AKKERTJES Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw AKKER-CACHETS in da ran da Rijksverzekeringsbank ont vangen gegevens betreffende de bruto-op- brengst van den aegelverkoop in verband met de uitvoering van de Invaliditeitswet. Deze bedroeg in 1933 gemiddeld f 4.38 en in 1934 gemiddeld f 4.47 per hoofd der bevolking in Nederland. Verlajjing presentie-gelden voor raadsleden. Kaar de „Tel." verneemt zal een nota van B. en W. van Amsterdam ver- ch-Jnen, waarin medegedeeld wordt, dal jcs. Staten van Noord-Holland, die de presentiegelden vaststellen, besloten heb- .ven, het totaal bedrag voor de raads leden te verlagen met f 4450 en vast te stelien op f 18750. Het bedrag is op het oogenblik voor Amsterdam f23.200. Reeds lang heb.en Gedeputeerden aan drang uit. eoefend om tot verlaging van presentiegelden to komen. Wij meldden onlanc;s, dat een nadere regeling was Voor0esteld, waarbij de presentiegelden verlaagd zouden women, doch de presen tiegelden voor commissievergaderingen verhoogd. Gedeputeerden bloven echter als eisch stellen, dat het totaal bedrag aanzienlijk lager moest worden. Intus- schen hebben Gedeputeerden thans ten opzichte van de presentiegelden ingegre pen. Deze gelden bedroegen van 1930 tot 1932 f 32.000 per jaar, voor 1933 f30.400 en voor 1934 f28.800. Voor 1935 was het bedrag nu f 23.200 voorgesteld, doch dit is nu ook verlaagd tot f 18.750. De buitenlandsche landbouwvoor- lichtingsdienst. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart aan ir Th. J. Mansholt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als in specteur van den landbouw, hoofd van den buitenlandschen landbouwvoorlich- tingsdienst, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en is bevorderd tot inspecteur van den land bouw. hoofd van den buitenlandschen landbouwvoorlichtingsdienst, ir R. P. Benthuis, thans rijkstuinbouwconsulent in algemeenen dienst, met den persoonlij ken titel van inspecteur van den land- 1-ouw. DE EENMANS-PARTIJTJES. De heer Vliegen c.s. hebben op de kies wetwijziging-de Wilde een amendement voorgesteld, om in plaats van driemaal d'.chts éénmaal den kiesdeeler te eischen. Dit is, zegt de „Maasbod e", een (ic'hte vooruitgang op het bestaande, maar overigens voelen wij voor dit amendement niets. Wil men op dit terrein iets bereiken, dan is toch wel het minste, dat men al thans den eenlingen den toegang tot de Kamers ontzegt. Het voorstel-Vliegen laai de eenlingen uitdrukkelijk toe. Eén tweetal worde het minimum, dat men als „partij" in de Kamers toelaat. 't Is coulant genoeg, al gelooven wij ook dat men liefst niet verder moet gaan. Men eische dus: ofwel tweemaal den kiesdeeler, ofwel nog toeschietelijker dat een lijst althans recht krijge op twee zetels. Dit zal, naast de waarborgsom, een prachtrem blijken voor 'het belachelijk op dringen bij de stembus van een onmoge lijk aantal „partijen". 'Autobusdienst Goe s Wolfaartsdjjksche veer. Men vestigt er onze aandacht op, dat bij du jA'.iandeling van deze kwestie voor den Raad van State dhr Kraak Steemann voor dhr E.'gebeen pleitte, niet als secretaris van den Bond van Bedrijfsautohouders (B. B. N.), maar als secretaris van den Nederlandschen Bond van Autobusdienst- ondernemers. Middelburg. Zonnestraal-film avond. l.et was ieker zeer jammer, dat het Zonnestraal comité gisteravond niet kon beschikken 'Jver een grootere zaal dan de bo ,en". oorzaal van St. Joris, want nu moesten zeer velen teleurgesteld te rug keeren, ze fs dames, die steeds bereid zijn voor „Zonnestraal" te collecteeren. De voorzitter, de heer P. Ph. Paul, heeft de bijeenkomst geopend en gewezen op het nuttige werk van de Vereen. Zon nestraal. De film „De sterken voor de zwakken" bracht in beeld hoe o.a. door het krachtig werken van Jan van Zutphen, de vereeni- ging Zonnestraal zich geplaatst heeft in de rij van de vereenigingen, die den strijd tegen de T.B.G. aanbinden. Op Zonne straal zijn niet alleen een tweetal pavil joenen met 130 bedden, maar ook zijn er werkplaatsen, tuinen, enz., waarin de herstellende patiënten zich den arbeid weer gewoon maken, om na geheel her stel weder in de maatschappij terug te keeren. De heer Meeuwse gaf in de pauze een historisch overzicht van het ontstaan van de vereeniging Zonnestraal en van haar sanatorium, en wees er op, dat door ge- b"ek aan geldmiddelen 30 van de 130 plaatsen niet bezet kunnen worden, wat in geheel Nederland met 500 van de 3500 plaatsen het geval is. Na de pauze zijn nog een tweetal hu moristische en een natuurfilm vertoond. 1 Bij den uitgang werd een oollecte ten bate van Zonnestraal gehouden. Vllsslngen. De collecte voor het Konin gin-Moeder Herdenkingsfonds heeft (319 opgebracht. Arnemulden. Maandag werd alhier ge houden de vergadering van de Coöp. Boe renleenbank. De rekening over 1934 werd vastgesteld. Dhr lz. Gornelisse, bestuurslid en dhr G. Mesu, lid van den raad van toezicht, werden als zoodanig herbenoemd. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden herbenoemd dhrn A. Cornelisse en Joh. Crucq Fzn. Dé rente voot spaargelden en deposito's bedraagt 3 pet. Koudekerks. In de raadsvergadering van Maandag waren alle leden present. Ingekomen stukken: Goedkeuring van genomen Raadsbesluiten t.p.v. tijdelijke korting op de jaarwedden der veldwach ters en de heffing van 188 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Idem op de heffing van resp. 80 en 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelas ting. Een adres van de Commissie tegen het alcoholisme te Utrecht houdende het ver zoek het maximum der drankvergunnin gen en der verloven te verlagen. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de Afd. Middelburg en omstreken van den Ned. Bond van Kof fiehuis- en Restauranthouders en Slij ters houdende verzoek de koffiehuizen ge lijk te stellen met winkels en den grond slag biljarten niet hooger te stellen dan f 5 in hoofdsom. B. en W. stellen voor om op het adres afwijzend te beschikken, om dat de voor 1935 vastgestelde gemeente- begrooting geen verlaging van inkom sten toelaat. Zij verklaren zich in prin cipe bereid, deze zaak bij het opmaken van de volgende begrooting nader onder het oog te zien. Dhr Sanderse zou willen dat de Raad zich hierover in principe uitsprak. De voorz. acht het niet voorzichtig om zich reeds nu vast te leggen. Dit adres wordt aangehouden tot de volgende vergade ring. Een adres van den technisch en ambte naar van den i rov. Waterstaat te Mid delburg, houdende verzoek de perceelen weg en zijkantweg ter oppervlakte van 295 vierk. M. en 176 vierk. M. weg Mid delburgAbeele aan de Frov. in eigen dom over te dragen voor een bedrag van f 8. B. en W. stellen voor hiertoe te be sluiten, aangezien deze gronden voor de gemeente geen waarde hebben. Aldus be sloten. Voorstel van B. en W. tot aanleg van een verharde weg in de duinen, aanslui tende aan den Eishoeksche Keiweg, tot het aangaan van een geldleening in ver band hiermede en tot afwijzende beschik king op het adres van J. J. van de Berge te Biggekerke. De voorz. zegt, dat thans bekend is waar de weg zal komen te liggen. Dhr De Kijike zegt dat de A.R. frac tie geen bezwaar heeft om hier voor te stemmen. De indruk van het prae-advies is dat het een voordeeltje wordt voor de gemeente, doch is er gerekend met den aanleg van de boulevard, met den aanleg van de electrische kabel? Wij meenen dat de 12.000 vierk. M. wel een beetje ruim genomen is. Wij meenen dat de reeds bestaande kleine zomerwoningen een bezwaar uit maken voor den nieuwbouw. Dhr Sanderse, S.DvA.P., noemt dhr de Rijke wel wat pessimistisch. Spr. staat aan de zijde van B. en W. en is optimis tisch. De bezwaren die door de A. R. fractie zijn aangevoerd zijin ook door B. en W. gezien. Spr. had graag gezien, dat dhr v. d. Berge zooveel mogelijk zou zijn tegemoet gekomen. Spr. vraagt: hebben B. en W. bezwaar om dit adres aan te houden. De voorz. noemt een praeadvies 'n alge- meene gedachte, dus niet omlijnd. Dat de grond geschikt is, kan bevestigd worden door den gemeente-opzichter. Wij zijn niet voornemens om in rechte lijn te bou wen. Verscheidenheid verhoogt het aan zien. Die kleine woningen zijn een be zwaar. Wat v. d. Berge betreft, die moet óns tegemoet komen en niet wij v d. Berge, Wij zijn goed gezind, doch willen de lijn die vastgesteld is inzake het bou wen aan den verharden weg, handhaven. Dhr Sanderse wil dat B. en W. zich met v, d. Berge in verbinding stellen. De voorz. wil in het antwoord aan v. d. Ber ge er op wijzen dat de mogelijkheid er is om zich met ons in verbinding te stellen. Het voorstel wordt ongewijzigd met alg. st. aangenomen. B. en W. stellen voor om het bouwrijp maken der gronden nabij „Zwanenburg" gelegen voorloopig uit te stellen. Dhr Sanderse zegt, dat ook de commis sie van meening is, dat gelijk het ter rein nu gelegen is, het plan niet kan worden uitgevoerd. Doch de commissie is van meening dat er reeds een belangrijk stuk geschikt is om nu reeds voor den bouw von zomerwoningen beschikbaar te stellen. De gelden die hiervan binnen komen kunnen gebruikt worden om het overige stuk voor stuk bouwrijp te maken. Dit belangrijke werk zou door de werkloo- zen kunnen worden uitgevoerd. Dhr Lorier is van meening dat het plan door den gemeente-opzichter opgemaakt van f 256.000 niet uit te voeren is en ver heugt zich over de motie van de Com missie. Nu reeds is er 130 M. front geschikt voor bouwterrein. Nog 110 M. lengte kan met kleine kosten goed gemaakt worden. Hier kan misschien met de gemeente Vlissingen overlegd worden. Hier zou voor vuilstwting goede gelegenheid zijn. Dhr Moens is niet verheugd met de mo tie van de commissie. Ze heeft reeds lan gen 'tijd gelegenheid gehad om hiervan een kostenberekening te maken. Dit heeft zij niet gedaan. Spr. wil het plan Zwa nenburg laten varen en geen sprong in het duister doen. Dhr Sanderse bestrijdt dhr Moens en meent dat de Heidemaatschappij de uit voering zou worden gegeven. Wij als commissie willen geen BProng in het duis ter doen, doch zijn overtuigd dat met weinig geld een groot deel uitvoerbaar is. Ook B. en W. zijn niet voornemens er luk raak te laten bouwen, maar er juist orde en regelmaat in te brengen. Dhr de Kroo is het met dhr Lorier eens doch zou niet willen dat ons terrein op een minder goede manier bouwrijp zou worden gemaakt door het vuil van Vlis singen. De commissie is nooit van oor deel geweest dat zij hiervoor een kosten berekening moest opmaken. De voorz onderschrijft als leek niet dat de kosten voor het bouwrijp maken zoo veel minder kunnen zijn. Spr. plaatst zich geheel het standpunt van den deskundige. Gaarne vernam spr. van de commissie wat ongeveer de kosten zouden zijn voor het bouwrijp maken dier gronden. Het komt op geen f 10.000 aan. Dhr de Kroo zegt: de wijze van 'het bouwrijp maken maakt zeer groot verschil uit. Dat de verhooging met 1.20 M. zou moeten geschieden komt spr. twijfelachtig voor. Met 60 c.M. zouden wij het reeds goed kunnen bouwrijp maken. Do voorzitter zegt: noem eens een cijfer. 'Dhr de Kroo antwoordt: wij kunnen de golden van den verkoop der reeds ge schatte en bouwrijpe gronden gebruiken voor het verder 'bouwrijp maken der gron den. De voorzitter ontkent dit. Dit wordt nooit toegestaan. De motie is door B. en W. niet te aanvaarden. Er zal nu eenvou dig gekozen of gedeeld moeten worden. Dhr Sanderse wensoht dat B. en W. alsnog nader met de commissie zulien overleggen. Het blijkt wel dat in deze zaak tusschen B. en W. en de commissie onvoldoende overleg is geweest. Wij ma- k'en ons l'os van 'het ontwerp, doch willen er uit halen de mogelijkheden, die wij er in zien. Dat en niets anders bedoelt de motie der commissie. Wanneer de Raad de Commissie op draagt om los van B. en W. een onder zoeik in te stellen, dan zullen wij met cijfers komen. ■Dhr Lorier blijft er bij dat er 130 M. lengte bouwrijp is en 110 M. lengte met kleine kosten bouwrijp te maken zijn. Dhr de Kroo onderschrijft met dhr San derse, dat wanneer er een nadere samen- spreking kon zijn met B. en W. de motie kon worden ingetrokken. 'De voorzitter brengt in stemming het voorstel van B. en W. Wordt dit verwor pen dan is de motie aangenomen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 6 tegen 5 s t. en mitsdien is de motie der commissie aangenomen. De overige punten worden zonder be spreking aangenomen. Rondvraag. Dhr Jasperse vraagt of er reeds een oplossing is inzake het ver plicht onderhoud van het fietspad Cou- burg. Dhr 'Moens wil een artikel in de ver ordening, dat voetgangers op het rijwiel pad geweerd kunnen worden. 'Dhr 'Sanderse zegt er is bij de begroo ting voorgesteld om de plannen van V. V. aan den raad over te leggen. Den raad is dit toegezegd. Spr. meent, dat de werk- looze arbeiders hier een zeer gewenschte ontspanning zouden kunnen vinden. Verleden jaar is dat door de V.V. onder den voet geloopen en dat zouden wij nu gaarne willen voorkomen. De voorzitter zegtde kwestie van den weg naar C'Guburg is nog niet tot de ge wenschte oplossing gekomen. Wij willen dat Groenenberg dezen weg aan de Ge meente overdraagt. Groenenberg is wel voor een gedeelte bereid, doch dan is er geen geheel te verkrijgen. B. en W. heb ben nu een schrijven gericht aan Groenen berg, waarin hem verboden wordt gebruik van het rijwielpad te maken. Dit zal nu wel verbeteren, want over het rijwielpad mag niet met auto's enz. gereden worden. Aan dhr Moens wordt toegezegd, dat een nader onderzoek in zake het verkeer op het rijwielpad MiddelburgKoude kerk®, zal worden ingesteld. Aan dhr Sanderse kan geen vaste toe zegging worden gedaan, doch een nader onderzoek naar de mogelijkheid voor ont spanning voor de werkloozen op het strand zal worden ingesteld. Alsnu gaat de raad in geheime zitting over. Na heropening zegt de voorzitter Van verschillende zijden is ons het ver zoek bereikt om het Vereendgingsgebouw op 't Zand ook aan particulieren te ver huren. Gm er een huwelijksfeest te vieren zal men f 10 moeten betalen. Met alg. stemmen wordt besloten om het Vereenigingsgebouw ook aan particu lieren te verhuren. •Er is een geschil geweest met Jhr van Doorn over den eigendom van hoornen aan den weg. Deze zijn gebleken eigendom van de gemeente te zijn. Wij stellen voor om deze boomen te verkoopen. Met alg. st. aldus besloten. B. en W. stellen voor om de opcenten op de vermogensbelasting, daar er een te kort is van f 2'300, als nog op 25 te be palen, en het vorig besluit om deze te doen vervallen, in te trekken. Met alg. stemmen wordt hiertoe beslo ten. Hierna sluiting. Kloef inga. De stemming voor den Ge meenteraad ia vastgesteld op 19 Juni a.s. Kats. Hedenmorgen is het 97 ton me tende motorschip „Vertrouwen", geladen met vlas, bij het uitvaren door den hevi- gen wind een eindje buiten de kaai in de geul omhoog geloopen. Er is veel kans, dat het schip met hoog water vlot zal loo- pen. Da schipper G. Aasems uit Dordrecht is druk bezig kleeren en huisraad, te ber gen. Hij zoekt voor vrouw en kinderen onderdak. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Noordhorn, K. J. Lofvers te Garsthuizen. Naar Haarlem (N.), M. v. d. Voet te Roodeschool. Bedankt voor Almkerk, F. K. van Evert te Hellevoetsluis. Geref. Kerken. Beroepen te Zuidhorn, A. J. Boss te Nijmegen. Aangenomen naar Driebergen, W. de Graaf te Ommen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Rijnsburg, J. Tamminga te Harderwijk en W. Heerma te Aalsmeer. Ds G. Vermaat. Ds G. Vermaat, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerk H. V. te Baarn, heeft zich door gezond heidsredenen genoopt gezien zijn ambt neer te leggen. B e r o ep i n g s w e r k. De commis sie van advies wenscht zoo spoedig mo gelijk, nadat Dr Berkelbach v. d. Spren kel Amsterdam heeft verlaten, aan den Kerkeraad der Ned. 'Herv. Kerk het vol gende drietal voor te stellen: Dr A. H. Edelkoort, Feijenoord; Dr K. H. Miskotte, Haarlem; P. G. de Vey Mestdagh, Rot terdam. In de vacature-Dr P. J. Kromsigt wordt den kerkeraad voorgesteld 'het vol gende drietalJ. I. Broeyer te Woerden; H. I. G. v. Deelen te Oosterend; J. v. Woerden te Zwammerdam. Geref. Ouderlingenconfe rentie. De Zeeuwsche ouderlingencon ferentie zal D.V. gehouden worden Woensdag 8 Mei te Goes. Sprekers zijn in de morgenvergadering: dhr J. Hooger- heide te Wemeldinge over: Huisbezoeken Vakorganisatie. In de middagvergadering Prof. Dr G. M. den Hartogh te Kampen over: De ambtelijke opwekking tot zelf onderzoek. Biezelinrje. Door een aantal stemge rechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gem. is aan het Prov. College van Toezicht enz. in Zeeland een bezwaarschrift gezonden tegen het onderhands verpachten van een perceel boomgaard en tuingrond als zijn de dit niet in het belang der gemeente. Verzocht is de hiervoor benoodigde toe stemming ingevolge art. 20 van het Alge meen Reglement te onthouden of zoo deze al is verleend, deze in het vervolg nimmer weer te verleenen dan nadat gebleken is dat andere wijze van verpachten onmoge lijk is. Woensdag 13 Maart (Biddag). Ned. Herv. Kerk. Schore, vm. en nm. ds v. d. Vlugt te Vre derust (wegens ziekte van ds Wolthers). Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.30 en 2 u. ds Franssen. Chr. Evang. Gem. Goes, 9.30 u. ds v. d. Vis, 2 u. ds Werges, 6 u. (in de consistorie) bidstond. Te 's-Gravenhage slaagde voor le officier ter koopvaardij dhr P. A. van den Broecke, afkomstig uit Wilhelminadorp. Wardenier weer op de prop pen. Te Wolvega zou gisteren een de monstratie plaats hebben met den be- faamden brandstofloozen motor van War denier. Te elfder ure ging zij echter niet door. Tegen één uur was er veel belangstel ling rond het café, waar de demonstratie zou plaats hebben, aldus meldt de Msb. nader. Bij informatie op het gemeentehuis bleek ons, dat er inderdaad een vergun ning was verleend en van terzijde ver namen we nog, dat een 1500 toegangs bewijzen f2.50 waren gedrukt. Tegen 2 uur liet de heer Wardenier zich zien en mochten de persvertegen woordigers binnengelaten worden. He laas, de motor stond gedemonteerd. De heer Wardenier vertelde ons, dat hij niet wilde demonstreeren, omdat alle risico voor hem was. Waarop kan uw motor nu loopen, werd hem gevraagd. Die loopt op samengeperste lucht, be nevens een soort waterstofgas en een soort poeder, een Italiaansch product. Dit gas zorgt dan voor verwarming en afkoeling van de lucht, waarna de lucht weer in den cylinder wordt gezogen. De cylinder is berekend voor 100 atmos feer, maar wij demonstreeren op 15 at mosfeer. Deze motor, dien u hier ziet, is als stationnaire motor bedoeld. Bij de demonstratie sluiten we een centrifugaal- pomp of iets dergelijks aan om een tegen stand te hebben. Op dertig atmosfeer druk kan ik met een liter van bet gasmengsel wel een 3 maanden onafgebroken werken. Is dat reeds geprobeerd? Neen, dat nog niet, maar de motor heeft wel al heel lang gedraaid zonder merk baar verlies. De berekening toont aan, dat het zoo kan. In den motor, die in Geen wonder mei al die zieke menschen om U heenl Weesl Gij echter verstandig. Neem da delijk 'n "AKKERTJE" en van avond voor 't naar bed gaan nog een. Tien tegen één dat Ge daar- Nedirtandsch mede alle narigheid voorkomt Product en morgen gezond en iiksch opstaat. "AKKERTJES" wer- ken buitengewoon bij Griep, per is stuks sleohts 59 cent. yy Volgens recept von Apotheker Dumont Vraagt ooki „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver- slopping, hardlijvigheid, ens.Werken zacht. een oliebad loopt, zitten vijf schroefcy- linders. De proef heeft zelfs eenige weken ge duurd onder deskundig toezicht en alles was goed. Wie steunt u nu nog? Van de oude personen niemand meer en in Wolvega is ook niemand er bij ge ïnteresseerd. Ik kan nu een Amerikaan- sche maatschappij (waarin een minister zit van een der Amerikaansche staten) achter mij en deze maatschappij is er bij geïnteresseerd voor enkele millioenen dol lar. Ik zou u daarvan wel een schrijven kunnen laten zien. Ook heeft een militair attaché van Italië mij inlichtingen ge vraagd en naar de mogelijkheden geïn formeerd en die heb ik verstrekt. Tenslotte is er ook nog een Europeesche staat bij betrokken, maar welke mag ik niet zeg gen. Ik kan nu nog niet demonstreeren, zoo besloot hij, maar zoo gauw dit het geval is, zal ik dat berichten. 'Waarom fluit een loco motief? In het seinreglement der spoorwegen is nauwkeurig voorgeschre ven waar en hoe een machinist van de stoomfluit moet (mag) gebruik maken. In de eerste plaats dient dit voorschrift natuurlijk ter bevordering van de veilig heid, maar ook om onnoodig lawaai te voorkomen. Reeds voor jaren heeft men bij de spoorwegen ingezien, dat het fluiten zoo veel mogelijk dient te worden beperkt, waarom men o.m. ook het vertreksein heeft laten vervallen. Het is misschien voor leeken wel inte ressant te hooren, wat de verschillende dagelijks voorkomende seinen beteekenen, die door de treinen gegeven worden. Vooreerst dan bestaat er een waarschu- wingssein, bestaande uit een matig lan gen toon. Dit is wel het meest voorkomen de fluitsein. Het moet worden gegeven in alle gevallen, waarin het noodig is de aan dacht van het trein- en wegpersoneel te trekken. Dan moet dit sein gegeven worden als twee treinen op dubbel spoor elkander passeeren en wel vóór het naderen van het einde van den trein ter waarschuwing van hen, die na het nasseeren van een trein mogelijk niet verdacht zijn op het passeeren van een trein uit tegengestelde richting. Verder wordt dit sein gegeven daar waar het uitzicht op den spoorweg belemmerd is. Vervolgens met tusschen- poozen van tien seconden, als een trein op dubbel spoor, het verkeerde spoor berijdt en met tusscbenpoozen van drie seconden, als een trein, bij mist, tot stilstand geko men is, anders dan voor een onveilig sig naal. Onlangs is dit voorschrift aangevuld met het geven van het waarschuwingssein bij mist voor onbewaakte overwegen. Dit wordt gegeven 20 seconden voor den over weg en daarna met tusschenpoozen van 2 tot 4 seconden herhaald. Dreigt er gevaar, dan geeft de machi nist vele korte tonen, echter minstens vijf achtereen. Komt de machinist tot stilstand voor een onveilig signaal, dan geeft hij het sein „de trein staat stil", n.l. één lange, gevolgd door twee korte tonen. Wenscht de machinist overleg te ple gen met den hoofdconducteur, dan geeft hij het sein: één lange toon gevolgd door één korten en één langen toon. Acht de machinist van een goederen trein het noodig, dat het treinpersoneel de remmen matig aandraait, dan geeft hij één korten toon op de fluit, moeten ze vastgedraaid worden, dan laat hij drie korte tonen hooren en wenscht hij de rem men weer los, dan worden twee matig lange tonen gegeven. Dit is de code van den machinist, die door 't geheele spoorwegpersoneel prompt wordt begrepen. Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Heden werd te Goes een vergadering gehouden van de Vereeniging van Oud- leerlimgen der Rijkslandbouwwinterschool waarin enkele actueele onderwerpen wer den behandeld. De heer J. Mesu, waarnemend direc teur der RijkslandbouwTvinterschool te Goes, sprak over„Nieuwere onderzoe kingen over den vlasbrand". De eerete maal, dat in de geschriften

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2