IJN Landbouwsteun en Middenstand EERSTE BLAD VRIJDAG 8 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 134 heid 3zin! He OOPER. O - GOES 7 Buitenland. Binnenland. belangrijkste Nieuws. eegster Vader, stuiver die U Cacaol 74 ct. :inste soort, 51 ct. zijn lig! 27 ct. den winkel! 19 ct. oor 10 A. Beth te lhier publiek aan de Zo- i den heer J. r is geworden oor f 500. IBERICHT. d van 8 Mrt.: ostelijfce ric'h- iwolkt, waar- Oosten lichte rerdaig om het ichte vorst 's ag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 een* per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Naar aanleiding van wat wij in het nummer van j.l. Maandag over boven staand onderwerp opmerkten, ontvingen wij een schrijven van een middenstander te Groede. Wij laten het hier volgen. „In verband met het artikel, voorko mende in „De Zeeuw" van j.l. Maandag, waarin U het eenigszins laat voorkomen, alsof de middenstand ten onrechte tegen de landbouwsteun is, wil ik hiertegen ver klaren, dat dit juist niet zoo is. De meeste middenstanders zijn dank baar, dat de landbouw gesteund wordt en sommigen kunnen het goed merken, dat de boeren in het algemeen gemakkelijker kunnen -betalen, doch er schuilt iets an ders a.chter. De boeren, die gesteund wor den, krijgen dit van heel de bevolking, die door hoogere prijzen, automatisch helpt steunen en als dank voor deze -hulp, gaat de boer -zich -vereenigen in allerlei corpo raties, die niets anders doen, dan de mid denstanders, die door allerlei regeerings- maatregelen reeds veel van hun debiet hebben verloren, het -bestaan zoo goed als geheel onmogelijk maken. Als men ziet hoe vereenigingen als de Z. L. M. en de N. C. B. overal propaganda maken voor 'het centraal Bureau en de G. H. V. en door hun invloed velen drij ven naar -deze instellingen, dan is het te begrijpen dat elke middenstander, die hier de nadeelen van voelt, de steun als een ramp gaat beschouwen en daardoor zich er tegen gaat verzetten. Het is daarom een verblijdend ver schijnsel, dat de afdeeling W.-Z.-Vlaan deren van den G'hr. Boeren en Tuinders- bond -met bijna algemeene stern-men beslo ten heeft om niet in te gaan op de uit- noodigin-g -van de Z. L. M., om ook zich aan te sluiten bij het Centraal Bureau, daar zij het als in strijd acht met haar beginselen, om den middenstand, die voor een groot -deel den steun moet helpen op brengen, -de bestaansmogelijkheid a-f te snijden. Ik kan niet begrij-pen, -dat een landbou wer, -die kinderen heeft en waarvan het niet uitgesloten is, dat een of meerdere van hen in -den middenstand kunnen te recht komen, daarvoor -het pad helpt af snijden, door lid te worden van dergelijke coöperaties. En de gevolgen -die er nog aan vast zit ten, zullen we voorloopi-g maar laten rus ten, -doch als -men zoo de daden van de N. -C. B, in de krant leest en wat zi-ch afspeelt in -den Belgischen boerenbond, dan geloof ik dat de toekomst ons nog wel meer verrussingen zal brengen. Ik hoop daarom van harte, dat veler oogen opengaan en het kwaad zien te stui ten voor het te laat is." Met genoegen co-ns-tateeren wij, dat de schrijver het wat de hoofdzaak be- tieft, met ons eens is. Het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond schreef dat in mid denstandskringen een toenemende ont stemming over de landbouwcrisispolitiek te bespeuren valt. Wij hebben daartegenover gesteld dat de middenstand in niet geringe mate pro fiteert van de landbouw-crisismaatrege- len. En de inzender bevestigt dit als hij schrijft, dat de meeste middenstanders dankbaar zijn dat de landbouw gesteund wordt. Zijn bezwaar gaat echter tegen de wijze waarop verschillende landbouworganisa ties tegen den middenstand optreden. Ter wijl verschillende bevolkingsgroepen mee helpen het landbouwbedrijf in stand te houden, doen de landh-ouw-organisaties hun best om het middenstandsbedrijf ka pot te maken. De ontstemming in middenstandskrin gen is verklaarbaar. De handeldrijvende middens-tand neemt een belangrijke plaats in in het maatschappelijk leven. Hij vormt een onmisbare schakel tusschen produ centen en consumenten. En het coöpera tief optreden van de landbouworganisa ties die zich blijkens een adres van de diie middenstandsbonden niet tot hun eigen terrein beperken, maar ook aller hande artikelen van huishoudelijken aard beschikbaar gaan stellen, voo-rmt voor hen een ernstige bedreiging. De middens-tand, toch reeds drager van zware risico's, ziet op deze wijze zijn bes-te klanten verloren gaan. Wij verstaan het, dat deze dingen in middenstandskringen bezorgdheid wek ken. Maar de vraag waarom het hier gaat is of er verband is tusschen den land bouwsteun en de inkooporganisatie van de landbo-uwvereenigingen. En dit schijnt ons niet het geval. En daarom is het ook niet duidelijk op welken grond de regeering hier zou kun nen ingrijpen. Ten opzichte van de landarbeidersloo- nen kan de eisch worden gesteld, dat van den aan het b e d r ij f verleenden steun ook de bedrijfsgenooten die nen te profiteeren. Maar hier staat de zaak anders. De vraag of de landbouworganisaties op den goeden weg zijn met hun door de middenstanders gesignaleerde actie, me-e- nen wij ontkennend te kunnen beantwoor den. De middenstand heeft groot belang bij een welvarende landbouwersstand. Maar omgekeerd heeft de landbouw belang bij een welvarende middenstand. Met den wensch door den schrijver aan het slo-t geuit kunnen wij dan ook van harte instemmen Stemmen in een andere gemeente. Het kan zijn nut hebben n u reeds de aandacht te vestigen op een bepaling in de Kieswet, die het mogelijk maakt, dat bij de komende verkiezingen een kiezer in een andere gemeente dan die waar hij op de kiezerslijst voorkomt, zijn stem kan uitbrengen. Degenen die van deze bevoegdheid ge bruik willen maken moeten uiterlijk veer tien dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, dus uiterlijk op Dinsdag 2 April aanstaande, in persoon ter secre tarie van een in deze provincie gelegen gemeente aan den Burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen amb tenaar mededeelen in welke gemeente men aan de stemming deelnemen wil. Men geeft daarbij op naam en voorna men, de dagteekening en plaats van ge boorte, de gemeente, in welke men op de voor deze verkiezingen geldende kiezers lijst voorkomt en een adres in de ge meente, in welke men aan de stemming wil deelnemen. Deze bepaling is van belang voor hen, die tijdig weten dat ze op den stemmings dag in een andere gemeente zullen ver toeven, maar vooral voor de kiezers, die verhuisd zijn en nog m hun vorige ge meente op de kiezerslijst staan. Door een eenvoudige mededeeling ter secretarie kunnen zij bereiken da.t ze in hun nieuwe woonplaats kunnen stemmen. Ook de besturen van de Kiesvereeni- gingen dienen hieraan aandacht te schenken. DE BURGEROORLOG IN GRIEKENLAND. Rebellen bezetten Samos en Chios, Canea gebombardeerd. Do havenstad Canea op Kreta, de woonplaats van Vcnizelos, is door drie torpedojagers van de regeeringsvloot on der vuur genomen. De treffers uit verscheidene sc'heeps- kanonnen veroorzaakten onder de bevol king een hevige paniek. De paniek onder de be olking is bijzonder groot, omdat -de leiders -der rebellie verklaard hadden, dat de -geheele vloot in hun handen was. De bevolking 'ziet thans, dat -deze beweringen on-'-aar zijn. Uit Athene wordt voorts officieel gemeld, dat de opstandelingen, na de verovering van Mytilene, ook de eilanden Samos en Ginos -hebben 'bezet. De regeering deelt mede, dat zij dit had voorzien, 'doch aan de bezetting van de beide eilanden -geen -bijzondere beteekenis hecht. In Macedonië is hei regeeringsoffensief tegen de rebellen nadat het weer beter was -geworden, hervat. De regeeringstroepen pogen met haar overwegend sterkere artillerie de stellin gen der rebellen rijp te maken voor een stormloop. De artillerie der regeering wordt hoven-dien no-g ondersteund door een eskader bommenvliegtuigen. 'Blijkbaar wil de regeeringsartillerie de voorbereiding op den stormloop nog eeni- gen tijd laten voortduren, voordat- de in fanterie overgaat tot -den aanval. Volgens oficieele mededeelingen zijn in den loop van den -dag driehonderd op standelingen over de Bulgaarscbe grens gevlucht ontwapend en gearresteerd. Reizigers, die uit de aan de Bulgaarsch Grieksche grens liggende stad Petristj naar Sofia komen, deelen mede, dat men heel duidelijk artillerie-trommelvuur, he vig machine-geweervuur en verhoogde in- fanterie-activiteit in de streek ten Zuiden van Petristj kan waarnemen. 'Generaal Kondylis, die het opperbevel over de regeeringstroepen voert, schijnt groo-te bezwaren te hebben, om een be- slis-senden slag te openen en daarmee het bloedvergieten te beginnen. De „Politika" is van meening, dat de krachtver-houdingen tusschen de regeering en Venizelos nog altijd gelijkwaardig zijn. De opstandelingen zijn in Noord-Grieken land evenzeer met een mobilisatie begon nen als de regeering in het centrum van het land. Zij beschikken ook over voldoen de wapenen en munitie, aangezien de goed voorziene depots te Serres, Kawala en Dcdeagatsj in hun handen zijn gevallen. Venizelos voert drukke propaganda te gen -de regeerin-g. Bo en Athene heeft hij strooibiljetten laten uitwerpen, waarin het volk wordt opgeroepen zich tegen de regeering te k-eeren. Hoewel van officieele zijde verklaard wordt, d-at de schepen der opstandelingen te langzaam zijn, om er mee te kunnen opereeren en bovendien gebrek aan kolen hebben, verwacht men een aanval op Sa- loniki. Volgens particuliere berichten zou reeds een torpe-doboot der opstandelingen voor Saloniki zijn aangekomen, eenige schoten op de stad hebben gelost en zich toen weer verwijderd -hebben. Te Alexandrië heerscht groote opwin ding in verband met het -gerucht, dat Venizelos op weg is naar Alexandrië aan boord van een rebellen-kruiser. Voor -het geval -dat schepen der Griek sche opstandelingen toevlucht zouden zoe ken in -de 'haven van Alexandrië, heeft de Egyptische regeerin-g opdracht gegeven, dat -de bemanningen van deze schepen ontwapend zullen worden, de kanonnen onbruikbaar gemaakt en -de munitie in beslag genomen. Te Athene verluidt, -dat Venizelos al zijn hoop heeft gevestigd op generaal Piastiras. Venizelos zou een Italiaansohe piloot 50.000 lires hebben aangeboden, indien 'hij Piastiras naar Griekenland brengt. De Italiaansdhe -gezant te Athene heeft Tlsal'daris intussc'hen verzekerd, dat men Piastiras niet zal -toestaan, Italië te ver laten. ■De Turksche autoriteiten hebben vijf Grieksche koopvaardijschepen, die op doorvaart door de Bosporus waren, aan gehouden, aangezien men verdenking koesterde, -dat zij geladen waren met -levensmiddelen en kolen voor de Griek sche opstandelingen. Een der aangehou den schepen is eigendom van de familie Venizelos. Bulgaarsche klacht te Genève over T urkije. In volkenbondskringen werd men giste ren verrast door een plotseling bezoek van den Bulgaarschen vertegenwoordiger hij den volkenbond, Antonoff. aan het vol kenbondssecretariaat. Bulgarije heeft zich ernstig beklaagd over de Turksche mili taire versterkingen in Oost-Thracië, dat aan Bulgarije grenst. Het communiqué, dat aan de pers is overhandigd, geeft een gedetailleerd over zicht van de militaire versterking van Oost-Thracië, waarmee Turkije een jaar geledon na do totstandkoming van de Balkan-entente begonnen is. Dit schijnt de bescherming van de D'ardenellen ten doel te hebben. Deze maatregelen zijn in begin 1935 nog verscherpt en op 1 Maart is de mo bilisatie van de geheele provincie afge kondigd. Bovendien heeft de Turksche regeering nog 24.000 man naar Constantinopel en Klein-Azië gezonden. Volgens het communiqué zouden in alle oorden van de provincie munitie-, voed sel- en kleedingdepots zijn ingericht en een koortsachtige stemming zou zoowel onder de militaire als onder de burger lijke bevolking heerschen. Verder zou openlijk gesproken worden van een offensief van het Turksche leger, dat in 24- uur geheel Zuid-Bulgarije zou kunnen bezetten. Tenslotte klaagt Bul garije over een hevige campagne, die in de Turksche pers tegen haar gericht zal worden. In volkenbondskringen ziet men de zaak niet al te zwaar in. Het conflict ItaliëAbessynië. Gisteravond werd te Rome door de bladen bekend gemaakt, dat er een voor- loopig accoord met Abessynië was be reikt. Dit accoord heeft echter slechts betrekking op het scheppen van een smalle neutrale zone tusschen de Ita- liaansche en de Abessynische troepen ge durende den duur der onderhandelingen. Op andere punten is men het nog niet eens. Het zenden van een zoo groot aantal vliegtuigen, waar Abessynië niets gelijk waardigs tegenover zal kunnen stellen, is wel veel beteekenend. De vertrokken vlie gers tellen duizend man soldaten en zes tig officieren; tezamen zou dit de beman ning zijn van een 200 a 300 vliegtuigen, De keizer van Abessinië heeft inmid- les opnieuw zijn vredeswil betuigd en zijn bereidwilligheid het gansche geschil aan arbitrage te onderwerpen. LANDBOUWCOÖPERATIES, DIE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN VERKOOPEN. De Middenstandsbonden verzoeken den Minister hiertegen op te treden. De drie Nederlandsche Middenstands bonden hebben zich verplicht geacht de aandacht van den Ministèr van economi sche zaken te vestigen op de neiging, wel ke zich bij coöperatieve inkoop-organisa ties voor den landbouw vertoont, om ar tikelen, vallende buiten het landbouwbe drijf aan te koopen en te leveren. Blijkens een publicatie in het „Friesche Landbouwblad", officieel orgaan van de Friesche Maatscbhappij van Landbouw, van 23 Juni 1934, is dit werktuigbureau van deze maatschappij, naast werktuigen voor het landbouwbedrijf, sinds kort o.a. gaan leveren: naaimachines, stofzuigers, waschmachines, keukenfornuizen, rijwie len enz. Het mag, aldus het adres, wel overbo dig worden geacht te betoogen, dat deze methode van aankoop voor tallo-oze han delsbedrijven op het platteland en in de stedelijke centra der landbouwstreken, bij voortwoekering een levensgevaar meet gaan beteekenen. Loonsverlaging sigarenindustrie. Het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland heeft in zijn vergadering van Woensdag besloten als datum van door voering der verlaging der loonen 1 April vast te stellen zulks in tegenstelling met een eerstgenoemden datum van 18 Maart. Engelsch bezoek aan Warschau en Moskou. De minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon verklaarde Donderdag namiddag in het Lagerhuis, dat Eden zich naar Warschau en Moskou zal begeven. De geheimzinnige arrestaties in Denemarken. De politie te Kopenhagen houdt zich reeds eenigen tijd bezig met het onder zoek van een duistere historie. De bladen staan vol geruchten volgens welke hier sprake is van militaire of communsti- sche spionnage. In totaal zijn 12 personen gearresteerd, waaronder Amerikanen, Canadeezen, Tsje chen, Letten en Denen; al deze lieden waren ruim van geld voorzien. Bela Kun, de leider der sovjetpropa ganda in Leningrad, wordt thans genoemd in verband met de geheimzinnige arresta ties. Men neemt algemeen aan, dat de ver dachten werkzaam waren in communis- tischen dienst en een bende vormden, die terroristische plannen in Duitschland be raamde, toen zij gesnapt werd. Regeeringscrisis in België afgewend. In de zitting van de Belgische Kamer van gisteren is met 70 tegen 83 stemmen en één onthouding verworpen de door de Vlaamsche nationalisten ingediende mo tie van wantrouwen tegen de regeering, naar aanleiding van de interpellatie in zake het besluit van den burgemeester van Brussel, die de Vlaamsche betooging van 31 Maart heeft verboden. De heer van Cauwelaert verklaarde, dat de Vlaamsche katholieke leden tegen deze motie hebben gestemd, omdat zij ervan overtuigd zijn, dat de regeering in deze aangelegenheid geen schuld draagt. De verwerping van deze motie heeft een ernstig gevaar voor de Belgische re geering afgewend. De positie van het ka- binet-Theunis was namelijk plotseling critiek geworden. Hevige koude in Ruslands graangebieden. Nadat het in de voornaamste graange bieden van de Sovjet-unie een week lang heeft gedooid en alle sneeuw was gesmol ten, is plotseling wederom hevige koude ingetreden. Er heeft zich thans op de graanvelden een ijskorst gevormd, die een ernstig gevaar voor het wintergraan be- teekent. Een landbouwblad verklaart, dat een groot gedeelte van het te velde staande wintergraan zal verstikken, indien niet spoedig maatregelen worden genomen. Korte Berichten. In de Gentsche bouwbedrijven is een staking uitgebroken, die vrij-wel algemeen is, en waarbij bouwvakarbeiders, behan gers, stoffeerders, schilders en loodgie ters betrokken zijn. De aanleiding is het voornemen van de werkgevers om de loo nen met 10 pet. te verlagen. De regeeringspresident te Erfurth hoeft als commissaris voor de prijzencon- trole een textielwarenhuis te Bleicherode in het district Hohenste-in gesloten, aan gezien de firma herhaaldelijk door het prijscontrolebureau aangegeven richtsnoe ren heeft oi ertreden. Tegen de beide eige naars zal een vervolging worden inge steld. Binnenland. Terugkomst H. M. de Koningin en Prin ses Juliana op Dinsdag a.s. De Tweede Kamer over de begrooting van het landbouwcrisisfonds. De handelsovereenkomst met België. Buitenland. De gevechten in Griekenland. Eden naar Warschau en Moscou. Regeeringscrisis in België voorkomen. Bulgarije klaagt over Turkije. Ingezonden Mededeeling. THEODORUS NIEMEIJER - GRONINGEN De Ned. R.K. Vereeniging van Sigaren fabrikanten zal naar alle waarschijnlijk heid met de verschuiving accoord gaan. Bisamrat en Beverrat. Als gevolg van de bekendheid, die er gegeven is aan het gevaar, dat ons land bedreigt door de verder gaande verbrei ding van de bisamrat in de ons omgeven de landen, komen bij den Plantenziexten- kundigen Dienst vele brieven in, waarin mededeelingen zouden worden gedaan over vreemde dieren, die misschien bi- eamratten zouden kunnen zijn. Alle geval len worden zoo nauwkeurig mogelijk on derzocht, maar er is nog geen enkele dui delijke aanwijzing verkregen, dat de bi samrat inderdaad reeds in ons land zou voorkomen. Eenige weken geleden is ech ter in de omgeving van Didam een dier gevangen, dat bleek een beverrat of Nu tria te zijn. Dit dier wordt in pelsdier- fokkerijen gehouden en het Didamsche exemplaar, dat in wilden staat in een beek werd aangetroffen, is ongetwijfeld uit zulk een fokkerij ontsnapt of een na komeling van ontsnapte ouders. Een 2de exemplaar is gedood in de omgeving van Siebengewald op Duitsch grondgebiod, vlak bij de Nederlandsche grens. De beverrat meet van kop tot staart 7090 c.M. en is dus aanzienlijk grooter dan de bisamrat. De achterpooten hebben groote zwemvliezen, die de bisamrat mist en de staart is rolrond, terwijl de staart van de bisamrat zijdelings is afgeplat. Hoewel er geen reden is het optreden in wilden staat van de beverrat met de zelfde bezorgdheid gade te slaan als dit het geval zou zijn met de bisamrat, is er toch wel aanleiding de ontwikkeling van het dier nauwkeurig in het oog te houden. De Plantenziektenkundige Dienst ver zoekt daarom in kennis gesteld te worden met eventueele en verdere waarnemingen, die op het voorkomen, zoowel van de bi samrat als van de beverrat kunnen wij zen. DE OVEREENKOMST MET BELGIE. Gisteren is te Brussel zooals reeds werd gemeld aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en Buitenland- schen Handel onderteekend de Neder- landsch-Belgische handelsovereenkomst, die het resultaat is van de beurtelings te Brussel en te 's-Gravenhage gevoerd.8 onderhandelingen. Gelijk bekend, hebben de onderhande lingen die met enkele onderbrekingen bijne twee maanden geduurd hebben, een moeizaam verloop gehad. Voor het steenkolenvraagstuk is een bevredigende oplossing gevonden. De Nederlandsche kolenuitvoer naar Bel gië is geregeld op de basis van het. laat ste gedeelte van het vorig jaar. Daar tegenover heeft de Belgische regeering genoegen genomen met een verminde ring van den Belgischen invoer van kolen in Nederland. Voor den afzet van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten zijn een aantal regelingen getroffen, die eenerzijds een verhooging, anderzijds een beter gebruik van de exportmogelijkheden r 3 u.: 776. sen:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1