Die pijn overal... AKKERTJES EERSTE BLAD De gruwelverhalen van Ds Kersten. Buitenland. - VRIJDAG 15 MAART 1935 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. UQ ank roon- van acht- voor Belangrijkste Nieuws. (AKKER-CACHETS) Stoers m deel- t over- Vader, n dank, naam: E. JLEN dekerke V Reke- i ver- •en: tandag 4 en n. van I en 27 en 23 a.s., t café 5 per chitect jesten- ƒ2.50 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. fleZeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.2Q. Losse nummers 5 cent. Adverte?it.iSn 30 cent. per regel Tneezonden mededeelingp.n 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags *0.75 hij vooruitbetaling. Onder letter of motto '0,85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In een onlangs verschenen brochure „Zijn hout en zijn stok" heeft D's Kersten allerlei gruwelverhalen gedaan omtrent den landbouwsteun en een deel van d*e brochure heeft hij in een Vrijdag in de Kamer gehouden rede verwerkt. Dit gaf den heer Amelink aanleiding den Minister van Economische Zaken te vragen welke waarde aan die uitspraken moet worden gehecht. De heer Kersten, aldus Spr.. is niet de eerste de beste. Hij is theoloog, predi kant, partijleider, staatsman en profes sor, althans docent aan een theologiscne school. Men mag aannemen dat iemand die dergelijke verantwoordelijke posities bekleedt, geen gruwelverhalen zal doen als zij niet waar zijn. Eh wanneer zij waar zijn, dan moet de Regeering daar voor ter verantwoording worden geroe pen. De heer Amelink stelde daarom de vol gende vragen: „Is het waar, wat de heer Kersten in zijn brochure mededeelt en wat hij Vrij dag j.l. heeft herhaald, n.l. dat gruwe lijk is omgegaan met het vee en dat b.v. in de wei geboren kalveren zijn doodge trapt? Is het waar. wat de 'heer Kersten in zijn brochure mededeelt, dat millioenen bussen ingeblikt vleesch zijn bedorven? Vrijdag jl. heeft de heer Kersten gezegd: vele bussen. Is het waar, wat de heer Kersten in zijn brochure mededeelt dat bussen inge blikt vleesch bij duizenden tegelijk zijn verbrand? Is 'het waar, wat de heer Kersten in zijn brochure mededeelt, en wat hij V rij- dag j.l. heeft herhaald, dat het volk zijn afkeer toont tegen de handelwijze der Regeering, doordat, hoewel bij velen geen vleesch en vet meer op tafel komt, men 'het ingeblikt Regeeringsvleesch weigert te nemen, zoodat het onverkoopbaar is, ja zelfs niet weg te geven is? En is dus niet waar wat de Minister in de Memorie van Antwoord mededeelt, dat de afzet van rundvleesch in blik bevredigend is geweest en den laatsten tijd meer dan 300.000 bussen per week bedraagt? Is het waar. wat de heer Kersten in zijn brochure mededeelt en wat hij Vrij dag j.l. heeft herhaald, n.l. dat op schan delijke wijze is geknoeid; dat enkele per sonen rijk zijn geworden van de af slachting van vee en varkens, ten na- deele van de boeren en van de geheele bevolking? Is het waar, wat de heer Kersten in zijn brochure mededeelt, dat de crisis wetgeving een heirleger van ambtenaren 'heeft te voorschijn geroepen, die parasi teeren op de bevolking en die de bevol king uitzuigen? Is het waar wat de heer Kersten in zijn brochure mededeelt, dat onschuldige boeren zijn veroordeeld, beboet en in de gevangenis geworpen; -dat getrouwe on derdanen van bun veestapels zijn beroofd en in hun bestaan zijn onmogelijk ge maakt? Is het waar, wat de heer Kersten rn zijn brochure mededeelt, dat gedagvaard en veroordeeld zijn zij, die om der consciëntiewil zich niet mochten onder werpen aan menschelijke verordeningen, die tegen Gods ordinantiën ingaan?" Door Minister Steenberghe is op deze vragen het volgende geantwoord: Wat betreft 'het door de Nederlandsche Veehouderijcentrale overgenomen rund vee, er zijn geen runderen in de wei ge weest. Deze runderen werden altijd on middellijk overgenomen door de betref fende centrale en onmiddellijk vervoerd. Voor zoover in verband met Zon- en feest dagen niet direct kon worden geslacht, werden ze bij de bedrijven opgestald. Bij die opstalling is geen sprake van mis handeling, laat staan van dergelijke dood trapping geweest. Voor dat opstallen zijn door de 'Neder landsche Veehouderijcentrale uitgebreide voorschriften 'gegeven o.a. dat voor elk rund 1 meter breedte met voldoende lengte plaatsruimte moet zijn, iets, dat meer dan normaal is; verder, dat per dag en per rund 8 kilo hooi moet worden verstrekt, benevens voldoende water en stroo'. Of die voorschriften zijn nageleefd, is zeer nauwkeurig door de controleurs der rïerlandsche Veehouderijcentrale, wier aantal, zooals den geachten afgevaardig de bekend zal zijn, in verband met die overname van het vee, indertijd sterk is n gebreid, nagegaan en er zijn tot nu toe geen overtredingen geconstateerd. oor zoover de Nederlandsche Veehou derijcentrale bekend, 'hebben bedoelde runderen oo'k in 'dezen tijd niet gekalfd, aangezien bet verboden was om hoog- drachtige runderen in te leveren. Ten slo'tte heeft over deze quaestie een bespreking plaats gehad met de Neder landsche Vereeniging voor bescherming van dieren, welke vereeniging juist over de regeling zooals die nu gemaakt is, ge zegd heeft, dat zij geen bezwaren meer had en haar erkentelijkheid heeft uitge sproken voor de verstrekte gegevens en de regeling, zooals ze was doorgevoerd, ge lijk trouwens ook iedere Nederlander in de Nederlandsche pers heeft kunnen con- stateeren door de interviews, die eenige inspecteurs van de 'dierenbescherming hebben gegeven. In de tweede plaats vroeg de heer Amelink of het juist is, wat de 'heer Kers ten in zijn brochure mededeelt, dat mil lioenen bussen ingeblikt vleesch zijn ver nietigd. Ik ben 'het met den geachten af gevaardigde eens: er wordt gesproken van millioenen blikken en dat is inderdaad geen kleinigheid. Van 4 December 1933 tot 24 'September 1934 zijn in totaal aan de gemeentebesturen geleverd 9.861.219 bussen en hiervan zijn 12.318 door de Centrale niet geschikt geacht voor de con sumptie, 'hoewel niet al deze bussen door de keuringsdiensten zijn afgekeurd. De Centrale is nl. buitengewoon voorzichtig met de qualiteit van de bussen, zoodat er eerder te veel dan te weinig worden afge keurd. Dit betee'kent dus niet, dat er mil lioenen bussen vernietigd zouden zijn. Het aantal vernietigde bussen bedroeg dus niet meer dan V/a per 1000. Dit percentage is in de latere maanden nog belangrijk min der geworden. De derde vraag, die de geachte afge vaardigde heeft gesteld, luidt „Is het waar, wat de heer Kersten in zijn brochure mededeelt, dat bussen inge blikt vleesch bij duizenden zijn verbrand?" Mijnheer de voorzitter! Het spijt mij te moeten erkennen, dat er inderdaad bus sen ingeblikt vleesch verbrand zijn, die niet behoorden tot bet aantal, dat ik zoo juist heb genoemd. Dit is een tragisch moment. Het spijt mij echter, dat de beer Kersten er niet bij heeft gezegd onder welke om standigheden de brand beeft plaats ge had. Er zijn nl. 1600 bussen 'beschadigd bij den brand in een pakhuis in Rotter dam. Deze zijn op de normale wijze door de assurantiemaatschappij vergoed. De vierde vraag luidt„Is het waar, wat de heer Kersten in zijn brochure mededeelt, dat 'het volk zijn afkeer toont tegen deze handelwijze der Regeering, door, 'hoewel velen geen vleesch op tafel hebben, toch te weigeren het vleesch uit deze blikken te eten?" m.a.w., zooals de geachte afgevaardigde de heer Amelink terecht heeft gezegd, of het onjuist en onwaar is, wat de Regee ring in de Memorie van Antwoord heeft geantwoord, dat er meer dan 300.000 blik ken per week zouden zijn afgenomen. Mijnheer de voorzitter! Ook in dit geval heeft de Regeering geen onwaarheid ge sproken. Ik 'heb vóór mij de cijfers van 'de laatste weken, waarop 'de Memorie van Antwoord betrekking heeft. Ik zie, dat in de vier weken van December, toen de nieuwe blikken, de gehaktblikken, er nog niet waren, verzonden zijn naar de ver schillende gemeentebesturen ik rond de getallen af tot duizenden 338.000, 314.000, 390.000, 256.000 stuks, en ver volgens van 1 Januari af de volgende tien weken resp. 339.000, 339.000, 412.000 plus nu komt 'het gehakt er bij 106.000 blikken gehakt, verder 400.000 plus 139.000 397.000 plus 123.000, 354.000 plus 104.000, 410.000 plus 109.000, 372.000 plus 86.000, 414.000 plus 106.000 en 357.000 plus 91.000 stuks. Mijnheer de voorzitter! Ik geloof, dat, zooals gewoonlijk, de Regeering weer aan den bescheiden kant is gebleven, toen zij zeide, dat meer dan 300.000 blikken vleesch per -week zijn verkocht. De vijfde vraag was, of het waar was, wat de heer Kersten in zijn brochure ha'd meegedeeld, dat er op schandelijke wijze is geknoeid, dat enkele personen rijk zijn geworden met de afslachtig van vee en varkens ten nadeel© van de boeren en van de geheele bevolking. Mijnbeer de voorzitter! Alleen al uit het feit, dat de overnameprijs van de run deren bij deze afslachting lag beneden den gewonen marktprijs, is bet duidelijk, dat daaraan geen groote vermogens verdiend zijn kunnen worden. Er is destijds een publicatie geweest door een organisatie, die meedeelde, dat er vóórwetensohap zou zijn geweest en dat van die vóórweten- schap misbruik zou zijn gemaakt. Mijn heer de voorzitter! Ik heb dit geval on middellijk onderzocht en het gunstige re sultaat van dit onderzoek iheb ik uitvoerig in de geheele Nederlandsche pers meege deeld; bij dergelijke aantijgingen helpt dat blijkbaar oo!k niet, maar ik stel er prijs op, nogmaals 'te verklaren, dat de eenige aanwijzing, die i'k gekregen heb, na gron dig onderzoek gebleken is niet juist ge weest te zijn en dat 'bet resultaat van bet onderzoek volledig is gepubliceerd. De volgende vraag was, of het waar is, wat de beer Kersten in zijn brochure schrijft, dat de crisiswetgeving een heir leger ambtenaren te voorschijn beeft ge roepen, die parasiteeren op de bevolking en de bevolking uitzuigen. Mijnbeer de voorzitter! Ik moet erken nen, dat ik geen kans zie de crisiswet geving zonder ambtenaren uit te voeren, maar dat is dan ook 'bet eenige punt, wat i'k toegeef. Het spreekt vanzelf, dat ik op de uitdrukkingen „parasiteeren op de be volking" en „de bevolking uitzuigen" ten aanzien van de crisis-ambtenaren, die 'bun taak vervullen op een wijze, die mijn volle respect afdwingt, met geen enkel woord verder zal ingaan. De heer Kersten beeft in zijn redevoe- rng nog gesproken over de gewetensbe zwaarden en gezegd, dat voor velen de kosten zwaar drukken, daar zij uit elk oord van het land naar Den Haag moe ten komen. Dat is ook weer een van die onjuiste voorstellingen, welke op bet oogenblik klaarblijkelijk noodig zijn, nu de klacht van de gewetensbezwaarden op zich zelf niet meer bestaat. Voor dat de heer Kersten 'hiervoor bij mij is geweest hierop 'kom ik nog nader terug heb ik een algemeene regeling ontworpen, waarbij aan degenen, die werkelijk ge wetensbezwaren hebben, wordt tegemoet gékomen. Deze personen worden allen gehoord en van geval tot geval wordt na gegaan, of wij inderdaad met echte gewe tensbezwaren te doen 'hebben. Nu dit agi- tatiemi'dtiel is verdwenen, nu duidelijk is, dat de 'Regeering 'den werkelijk gewetens bezwaarden niet bun, die ten slotte niet anders dan opruiers zijn wil te gamoet komen, moet bet natuurlijk gevon den worden in de wijze, waarop bet on derzoek plaats heeft. Maar zelfs het be zwaar hiertegen is niet waar. Persoonlijk hebben we de gewetensbezwaarden be zocht, met uitzondering van hen, die in Barneveld en omgeving wonen, aangezien men ten aanzien van deze categorie van een groote agitatie 'kon spreken; deze laatste personen zijn dus verzocht naar Den Haag te komen. Wij hebben echter o.a. in Almelo 14 gevallen onderzocht, in Rhenen 15, in Putten deze week 32. De mensc'hen behoeven dus in bet algemeen niet naar Den Haag te reizen; zij worden in eigen omgeving geboord. De heer Amelink vraagt, of juist was wat de heer Kerkten mededeelde, dat er personen zijn, die gedagvaard en veroor deeld zijn, personen, die om der consciën tie wil zich niet mogen onderwerpen aan menschelijke verordeningen, die tegen Gods ordinantiën ingaan. Ik heb reeds medegedeeld, dat voor de gewetensbe zwaarden een speciale regeling is ge maakt. Toen deze klaar was, 'heb ik mij onmiddellijk met mijn ambtgenoot van Justitie in verbinding gesteld, waardoor alle strafvervolgingen, tegen, deze perso nen aanhangig, tijdens dit onderzoek zijn geschorst; in vele gevallen is aan hun, die al veroordeeld waren, gratie verleend', wanneer hleek, dat het inderdaad gewe tensbezwaarden waren. Het is dus niet juist, dat de menschen ten onrechte in de gevangenis zijn terecht gekomen. Ten slotte heeft 'de heer Amelink terecht de vraag gesteld of, waar ik mij bereid verklaard bad elke behoorlijk ingediende klacht bij mijn Departement te onderzoe ken, de heer Kersten al deze klachten ook fcij mij 'had gebracht en om een onderzoek bad' gevraagd. Ik kan hierop het volgende antwoorden. De heer Kersten heeft één maal zich tot mijn Departement gewend en dat was om een bespreking te 'hebben in verband met de quaestie van. de gewe tensbezwaarden. Die bespreking beeft plaats gehad op een moment, dat de rege ling, waarvan ik zoo juist sprak, al ge troffen was, I'k wil niet verder ingaan op de quaestie, of die bespreking in dat ver band nog wel eenig doel had. Er was gebeurde in 'dit opzicht, wat gedaan kon worden door mij. Dit verhinderde niet, dat 'de heer Kersten in zijn blad nog een onjuist verslag van deze bespreking heeft gegeven. Ten aanzien van alle overige punten heeft die heer Kersten zich noch door mij, noch met iemand van mijn De partement ooit in verbinding gesteld." Het Italiaansch-Abessinisch conflict. Het bericht, dat de Italiaansch—Abessi- nische onderhandelingen weinig voort gang maken, is te Londen met groot leed wezen ontvangen. De Britsche regeering heeft den beiden regeeringen verzocht een nieuwe poging tot overeenstemming te doen. Abessinië schijnt echter vast besloten zich definitief op den Volkenbond te be roepen. Noch Groot-Brittanië noch Frankrijk, beide groote mogendheden, die eveneens bij dit gedeelte van Afrika belang heb ben, zijn van meening, dat de Volken bond nogmaals in staat zal zijn een zoo gunstige positie voor Abessinië te schep pen als 6 weken geleden te Genève. Wanneer de zaak in den Volkenbonds raad wordt onderzocht zal moeten worden geconstateerd, dat het Abessinisch escorte dat men de Engelsch-Abessinisch e grens- commissie ongevraagd had gegeven, zeer provoceerend is opgetreden. Door een gebied van meer dan 600 K.M. dat uiterst gevaarlijk was, had de com missie zonder eenig escorte moeten reizen. Pas toen de geheele grens bijna was gevolgd, arriveerden plotseling 650 Abes- sinische soldaten, om de commissie te beschermen. Te Londen is men van meening, dat de Abessiniërs met hun pogingen tot het uitlokken van een scheidsrechterlijke be slissing, geen succes zullen hebben. Rintelen tot levenslange kerkerstraf veroordeeld. Gistermiddag is in het proces Rintelen te Weenen vonnis geveld. De beklaagde, Dr Rintelen, werd ver oordeeld tot levenslange kerkerstraf. Dr Rintelen is schuldig bevonden, in 1934 in Weenen en Rome den hem beken den aanslag op de bondskanselarij te heb ben goedgekeurd en bevorderd te hebben, door zich als leider van de nieuw te vor men revolutionaire regeering ter beschik king te stellen. Hij heeft daarmede de misdaad begaan van indirecte medeplich tigheid aan hoogverraad en aangezien het gerechtshof deze ondersteuning als bijzon der gevaarlijk moet beschouwen, wordt hij veroordeeld tot levenslange kerkerstraf. Dr Rintelen hoorde het vonnis glim lachend aan. Het gerechtshof is er van overtuigd, dat de beklaagde zich niet alleen passief heeft gedragen, doch de plannen der Putcbisten heeft goedgekeurd en zijn naam ter be schikking beeft gesteld. Aangezien de beklaagde, tengevolge van het schot en de beroerte^ die hij gehad heeft zoo zwak is en links volkomen is verlamd, verwacht men, dat hij reeds een dezer dagen naar een sanatorium zal ge bracht worden, daar zijn gezondheidstoe stand de kerkerstraf onuitvoerbaar zou maken. De internationale besprekingen. Eden zal Berlijn verlaten op 26 Maart en 28 Maart te Moskou aankomen. Hij zal besprekingen hebben met Stalin en andere Sovjet-leiders en op 31 Maart Moskou verlaten. Wanneer hij uit Moskou vertrekt zal Eden een bezoek brengen aan Warschau, alvorens naar Londen terug te keeren. Het definitieve program van bet bezoek aan Warschau is nog niet vastgesteld, maar verwacht wordt, dat Eden aldaar ongeveer twee dagen zal blijven. Reuter meent te weten, dat de Sovjet gezant te Londen aan de Engelscbe auto riteiten medegedeeld beeft, dat zijn regee ring zich gelukkig zal achten Eden op 28 Maart te Moskou te ontvangen. De onderdrukking van den Grlekschen opstand. Volgens nadere berichten uit Kreta was de laatste revolutiedag dramatisch. Toen hij de nederlaag in Macedonië vernam, wilde Venizelos de onafhankelijkheid van Kreta uitroepen. De Kretenser leiders kwamen echter in verzet en dreigden een contra-revolutie te ontketenen. Venizelos besloot toen te vertrekken. Een communiqué van het ministerie van marine zegt, dat alle muitende sche pen in het arsenaal zijn teruggekeerd. Men heeft enkele koopvaardijschepen aan gehouden, die muitende officieren aan boord hadden. Met de in beslag neming van de ver mogens der rebellen is men reeds begon nen. s De minister van financiën heeft de ver klaring afgelegd, dat de Grieksche valuta door den opstand op geenerlei wijze in ge vaar is gebracht. Ook zal het niet noodig zijn om tot herstel van de door den op stand ontstane schade nieuwe belastingen te heffen. De overheid beeft gedreigd straffen te zullen uitvaardigen vooor het opdrijven van prijzen. Complot beraamd tegen Mussolini? Hardnekkige geruchten, volgens welke twintig gewapende vreemdelingen naar verluidt personen, die met de nationaal- socialisten sympathiseerden gedurende de afgeloopen week waren gearresteerd onder verdenking een complot te hebben gesmeed tegen Mussolini, werden Dinsdag gedeeltelijk officieel bevestigd. De politie maakte de arestatie bekend van een man, gewapend met een revolver, doch voegde hieraan toe, dat zij van mee ning was, dat het incident geen politieke beteekenis had. Intusschen houden echter detectieves in Binnenland. Scherpe critiek op bet spellingsbeleid van Minister Marchant in de Eerste Ka mer. De begrooting van het Landbouwcrisis fonds door de Tweede Kamer afge handeld. De werken aan bet kanaal dioor Zuid- Beveland. Buitenland. Na den opstand in Griekenland. De reis van Eden. Het conflict tusschen Italië en Abessynië. burgerkleeding alle vreemdelingen en sommige Italianen in de straten aan en vragen naar hun papieren. Bovendien is de route, welke Mussolini van zijn woning naar bet Palazzo Venezia volgt, gewijzigd. De nieuwe weg is vol beambten in bur gerkleeding, die alle voetgangers onder vragen en streng alle auto's controleeren. Overstroomingsramp in China. De Gele Rivier is in de provincie Ho- nan buiten baar oevors getreden en beeft een gebied van 9000 vierkante mijlen, waaronder ook de provincie-hoofdstad Kai Fang, overstroomd. Ruim 600.000 menschen moesten hun buizen ontruimen en naar hooger gelegen gebieden vluchten. Het water van de Gele Rivier stijgt nog steeds, zoodat men vreest, dat ook op an dere plaatsen de dijken zullen doorbreken en overstroomingen zullen volgen. dat zware gevoel in armen en beenen is hel verschijnsel, waarmede een aanval van Griep of Influenza gepaard gaal. Daarvoor helpen nu die "AKKERTJES" zoo uitstekend en evenzeer voor rheuroalische pijn, Spierpijn, Lendenpijn, Zenuwpijn, enz. AKKER-CACHETS zullen Uw kooris ver drijven en werken pijnstillend, afleidend en bedarend. Ze verdrijven Uw Hoofd pijnen, ze maken dat weer rustig kunt sla pen en zich spoedig weer prettig gevoelt. "AKKERTJES" werken snel an zeker bij s Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheuma- tische pijn, Zenuwpijn, Lendenpijn, Vrou- wenpi|n, Migraine en Slapeloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. NFOfcRLANDSCH PRODUCT Hoog water In het Misstsslppi-üal. Het Mississippi-dal wordt door een ge weldige overstrooming geteisterd. Dui zenden bewoners vluchten voor het nog steeds stijgende water en bonderden ki lometers weideland zijn in reusachtige meren veranderd. De regeering heeft verscheidene com pagnieën pioniers en nationale gardisten gezonden, om de dijken te versterken. D'e hoogwatergolf dreigt binnen acht en veertig uur 'de dijken in het zuidelijk deel van Missouri en in het noorden van Arkansas te overspoelen, als deze niet tijdig opgehoogd en versterkt worden. De bevolking is gealarmeerd. om on middellijk hoogwaterdiensten te verrich ten. Korte Berichten, Het indertijd vervaardigde verbod tot het verspreiden in Oostenrijk van Duit- sche dagbladen en tijdschriften, is weder om voor den duur van drie maanden ver lengd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1