Vrouwenhanden PUROL Verbindende kracht van Ondernemersovereenkomsten. EERSTE BLAD Buitenland. DINSDAG 12 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 1ST Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto ff).85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een van onze meelevende lezers vraagt ons een uiteenzetting te willen geven van den inhoud en de bedoeling van het dezer dagen in de Tweede Kamer behandelde wetsontwerp inzake de verbindende kracht van ondernemersovereenkomsten. Wij willen gaarne aan dit verzoek vol doen, vooral omdat het bedoelde ontwerp van meer dan gewone beteekenis moet worden geacht. Niet omdat deze wettelijke regeling voor de practijk van het economisch leven als van zoo ingrijpend belang moet wor den gezien. De mogelijkheden die dit ont werp biedt zijn beperkt. Er is geen sprake van, zooals het wel is voorgesteld, dat de overheid op grond van het in dit wetsont werp bepaalde maar naar willekeur het bedrijfsleven kan regelen. De overheid moet zich volgens de gestelde regeling beperken tot het sancttunneeren van de regelingen die uit het bedrijf zelf zijn op gekomen; zij kan eerst optreden, wan neer de ondernemers het initiatief heb ben genomen. En toch is dit wetsontwerp van meer dan gewoon belang, omdat hier een meuwe vorm van Overheidsbemoeiing met het economische leven gegeven wordt. "Wat bedoelt dit ontwerp? In artikel 2 is bepaald, dat de Minister van Economische Zaken onder bepaalde voorwaarden telkens bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen, bedin gen en besluiten, tusschen personen die een bedrijf uitoefenen, in eenigen tak van handel of nijverheid in den ruimsten zin, of daarbij betrokken zijn, algemeen ver bindend kan verklaren, indien deze be dingen of besluiten voor de economische drijfstak overwegende beteekenis hebben en het algemeen belang verbindendver klaring eischt. Een dergelijke verbindendverklaring geschiedt slechts voor een bepaalden tijd en kan ook gedurende dien tijd in het algemeen belang worden opgeheven. 'Tegelijkertijd kan de Minister onder bepaalde voorwaarden bedingen, en be sluiten onverbindend verklarenj indien deze bedingen of besluiten voor de econo mische verhoudingen in den betreffenden bedrijfstak van overwegende beteekenis zijn en het algemeen belang onverbin- dendverklaring eischt. Verder is o.m. nog bepaald, dat aan dergelijke verklaringen geen terugwer kende kracht kan worden verleend. En voorts ook, dat overeenkomsten te kwader trouw aangegaan, in bet vooruit zicht van eene verbindend- of onverbin- dendverklaring nietig zijn. In de memorie van toelichting bij dit ontwerp werd er op gewezen, dat sedert enkele tientallen jaren zich onder invloed van moderne productie- en distributie- metboden in verschillende bedrijfstakken een toenemend streven openbaart, om door samenwerking op economisch ge bied zekere doeleinden te verwezenlijken, die langs den weg van individueel han delen niet of onvoldoende bereikbaar zijn. „In vele gevallen is het oogmerk be strijding van misbruiken in den concur rentiestrijd of het inperken der vrije me dedinging. Inzooverre kan het zoowel mc- reel als economisch wenschelijk zijn. In andere gevallen daarentegen gaat het streven in de richting van particuliere monopoliseering, waardoor het een ge vaar kan opleveren voor den economi- schen vooruitgang en voor het consumen tenbelang." 'lot nu toe was er aan een ingrijpen der Overheid op dit gebied geen behoefte. Gedurende de laatste jaren hebben zich echter belangrijke veranderingen voorge daan. In verband met den sterk gewijzig- den economischen toestand is de behoefte aan onderlinge regeling der concurrentie grooter geworden, b.v, door het brengen van eenige uniformiteit in de verkoop voorwaarden, het voorschrijven van mi- nimum-qualiteiten, het tegengaan van prijsbederf en overmatige investaties. „Bij herhaling doet zich nu echter het verschijnsel voor, dat het tot stand komen of ten uitvoer leggen van overeenkomsten, als bovenbedoeld, afstuit op den owml van enkelen, die, van het nut van samen werking niet overtuigd, niet tot het prijs geven van eenige vrijheid bereid zijn. Bij de bemoeiingen, die het Departement van Economische Zaken doorloopend met tal van bedrijfstakken heeft, kon meer dan eens worden vastgesteld, dat voor een dergelijk afzijdig blijven elke redelijke grond ontbrak, of althans, dat de bezwa ren, tegen toetreding ingebracht, niet on- overkomenlijk waren. Niet zelden werd dan van de zijde der tot samenwerking bereidwilligen op de Regeering een be roep gedaan om het overgebleven verzet te helpen overwinnen. Dit en de bijzondere crisisomstandighe den maakten het vraagstuk voor de Re geering acuut. Soms opende zich n.l. het vooruitzicht, dat directe steun van de Overheid gemist, althans beperkt zou kunnen worden, indien de bedrijfsgenoo- ten zelf tot interne saneering kwamen. Soms ook kon men verwachten, dat toch noodzakelijke Regeeringshulp een veel nuttiger effect zou kunnen hebben, indien er meer onderlinge samenwerking tot stand kon worden gebracht." Door de mogelijkheid te openen dat vrijwillig aangegane verplichtingen tot samenwerking onder bepaalde voorwaar den bindend worden verklaard, hoopt de Regeering in staat te zijn aan het stre ven naar gezonde economische samen werking den noodigen steun en leiding te geven, indien daartoe in de betrokken be- drijfskringen een ernstige wensch be staat. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat er zorgvuldig voor zal worden gewaakt, dat de in het algemeen belang en tot behoud van het Nederlandsche concurrentiever mogen noodige aanpassing niet wordt ge schaad; integendeel, waar noodig, wordt bevorderd, en dat de belangen der consu menten terdege zullen worden ontzien. EINDE VAN DEN OPSTAND IN MACEDONIË? Generaal Kamenos met zijn staf naar Bulgarije gevlucht. De geheele generale staf der Griekse he opstandelin gen in T'hracië en Macedonië, met generaal Kamenos aan het hoofd, heeft zich gister middag bij den Bulgaarse'hen grenspost Magasa aan de Bul gaarse he grensautoriteiten overgegeven. Drie 'kilometer voor de grens hadden zij de auto's moeten verlaten, daar de wagens door de 'hooge sneeuw niet verder konden. Te voet bereikten zij hierop den Grieksc'hen grenspost. Zij stelden zich voor als leden van een regeeringscommis- sie, die opdraoht had met de Bulgaarsche autoriteiten aan de overzijde te onderhan delen, waarop de Grieken hen ongehin derd lieten passeeren. Zij gingen de grens over en meldden zich bij den Bulgaar schen grenspostcommandant en maakten zich daar bekend. De wapens werden bun afgenomen. Zij deelden de Bulgaarsche grensoffi- cieren mede, dat het muitende vierde legercorps in de gevechten bij Demir His- sar en Xeres een vernietigende nederlaag had geleden en op de vlucht geslagen was. Volgens particuliere berichten heeft Kamenos er nog aan toegevoegd, dat de hoofdoorzaak van zijn nederlaag aan het gebrek aan luchtstrijdkrachten te wijten was. 'Ook 'hadden zijn troepen sterk onder gebrek aan munitie te lijden gehad. Daar bij kwam dan nog, dat 'het der regeering gelukt was ook bij Kawala troepen aan wal te zetten en de linkerflank van zijn positie op te rollen. Zijn troepen, waar onder ook veel communistische elementen waren, waren volkomen gedemoraliseerd en zouden de wapens hebben weggewor pen. De Bulgaarsche regeering deelt mede, dat de 'Grieksche vluchtelingen diep in het land zullen worden geïnterneerd, Generaal Kondylis die gisteravond in Kawala aankwam, heeft daar overnacht en is vanmorgen met een vliegtuig naar Athene vertrokken. Men kan de militaire operaties over het algemeen als afgeloo- pen beschouwen. Uit Belgrado wordt echter gemeld Ofschoon thans wel met zekerheid kan worden gezegd dat de poging van Veni- zelos, cwn 'de heerschappij in Griekenland aan zich te trekken, definitief schipbreuk heeft geleden, beduidt het offensief dat thans aan de Stroema is aangevangen, nog in geenen 'deele dat de burgeroorlog zou zijn geëindigd. De regeeringstroepen zijn de rebellen in aantal verre de baas. Daar om is 'het ook dat Kondylis de rivier 'de Stroema bijna zonder tegenstand kon over gaan om de aanval op Xeres en Demis- hissar te openen. Daar echter stootte bij op afdeelingen rebellen, die een krachtd- gen tegenstand boden en stootte 'hij tot tweemaal toe het hoofd. De regeerings troepen werden tien kilometer terugge worpen en niet, zooals officieel is gemeld, zijn ze opgehouden door sterken mist, maar door krachtigen tegenstand van de opstandelingen. Volgens een nader bericht is het tij dens de afwezigheid van den commandant van den kruiser, Helli, dat de bemanning in opstand is gekomen, de officieren heeft geboeid en aan de regeering getelegra feerd heeft, dat zij zich overgaf De kruiser is in Saloniki binnengeloo- pen. De witboekdebatten in het Engelsche Lagerhuis. Gisteren zijn in het Engelsche Lager huis de met veel spanning tegemoet ge ziene witboekdebatten gehouden. De be langstelling was groot. Majoor Attlee, de plaatsvervangende leider der oppositie dor Arbeiderspartij zeide, dat bet eerste deel van het Wit boek in werkelijkheid gelijk stond met een afwijzing van den Volkenhond, Het scheen hem ongewoon toe, dat het Witboek was gepubliceerd op een oogenblik, dat Sir John Simon op bet punt stond om naar Berlijn te gaan voor het voeren van be sprekingen. Hij verklaarde, dat Groot- Brittannië nog nooit oprecht de ontwape ningsconferentie 'had gesteund. Attlee besloot met te zeggen, dat het Witboek een volledige wijziging betee'kent van de politiek. Wij bevinden ons, zeide hij, weder in de atmosfeer van vóór den oorlog met de stelsels van bondgenoot schappen, rivaliteiten en bewapenings wedloop in de lucht. (Kreten van protest.) Baldwin nam nu het woord onder ap plaus van de ministers. Hij zeide, dat Britsche staatslieden van alle partijen meer dan hun rol hebben gespeeld sedert de totstandkoming van den Volkenbond en dit ook in de toekomst hopen te doen. Het collectief systeem was in den Vol kenbond nog niet compleet. Twee groote mogendheden 'hadden zich er uit terugge trokken en 'hadden daardoor een ernstigen slag aan het collectief systeem toege bracht. Er was een groote mogendheid, die nog nooit verplichtingen tegenover den Volkenbond op zich had genomen. Baldwin zeide, verder gaande, dat Sir John Simon Berlijn binnen ongeveer 14 dagen zal bezoeken. De Britsche regee ring wenscht van heeler harte de univer saliteit van den Volkenbond en om deze reden beeft zij de toetreding van de Sow- jetunie begroet, en zij zal nooit baar po gingen staiken om Duitschland er toe te bewegen, zijn uittreden uit den Volken bond ongedaan te maken. Bij den tegen- woordigen staat van zaken is 'het echter moeilijk een volledige collectieve veilig heid te scheppen. Zoolang de tijd daar voor nog niet gekomen is, moet er naar gestreefd worden in de verschillende dee- len van Europa een afschrikwekkend mid del tegen eventueele aanvallers te vinden, sterk genoeg om oorlogsgevaar te verklei nen. [Baldwin sprak nog over de bewapening van andere landen. Wat betreft de zee- strijdkrachten wapenen de Vereenigde Staten zich tot 'de uiterste verdragsgrens, wat Engeland niet doet. Na nog gewezen te hebben op de versterking van de Italiaansohe en de Japansche vloot, zeide sprekerwij hebben abso luut geen steun ondervonden bij onze pogingen om tot inter nationale ontwapening te ko men. Onze luchtvloot is maar de vijfde in rangorde van de geheele wereld. Hij: wees er op, dat in vele gevallen de groote schepen der Britsche vloot behoefte hebben aan mo'derniseering en aan af weergeschut tegen vliegtuigen. Het leger is klein en onvoldoende, in dien er voor groote operaties een beroep op zou worden gedaan. Het Witboek behelst niet meer dan het doeltreffend maken van de bestaande strijdkrachten. Voor het leger en de ma rine wordt niet in een versterking voor zien, en wat betreft de luchtmacht, stelt het Witboek voor, onze kracht gelijk te maken aan de meest-nabij-zijnde, welke aanvallend tegen ons kan optreden. Het Witboek, wel verre van onvriendelijk te staan tegen over den vrede, zal integen deel bijdragen tot waarbor ging van den vrede. Het debat over het Witboek is met een overwinning van de regeering geëindigd. De labour-motie werd met 424 tegen 79 stem men verworpen. Een amendement van Austen Chamberlain werd vervolgens aan vaard als motie van vertrouwen met 387 tegen 76 stemmen. Tijdens bet defensie-debat hadden zich in de voorhal van het Engelsche Lager huis 'honderden personen, meest vrouwen, verzameld, die een reeks van afgevaar digden wensohten te zien, om tegen de be wapeningspolitiek der Engelsche regee ring te protes'teeren. De toegangen tot 'het Lagerhuis waren Maandagochtend bijzon der druk bezet en de politie vroeg verdere versterkingen aan, daar zij tegen den avond groote betoogingen verwachtte. Cuba in staat van beleg. Tengevolge van de onlusten van Zater dagavond, waarbij vier personen werden gedood en velen gewond, is de staat van beleg over Cuba afgekondigd. De uitvoe rende macht is overgegaan in handen van militairen. Meer dan duizend arrestaties hebben plaats gehad. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat Washington niet voornemens is, zich met de huidige situatie op het eiland te bemoeien. Fel wordt de kerkstrijd in Duitschland. Zondag is bij den aanvang van de gods dienstoefening in alle Belijdeniskerken in Pruisen een manifest van de Belijdenis synode voorgelezen, dat zeer scherp stel ling neemt tegen de anti-christelijke stroomingen, welke zich in het nationaal- socialisme openbaren. Het manifest zegt o.a.: Het eerste gebod luidt: „Ik ben de Heer Uwe God, Gij zult geen vreemde goden voor Mijn aangezicht hebben." De nieuwe godsdienst is een opstand tegen het eerste gebod. Hij verheft de ..rassisch-völkische" wereldbeschouwing tot een mythe, waarbij bloed en ras, volks wezen, eer en vrijheid tot een afgod wor den gemaakt. Het bij dezen godsdienst vereischte ge loof aan het „eeuwige Duitschland" wordt gesteld in plaats van het geloof aan het eeuwige rijk Gods. Zulke afgoderij heeft met het positieve Christendom niets te maken. Het is anti-christendom. De kerk is volgens het bevel des Heeren verplicht, het volk het evangelie te ver kondigen. Daarom mag zij zich niet uit 'het openbare leven in een hoek van per soonlijke vroomheid laten dringen. De kerk moet in al haar daden en woorden God alleen de eer geven. Daar om moet zij zich verzetten tegen de pro- fanie van haar zeden de ontheiliging van haar Zondagen en de ontkerstening van haar feestdagen. Het manifest werd in allo gemeenten in doodsche stilte aangehoord en.de aan wezigen beantwoorden deze oproep door staande de belofte van trouw aan de Be lijdende kerk af te leggen. Te Berlijn was de kerk van dr Nie- möller tot de laatste plaats toe bezet. De geheime staatspolitie heeft in de provincie ingegrepen. Op verschil lende plaatsen, o. a. te Stettin drong zij de kerken binnen en werden de proclamaties in be slaggenomen en de predikan ten gearresteerd. Volgens mededeelingen van het Propa- ganda-ministerie zouden de predikanten, die werden gearresteerd en in de gevan genis opgesloten, Zondagavond reeds weer op vrije voeten zijn gesteld. Men kon ech ter hiervan van de zijde der belijdende kerk gisteren nog geen bevestiging ver krijgen, omdat verscheiden predikanten, die Zondagmorgen de proclamatie heb ben voorgelezen, voor eenige dagen „met verlof zijn vertrokken". Arbeidersgebrek in Palestina. Naar uit Haifa wordt gemeld, heerscht er thans een acuut arbeidersgebrek in Pa lestina. Bij Kfar Saba rotten de sinaas appelen aan de boomen, omdat or niet voldoende plukkers en dragers zijn; daar om worden in Herzlia en Maamana do bouwarbeiders zooveel mogelijk vrij ge maakt om in de plantages te werken. Volgens schatting komt men alleen in de citroencultuurondernemingen thans reeds tweeduizend arbeiders tekort, niet alleen voor den pluk, maar ook voor de voorbereidende werkzaamheden voor den nieuwen oogst. Korte Berichten. De Belgische Minister van Defensie, D'evèze, heeft in een radiorede medege deeld, dat hij voornemens is bij de Ka mer een voorstel betreffende verlenging van den militairen dienstplicht in te die nen. —I Te Berlijn is de politie er in ge slaagd acht speelholen te ontdekken. Ruim 100 personen, voor het grootste deel beroepsspelers, die reeds voor een deel straffen hebben uitgezeten, zijn gear resteerd. H. M. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA TERUG UIT ZWITSERLAND. Een hartelijk welkom. Hedenochtend zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana van hun ver blijf in Zwitserland in Den Haag terug gekeerd. De ontvangst op het perron en ook daarbuiten droeg een buitengewoon har telijk karakter. Reeds geruimen tijd voor het tijdstip, waarop de trein in de Residentie zou aan komen, stond een groote menigte te wach ten om de vorstelijke personen te verwel komen. Tot aan het Rijswijksche Plein stond het publiek in dichte rijen geschaard terwijl de politie uitgebreide maatregelen Binnenland. De Koningin en de Prinses terug uit Zwitserland. Inpoldering N.O.-polder in den Wierin- germeer opgeschort. Het bezuinigingsontwerp bij' den Raad van State. Opening van de Jaarbeurs. Buitenland. De kerkstrijd in Duitschland verscherpt. Cuba in staat van beleg. De opstand in Griekenland onderdrukt? Het Witboek-debat in het Engelsche La gerhuis. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door had getroffen om de orde ts handhaven en het verkeer zooveel mogelijk voortgang te doen vinden. Om 10.41 reed de trein het station bin nen en stopte voor hst eerste perron, v,- iar de Koninklijke, wachtkamer zich bevindt. Hier waren ter begroeting aanwezig de gouverneur der Residentie, Luit. Gen. Jhr Roëll en de waarnemend burgemeester van Den Haag, Weth. Mr Dr de Vries. Ook hier stond het zwart van menschen. De Koningin en de Prinses verlieten, terwijl een luid hoera uit de menigte op klonk. den trein en begaven zich naar de wachtkamer. Beiden zagen er zeer goed uit. De Ko ningin droeg een witten mantel met bont kraag en dito hoed, de Prinses was in bet bruin. Eenige oogenblikken later verlieten zij het station en namen plaats in de gereed staande hofauto's. Buiten werden zij eveneens hartelijk toegejuicht en zong het publiek bet Wil helmus. De Koningin en de Prinses begaven zich naar het Huis ten Bosch. De export van visch naar Duitschland. Vrij onverwacht is gisteren te IJmuidon medegedeeld dat de Duitsche regeering voorloopig geen „Genehmigungen" meer afgeeft aan Duitsche importeurs voor den invoer van versche visch uit ons land. Van de zijde van den vischhandel zijn stappen gedaan bij de bevoegde autoritei ten om hierover opheldering te krijgen. Bezuinigingsontwerp nog deze maand ingediend? Het algemeene financieele bezuinigings ontwerp ligt thans gereed voor het onder zoek door den Raad van State. Het om vangrijke ontwerp, dat een aanpassing van de staatsbemoeiing beoogt tot een to taal bedrag, dat naar de Telegr. moont, niet ver van de f 60 millioen verwijderd is, is vorige week in zijn geheel in den ministerraad behandeld, welke zich, na dat omtrent eenige detailpunten overeen stemming was verkregen, er mede veree- nigd heeft. Zij wij goed ingelicht, zegt het blad, dan zal aan den Raad van State worden me degedeeld, dat de regeering het zeer op prijs zou stellen, wanneer het onderzoek zou kunnen worden bespoedigd. In ver band hiermede kan worden aangenomen, dat het ontwerp wellicht nog deze maand bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Openbare behandeling wordt niet voor eind Mei verwacht. De werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering ,en arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 559.000 leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in do week van 18 t.m. 25 Februari heeft bedragen 32.6 pet., dat is 2.6 pet. minder dan in de vorige verslag- week (4 t.m. 9 Februari) toen de werk loosheid 35.2 pet. bedroeg. In de overeen komstige verslagweek van het vorige jaar was de werkloosheid 26.9 pet. Bij vergelijking van den omvang der werkloosheid in de jaren 1933 en 1934, blijkt, dat het gemiddelde werkloosheids percentage, afgeleid uit de persberichten over die jaren, in 1933 bedroeg 28.1, ter wijl bet, in 1934 was 27.3. Deze cijfers zouden een aanwijzing kun nen zijn, dat de toestand in 1934 een wei nig minder ongunstig wag dan in 1933, waarbij evenwel moet worden opgemerkt, dat de werkloosheidscijfers in den aan vang van het jaar 1934 meer hoop op ver betering gaven, dan die op het einde van bet jaar. Een aanwijzing voor eer. zeer geringe, gemiddelde opleving van de bedrijvigheid in het jaar 1934 sou men ook kunnen zien

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1