaart, in strijd zijn met de ver plichtingen, welke Duilseh- land in -de verdragen op zich heeft genomen en met de verklaring van 11 December 1932, waarin de rijks regeering heeft erkend, dat een algemeen statuut der bewapeningen, hetwelk voor Duitschland de rechtsgelijkheid zou scheppen, niet verwezenlijkt kon worden zonder de instelling van een stelsel van veiligheid voor allen. De Fransche nota wijst er vervolgens op, dat de Fransche regeering, in overeen stemming met de Britsche, gemeend had, baar vertrouwen in de rijksregeering to kunnen doen blijken, door haar een pro cedure van vrije onderhandelingen voor te stellen, ten einde te komen tot de vast stelling van een nieuw bewapenmgssta- 'tuut voor Duitschland. De rijksregeering heeft indertijd iu principe zulk een procedure aanvaard. Het b-ruske besluit van 16 Maart vormt evenwol een nieuw bewijs van de gezind heid, waarvan de rijksregeering blijk geeft, en van de methoden, welke de rijks regeering toepast tegenover de aanbie dingen tot verzoening, welke baar ge daan worden. D'e Fransche regeering protesteert for meel tegen de genomen maatregelen, waaromtrent zij thans reeds alle reserves maakt. Zij kan slechts aan de Duitsche regee ring de verantwo-ordlijkheid overlaten van den toestand van onbehaaglijkheid, welke aldus in de wereld wordt gescha pen en voor de gevolgen, welke hieruit kunnen voortvloeien. Het Hallaansch protest. In de nota, welke door den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn aan den rijksmi nister van buitenlandsche zaken is over handigd, wordt o.a. gezegd: D'e Italiaansche regeering, welke steeds op het standpunt heeft gestaan, dat het beter zou zijn, als het vijfde hoofdstuk van het verdrag van Versailles in den loop van -de onderhandelingen tusschen de belang hebbende regeeringen op grond van volle diger rechtsgelijkheid herzien zou worden, had er in toegestemd, dat de kwestie der Duitsche bewapeningen het onderwerp zou vormen van onderhandelingen in een al gemeen© 'beraadslaging zooals, die, welke in de verklaring van 11 December 1932, waaraan Duitschland deelgenomen heeft, beraamd was. Dit proces was door de Duitsche regeering zelf in haar verklaring van 14 Februari d.a.v. aanvaard. D'e Italiaansche regeering ziet zich nu derhalve genoodzaakt, de grootste voor behouden te maken. D'e Italiaansche regeering heeft nog kortelings vele bewijzen van haar wil tot internationale samenwerking geleverd, en is voornemens, ook verder een dergelijk standpunt te blijven innemen, wijl het in overeenstemming is met de nooden der volken en de eischen van de Europeesche samenleving. Maar desondanks voelt zij zich verplicht to-t het afleggen van de verklaring, dat zij, bij' eventueels toekomstige beraadslagin gen, feiten en situaties, ontstaan door een zijdige besluiten, waardoor internationale verplichtingen worden opgeheven, niet zonder meer zal kunnen aanvaarden. De Belgische crisis. Naar aanleiding van de tegen hem in het parlement en in het dagblad „De Standaard van Brussel" door oud-minis ter Sap uitgebrachte beschuldigingen, als zou hij „in het geheim naar devaluatie van den franc hebben gedreven", heeft minister Francqui, eere-gouverneur van de Socióté Générale de Belgique in een officieel communiqué in de pers laten me- dedeelen, dat 'hij deze „leugenachtige be wegingen ten stelligste logenstraft". De koning heeft gisteravond den R.- Katholieken oud-minister Tscho-ffen ver zocht, een nieuwe re-geering samen te stellen. Tschoffen heeft echter geantwoord, dat hij die taak niet kan aanvaarden. De Sovjets en Amerika. Officieus wordt medegedeeld, dat de ambassadeur der Sovjet-unie te Was hington en de chef van de Amtorg, de sovjet-handelsvertegenwoordiging in de Vereenigde Staten, Bojew, mededee-ling hebben gedaan aan -de regeering der Ver eenigde Staten, dat zij uit Moskou op dracht hebben gekregen tot het doen van verschillende aankoopen in de Vereenigde Staten, o.a. van vliegtuigen. Voorts zou men voornemens zijn, naar aanleiding van de Amerikaansche plan nen tot instelling van een luchtdienst over den Stillen Oceaan, onderhandelin gen te openen met de Amerikaansche luchtvaart autoriteiten over de instelling van een luchtdienst Moskou-Wladiwo- stock-San Francisco, via Alaska. Hitler ontslaat twee lands-ministers. De Führer heeft den Beierschen mi nister van Economische Zaken Hermann Esser uit zijn ambt ontheven. Een soort gelijke maatregel is genomen ten aanzien van den Saksischen minister van Onder wijs, dr Wilhelm Hartnache. Hermann Esser behoort tot de eerste aanhangers van Hitier. Simon en Eden Zondag te Amsterdam. De Engelsche lord geheimzegelbe-waar- der Eden, die zich vanavond naar Parijs begeeft, is tot de conclusie gekomen, dat het niet mogelijk zal zijn naar Londen terug te keeren alvorens hij naar Berlijn reist. Derhalve zal hij Zondag a.s. van Parijs naar Amsterdam vliegen, waar hij Sir John Simon en de andere leden van de Engelsche delegatie zal ontmoeten, die een speciaal Engelsch vliegtuig voor hun reis hebben gecharterd, aldus meldt de „Tel." Eden, die een bezoek aan Berlijn, Mois- kou: en Warschau brengt, zal op 3 April a.s. des avonds uit de Po-olsche hoofd stad naar Praag vertrekken. Hij heeft de uitnoodiging van de Gechoslovaaksche regeering aangenomen, om den ochtend van den vierden April in Praag te ver toeven. Des middags vertrekt hij per vliegtuig naar Londen. De handel in oorlogsmateriaal. Volgens de berekeningen van het instituut voor co-njunctuuronderzo-ek is de wereldhandel in vuurwapens, mu nitie en andere oorlogstuig in bet af- geloopen jaar met rond 12 pet. gestegen. In den loop van het afgeloopen jaar is de uitvoer van oorlogsmateriaal uit TsjV cho-Slowakije kwantitatief verdrievou digd. De uitvoer uit Japan is mei twee derde, uit Italië en de Vereen. Staten met meer dan een vierde gestegen. In totaal is de internationale handel in oorlogsmateriaal van 1933 op 1934 met een vijfde gestegen, terwijl in dezelfde periode de industrieele wereldproductie slechts met 9 pet. is gestegen. De internationale handel in oorlogs materiaal is dus 20 maal sneller toegeno men dan de omvang van den totalen we reldhandel. Korte Berichten. 1 Italië besloot de beide lichtingen 1913 en 1914 gemeenschappelijk militai ren diensttijd te doen vervullen. Het be s-luit wordt aangediend als „voorzichtig- heidsmaatregel". i Uit China wordt gemeld, dat de Duitsche generaal Von Seekt, die gerui- men tijd belast was met de leiding van de reorganisatie van bet Ghineesche leger, naar Duitschland zal terugkeeren, aange zien zijn missie in China beëindigd is. Hitier beeft besloten tot volledig herstel eenige dagen in Wiesbaden te ver blijven. Hij beeft zij-n intrek genomen in hotel Rose. Geen politiek bij het graf van de Koningin-Moeder, Een deputatie van de afd. Baarn der N.S.J3. beeft zich gisteren naar Delft begeven, teneinde een krans te leggen op het graf van H. M. de Koningin-Moedei in de Nieuwe Kerk. De burgemeester van Delft heeft echter, naar verluidde, in zijn qualiteit van commissaris van den Ko ninklijken grafkelder, geweigerd, hier toe toestemming te verleenen. Naar aanleiding van dit bericht ver nam bet H b 1 d. dat de burgemeester zijn weigering gegrond heeft op het feit, dat te voren met hem geen overleg omtrent deze kranslegging was gepleegd, als-mede op de overweging, dat het niet wensche- lijlk is, den politieken strijd in do kerk voort te zetten. Wanneer steun aan de koopvaardij? Het Tweede Kamerlid de beer Brauti- gam heeft den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld. Is bet den minister bekend, dal weder om onderhandelingen gaande zijn over den verkoop van een twintigtal Neder- landsche koopvaardijschepen naar het buitenland, en dat de verkoop van een ze vental dezer schepen reeds vast zou staan? Is bet den minister bekend, dat van geen enkele natie de teruggang van he-t aantal schepen en de tonnage -door sloop en verkoop zoo groot is als van de Ne derlandsche? Is het den minister ook bekend, dal van de z.g. „ho-me"-vloo't, die van Neder- landsche havens uit, bet bedrijf uitoefent, bet verlies aan schepen en tonnage reeds een kwart te boven gaat? Acht -de minister een verdere vervreem ding van de vloot met bet oog op Neder- landsche belangen bij een eigen koop vaardij toelaatbaar, en zoo niet, is hij dan bereid, door middel van een scheeps- uitvoerverbod een verderen ongebreidel- den verkoop tegen te gaan? Kan de Minister mededeelen, op welke wijze en met ingang van welk tijdstip de regeering den steun aan de koopvaardij zal verleenen, die door haar reeds lang in uitzicht is gesteld? Verkoop van Nederlandsche schepen aan Rusland. D'e handelsvloot van den Ned. Lloyd te Rotterdam, in hoofdzaak bestaande uit de s.s. „D'ijkwater, Galgewater, Leegwater, Minnewater, Oudewater en Zwartewater, waarvan het grootste ruim 3700 ton meet, is, naar met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, naar Sowjet-Rus- land verkocht. Ook met andere reederijen wordt van Sovjet-Russische zijde over den verkoop van schepen onderhandeld. Ofschoon er de laatste jaren voor ge noemde schepen weinig of geen emplooi ia geweest, zal door verkoop van deze vloot een aanzienlijk aantal menschen werkloos worden. De Ned. Lloyd is een oude vracht-reederij, waarin een of meer schepen, behoorende tot het concern van de Scheepvaart- en Steenkolen-Mij., te Amsterdam waren ingebracht, hetgeen in 1930 eveneens is geschied met de ge noemde schepen. Sinds hek najaar van 1930 is door verkoop en slooping niet minder dan 25 pet. van de Nederlandsche handelsvloot verloren gegaan. Hei dreigend conflict In de sigaren- industrie. Na langdurige besprekingen is door den Rijksbemiddelaar prof. mr Aalberse, voorgesteld, de beslissing over de loonen der sigarenmakers aan te houden tot na de beslissing van de regeering over de breideling van de mechanisatie en te on derhandelen over een loonsverlaging voor de overigen. Dit voorstel werd door de werkgevers aanvaard, door drie arbeidersorganisa ties afgewezen, terwijl de Ned. R.K. Ta- baksbewerkersbond bereid was het aan de betrokken instanties voor te leggen. De opzegging, die tegen 1 April geschied was, werd in verband hiermede uitgesteld tot 22 April. Dieseltreinen op het baanvak LeidenUtrecht. Naar he-t „Leidsch D'agblad" verneemt zullen met -den a.s. zomerdienst der Ned. Spoorwegen op bet baanvak Leiden Utrecht de stoomtreinen door Dieseltrei nen vervangen worden. D'aar de snelheid der Dieseltreinen grooter is dan die der stoomtreinen, zal Binnenland. De spellingmotie in de Eerste Kamer verworpen. Verkoop van Nederlandsche schepen aai Rusland. Zorgwekkende toestand van onze zuivel- productie. De Tweede Kamer over de wijziging der Kieswet. Buitenland. De Fransche en Italiaansche nota's aan Berlijn. De Belgische kabinetscrisis nog niet op gelost. de rijtijd tusschen Leiden en Utrecht be langrijk bekort worden en ongeveer 50 minuten bedragen (nu ongeveer 58 minu ten). Daardoor zullen te Utrecht belang rijke aansluitingen verkregen worden. Hulp aan den scheepsbouw. In verband met allerlei geruchten kan het Vaderland meedeelen. dat hel Werkfonds hulp heeft verstrekt in den vo-rm van een tweede hypotheek, groot 15 percent der bouwsom, voor den bouw van kleine motor- en Lustschepen, welke aan uitvoerig omschreven voorwaarden moe ten voldoen. ingezonden Mededeeling. THEODORUS NIEMEIJER - GRONINGEN Luchtpost wordt regel naar landen binnen Europa. Met ingang van den a.s. zomerdienst op het Europeesche luchtnet (beginnende 1 April), zal de verzending van brieven en briefkaarten met Europeesche bestemming steeds per luchtpost geschieden, indien hierdoor bespoediging in de overeenkomst kan worden verkregen. De afzenders behoeven derhalve geen bijzondere maatregelen meer te nemen voor verzending van brieven en briefkaar ten per luchtpost binnen Euro-pa. De luchtpost-etiketten zijn overbodig en bet luchtrecht vervalt. De nieuwe wijze van verzending door den postdienst zal een ingrijpende veran dering brengen in de expeditie van de correspondentie met Europeesche bestem mingen. In het belang van een vlotte en snelle behandeling do-o-r den postdienst, wordt dringend de medewerking van het publiek ingeroepen voor volledige en duidelijke adres-seering. In het bijzonder is het van belang dat het adres ook bevat den naam v-an het land van bestemming, provincie (country, canton of departement) en voorts -dat tijdige terpo-stbezo-rging plaats vindt. Arnbtenarenplicht en Staatsburgerlijke vrijheid. Naar aanleiding van een bericht, han delend over bet verbod voor ambtenaren om steun te verleenen aan revolutionaire organisaties, volgens hetwelk het geabon neerd zijn op door die organisaties uitge geven bladen als een vorm van steunver lening zou worden aangemerkt, wordt van re-geeringswege medegedeeld, dat in derdaad van een der departementen een aanschrijving in dien geest is uitgegaan, doch dat zulks berustte op een misver stand inzake de interpretatie van de voor schriften, -door den Raad van Ministers voor -de niet-militaire departementen ge geven. DE ECONOMISCHE RESULTATEN VAN NATIONAAL-SOC1ALISME EN FASCISME. Het Vaderland (lib.) schrijft 'De gang van -zaken onder vigeur van S-c'hachts „nieuwe plan" -is zeker niet bij zonder tevredenstellend. Het probleem van -de werkloosheid is nog altijd groot. Van de maand November van het vo~

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1