DE ZEEUW TWEEDE BLAD Uit de Provincie FEUILLETON. De Pastorie aan Zee De !N. R. Crt. bekijkt de zaak van een anderen kant en izegt o.m.: ,3et verdrag van Versailles is nu ver scheurd", vernemen wij van vele 'kanten. Ook van niet-Duitsche kanten. Zóó eenvoudig is Ihet probleem niet. Ware dat zoo dan zouden ook wij ons van harte over het gebeurde verheugen. Men zou kunnen zeggen: „Dat geeft lucht. Het maakt een einde aan een onhoudbaren toe stand. Dingen, die tersluiks gebeurden, zijn nu openbaar gemaakt, wat altijd be ter is. De vrede, dien bet verdrag van Versailles Dmtschland door ontwapening had opgelegd, was een vrede, die niet duurzaam kon zijn, tenzij de ontwapening in de wereld algemeen werd. Wat nu gebeurd is kan lucht brengen. On middellijk gevaar levert het niet op, want geen groote mogendheid zal nu dwaas ge noeg zijn aan sancties te denken." Ons lijkt, dat tegen deze redeneering niets anders in te brengen is, dan haar onvolledigheid. Zij zou dit niet zijn als men de zekerheid had, dat met deze daad der Duitsche regeering, desnoods nog na de opheffing van de gedemilitariseerde Rijnzöne er bij, het einde bereikt was. Had men deze zekerheid, dat zou ieder in Europa opademen. Is er één staatsman in de andere landen, die iets dergelijks niet dagelijks verwachtte? De politiek der groote mogendheden jegens Duitschland is weinig anders geweest in de laatste jaren, dan een tobben om met eere uit de te Versailles geschapen „impasse" in zake de bewapening van Duitschland af te ko men, daar men er af moest precies zoo als in de kwestie der schadeloosstelling. Principieel had men den grooten stap reeds in December 1932 gedaan. De liqui datie echter is, tengevolge van veranderde omstandigheden, een lijdensgeschiedenis geworden, waaraan nu plotseling een, nog niet 'heelemaal afdoend, einde is gekomen. Maar men is er af. Zelfs het oogenblik, dat er voor geko zen is, zou men in de andere landen over bet hoofd kunnen zien. De gepantserde vuist en de fcurassierslaarzen zijn, in realiteit zoowel als gestyleerd, steeds ge liefkoosde Tequisieten geweest der Duit sche politiek. Dat Hitler voortdurend flu- weelen handschoenen zou blijven dragen en op sokken loopen tegenover het huiten- land, was een politieke onmogelijkheid. Op het een en ander kon men dus voor bereid wezen. Het gebeurde kan bij lange niet reeds het ergste zijn. Maar, zooals gezegd, men denkt verder. Als men nu uit de geestdriftige menigte in Duitschland eens een aantal zeer geest- driftigen man voor man en misschien vooral vrouw voor vtouw kon vragen, of zij nu reeds bevredigd waren en of, naar hun meaning, daarmede alles was gebeurd, dan zou men allicht vele verwon derde gezichten zien. „Dit is immers slechts de eerste stap op den weg naar het herstel van Duitschland, alleen maar een middel tot het doell" Nu zijn zij zeker der dan ooit, 'dat hetgeen Hitler hun eens, in Mein Karnpf en in zijn prediking heeft beloofd, in vervulling zal gaan. En verder De droom van het Derde 'Rijk, waarvan een overgroot gedeelte van het Duitsche vollk, in het bijzonder van de jeugd op 'grond van messiaansóh geachte verschijn selen nn de verwezenlijking verwacht, gaat nog aanzienlijk verder dan 'het herstel van de averij, 'die het Rijk in den jongsten oorlog heeft opigeloopen. 'Midden in Europa bevindt zich een volk, -ziedend van energie, barstend uit zij'n 'grenzen, dat het individualisme stel selmatig onderdrukt, opdat de onindiivi- dueele stroom kan worden gevormd, die in staat is met zijn ongevoelige en onper soonlijke, en daarom onweerstaanbare kracht alle dijken te breken. Daarmede 'hebben de staatslieden binnen en huiten Duitschland nu rekening te houden. Wapensmokkelaars tegen de lamp gevlogen. Zaterdagavond omstreeks 10 uur, za gen twee op patrouille zijnde marechaus- sée's van de brigade Sluis een licht schijnsel in het pakhuis, tevens bierbot- telarij van den bierhandelaar M. te Sluis. Toen ze dicbter bij bet raam wa ren gekomen, hoorden ze enkele perso nen zacht spreken. Daar bij het ingestel de onderzoek de deur gesloten gevonden werd, rees bij de politiemannnen 't ver moeden, dat in bet pakhuis iets gebeur de dat niet in den baak was, waarom een nader onderzoek noodig geacht werd. Een der politiemannen begaf zich naar den achterkant van bet pakhuis, terwijl de andere zich voor de voordeur posteer de, Aan de achterzijde bleek de deur eveneens gesloten te zijn. Hier kon ech ter duidelijk de aanwezigheid van vier personen worden waargenomen, waarvan één een brandende kaars in de handen hield. Op het vermoeden te doen de hebben j met een drankwetovertreding, eventueel frauduleuze bereiding van sterken drank, werd door den politieman het openen van de deur gevorderd, waarop terstond de kaars werd uitgeblazen. Pas na her haalde bevelen werd de deur geopend door den heer M. zelf. Een poging van M. om hierna door de voordeur te ont komen werd verijdeld door den voor die deur geposteerden marechaussée, zoodat aan ontsnappen niet meer te denken viel. Bij het door de politie gedane onder zoek in het pakhuis werden in een kist 69 automatische pistolen ontdekt, welke da delijk in beslag werden genomen. De drie personen zijn ouder politie-escorte naar het kazernegebouw overgebracht, waar hun een verhoor werd afgenomen. Een dezer personen, een zekere V. uit Rotter dam, bleek na fouilleering in het bezit te zijn van een groot bedrag aan geld, zoodat vermoed wordt, dat deze persoon in bet pakhuis was met de bedoeling de wapens te koopen. Na verhoor zijn de gearresteerden nog denzelfden nacht in vrijheid 'gesteld. Tegen M. is proces verbaal 'opgemaakt wegens overtreding van de vuurwapenwet. (M. G.) Conflict in de Zeeuwsch-Vlaamsche vlasindustrie. In de gemeente Koewacht, bijl de Z.~ Vlaamsche grens, waar men algemeen aan vlasbewerking doet, dreigt een con flict in dat bedrijf. De arbeiders eischen loonsverhooging en hebben daartoe on derhandeld met de werkgevers, zonder dat men tot overeenstemming is geko men. E'r wordt nu gedreigd met staking, doch de fabrikanten hebben te kennen gegeven iedereen te ontslaan, die niet oinder de bestaande loonsvoorwaarden aan bet werk wenscbt te blijven. De ar beiders in deze vlasindustrie verdienen thans gemiddeld f 10f 11 per week. Vrijdag hebben de besturen der R. K. Fabrieks- en Landarbeidersbonden met de Vlasfabrikanten, waar de staking tegen 18 Maart was aangekondigd, te Den Haag onder leiding van den Rijksbemiddelaar prof. Aaiberse, een bespreking gehouden inzake het dreigende conflict bij de fir ma's Alph. en Hon. de "Waele te Koe wacht. Na langdurige bespreking werd beslo ten het ultimatum in te trekken onder bepaalde voorwaarden. Vereenigiing voor Ziekenhuisverpleging. op Zuid- en Noord-Beveland. Deze vereeniging houdt op Zaterdag 13 April a.s. haar algemeene vergade ring te Goes. Uit de rekening blijkt, dat 1934 het eerste verlies sedert het bestaan der ver eeniging opleverde. Het is echter niet groot (f 567.13) en kan bestreden worden uit een deel van de rente der reserve. Een der oorzaken is het belangrijke aan tal roodvonk-patiënten in het afgeloopeu jaar. Ook is gebleken dat het aantal zie kenhuis-opnamen onder de nieuwe leden aanmerkelijk grooter is dan onder de groep oudere leden. In verband hier mede doet bet bestuur enkele voorstellen. Het aantal leden is in 1934 gestegen van 21.481 tot 28.052. Het aantal zieken huisopnamen waarvoor vergoeding werd toegekend bedroeg 636 (vorig jaar 430\ het aantal ligdagen die werden vergoed 12.793 (voirig jaar 8248). Per opname werd aan ligkosten uitgekeerd f 49 58 (vorig jaar f 51.73), aan bijkomende zie kenhuiskosten f 23.28 (v. j. f 23.12). Het bestuur stelt voor in 1935 weer dezelfde vergoeding toe te kennen als in 1934, maar heeft daarnaast ook nog en kele voorstellen ingediend in het belang van een scherpere controle, enz. Het stelt voor te bepalen dat van af 1 Juni a.s. geen personen ouder dan 55 jaar meer als lid worden aangenomen, VAN DINSDAG 19 MAART 1935, Nr 143 HITLER'S PROCLAMATIE. Geen onmiddellijk gevaar, maar onzekere toekomst. 'Over de proclamatie van Hitler, die de invoering van -den algeimeenen dienst— plicht in 'DuitscManid vastlegt en de for matie van een leger van een half miülioen beveelt, wordt zeer verschillend geoor deeld. De „Standaard" ziet hier noch een on rechtvaardige handeling tegenover de an dere deelnemers 'aan het verdrag van Ver sailles, noch ook enkel verlies. „De groote mogendheden, die Duitsch land het verdrag van Versailles oplegden, zijh zelf begonnen met dit tractaat schro melijk te schenden. Duitschlands ontwapening werd ge- eiscibt omdat izoo 'de 'grondslag zou wor den 'gelegd voor de algemeene ontwape ning, waartoe alle contractanten bet hun ne zonden bijdragen. iHoe echter hebben de hooge verdrag sluitende staten deze verplichting opge vat Het is niet het minst indrukwekkende deel van Hitlers boodschap, wanneer dit requisitoir wordt gehouden „Niet alleen bleef iedere ontwapening in een omvang, -die te vergelijken zou zijn met de vernietiging der Duitsche wape nen uit, neen, er trad zelfs -geen stilstand der bewapening dn, integendeel, men 'kon de bewapening van een groot aantal staten constateeren; wat in den oorlog aan nieu we vernietigingsmac'hines whs uitgevon den, beleefde thans in den vrede in me- thö'disch-wetensc'happelijken arbeid zijn voltooiing. Op het gebied van bet scheppen van machtige pantserwagens zoowel -als op' dat van nieuwe jacht- en bombarde mentsvliegtuigen vonden onafgebroken verschrikkelijke verbeteringen plaats, nieuwe stukken reuzengeschut werden ge construeerd; nieuwe explosie-, brand- en 'gasbommen samengesteld. De wereld heeft sedert dien weerklonken van krijgsge schreeuw, alsof er nooit een wereldoorlog was 'geweest en nooit een Verdrag van Versailles was gesloten. Te midden van deze zwaarbewapende en steeds meer gemoderniseerde oorlogssto- ten was Duitschland 'een maöhtelooze leege ruimte, die was overgeleverd aan ieder dreigement en iedere bedreiging. Het Duitsche vol'k herinnert zich het ongeluk en het lijden van vijftien jaren economi sche verarming en politieke en moreele deemoediging". Het requisitoir is niet te scherp, even min te overladen. Da internationale conferentie tot ver mindering der bewapening te 'Genève werd een ijdele woordenpralerij. "Werkelijkheid was, dat elk der 'groote mogendheden haar bewapening al hooger opvoerde. Denkt aan de militairiseering van Italië, aan de idiensttijdverlenging in Frankrijk, aan het Witboek van Enge land -om ons tot de jongste 'gebeurte nissen te bepalen. De overwinnaars van Versailles bebben meltterdaad bet deel van het tractaat, op de bewapening betrekking 'hebbend, reeds lang van nul en geener waarde verklaard. Duitschland heeft zich daarbij nu aan gesloten. Dit is niet enkel verlies. Een krachtig volk van meer dan 60 mil- lioen kan niet door papieren bepalingen van triomfeerende tegenstander® tot een verzameling van heloten worden ver nederd. Daartegen moest zich verzet o-penbaren en heimelijk zocht Duitschland zich aan den druk van -deze overweldiging te ont trekken. Van het 'heimelijk is nu dit verzet ge komen in de sfeer van openbaarheid. Tot zuivering van de verhoudingen kan dan ook het open en rond getuigenis' van DuitsoMand bijdragen. Dé vredesluiters van Versailles weten nu wat ze aan elkaar -hebben." door GEORGE MAC DONALD. 44) o- „Lieve help, tien jaar geleden. Waar heb je het gevonden, oudje?" „Ik zag, dat baron Tresham het liet vallen, toen hij mij een paar fleschjes bier betaalde, die hij aan een paar dames, die bij hem waren, had gepresenteerd. Ik zou het toen dadelijk wel terug ge geven hebben, als hij niet op mijn bier gescholden had en zei, dat het vies smaakte. Ik dacht, dat het een goed straf voor hem zou zijn." „Dus dan heeft uw booze bui u parten gespeeld. Maar Stokes, nu moet er raad geschaft worden. Het geld moet betaald worden. Heb je het?" Stokes keek me beduusd aan. „Je vrouw zal niet eer tot rust komen, voor het geld betaald is." „Wel dominee, ik heb het niet, maar ik zal probeeren het te leenen. Misschien geeft mijn baas het me wel, als ik er hem om vraag." „Neen, Stokes, dat zullen we niet doen. Niemand buiten baron Tresham en wij hebben er iets mee te maken. Weet je, wat we doen zullen. Ik zal wel zorgen, dat het geld er is en dan zal ik naar den baron gaan en hem alles vertellen, afgesproken juffrouw stokes?" „O dominee, wat is dat vriendelijk van u. Ik hoop, dat God me zoo lang zal sparen, tot ik het u terug kan betalen", klonk haar stem van het onder het laken. „Nu", zeide ik, „zal ik gaan; en zoodra ik gegeten heb, zal ik mijn paard zadelen en naar baron Tresham rijden en dan kom ik nog even langs om u te vertellen, hoe het is afgeloopen. Ik hoop, dat ge nu in staat zijt, God vergeving te vragen voor uw zonde." Daarop haastte ik mij naar huis. Toen ik de eetkamer binnentrad, zag ik, dat nog niemand aan tafel zat. Ik was boos; wanneer ik niet zeker wist, hoe laat ik thuis zou zijn, was het een vaste regel van ons huis op gewonen tijd te eten. „Maar beste", zei mijn vrouw, ,,'t is veel prettiger, als je er bij bent en waarom zouden we ook onzen zin niet eens doen." „Dat is goed en wel", zei ik, „maar je moet ook aan de kinderen denken. Het is niet goed voor menschen, die in den groeitijd zijn, met een leege maag rond te loopen." „Je ziet toch, dat er voor de kinderen niet gedekt is. Die zijn allang klaar." „Al weer gelijk, vrouwtje; maar de heer Percivale was er toch ook nog." „Ik eet nooit voor zeven uur", ant woordde deze, „dan is de dag langer." „Nu ben ik werkelijk schaakmat. Laat ons nu maar gaan eten." Aan tafel viel het me ondanks me zelf op, dat de oogen van den schilder steeds op Wynnie rustten, zonder dat dit noch- thans onbescheiden was. Dat ze zelf dit opmerkte of voelde, hoefde ik niet te be twijfelen. Met kracht moest ik zekere opkomende gedachten onderdrukken. Ik moest vertrouwen hebben en niet be vreesd zijn; want alle vrees is zonde. Na het eten kwam het paard, dat een vriendelijke buurman steeds tot mijn be schikking hield, voor en ik ging op weg. De baron bleek een ruwe, doch goed hartige oude man te zijn. Toen ik hem het verhaal van juffrouw Stokes' wroe ging vertelde, was hij er geheel ontdaan over. Het geldstuk wilde hij eerst niet van me aannemen; hij verzocht mij het aan haar terug te geven bij wijze van schadevergoeding voor de ruwheid, waar mede hij de kwaliteit van het bier in twijfel had getrokken. Want dat had ik uitgezonderd zij die zich op Z. en N. Be veland koinen vestigen en binnen een half jaar lid worden. Verder wordt voorgesteld den wachttijd van drie op zes maanden te brengen en alleen hiervan uit te zonderen personen die zich op Z. en N.-Beveland vestigen en binnen een half jaar lid worden. Voor de laatste groep blijft de wachttijd drie maanden. Ook is op de begrooting een pro memo>- riepost uitgetrokken voor medische con trole op de ziekenhuisopnamen. Verder stelt het bestuur voor om fi- nancieele redenen en om het hoofddoel der vereen, niet in gevaar te brengen, niet over te gaan tot het geven van vergoeding voor poliklinische hulp. Gewestelijke organisatie Zeeland van Patrimonium. De gewestelijke organisatie Zeeland van Patrimonium houdt haar jaarvergade ring op Dinsdagavond 26 Maart a.s. te Middelburg. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken zal de heer R. Hagoort te Utrecht, lid van het Verbondsbestuur, spreken over: „Hoe staan wij tegenover het orde- ningsvraagstuk?" Een belangrijke verga dering dus. Nadere bijzonderheden vol gen per advertentie. Zeeuwsche Gasmaatschappij. Als bijvoegsel van de Nederlandsche Staatscourant treffen wij aan de statu ten van de N.V. Zeeuwsche Gasmaat schappij (Zegam), te Vlissingen. Oprich ters zijn de heeren Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, en Dr B. D. H. Teilegen Azn, griffier der Staten van die provincie, beiden wonende te Middelburg, als zoodanig vertegenwoordigende het college van Ged. Staten van Zeeland; de heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen en F. Bisschop, secretaris dier gemeente; O. S. Knottnerus, te Rot terdam, en L. P. J. M. Sauter, te 's-Gra- venhage, respectievelijk president-direc teur en directeur der N.V. Ned.-Indische Gasmaatschappij. Het maatschappelijk kapitaal der ven nootschap bedraagt f4.010.000, verdeeld in 2400 gewone aandeelen serie A en 1600 gewone aandeelen serie B, benevens 6 prioriteitsaandeelen A en 4 prioriteits- aandeelen B, alle aandeelen van f 1000 elk nominaal. Van deze aandeelen zijn bij de oprich ting genomen: door de provincie Zeeland 455 gewone aandeelen A en 5 prioriteits aandeelen A; door de gemeente Vlissin gen 25 gewone aandeelen A en 1 priori teitsaandeel A; door de Naamlooze Ven nootschap Nederlandsch-Indische Gas maatschappij 320 gewone aandeelen B en 4 prioriteitsaandeelen B. Werkloozenkamp te Westhove. Thans staat vast, dat van 29 April tot 8 Mei een werkkamp voor jeugdige werk- loozen (1624 jaar) op 't kasteel W e s t- hove tusschen Oostkapelle en Domburg zal worden gehouden. Dit werkkamp gaat uit van het Prov. Comité van de Centrale voor Werkloozenzorg en is in de eerste plaats bedoeld voor de werklooze jeug dige landarbeiders, daar de kampen van het vorige jaar voor hen in een minder gunstig seizoen vielen. Naar wij vernemen heeft Dr van Selms te Hansweert wederom de leiding van het kamp op zich genomen. Regionale Boschloop. De athletiekvereen. E. M. M. te Middel burg zal op Zaterdag 20 April in de boeschen onder Domburg met .welwillen de toestemming van den heer Sommer- hoff, eigenaar van „Hoogduin", 'nbosch- lo-op houden over ongeveer 3500 M. Het parcours loopt grootendeels over de bo'schpaden en voor een kleiner over bet vroon. Middelburg. Mej. S. Leijdesdorff, vroe ger alhier, thans adjunct-directrice bij 't Gentr. Genootsch. voor Kinder-vacantie- en -herstellingskokinies te Bergen, is be noemd tot directrice bij genoemd genoot schap. Een tribune op het Sportterrein. In een daartoe uit gezonden circulaire wijst de Commissie van Beheer en Toezicht voor de Gemeen telijke Sportterreinen er op, dat liet nog wel lang zal duren voor de in wording zijnde nieuwe sportterreinen gereed zijn. Waar aan een tribune groote behoefte bestaat, wat ook moge blijken ait do vele speciaal onder zijn aandacht gebracht, in de hoop, dat het hem een les zou zijn. Ik drong er echter op aan het geldstuk aan te nemen, niet slechts omdat het juffrouw Stokes' geweten te meer zou verlichten, maar ook, omdat ze anders de zaak achteraf minder ernstig zou op vatten, dan ze inderdaad was. Op een draf keerde ik naar de familie Stokes terug. „Wel juffrouw Stokes", zeide ik, „dat is achter den rug. Voelt ge nu niet veel beter?" „Ja, dominee, en ik hoop, dat God me mijn zonde vergeven heeft." „Dat heeft God stellig. Maar zijn er nog niet meer zonden, waarvoor ge vergeving behoeft." „O, dominee, ik wou, dat ik zoo kon zijn, zooals sommige menschen. Maar ik ben nu eenmaal anders geschapen. Daar hebt u b.v. mijn man; ik geloof, dat hij zich in zijn heele leven voor geen enkele slechte daad hoeft te schamen." „Juffrouw Stokes," zeide ik flink, „zoudt ge u' nou niet veel beter voelen, als ge nu dadelijk een boodschap stuurde naar uw dochter en baar man om het met haar in orde te maken." „Ik zal het doen, dominee. Ik heb er genoeg van om koppig mijn eigen weg te daaromtrent gestelde vragen, is de Com missie van oordeel, dat zoo spoedig mo gelijk tot het plaatsen eener tribune moet worden overgegaan en wel volgens de allereerste plannen op den tusschen de twee voetbalvelden liggenden weg De commissie meent, dat dit kan door het doen nemen van 5 pot. per jaar rentegevende aandeelen van f 10 in een bedrag van f4000, hetwelk bij de ge meente zal behooren te warden gestort. De werkelijke plaatsingskosten zullen hooger zijn, maar de gemeente zal onge twijfeld een deel voor haar rekening ne men, omdat het werk aan de bestrijding der werkloosheid te hulp komt. De ontworpen tribune zou een 600 zit plaatsen hebben. Bij! een prijs van 25 cent per plaats, een jaarlijks gebruik van 15 maal en een halve bezetting per keer, is er een opbrengst van f 1125. Er zal volgens raming f 400 overblijven voor uitloting van 40 aandeelen. Wellicht zal doordat het rentebedrag steeds daalt, de aflossing nog vlugger dan in 10 jaar af geloopen zijn. Van de 400 aandeelen, namen de com missie-leden er reeds 24. Goes. Na ingeleid te zijn door ds W. H. v. d. Vegt sprak gisteravond in de Geref. Kerk ds A. Merkelijn uit Mage- lang (met verlof hier te lande) over den arbeid op het Zendingsterrein der Geref. Kerken van Zeeland, N.-Brabant en Lim burg. Met dankbaarheid maakte Spr. mel ding van de totstandkoming van het Zen dingshospitaal, een lang gekoesterd ide aal. Op onderhoudende wijze vertelde ds Merkelijn van den aankoop van het ge bouw en de terreinen, die men voor dit doel op het oog had. Op medisch gebied heeft het hospitaal al veel zegen gebracht, maar van groote beteekenis is ook de geestelijke arbeid onder patiënten en oud patiënten. Daardoor is oontact verkregen met de dessabevolking. Ook vertelde Spr. van het mooie werk in de armenkolonie te Blondo. Hier, on der deze verworpenen der maatschappij, wordt op heerlijke wijze Gods liefde ge openbaard. Gelukkig is het regeerings- subsidie voor deze kolonie behouden. On danks de vele moeilijkheden, die er zijn, geeft Gód toch telkens ongedachte uitred dingen. Verder wees Spr. op de groote beteeke nis der scholen. Voor nieuwe scholen wordt echter geen subsidie meer verleend: toch worden van nationalistische en R.K. zijde voortdurend scholen gesticht. Ook wij mogen hier niet stil zitten. School stichting is van groot belang voor de Zending. Daarom hoopt Spr. dat de actie „voor de schooldoor de school", waar door de Ghr. scholen in Zeeland, N.-Bra- bant en Limburg meehelpen aan school stichting op het Zendingsterrein, succes moge hebben. Ten slotte vertelde spr. van de recht- streeksehe Evangelieprediking door hem zelf en de Goeroo's. Sedert eenigen tijd wordt het Evangelie nu ook rechtstreeks in de dessa verkondigd. (Het Zendings terrein omvat 1000 dorpen met ruim een millioen zielen.) Ook hier mag behalve van tegenstand ook van zegen getuigd wórden. Er wordt wel gezegd, dat de malaise den zendingsarbeid belemmert. Zeker, er wordt, waar mogelijk bezuinigd, maar we kunnen den loop van het Evangelie niet tegenhouden. Dat mogen we ook niet, want we bidden toch om de komst van Gods Koninkrijk? Spr. wekte ten slotte op tot gebed, liefde en offeren voor de Zending, waarna hij verschillende uit de vergadering gestelde vragen beant woordde. Blijkens een advertentie in dit num mer is de jaarvergadering van de afd. Goes van den Ned. Chr. Vrouwenbond wegens ongesteldheid van de spreekster tot nadere aankondiging uitgesteld. N.- en St.-Joosland. Door de werklie- denvereeniging E. M. M. zij'n als candi- daten voor den raad gesteld de heeren. I. M, J. de Kater aftr.; 2. M. Eikenhout, 3. Jacob Knuyt, 4. Jaoob de Klerk, 5 arn. de Kraker Lz., 6. An. Bliek Gz., 7. Sam. Janse Johz. De collecte voor het plaatsen van een gedenkteeken te Middelburg van wij len H. M. de Koningin-Moeder heeft alhier opgebracht f59.90. (Belangeloos bericht.) gaan. Het was nu eenmaal mijn aard." „Dat is dan afgesproken. Ik zal nu heengaan, want we hebben al lang ge noeg gesproken, u moet probeeren, wat te slapen. Als ge wilt, kom ik morgen nog eens aan." „Graag, dominee, ik zal u heel dank baar zijn." Toen ik huiswaarts reed, dacht ik er over, als het wegnemen van één zonde van het menschelijk hart zoo'n verlich ting gaf, hoe heerlijk het zou zijn wan neer van ieder menschelijk hart iedere zonde kon worden weggenomen. Het ont dekken van een zonde in iemands eigen hart, zou hem in de toekomst tot zegen worden. En toen dacht ik, aan wat Pau- lus gezegd had: „En al wat uit het geloof niet is, is zonde". En ik bedacht, welk een last nog van de aarde moest afgenomen worden en welk een zegening het zou zijn. En wat bon ik, zelf zondaar, er voor doen? Ik kon slechts met mezelf beginnen en God bidden voor het Licht,dat Zijn Geest is, opdat ik Hem in alles kon zien en mij in alles kon verheugen, omdat Hij het ons schonk. God, leidt dit Uw volk in heilige gehoor zaamheid en dank, dat ze zich in deze Uw wereld mogen verheugen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5