4 AKKERTJES [G dit Blad EERSTE BLAD Buitenland. Of DINSDAG 19 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Cursus aan Drden F. IURG. 49e JAARGANG - No. 143 AKKER.CACHETS Binnenland. Belangrijkste Nieuws. >nze groote ontslapen, ie Moeder, moeder WINDT, Jonge Wt, |van 69 jaar. -MIERAS. g VALKIER. iNGE. E—MIJS. IS— DE JONGE. S inkinderen. 135. iderenstr. 70 zacht en lurig lijden, Vader, Be- der RNTAN, Walrave, ran 51 jaar. 1MAN VALRAVE, ehuwd- en rrt 1935. 137. AUPOT TEN zal op ART 1935, uur, aan het ngsche straat tegen con- jpenbaar ver- GQEDEREN, Orgels, Mah. ast je, Tafels, Barometers, Naaimachine, fel, Bedden, 11, Vulkachel, n Aardewerk, «•en Doofpot, 3tgeen verder eerd. fens op den 10—12 uur. ri' Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per rege? Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Vestigingseischen voor den Mid denstand. De „Christelijke Middenstander" wijst er op, dat nu reeds 15 jaar geleden in den Middenstandsraad aan de orde werd ge steld het nemen van maatregelen tegen het dreigend teveel aan winkels. In een destijds ingediend rapport werd het standpunt ingenomen, dat het 't meest gewenscht was, dat de te nemen maat regelen van. den Middenstand zelf zouden uitgaan en directe Regeeringsbemoeienis daarbij in het algemeen achterwege moest blijven. Overigens kwam de inhoud in hoofdzaak hierop neer, dat het noodza kelijk was bekwame vaklieden te vormen en mitsdien deugdelijke vakscholen op te richten en te bevorderen. Door een vermeerdering van kundige winkeliers zouden de minderwaardigen den concurrentiestrijd wel moeten opge ven. Temeer, daar het verstrekken van crediet slechts in zeer gunstige gevallen zou kunnen geschieden. Het behoefte-ele ment scheen ook toen geen overweging te verdienen. In middenstandskringen vond dit rap port toen betrekkelijk weinig instemming. De Chr. Bond kon er zich meer vereeni gen, maar de R. K. Bond zag alleen heil in een publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, terwijl de Nederl. Bond de voorkeur gaf aan vrije en onbeperkte uitoefening van het bedrijf. De toestand is echter sterk gewijzigd. De honden die zich in 1920 tegen het stellen van vestigingseischen uitspraken, dringen er nu op aan. En naar het schijnt is ook Minister Steenberghe daarvan niet afkeerig. Hoe hij zich de zaak denkt is nog onbekend, maar het schijnt vrij zeker, dat de eischen zullen inhouden: voldoende algemeens ont wikkeling en vakbekwaamheid; kennis van administratie en bedrijfsvoering; en genoegzaam eigen aandeel in de financi- eele risico's. Voor het z.g. behoefte-element, dat trou wens door de meeste voorstanders van vestigingseischen terzijde wordt gezet als onbillijk, prachtisch schier onmogelijk toe te passen en niet economisch, schijnt deze bewindsman niets te voelen. Vooral in dezen tijd, nu, zooals de heer Van Dijk de vorige week nog terecht be toogde, velen overgaan van de productie naar de distributie, schijnt een zekere or dening niet uit te kunnen blijven. Natuurlijk zal dat niet gaan zonder het bedrijfsleven daarin te kennen. Van groot belang is daarom, dat we hebben een 'Christelijke Midden standsbond, zoodat ook deze groep mid denstanders bij de te nemen maatregelen zijn invloed kan laten gelden. Een invloed die grooter wordt, naarmate het aantal Christelijke middenstanders dat zich bij dezen bond aansluit, toeneemt. Er wordt in onzen kring weieens ge klaagd, dat met onze beginselen te weinig rekening wordt gehouden. Maar vergeten wordt daarbij vaak, dat dit een gevolg is van het feit, dat wij te weinig een eigen geluid laten hooren. LONDEN PROTESTEERT TE BERLIJN. Het Britsche bezoek gaat door. In de gisteren gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken, Simon, mede gedeeld, dat de Britsche regeering een nota aan de Duitsche regeering heeft ge zonden, naar aanleiding van invoering vau den algemeenen dienstplicht in het Duitsche Rijk. De Engelsche regeering voelt zich ver plicht de Duitsche regeering haar protest te doen toekomen tegen de mededeeling, welke laatstgenoemde op 16 Maart gedaan heeft over het besluit, de weermacht weer in te stellen en het Duitsche leger in vre destijd op te voeren tot een macht van 36 divisies. Na de aankondiging van een Duitsche militaire luchtmacht is zulk een verkla ring een nieuw bewijs van de eenzijdige 1 actie der Duitsche regeering, welke, afge zien van de hierdoor opgeworpen principi- eele kwestie, geëigend is de onrust ernstig te vermeerderen. De nota herinnert aan de voorgenomen gedachtenwisseling tusschen beide regee ringen. Definitieve overeenstemming tusschen de beide regeeringen was hierover bereikt, dat het consult betrekking zou hebben op alle aangelegenheden, in het Engelsch- Fransche communiqué vervat. Op deze basis heeft dus de Engelsche regtoring bet door haar aan de Duitsche regeering voorgestelde bezoek aan Berlijn voorbe reid. D'e Engelsche regeering wenscht niet, de gelegenheid prijs te geven, welke het reeds voorbereide bezoek tot bevordering van de algemeene verstandhouding bieden kan, doch in de nieuwe onistaadighedon wenscht zij ervan verzekerd te zijn, dat de Duitsche regeering nog steeds wenscht dat het bezoek plaats vindt in den omvang als is overeengekomen. De Duitsche rijksminister van buiten landsche zaken Fhr von Neurath heeft den Britschen ambassadeur in Berlijn, na mens de Duitsche regeering meegedeeld, dat de Duitsche rijksregeering hoopt, dat sir John Simon en Eden van hun bezoek aan Berlijn niet zullen afzien. Van Neurath heeft verder, ir opdracht der Duitsche regeering, er in toegestemd, dat de besprekingen alle kwesties zullen omvatten, welke overeenkomstig het Fransch-Engelsch communiqué op de agenda stonden. Interview van Hitler. Naar de bijzondere correspondent van de „Daily Mail", Ward Price, uit Mün- chen meldt, heeft de Fuehrer hem een in terview toegestaan. De rijkskanselier heeft daarbij o.a. het volgende gezegd; „Het Duitsche volk wenscht geen oor log. Het wenscht vreedzaam en gelukkig te leven. Het kon echter niet langer onder den vernederenden druk der beperkingen van het verdrag van Versailles leven. Heden zijn de harten der Duitschers van vreugde vervuld, daar zij van de vernede ringen bevrijd zijn. Maar, zoo ging de Fuehrer verder, gelooft u mij, deze vreug de beteekent geen verhooging van het oor logsgevaar. Op de vraag van den correspondent, of Dtiitschland evenals voorheen bereid was met Groot-Brittannië en Frankrijk te on derhandelen, antwoordde de rijkskanse lier: Het zou absurd zijn te gelooven, dat een staat, die zijn souvereiniteit weer verkre gen heeft, minder bereid is onderhande lingen te beginnen, dan een staat, die slechts een beperkte souvereiniteit bezit. Integendeel, het feit, dat wij een souverei- ne staat zijn, maakt ons des te bereidwil liger, met andere souvereine staten te on derhandelen". Op de vraag, of Duitschland zichzelf aan de territoriale clausules van het ver drag van Versailles gebonden acht, luidde het antwoord: Het is de Duitsche regeering volkomen duidelijk, dat een revisie der territoriale bepalingen van internationale verdragen nooit door eenzijdige maatregelen kan warden verkregen. Duitschland terug in den Volkenbond? Berichten, welke te Parijs uit Berlijn zijn ontvangen, melden dat Duitschland, nu het de militaire gelijkheid verkregen heeft, welke het eischte, geen enkel be zwaar meer ziet, om zijn plaats in den Volkenbond weer in te nemen. Het bericht is intusscben nog niet van officieele zijde bevestigd. Het buitenland tegenover Duitschland Volgens het Sovjetblad de „Izwestia" zijn Duitschlands bedoelingen van reëelen aard. Men kan op het oogenblik nog niet met zekerheid zeggen, of Oostenrijk, Dan zig of Memel het eerst zal moeten bezwij ken, maar het staat vast, dat Duitschland een aanval voorbereidt. De mogendheden moe ten een stelsel van veiligheidswaarborgen scheppen met of zonder Duitschland en dat land doen begrijpen, dat het niet zoo sterk is als de vereenigde mogendheden, die den vrede willen. Intusschen, meent het blad, zijn defensieve maatregelen en snelle beslissingen geboden, indien men Europa en de menschen een oorlog wil besparen. De „Paris-Midi" meent de houding, welke de belanghebbende mogendheden ten aanzien van de nieuwe wet op den militairen diensttijd in Duitschland zullen aannemen als volgt te kunnen karakteri- seeren. Frankrijkzal zijn standpunt niet voor morgen of overmorgen bekend ma ken, terwijl Moskou en de kleine entente op energieke maatregelen aandringen. Londen toont zich tamelijk gereser veerd, om niet te zeggen timide. D'e hou ding van F r a n k r ij k zal het midden houden tusschen die van Moskou en die van Londen. Moskou eischt een onmiddellijke in terventie van de groote mogendheden. Mussolini is bereid een energiek protest te doen hooren te Berlijn en met Frankrijk en Engeland van gedachten te wisselen binnen het kader van de conven ties van Londen en van Rome. Daarente gen zou hij er niet voor voelen naar Ge- nève te komen, om daar de zaak te behan delen, wijl hij vreest, dat de kwestie van het Abessynisch conflict mede ter sprake zal worden gebracht. De Roemeensche minister Titulescu zal zich naar Parijs, Brussel en Londen bege ven om, in verband met Duitschlands mi litaire maatregelen, de regeeringen te con sulteeren. Financieela maatregelen in België. Teruggekomen uit Parijs, hebben de Belgische ministers verklaard, dat zij vast besloten zijn het hoofd te bieden aan de aanvallen, welke door voorstanders van devaluatie, vooral in den loop der laatste dagen zijn gedaan. Te Parijs zou men in dit verband hebben afgesproken om op de meest radicale wijze de valuta's van het goudblok tegen speculatie te ver dedigen. D'e Belgische ministers hebben inmid dels de daad bij het woord gevoegd, want in een speciale uitgave der Staatscourant kondigen zij een Koninklijk besluit af, tot het reglementeeren van: Den invoer, den uitvoer en den door voer van waarden, goederen en goud en zilvermetaal, munten, terwijl verder een centrale wisseldiens't wordt opgericht. In hoogste officieele financieele krin gen des lands toonde men zich volkomen gerust over de toekomst van den Franc en verzekerde men, dat de regeering er in zal slagen hem tegen devaluatie te beschermen. Tegen het sparen In de „kous". Het D.N.B. maakt gewag van een ver ordening in Duitschland waarin tegen het oppotten van geld wordt gewaar schuwd. Als afschrikwekkend voorbeeld wordt aangehaald, dat een alleenwonen de oude vrouw 20.000 mark, haar heele hebben en houden, in keukenpannen had verstopt. Gelukkig kwam de overheid er achter en heeft het bedrag voor de oude bij een bank belegd, voor er dieven kwa men om het te stelen. Er schijnen in Duitschland veel van die spaarders te zijn; de verordening zegt althans dat reusachtige bedragen op die wijze worden „ingekapseld", vooral lop het platte land en dat al dat geld aan het oeconomische leven wordt onttrokken, terwijl toch de toestanden van dien aard zijn, dat een rentegevende belegging vol komen veilig is. Daarom aldus de verordening is een groote campagne, om de menschen over een goede belegging in te lichten wenschelijk. Groote razzia in Amerika. In den loop van de drijfjacht op ban dieten van allerlei slag, die dezer dagen in alle staten van Amerika georganiseerd is, had men Zaterdag reeds in totaal ruim 2000 bandieten gearresteerd. Ver wacht wordt, dat men, voor het groote offensief tegen de misdaad ten einde is, de 3000 halen zal. Er werden voor een waarde van millioenen dollars goederen in beslag genomen. Bee-ten, die in dui zenden liepen, werden geïnd. Zondag wordt rustdag in Turkije. Naar verluidt, is bij de Turksche regee ring een wetsontwerp, dat binnenkort bij de nationale vergadering zal worden in gediend, in voorbereiding ten doel heb bend, den Zondag te verklaren tot offi- cieelen wekelijkschen rustdag iu nlaats van den Vrijdag, die thans nog overeen komstig het Mo'hammedaansch gebruik als officieele rustdag geldt. Het Duitsche voorbeeld door anderen nagevolgd? Te Weenen verwacht men, dat Hon garije, Bulgarije en Turkije binnenkort soortgelijke maatregelen zullen nemen als de Duitsche rijksregeering. In welingelichte kringen gelooft men, dat ook de Oostenrijksche regeering zelf dergelijke maatregelen voorbereidt. De strijd tegen de warenhuizen. Te Keulen is ter gelegenheid van de al daar geopende jaarbeurs een groote be tooging van den Westdeutschen Detail handel gehouden. Gouwleider staatsraad Grohé voerde hier o.a. het woord. Hij trok in zijn rede heftig ten strijde tegen de wa renhuizen en de joodsche winkls. Vroeger, zoo zeide hij, heeft men het warenhuis probleem behandeld als een zuiver econo misch probleem. Het warenhuis verkoopt slechts waren tegen goedkoopen prijs, zoo dat een deel der bevolking in de waren huizen bedrogen wordt. De warenhuizen bevinden zich in het algemeen in joodsche handen en dus in het bezit van een vreemd ras. Wie heden nog in de wa renhuizen koopt, pleegt verraad aan het Duitsche ras. Er bestaan nog steeds kringen, welke de moreele verplichting niet voelen, met het geld, hetwelk zij van den Duitschen staat krijgen bij Duitsche volksgenooten te koopen. De coöperatieve ondernemingen mogen niet over één kam worden gescho ren met de warenhuizen, daar zij opge bouwd zijn met het geld van den Duit schen arbeider. Men moet thans ernstig er toe overgaan niet meen bij joden te koopen. Dit geldt zeker niet alleen voor den détailhandel, maar voor alle kringen is de verzuchting van zoo me nige vrouw, a"i3 ze op gezette tijden alweer van die doffe hoofdpijn te lijden heeft en zich heelemaal zoo onprettig voelt. Neem tegen dien tijd eens één Neder/andsch of twee "AKKERTJES". Ge zult Product verbaasd staan over de goe de werking en in 't vervolg ?een klachten meer hebben, er 18 stuks slechts 52 oent. Volgens recept van Apotheker Dumont Vraagt ooki „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. van het Duitsche volk. Het is zoowel de taak van den middenstand als van de autoriteiten zoo snel mogelijk op te rui men met de joodsche ondernemingen, door niet meer bij de joden te koopen. Korte Berichten. i Volgens den Berlijnschen correspon dent van het Poolsche Telegraaf-Agen't- schap zal men in Duitschland op 1 April een aanvang maken met de inlijving der in 1914 geboren jongemannen, die een jaar zullen moeten dienen. D'e vóór 1914 geboren mannen zullen gedurende eeni- gen tijd worden geoefend. HET BETALINGSVERKEER NEDERLAND—DUITSCHLAND. Dezer dagen hebben te Berlijn bespre kingen plaats gehad tusschen de Neder- landsche en Duitsche Regeeringscommis- sies over de vaststelling van de betalings- oontingenten voor den Nederlandschen en den Indischen uitvoer naar Duitsch land. Er werden over het tijdvak van 1 April 30 Juni a.s. nieuwe betalingscon tingenten vastgesteld, welke over het al gemeen lager liggen dan die voor het eerste kwartaal van dit jaar. In de ver houding tusschen den Nederlandschen en den Indischen uitvoer werd geen veran dering gebracht. Met de seizoeninvoeren werd met het oog op den landbouwuitvoer zooveel als onder de gegeven omstandigheden moge lijk bleek, rekening gehouden. Een reductie van het totaal van den uitvoer bleek in verband met den toege nomen achterstand in de clearing, onver mijdelijk. Het percentage van de stortingen op clearingrekening in Nederland, bestemd voor de aflossing van achterstallige han delsschulden, zal van 1 April a.s. af, vau 18 op 14 pet. worden teruggebracht. Aangezien het totaal van de achterstal lige vorderingen, dat afgelost zal moe ten worden, geringer is dan voorzien werd hijl het afsluiten van het clearing- verdrag op 5 December 1934, zal door deze verlaging van het aflossingspercen tage niet worden afgeweken van den ter mijn van ongeveer twee jaar, die voor de algeheele aflossing in uitzicht werd ge nomen bij de afsluiting van het verdrag. Belanghebbenden kunnen van Vrijdag 22 Maart af inlichtingen over de betalings contingenten verkrijgen bij het Grisisuit- voerbureau in Den Haag. H. M. DE KONINGIN IN HET WESTLAND. Het niet-öfficieele bezoek, da)t H. M. de Koningin Vrijdagmorgen plotseling bracht aan het Westland en zijn veilin gen, heeft in deze streek, die zoozeer door de crisis is getroffen, groote dankbaar heid verwekt voor hetgeen de Landsi- vrouwe toonde. Nauwelijks terug uit het buitenland, is Haar eerste tocht geweest naar helt Westland. de nijvere tuinbouw streek. die in de laatste jaren reeds meer malen de vorstelijke belangstelling heeft mogen ervaren. „Ik leef ten volle met Uw moeilijkheden mee", verklaarde de Koningin Vrijdag aan het bestuur der Gentr. Westl. Bloe menveiling te Honselersdijk. Eerst heeft H.M., die slechts van en kele leden der Hofhouding vergezeld was, op de groentenveiling Naaldwijk met kooplieden en exporteurs ongedwongen gesproken. Zij vroeg naar de exportbe lemmeringen en naar de uitkomsten in de bouwbedrijven. Binnenland. Het betalingsverkeer Nederland—Duitsch land. Fabrieksbrand te Vlaardingen. Buitenland. Belgische regeering afgetreden. De houding van het buitenland tegenove Duitschland. Het Engelsch bezoek gaat door. Duitschland terug in den Volkenbond? Financiëele maatregelen in België. De Zondag wordt rustdag in Turkije. Op de Bloemenveiling sprak Zij met de kooplieden. Een straatventer, zoo uit zijn werk weggeroepen, in zijn sjofele kleeren, met net nog even vlug gewasschen han den verscheen voor de Landsvrouwe. Ook over dezen tak van handel wenschte de Koningin ingelicht te worden. En zon der veel omhaal van woorden, zonder dat de etiquette geheel in acht werd geno men, liet H. M. de menschen. die bij haar werden ontboden, praten. „U zult het wel druk hebben", zoo meende H. M. van een exporteur die bij Haar was geroepen, en. Zij stak hem ten afscheid de hand toe. Aan do tentoonstelling, welke H. M. in 1933 te Honselersdijk bezocht, verklaarde Zij nog de aangenaamste herinneringen te hebben bewaard, en over do a.s. 'ten toonstelling, die weer te Honselersdijk wordt gehouden, liet H. M. Zich uitvoerig inlichten. Wel tweemaal wandelde Zij de groote veilinghal in en liep langs de talrijke rol- tafels met bloemen. Bijzonder verrast was H. M. door de eenvoudige hulde, welke door de leerlin gen der Vakschool voor Meisjes wera ge bracht. De school ligt recht tegeno ver cle bloemenveiling, en nog in haar schooi- schorten waren de meisjes naar de vei ling gedraafd, waar zij twee coupletten van het „Wilhelmus" zongen. Dit onverwachte bezoek der Vorstin heeft indruk gemaakt in de harten van de Westlanders. DE KONINGIN GAAT VOORBIJ. Het succes van een gelegenheids- commandant. Het gebeurde gistermorgen in de drukte van het Jaarbeurs-Utrecht, vertelt de Maasbode. De stroom van wielrijders en auto's kolkte druk en woelig voorbij den verkeerstoren op den hoek van Leid- sche Weg en Catharijnesingel. Plotseling werd het verkeer uit alle richtingen ge stremd, waarvoor een motor met zijspan van de politie het signaal gaf. En even later gleed over den weg een opmerkelijke wagen voorbij, met een chauffeur in livrei. En slechts weinigen zagen, dat in dien wagen het vriendelijke gelaat van H. M. de Koningin groette. De Koningin ging voorhij, op weg van 'sGravenhage naar Het Loo. Aan de overzijde van de Smakkelaars- brug was eveneens het verkeer stopgezet. En het gebeurde, dat even later een groote groep militairen te paard halt moest houden voorop in de verkeers-op- stopping. Er was, behalve de verkeers politie een hoofdagent op die plaat3, die uit de gestes van zijn collega's en het ver schijnen van de motor-politie opmaakte, wat er ging gebeuren. Volijverig plaatste hij' zich bij den troep en commandeerde: „Hoofden links". Niet één van de ruiters reageerde aanvankelijk, daar niemand wist, dat het de auto van H. M. de Ko ningin was, die met groote snelheid na derde. Nog eens, maar nu met wat meer oommandovuur en een tikje commen taar, dreunde de hoofdagent; „Hoofden linksl De Koningin!" En niemand wist, waar hij de Hooga Bezoekster zoeken moest. De agent had geluki De plaats, waar hij zich had opgesteld was zóó, dat alle manschappen verbaasd opkijkend om dit onverwacht commando, keurig „Hoofden links" hielden, op het moment, dat de wagen voorbijreed. En de gelegenheidscommandant glun derde Koningin en Prinses op Het Loo. H. M. de Koningin is gistermiddag om half één per auto uit Den Haag op Het Loo aangekomen, voor Haar voorgeno men verblijf aldaar van eenige dagen. H. K. H. Prinses Juliana is eenige uren later per auto op Het Loo gearriveerd. Protest tegen een candidaknlijst Zaterdag heeft helt hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Pro vinciale Staten in den kieskring Bergen op Zoom vergaderd om te beslissen over de geldigheid van de op 12 Maart inge leverde candidatenlijsten. De heer H. P. M. Verlinden maakte als lid van het hoofdstembureau bezwaar te gen de geldigheid van de ingediende lijst

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1