DONDERDAG 7 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 133 Buitenland Binnenland Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Verkiezingscijfers. Belangstellenden in het politieke leven houden zich gaarne bezig met de vraag hoe de uitslag zal zijn van de komende verkiezingen. Nu is het altijd uiterst gevaarlijk daar omtrent voorspellingen te doen. De N. S. B. is daarin nogal sterk. Hare propagandisten weten te vertellen dat in 1937 minstens 20 Kamerzetels zullen wor den bezet en dat men voor dit jaar re kent op een aantal zetels in de Eerste Kamer. Waaruit volgt, dat de N. S. B. in elk geval een 60 a 70 Statenzetels denkt in beslag te nemen. Wij voor ons wagen ons liever niet aan voorzeggingen. Daarvoor zijn er vooral bij deze verkiezingen teveel onzekere fac toren. Vooreerst al, omdat nu de N. S. B. aan de verkiezingen meedoet, terwijl ook de C. D. U. een krachtiger actie gaat ont wikkelen. Maar bovendien hebben we nu te rekenen met de gewijzigde bepalingen van de Kieswet. Hadden de thans geldende bepalingen reeds in 1931 gegolden, dan zou b.v. de heer van D'alsum niet tot lid van de Sta ten van Zeeland zijn gekozen, maar was deze zetel aan de G. H. lijst toegewezen. Voorspellingen omtrent den vermoede- lijken uitslag hebben geen beteekenis. Maar wel kan worden gezegd, dat een krachtige actie noodig zal zijn om de po sitie van de A.R. fractie niet te verzwak ken. Nog geen beslissing in Griekenland. De Minister van Oorlog, Kondylis, heeft van 'het front gemeld, dat de heerschende strenge vorst de operaties belemmert en dichte mist het uitzicht afsluit. Nadat er een verbetering in de weersomstandig heden ingetreden is, zal de strijd hervat worden. Ondanks het slechte weer hebben 20 bombardementsvliegtuigen, onder leiding van Kondylis, talrijke verkenningsvluch ten boven de stellingen der opstandelingen gemaakt. Uit Saloniki werd gemeld: Volgens offi- cieele berichten heerscht er een paniek onder de rebellen. Zij hebben gebrek aan levensmiddelen en vluchten naar Bulga rije, waar zij1 ontwapend worden. In een communiqué aan de pers ver klaarde de Minister-president Tsaldaris, dat de strijd tegen de rebellen in een be slissend stadium treedt, dat de overwin ning der regeering volkomen zal verzeke ren. In den Peloponesus, in Thessalie en in Epirus, evenals op de eilanden, zijn het leger en de bevolking de regeering trouw gebleven. Te Saloniki heerscht volledige rust. Uit Candia op Kreta wordt gemeld, dat er op het eiland een tegenrevolutie is uit gebroken. Aan weerszijden zijn tal van 'dooden en gewonden gevallen. 'De havenstad Kawala, welke zich nog steeds in handen van de rebellen bevindt, is door dertig bommenvliegtuigen onder vuur genomen. Verscheidene bommen kwamen in de stad neer en verwekten daar een paniek onder de bevolking. Het aantal dooden en gewonden moet zeer groot zijn. Volgens berichten uit Saloniki is de toe stand van de in Macedonië strijdende op standelingen buitengewoon moeilijk, daar zij gebrek hebben aan voldoende voorra den levensmiddelen en munitie. Saloniki lijkt op een groot legerkamp. Door de wet inzake het in beslag nemen van het vermogen der raddraaiers van den opstand is niet alleen 'het huis van Venizelos in Athene, maar zijn ook de hulzen en het verdere vermogen der ove rige opstandelingenleiders aan den staat getrokken. ©e Grieksche regeering heeft haar ver tegenwoordiger in Roemenië last gegeven geen invoervergunningen meer voor pe troleum, graan en kolen naar Griekenland te verleenen. Zij1 wil op deze wijze voor komen, dat transporten door de muiters zouden worden opgevangen, teneinde er hun voorraden mee aan te vullen. Op grond van de laatst ontvangen be richten over den toestand in Griekenland acht men in diplomatieke kringen te Boe dapest internationale verwikkelingen niet uitgesloten. Men beoordeelt den toestand als zeer ernstig. De Bulgaarsche regeering 'heeft thans ua troepen aan de grens te hebben gecon centreerd de grens voor drie dagen ge sloten. Te Boedapest verwacht men, dat ook de Zuid-Slavische regeering zich gedwon gen zal zien militaire voorzorgsmaatrege len tot bescherming van de grens te ne men. De kwestie van handhaving van de Balkan-Entente, welker basis men door de gebeurtenissen in Griekenland bedreigd acht, is de voornaamste zorg in interna tionale diplomatieke kringen. De indruk wordt sterker, dat de door Venizelos ge leide opstandelingen steun van de zijde eener vreemde mogendheid zullen krijgen. Een onderhoud met den piloot van de Pelikaan. De Pelikaan, '(piloten 'Sillevis en Bax) is gistermiddag om kwart voor vier op Schiphol van de Indië-reis teruggekeerd, een dag vroeger dan volgens de dienst regeling vastgesteld. Dit vroegere tijdstip van aankomst hield verband met de situ atie in Griekenland, waardoor te Athene niet 'kon worden overnacht. „In Caïro werden wij van den stand van zaken op de hoogte gebracht", aldus Sillevis, met wien het Vaderl. een kort onderhoud had. „We zijn daarom zoo vroeg mogelijk uit de Egyptische hoofdstad vertrokken, ten einde nog denzelfden dag te kunnen door vliegen naar Rome. Om 4.10 uur, twee uur vóór zonsop gang vertrokken, arriveerden we zes uur later te Athene. We hadden opdracht om het eiland Kreta, dat in normale omstandigheden wordt gepasseerd, links te laten liggen. Van den opstand hebben we eigenlijk in het geheel niets bemerkt, vertelde Sü- levis verder. Alleen zagen we nabij San- torin een torpedojager varen. Dat is alles. Op het vliegveld van Athene was ook weinig van bijzondere maatregelen te be speuren. De benzinetanks werden door militairen bewaakt en op het veld stond een aantal militaire vliegtuigen gereed De Pelikaan is maar twintig minuten te Athene gebleven. Niemand mocht het terrein verlaten. Aangezien men geen pas sagiers voor Athene aan boord 'had en er ook geen reizigers moesten worden mede genomen, leverde dit geen moeilijkheden op. Met 'de Pelikaan is nu 'het laatste bui- tenlandsche toestel uit Athene vertrok ken. 'Ook de Engelsc'hen hebben den 'dienst via Athene gestaakt evenals de Fransohen. De gezagvoerder vertelde ten slotte nog bij' wijze van anecdote, dat de soldaat, die met geschouderd geweer op wacht stond 'bij het toestel, van de schrik omviel toen de motoren werden aangeslagen. „Als er nu eens geschoten werd!" lachte Sillevis. De nieuwe route, welke iets korter is dan die via Athene, zal worden gevolgd, tot de toestand in Griekenland weer nor maal is. De verhouding Engeland-Dultschland. Het uitstel van 'Simons bezoek aan Ber lijn is voor de Britsche regeering de aan leiding geweest om over te gaan tot een algemeen overzicht van den toestand, ver neemt de diplomatieke correspondent van Reuter. Men verwacht met vertrouwen, dat het bezoek zal doorgaan, zoodra Hitier her steld is. Ofschoon talrijke waarnemers een verband leggen tusschen de ongesteldheid van Hitier en de ongunstige reactie, door het witboek, in de Duitsc'he pers veroor zaakt, is er nog geen officieel commentaar uit Berlijn ontvangen. Ondertusschen worden de toebereidse len voor een Britsch ministerbezoek aan Moskou en Warschau voortgezet, ondanks de verhindering van het bezoek aan Ber lijn. De 'data voor deze beroeken 'zul len, naar men verwacht, op een naburig tijdstip worden vastgesteld, want men wenscht de reeks der onderhandelingen, door de verklaring van Londen ingezet, niet noodeloos te verlengen. Wat het witboek aangaat houdt men algemeen te Londen vol, dat het beter was, dat de regeering eerst haar positie volkomen duidelijk maakte ten aanzien der herbewapening en der verdediging, liever dan de onderhandelingen zich te laten afspelen in de atmosfeer van een mogelijk misverstand. Gisterenmiddag heeft de leider der oppositie Lansbury in het Lagerhuis den minister van Buitenlandsche Zaken ge vraagd of hij een verklaring had te geven over het uitstellen van zijn reis naar Berlijn. 'Simon antwoordde„Het Duitsc'he de partement van Buitenlandsche Zaken heeft den Britschen ambassadeur te Ber lijn gisteren medegedeeld, dat de Duitsche 'kanselier, daar hij tijdens zijn 'bezoek aan 'het 'Saargebied een verkoudheid had op- geloopen lijdende is aan groote heesch- heid en dat derhalve op aanraden van zijn geneesheeren de besprekingen, die deze week met de Brisdhe ministers in Berlijn zouden plaats hebben, tot grooten spijt der Duitsche regeering moesten worden uitgesteld tot een later tijdstip." Lansbury vroeg daarop: „Is op de een of andere wijze bekend, wanneer de bij eenkomst zal plaats vinden?" Simon antwoordde: „Ik sta met de Duitsche regeering over deze kwestie in contact." Lansbury vroeg voorts: „Gelooft Simon werkelijk, dat het voor vriendschappe lijke onderhandelingen bevorderlijk is, een zoo onvriendelijk document te pu'blicee- ren als dat, dat de eerste minister heeft uitgegeven?" Simon antwoordde: „Dat is een vraag, die naar ik meen, Maandag in bespre king zal komen." Het Witboek werd besproken in een vergadering der parlementaire arbeiders partij. Met algemeene stemmen werd een reso lutie aangenomen, waarin de partij haar leedwezen te kennen geeft, dat het Wit boek de vooruitzichten op een welslagen der ontwapeningsconferentie benadeelt. 'Naar te Berlijn verluidt, zou de Duit sche minister v. Neurath, zich eerlang naar Londen begeven, om de voorgenomen onderhandelingen te voeren, daar men voorloopig geen bezoek van Simon ver wacht. De bewaarschool in Duitschland. De Duitsche regeering heeft be paald, dat het bewaarschoolwezen als een noodzakelijk kwaad moet worden beschouwd. Het kind, en vooral het jonge kind, behoort in het gezin te worden opgevoed. Een bewaarschool is en blijft surrogaat. Derhalve zullen in den vervolge slechts die ouders hun kinderen naar een fröbelschool mogen sturen, die hiervoor een geldige reden kunnen opge ven. Als zoodanig gelden: ziekte van de moeder; beroepsbezigheden van de moe der; slechte behuizing; het gemis van broertjes en zusjes. Ook wanneer het ge zin te groot is, zoodat het voor de moeder onmogelijk is, haar jonge kinderen goed te verzorgen, zullen eenige kinderen naar de fröbelschool mogen gaan. De paedago- gische autoriteiten hebben uitgemaakt, dat het verkeerd is, wanneer een kind, hetwelk geen broertjes of zusjes heeft, thuis wordt opgevoed; in dit geval is het dus gewenscht, dat het kind naar een frö belschool wordt gestuurd. Zes en dertig treinen ingesneeuwd. Volgens een bericht uit Koersk (Rusu land) heerschen daar buitengewoon zware sneeuwstormen, waardoor het ge- heele verkeer is stilgelegd. 36 treinen zijn in de sneeuw blijven steken. De reizigers hebben slechts zeer weinig voedsel tot hun beschikking. Op last der regeering zijn groote afdee- lingen troepen ter beschikking gesteld om het spoorwegverkeer althans voor een klein deel te herstellen, en de reizigers van levensmiddelen en brandstof te voor zien. De Engelsche vloot. Gister is de raming van de Engelsche marinebegrooting voor 't volgende dienst jaar gepubliceerd. In het geheel is op de begrooting 60.050.000 pond uitgetrokken, zijnde 3.500.000 pond meer dan verleden jaar. Hierdoor wordt het totale bedrag, dal voor leger, vloot en luchtstrijdkrachten is uitgetrokken, 10.500.000 pond meer dan verleden jaar. 'Het personeel wordt met 2144 man uit gebreid, gedeeltelijk ten gevolge van' de uitbreiding der marine luchtstrijdkrach ten. Wat 'het vlo'otbouwpro'gramma voor het volgende dienstjaar betreft, worden gel den aangevraagd voor den bouw van drie kruisers, vier torpedojagers, drie duik- booten, een moederschip voor duikbooten, vier verbindingsvaartuigen, een wacht schip en nog «even kleinere eenheden. Korte Berichten. Heel Anatolië wordt door overstroo- mingen geteisterd. De stad Oechak staat geheel onder water. En nog steeds houdt de regen aan. Men vreest derhalve, dat de toestand nog zal verergeren. Volgens de cijfers van de algemeene statistiek was het aantal ondersteunde werkloozen in Frankrijk, dat op 26 Ja nuari 479.005 bedroeg, op 9 Februari ge stegen tot 496.000, en op 23 Februari nog verder vermeerderd tot 503.502. Te Washington is bericht ontvan gen, dat onder de Indinanen en Eskimo's op het eiland Shumagin voor de kust van Alaska een epidemische kinderverlam ming is uitgebroken. Een schip van de kustwacht en een medicus hebben zich naar 'het eiland begeven, om assistentie te verleenen. Te Kopenhagen is een Amerikaan gearresteerd, die er van beschuldigd wordt spionnage te hebben bedreven. Uitgifte van bijzondere postzegels. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit, waarbij de Minister van BinnenlandsChe Zaken gemachtigd wordt om jaarlijks gedurende een door hem te bepalen tijdvak aan de kantoren der pos terijen voor het publiek bijzondere post zegels verkrijgbaar te stellen, welke met een door hem te bepalen toeslag boven de flankeerwaarde worden verkocht en waarvan de opbrengst, na aftrek van die frankeerwaarde, de kosten van aanmaak, administratiekosten en eventueele andere kosten, uit de uitgifte voortvloeiende, ten bate komt van nationale instellingen of vereenigingen, die een sociaal doel na streven of van cultureel belang zijn. Door de ministers van Sociale Zaken en van Onderwijs worden ieder jaar in over leg met den minister van BinnenlandsChe Zaken de vereenigingen of instellingen aangewezen, die in de opbrengst van deze bijzondere postzegels zullen deelen. De zegels zijn geldig voor het gebruik gedurende het jaar van uitgifte en de vijf onmiddellijk daarop volgende jaren. Invoer malta-aardappelen. Naar men meldt, zal de monopolie houdster voor den invoer van aardappe len in het tijdvak van 1 April tot 31 Juli a.s. worden aangewezen de Nederland- sche Groenten- en Fruit-Centrale, te 's Gravenhage. Het prijsverschil, dat aan de monopo liehoudster vergoed zal moeten worden door importeurs, bedraagt voor de ge- heele periode f 3 per 100 Kg. De publica tie van het hierop betrekking hebbende Koninklijk Besluit en de ministerieele be schikking kan binnen korten tijd tegemoet gezien worden. Een gelukkige gemeente. D'at het werkloozenvraagstuk in de ge meente Bleskensgraaf en Hofwegen niet zeer moeilijk is, blijkt uit het zeer, bijzon dere feit, dat aan ondersteuning over het geheele jaar 1934 slechts f 512 werd uit gegeven. Deze gemeente is de eenige gemeente in Zuid-Holland, welke niet is toegetre den tot de regeling, vervat in het Werk loosheidsbesluit 1917. Loonsverlaging bij Hoogovens. In een rondschrijven heeft de directie van de Kon. Ned. Hoogovens te IJmui- den den beambten medegedeeld, dat het noodzakelijk is, tot een verdere verlaging der uitgaven te komen. In verband hier mede heeft de directie, nadat met de com missie van overleg hierover besprekingen waren gevoerd, moeten besluiten om met ingang van 1 resp. 4 April a.s. tot ver laging der salarissen en weekloonen over te gaan. Het percentage dezer verlaging is nog niet bekend. EERSTE KAMER. De begrooting van Economische Zaken goedgekeurd. Aan de rede, waarmede Minister Steenberghe gisteren zijn begroo- ting verdedigde en waarvan wij reeds een kort verslag gaven, is nog het volgende ontleend: Inzake den landbouwsteun zal Spr. thans weinig zeggen, omdat dit on derwerp beter kan worden behandeld bij de begrooting van het Landbouwcrisis fonds. De heer De Jong heeft tegen mechani satie indesigarenindustrie bezwaren geuit, die ook gelden tegen me chanisatie elders. Zou men daarom over al de mechanisatie moeten tegengaan? Intusschen, eenige ministers plegen er overleg over. Sr. zal het zooveel mogelijk bespoedigen. Spr. pleegt overleg met zijn ambtgenoo- ten van Justitie en Buitenl. Zaken naar aanleiding van het arrest van den Hoo- gen Raad inzake de evenredige vrachtverdeeling. Hij hoopt, dat de wet zal kunnen blijven toegepast, maar kan het op het oogenblik niet garandeeren. De verschillende moeilijkheden zal Spr. gaarne overwegen, met name wat betreft de samenstelling der bevrachtingsoom- missies. Binnen eenige weken zal verschijnen 't rapport over de positieder bin nenvaart als gevolg van de evenre dige vrachtverdeeling. Ook zal een over zicht worden gegeven, behalve van de scheepvaart, van de te vervoeren goede ren. De regeering stelt alles in het werk om, wat de c 1 e a r i n g betreft, te zorgen, dat er geen nieuwe oude vorderingen ko men. De exporteurs storen zich niet steeds aan gegeven waarschuwingen. Den be langhebbenden moet op het hart worden gedrukt, dat zij goed acht slaan op de pu blicaties, opdat zij geen overdreven risi co's op zich nemen. De koersgarantie, voor wat aan Duitschland wordt geleverd, is verzekerd, als de vorderingen in guldens luiden. De economische politiek in de toekomst zal volkomen gedicteerd moeten zijn door het Nederlandsche, na tionale belang. De heer Wibaut sprak over het gezond verstand, maar al hebben wij Binnenland. Minister Steenberghe verdedigt zijn 'be leid. De begroeting voor Economische 'Zaken aangenomen. De 'Nederlandsch-tBelgische handelsover eenkomst. Buitenland. De verhouding tusschen Engeland en Duitschland. Nog geen beslissing in Griekenland. dit, in andere landen is het afwezig en wij moeten daar rekening mee houden. Wij hebben export noodig niet alleen voor invoer van f 250 millioen grondstof fen, maar ook voor invoer van thee, mals, koffie en tabak. Wij hebben in 1934 inge voerd 138 millioen voedermiddelen voor den landbouw, 20 millioen meststoffen, 50 millioen genotmiddelen, 234 millioen on bewerkte grondstoffen, 170 millioen hout fabrikaten, 23 millioen olie en benzine. Gaan wij b.v. houtfabrikaten hier maken, dan moeten wij toch grondstoffen invoe ren. Spr. komt tot een noodzakelij- ken invoer van 4 57 millioen. Wij moeten dit vinden door export.. Het invoersaldo was in 1930 724 millioen en in 1934 329 millioen. De import is veel sterker terug geloopen dan de export. Bij de onderhandelingen zullen wij genoopt worden nog wat meer onze grenzen bin nen te laten dan de noozakelijke 457 mill. Het aandeel der Nederlandsche fabrie ken in het binnenlandsch verbruik is ge stegen. Aan decontingenteeringis als bezwaar verbonden het gevaar van verstarring en het feit, dat wij ze als on- derhandelingsobject moeten gebruiken. Maar in het algemeen moeten wij het contingenteeringssysteem behouden. Ze ker zullen wij het moeten doen in verband met het onderhandelingsobject. Spr. beseft volkomen de moeilijkheden van den handel in verband met de uitvoe ring van deCrisisinvoerwet. Maar men moet niet de wet en haar uit voering door elkaar haspelen. Een reor ganisatie, die aan het crisisinvoerbureau gebeurt, heeft met de wet zelve niets te maken. De wet heeft voorts niet alleen tot doel, de binnenlandsche markt te bescher men, maar ook den export te bevorderen. De handel klaagt, dat hij niet vlot ver gunning krijgt om in te voeren uit België, uit Italië, uit Frankrijk, hangende de on derhandelingen, maar de regeering mag niet anticipeeren op een gunstig resultaat der onderhandelingen en heeft te denken aan de belangen van onzen eigen export. Er bestaan op dit gebied algemeene klach ten, maar er is een groot verschil tusschen het uiten van klachten en het vinden van een weg om haar tegemoet te komen. Het Werkfonds heeft op 't oogen blik geenerlei critiek op de regeering. Over de werkwijze is men het eens. Men is het er ook over eens, dat het feit, dat men niet zoo gauw laat werken, als men eerst had gedacht, 't gevolg is niet van bureau cratie, maar van de moeilijkheid om ge schikte werkobjecten te vinden. De heer Danz zei, dat de regeering steun moet ge ven aan industrialisatie, en dat het hem niet schelen kan, hoe de regeering aan het geld komt. Ja, dat kan de heer Danz zeggen, maar Spr. niet. (Gelach). Spr. verklaart nog eens, niets te voelen voor een centrale industrie- bank. Inzake den landbouwsteun verklaart Spr., dat de regeering Rotter dams belangen zooveel mogelijk sauveert, maar dat primair is het feit, dat de Ne derlandsche bodem niet braak mag blijven liggen. Snijdt men de helft van de binnen landsche tarwe af, dan is dat een aanpas sing, waarbij een groot deel van den bo dem braak blijft liggen en vele boeren on dergaan. Onze graanpolitiek heeft in vloed op den toestand te Rotterdam, maar is daarvoor niet catastrofaal. Spr. is het eens met den heer Ruyter, dat het een praatje is, dat terwille van den landbouw de rest der bevolking wordt afgeslacht. Maar anderzijds kunnen er geen nieuwe heffingen van de verbruikers bijkomen. De heer Gelderman sprak over den toe- nemenden weerzin in ons land tegen de tepltbeperking, maar kunnen wij er zonder? Waar zij kan worden opgehe ven, zal Spr. het doen, maar hij mag niet het risico op zich nemen eener uitbreiding van de productie in de verkeerde richting. Als er producten zijn, die gesteund wor den, 'kan men niet licht verwachten, dat de menschen zelve tot teeltbeperking daar van zullen overgaan Voorts is het niet altijd waar, dat de productie vermindert, als de opbrengst vermindert. Dén heer Wibaut zegt Spr., dat wij geen va-banque-politiek kunnen voeren op dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1