WOENSDAG 13 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 138 Buitenland Binnenland Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertent^!? 30 cent per regel. Tngrrondc mededeelingen 00 cent per rege', Klein Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. !>ij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. VERMINDERING VAN DE VASTE LASTEN VOOR DEN LANDBOUW IN UITZICHT GESTELD. Voorkoming van niet noodzakelijke executies van landelijken eigendom. De instelling van een hypotheekcommissie. In de Tweede Kamer heeft gisterna middag Minister Steenberghe een zeer be langrijke verklaring afgelegd inzake het vraagstuk van de vaste lasten en de niet- noodzakelijke executie voor landelijk eigendom: „Het buitengewoon groote verband, dat bestaat tusschen den landbouwsteun en de waarde van bet landelijk eigendom, is voor de Regeering aanleiding geweest, maatregelen te treffen tegen niet nood zakelijke executies van landelijk eigen dom, terwijl in het reeds aangekondigde algemeene bezuinigings-ontwerp van wet, aan de Staten-Generaal voorstellen zullen worden gedaan ter vermindering van de vaste lasten van dat eigendom. „Tegen de niet noodzakelijke executies van landelijk eigendom zijn heden afge kondigd twee Koninklijke Besluiten, wel ke beide steunen op het Grisis-Organisa- tiebesluit 1933. D'aarbij wordt o.a. bepaald, dat een hypothecaire schuldenaar wiens lande lijk eigendom met executie wordt be dreigd. of wiens faillissement is aange vraagd, zich tot den minister kan wen-* den met verzoek te beslissen, dat de toe komstige gebruikers van dat eigendom niet zullen worden toegelaten als georga- niseerden tot Crisisorganisaties, of wan neer zij reeds georganiseerden zijn, als zoodanig geschrapt zullen worden. Het gevolg hiervan zal zijn, dat wan neer de minister een dusdanige beslis sing heeft genomen, bet land nagenoeg onverkoopbaar zal zijn, aangezien daarop geen landbouwproducten meer geteeld mogen worden, noch vee mag worden ge houden, terwijl natuurlijk evenmin land bouwsteun voor de bedrijven zal worden gegeven. „Het spreekt vanzelf, dat de nnodige waarborgen tegen een minder juiste toe passing van dit ingrijpend middel zijn ge nomen. „Voor ieder geval zal de minister zich doen adviseeren door een hypotheekcom- missie, bestaande uit juristen en land bouwdeskundigen, welke een onderzoek zal instellen en belanghebbenden zal hoo- ren. Tevens is de mogelijkheid geopend, dat deze commissie een onderlinge vrijwillige uitstel- of betalingsregeling tot stand brengt tusschen den hypothecairen schul denaar en zijn crediteuren. Natuurlijk is bierbij echter bepaald, dat hoofdsommen van hypothecaire geldleeningen in geen geval mogen worden aangetast. Het lid van den Hoogen Raad der Nederlanden de oud-Minister mr dr J. D'onner heeft zich bereid verklaard de leiding van deze commissie op zich te nemen. Tot zoover de verklaring.. Omtrent de beide door den minister vermelde Kon. besluiten, welke zijn afge kondigd, vernemen wij' nader het vol gende: In de eerste plaats moet een schulde naar wiens landelijk eigendom met execu tie wordt bedreigd of wiens faillissement is aangevraagd, aannemelijk maken, dat bij in verband met de heerschende bui tengewone tijdsomstandigheden niet in staat is aan zijn verplichtingen geheel te voldoen. In de tweede plaats mag de schuldeischer door de tot standkoming van de betalings- en (of) uitstelregeling in zijn belangen niet méér worden bena deeld, dan de schuldenaar bij niet tot standkoming daarvan of mogen er geen andere omstandigheden zijn, die 't voor stellen van een betalings- en (of) uitstel regeling onredelijk zouden maken. Ten slotte is nadrukkelijk bepaald, dat hoofdsommen van hypothecaire geldlee ningen in geen geval door de betalings regeling mogen worden aangetast. Indien een betaling- of uitstelregeling wordt aanvaard, dan is de zaak daarmede afgedaan. Geschiedt dit niet, dan doet de hypotheekcommissie den Minister haar advies in den vorm van een ontwerp-be- schikking toekomen. Bp een gunstig advies kunnen alle mo gelijke voorwaarden aan den schuldenaar wiorden opgelegd. De Minister is niet aan het advies ge bonden. Hij is eveneens bevoegd zijn een maal genomen beslissing te wijzigen of in te trekken, alsook in de voorwaarden wijziging te brengen. Dit kan geschieden, of wel op grond van, zoowel voor den schuldeischer als voor den schuldenaar, gewijzigde omstandigheden, of wel, in dien de schuldenaar de hem opgelegde voorwaarden niet nakomt. Ten slotte is nog bepaald, dat verzoek schriften, welke zullen worden ingediend naar aanleiding van thans aanhangige executies door de Commissie voor alle andere zullen worden behandeld. De samenstelling van de Hypotheek commissie zal als volgt zijn: voorzitter: mr dr J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, Oud-Minister van Justitie; onder-voorzitter: mr Th. R. J. Wyers, raadsheer in het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. Leden: mr Th. L. van Berckel, raadsheer'in het Gerechtshof te 's Graverihage, F. M. Ronants te Tilburg, prof. mr. dr S. van Brakel, hoogleeraar te Utrecht, prof. mr I. B. Cohen, hoog leeraar te Groningen, jhr. mr G. W. v. d. Does, adv. en procureur te 's Gravenhage, F. E. H. Ebels, lid der Tweede Kamer te Nieuw-Beerta, mr B. de Gaay Fortman, rechter in de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage. Het secretariaat van de Hypotheek- commissie zal worden waargenomen door het Landbouw-Crisisbureau van het De partement van Economische Zaken, Lan ge Voorhout 1 te 's Gravenhage. NA DEN OPSTAND IN GRIEKENLAND. Venizelos door Italië geïnterneerd. De kruiser Aweroff heeft Venizelos en de andere opstandelingenleiders aan land gezet op het eiland Kasos, een van de eilanden van den D'odekanesos. De kruiser is naar Salamis terug ge keerd en zal zich daar ter beschikking stellen van de regeering. De opstandelingen hebben de staatskas van Kreta en de gelden van de banken al daar meegenomen. Van officiëele Italiaansc-he zijde werd gisteravond medegedeeld, dat Venizelos door Italië onmiddellijk is geïnterneerd. Hij wordt als een politieke vluchteling beschouwd en zal dus niet worden uitge leverd. In den nacht van Maandag op Dinsdag dus nog voor Venizelos' vertrek naar Ka sos, had te Kanea op Kreta, het hoofd kwartier der opstandelingen, nog een ver rassende gebeurtenis plaats. Plotseling verscheen een vliegtuig, dat door de rebellen voor een vliegtuig van de regeering werd aangezien en dus hef tig werd beschoten. Het toestel landde vervolgens, waarbij bleek, dat zich aan boord eenige Fransche journalisten be vonden, die Venizelos om een onderhoud wilden verzoeken. Venizelos ontving hen en verklaarde, dat hij zich, nu de opstand was mislukt, definitief uit het politieke leven terug zou trekken. Naar Reuter meldt bevindt generaal Piastiras zich sedert Maandagavond te Marseille; hij weigerde zich uit te laten aangaande de gebeurtenissen in Grieken land. De president der republiek, Zaimis, heeft tot het Grieksche volk een bood schap gericht waarin hij o.a. zegt; Hellenen! Na de onderdrukking van den opstand, die Griekenland volkomen dreig de te vernietigen en waartegen niet al leen het Grieksche volk, maar de publieke opinie der geheele wereld zich heeft ge keerd, wensch ik de regeering den dank der natie te betuigen, dat zij door haar krachtige houding, haar voorzichtige maatregelen en haar snel ingrijpen den burgeroorlog en het bloedvergieten heeft bezworen, waardoor Griekenland is ge spaard gebleven voor verbrokkeling. Nog een duikboot heeft zich overgege ven en is bij het eiland Pathmos gearri veerd. Acht officieren, de bemanning en een burger, die zich aan boord bevond, werden door de autoriteiten geïnterneerd. Volgens aanvullende mededeelingen van de Bulgaarsche grens is de vlucht van den commandant van het muitende vierde le gercorps veel dramatischer geweest dan aanvankelijk is bericht. Toen de 4 auto's met de vluchtende officieren dicht bij de Grieksch-Bulgaarsche grens in de sneeuw waren blijven steken, naderde een regee- ringsgetrouwe Grieksche grenswacht. Toen de officieren hen bemerkten, vluchtten zij te voet met hun bagage in ijlende vaart in de richting van de Bul gaarsche grens. Slechts drie hunnen ble ven bij de auto's en gaven zich over. Toen de wachtpost hen wilde ontwapenen, schoot een kapitein zich voor het hoofd. De Grieksche grenswacht achtervolgde daarna de vluchtende officieren, die in middels de Bulgaarsche grens hadden be reikt en bij de Bulgaarsche grenspost stonden. Toen de vervolgers aanstalten maakten om op de officieren te schieten, riep de bevelhebber *der Bulgaarsche grenswacht, dat, wanneer zij zouden schieten, het vuur zou worden beant woord. De Grieksche soldaten trokken zich hierop terug. Eerst toen zeide generaal Kamenos en zijn officieren, die zich eerst als regeeringscommissarissen hadden uit gegeven, wie zij werkelijk waren. Generaal Kamenos zeide nog, dat hij het ten slotte heeft moeten afleggen voor de overmacht van regeeringstroepen. Te genover zijn 6000 man stonder er 25000 van Kondylis. Wel had de bevolking zich te zijner beschikking gesteld, doch er wa ren geen wapens genoeg geweest. De re geeringstroepen werkten met 150 kanon nen, maar Kamenos had er slechts en kele. Den doorslag hadden de vliegtuigen gegeven. De Grieksche regeering heeft Bulgarije om uitlevering van de officieren verzocht, die gisteren de grens zijn overgekomen. Eenzelfde verzoek zal tot Italië worden gericht met betrekking tot de vluchtelin gen op de eilanden van de Dodekanesos. Zij zijn volgens de regeering te Athene geen politieke misdadigers, welke opvat ting wordt gemotiveerd met de omstan digheid, dat zij aanzienlijke geldsbedragen 'op hun vlucht hebben meegenomen. De politieke strijd op Cuba. Ten gevolge van de verdere uitbreiding van de politieke staking is bijna het ge heele economische leven van Cuba ver lamd. Alle arbeiders in de tabaksindus trie, benevens de douaneambtenaren en de employé's der groote firma's hebben zich bij de staking aangesloten. De minister van arbeid heeft als tegen maatregel tot ontbinding van alle bij de staking betrokken vakvereenigingen be sloten. Het kabinet 'heeft de doodstraf in gevoerd voor alle daden van terreur en sabotage. Bij de verschillende straatge vechten in Havanna zijn ongeveer 10 per sonen gedood. Zal Mac Donald aftreden? D'e ongesteldheid van Mac Donald, die daardoor Maandag verhinderd werd aan het debat over de motie van afkeuring der Arbeiderspartij deel te nemen heeft het oude gerucht, dat de premier aan aftre den denkt, doen herleven. Baldwin zeide. „De premier is werkelijk zeer ongesteld geweest door een gevatte en door hem verwaarloosde koude. Hij moet het bed houden, en ik vrees, dat zijn herstel nog wel eenigen tijd zal nemen." Dit heeft on der zijn vrienden groote bezorgdheid ge wekt, temeer omdat Mac Donald in den laatsten tijd. zeer over vermoeienis en slapeloosheid had geklaagd. Het gerucht loopt nu, dat Mac Donald er over denkt als* premier af te treden,, wat natuurlijk nog niet zegt, dat hij uit de regeering zal treden. Ratten-invasie. In de Noordelijke deelen van de Trans kei (Kaapprovincie) wordt op het oogen- blik groote schade aan den oogst toege bracht door de ratten D'e ratten knagen de stengels van het te velde staande koren bij den wortel door, zoodat het graan op den grond valt en zij het gemakkelijk kunnen opeten. Een veld, dat op deze wijze door de ratten is bewerkt, ziet er uit, alsof er tanks overheen zijn gereden. Men heeft reeds hier en daar met stry- chine vergiftigde tarwe neergelegd, doch de ratten schijnen deze instinctief te ver mijden. Ook in de tuinen, boomgaarden en op slagplaatsen wordt groote schade door de ratten aangericht. Het departement van landbouw ziet geen mogelijkheid een ein de te maken aan deze rattenplaag. De inboorlingen hebben eenigen tijd ge leden zooveel mogelijk katten bijeenge bracht en deze in de meest geteisterde gebieden losgelaten, doch de ratten zijr. zoo groot en zoo brutaal, dat zij zelfs de katten aanvielen. Korte Berichten. - D'e 95-jarige oliekoning John D'. Rockefeller te Ormond Beach (Florida) ligt met ernstige griep te bed. DE WIJZIGING VAN DE KIESWET. Diverso amendementen. Door den heer Bongaerts (R- K.) is op het ontwerp tot wijziging van de Kieswet, een reeks amendementen inge diend. Een deel van deze amendementen be oogt om voor verkiezing van de leden der Tweede Kamer het z.g. districtenstelsel in te voeren. Hij wil daartoe de kieskringen tot vier groepen vereenigen, t.w. groep A de kieskringen 1, 2, 12, 13 en 18, groep. B de kringen 3, 4, 15, 16 en 17, groep C de kringen 9, 10, 11 en 14 en groep D' de kringen 5, 6, 7 en 8. In groep A en B zou den dan elk 26 leden en in groep C en D elk 24 leden voor de Tweede Kamer ver kozen kunnen worden. (Wij hebben destijds ook op een oplos sing in dezen geest de aandacht gevestigd) Een ander amendement van den heer Bongaerts zoekt de oplossing in weer een andere richting. Dit amendement wil alle lijsten en lijstengroepen rangschikken naar de grootte van haar stemcijfer en dan alleen de hoogste 14 voor zetelverdeeling in aanmerking doen komen. Een subsidiair amendement strekt om de grootte van den kiesdeeler te doen aan sluiten 'bij de stemcijfers der voor de toe kenning van plaatsen in aanmerking ko mende lijsten, door eerst van het totaal stemmencijfer de totalen der lijsten, die niet 3 pet. van het totaal behalen, af te trekken en vervolgens de som der stem cijfers van de overblijvende lijsten te dee len door het aantal te vervullen plaatsen. De invoer naar Duitschland. In verband met den invoer van ver schillende artikelen in Duitschland zon der „Devisenbescheinigung", vestigt men er onze aandacht op, dat voor betaling van eiken invoer een Devisenbescheini gung vereischt is. Het feit, dat de invoer van goederen zonder Devisenbescheini gung niet verboden is, heeft in den laat sten tijd in stijgende mate de levering van goederen zonder deze Bescheinigung ten gevolge gehad, ofschoon, zooals reeds ver scheidene malen officieel werd medege deeld, voor de betaling van deze goede ren geen deviezen beschikbaar zouden worden gesteld. Thans wordt er nogmaals op gewezen, dat afgifte van deviezen voor betaling van zulke zonder Devisenbescheinigung ingevoerde goederen, niet overwogen kan worden. Het arbeidskamp voor ongewenschie vreemdelingen. Naar men verneemt, zal het arbeids kamp, dat ingevolge artikel 22 van hel. Vreemdelingenreglement zal worden in gericht voor ongewenschte vreemdelin gen, die niet kunnen worden uitgewezen, gevestigd worden in het fort Honswijk onder de gemeente Tuil en 't Waal (pro vincie Utrecht). Met de leiding van het kamp zal wor den belast de heer B. G. A. Smeets, di- rxteur van de tuchtschool te Nijmegen. D'e heer Smeets zal deze laatste functie blijven vervullen. Belangrijke benoemingen. Naar men verneemt is de president van de Nederlandsche Bank, mr L. J. A. Trip, thans definitief benoemd tot presi dent van de Bank voor Internationale Be talingen te Bazel, terwijl tot vice-president is benoemd mr J. W. Beyen, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging. Mr Beyen zal zijn nieuwe functie per 1 Mei a.s. aanvaarden. Mr Trip is do eerste week van Mei nog verhinderd en zal derhalve op 8 Mei a.s. in functie tre den. Deze regeling is voorloopig voor één jaar getroffen. De 'heer Beyen zal zich blijvend in Ba zel vestigen. Mr Beyen zal aftreden als directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging en als voorzitter van het Werkfonds. Samenwerking tusschen Limburg en Noord-Brabant. Reeds lang bestond bij het Provinciaal bestuur van N.-Brabant het voornemen om voor deze provincie een dienst in het leven te roepen welke zich in het bijzon der zal kunnen wijden aan de industrieele belangen van N.-Brabant op een wijze zooals die reeds gedurende 3 jaar dooi het Economisch Technologisch Instituut in Limburg voor deze provincie geschiedt. Het ligt in de bedoeling van het col lege van Ged. Staten van N.-Brabant om zijn voornemen binnen niet al te langen tijd in daden om te zetten. Teneinde zich op de hoogte te stellen van het doel. de werkwijze en het reeds verrichte werk brachten de leden van genoemd college op 12 Maart een bezoek aan Maastricht om zich aldaar over de genoemde punten te laten inlichten door het dagelijkscli bestuur en de directie van het Ec. Techn Instituut te Limburg. Naar aanleiding van deze besprekin gen welke onder leiding stonden van den Commissaris der Koningin in Limburg zal voor N.-Brabant een plan van uitwer king worden opgemaakt waarbij zal wor den gestreefd naar een zoo groot moge lijke samenwerking tusschen de beide Zuidelijke provincies die op verschillend terrein zooveel met elkaar gemeen heb ben TWEEDE KAMER. De begrooting van hef Landbouw crisisfonds. Steun aan den Land bouw nog zeer noodzakelijk. De gruwelverhalen van Ds Kersten. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van het Landbouwcrisisfonds voortgezet. In verband met de beschik bare ruimte moeten wij ons in hoofdzaak beperken tot het antwoord van den Mi nister. Binnenland. Minister Van Steenberghe over den steun aan den landbouw. Een hypotheekcom missie ingesteld. Relletjes tusschen N.S.B.'ers en commu nisten te Bussum en Amsterdam. Buitenland. Na den opstand in Griekenland. Venize los in Italië geïnterneerd. Treedt Mac Donald af? Door den heer A m e 1 i n k (A.R.) wer den a.m. enkele vragen gesteld over de gruwelverhalen van Ds Kersten. Is het waar, zoo vroeg hij, wat de heer Kersten heeft gezegd, n.l. dat kalveren in de wei worden doodgetrapt? Is waar, wat hij schrijft, dat millioenen bussen ingeblikt vleesch zijn bedorven en duizenden bus sen zijn verbrand? Is waar, dat de blik ken vleesch geen afzet vinden, zooals de heer Kersten beweert, en dat zijn gedag vaard en veroordeeld zij', die om der consciëntie wil zich niet onderwerpen aan menschelijke opvattingen die tegci de ordonnantiën Gods ingaan? Verder werddoor verschillende spre kers te sprake gebracht hei stelsel van „Landbouw en Maatschappij". Dit stelsel beoogt heffing aan de grens op granen, vetten, veevoeders en andere agrarische producten, alsmede op alle andere artikelen, welke met deze agrari sche producten in concurrentie treden, met compensatie aan de producenten van. vleesch en zuivel, en opheffing zooveel mogelijk van maatregelen en heffingen in het binnenland, waardoor de landbouw weer voor een gro'ot deel de noodige vrij heid van bedrijfsvoering terug erlangt". Minister Steenberghe begon met enkele losse punten te behandelen. In de eerste plaats dé graanrechten met betrekking tot de ktppenhouderij. Spr. heeft niet de overtuiging, dat de bemoei ingen, die hij heeft met de eierproductie, kunnen worden afgeschaft. De bietenprc- ductie kan voorloopig niet verder geredu ceerd worden dan reeds geschied is. Bui ten de quaestie riet-biet om zal spr. nog zien wat hij kan doen voor de Indische suiker. Wat betreft de rechtspositie van de cri sisfunctionarissen, men kan crisisperso'- neel niet dezelfde positie geven als den anderen ambtenaren. Het is noodig, dat overal ingegrepen kan worden om bezui- ninging aan te brengen. De klacht dat de crisiscontroledienst te geconcentreerd zou zijn, is onjuist. In het werk van dezen dienst is een groote decentralisatie. Op de vragen van den heer Arielink antwoordt spr. o.m., dat er geen sprake is van mishandeling bij het opstallen van vee. Er zijh integendeel strenge voor schriften, en voor zoover spr. weet, zijn die nimmer overtreden. Wat de vernieling van millioenen bus sen vleesch betreft, waarover de heer Kersten sprak, deelt spr. mede, dat er van de bijna 10 millioen bussen vleesch 12.000 vernield zijn, 16.000 zijn er ver brand bij 'n pakhuisbrand te Rotterdam. De prijs van het voor afslachting bestem de vee lag beneden den marktprijs. Daar aan kunnen dus geen kapitalen worden verdiend. Spr. wenscht niet in te gaan op aantijgingen van den heer Kersten als zouden de ambtenaren de bevolking uit zuigen en daarop parasiteeren. Spr. doet vervolgens eenige mededeelingen omtrent de basis van het onderzoek naar gewe tensbezwaren. Het verhaal van het arme vrouwtje, dat aardappelen zoeht, welke de crisisambtena.ren afnamen is 'door spr. onderzocht en pure fantasie geble ken. De minister verklaart dat de regeering overtuigd is, dat de landbouwsteun mg zeer noodzakelijk is. Een gezonde bóeren stand is van nationale beteekems. Men doet beter te spreken van prijsregeling, dan van steun. Men heeft de regeering in consequentie verweten in verhand met de algemeene aanpassing. Maar de prijs regeling dient niet anders dan tot herstel van de verloren gegane prijsverhoudin gen. De landbouwproducten zijn het niet, die de kosten van levensonderhoud hoog houden. Krijlgen we een verderen terug gang over de geheele linie, dan zouden de boeren hier natuurlijk geen uitzondering moeten maken. Dan zou de landbouw steun trouwens niet meer betaald kunnen worden. De verlaging van eenige richt prijzen was noodzakelijk, voor men tot verdere verlaging kan overgaan, dienen de kosten te worden verlaagd, hetgeen kan door verlaging van de vaste lasten. Daarmee gaat het echter niet eenvoudig. Van de opbrengst van pachten moeten tallooze kleine menschen leven. Spr,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1