BEITELS Politiek en wereldbeschouwing. EERSTE BLAD ZATERDAG 9 MAART 1939 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. tSB Buitenland Binnenland Helanqrijkste Nieuws. Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven Bertels' Kunstkorrel Staten-Generaal Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j, 1. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dat er een nauw verband is tusschen beginselen en belang en dat de politiek die men drijft steeds beheerscht wordt door de wereldbeschouwing die men a n- hangt, wordt nog voortd-trend ontkend. Le liberalen zijn voor niets zoo be vreesd, dan wat men noemt vermenging van godsdienst en politiek. Le N. S. B. zegt *>p hetzelfde stand punt te staan. Zij wil kerk en godsdienst respecleeren, mits aan den godsdienst geen eischen worden ontleend voor het staatkundige leven. „Wij zullen zoo heet het in een van de officieele uitgaven, streven naar handhaving van volledige godsdienst- en gewetensvrijheid. Wij zullen de vrijheid van godsdienst hoog houden, maar niet toelaten dat de godsdienst voor politieke doeleinden wordt misbruikt." Het is wel duidelijk wat hier bedoeld wordt. De uni verseel© beteekenis van den godsdienst wordt niet erkend. Wat dit betreft staan ook de sociaal democraten op hetzelfde standpunt. Bij het begrootingsdebat in de Eerste Kamer in 1922 betoogde de heer Vliegen, dat men, doordat men den godsdienst in de politiek mengt, een onwaarachtige partijformatie krijgt. De godsdienstige grondslagen, de pxincipieele partijforma ties, zoo zeide hij, kunnen ons niet verder brengen. Niet de godsdienst, maar de eco nomie moet de politiek beheerschen. Wij herinneren hieraan, omdat dit standpunt nog altijd door de S.D.A.P. ge deeld wordt, maar ook om in herinne ring te brengen, wat door wijlen den heer Idenburg in verband daarmede werd opgemerkt. Tegen de materialistische opvatting door den heer Vliegen verdedigd, kwam de heer Idenburg in een krachtig betoog in verzet. Juist in dezen tijd, aldus Spr., waarin het stoffelijke zoozeer op den voorgrond treedt, en de vervulling van de materieele behoeften zooveel aandacht vraagt, is het noodig, dat het politiek en het sociaal in zicht steun en kracht en voedsel ontvangt uit de g e e s t e 1 ij k e beginse len. Wie den politieken strijd groepeert om stoffelijke belangen, om economische leu zen, om verbetering van het maatschap pelijk stelsel, verhoogt den strijd niet, doch haalt dien naar beneden. Die doet het materieele vooropgaan en hoogstens het ideëele volgen en, bedoeld of niet bedoeld, is hij oorzaak dat het stoffelijk belang van bepaalde groepen en klassen zooal niet wordt de inzet, dan toch de doorslag gevende factor van den politieken strijd. Dit geldt voor de vrijzinnige partijen, maar nog veel meer voor de S. D. A. P ook na de laatste oriënteering; ook wan neer men bij de arbeiders, waar men voor opkomt, indien men den klassenstrijd pre dikt, indeelt ,.de kleine boeren, de sociaal voelende inlellectueelen, de verbruikers van niet kapitalistischen aard en de amb tenaren", dan blijft het toch een strijd om stoffelijke belangen. Het kan niet anders. Hier botst levens beschouwing tegen levensbeschouwing; het historisch materialisme tegen het historisch idealisme van het Christendom. Yoor de historisch materialisten be paalt de stof den geest, loopt de schei dingslijn .tusschen bezitters en niet-bezit- ters of in de nieuwe terminologie, tus schen particulier en maatschappelijk be drijf swezen. Voor ons gaat het geestelijke voor op, is het geestelijke beslissend; voor ons ligt de groote scheidingslijn bij de gees telijke beginselen. En terwijl voor de sociaal-democraten de basis ligt in het gemeenschappelijk aanvaarde maatschappelijk inzicht, waar op zich de materieele tegenstellingen ver scherpen, ligt voor ons de grondslag In het gemeenschappelijk beleden geestelijk beginsel, waardoor wij de tijdelijke din gen zien in eeuwigheidslicht, een grond slag vinden zóó breed, dat hij kan onder spannen ons gansche nationale leven met zijn verschillende groepen en klassen, en zóó diep. dat daarboven de niet te ontken nen en noodzakelijke onderscheidingen en. tegenstellingen zich kunnen verzoenen. Daarnaar te streven is niet onwaarach tig, is niet een dwaling, doch is reëele, practische en nationale politiek. Na dan verder betoogd te hebben dat de heer Vliegen feitelijk niets anders deed dan een langzamerhand verouderde zienswijze te verdedigen, ging de heer Idenburg aldus voort: Het verband tusschen levensbeschou wing en politiek kan eigenlijk niet worden ontkend. Toen ik bij de Indische begrooting over deze zaken sprak, heb ik er reeds opge- wezen, dat het verband tusschen religie en cultuur alle eeuwen door is beleden, onder alle volken is beseft. En eigenlijk is dat ook zoo duidelijk voor de hand lig gend. Elke levensbeschouwing beweegt zich tusschen drie polen: God, wereld en mensch. Welnu, onze gedachten omtrent God beslissen over onze gedachten omtrent den mensch en de natuur en over ons zelf. Wie gelooft in een God, die zich heeft geopenbaard ook over de dingen van dit leven, zal bij de beoordeeling van de din gen van dit leven met die openbaring in zijn redelijk denken rekenen; wie niet in eon openbaring van God gelooft voor de dingen van dit leven, zal daarbij alleen op zijn redelijk denken afgaan. Het is dus niet vreemd, het is niet on waarachtig, het is niet gekunsteld, het is natuurlijk, dat het politiek inzicht uiteen gaat bij de vraag of er een Openbaring is waarmede te rekenen valt of niet. Dit klare betoog van den heer Iden burg heeft ook nu nog volle beteekenis. Wij zouden zelfs kunnen zeggen: juist nul Nu meer dan ooitl Bij de komende Slatenverkiezingen zal van alle kanten een beroep worden ge daan op de kiezers, om met loslating van 'hun beginsel, bepaalde candidaten te s'teunen. Daarom is het noodig, dat terdege wordt verstaan welk een nauw verband er is tusschen politiek en wereldbeschou wing. He partij of beweging die Gods Woord als richtsnoer voor het politieke leven verwerpt, mag nog zoo vriendelijke woor den spreken over den godsdienst, in de practijk zal haar wereldbeschouwing steeds den doorslag geven. Zooals ook bij de kiezers die zich plaat sen op den grondslag der Heilige Schrift, hun wereldbeschouwing hun stem zal hebben te bepalen. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Dreigen er verwikkelingen op den Balkan? De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, heeft gisteren nogmaals be zoek ontvangen van den Bulgaarschen vertegenwoordiger bij den Volkenbond, Antonoff.. Een bezoek van den Grie'kschen verte genwoordiger bij den Volkenbond -kon natuurlijk niet uitblijven, nadat de Turk- sc-he gezant te Bern reeds gewezen had op de Bulgaarsche bezetting aan de Griek sche grens. He Grieksche vertegenwoordiger heeft verklaard, dat de Bulgaarsche bezetting niet alleen onnoodig, maar ook gevaar lijk is. He Turken hebben hun maatregelen ge troffen uit vrees, dat Bulgarije op een gegeven oogenblik Venizelos, een verwoed tegenstander van het Balkan-pact, steun zal verleenen en met de troepen, die reeds aan de Grieksche grens staan, Grieken land zullen binnentrekken. Gebeurt dit, dan is Turkije gereed binnen 24- uur Zuid- Bu'lgarije te bezetten. Het ge aar van verwikkelingen is dus niet denkbeeldig. Ho berichten over den toestand in Grie kenland hebben in politieke kringen te Parijs eenige onrust verwekt. De door Turkije en ook door Bulgarije genomen maatregelen doen vreezen, dat de tot nog toe zuiver binnenlandsche aan gelegenheden een internationale uitwer king zouden kunnen hebben, waartegen over de mogendheden, die 'bij den vrede op den Balkan en aan de Middellandsehe Zee geïnteresseerd zijn, niet onverschil lig zouden kunnen blijven. Wat den strijd in Griekenland zelf be treft, meldt de Grieksche regeering, dat bet weer nog steeds de operaties belem mert. Van andere zijde wordt echter ge meld Het offensief van het Kondylis-leger is in den nacht van Honderdag op Vrijdag tot staan gekomen. De verliezen aan bei de zijden moeten 800 dooden en ongeveer 3000 gewonden bedragen. Het afbreken der gevechten moet door gebrek aan munitie bij de regeeringstroepen noodzakelijk z ij n geworden. De revolutionaire stemming breidt zich nu verder in den rug der regeeringstroe pen uit. Kondylis eisc'ht van de regeering drin gend troepen versterkingen en munitie. Naar de bijzondere correspondent van de „Daily Express" meldt, is de toestand van de regeering-Tsaldaris wanhopig. De commandant der opstandige vloot moet aan de regeering een ultimatum hebben gericht, waarin gezegd wordt, dat ingeval Tsaddaris geen ontslag neemt, da hoofdstad onder vuur genomen zal wor den en door de scheepskanonnen der re bellen-vloot zal worden gebombardeerd. Opnieuw gaan geruchten, dat Venizelos naar Egypte zou zijn gevlucht, doch een bevestiging er van was tot nog toe niet te krijgen. In Volos (Thessalië) is uit zee een radiobericht opgevangen, volgens hetwelk Venizelos bij de gevechten op Kreta, res pectievelijk bij het bombardement van Ganea door regeeringsvliegtuigen, gewond zou zijn en zich op het oogenblik op weg bevindt naar Alexandrië. Hoewel de Zuid-Slavische pers in geen geval een overwinning van de opstande lingen in Griekenland zou toejuichen, 'blijkt uit haar berichten, dat de toestand van de regeeringstroepen niet alleen in Macedonië, doch ook op de eilanden van de Egeïsche Zee langzamerhand slechter wordt. Sedert Donderdagmiddag is in Macedo nië een groote slag aan den gang, waarhij echter niet de regeeringstroepen, doch de rebellen de aanvallers schijnen te zijn. De slag schijnt zich ten gunste van de op standelingen te ontwikkelen. Berichten uit Saloniki melden, dat de stad in staat van verdediging wordt ge bracht. Saloniki is gisteren door de vliegtui gen der Grieksche rebellen gebombar deerd. Ondanks de nog altijd zeer ongunstige weersgesteldheid waren namelijk eenige vliegtuigen der Venizelisten opgestegen. Zij slaagden er in de stad te bereiken, waar zij de openbare gebouwen met bom men bestookten. Voorts verwacht men ieder oogenblik een zeeslag tusschen de vloot der muiters en die der regeering. Deze slag zal wel licht de beslissing brengen in den strijd om de macht in Griekenland. Sabotage in Spanje. Donderdagmiddag is in bijna alle snel treinen van de Spaansche Zuider Spoor weg-maatschappij. die dienst doen op de lijn tusschen de hoofdstad en Sevilla, Gra nada, Alicante, Saragossoa en andere steden, bijna op hetzelfde moment brand uitgebroken. De tot dusver bekend geworden bijzon derheden daarover spreken elkaar tegen Volgens mededeelingen uit de eene bron zijn de postwagens der treinen door de vlammen aangetast en alle postzendingen vernield. Volgens andere berichten zijn de bagagewagens een prooi der vlammen geworden. Ofschoon nadere gegevens ontbreken, neemt men in verband mot de eigenaar dige nevenverschijnselen aan, dat het hier gaat om goed voorbereide daden van sa botage, waaraan waarschijnlijk het trein personeel niet geheel onschuldig zal zijn. Nazi-activiteit in Oost-België. Donderdagmiddag zijn vier en twintig huiszoekingen gedaan in de kantons Fupen, St. Vith en Mal'medy. De huiszoekingen hebben plaats gehad bij lieden op wie uit een nationaal oog punt verdenking rustte. Bij sommige inwoners werden 'honder den kilo's tijdschriften en prospectussen met anti-vaderlandsche strekking gevon den en ook volledige militaire uitrustin gen. Bij een verdachte werden in beslag genomen 53 rugzakken. 44 gordels en 55 patroontasschen, waarop de namen van nationaal-socialistische militairen ge schreven stonden. Op een andere plaats vond men een lijst met namen van leden van een anti-Bel gische instelling. De nationaal-socialisti sche kleedingstukken werden in beslag genomen. Te Eupen werd een zekeren Neuhaus, een propagandist van den Heimatbund, gearresteerd en in het bezit gevonden van belangrijke documenten. De strijd tegen de Joden in Duitschland. Vele Joodsche uitgevers, zoowel van dagbladen als vakbladen van iederen aard, hebben officieele mededeeling ont vangen, dat zij hun ondernemingen moe ten verkoopen, daar het de plicht van do pers is. de nationaal-socialistische theo rieën te propageeren, wat voor Joden on mogelijk is. Tevens werden zij gewaarschuwd, niet over te gaan tot schijnverkoopen. Welingelichte kringen te Berlijn ver nemen, dat sedert ongeveer twee weken alle mannelijke en vrouwelijke Joodsche emigranten, die naar Duitschland terug- keeren, onmiddellijk na 'hun aanmelding bij de politie door de geheime staatspoli tie in de gevangenis worden opgesloten. Aan de bloedverwanten van de betrok kenen wordt mededeeling gedaan, dat de betreffende persoon door de geheime staatspolitie in verzekerde bewaring wordt gehouden, om hem een, specialen „voorlichtingacursus" te doen meemaken. Een samenzwering tegen Hitler? Sedert eenige dagen is Kopenhagen vol geruchten en veronderstellingen over de 1012'arrestaties, wslke aldaar en elders in Denemarken plaats hadden en waar omtrent de autoriteiten een zoo geheim zinnig stilzwijgen in acht nemen. De correspondent van de „Daily Tel." in de Deensche hoofdstad, weet thans te melden, dat deze arrestaties er de politie autoriteiten van hebben overtuigd, dat men een wijd vertakt terroristisch complot op het spoor is van den zelfden aard als het moordcomplot, dat te Marseille tot den moord op Koning Alexander van Joego slavië heeft geleid en Europa aan den rand van een oorlog bracht. Het blijkt thans, dat de bende zich neg een andere taak gesteld had dan de z.g. spionnage, waarvan de eerste berichten inzake deze arrestaties gewaagden. Een der doeleinden moet n.l. zijn geweest het uit den weg ruimen van Hitier en de orga nisatie van een opstand in Duitschland. Op een der Woensdag gearresteerden vond de politie een aantal documenten, kaarten en brieven en daaruit blijkt, dat er bij de heeren reeds vergevorderde plan nen bestonden, om nog deze maand een aanslag te plegen op het leven van Hitier. Korte Berichten. De Berlijnsche correspondent van Reuter heeft bij informatie te bevoegder plaatse vernamen, dat „Ribbentrop nu niet naar Londen gaat". (Von Ribbentrop is de gemachtigde van Hitler in ontwapeningskwesties Volgens een bericht van Reuter uit Sofia zij'n gisteren de reservisten, die ver leden jaar October uit actieven dienst gekomen zijn, onder de wapenen geroe pen. Men zegt dat zij de troepen moeten vervangen, die naar de Grieksche grens zijn gezonden. Te St Poelten (Beneden Oostenrijk) is een geheime communistische drukkerij gesloten. 21 communisten zijn gearres teerd. Ook in Italië ia in de weesgesteldheid na warm voorjaarsweer de terugslag ge komen. Te Milaan woedde een sneeuw storm. Gistermorgen vroeg heeft 'het ook te Weenen hevig gesneeuwd, zoodat 8000 man aan het werk werden gesteld om de straten schoon te vegen. Belangrijke order aan de firma Stork Naar wij vernemen is door een onzer grootste rubber-maatschappijen aan de Gebr. Stork Go. in opdracht gegeven een complete installatie voor het vervaardigen van rubber in korrelvorm. Deze bestelling is het gevolg, zoowel van de goedgeslaagde proefnemingen hier te lande, als ook van de resultaten die men bereikt heeft met de een jaar geleden door Stork geleverde proefmachine op Ceylon. De thans bestelde installatie is bestemd voor een rubberonderneming op Sumatra. Verlaging boterprljs gevraagd. De Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf heeft zich met een adres gericht tot den minis ter van Economische Zaken ten einde te wijzen op een toestand, die naar haar meening niet langer mag blijven voortbe staan. De Nederlandsche bakkerij gebruikt in haar banketartikelen bijna geen Holland- sche natuurboter meer. De prijs is ten gevolge van de crisismaatregelen zóó hoog dat bet veiwerken van natuurboter, voor al nu 'het publiek uitsluitend interesse heeft voor goedkoope artikelen, onmogelijk is. Er worden derhalve allerlei surrogaten verwerkt, die voor een deel bestaan uit buitenlandsche grondstoffen. Adressante wijst nu op het onlogische van één en an der. Wij koopen met onzen duren Hol- landschen gulden buitenlandsche vetten en traan en eten de daarvan vervaardigde producten hier te lande op. Daarentegen verkoopen wij onze eigen natuurboter te gen spotprijzen aan het buitenland. Adressante verzoekt óf den boterprijs over de geheele linie te verlagen, óf al thans voor de bakkers en banketbakkers de mogelijkheid te openen goedkoopere bo ter te betrekken. Ondernemers-overeenkomsten. De Ned. Vereen, van Werkgevers in het bakkersbedrijf heeft zich met een adres gewend tot den voorzitter van de Eerste Kamer teneinde hem te verzoeken, zoo spoedig mogelijk een aanvang te wil len doen maken met de behandeling van het wetsontwerp op de verbindendver klaring van onderneme.'s overeenkomst en Rijksbemiddelaars in actie. De Rijksbemiddelaar de heer Bloemers heeft vandaag te Leeuwarden een confe rentie met partijen, betrokken bij een Binnenland. De Eerste Kamer verwerpt het wetje in zake lintbebouwing. De Tweede Kamer over het Landbouw crisisfonds. Een oplichtende bankinstelling te Den Haag. Buitenland. De burgeroorlog in Griekenland. Tegen strijdige berichten. Gevaar voor inter nationale verwikkelingen. Sabotage in Spanje. Een samenzwering tegen Hitier? dreigend conflict in het Friesche Zuivel bedrijf. Te Maastricht zal de Rijksbemiddelaar prof. Aalberse een conferentie houden mei partijen, betrokken bij een dreigend con flict in het bouwbedrijf te Maastricht. Dinsdag a.s. wordt onder leiding van den Rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta op het stadhuis te Almelo een confe rentie gehouden door partijen, betrokken bij een dreigend conflict aan de textiel fabriek van Jansen en Tilanus ta Vrie- zenveen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 4 Maart is aan J. H. M. Vermeulen, op zijn vorzoak, mat ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Princen- Belasting voor aanhangwagens. De bond van bedrijfsautohouders in Nederland heeft onlangs in een adres aan den minister van financiën de aandacht gevraagd voor een onbillijkheid in de wet op de motorrijtuigenbelasting ten aanzien van de lichte aanhangwagens. In de wet op de motorrijtuigenbelas ting, welke op 1 Januari van kracht ia geworden, wordt n.l. de aanhangwagen belast, als ware 'hij' een afzonderlijk mo torrijtuig, in tegenstelling met vroeger toen het trekkende motorrijtuig werd be last volgens bepaalde gewichtsgrenzoc met een minimum van f 18. Daar het minimum van de belasting thans op f 72 is gesteld, moet dat bedrag nu ook voor het lichtste aanhangwagentje worden betaald. Er worden echter kleine tweewielige aanhangers gebruikt, waar van 'het gewicht niet meer bedraagt dan 200 of 300 kg. Het kan uiteraard niet in d'e bedoeling hebben gelegen, dat voor deze lichte wagentjes ook het minimum van f 72 wordt betaald. De B. B. N. heeft thans bericht ontvan gen, dat maatregelen in overweging zijn, waardoor het tarief voor vrachtaanhang wagens zal worden verminderd. Ingezonden Mededeeling. waar géén kunstverlichttng mag worden toegepfast kan in géén geval gemist worden. Bertels' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam 9 EERSTE KAMER. Het ontwerp tegen lintbebouwing met 9 tegen 26 st. verworpen. Minister Colijn heeft gisteren den nieuwen Waterstaats-minister een nederlaag bespaard. Ruim een jaar geleden is het ontwerp tegen lintbebouwing door de Tweede Ka mer met 70 tegen 7 st. aangenomen. Maar in de Eerste Kamer kwam scher pe critiek los. Het voorloopig verslag bevatte een niet malsche critiek, zoowel van hen, die mee- nen dat het wetsontwerp ter beteugeling van de lintbebouwing en ter bescherming van het natuurschoon niet krachtig ge noeg ingreep, als van de zijde dergenen, die van oordeel waren, dat het ontwerp ten aanzien van de belangen en rechten van grond- en huiseigenaren te ver ging. De klachten over het plaatsen van hek ken voor den ingang van woningen aan rijkswegen, over het graven van „greppels e.d. waren legio en de Eerste Kamer heeft daaraan behoorlijk aandacht ge schonken. De vraag zou kunnen rijzen, aldus da Minister bij zijn verdediging, waarom hjl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1