popen loopen Ondernemersovereenkomsten. DONDERDAG 14 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 131 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. e n. Het fail- s, rijwielhan- J-ator Mr C. M. rr te Go-es, is lend geworden leen uitkeering |rrente schuld- tan J. K O a - le Middelburg, I e r s, adv. en iet een uitkee- Ischuldeischers r s veroor- [s van de z.g. dden zich voor [■echter te ver- rdachte omdat rploiteerd van en en de twee rn van auto een vereeni- [tuigenverhoor titer hen res- pete subsidiair boete subsi- en beiden tot ais van zeven twee jaar. {BERICHT. van 14 Maart: lind, vooral in lolking, weinig porden, in het its iets zach- iverdag. [dienst. [enmorgen om Itiesein neer. lag 3 u. 3 u.: 770. sen: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)$ Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Jngerondc» mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags *0.75; bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10 85. Bij contract belangrijke korting. Wij hebben in ons nummer van Maan dag een objectief overzicht gegeven van de voornaamste bepalingen van het wets ontwerp inzake de verbindende kracht van ondernemersovereenkomsten. Na de vrij breede verslagen van de over dit onderwerp in de Tweede Kamer gevoerde besprekingen, hebben wij daar aan niet veel toe te voegen. Om het inzicht in deze materie te ver helderen, laten wij' hier uit de schrifte lijke behandeling nog een en ander vol gen. Uit de gewisselde stukken blijkt, dat verschillende leden tegen dit ontwerp ernstige bedenkingen koesterden. „Zij beschouwen, aldus het voor- loopig verslag, dit ontwerp als een eersten Btap op den weg, die leidt tot steeds verder strekkend Overheidsingrij pen. De ervaring met het crisisbeleid der Regeering leert, dat, wanneer men aan de Regeering een zekere bevoegdheid geeft, daarvan in een voortdurend uitge breider sfeer gebruik wordt gemaakt. Het is dan ook niet te verwachten, dat de Regeering er mede zal kunnen volstaan met hier en daar en te gelegener tijd een ondernemersafspraak verbindend te ver klaren. Integendeel, zoodra deze bevoegd heid er zal zijn, zullen talloozen zich tot de Regeering wenden om verbindendver klaring van hun afspraken te verkrijgen. Daarna zal wellicht blijken, dat ook met dit Regeeringsingrijpen geen saneering van den toestand verkregen kan worden en dat men dus tot steeds verder gaan de plannen moet overgaan, waardoor het geheele bedrijfsleven ten slotte onder Staatstoezicht komt." Hiertegenover werd door vele andere leden opgemerkt: „dat hier geen sprake is van een ongecontroleerd Overheidsingrij pen in privaatrechtelijke verhoudingen, doch dat slechts die bedingen of besluiten algemeen verbindend verklaard zullen kunnen worden, welke voor de economi sche verhoudingen in den betreffenden bedrijfstak reeds overwegende beteekenis hebben verkregen. Van Staatsabsolutisme is geen sprake, wanneer het ingrijpen van de Overheid niets anders is dan een sanctionneeren van wat in. het bedrijf zelf is opgekomen. Ook deelden deze leden de vrees niet dat de minister dit ontwerp, wet geworden, zal gebruiken om op alle gebieden van het economisch leven in te grijipen. Hij zal dit slechts -doen dit blijkt uit de memorie van toelichting wanneer an dere deugdelijke middelen falen om hem in staat te stellen, aan het streven naar gezonde economische samenwerking de noodige steun en leiding te geven en slechts indien daartoe in de betrokken be drijf skring en de ernstige wensch be staat." Dat hiermede ook het gevoelen der Re geering werd weergegeven, blijkt uit de memorie van antwoord, waarin het o.m. heette: „Vanzelfsprekend mag de Overheid daarbij slechts haar sanctie hechten aan afspraken, waarmede het algemeen be lang wordt gediend en moet zij waarbor gen kunnen eischen, dat haar medewer king niet wordt misbruikt door de eene bevolkingsgroep om zich ten koste van an dere deelen der gemeenschap te bevoor- deelen. Maar ook zonder, dat zij haar medewerking verleent, behoort de Over heid ouder de gegeven omstandigheden over een bevoegdheid tot ingrijpen te be schikken, daar particuliere overeenkom sten op economisch gebied, die het alge meen belang thans meer dan vroeger in gevaar brengen, ontoelaatbaar zijn." En verder: „Het is allerminst bet standpunt van de Regeering, dat zij maar op ieder ge bied moet ingrijpen, zooals reeds eerder (opgemerkt; wel echter moet zij tegen misbruik waken. Een dergelijk misbruik acht de Regeering afzijdig blijven van bedrijfsgenooten, wanneer het algemeen belang samenwerking in een bedrijfstak vereischt. Als gevolg van een dergelijk afzijdig blijven kunnen ho-ogst bedenke lijke tosstanden intreden. Hier ongezonde toestanden op het gebied van credietver- leening, daar belemmering van de be- drijfsspecialisatie, ginds overcapaciteit, die de rentabiliteit in gevaar brengt." Ten overvloede werd er door Minister Steenberghe bij de mondelinge behande ling nog met nadruk de aandacht op ge vestigd, dat het tot stand komen van be drijfsregelingen geheel afhankelijk wordt gelaten van het initiatief der onderne mers. „De Regeering stelt zich hier op het standpunt, dat zij wil sanctionneeren en stimuleeren, hetgeen uit het vrije maat schappelijk leven zelf opkomt." „Ordening van onderaf, gesanction- neerd en gestimuleerd door de Overheid en peen ordening van bovenaf." _Wij vertrouwen dat de bedoeling van dit ontwerp nu wel voldoende duidelijk zal zijn. NA DEN OPSTAND IN GRIEKENLAND Groote vreugde te Athene. Athene en de rest van Griekenland ver keerden gister in vreugdevolle stemming wegens het onderdrukken van den op stand. In de hoofdstad had zich een ge weldige menscheamassa in de straten ver zameld, die met gefluit en geschreeuw, met vreugdeschoten en muziek uiting ga ven aan hun blijdschap en door de hoofd straten naar de woning van den minister president gingen. Daarbij werden talrijke vlaggen en borden met opschriften mee gevoerd, zooals: „De dood aan de verra ders" en: „Aan de galg met Venizelos". Eenige lieden droegen galgen mede met het opschrift: „Hangt alle schoften öp". Het plein voor de woning van den mi nister-president was zwart van de men- schen. Zaldaris verscheen in gezelschap van de ministers Kondilis en Metaxas weldra op het balcon. Alle drie hielden toespraken tot de menigte, waarna deze in volkomen orde uiteenging. Kondylis heeft gisteren voor zijn ver trek uit Saloniki aan journalisten gezegd, dat de opstandelingen voorbeeldig gestraft zullen worden, zonder eenig mededoogen. Het standrecht wordt tot na de zittingen van de krijgsraden tegen de deelnemers aan den opstand gehandhaafd. De krijgs raden zullen hun werk zoo spoedig moge lijk beginnen. Het aantal voor de krijgs raad gedaagden bedraagt 300. De krijgs raad zal Venizelos bij verstek veroordee- len. Alle spoorlijnen zijn hersteld, evenals de telegraaf- en telefoonlijnen, die de op standelingen hadden afgesneden. Naar Reuter uit Athene meldt, is de telegrafische en maritieme gemeenschap met de eilanden, die door de opstandelin gen bezet geweest zijn hersteld. Volgens een mededeeling van het mini sterie van oorlog, zijn bij de militaire ope raties in Macedonië van 4 Maart af, ne gen menschen, militairen en burgers, ge dood en 96 gewond. De monarchisten weer in actie. Naar gemeld wordt, betwijfelt men in sommige kringen of met de voorloopige demping van den opstand de rust in Grie kenland zal zijn weergekeerd. Veelal boort men de meening uitspreken dat men aan bet begin van nieuwe ernstige verwikke lingen staat met betrekking tot de kwestie van herstel der monarchie. Breede krin gen der bevolking zijn met beslistheid voor restauratie van den troon, doch over den persoon van den koning loopen de meeningen uiteen. Een groep wil den vroe- geren koning George II zoo gauw moge lijk weer terughalen, daarentegen bepleit men, vooral in kringen van den groothan del, de kroning van den hertog van Kent, die, zooals men weet, kort geleden de Grieksche prinses Marina heeft gehuwd. In deze kringen verwacht men van de kroning van een Engelschen koningszoon belangrijke economische voordeelen. In den fakkeloptocht, die gisteravond vanwege de overwinning van de regee- ringstroepen op de opstandelingen werd gehouden, zag men met borden met de beeltenis v. koning George meedragen en blauw-witte vlaggen, de kleuren van het Grieksche koningshuis. In een aantal ven sters prijkten portretten van den vroege- ren Griekschen koning met guirlandes om wonden. Bovendien is de monarchistische beweging na het oproer van Venizelos een koortsachtige propaganda begonnen. Wordt de Senaat afgeschaft? Naar Reuter uit Athene meldt, heeft de minister van oorlog, generaal Kondylis, verklaard, dat de senaat (die voor drie vierden uit Venizelisten bestaat) bij volks stemming zal worden afgeschaft. Ontvreemde gelden terug gevonden. De 80 millioen drachmen, die door op standelingen uit de filialen van de Bank van Griekenland te Serres en Drama wa ren ontvreemd, zijn terug gevonden. Woensdagmiddag is Pistolakis, een ad vocaat van Venizelos, die geldelijken steun aan de opstandelingen had verleend, ge arresteerd. De malaria op Ceylon. Naar de gezondheidsdienst op Ceylon meedeelt, heeft hij de regeering voorge steld een crediet van 150.000 roepijen (ca. 75.000 gulden) toe te staan voor den aau- koop van Atebrine musonaat. Deze ge makkelijke oplosbare vorm van het van ouds bekende geneesmiddel atebrine is met succes gebruikt bij de behandeling van malaria en de medische dienst op Ceylon heeft onlangs proefnemingen er mede op groote schaal aanbevolen. Hevige koude in Noord-Span je. In 'de bergstreken van Noord-Spanje blijft de koude aanhouden. In de provin cie Huesca, waar heel veel sneeuw valt, zijn temperaturen geregistreerd van zes tien graden onder nul en lager. In een dorp in de provincie Avila zijn wolven binnengedrongen. Veertien treinen in de sneeuw. Uit Omsk wordt gemeld, idat in de afgeloopen twee dagen hevige sneeuw stormen het geheele spoorwegverkeer op de Siberische spoorwegen hebben ge stremd. Niet minder dan veertien trei nen zijn in de sneeuw blijven steken. Elf duizend man en twee duizend voertuigen zijn naar de verschillende treinen gezon den om assistentie te verleenen. Tot nog toe konden zes treinen worden uitgegra ven Militaire diensttijd in België. In verband met de besprekingen over de verlenging van den diensttijd in Fi ankrijk, hebben zoowel Belgische als buitenlandsche bladen geschreven over de kwestie van verlenging van den militai ren diensttijd ook in België. Daarbij werd beweerd, dat de Belgische regeering een soortgelijk wetsontwerp voorbereidt als de Fransche. Naar aanleiding hiervan wordt uit drukkelijk verklaard, dat er geen sprake is van verlenging van den militairen diensttijd in België. Korte Berichten. i Van de 234 vissehers die bij Goerief aan de Kaspische Zee op een ijsveld wa ren afgedreven zijn thans 2'23 gered. Te Slayden in Mississippi is een ne ger. die Zaterdag j.l. een wegwerker had neergeschoten, door een opgewonden menschenmenigte gelyncht. D'e neger werd op een auto gezet en met een strop aan een tak van een boom gebonden, waarna de auto onder hem wegreed. Tijdens den storm, welke tegen het einde van Februari aan de Fransche At lantische kust 'heeft gewoed, zijn zeven tien zeelieden verdronken. Veertig communisten, die zich te Weenen in voorloopige hechtenis be vinden, zijn in hongerstaking gegaan, omdat men hun verboden bad kranten te ontvangen. i In de buurt van Rio de Janeiro liep een trein op een autobus. Zes dooden werden geteld, 20 gewonden. Het verblijf van de Koningin In Zwitserland. Na haar terugkeer uit Zwitserland heeft Koningin Wilhelmina aan den president van den Zwitserschen Bondsraad Dr Min- ger, het volgende telegram gezonden: „Zooeven kom ik uit Unterwasser terug en moet U mijnheer de Bondspresident zeggen hoezeer mijn dochter en ik weder van een aangenaam verblijf in Zwitser land hebben genoten en hoezeer wij ons verheugen weer eenige weken in Uw land te hebben doorgebracht. Ik zal dit nieuwe bezoek en het ons ten deel gevallen zeer gastvrije onthaal in blijvende herinnering houden." De president van den Bondsraad heeft als volgt op het telegram van Koningin Wilhelmina geantwoord: „De zeer lieve boodschap van U. M. heeft mij zeer bewogen en ik stel het op prijs U daarvoor de verzekering te geven van mijn oprechte dankbaarheid. De Bondsraad en het geheele Zwitser- sche volk zijn gelukkig en trots over de aanhankelijkheid die Uwe M. ons laat betuigen en zij achten zich gelukkig, dat het U vergund was in gezelschap van Prinses Juliana bij ons eenige weken rust te genieten." Minister Colijn bezoekt de Wieringer- meer. Gisterochtend heeft de minister-presi dent dr H. Colijn, in zijn kwaliteit van minister van Waterstaat a.i.. vergezeld van ir S. Smeding, lid der directie van den Wieringermeerpolder, een algemeen oiiënteerend bezoek aan de Wieringer- meer gebracht, waar bij o.a. ook eenige pachtboerderijen bezocht. Minister Colijn over den Noord-Oost Polder. Gistermiddag is de deputatie der be langhebbende gemeentebesturen bij de in poldering van den Noord-Oost Polder in een langdurige audiëntie ontvangen door minister Colijn. D'e minister-president opperde het ver moeden, dat de memorie van antwoord ietwat vluchtig gelezen was en men daar om misschien niet aanstonds de bedoeling der regeering had begrepen. Er was geen sprake van stopzetting, doch van wachten tot het crediet van den staat weer ongerept zou zijn. Eerst de eigen huishouding op gezonde basis en dan kunnen wij volledig leenen, aldus de mi nister. Zelfs, zoo voegde de minister er aan toe, is het niet uitgesloten, dat zoodra de Staten-Generaal het groote bezuini gingsplan. dat Dinsdag naar den Raad van State is gegaan, zullen hebben aan vaard, nog in het vroege voorjaar een suppletoire begrooting kan worden inge diend, om onmiddellijk met de werken aan te vangen. De afhankelijkheid van deze voorwaarde is voor de verplichting der regeering ten aanzien van ongestoor de financiering noodzakelijk. Bovendien zijn er nog enkele onderdeelen van het plan, die nog in nadere beschouwing moeten worden genomen, o.a. de quaestie van de aansluiting van den dijk bij de kust van Ramspol bij Kampen. Inpoldering der Zuiderzee. Het Verbondsbestuur van Patrimo nium verzond heden aan de Tweede Ka mer het navolgende telegram: „Het Ver bondsbestuur1 van Patrimonium dringt aan op bet voortzetten van de werkzaam heden tot inpoldering van de Zuiderzee. Het verzoekt Uwe Kamer de Regeering tot het voortzetten te bewegen. De toe komst van ons volk, de bestrijding van de werkloosheid en de toestand van de Zui derzeeplaatsen eischen voortzetting." Gas en petroleum. Door de administratlie der Gasfabrie ken te Amsterdam wordt een stelsel ont worpen van nieuwe gastarieven, welke lager zullen zijn, dan de bestaande. Deze maatregel is noodzakelijk geworden door het toenemend gebruik van petroleum in de woningen der minder-gegoeden, waar door 'het gasverbruik aanzienlijk is afge nomen. Interneeringskamp komt In Fort Honswijk. De voorbereidingen voor de inrichting van een interneeringskamp, waar oivge- wenschte vreemdelingen kunnen worden opgeborgen en tot arbeid gedwongen in dien uitgeledding onmogelijk of niet doel treffend zou zijn, verkeeren in een verge vorderd stadium. Reeds is mr B. G. A. Smeets, directeur van de tuchtschool te Nijmegen, belast met het treffen van de voorzieningen om het fort Honswijk, een der onderdeelen van de fortificaties van de Waterlinie, als werkkamp in te rich ten. (Het ligt in de bedoeling dat mr Smeets, die ook in de toekomst met de leiding van het werkkamp zal worden belast, tevens als directeur van de tuchtschool zal blij ven optreden. Mr Smeets is thans doende het fort Honswijk, gelegen in de gemeen ten Tuil en 't Waal in de provincie Utrecht, in te richten voor de huisvesting der vreemdelingen. Het aantal Duitsohe communisten, dat voor interneering in aanmerking komt, maakt nog een punt van onderzoek uit. De werkzaamheden, 'die de geïnterneerden als afwisseling voor ondergrondsche politieke agitatie, zullen moeten verrichten, zullen bestaan uit graafwerk, tuinaanleg etc. Kwart millioen postrekeningen. Dezer dagen is, naar men verneemt, de 250.000-ste rekening bij den postcbè- qué- en girodienst geopend. Tien jaar ge leden bedroeg bet aantal rekeninghou ders nog slechts 113.000. Uit dezen snel len groei blijkt wel, welk een groote vlucht deze dienst neemt en hoezeer hij gewaardeerd wordt en in veler behoeften voorziet. Goederenvervoer naar Frankrijk. Naar de A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, mededeelt, heeft de Fransche regeering een regeling getroffen, welke het voortaan mogelijk zal maken, dat bui tenlandsche vrachtauto's goederen naar Frankrijk zullen kunnen vervoeren zon der deponeering van de invoerrechten. Daartoe zal een document noodig zijn, met de afgifte waarvan o.a. de A.N.W.B. belast is. Bij vervoer voor eigen rekening zal uitsluitend dit document verlangd worden; vervoer voor rekening van der den zal voorts als bet eenigszins regel matig plaats heeft, nog bovendien gebon den zijn aan een speciaal te verkrijgen toestemming Uit de N. S. B. getreden. D'e heer Tusenius, tot voor kort kring leider van de N. S. B. te IJmuiden en daarna gewestelijk commissaris van N.- Holland, heeft thans als lid van de N. S. B. bedankt. D'e heer Tusenius, die de Woensdag in gediende lijst van candidaten der N. S. B. voor de Statenverkiezingen nog beeft ge- teekend, maar die reeds geruimen tijd met de leiding overhoop lag, zou zich heb ben uitgelaten, dat zijn leven bedreigd werd, wanneer hij niet bedankte voor bet lidmaatschap van de N. S. B. Tegengaan van executies. De heer Hiemstra. lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Finan ciën schriftelijk de vraag gesteld, of hij bereid is, in aansluiting aan de, door den minister van Economische Zaken getrof fen maatregelen tot tegengaan van exe cuties van landelijke eigendommen, even eens maatregelen te treffen, waardoor ïu Binnenland. De Tweede Kamer over het Landbouw- Crisisfonds. Interneering ongewensc'hte vreemdelingen. De nood in de mosselkweekerij. Buitenland. Na den opstand in Griekenland. Hevige Ikoude in N. Spanje. de door den minister te bepalen gevallen, executies van, krachtens de bepalingen van de Landarbeiderswet, uitgegeven plaatsjes worde voorkomen. EERSTE KAMER. De Justitiebegrooting aangenomen. De Eerste Kamer heeft gisteren de be grooting van Justitie behandeld. Aan het antwoord van Minister v S c h a i k op de gemaakte opmerkingen ontleenen wij Spr. verklaart, dat iedere minister er toe moet medewerken, 'slaads f inan- cien in het goede spoor te houden. In het te wachten bezuini'gingsontwerp heeft ook spr. offers moeten brengen. De verwerping van een vorig ontwerp Pachtwet heeft spr. genoopt, de mo tieven te bestudeeren. 'Het nieuwe ont werp dat men afwachten moet zal naar spr.'s meening een verbetering, be- teekenen. De genomen maatregelen t.o.v. het executierecht zal elke onredelijke executeerimg voorkomen. Zoo noodig zal nog vierder worden gegaan. Met het over nemen van hypotheken naar Amerdkaan- sohen trant zou 'hier te lande groote voor zichtigheid moeten worden betracht; elke risico voor den Staat moet in dezen tijd worden afgewezen. De toepassing van het uniformver bod heeft meer critiek ondervonden dan verdiend is. 'Het doel is vrijwel bereikt: het weren van uniformen met militair karakter van de straat. T.a.v. de onder scheidingsteekenen, een secundair iets, zijn er dubia. Het aantal zeden-delicten neemt toe; deze quaestie heeft de aandacht. Dat preventieve Hechtenis ten onrechte blijkt te zijn toegepast, komt slechts zei den voor. 'Op de quaestie van het lidmaat schap van vertegenwoordi gende lichamen door revolutionai ren. kan spr. thans niet diep ingaan. 'Grondwettelijke bezwaren tegen het rap port-Kooien ziet spr. niet. Nu de regee- ring bezig is, 'grondwetsherziening voor te bereiden, zal met gemaakte opmerkin gen van den heer Kranenburg zooveel mo gelijk rekening worden gehouden. Het 'aangaan van schijnhuwelijken, om vrouwen aan het Nederlanderschap te helpen, wordt in zijn gevolgen tegepge- gaan. De begroeting wordt z.h.st. aangeno men. TWEEDE KAMER. Begroeting Landbouwcrisisfonds. Begroeting Landbouwcrisis- fonds. De wet ter voorkoming aardappelziekten dit jaar niet toegepast. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van het Landbouw-crisisfonds, waarbij tevens aan de orde kwam het wetsontwerp tot voorkoming en bestrijding van ziekten van aardappe- 1 e n, vraagt dhr v. d. H e u v e 1 (A. R.) of de minister wil zorgen, dat de invoe ring der wet niet leidt tot onbillijkheden tegenover menschen, die ai. gepoot en ge rooid hebben? Welke verandering sedert 1934 wettigt de verlaging van den tarweprijs van f 11 tot f 10? Zou minder tarwesteun niel afzonderlijk kunnen geschieden, zonder steun uit het Landbouwcrisisfonds? Als de oogst wat kleiner is, zou die prijs wel wat verhoogd kunnen worden. De minister m^g niet onverschillig staan tegenover de distributiekosten van hot brood. Die zijn van invloed op den afzet. En deze is van belang voor de tarwe-pro- ducenten. Spr is bet eens met den minister, dai men de suikerbietenteelt nie! in verband moet brengen mot de Indische suiker. Spr. stemt in met 's ministers a a r d- appelenregeling, mits de dena- turatietoeslag voldoende zij. Dan kunnen wij den minister dankbaar zijn, dat hij ons van de omslachtige regeling van eer tijds heeft afgeholpen. Ook is Spr. het eens met de beperking van den veestapel tot den omvang van 1929.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1