Gemengd Nieuws. Rechtszaken Land- en Tuinbouw. voorafgaande iaat ia talkaaa taeiehen haakjaa varmeid. Het bedrag dar belaating ia hoofdsom, dat ia 1031 ruim f 13 millioen bedroeg en in 1690 bijna f 15 millioen, daalde in 1034 tot f 10.377,000. Uit dase cijfers blijkt, dat onder den invloed van de in 1620 ingetreden ma laise het totaal bedrag der vermogens van 1620—1621 tot 1629—1624 is ge daald met bijna f 1.407 millioen en van laatstgenoemd jaar tot 1826—1690 als ge volg van de verbetering in den algemee- nen oeconomischen toestand wederom is gestegen met ruim f 9.483 millioen. Als gevolg van de in 1626 ingetreden oeco- nomische crisis is daarop een verminde ring gevolgd van f 4.181 millioen van 19291930 tot 19331934. Het vermo gen over laatstgenoemd jaar is hierdoor f708 millioen lager dan dat over 1923 1924 (5.81 pet.). De bevolking nam van 1 Jan. 1924 tot 1934 toe met 14.94 pet., met welk percen tage een vermeerdering der gezamenlijke vermogens correspondeert van f 1.820 millfioen, zoodat, indien geen rekening wordt gehouden met de waardeverande ring van het geld, het totaal der vermo gens over 19331934 f 2.528 millioen la ger is dan het cijfer, dat verkregen wordt, indien van 1923—1924 af het totaal der vermogens dezelfde stijging zou vertoonen als de bevolking. Op overeenkomstige wijze blijkt, dat het totaal der vermogens over 1933 1934 zelfs reeds f 5.107 millioen lager is dan het cijfer, dat verkregen wordt, in dien van 19291930 af het totaal der vermogens dezelfde stijging zou vertoo nen als de bevolking. Ook de cijfers van het onzuiver bedrag der belasting ver toonen eenzelfde beeld. Betreffende het aantal aange slagen e n zijn vermeld, dat in te genstelling met het bedrag der vermogens en der belasting het aantal over 1921 1922, over 1923—1924 en over 1930 1931 telkens honger is dan dat over het onmiddellijk daaraan voorafgaande jaar. Per 1000 inwoners kwamen over 1921 1922 24 aangeslagenen voor, welk aantal daalde tot 22 over 19231924, wederom steeg tot 25 over 19291930 en 1930 1931, waarop een nieuwe daling volgde tot 21 over 19331934. Vergelijkt men het aantal aangeslage nen in de verschillende vermogensgroe- pen, dan blijkt, dat dit van 19201921 tot 19231924 alleen voor de groep aan geslagenen met vermogens beneden f 50.000 is gestegen en voor de andere groepen is gedaald. Van 19231924 op 19291930 zijn voor elk der vermogens- groepen de cijfers steeds gestegen; daar entegen zijn deze van 19291930 op 19331934 voor de vermogensgroepen boven de f 30.000 wederom gedaald. De moord te Rump t. In ons blad van gisteren is gemeld, dat een 60- jarige man gisterochtend te Rumpt, ge meente Deil, bij Geldermalsen, een bejaar de vrouw heeft doodgeslagen. Hierover kan nog het volgende worden gemeld: De 74-jarige vrouw W. O. van Wijk kwam omstreeks 10 uur uit de kerk en passeerde op weg naar haar woning als gewoonlijk het huis van den landbouwer H. B., die aan de koffie zat. B. die. naai hij later verklaarde, „al drie jaar lang op de vrouw had geloerd", liep met een bijl naar buiten, viel de vrouw van achteren aan en sloeg haar neer. Dn vrouw moet zeer spoedig overleden zijn. B. heeft daarop de bijl in de Linge ge worpen waaruit zij later is opgehaald. Vervolgens heeft de man zich bij den rijksveldwachter van Bergen aangemeld. Hij werd op het gemeentehuis opgesloten en is gisteravond met het lijk van de ver- slagene geconfronteerd. Daarna zou hij naar Utrecht worden overgebracht. B. woonde alleen. Hij vervulde in de ge meente ook de functie van schoolschoon- maker en hij leefde heel rustig. Men had nooit gemerkt, dat hij een veete tegen vrouw van Wijk had, en men staat wat de aanleiding tot den moord betreft dan ook nog voor een raadsel. Van een woordenwisseling schijnt geen sprake te zijn geweest; de man moet, zoo als gezegd, gewapend met de bijl de vrouw achterna zijn geloopen en haar pardoes hebben neergeslagen. Onrechtmatig steun trek ken. Wederom is tegen 16 ingezetenen van Den Haag proces-verbaal wegens op lichting van steungelden opgemaakt, als mede tegen den werkgever K.. die ver dacht wordt van medeplichtigheid. i Man plotseling dood ge bleven. Gistermorgen heeft op het werk van de werkverschaffing aan de Moer- straatschebaan te Bergen op Zoom een tragisch sterfgeval plaats gehad. De ongeveer 32-jarige T. zakte in elkaar. Men dacht dat hij vermoedelijk door de koude bevangen een flauwte had gekregen. Een inmiddels gewaarschuwde dokter kon echter niet anders dan den dood tengevolge van hartverlamming con- stateeren. In brand geraakt. Toen de ongeveer 70-jarige mej. W. Zondagmid dag in haar woning te Tilburg een pan eten op het brandende gascomfoor plaat ste, kwamen haar kleeren met de vlam men in aanraking, waardoor de vrouw in brand vloog. Op haar hulpgeroep kwam een buurman toesnellen, die de tegen woordigheid van geest had, de vlammen met een wollen deken te dooven. De vrouw had inmiddels dusdanig ernstige brand wonden bekomes, dat sij naar bet xieken- huis moeit worden overgebracht. Haar toestand is ernstig, Toen mej. F. te Middelbeers (N.-Br.) met e«n riek een 'ham in den schouw wil de hangen, kwamen haar rokken in aan raking met het vuur in den haard en raakten in brand. Vol angst liep de vrouw naar buiten. Op haar noodkreten schoten een zoon en dochter toe, die de moedei de kleeren van het lichaam rukten. Met hevige brandwonden aan beenen, armen en borst werd de ongelukkige naar bin nen gedragen. Haar toestand ia zorgelijk. Deautobusstrijd. Zaterdag middag hebben ambtenaren van rijkstoe- zicht weer een aantal „wilde" autobus sen te Den Haag in beslag genomen. Men is thans van taktiek veranderd en de ambtenaren begaven zich nu terstond naar de garages der ondernemers, om de bussen daar in beslag te nemen. De pas sagiers, die reeds ingestapt waren de bussen stonden op het punt om te ver trekken konden goedschiks of kwaad schiks de bussen weer verlaten. D'e te- leurgèstelde reizigers konden daarbij het gestorte reisbedrag terug ontvangen. Des avonds zijn de in beslag genomen bussen weer vrijgegeven. Slagers die vleesc'h in blik zelf opaten. De burgemeester van Eibergen heeft de plaatselijke slagers al len uitgesloten van den verkoop van re- geeringsvleesch in bussen, bestemd voor de werkloozen en andere daarvoor in aanmerking komende personen. De rede nen van dezen maatregel is, dat een der slagers aan familie en vrienden een diner heeft gegeven, waarbij voornamelijk ge noemd vleesch werd genuttigd. De ge meente zal de distributie thans zelf ter hand nemen. Menschenvleesch ver kocht? Volgens een bericht uit Stan- leijsiad (Belg. Congo), zou de politie en kele inlanders hebben aangehouden, die gerookt menschenvleesch voor consump tie zouden hebben verkocht. Auto tegen lic'htpaal ge reden. Gistermiddag heeft even buiten de kom van Ermelo, een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vijf militairen wer den gewond. Door het springen van een der banden van een personenauto, waarin vijf mili tairen waren gezeten, is de wagen tegen een 'lic'htpaal gereden. Bij de botsing wer den de inzittenden aan het gelaat gewond. De auto is totaal vernield. Heidebrand. Maandagmiddag ontstond brand op de 'Leusderheide door de vonken uit een seinpistool, dat gebruikt werd bij militaire oefeningen om comman do's voor de zware mitrailleurs aan te geven. De militairen staakten de oefe ning, waaraan 4 regimenten deelnamen, en begonnen 'het blusschingswerk, dat on geveer een uur duurde. Ruim 40 ha. heide is verbrand. Steekpenningen. Een hoofd commies van den dienst van hei Gemeen telijk Gasbedrijf te Rotterdam is geschorst wegens het aannemen van steekpennin gen van leveranciers. Deze feiten zijn reeds eeniige jaren gepleegd, doch eerst thans aan het licht gekomen. Jongen 'doodgereden. Zon dagmiddag is, naar uit Reusel wordt ge meld, op den weg EindhovenAntwerpen een twaalfjarige jongen, die daar met eenige kameraadjes aan het spelen was, aangereden door een Antwerpsche auto. De knaap werd ernstig gewond en is des a vonds aan de bekomen verwondingen be zweken. De auto is in beslag genomen. Kamerbrand met nood- lottigen afloop. Gisteren heeft zich een treurig ongeval afgespeeld op de Lijnmarkt te Utrecht, dat aan een één jarig jongetje het leven heeft gekost. In perceel No. 23 was de moeder bezig met een petroleumtoestel, dat op onver klaarbare wijze in brand geraakte. De vlammen deelden zich direct mede aan de kleeren van de vrouw, aan de gordijnen en aan de omgeving. Zij liep niet weg, maar dacht aan haar kindje, dat in de wieg lag. Toen zij het kind wilde grijpen, sloegen de vlammen ook over op de wieg, terwijl de kleertjes van het kind reeds begonnen te smeulen. Gillend van angst en pijn is zij naar de bovenwoning gegaan, waar de bewoner, een oude man, het kindje van haar over nam en alles in het werk stelde om de vlammen te dooven. Hij moest even het hulpelooze wezentje op zij leggen om met een deken de moeder te omwikkelen, die in lichte laaie stond. Hierdoor is de moeder dan ook gered, die slechts enkele brandwonden heeft, maar het kindje is totaal verbrand. De ziekte van Weil. Te Zuid-Beijerland heeft zich wederom een geval voorgedaan van de ziekte van Weil met doodelijken afloop. Het slachtoffer, een 38-jarige landarbeider, was werkzaam geweest bij het uitdiepen van poldersloo- ten en had daarbij een kleine verwonding aan de handen opgeloopen. INPOLDERING VAN HET IJSSELMEER. Uitvoering N.O.-Polder opgeschort. Wachten op verbetering van de Rijks financiën. Aan de Memorie van Antwoord op hef voorloopig verslag der Tweede Kamer o\nr de begrooting van het Zufdcrzee- fonds 1935, ontleenen wij; De regeering sluit zich aan bij vele leden, die in verdere inpoldering op den duur meer voor- dan nadeelen zien. Bij den fin&ncieelen toestand, zooals deze zich thans laat aanzien, Is echter groote voorzichtigheid geboden. Op het crediet van den Staat kan niet onbegrensd een beroep worden gedaan zoolang het her stel der Staatsfinanciën nog niet zoover is gevorderd, dat een in hoofdzaak slui tende Rijksbegrooting wordt verkregen, De mogelijkheid daarvan kan eerst wor den overzien na de totstandkoming van de nog dit zittingsjaar te behandelen wetsontwerpen om tot de onmisbare ver dere verbetering van de financiën te ko men. Op grond hiervan meent de regeering, dat het geen zin heeft, het op deze be grooting onder art. 8 voor de N. O. in poldering uitgetrokken bedrag van 2 mil lioen te handhaven; zij geeft er de voor keur aan, dien post voorshands terug te nemen in afwachting van de uitkomst der bemoeiingen inzake verbetering der Rijksfinanciën. Eén en ander zal echter niet ten ge volge hebben, dat de voorbereiding van een financieel aannemelijk plan voor de N. O. inpoldering zal worden gestaakt. Voortbouwende op den ter zake reeds verrichten arbeid is aan de diensten der Zuiderzeewerken en van de Wieringer- meer opdracht verstrekt, gezamenlijk dergelijk plan verder te onderzoeken en uit te werken. Zulks is geschied in afwachting van de reorganisatie van de diensten en licha men, welke tot nu toe bij de leiding en uitvoering van den afsluitings- en inpol- deringsarbeid een taak te vervullen had den. Nu de afsluitingsarbeid ten einde is ge bracht en de ontginningsarbeid in den Wieringermeerpolder het eerste stadium achter den rug heeft en in regelmatige banen is geleid, meent de minister, dat bij den verderen arbeid de personeelsbezet ting, welke daarvoor noodig wordt ge acht, reeds onmiddellijk zoo goed mogelijk op dien arbeid behoort te worden inge richt en dat daarbij de vereischte sober heid moet worden betracht. Dit heeft ertoe geleid, dat de directie van de Wieringermeer, welke uit 3 leden bestond, van wie 2 een andere bestem ming hebben gevolgd, niet is aangevuld, dat met ontbinding van de z.g. prcefpol- dercommissie de werkzaamheden daar van aan de Wieringermeer-directie zijn opgedragen en dat aan die directie wordt toegevoegd een ingenieur met eenig per soneel van den dienst der Zuiderzeewer ken voor de behartiging van de Water staatsaangelegenheden in de Wieringer meer. Van den minister zal niet worden ver wacht, dat hij thans met een voorstel tot Staats-socialiseering van de gronden in de Wieringermeer komen zal. Omtrent den voTm van Staatsexploitatie is nog geen definitieve beslissing genomen. Wel is de minister tot de overtuiging geko men, dat ook aan bedrijven van normale grootte als vorm van Staatsexploitatie be hoefte bestaat ten einde een graadmeter te verkrijgen voor de bepaling van de waarde van den grond bij verkoop en bij verpachting beide. Op het oogenblik wor den in de Wieringermeer behalve de aan particulieren uitgegeven bedrijven, onge veer 11.000 H.A. door den Staat geëx ploiteerd. De juistheid van het betoog, dat er tal- looze gegronde klachten zijn met betrek king tot de uitvoering van de Zuiderzee- steunwet, is den Minister niet gebleken. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een motorrijtuig/rijwiel niet be hoorlijk uitwijken: P. den H. te Wol- paartsdijk f 5 b. of 5 d. h.G. J. P. M. N. te Middelburg f 1 b. of 1 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig niet tijdig richting aangeven: S. de B. te Vught f 3 b. of 3 d. h.; L. G. B. te Vlis- singen f 3 b. of 3 d.h Met een rijwiel buiten noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: G. L. van A. te Ierseke f 2 b. of 2 d. h. Met een motorrijtuig een voertuig voor bijgaan, terwijl daarvoor niet voldoende gelegenheid bestaat: A. P. J. W. te Utrecht f20 b. of 10 d. h., met toewij zing der civiele vordering van getuige G. F. P. S. Met een motorrijtuig een weg in ver boden richting berijden: G. J. L. te Goes f 3 b. of 3 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder vol doende remmen: H. T. te Oost en West- Souburg f2 b. of 2 d. h. 's Avonds rijden met een motorrijtuig' zonder licht: J. W. te Serooskerke f 5 b. of 5 d. h. Idem zonder achterlicht en zonder dat nummer met letter duidelijk zichtbaar is: M. M. te Hoedekenskerke f 5 b. of 5 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder spiegel: A. B. te 's Heer Arcndskerke f 2 b. of 2 d. h.; H. C. te Veere f 3 b. of 3 d.h;: G. V. te Veere en P. E. F. S. te Ovezande, ieder f2 b. of 2 d. h.; Als bestuurder van een motorrijtuig geen signaal met den hoorn geven: D. E. W. te Groningen f 2 b. of 2 d. h. Rijden met een niet-ingeschreven mo torrijtuig: J. M. G. te Hansweert f 1 b. of 1 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht en (of) rood achterlicht of reflector: G. R. te 's Heerenhoek, teruggave aan ouders: S. P. v. d. L. te Vlissingen en G. J. v. d. I. te Kortgene, ieder f 3 b. of 3 d. h.; J. P. ta Nieuw an St. Joosland f5 b. of 3 d. h.; M. G. ts Kattendijke f 8 h. of 8 d. h,; J. H. te Kloetinge 2 maal f 5 b. of 5 d.h. voor iedere boete. Met een rijwiel op meer dan twee wie len, ingericht voor goederenvervoer op een rijwielpad rijden; J. K. te 's Heer Arendskerke f 1 b. of 1 d. h,; M, de R. te Vlissingen fO.ÖO b. s. 1 d h Rijden met een motorrijtuig zonder dat behoorlijk zichtbaar of verlicht is het nummer met letter: D. V. te Wissenkerko f 5 b. of 5 d. h. M. v. S. te 'a Heer Arends kerke f3 b. s. 3 d h Als bestuurder van een motorrijtuig niet op de berste vordering van daartoe bevoegde ambtenaren het nummerbewijs vertoonen: P E. F. S. te Ovezando f2 b.s. 2 d. h. voor iedere boete. Rijden met een motorrijtuig/rijwiel met zoodanige snelheid en/of zoodanige wijze, dat de vrijheid van het verkeer wordt be lemmerd en/of de veiligheid van het ver keer in gevaar gebracht: M. P. v. H. te Vlissingen, vrijspraak; A. M. te Vlissin gen f 4 b. s. 4 d. h. Rijden met een motorrijtuig terwijl hij verkeert onder invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank: N. de V. te Heerenhoek, vrijspraak. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loo- pen over eenigen grond die beplant is: Pa. La. v. 't L. en La. Pa. v. 't L., beiden wonende te Ovezande, beiden vrijspraak; Pa. Pa. K. te Ovezand. vrijspraak; D. G. v. d. V. Jzn te Heinkenszand f5 b. s. 5 d. h. Overtreding Arbeidswet: A. A. de W. te Middelburg, vrijspraak; W. P. v d. L. te Vlissingen, ontslag van rechtsvervolging. In eene voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor niet de vereischte ver gunning is verleend, sterken drank schen ken: Ga. P. te Kwadendamme f 10 b. of 5 d. h. Een winkel voor het publiek geopend hebben tusschen 8 uur 's namiddags en 5 uur voormiddag: Be. Pa. v. A. te Vlis singen f 15 b. of 5 d. h. Overtreding Leerplichtwet, bij herha ling: M. D. te Ierseke f 10 b. of 5 d. h. Directeur van een „wilde busdienst" vrijgesproken. De ondernemer van touringcar-reizen, de heer Ten H. te Rotterdam, is gisteren door den kantonrechter te Amsterdam vrijgesproken van de hem ten laste ge legde overtreding van de vervoermidde len wet. De ambtenaar van het O. M. eischte 150 gulden boete of 50 dagen hechtenis. De kantonrechter overwoog in zijn vrijt- sprekend vonnis, dat in geen enkel op zicht was bewezen, dat ook van Amster dam terug naar Rotterdam een gere gelde dienst onderhouden werd. Verboden autobusdienst De kantonrechter te Amsterdam heeft drie bestuurders van de vereeniging „Eigen Huis en Tuin" ieder tot f 10 b. s. 5 d. h. veroordeeld wegens overtreding van de Vervoermiddelenwet. De eisch was f 50 boete tegen ieder. Zij hebben terechtgestaan, daar zij ten gerieve van de bewoners van het tuin dorp Zwanenburg op geregelde tijden autobussen lieten rijden van en naar Am sterdam. Inlevering van runderen. Naar gemeld wordt ligt het in de be doeling de laatste afleveringen van run deren aan de Ned. veehouderijcentrale te doen plaats hebben in de week van 713 April. Veehouders, die tegen dien tijd het door hen te leveren aantal stuks rundvee niet geleverd hebben, worden geacht er de voorkeur aan te geven, dat het aantal kal veren, dat hun voor het jaar 1935 is toe gewezen wordt verlaagd. Hetzelfde geldt voor rundveehouders, die één of meer runderen hebben geleverd, welke niet aan de voor levering gestelde eischen volde den, en daardoor in de plaats geen andere runderen hebben geleverd. Veehouders, die alsnog van de gelegen heid tot levering gebruik wenschen te maken, moeten zulks vóór 1 April a.s. op de gebruikelijke wijze opgeven. Ziektebestrijding door andere voedings methoden. In een vorig artikel wees ik op de waarde van legwedstrijden in verband met een der voornaamste problemen van den tegenwoordigen tijd voor de pluim veehouderij, n.l. met het oog op de toene mende sterfte. De Engelschen behandelen dit onderwerp serieus en geven een over zicht van de sterfteoorzaken; in Neder land hoort men weinig over de sterfte cijfers en nog minder over de sterfte oorzaken. Dit heeft zijn vóór en zijn te gen, doch ik vrees dat de nadeelen van dit systeem veel groot er zullen zijn dan de voordeelen. Zoo heb ik al herhaalde malen van pluimveehouders de vraag ge kregen of het waar is dat de Barnevel ders en de Welsummers zoo sterk gede genereerd zijn en de sterfte daaronder zoo hoog is. Het is moeilijk daarop een juist antwoord te geven en de onzeker heid maakt dat er dan allerlei 'Overdreven verhalen in omloop komen. Omtrent de Welsummers is nu een verslag over den legwedstrijd van 19331934, gehouden te Beekbergen, verschenen en dit verslag ziet er niet fraai uit. Van de 70 dieren zijn er niet minder dan 20 gestorven, dat is dus 28.6 pet. Zoo'n cijfer is verschrik kelijk en beteekent den ondergang van elk bedrijf, als men daarbij nagaat, dat het jonge hennen betreft die op de best be kende manier behandeld worden. In een overmaat van pTcductie kan hat hlsr ook niet liggen, want het gemiddelde aantal eieren per hen bedroeg maar 153,5 ei, waarvan het gemiddeld gewicht 63,7 gram bedroeg. Neemt men nu een goede leghorn-hen, die 180 eieren legt van 58 gram, dan legt deze een grooter gewicht aan eieren, die waarschijnlijk ook meer opbrengen, terwijl de sterfte onder Wit Leghorns op de meeste legwedstrijden lang ma hoog niet ie hij eon gemiddelde van 180 eieren. Maar men moet de zaak ook van een anderen kant bekijken on eens zien of de kippon, dan wel de fok kers de schuld hebben. Als we de sterfte in de toornen nagaan, blijkt dat er drie toornen geen sterfte hadden, vijf toornen één kip (dus 20 pet.), drie toornen 2 kip pen (dus 40 pet., en drie toornen 3 kippen (dus 60 pet.). De drie toornen zonder sterfte legden gemiddeld 130, 190 en 149 eieren en legden resp. 8,351, 14,955 en en 10.155 K.G.-eieren. De 2e en 3e toom zijn dus goede dieren en de 2e zelfs uit stekende dieren. In deze toom bevinden zich ook de kippen die nr 1, 4 en 7 van den geheelen wedstrijd gehaald hebben en nr 1 legde 236 eieren van een gemid deld gewicht van 68.7 gram.Dit is dus wel een prachtdier. De vraag doet zich dus nu voor: Waar aan zijn de kippen gestorven in de andere toornen en welke fokmethodes houden de verschillende fokkers er op na? Fokken zij van jonge of van oude dieren, hoe is hun voedermethode, enz. enz. Kijk, als dergelijke vragen nagegaan worden, dan krijgt een dergelijke wedstrijd waarde. Mijns inziens moet men terdege reke ning houden met de fokkers, alsvorens men de dieren zelf de schuld geeft. Ik sprak daar juist over de voeding in verband met de toenemende sterfte en dat brengt me weer op een ander punt. In verschillende landen vraagt men zich af, of de voedermethode wel deugt, af gezien van de voedersamenstelling. Over de voedersamenstelling wil ik het nu niet hebben, als deze niet deugt, ligt het vcor de hand, dat de dieren ziek worden. Maar nu de voedermethode. Laten we aanne men, dat een kip in leg zoo ongeveer 100 gram droog voer per dag eet en dat dit, zooals dit tegenwoordig het geval is, ver deeld wordt in 50 gram graanvoer en 50 gram meelvoer. Nu is dat meelvoer veel eiwitrijker dan het graanvoer, som mige meelvoeren bevatten tot 30 pet., doch laten we aannemen, dat het meel voer 10 pet. vischmeel en 10 pet. dier meel bevat. Doordat de kip nu veel meel te eten krijgt, zullen haar ingewanden heel anders werken dan wanneer zij haar voer in natuurlijken vorm krijgt als graan, sappig groen, insecten, wormen, enz. Daarop is nu een nieuwe theorie ge baseerd, welke weer terug wil tot den meer ^natuurlijken vorm van voedsel en fokkers van naam, die deze methode ge durende de laatste jaren toepasten, zijn daarover ook zeer content. Zooals ik zei- de, groen, wormen, insecten en dergelijke voederstoffen zijn vochtig, sappig en wor men, insecten zijn feitelijk geconcentreerd eiwitvoer. Welnu, men geeft nu bij de nieuwe voedermethode alleen de eiwit bronnen als meel en het graan weer alle maal als geheel graan, zooals dat bij de boerenkippen vroeger op de boerenerven ook het geval was. Bij ons voorbeeld zou men dan b.v. per kip per dag 80 gram graanvoer geven en een mengsel van 50 pet. vischmeel en 50 pet diermeel, rul aangemaakt ongeveer 20 gram per kip per dag. Om deze beide laatste producten beter rul aan te kunnen maken worden Zv met een weinig meel vermengd. Deze nieuwe methode breekt dus geheel met de methode die tot nu toe gebruikelijk ge worden is en laat aan de kippenmaag en de sappen van het spijsverteringskanaal weer over wat thans in de meelmolens geschiedt. Zou deze methode er ingaan, dan zou zij een totale ommekeer brengen in de tegenwoordige toestanden, want een der voordeelen van het tegenwoordig sy steem is juist dat daardoor graanafval- producten dienstbaar gemaakt kunnen worden voor kippenvoer. De nieuwe me thode neemt het graan in origineelen vorm en schakelt de molens weer uit. Een voordeel is dat de verbruiker het voer dan weer veel beter beoordeelen kan, daar granen zich beter laten beoor- deelen dan meel. Zoowel in Duitschland als in Frankrijk waar ik deze week de groote internatio nale tentoonstelling te Parijs bezocht, ziet men al op verschillende stands van voe derfirma's graanvoer vermengd met ge droogde vischjes. Deze vischjes zijn onge veer 3-5 c.M. lang en komen meestal uit Engelsch-Indië. Hier wordt dus ook het vischmeel zelf al uitgeschakeld en men- schen die ik er over sprak, waren er zeer content over. Hoe deze nieuwe voede- ringsmethodes zullen verloopen valt niet te zeggen. Zeker is wel dat er in verschil lende landen meer en meer aandacht aan besteed wordt en dat juist de verhoogde sterfte de menschen aan het zoeken ge bracht heeft of er in de wijze van voe dering niet wat verbeterd zou kunnen worden. Het principe van alleen het hoogst noodige in meelvoer te verwerken en de rest in graanvoer te verstrekken is al verschillende iaren gepropageerd door sommigen uit zuinigheid, daar de boer meestal het graan zelf wel had en alleen visch- en diermeel, levertraan, enz. moest koopen. Deze gedachte van z.g. „voeder kernen" vindt dus in de nieuwe voede- ringsrichting ook weer steun. Dr B. J. C. TE HENNEPE (Nadruk verboden.) Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 98 a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6