i Sa",- man* Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. eellng. ANDERE SHAG en weg eenige tegen het al- ct om de kroon mum der ver en als waartoe 'et recht geven, ercomité heeft oek verleend. Electors, aange- il op den Blau- raktijk niet te reeds een der bij de wegen- B. en de KNAC rten in. voor ter plaat- Dalen met ver- ian bij de tram- 11 plaatsen. lissingsche ;eveer 7 uur, is n aangekomen m de Woerman- Dost-Afrika. ie vlot aan de Ier N.V. Haven leping van een tevens 30 ton Ubeno" met be hield de afd. 'oord- en Zuid- Ion „Bustraan" ring onder lei- Wijk. Tim aïge- ergadering, te aangewezen de icundus de heer zich door onge- et secretariaat :erk te Goes zal sn. Ierseke leverde oncentratie van ebreide bespre- erd met alg. st. rachten de seor. hun jaarversla- lin van Kapelle .Zenuwaehtig- idag hield de jank haar alg. paren 'eden. noemd dhr J. een eindbedrag .er is begrepen 1st te storten in id. „Als ik het it nog terug be- goudstuk." iet om vragen?" k dacht het wel, ir zoudt maken, oekte geld nooit n man niet over ihamen het geld ie arme stakker :en", en zij ver- aken. ireken met hem, spelen", zei ik, van de kamer toen ik hem het toon, alsof zijn as; en, naar zijn ij haar het laken blijkbaar met ,e kussen, maar ut ze hield het voort. „Dat zul- naken. Wanneer en eigen varken acht, dat we het -ug geven", snik- SVbrdt vervolgd.) De rente voor 1935 werd voorloopig vastgesteld op 3 pet. voor niet-leden en 3.24 pet. voor leden. De rente voor voor schotten en credieten op 4 J* pet. Tot be stuurslid werd herkozen dhr W. Mol. Als lid van den Raad van Toezicht dhr M. de Regt Joz.z. Tot plaatsvervangende be stuursleden werden benoemd Dhrn Joh. Nieuwenhuize en M. Krijger Johz. Wemeldinge. Zaterdag kwam alhier laan het Belgische motorschip „Even- aard", met lekkage in de machinekamer, waarvoor de hulp van een pompboot werd ingeroepen. Nadat een reddings kleed onder het schip was aangebracht, kon het schip, begeleid door genoemde pompboot, de reis naar de werf voortzet ten. De sleepboot „Seolto" met twee gela den sleepschepen op sleeptouw, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de We- meldingsche Vlije omhoog gevaren en blij ven zitten. Later zijn de schepen op eigen kracht vlot gekomen en hebben de reis «ogenschijnlijk onbeschadigd naar Ant werpen kunnen voortzetten. Kapelle. De Chr.-Hist. Kiesvereeniging stelde de volgende candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing: 1. J. v. Wingen (aftr.), 2. Jacob Mallekote, 3. Jan Veer- hoek Jacz., 4. P. G. van der Vliet. Nisse. D'oor den gemeenteraad is be noemd toit concierge van het gemeente huis G. Eckhardt Jz. Benoemd tot organist der Ned. Herv. Kerk alhier dhr G. de Kok Rz. te Goes. Ellewoutsdijk. Zaterdag j.l. gaf in het M. J. van Hattumhuis alhier het kinder koor „De Zangvogeltjes" voor een stamp volle zaal een schitterende uilvoering ter gelegenheid van zijn 1-jarig bestaan. Een negental liederen, waaronder de niet ge makkelijke Zangermarsch van Frube werden zeer verdienstelijk driestemmig gezongen. Voorts werden nog enkele too- neelstukjes opgevoerd Het was een avond waarop èn directeur èn „De Zangvo geltjes" dankbaar terug mogen zien. Bij de sluiting werd den directeur door het kleinste meisje en den kleinsten jongen een fraaie mand met bloemen aangebo den. Ierseke. Het voornemen bestaat voor de noodlijdende oestercultuur een groote hoe veelheid pannen uit te leggen, teneinde oesterbroed op te vangen. De invoer van pannen geschiedt ook uit België, waar deze, voor de oestercultuur geschikte pan nen tegen 7 a 9 gulden per 1000 te koop zijn. Het mooiste is evenwel dat nu 'bij den 'inivoer te 'Hansweert 4 a 5 gulden per 1000 moet betaald worden. Dus komen ze nog duur. Het is te hopen, dat de minis ter aan de grens vrijstelling van invoer rechten etc. zal verleenen. Aacjtekerke. Donderdag hield de Gei- tenfokvereen. „Ter Veredeling" haar 24e jaarvergadering. Uit het verslag van den waarn. secretaris bleek, dat de ver een. 40 leden telt, waarvan er 17 tegen woordig waren. Het bestuursvoorstel tot wijziging van de voorwaarden voor toetreding van nieuwe leden werd vastgesteld. Alle gei tenhouders zullen per circulaire deze voorwaarden worden thuisgestuurd. Het bestuur werd gemachtigd al naar gelang van den aanvoer, een bedrag be schikbaar te stellen voor prijzen op de aanstaande keuring. (Te laat ontvangen. Red.) Vrijdagavond hield de afd. Aagte- kerke van den B. V. L. haar goed bezoch te jaarvergadering, onder voorzitterschap van den burgemeester, die den beer Laer- noes uit Vlissingen en de wethouders ver welkomde. Hierna sprak de heer Laer- noes o.m. over de N. S. B., in het bijzon der over baar houding tegenover de re geering. Daar overste Bierman verhinderd was deze vergadering bij te wonen werd door den beer Laernoes aan 4 personen bet brevet als koningschutter en aan 15 per sonen het brevet als scherpschutter uit gereikt. Van de afd. die 34 leden telt, waren er 28 aanwezig. Arnemuiden. Alhier is een commissie opgericht, ten doel hebbende om bij ge noegzame deelname cursussen te geven aan de vrouwen der arbeiders en vis- schersbevolking, wier inkomen sterk ge daald is, teneinde ben door voorlichting in staat te stellen haar huishouding zoo practisch en voordeelig mogelijk m te richten. Deze cursussen zullen bestaau uit een zestal lessen, elk van 21h uur per week. O. en W. Souburg. Vrijdag hield de J. V. op G. G. „Repos Ailleurs" baar 43ste jaarvergadering. De voorz. dhr J. de Smit bood aan Ds G. B. Bavinck bet Eere-voorzitterschap der vereen, aan, wat deze aanvaardde. Uit het jaarverslag bleek o.a. dat de vereen, is gesplitst in afd. A met 19 leden en afd. B met 17 leden. De ontvangsten waren f217.20. de uitgaven f 155.57, batig saldo f 61.63. De bibliotheek bevat 567 nummers. Door Kerkeraad, de Jeugdoentrale, Ring Vlis singen, Patrimonium en de G. J. V. „Weest Getrouw" werden felicitaties uit gebracht. Verder bevatte de agenda een inleiding, zangnummers, tableaux, memorisatie- wedstrijd en voordrachten. Ds C. B. Bavinck sprak een slotwoord en eindigde met dankgebed. Door B. en W. is de verkiezing voor leden van den gemeenteraad vastgesteld op 19 Juni. Koudekerks. Vrijdag vergaderde de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het is, aldus de secretaris, Mr P. Loeff, oujn taak de plaats in te nemen, van den voorzitter, Burgemeester Bakker. Veel dank zijn wij aan hem verschuldigd. Aanwezig 31 leden en 9 buitengewone leden; Nu worden de jaarverslagen uitgebracht. Ontvangen is f 1631.94, uitgegeven f 1226.96ya, met als goed slot f 402.97%. Vervolgens bestuursverkiezing wegens vacaturen Burgemeester Bakker en perio diek aftreden van D. A. Schrijver. Gekozen wordt Burgemeester Dregmans met 29 stemmen en herkozen dhr D. A. Schrijver met 25 stemmen.. Het bestuur stelt verder voor de con tributie over 1936 te laten als in 1935. De heer Sanderse wil dit verlagen. Dit wordt verworpen met 4—27 stemmen. Volgend voorstel bestuur om een reser vefonds te stichten. Dit wordt met alg. stemmen aangenomen. Hierin zal f200 worden gestort van het goed slot 1934. Voorstel bestuur om een vergoeding te geven aan den penningmeester. Met alg. st. aangenomen. Voorstel van een lid om ook den secretaris een vergoeding te geven wordt op verzoek van den secretaris, teruggenomen. Besloten wordt een controle-commissie te benoemen, op de Statuten de Kon. goed keuring aan te vragen en toe te treden tot de Prov. V.V.V. in Zeeland. Verder heeft het bestuur besloten om het strand vanaf Vlissingen tot Bigge- kerke in teekening te brengen en geen vergunningen voor plaatsen van houten tenten af te geven vóór 15 April. Het bestuur deelt verder mede, dat Gids en folder in voorbereiding is. Er zullen bij de duinen drie concerten ge geven worden. Ingekomen een verzoek om twee trap pen, dienende voor overgang naar het strand, te willen overnemen voor het onderhoud. Met alg. stemmen voor één jaar aangenomen. Rondvraag. De heer Sanderse vraagt een vrij strand voor werkloozen. Ook of er van de V.V.V. in de toekomst iets gedaan kan worden inzake duin en vroonbeplanting. De heer Mesu vraagt of het niet moge lijk is de waterkraan van Vijgeneter te verplaatsen naar het strand. Ook de trap die daar ligt, ongeveer 500 M. zuidwaarts te leggen. De voorzitter antwoordt, dat het on doenlijk is een regeling te treffen voor werkloozen. De beplanting zal onder het oog worden gezien. Wat de vragen-Mesu betreft, deze zul len met Polder Walcheren en Waterlei dingbedrijf worden besproken. Hierna sluiting. Domburg. Vrijdagavond gaf de Chr. Zangvereeniging „Looft den Heere" in de zaal van het hotel „Wilhelmina" een openbare uitvoering, onder leiding van den heer L. Francke. Na opening met gebed werd gezamenlijk Psalm 68 vs 17 gezongen, waarna het programma, be staande uit 15 nummers, werd afgewerkt. Ook werden tableaux opgevoerd. Een warm applaus door het talrijk opgekomen publiek bewees, hoezeer het gebodene in den smaak viel. Ds Visser eindigde met dankgebed. Wissenkerke. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling „Groene Kruis". De opkomst der leden was gering. De voorzitter herdacht 'bet overlijden van H. M. de Koningin-Moeder en van het bestuurslid der vereeniging de heer Flipse. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat over 1934 de ontvangsten waren f 1184, alzoo met goed slot van vorige jaren uitmakende f 1973. Uitgaven waren f 726. Afdeeling wijkverpleging. De zuster had 1625 bezoeken gebracht. Aangeschaft waren twee zonnebadtenten. Ontvangsten bedroegen f 1943, uitgaven f 2095, nadee- lig slot f 152. Besloten werd een nieuwe ligtent aan te schaffen. Op voorstel van het bestuur werd besloten artikel 19 van het Reglement wat strenger toe te pas sen aangezien velen de materialen als lig stoelen en ledikanten voortdurend buiten noodzaak blijven gebruiken. De aftreden de voorzitter, secretaris en penningmees ter werden herkozen, en in de vacature ontstaan door bet overlijden van G. Flip se werd gekozen dhr Kleinlooh. Bij de rondvraag werd gevraagd naar een lig tent te Kamperland. De voorzitter zegt, dat bij den voorlaatsten storm die tent is omgewaaid. Volgens de inlichtingen hem verstrekt is reeds driemaal den timmer man opdracht gegeven de tent te herstel len, maar dit is tot 'beden niet gebeurd. Besloten werd den timmerman nog een maal opdracht te geven en bij niet uitvoe ring bat werk door een anderen timmer man te laten doen. Colijnsplaat. Vrijdagavond trad voor de Chr. Hist. Kiesvereen. in een lopenbare vergadering otp de heer M. de Looze van Kapelle, met bet onderwerp „Chr. Hist, of Nat.-Socialistisch". Spr. zette in een helder betoog uiteen bet onderscheid tusscben de Ghr. Hist, beginselen en die der N.S.B. Verschillen de vragen werden gesteld en door Spr. duidelijk beantwoord. Een 6070 personen waren opgeko men. Vrijdagavond vergaderde de weeg- brug „Landbouwbelang". Besloten werd een nieuwe brug aan te schaffen. Be noemd werd tot weger, wegens bedan ken van dhr L. van Oeveren, dhr J. de Krijger. Negen sollicitanten hadden zioh hiervoor aangemeld. Tholen. In de Geref. Kerk alhier 'trad Vrijdagavond voor de A.-R. Kiesvereeni ging voor een aandachtig gehoor op Mr G. A. Diepenhorst van Zeist. Na ingeleid te zijn door den voorz., den heer M. van Oostende, wees spr. op de verkiezing voor de Prov. Staten. Velen denken, dat deze niet van zooveel belang is, maar het gaat om den geest in ons Prov. be stuur. Spr. wees op den nood der tijden, waardoor groote groepen van ons volk worden verlokt door valsche profeten, wier mislukte idealen gezien worden in Rus land en in Duitschland. Onze eenige vrij heid kan alleen behouden worden onder de schuts van ons Oranjehuis en niet onder fascistische tirannen. Daar krijgt men een volk van slaven, geen buigen onder het recht Gods, maar is de macht van den mensch en den staat het hoog ste. De Christen knielt in aanbidding neer voor zijn God en niet voor een Mus solini of Hitier. Na in breede trekken behandeld te heb ben de praktijken van N. S. B. en gewezen te hebben op hetgeen Ds Kersten meent te moeten aanmerken op de A.-R. partij, eindigde spr. zijn rede met den wensch, dat velen zich mogen scharen rondom de A.-R. Brui nisse. Vergadering van den Ge meenteraad. Alle leden tegenwoordig. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten de opcenten op de Fomdsbelasting te verhoogen met 30 en te brengen op 85. Na geheime zitting wordt besloten deel te nemen aan de werkverschaffing te A. J. Polder, bestaande in de bedijking van bet Zuiderschor. Het overzetten der werkloozen, hetwelk voor rekening der gemeente is, zal plaats hebben door de R. T. M. voor f 1 per persoon per week. De vdorz.. deelt mede, dat B. en W. in gevolge de verordening, aan den beer Betz met ingang van 1 Aug. 1935 eervol ontslag hebben verleend als hoofd der O. L. school, in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Sollicitanten zijn intusscben opgeroepen. Voorts dat B. en W. den datum van de stemming voor de leden van den Baad hebben vastgesteld >op 21 Juni. D'aar- na brengt de voorzitter verslag uit van de gehouden conferentie met de amb tenaren van de Visscherij'-centrale in Den Haag, inzake een betere regeling van den mossel- en oester-export. Ten slotte wordt besloten op voorstel van den heer Van Vessem een adres aan den Minister van Waterstaat te ric'-i- ten, waarin wordt aangedrongen, maatre gelen te treffen, welke leiden tot be houd van de tram op ons eiland. Daarna sluiting. Terneuzen. Op bet terrein der vroegere groenten- en vruoh'tendroigerij aan 't Zwaantje, naast de gasfabriek, zal een tricotagefabriek worden gesticht. Met den bouw zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Eigenaar is de heer Sohokkaert, textielfabrikant te Sottegem (België). Zaamslag. Onder leiding van haar voorzitter dhr J. Scheele Wz., hield de afd. van de vereen, voor „Ziekenhuisver- pleging in Zeeuwscb-Vlaanderen" Zater dagavond haar jaarvergadering. Het 'Jaarverslag van den secr.-pen- ningm. vermeldde een vermeerdering van 188 leden, zoodat eind 1934 waren ingeschreven 305 leden. In 1933 waren opgenomen in een ziekenhuis 2 personen en in 1934 7 personen. De onkosten voor deze gevallen bedroegen f 381.95. Gewezen werd op het nut van de ver eeniging. Toch is nog slechts ruim 8 pet. der inwoners aangesloten. Besproken werd de voorloopige agenda voor de jaarvergadering der vereeniging. Tot afgevaardigden naar bovengenoem de jaarvergadering werden gekozen dhrn J. Scheele Wz., D. G. Koopman en G. de Leeuw. De vergadering was slecht bezocht. De werkloosheid in Zeeland. De stand der werkloosheid in 't district der districtsarbeidsbeurs te Middelburg per 28 Febr. j.l. was: Middelburg 1162, Vlissingen 1272, Aagtekerke 15, Arnemuiden 215, Baar land 61, Biggekerke 25, Borssele 78, Co lijnsplaat 88, Domburg 85, Driewegen 35, Ellewoutsdijk 20, Goes 263, 's Gravenpol der 31, Grijpskerke 26, 's H. Abtskerke 8, 's H. Arendskerke 190, 's Heerenhoek 52, Heinkenszand 77, Hoedekenskerke 801, Ier seke 171, Kapelle 83, Kats 25, Katten- dijke 16, Kloetinge 49, Kortgene 44, Köu- dekerke 117, Krabbendijke 92, Kruinin- gen 125, Meliskerke 11, Nieuwland 48, Nisse 30, Oostkapelle 21, Oudelande 46, Ovezande 54, Rilland-Bath 66, Rittkem 24, Schore 40, Serooskerke 52, St. Lau rens 25, Souburg 331, Veere 34, Vrou wenpolder 35, Waarde 58, Wemeldinge jj 90, Westkapelle 310, Wissenkerke 168, Wolphaartsdijk 89, Zoutelande 27. Totaal stonden ingeschreven op 28 Fe bruari j.l. 6064 werkzoekenden, terwijl op 31 Januari j.l. dit totaal 6279 bedroeg. Voetbal. Goes. Zaterdagmiddag speelden op het Gem. sportterrein al'hier Goes A tegen Goesche Boys-juniores voor de Zaterdag- competitie. De wedstrijd bracht een 41 overwinning voor Goes A. Kapelle. Alhier had voor de Zaterdag- competitie een voetbalwedstrijd plaats tussdben Kapelle-junioresGoes B. In deze match wist Kapelle met een 51 overwinning uit den strijd te komen. Ierseke. Zaterdag speelde de voetbalver. „Wit-Zwart" I een wedstrijd tegen Ier seke II op het veld van laatstgenoemde. Na een wedstrijd, waarin 'het aan span ning niet heeft ontbroken, eindigde het spel dn een 31 overwinning van Ierseke II, nadat de rust was ingegaan met 11. Oostkapelle. Zaterdagmiddag speelde Oostkapelle I tegen L. V. V. uit Vlissin gen. Ruststand 10. Eindstand 82 in het voordeel van 'Oostkapelle. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gendt (Geld.), W. G. v. Vliet te Hontenisse, Bedankt voor Harderwijk, W. Vroeg- indewey te Zegveld. Geref. Kerken. Aangenomen naar Doornspijk, H. Velt- man te Bruch'terveld. Bedankt voor Exloërmond, H. Veltman te Bruchterveld. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Eindhoven, J. Jongeleen te Apeldoorn en S. v. d. Molen te Rotter dam (C.). Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Haarlem (vac. Drijver), G. H. Brandt te Edam. Bevestiging en intrede Ds G. Smeenk. Gistermorgen werd Ds G. Smeenk, overgekomen van Blokzijl, door Ds H. A. Wiersinga van Leiden met een predikatie over Markus 6 vs. 34, bevestigd bijl de Geref. Kerk te Vlissingen. Ds Wiersinga wees op Gods bijzondere trouw met de gemeente van Vlissingen, nu deze weer zoo spoedig een nieuwen dienaar des Woords mag heb ben. Spr. had tot thema: le. In Jezus' met ontferming bewogen zijtn treedt Hij op als priester; 2e door de schare vele dingen te leeren treedt Hij op als pro feet, en 3e de predikant in zijn priester lijk en profetisch werk moet dienen en getuigen. Aan het eind van den dienst werd na de bevestiging den nieuwen her der en leeraar staande toegezongen Gez. 8 3 en 4 (gew.). Des avonds verbond Ds Smeenk zich aan zijn nieuwe gemeente met een predi katie over 2 Gor. 4 5 en handelde over het programma, dat God heeft opgesteld: le. De inhoud van het Evangelie en 2e de brenger van het Evangelie. Na de predikatie richtte Ds Smeenk zich tot zijn gemeente en voelde het als een zware taak opvolger te zijn van den door de gemeente zoo hooggeschatten vo- rigen dienaar, Ds Wiersinga. Doch bij beeft reeds veel goeds gehoord van de gemeente, n.l. dat zij baar predikanten als 't ware op de banden draagt. Spr. zegt dank aan den vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, den beer P. G. Laernoes, en hij is doordrongen van de groote moeilijkheden, waarin de Overheid in dezen tijd geplaatst wordt. Hij zal de Overheid steunen met daad, woord en bovenal met gebed. Tenslotte sprak bij de afgevaardigde der classis Middelburg, Ds Heij, en zijn be vestiger, Ds Wiersinga, toe. Namens kerkeraad en gemeente werd Ds Smeenk toegesproken door den heer J. Baarschen, en namens de classis Mid delburg door Ds Hey. In beide diensten, doch vooral in den avonddienst, was de belangstelling bui tengewoon groot. Breskens. B. en W. hebben de volgen de voordracht vastgesteld ter vervulling van de vacature-Swerus aan de 0. L. School I: 1. Mej. S. M. Bijleveld te Zuid- zande; 2. Mej. G. M. Stroo te Kats; 3. Mej. G. J. Guiran te Stellendam. INSTALLATIE VAN DE HYPOTHEEK COMMISSIE. Groote voorzichtigheid is hier geboden. De minister van oeconomische zaken beeft Zaterdag op het departement van oeconomische zaken de hypotheekcom- missie geïnstalleerd. Het zal wel overbodig zijn, aldus de Minister, U een uiteenzetting te geven van de uiterst moeilijke omstandigheden, waarin land- en tuinbouw nu reeds jaren lang verkeeren. Deze icanstandigbeden zijn voor de regeering aanleiding geweest van het jaar 1931 af, een steeds toene mend aantal steunmaatregelen voor land en tuinbouw tot stand te brengen. Het ge volg is geweest, dat het door de regeering met deze maatregelen beoogde doel in standhouding van het Nederlandscbe landbouwbedrijf kon worden bereikt. Intusscben werd reeds kort nadat de eerste steunmaatregelen genomen waren de vraag gesteld of niet een naar verhou ding te groot deel van den door de regee ring gegeven steun aan den grondeige naar moest worden afgestaan. Terwijl de crisispachtwet voor een deel, namelijk voor zoover de pachters betrof, hieraan tegemoet kwam, bleven tot dusverre maatregelen ten behoeve van de z.g. hy- piotheekboeren achterwege, met bet ge volg, dat in verschillende gevallen onze landbouwers of wel een te groot deel van hun landbouwsteun aan den hypothecai- ren schuldeischer moesten afstaan, of wel met executie van bun landelijk eigendom werden bedreigd. Het nemen van maatre gelen hiertegen was noodzakelijk, doch uiterst moeilijk, daar de regeering wilde vermijden, den toch reeds min of meer geschokten landbouw ernstig in gevaar te brengen. Uit de door mij' bij de behandeling van de begrooting van het landbouwcrisis fonds voor 1935 afgelegde verklaring zult U gelezen hebben, dat de regeering bij het komende algemeene bezuinigingsont- werp van wet aan de Staten-Generaal voorstellen hoopt te doen ter verminde ring van de vaste lasten van landelijke eigendommen. Intusscben blijkt het evenzeer nood zakelijk, reeds thans maatregelen te tref fen tegen onredelijke executies. Daarbij doet zich de vraag voor, of het wel ge wettigd is, dat een hypothecaire sohuld- eischer, zonder dat de noodzakelijkheid zioh voordoet, een hypothecairen schulde naar met executie van zijn landelijk eigendom gaat dreigen of tot executie overgaat, Terecht kan men zich afvragen, of het wel billijk is, dat in dat geval een nieuwe gebruiker van het landelijk eigen dom van de getroffen regeeringssteun- maatregelen kan profiteeren. De regee ring heeft deze vraag ontkennend be antwoord. Bij die ontkennende beantwoording heeft zij echter op den voorgrond gesteld, dat de door haar thans genomen maat regelen slechts met de grootste voorzich tigheid toegepast zouden mogen worden en dat voldoende waarborgen voor een objectieve behandeling geboden moesten worden. Niets zou gevaarlijker zijn dan wan neer zelfs maar de indruk zou worden gewekt, dat het thans den landbouwers vrij stond, hun hypotheekrente niet meer te betalen en dat de regeering dan de mogelijkheid van executie zou afsnijden. Het behoeft geen betoog, dat dit geenszins de bedoeling is; dat de regeering alleen hen wil tegemoetkomen, die buiten hun schuld door de moeilijke tijdsomstandig heden bun verplichtingen niet kunnen nakomen en dan niog alleen in die geval len, waarbij aan het belang van de hy pothecaire schuldeischers niet de voor keur moet warden gegeven. Ik moge hierbij nog eens er op wijzen, dat onder géén voorwaarde de hoofdsommen bij deze regeling zullen worden aangetast. Daarnaast opent de regeling de moge lijkheid, een betalings- of uitstelregeling ook met de niet-hypothecaire schuld eischers te treffen. Deze regeling zal ech ter geheel vrijwillig moeten tot stand ko men; van dwang zal daarbij geen sprake mogen zijn. De u hierbij toegedachte taak is uiterst zwaar, uiterst verantwoordeijk. Hoewel overbodig zou ik u toch gaarne tot de grootst mogelijke voorzichtigheid willen aansporen. Uw taak bijl het uitbrengen van uw adviezen zal zijn, de belangen van alle partijen af te wegen, rekening te hou den met aller belang, geenszins echter om in alle gevallen, die zich zullen voor doen, practisch tot een executieverbod mede te werken. Met de bede, dat God zijn zegen moge schenken op den door U te verrichten ar beid, verklaar ik deze commissie geïnstal leerd. De voorzitter van de commissie, mr dr J. Donner, heeft er in zijn antwoord o.a. op gewezen, dat de commissie de aanspo- ring tot groote voorzichtigheid beeft ont vangen. Inderdaad zijn hier ernstige ge varen te vermijden. Het zal zaak zijn, zich te boeden, dat men niet op de korte baan tot bet gemoed sprekende indivi- dueele verlichtingen aanbrengt, die op de lange baan slechts en dan te laat tot bet verstand doordringende schade aan het algemeen en ook aan den landbouwenden stand als geheel kunnen veroorzaken. Onmiddellijk na de installatie beeft de commissie haar werkzaamheden aan vaard. De terreur in bet ver- zekeringsbedrijf. Onlangs is te Rotterdam een viertal personen gear resteerd, dat zich bad bezig gehouden met bet uitoefenen van terreur op con currenten in het verzekeringsbedrijf. De assuradeur M. B. had daarbij' de leiding en de slachtoffers hadden bet soms zwaar te verantwoorden door benadeeling of mishandeling. Uit afgelegde verklaringen bleek, dat niet M. R., maar een hoofdin specteur van „Olveh" te Den Hang, ze kere v. d. M., de man was die indirect veel baat en nijd onder de verzekerings agenten bad gezaaid, betgeen ertoe leidde dat de politie in de residentie een onder zoek instelde. Dit is niet zonder succes gebleven. Zekere S., die destijds voor „Olveh" werkte, doch door v. d. M. was ontslagen, werd gearresteerd. Het is deze S., die als aanvoerder der bende moet worden beschouwd, terwijl vermoed wordt, dat S. ook de hand heeft gehad in een uitgebreide oplichtingszaak. Hierbij zouden eveneens een groot aan tal verzekeringsagenten uit Z.-Holland betrokken zijn. Voorts zijn gearresteerd G. W. uit Den Haag, J. M. mt Hoek van Holland en M. v. d. H. uit Zwartewaal. Omtrent deze oplichterij vernemen wij nog, dat de gearresteerde verzekerings agenten een kongsie vormden, welke zeer geraffineerd te werk ging. Zij dienden bij de Olveh verzekerings- aanvragen in voor gefingeerde personen, doch slechts voor zoodanige verzekerin gen, dat geen keuring van de betrokke nen was vereisebt. Wanneer de verzekeringen dan zooge naamd waren afgesloten, ontvingen de agenten de aanbrengprovisie, waarom bet hun natuurlijk te doen was. Om de fraude niet in de gaten te doen loopen, betaalden ze zelf de eerste we ken de premies. Het betroif n.l. z.g. volksverzekeringen, waarvoor de premies per week wiorden betaald en slechts enkele dubbeltjes be dragen. Na enkele weken zonden zij vervolgens bericht aan de maatschappijl, dat de ver zekerde niet meer betaalde en moest wor den geroyeerd. Het Veelvuldig voorkomen van deze royementen deed de Olveh besluiten, naar de verzekeringsportefeuilles van de hee- ren een onderzoek te doen instellen en toen kwam het bedrog aan het licht. De bedragen, waarvoor de maatschap pij op deze wijlze is opgelicht, zijn niet hoog, maar het aantal gevallen loopt in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3