Wetenschap en Kunst Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtszaken Telegrammen. 1. Zaterdag ing ge'bracht. een „inge- „Nederlan- dat er niets dat een oud- naanzienlijke een zeer on- iad, toen 'hij ssprek in een en stukje te of niet op verhoudingen en verkeerd ren-actie dus. wat recht te agd van een G.H.-partij, dactie wordt ad laten uit een redactio- ider" sprake nden stuk, redactie niet 3PMERKER. 'deeling Elle- lisverpleging. 3 van de 366 »nd. 1 van 'het be- ot vermin de- f2.08 tot f2 slijk doordat ven zal wor- eel mogelijk le jaarverga rd- en Zuid- verpleging te indersteunen. e motorboot oftewel Wol- 3 eerste maal n volop zout is gevangen, iteiten opge- het 8-jarig L. van een heer A. Boon dat het be- rnstige won- Dr Klinken- hulp. gen bracht it werd ver enden op de r motor met gevolg door - of zijspan- met hoogen plechtigheid, 3n, werd een reemde stoet )or de kerke- nder bracht, ling. of zelfs een ziet, dat jij hebben el dan niet ik het kan genover het de laatste schijnbaar zijn gereed- r legde, ti den weg, ten toon en n verzekerd, et het toren- hoorden we oversteken, naar huis. iden en Joe komen was, e wandelen, stralen over was Joe een lijn gezicht tseling het zag vallen, ■der vereen- sn van den t vervolgd.) ook door het lawaai, veel nieuwsgierigen op de been. Krabbendijke. Maandag hield de afd. van den Ned. Chr. Landarb. bond haar jaarvergadering in de school met den Bijbel. De voorzitter verwelkomde de leden met hun vrouwen. Dit was de eer ste jaarvergadering, waarop ook de vrou wen aanwezig waren. Ook richt hij een welkomstwoord tot dhrn Van Mastrigt uit Zevenbergen en Van de Vrede van Ierseke, resp. afgev. van het Hoofdbestuur en van den Chr. Besturenbond. Dhr Van de Vrede sprak woorden van bemoediging tot de leden in deze bewogen tijden. De heer van Mastigt sprak over: „Chr. Vakbeweging en de Werkloosheid". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de afd. 67 leden telt met 1 begunsti ger. En uit het jaarverslag van den penningmeester, dat de inkomsten bedroe gen f 1836.45, uitgaven f 1817.06, goed slot f 19.39. Aan werkloozenuitkeering was uitgege ven f2297.30 over 67 leden. De heeren A. Meeuwse als voorzitter en Joh. van Velzen als commissaris werden herkozen. In de pauzen werd thee en een koekje gebruikt. Daarna behandelde J. Kriekaard nog het onderwerp: „De Chr. Vakorgani satie". Gapinge. De Landbouwvereeniging „Ons Belang" hield Maandagavond onder voor zitterschap van den heer J. Louwerse Wz. haar 18e goed bezochte jaarvergadering. De voorzitter sprak een openingswoord, waarin hij o.m. een overzicht gaf van den algemeenen toestand waarin de landbouw tengevolge van de crisis nog steeds ver keert. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer L. Dingemanse, bleek o.m. dat het ledenaantal thans 38 bedraagt. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer J. Looise Sr, bleek een batig saldo aanwezig te zijn van f 16.92, terwijl er tevens uit bleek, dat de werk tuigenexploitatie over het afgeloopen jaar een nadeelig slot heeft opgeleverd van f4.92 en de exploitatie van de aardappel bewaarplaats een voordeelig slot te zien gaf van f39.03. Het aftredende bestuurs lid, de heer M. Arendse, werd herkozen. Vervolgens werden uitvoerige mededeelin- gen gedaan over de suikerbietengarantie en het kalverenschetsen. Biggekerke. Maandagavond hield onder voorzitterschap van dhr L. Simonse Lz. Sr de afd. van de Z.L.M. haar jaarvergade ring, welke druk bezocht was. Besloten werd een bedrag van f2.50 toe te kennen aan het Geitenfokstation te Serooskerke. De secr.-penningm., de heer C. Polderman, bracht zijn jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereen, thans 60 leden telt, dat van de Coöp. „Eiland Walcheren" voor een bedrag van f5479.12 mest- en voeder artikelen betrokken waren en dat de ont vangsten hadden bedragen f 180.96, de uit gaven f 185.75, alzoo een nadeelig slot van f 4.79. In de bestuursvacatures M. Houterman en G. Wijnand, die hadden bedankt, werden gekozen de heeren E. de Korte en A. de Voogd. De voorzitter bracht nog in herinnering, dat de heer Wijnand vanaf de oprichting af vice-voorzitter is geweest. Door den secr.-penningm. was tegen 1 April ontslag aangevraagd. Op voorstel van het bestuur werd besloten sollicitanten op te roepen op een salaris van f 75, het bodeloon inbegrepen. De aardappelsorteerder werd bij opbod ver kocht voor de som van f 31. Door dhr Sietema werd hierop in een lezing op duidelijke wijze uiteengezet het doel en de werkwijze van een controle- en stieren- vereeniging. Nadat verschillende vragen gesteld en beantwoord waren, werd beslo ten te trachten in de volgende vergade ring (over 14 dagen te houden) zulk een vereeniging op te richten. Door dhr Kleinepier, secretaris van den kring Wal cheren, werden verschillende mededeelin- gen gedaan en vragen beantwoord, aan gaande de crisismaatregelen. Grijpskerke. Maandagmiddag hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar 25ste jaarvergadering. De voorz. wees in zijn openingswoord op den zegen, die van het Boerenleenbankwezen uitgaat. Slechts 29 van de 144 leden waren tegenwoordig. De kassier bracht over het boekjaar 1934 verslag uit. De winst werd bij de reserve gevoegd, welke in totaal bedraagt f 9015.43. Vervolgens geeft de kassier een over zicht van het werk der Bank over 25 jaren en bracht hij hulde aan de oprich ters van welke 10 personen nog 6 in leven zijn. Als bestuurslid werd herkozen dhr J. Vos en gekozen als lid van den Raad van Toezicht in de vacature-Burgem. J. J. de Keijzer, welke ontslag genomen had, dhr J. C. Cevaal. De rente werd teruggebracht op 3.12 voor leden-spaarders en voor tegoed in loopende rekening en voor niej-leden- spaarders 3 De rente voor schuld in loopende rekening en voor gegeven voor schotten blijft 4.3 Hierna sluiting der vergadering. Souburg. Gistermorgen is het zoontje van den arts H. te Souburg voor de ouder lijke woning bij het spelen door 'n vracht wagen, geladen met steen, overreden. De wielen van den wagen gingen den jongen over de beenen. Het knaapje is per auto naar een ziekenhuis overgebracht. {M. G.) Concert-Vereeniging Middelburg. Adali Busch, Wat deze vermaarde Duitsche violist laat hooren, is zeker een musiceeren van hooge orde. Met volle overgave geeft Adplf Busch, op een bewonderenswaardige wijze, de composities der groote meesters weer, zoo gaaf en brillant als men maar wenschen kan. Wat een verbijsterende techniek, vooral ook uitkomend in de dubbelgreeppassages en toch een spel, berekend op een zoo zui ver mogelijk weergeven van de bedoeling van den componist. Na een sonate (G-dur) van Tartini, den grootsten meester van de 18e eeuwsche vioolschool; een sonate (G-dur) van Bach Wat een technische moeilijkheden zich hier opstapelen, vooral bij het spelen van de Fuga (op de viooll) laat zich begrijpen. Na de pauze moderne muziek. Aller eerst: Praeludium van M. Reger, een com ponist met zeer uiteenloopende eigen schappen. Allereerst een zeldzaam poly- phonisch talent, maar daarnaast een zeer moderne harmoniek. Twee verbazend uit eenloopende eigenschappen, die, verbon den, vaak leiden tot een niet geheel bevre digend geheel. Dan de goede muziek van Röntgen: Dans uit Terschelling, en dan met geweldig bravoer: Perpetuum Mobile van Novacek. Tenslotte: Ungarisc'he Taen- ze, J. Brahms. Het publiek stelde dezen avond op hoo gen prijs en bereidde den violist een enthousiaste huldiging, daarin betrekkend Theo van der Pas, die op zijn bekende, goede wijze de begeleiding had verzorgd. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Dokkum, P. W. Co- hen te Wapserveen. Geref. Kerken. Drietal te Pieterburen, H. Boersma, cand. te Zandeweer, G. v. d. Boom, cand. te Overschie en Chr. v. d. Vliet, cand. te Slootdorp. Beroepen te Driebergen, W. de Graaf te Ommen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Bruinisse, P. Honkoop te 's Gravenhage. D s W. D. L i n t h o u t f. In den ouderdom van 67 jaren is na langdurige ongesteldheid overleden Ds W. D. Lint hout, predikant bij de Vrije Evang. Ge meente te Apeldoorn. De overledene was als predikant werkzaam te Hoorn, Nij- verdal, Amsterdam, Dordrecht en sinds 1928 te Apeldoorn. Ds Linthout was voorzitter van den Bond van Vrije Evang. Gemeenten, pre sident-curator van de Theol. school dier gemeenten te Apeldoorn, en eindredac teur van „Ons Orgaan" Afscheid. Ds G. Smeenk, die het beroep aannam naar Vlissingen, heeft Zondag afscheid genomen van de Geref. Kerk te Blokzijl met een predikatie over Filipp. 4:19 en 20. Emeritaat. Ds S. Bal jon, Ned. Herv. pred. te Boxmeer, die tegen Mei eervol emeritaat had aangevraagd is op dat besluit teruggekomen en heeft zijn emeritaatsaanvraag ingetrokken. Geslaagd te A'dam voor de volgende examens de dames T. v. Wouwe, voor leerares E. Swiers Kindervak; J. de Regt, Kindervak en Lingerie; J. Felius, Mantel vak; S. Marijs, Costuumvak. Allen leer lingen van mej. Franke te Vlissingen. Carnavals -„geno t". Dins dag heeft de 24-jarige K. uit Venlo, den 36-jarigen W. te Venlo met een broodmes in de borst gestoken en ernstig gewond. K. is gearresteerd. De Lutine-schat. Door de bergingsmaatschappij Doeksen is een on derzoek ingesteld naar den toestand op het Lutineterrein. De bergingstoren, die den geheelen winter aan de zwaarste stormen is blootgesteld geweest, werd te ruggevonden in precies denzelfden staat als waarin men hem in den herfst van het vorige jaar heeft achtergelaten. Het toestel is in geen enkel opzicht be schadigd. Op 1 April a.s. zullen de pogingen tot berging van den Lutineschat hervat wor den. -—Slachtoffer van den onbewaakten overweg. Op den onbewaakten overweg aan den Zui- dendijk te Dordrecht heeft gistermiddag een ongeluk plaats gehad, dat een bejaard man het leVen heeft gekost. D'e 63-jarige wielrijder W. v. d. S. uit Püttershoek bevond zich op den overweg, toen een trein uit de richting Lage Zwa- luwe naderde. De man werd door den trein gegrepen en ongeveer 30 M. meege sleurd. Toen de trein tot stilstand was ge bracht, snelden omwonenden te hulp. Het bleek echter, dat v. d. S. onmiddellijk ge dood moet zijn. Het deerlijk verminkte lijk is naar Püttershoek overgebracht. Het uitzicht ter plaatse is vrij goed. Auto botst tegen een boom. Maandagnacht is de oliehande laar M. uit Arcen op den Rijksweg te Vel den met zijn luxe auto tegen een boom opgereden. De bestuurder werd uit den wagen geslingerd en kwam 20 M. verder op een stuk land langs den weg terecht. Zijn toestand is zorgwekkend. Wielrenner tegen een muur gevallen. Tijdens een gis termiddag gehouden wielerwedstrijd te Oss kwam de wielrenner H. in aanraking met één der mederenners, waardoor hij zoo ongelukkig tegen een muur kwam te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Het slachtoffer liep een hersenschudding op. 'Zware brand te D reu- me 1. Dinsdagavond heeft een felle brand gewoed te Dreumel. Omstreeks 6 uur be merkten omwonenden, dat het dak van de boerderij van den landbouwer V. vlam had gevat. Direct werden de bewoners ge waarschuwd, die hun kinderen, die reeds te bed lagen, in veiligheid brachten. Het vuur breidde zich snel uit en tastte ook den naastgelegen stal aan. De brandweer stond machteloos tegenover de vuurzee. De vonkenregen zette een groote hooimijt in brand, welke op het erf van den land bouwer K., aan de overzijde der straat stond. Weldra stond ook de hooimijt van den landbouwer v. D. in vlam. Verdere uitbreiding van het vuur wist men te voorkomen. Bankbiljetten op den weg. Op den grooten weg tüsschen Bor- kel en Schaft en Achel heeft de heer W. v. L. een beduidend aantal biljetten van 100 francs gevonden over een afstand van 500 Meter. Men vermoedt, dat ze uit de auto van een automobilist gewaaid zullen zijn. De man heeft den schat bij de politie gedeponeerd. Steekpartij op Carna valsfeest. Maandagavond heeft tij dens de Garnavalsdrukte in het café van den heer K. te Eindhoven een ernstige steekpartij plaats gehad. Daar kwam op een gegeven moment de 19-jarige R. uit Gestel met zijn gezelschap binnen, die den vorigen avond zijn dans geld niet had betaald. Zoodra de geldop- haler van de muziek hem zag, pakte hij hem beet en zette hem buiten. Dit beviel den ouderen broer van R. niet, die daarop zijn mes trok en den geldophaler, den 26- jarigen H. v. H. in de borst stak in de richting van de longen. De toestand van het slachtoffer was gistermorgen redelijk. De dader A. v. R., die pas uit de gevangenis ontslagen was, is gearresteerd. De smokkelarij. Men schrijft uit Limburg aan de „Msb.": Trots verscherpte grensbewaking, we ten de smokkelaars, die gewoonlijk goed met de plaatselijke toestanden op de hoog te zijn, nog altijd een plaatsje te vinden, waarlangs zij de grens kunnen passeer en. En dat lukt zeer dikwijls maar al te goed. Suiker en boter maken de gewone ar tikelen uit, daarnaast spiritualiën, die uit België naar ons land worden uitgedra gen. Ook biggen schijnen den laatsten tijd een dankbaar smokkelobject te zijn. (We hoorden dat men de oormerken in België ook al kenten namaken kan.) Onze Belgische broeders staan bekend om hun voorliefde voor schapenbout en die wordt door onze en Belgische smok kelaars nog wel geëxporteerd. Gisternacht reed een personenauto door een binnenweg van Weert naar België, beladen met een 20-tal schapen, die op eengepakt in den wagen zaten. De wagen werd door de Belgische douane aange houden en tegelijk de lading, waarvan en kele dieren gestikt bleken. De chauffeur wist te ontkomen. De rijksambtenaren aan het Nederland- sche grenskantoor „De Kempen" onder Weert hielden een wagen aan, beladen met 500 K.G. Belgische suiker en een par tij doozen margarine. Paard, wagen en lading vielen in handen van den fiscus en de bestuurder liep een verbaal op. Zoo gaat het iederen dag, dan wat meer, dan wat minder. Berooving. Een koopman te Amsterdam beeft gistermorgen bij de po litie aangifte gedaan, dat hij Maandag nacht in zijn woning aan de Gerard Dou- straat van f 4600 is beroofd, aldus de Tel. De koopman was Maandagavond, toen hij 'het geld bij zich droeg, in een café in aanraking gekomen met verschillende mannen en vrouwen, die vermoedelijk spoedig te weten waren gekomen, dat hij zeer veel geld bij zic'h had. Toen hij meer gedronken 'had dan goed voor hem was, zou de koopman door het heele gezel schap „vrienden" en „vriendinnen" naar zijn huis zijn gebracht, waar het genoe- gelijike avondje zou worden voortgezet. Van het genoegelijke avondje werd het een dolgezellig feest. De koopman werd daar bij ten slotte zóó dronken, dat hij zich niets meer herinnerde en ternauwernood wist, dat er feest was in zijn eigen huis. Wat er verder in het 'huis is gebeurd, kon de koopman gistermorgen nog niet vertellen. Toen 'hij uit een diepen slaap ontwaakte, waren zijn vrienden en vrien dinnen verdwenen, evenals het groote be drag aan geld, dat 'hij hij- zich had gehad. „W ilde" bussen op Ant werpen aangehouden. In ver band met de Zesdaagsche te Antwerpen bestaat te Bergen op Zoom den laatsten tijd vraag naar goedkoop© reisgelegen heid, waarvan eenige plaatselijke auto bus-ondernemers meenden te kunnen profiteeren door het organiseeren van busdiensten. De A.B.P.A. heeft echter al leen concessie voor deze route, zoodat de „wilde" bussen werden aangehouden door de marechaussee. Tegen de bestuur ders werd proces-verbaal opgemaakt. Door een lichte verkoudheid heeft MadDonald gisteren den kabinetsraad niet kunnen presideeren. Hij is den geheelen dag binnenshuis gebleven. 'Kindje verwaarloosd tot het stierf. De Arnhemsche rechtbank deed uitspraak in de zaak te gen den 30-jarigen M. G. en zijn 22-jarige vrouw E. K., beiden wonende te Tiel, die terecht gestaan hadden ter zake van ern stige mishandeling en verregaande ver- waarloozing van hun 4-jarig kind. De man werd veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. De vrouw zal in een krankzinnigenge sticht worden geplaatst, voor den proef tijd van één jaar. Daarna wordt zij ter beschikking van de regeering gesteld. Het op Zondag geopend zijn van fotografische ate liers. De rechtbank te Zutfen heeft in hooger beroep bevestigd een mondeling vonnis van den kantonrechter te Apel doorn, waarbij ten aanzien van den foto graaf J. V. bewezen is verklaard, dat hij op een Zondag zijn atelier voor het pu bliek geopend heeft gehad, hetgeen ver boden is bij art. 130 der Algemeene Poli tie Verordening der gemeente Apeldoorn. De fotograaf werd echter ontslagen van rechtsvervolging op grond, dat dit atelier niet is aan te merken als winkel, doch als fabriek of werkplaats, ten aanzien waar van de gemeentelijke wetgever de bevoegd heid mist, verordeningen vast te stellen. De Officier van Justitie te Zutfen stelde van dit vonnis cassatie in bij den Hoogen Raad, die gisteren in deze zaak arrest heeft gewezen. De Hooge Raad heeft daar in overwogen, dat art. 7 van het werktij den besluit 1923, dat den houder van een fotografisch atelier toestaat, op Zondag op bepaalde uren in zijn atelier te laten werken, geenszins daarmede dien houder een onaantastbaar recht geeft voor het openhouden op Zondag van zijn atelier. Het artikel verzet zich er niet tegen, dat een gemeenteraad hieromtrent die bepa lingen maakt, die hij noodig oordeelt. Op dezen grond heeft de Hooge Raad het vonnis vernietigd, het bewezen ver klaarde strafbaar verklaard en den foto graaf veroordeeld tot f 1 boete. PROVINCIALE BIBLIOTHEEK VAN ZEELAND. V. (Slot.) De bibliotheek wordt in den laatsten tijd meer beheerd naar de opvatting van Broekema dan naar die van Swaving. Geldelijke overwegingen dwongen mede daartoe. Er is natuurlijk wat voor te zeggen om van de bibliotheek te maken een verkleinde editie van de Koninklijke Bibliotheek, b.v. in dien zin, dat men zoo niet van alle wetenschappen dan toch van eenige de nieuwe werken aanschaft en ter beschikking stelt. Maar gezien het gemakkelijke verkeer met andere biblio theken is dat eigenlijk niet noodig, terwijl ook het gebruik daarvan de uitgave stel lig niet loonen zou. Voor de ontspannings lectuur zorgt de Openbare Leeszaal en Bibliotheek zoowel te Middelburg als te Vlissingen. Daarom is het vanzelf spre kend, dat terwijl natuurlijk standaard werken van verschillende takken van wetenschappen niet ontbreken mogen en de kast met encyclopaediën, woorden boeken en andere naslagwerken ruim voorzien moet zijn, zooals dat dan ook werkelijk is, de beteekenis van de biblio theek alleen voornamelijk hierin bestaat, dat zij zich beperkt tot haar als vanzelf gegeven zoo niet natuurlijke taak samen te brengen wat door Zeeuwen, over Zeeu wen en over Zeeland en in Zeeland ge schreven en gedrukt wordt. Met ijver wordt nagespeurd wat er vroeger ver scheen en nog aan de verzameling Zee- landica ontbreekt. Veel is er al terecht gekomen. Zoo mocht het gelukken een exemplaar te verwerven van het werk van Paulus van Middelburg (1446—1533) over de kalenderhervorming: Paulina de recte paschae celebratione, Tossombrone 1513; een exemplaar van de Lof der Schil- derkonst door Philips Angel, geboren le Middelburg, van welk werk nog slechts drie exemplaren bekend zijn; een unieke verzameling geschriften tegen het boek van den te Middelburg geboren Frederik van Leenhof: Den hemel op aarde, in 8 banden, enz. Maar veel ontbreekt nog. Als het maar niet voor goed verloren is! Wil men iets over Zeeland of de Zeeu wen of den een of ander, die in Zeeland gewoond en gewerkt heeft weten, dan kan men in de Provinciale Bibliotheek terecht. Dan is er veel over vaderlandsche en algemeene geschiedenis. Voorts is zij best voorzien van rechtsgeleerde werken in het bijzonder oudere, die voor de ge schiedenis van belang zijn. Voor de his torie der geneeskunde biedt zij veel en belangrijk materiaal. De theologie en wijs begeerte zijn op waardige wijze vertegen woordigd. De letterkunde beperkt zich tot wat klassiek geworden is, en aard rijkskunde en volkenkunde hebben hun plaats zoowel in de oudere verzamelin gen als in de collectie-N. Verhulst. Van al die rubrieken zouden we graag nog meer bezitten, maar wat er is, heeft werkelijk groote waarde, zoodat allen, die over een bepaald onderwerp hun studie willen maken.of zich voor een examen, b.v. de hoofdacte en middelbare acten voorbereiden, hier veel materiaal vinden kunnen. In het bijzonder mag wel gewezen wor den op het groote aantal tijdschriften, dat de bibliotheek bezit, dank zij de samen werking met het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Vele zijn in complete reeksen aanwezig en van alle zijn de daarin voorkomende artikelen beschreven en in den catalogus opgenomen. Vergelijken we den tegenwoordigen catalogus met dien, welke op 1 Maart 1860 verscheen, dan is er natuurlijk groot verschil, maar wat toch wel opvalt is, dat dit verschil is door het groeien van de instelling en uitbreiding van het bezit en verandering van wetenschappelijke systematiseering. Geen verschil in wezen, integendeel, de bibliotheek heeft zich ont wikkeld zooals degenen die op haar stich ting aandrongen, meenden, dat het moest. Een bewijs van helder inzichtl Het vele gebruik, dat tegenwoordig van de bibliotheek gemaakt wordt, bevestigt de juistheid van de overweging van Fok ker, „dat een openbare, dat is eene op gezette dagen voor het publiek toeganke lijke boekerij', voor de beoefening en le bevordering der wetenschappen een hoogst wenschelijke zaak is". Eerste Kamer. Begrooting Economische Zaken. DEN HAAG. Voortgezet wordt de be handeling van de begrooting van Econo mische Zaken. Dhr S m e e n g e (Lib.) vestigt de aan dacht op den toestand van de borstel industrie en de binnenscheepvaart. Spr. waarschuwt tegen uitschakeling van de Kamers van Koophandel. De evenredige vrachtverdeeling heeft veel goeds ge bracht. Dhr R u g g e (S.D.) onderstreept dit laatste voor wat de binnenscheepvaart betreft. Toch heeft spr. eenige bezwaren. Spr. wil wetswijziging dienaangaande. Dhr Van Lanschot( R.K.) bepleit een kwalitatief en kwantitatief sterke samenstelling van de afdeeling van het Dep. van Econ. Zaken belast met de onderhandelingen met het buitenland. Dhr Wibaut (S.D.) wenscht, dat men ten aanzien van den crisislandbouwsteun zoo spoedig mogelijk terugkeert „naar het gezond verstand". De crisissteun aan de groote scheepvaart is totaal onvoldoende. De regeering helpe den Kon. Holl. Lloyd en de Holland-Amerikalijn. De heer O 11 e n (R.-K.) dringt aan op meer en betere statistische gegevens be treffende den landbouw. Spr. betreurt de actie tegen den land bouwsteun. Bij het streven naar een lager niveau is de landbouw andere groepen ver voor uit. De heer Knottenbelt (Lib.) beveelt de belangen van commissionairs en han delsagenten bij de Regeering aan. Wat den steun aan de groote scheepvaart be treft, zijn spr. de normen van de Regee ring aangaande de gewenschte sterkte der handelsvloot niet duidelijk. Ten aanzien van de binnenvaart vraagt spr. duidelijke en niet verouderde sta tistische gegevens. De heer Ruyter (R.-K.) betoogt, dat de steun aan land- en tuinbouw niet ver minderd kan worden. Minister Steenberghe constateert vele tegen elkaar ingaande wenschen. Over de mechaniseering in de sigaren- industrie is een interdepartementaal rap port verschenen, dat nog bestudeerd wordt. Spr. zal de bezwaren inzake de even redige bevrachting der binnenvaart onder zoeken. Ten aanzien van de borstelindustrie overweegt spr. andere maatregelen dan contingenteering. Spr. houdt zooveel mogelijk rekening met de belangen van den tusschenhandel. Een onderzoek naar clearing met Bra zilië is gaande. De onderhandelingen met het buiten land mogen alleen maar gebaseerd zijn op het nationaal belang. DEN HAAG. In verband met de moei lijkheden welke zich in Griekenland voor doen zal 't morgen vertrekkende K.L M.- vliegtuig „Havik" niet zooals gemeld werd via Athene vliegen. De „Havik" volgt de gewone route tot Rome en kiest Vrijdag zijn weg over Gathania en Ben gasi© naar Caïro. DEN HAAG. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft aan de Vereen, van liberale radio-amateurs „Liberale om roep" een bijzondere zendvergunning ver leend voor Zaterdag 23 Maart a.s. tot het uitzenden van het partijcongres van den Vrijheidsbond. Wijziging van de Kieswet. DEN HAAG. Van de meest bevoegde zijde vernemen wij', dat het bericht, dat Minister de Wilde aan de Kroon mach tiging heeft gevraagd om het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, de provin ciale wet en de gemeentewet in te trek ken, met de meeste beslistheid kan worden tegengesproken. Het N. C. C. DEN HAAG. Het Nationaal Crisis- Comité deelt mede Het in enkele bladen verspreide bericht over opheffing van het nationaal crisis-comité mist allen 'grond. Het spreekt vanzelf, dat het Nat. Crisis- Comité niet als duurzame instelling be doeld is, doch zoolang de nood der tijden voortzetting der werkzaamheden eischt, zal het bestuur het uiterste verrichten om zijn taak voort te zetten. Reeds wordt met allen ernst gewerkt voor de campagne 19351936, waarbij het comité vertrouwt dat de medewerking tot dusver uit zoo ruimen 'kring betoond, ook verder niet aan deze nationale instel ling zal worden onthouden. SITTARD. Gisteren is de melkrijder G. E. bij Sittard door het op hol slaan van zijn paard tusschen de kar en den muur van een huis bekneld geraakt. Bil

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3