Ingezonden Stukken Land- en Tuinbouw Laatste Berichten. Telegrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Finantiëele Berichten tuigen grotendeels werden vernield. De heer v. d. Ley werd hierbij niet ernstig gewond. Hij kon per auto naar zijn woning worden vervoerd. In de andere auto zaten drie personen, Ben van hen, de heer G. W. J. Beerden uit Rotterdam, werd vrijwel op slag ge dood. De beide andere inzittenden wer den min oi meer ernstig gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Dordrecht over gebracht. De toestand dezer beide gewon den is niet ernstig en waarschijnlijk zul len zij naar hun woning worden ver voerd. De inbraak in Ridder kerks Raadhuis. Hieromtrent meldt de Tel. nog: De daders hebben zich waarschijnlijk door middel van een valschen sleutel toe gang tot de achterzijde van het gemeen tehuis verschaft. Eerst hebben zij alle bureaux en kasten opengebroken en alles overhoop gehaald, waardoor een groote chaos werd aangericht. De inbrekers hebben getracht de deur van de kluis te forceeren, doch deze ope tatie heeft hen blijkbaar te lang geduurd. De brandkast, die in de kamer van den secretaris staat, is a la sardine geopend. Hier vonden de inbrekers een reserve sleutel van de kluis, waarmee zij1 deze openden en een geldkistje, inhoudende een bedrag van f 500 aan legesgelden en f 800 van het crisisoomité meenamen. Uit de brandkast wordt niets vermist. Ver moed wordt, dat de inbrekers in hun werk zijn gestoord, omdat er een com pleet stel inbrekerswerktuigen op een der bureaux werd gevonden. Gisteren zou er steun worden uitge keerd, waarvan de daders op de hoogte moeten zijin geweest. Het hiervoor benoo- digde geld was evenwel niet in de kluis aanwezig. Het drama te Voorburg. Omtrent de aanleiding tot dezen moord aanslag is nader gebleken, dat de vrouw die den aanslag pleegde en vervolgens poogde zich van het leven te berooven, reeds geruimen tijd met den aangevallen man in relatie stond. De 42-jarige mej. B. was n.l. verloofd met de 54-jarige man uit Voorburg. Er schijnt echter spra ke te zijn geweest dat het voorgenomen huwelijk niet zou doorgaan, waardoor de vrouw in overspannen toestand verkeer de. Haar daad heeft zij vermoedelijk in dezen overspannen boestand gepleegd. 'Brand in een lampen- kappenfabriek te Amster dam. Te Amsterdam ontstond in de lampenkappenfabriek van den heer Kop pen, Lijnbaansgracht 152-153 gister door onbekende oorzaak brand. Het vuur vond gretig voedsel in de licht brandbare stoffen zoodat het zich snel uitbreidde. De ge- heele eerste verdieping stond weldra in volle vlam en deelde zich ook reeds mede aan de tweede verdieping toen de bramd- weer het vuur tot staan bracht en het weldra meester was. De eerste verdieping van beide perceelen brandde uit, bene vens de tweede verdieping van perceel 153 -Zijn ouders bedreigd. De politie te Groningen heeft een 19-jarigen venter aangehouden wegens bedreiging tegen het leven van zijn ouders. Straftijd bekort. De gebr. K., poeliers te Zelhem, die reeds maan den in Duitschland gevangen zitten we gens het over de grens meenemen van ontvangen gelden voor verkochte kippen, hebben bericht ontvangen, dat hun straf tijd, die 18 Mei eindigt, met 40 dagen is ingekort. Ernstig vergiftigings- geval. 2kinderen overle den. Te Nederweert heeft zich naar eerst thans bekend wordt in den na middag van Maandag een ernstig geval van vergiftiging voorgedaan in het gezin van den landbouwer Fr. Laenen, tenge volge waarvan twee jongens, resp. 11 en 9 jaar, overleden zijn. De jongens waren uit school gekomen en hadden een boterham met koffie ge bruikt, waarna zij in de buurt melk had den gehaald en vervolgens nabij de wo ning gingen spelen. Plotseling werden de beide knapen on wel; zij gingen daarom naar huis. Onder weg viel reeds de jongste van de twee op den grond en overleed voor de oogen van zijn ouders die kwamen toesnellen. Het elfjarig jongetje kon het huis nog be- breiken, maar bleek ernstig ziek te zijn. Een geneesheer werd onmiddellijk ontbo den, waarna het oudste knaapje naar het ziekenhuis te Weert werd overgebracht, waar het Maandagavond overleed. Zoowel de geneesheeren als de burge meester, die oogenblikkelijk in de woning verschenen, staan voor een raadsel. De justitie is gewaarschuwd. Het gezin heeft Maandagmiddag ge zamenlijk het middagmaal gebruikt en heeft daarbij blikvleesch gegeten. Aan gezien evenwel geen der andere leden van het gezin vergiftigingsverschijnselen ver toond heeft, kan niet worden aangenomen dat de vergiftiging het gevolg is geweest van hét nuttigen van bedorven vleesch. De justitie heeft thans uit te zoeken, op welke wijze de vergiftiging kan zijn tot stand gekojnen. Mep vermoedt, dat jongens bij het spe len hun boterhammen op den grond heb ben gelegd en dat deze in aanraking geko men zijn met kunstmest, maar hierom trent is nog niets met zekerheid te zeg gen. Om uitvoerp remie te verdienen. Aan de grens Nederland- Rijnland zijn eenige personen gearres teerd, die fraude pleegden met tarwe. Groote partijen tarwe werden tolvrij naar Duitschland ingevoerd. Voor deze hoeveelheden stond de Ne- derlandsche staat een uitvoerpremie toe per 50 K.G. Inplaats van nu deze tarwe in Duitschland te verkoopen, voerde men ze langs een meer verwijderd douane station weer naar Nederland uit en kreeg toen van de Duitsche regeering een zeker bedrag in den vorm van „Ausfuhrschei- nen" wijl de exporteerende boer aan gaf, dat deze tarwe in Oost-Duitschland gekocht was. Met deze „uitvoerbewijzen" kon de boer handel drijven aan de z.g. produc- tenbeurs. De grensboer trekt op deze wijze dubbel voordeel met den in- en uit voer van dezelfde tarwe. Dezen kringloop van en naar Duitsch land en weer terug maakten deze 10.000 K.G. tarwe acht maal achter elkaar. WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. In „Volk en Vaderland" van 2 Maart j.l. stond een vergelijkend staatje afge drukt van de werkloosheid in Nederland en in Duitschland, waaruit moest worden bewezen, dat de werkloosheid in Neder land steeds toeneemt en in Duitschland afneemt. Voor Nederland werd zelfs het Januari-cijfer van 1935 vermeld; voor Duitschland moest nog volstaan worden met de aanteekening: „onbekend". Dank zij de Wirtschaftsberichten van de Kommerz- und Privat-Bank, zegt de Maasbode, kunnen wij thans een meer volledig staatje verschaffen, waar uit het verloop der werkloosheid in Duitschland sinds 1 November '34 blijkt: 1 November '34 2.268.000 1 December '34 2.354.000 1 Januari '35 2.604.000 1 Februari '35 2.972.000 Derhalve sinds 1 November 1.1. een vermeerdering der werkloosheid met on geveer dertig procent. En dan beweerde Dr Ley onlangs nog, dat op het einde van het jaar 1935 er geen werkloozen in Duitschland meer zouden zijin. Meer en meer wordt het woord bewaar heid, dat oud-minister De Geer bij de jongste begrootingscrisis gesproken, dat het Duitsche nationaal-socialisme heeft getoond zijn onmacht, om met tooverfor- mules den economischen nood te bezwe ren." Dit blijkt nog te meer als men er reke ning mee houdt, dat in meerdere bedrij ven op boog bevel het twee-ploegenstel- sel is ingevoerd, zoodat 's morgens de eene, 's middags de andere groep mag arbeiden. Geen van beide groepen wordt natuurlijk bij de werkloozen geteld. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte heer Redacteur, Naar aanleiding van een bericht in Uw blad van 8 dezer: „Scheuring in de land- bouwvereeniging", verzoek ik beleefd eeni ge plaatsruimte. Door het feit, dat in dit bericht mijn naam wordt genoemd, waardoor bij den oningewijde de meening zou kunnen ont staan, dat ik zooiets als voorman van de N. S. B.ers zou zijn, acht ik mij genood zaakt te trachten, dit bericht te ontzenu wen. Inplaats van de schuld aan de oneenig- heid en de daaruit gevolgde scheuring, aan de N. S. B.ers te wijten (die er niet eens waren), late men de leden van de vereeniging eens weten, waarom de voor zitter Lindenbergh, de man die 37 jaar lang de vereeniging heeft gediend, die haar heeft groot gemaakt, waarom die zijn ontslag heeft genomen. Laat men ook zeggen, dat die vermeen de N. S. B.ers met hun aanhang een oud- Gereformeerde tot bestuurslid kozen, in plaats van het aftredende bestuurslid (die geen bestuurslid meer was), en dat, pas nadat de oud-Geref. zijn benoeming niet aannam, de N. S. B.er is gekozen. Dit zijn dan al de „besluiten en benoe mingen" door die vermaledijde N. S. B.ers genomen en gedaan. Verder is de buitengewone algemeene vergadering niet onwettig verklaard vol gens art. 23 van het reglement der veree niging, doch omdat de uitgetredenen, 43 leden hadden opgetrommeld, om het werk van de oude vereeniging trouw geble- venen, onmogelijk te maken. Voor een nauwkeurige uiteenzetting der feiten acht ik den tijd nog niet gekomen, en is dit hier ook de plaats niet voor. Met dank voor de plaatsing, M. JANSE. Wolfaartsdijk, 11 Maart 1935. Naschrift. Wij hebben naar aanleiding van boven staande enkele inlichtingen ingewonnen en kunnen omtrent deze kwestie het vol gende mededeelen. Ie. Waarom de voorzitter Lindenbergh zijn ontslag heeft genomen, zal deze zelf wel het beste kunnen mededeelen. 2e. Dat het aftredende bestuurslid, de heel J. L. Goetheer, geen bestuurslid meer was, is niet juist. Nadat de voorzitter te genover hem ziinjexcuus had gemaakt over een persoonlijke aangelegenheid, heeft hij zijn bedanken ingetrokken. Het Bestuur had hem weer nr 1 op de aan beveling geplaatst, maar buiten het be stuur om was een afspraak gemaakt, om hem niet te steunen. Een methode, die men voor de tweede maal tegenover een Anti Revolutionair toepast. Ook de heer Janse is op die manier in het Be stuur gekomen. Juist is vermoedelijk is het een truc geweest dat eerst de heer Overbeeke is gekozen, maar, omdat deze voor de eer bedankt had om op die manier gekozen te worden, werd een N. S. B.er gestemd. 8e, De buitengewone algemeene verga>- dering was inderdaad onwettig, omdat zij nóch door de meerderheid van het Be stuur, nóch door het reglementair voorge schreven aantal leden was uitgeschreven. Ook is ons medegdeeld, dat de oprich ters van de nieuwe afdeeling niets anders wilden dan zich in stilte afscheiden van een groep N. S. B.ers en met hen sympa thiseerden, die door wat er met de tarwe- levering gebeurd zou zijn, een blaam heb ben geworpen op de Wolfaartsdijksche landbouwers. Het stemt hun tot voldoening, dat een groote meerderheid der boeren hen ge volgd is en lid der nieuwe vereeniging is geworden. (Red.) Landbouwcrisisorganisatie in Zeeland. Inplaats van den heer J. M. van Bom mel van Vloten, die wegens drukke werkzaamheden hiervoor ontslag heeft aangevraagd, is als voorzitter der Land bouwcrisisorganisatie in Zeeland ter be noeming aan den Minister voorgedragen de heer P. J. J. Dekker te Wemeidinge. Ter burgerlijke zitting van de Rechtbank te Middelburg is beëedigd als advocaat en procureur Mr G. J. H. Ver boom, kantoorholu'dende te Middelburg aan de Lange Singelstraat nr 180. De Z.E.T.Q. uitgesteld. Naar wij vernemen heeft het Comité voor organisatie der Z.E.T.O., Zeeuwsche Ten toonstelling voor handel, nijverheid en industrie te Middelburg, in verband met den te kort geachten tijd van voorberei ding en tevens met het feit, dat eind Mei te Eindhoven en te Zwolle soortgelijke tentoonstellingen gehouden worden, be sloten den datum der Z.E.T.O. nader te bepalen op 2231 Augustus a.s. Eerste Kamer. DEN HAAG. Voortgezet wordt de be handeling van de begrooting van het de partement voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, voor 1935. De heer N i v a r d geeft een regeling voor het onderwijs voor schipperskinde ren in overweging, waardoor alle schip perskinderen gebaat zijn. Spr. bepleit afvloeiing van oude leer krachten ten behoeve van jeugdige on derwijzers. De onderwijsconcentratie mag het be ginsel der gelijkstelling niet aantasten. De heer Fock verdedigt 's Ministers radiorede over de Nederlandsche afdee ling Versité Universitaire. Spr. schetst deze als een Nederlandsch belang. Spr. critiseert de manier waarop de Minister de vereenvoudigde spelling via het onderwijs het volk tracht op te drin gen. Men had het onderwijs in het Ne derlandsch moeten verbeteren inplaats van voor de moeilijkheden uit den weg te gaan. Minister M a r c h a n t betoogt dat de spellingsmaatregel niet alleen den Mi nister van Onderwijs raakt; deze raakt de geheele regeering en berust op feiten. Spr. herinnert er aan dat de spelling Terpstra, die ook reeds de geslachten be handelde, o.m. verwees naar 't spraakge bruik. Niemand heeft daar tegen gepro testeerd. Spr. betoogt dat er van eenigerlei dwang geen sprake is geweest. Spr. ver dedigt de samenstelling der commissie van advies, deskundige hoogleeraren, doch geen hoogleeraar geworden 'C«mdat zij vereenvoudigers waren. Spr. verklaart dat het bijzonder onder wijs geheel vrijwillig de nieuwe spelling heeft aangenomen. Tweede Kamer. DEN HAAG. Bij de voortgezette behan deling van het wetsontwerp tot wijziging der kieswet enz. zet de heer De Geer zijn bezwaren tegen den drievoudigen kiesdeeler uiteen. De evenredige vertegen woordiging heeft tot grondslag het be staan van den kiesdeeler; wie den kies deeler aantast, laat het stelsel der even redige vertegenwoordiging loe. Niet de vraag welke partijen behooren te worden toegelaten, doch de evenredige vertegenwoordiging, zooals de grondwet die wil, behoort grondslag van dit wets ontwerp te zijn. Het districtstelsel ver dient geen aanbeveling. De heer Bongaerts acht den drie voudigen kiesdeeler strijdig met den geest van de grondwet en de kieswet. Hij wil echter gaarne een wijziging bevorderen welke binnen het kader van de grondwet blijft. Herdenking H. M. de Koningin-Moeder. DEN HAAG. Hedenmorgen is door B. en W. van Den Haag aan den voet van het Regentessemonument een krans neer gelegd als een stille' hulde aan de nage dachtenis van H. M. de Koningin Moe der, die heden een jaar geleden is over leden. Van de zijde van het publiek bestond veel belangstelling voor de eenvoudige doch treffende plechtigheid. Vervolgens wérd om 9.30 uur een krans neergelegd door het Hoofdcomitó voor Volksfeesten. Het personeel van H. M. de Koningin- Moeder heeft hedenmorgen op treffende wijze de nagedachtenis van de overleden Vorstinne geëerd, door zioh gezamenlijk vanuit Den Haag naar de Nieuwe Kerk te Delft te begeven en daar een krans te leggen aan den ingang van den grafkel der, waar het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder rust. De voormalige huismeester, de heer Lodder, heeft in een korte toespraak uiting gegeven aan de gevoelens van eer bied en dankbaarheid welke het perso neel bezielen jegens de 'betreurde en ge liefde Koningin-Moeder, die juist een jaar geleden is heengegaan. Sommigen hebben Haar gekend in Haar groote taak als Koningin, doch zij allen hebben haar als liefderijike Mees teres mogen kennen. Voorts is namens den ex-keizer van Duitschland een krans gelegd op Haar graftombe. HEERLEN. Bij den R.K. mijnwerkers- bond is een schrijven binnengekomen van den Minister van Waterstaat, inhoudende dat 'het bestuur van den bond wordt uit- genoodligd naar Den Haag te komen om de voorstellen van de particuliere mijnen te bespreken. HEERLEN. De gemeenteraad van Heerlen 'heeft gisteravond in zijn verga dering het voorstel van B. en W. inzake loonsverlaging voor de werklieden in dienst der gemeente, verworpen en beslo ten, dat de korting op de loonen voor ge huwde en ongehuwde werklieden het maximum van respectievelijk 10 en 15 pet. niet mag overschrijden en dat deze loonsverlaging niet van terugwerkende kracht mag zijn, maar moet ingaan op 1 April a.s. Onrust in een negerwijk. NEW-YORK. In de negerwijk Harlem in het Noorden van New-York ontston den gisteravond ernstige incidenten, waar aan duizenden negers deelnamen. Duizen den negers schooiden samen en de politie die wilde ingrijpen werd met steenen be kogeld. 'Ook communistische plakkaten waren te zien, waarop verschillende personen en instanties werden beschuldigd van lynch- moord. Volksredenaars vuurden de razende menigte aan, die tot steeds ernstiger ver zet overging. De politie kon zich aanvan kelijk slechts bezighouden met de negers, die ook naar andere stadswijken wilden doordringen, tegen te houden. Pas na middernacht slaagde zij er in de orde te herstellen. NEW-YORK. Bij Lynchburg werden tengevolge van een botsing tusschen een personen- en een zware vrachtauto 5 per sonen, waarvan 4 studenten, gedood. Marinescholen voor de jeugd. MOSKOU. De Sovjetregeering schijnt van plan te zijn ook de Russische marine in sneller tempo te gaan uitbreiden. Tot de jeugd is een oproep gericht zich vertrouwd te maken met het denkbeeld tot het scheppen van een sterke Russi sche marine. Er zullen zeevaartscholen voor de jeugd worden opgericht. Alleen te Moskou zullen reeds 11 van die soholen worden opgericht. EEN SOMBER VERHAAL. De „Nederlander" merkt op: Het is een somber verhaal, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn duidelijke cijfer- taal ons vertelt. Dezer dagen immers heeft het gepubli ceerd de ontzettende daling van ons na tionaal vermogen. In 5 jaar tijd is dit achteruit gegaau met 4200 millioen. Van ruim 15l/a milliard tot een kleine 11 milliard. Een vermindering van bijna 30 pet. In de vermogensbelasting en op haar is deze statistiek gebaseerd wor den alleen aangeslagen zij die een vermo gen hebben grooter dan f 16.000. Dus de kleine en groote „kapitalisten" Doch nu wordt ook duidelijk hoe mis leidend de taal van hen is, die zeggen dat de niets- of weinig bezittende klasse het slachtoffer dezer crisis bij uitstek is. De crisis treft ons volk in zijn geheel, in al zijn geledingen. En een partij die zich van haar verant woordelijkheid bewust is, zal bij pogingen tot nieuwen opbouw, niet slechts het be lang van één bepaalde klasse in het oog vatten, doch dat van het geheele volk. MIDDELBURG. Bevallen: D. G. Net-La- roes, z. G. P. Cosijn-de Graaf, d. Overleden: S. Capelle, 88 j., wed. W. v. Schelven. H. J. G. Fokke, 65 j., geh. met C. D. A. Zimmermann. W. A. Gornoelje, 52 j., geh. met D. Schipper. Van 115 Maart 1935. KOUDEKERKE. Ondertrouwd. K. Heijmans, 30 j. en E. Müller 21 j., J. W. Helder 42 j. en W. M. Feij 28 j.; J. Brou wer 24 j. en W. Pouwelse 25 j.; J. Scheers 21 j. en N. Flipse 18 j. Bevallen: M. J. Boone, geb. Tavenier z.; P. Vogel geb. Pleijte z.; L. van der Heijden geb. Schout z. Overleden: G. Reijn'audt, 70 j., vrouw v. H. Wouters. (V!. G.) Van 8'14 Maart. THOLEN. Ondertrouwd: B. W. Schot en J. G. Bal. Gehuwd: D. Schot en G. A. Russcher. Geboren: Maatje Dina, d. v. J. v. d. Velde en H. G. van Yseldijk Overleden: S&ra Kompenhans, 65 j... wed. van Ph. Sakko. (L G.) Over de maand Februari, SCHERPENISSE. Ondertrouwd: J. L, Menheere, 29 j. te Oud-Vossemeer en M. L. Dijke, 29 j.; M. L, Goedegebuure, 25 j, en D. Klaasse, 21 j. te St. Maartensdijk. Overleden: A, J. Opree, 59 j., echtgen. van G. Anthonisse te Bergen op Zoom. STAVENISSE. Geboren: Suzanna Ca- tharina. d. v. W. Priem en S. Horst. Overleden: Adriana Luijk, wed. van L. van Blokpoel, 87 j. (T. G.) GOES. Veilingsvareen. Zuid-Beveland. Veiling van Woensdag 20 Maart 1935. Spinazie 1116, Spruiten 1215, Witlof 1114, id. 2e en 3e soort 50, Schor- seneeren 4, Kroten 0.60, Uien 1.70, alles per 100 K.G.; Roodekool 3.203.90, Bloemkool 4>10, Kropsla 3.204.50, al les per 100 stuks, Radijs 4.30, Prei 78, beiden per 100 bos. MIDDELBURG, 19 Maart. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed: Snijsla 19'24, Veldsla 8-25, Spinazie 15 25, id. tweede soort 312, Spruiten 1020, Witlof 1016, Wijnpeen 12,5, Uien 12, Kroten 12, Roodekool 5,5-— 11 ct., alles per Kg.; Prei 410, Selderie 13, Rabarber 11, Radijs 35 ct., alles per bos; Roodekool 214, Boerekool 1 4, Gelekool 67,5. Bloemkool II 610, Andijvie 45 Kropsla 35 ct., alles per stuk. Bloemen: Ceneraria 1415, Azalia 15, Hyacinth 6—8, Fradus Gantia 4, Goleus 4r—7, Saxifragen 4, Viola Cornuta 7 ct., alles per pot; Narcis 36, Tulpen 1113, Blauwe Druifjes 5 ct., alles per bos; Muurbloemen 2,5, Pioenen 4, Bakkruit 1,5, Madelieven 0.51 ct. alles per plant. ROTTERDAM. Op de gisteren in het Veilingslokaal Warmoezierstraat 3739 gehouden veiling werden de volgende prijzen besteed: Kipeieren 1.652.40. Aanvoer 215.000 stuks. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers lieden 165 X 168Va 26 261/a 217 y> 223 82 84Va 31 31% H. V. A. Ned. Hand. Mij. Philipslampen Unilever A. K. U. Amsterdam Rubber 89 91 Va Kon. Olie 133 137Va Deli Mij. 135 136Va Scheepvaart Unie 31 Va 33% 4 pet. Nederland 1934 lOlVa 101 4 pet. Ned.-Indië 1934 lOl'/e lOlVs U. S. Steel 17Va 17Va Anaconda Copper ö'/s 53/s Beth. Steel 14 14Va Shell Union 35/s 3«/s Voor het eerst sinds weken zond New- York wat betere slotkoersen en als gevolg daarvan werden hier wat stukjes gekocht. Ook de lokale markt gaf een betere stem ming te zien, waaraan naar men meent, valuta-overwegingen niet vreemd zijn. D'e handel in Belgische francwaarden was nog gesloten. Wisselkoersen. Woensdag 20 Maart, 2.30 u. Londen 7.O8V27.09 Berlijn 59.3859.42. Parijs 9.739.77V2. Brussel 34.27 H34.32V2. New-York 1.47 Va1.485/s. 3V2 pet. leening Den Haag. Naar gemeld wordt, werd bij de gis teren gehouden inschrijving op de 3% pet obligatie-leening '35 der gemeente 's Gra- venhage tegen een koers van 98 pet. met recht van voorkeur voor houders van de niet uitgelote per 16 April aflos baar gestelde lobligatiën der 4'/a pet. lee- inngen 1925 en 1926, het aangeboden be drag ad f 12.640.000 obligation op een klein gedeelte na volteekend Het resteerend deel werd intusscben onderhands geplaatst. BESCHERMING VAN HYPOTHEEK- BOEREN. Een notaris schrijft aan de „N. R. Ct Nadat eerst de overheid, op aandrang van de door de crisis in het nauw gedre ven boeren, maatregelen in het leven riep, om de pachters te steunen, is zij er thans, zij 't dan na lang aarzelen, toe overge gaan, ook de z.g. hypotheekboeren te be schermen. De wijze, waarop die bescherming zal plaats hebben, heeft voor de hoogst enkele gevallen, waarin onredelijkerwijs tot uit winning van zijn onderpand door een hy potheekhouder wordt besloten, haar on middellijk nut. Dé macht, den minister in handen gelegd, is daartoe voorwaar af doende: met één pennestreek kan thaus Z.E. het onderpand der leening, qua on derpand, waardeloos maken. Maar tegenover dit nut voor sporadi sche gevallen staat een schade voor de gemeenschap, die niemand ten volle ver mag te zien. Het moet ieder duidelijk zijn, dat het op de wet en de rechtsover tuiging gegronde vertrouwen in de vei ligheid der hypothecaire belegging door deze daad der overheid vernietigd is, voor nu en voor een verre toekomst, ja mis schien voor immer. iMen zal er zich ter dege rekenschap van geven, dat het fundament van 'het hypo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3