AKKERTJES Naar Socialisme en Socialisatie? Grieperig Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. WOENSDAG 6 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 132 Buitenland. AKKER-CACHETS) Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën -30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen fifl cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0,75, bil vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.8r Bij contract belangrijke korting. Verschrikkelijke dingen zijn en worden verteld, van het de vorige week in de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp inzake de algemeen verbindend en onver bindend verklaring van ondernemers- overeenkomsten. Een blad dat ook in deze .omgeving zijn lezers telt, schreef er van dat we bier te doen hebben met een stuk socialisme, dat het ontwerp voert naar de socialisatie, dat op deze wijze de bedrijfsleider een ambtenaar der Regeering wordt en dat nog slechts één stap noodig is om te ko men bij de onteigening van de bedrijven. Als deze voorstelling van zaken juist is, dan hebben we hier te doen met een hoogst gevaarlijk ontwerp. En dan moet het wel verwondering baren, dat het met zóó groote meerderheid (6317) door de Tweede Kamer werd aangenomen. In verband met deze critiek schijnt het ons gewenscht uit de door den heer J. Schouten bij de behandeling van dit ont werp gehouden rede enkele aanhalingen te doen. Door den heer Schouten werd in het licht gesteld, hoe in het maatschappelijk leven den eenen keer de maatschappij- ten offer valt aan de z.g. vrijheid van het individu en de andere maal de persoon lijkheid onderdrukt wordt en ineen schrompelt ten bate van de organisatie, den kring of de z.g. gemeenschap. „Beide eenzijdigheden aldus Spr. principieel vrucht van het loslaten der ons geopenbaarde levensorde voor mensch en maatschappij, worden door ons verworpen, omdat wij1 gelooven, dat God beiden, individu en maatschappij1, geschapen heeft, en alleen in gehoor zaamheid aan die ordening wezenlijke ordening voor het maatschappelijk leven kan worden verkregen. Het individualisme wijst alle ordening, welke iets anders is dan de z.g. door het individu tot stand gebrachte, af. Het socialisme streeft een ordening na, welke in uitwerking weinig of niet ver schilt van de economische dictatuur, uit geoefend door een of meer organen van de dusgenaamde gemeenschap." En hij voegde daaraan toe: „Er zijn, en zie ik het goed, niet alleen in den sociaal-democratischen kring, voorstanders van een ordening op maat schappelijk gebied, welke door den Staat wordt uitgedacht en opgelegd. Het schijnt wenschelijk ook tegenover hen onze po sitie te bepalen. Een ordening van het maatschappelijk leven bij Staatsdecreet wijzen wij' af. Overheidsbemoeiing met het maatschap pelijk leven, mede ter zake van de orde ning, mag niet beteekenen: het opheffen van het onderscheid tusschen Staat en maatschappijl, het vernietigen van het eigen leven der maatschappijl, om zoo het absolutisme van den Staat over en maatschappij te proclameeren. Ook die dwingelandij verfoeien wij. De Staat in tervenieert of intermedieert dan niet. Hij treedt dan op een terrein, dat het zijne niet is. Hij komt daardoor bovendien in oonflict met datgene, wat onmisbare voor waarde is voor de volvoering zijner taak. Hij is daarvoor ook niet uitgerust. Wat de Overheid thans moet doen, om dat de nood het vordert, bewijst zulks, en mag dan ook niet worden gezien als een navolgenswaardig voorbeeld, als het be gin van de verwezenlijking van een ideaal. Wat de Overheid doet op het ge bied van land- en tuinbouw, en hetgeen daarmede samenhangt, leert ons, dat, als er geen volstrekte noodzaak was, het niet behoorde te worden gedaan vanwege de daaraan verbonden bezwaren en gevaren. Deze ordening lokt niet aan. Ons oog kan niet gesloten zijn voor de nadeelen daarvan." Hieruit volgt, dat, indien juist is dat het bedoelde ontwerp het absolutisme van den Staat over mensch en maatschappij poogde te proclameeren, de Antirevolu tionaire fractie dit voorstel zonder meer zou hebben moeten' afwijzen. Toch was dit niet het geval. Sprekende over de grondgedachte van het ontwerp, die hij juist achtte, ver klaarde de heer Schouten „De Regeering is van oordeel, dat de ontwikkeling van de ondernemersover eenkomsten en de beteekenis daarvan het niet langer meer toelaten Overheidsbe moeiing daarmede uit te stellen. Voor de algemeene werking van een onderne mersovereenkomst kunnen zoodanige maatschappelijke belangen pleiten, dat verbindendverklaring noodzakelijk is; een algemeen geldende ondernemersover eenkomst kan zoodanige schade aan het volk berokkenen, -dat onverbindendver- Klarmg niet mag uitblijven. Beide ge dachten deel ik. Een goed werkende on dernemersovereenkomst mag niet in ge vaar gebracht of onmogelijk gemaakt worden door ondernemers, die, om welke redenen dan ook met exceptie natuur lijk van de redenen, welke naar het oor deel van de Regeering daartoe mogen of moeten leiden zich niet willen verbin den tot naleving daarvan. Een voor het volksleven volstrekt schadelijke regeling moet, zoo mogelijk, buiten werking wor den gesteld. Het private handelen, het handelen op privaatrechtelijk terrein, kan zoodanige sociale beteekenis en zulke gevolgen voor het maatschappelijk leven hebben, dat de vrijheid ter zake behoort te worden beperkt." Door den heer Schouten werd er verder nog op gewezen, dat dit ontwerp de Staatsordening afwijst, aangezien het er van uitgaat, dat slechts dan een onder nemer sever eenhemst verbindend kan werden verklaard, als deze bestaat buiten het toedoen van de Overheid. Deze opvatting werd door Minister Steenberghe bevestigd, toen hij opmerkte, dat de Regeering de richting van sociali satie niet uit wil, maar dat zij zich daar tegen ten krachtigste zal verzetten. En door den heer v. d. Tempel (Soc.- Dem.) toen hij in 't „Volksblad" schreef: „Het verschil in leidend beginsel van de ontwerpers der wet en de Soc.-Demo- craten komt wel het scherpst hierin tot uiting, dat het tot stand komen van be drijfsregelingen geheel afhankelijk wordt gelaten van het initiatief der onderne mers." „Inderdaad," zoo voegde de Minister hieraan toe, de Regeering stelt zich hier op het standpunt, dat zij wil sandicn- neeren en stimuleeren, hetgeen uit het vrije maatschappelijke leven zelf opkemt. Hier zit het principieele verschil tus schen hetgeen de geachte afgevaardigden de heeren Albarda en Van den Tempel willen en hetgeen de Regeering wil. Or dening van onderaf, gesanctionneerd en gestimuleerd door de Overheid en geen ordening van bovenaf." Uit deze korte aanhalingen blijkt wel tduidelijk hoe leugenachtig en tenden tieus de voorstelling is als zou dit ont werp bedoelen een stap te doen in de richting van socialisatie. DE BURGEROORLOG IN GRIEKENLAND. De strijd begonnen. De strijd tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen is begonnen, meldt een bericht uit Athene. De artillerie is begonnen te spreken. Intussóhen hebben de regeeringstroepen gisteren hun opmarsch niet kunnen voort zetten, aangezien de natuur den opstan delingen te hulp kwam. Boven het gebied van den strijd ontlasten zich namelijk wolkbreuken, die groote overstroomingen veroorzaakten. De strijd, die zich reeds zeer 'gunstig voor de regeeringstroepen liet aanzien, moest dientengevolge worden afgebroken. Men hoopt echter vandaag den opmarsch te kunnen 'hervatten. De minister van oorlog, Kondylis, heeft zich voor de laatste maal in een oproep tot de soldaten en de opstandelingen ge wend met den eisch, de wapens uit te leve ren en zich aan de rechtmatige regeering over te geven, daar anders de verschrik kingen van den oorlog in Oost-Macedonië door bommenvliegtuigen, cavallerie, ar tillerie en infanterie nog verhoogd zouden worden. Hij hoopt, dat er een einde zal komen aan het vergieten van broederbloed, dat door de schuld van Venizelos vloeit. Er zijn een-en-twintig vliegtuigen van rogeeringszijde naar Kreta gezonden om de muitende oorlogsschepen opnieuw te bombardeeren. Papanastosioe, partijganger van Veni zelos, heeft zich ter beschikking gesteld van de regeering, met het doel, gelooft men, om een einde te maken aan den bur geroorlog. Er zijn vijf nieuwe lichtingen opgeroe pen. De regeering heeft bij decreet het vermogen van Venizelos en zijn aanhan gers in beslag genomen. De Atiheensche berichten in de bladen geven den indruk weer, dat weliswaar op het vaste land de toestand voor de regee ring is, doch dat de eilanden zich vol komen in handen van de opstandelingen bevinden. De 'Grieksche consul heeft aan de Egyp tische regeering medegedeeld, dat -de 'ha ven van Saloni'ki is afgesloten door een cordon van mijnen. Moskou's uitnoodiging aan Simon. De Sovjet-JRussische bladen publiceeren het bericht, dat in den loop dezer week de uitnoodiging der Sovjetregeering aan den Engelschen minister Simon tot een bezoek aan de Sovjet-unie zal worden overhandigd. Uit Londen wordt gemeld: Een beperk te kabinetsraad heeft in beginsel de reis van een Britsch minister naar Moskou goedgekeurd. Het Hongaarsche parlement onverwacht ontbonden. Het nieuwe Hongaarsche kabinetJGöm- bös heeft gistermorgen in handen van den Rijksregent 'Horthy den eed afgelegd. Na de eedsaflegging kwam het 'kahinet bijeen. Kort na vijf uur kwam het Hongaar sche parlement bijeen. Van de enorme belangstelling in verband met den ge spannen politie'ken toestand getuigde het feit, dat loges en galerijen tot de laatste plaats bezet waren. Minister-president Gömbös, die met de andere leden van de nieuwe regeering de zaal was binnengekomen, las eerst de de creten voor betreffend het aftreden van het eerste en het optreden van het tweede kabinet-Gömhös. Na deze formaliteit haal de hij een groote enveloppe te voorschijn, en verklaarde dat er van den landvoogd een brief was ingekomen. Gömbös reikte dit stuk den voorzitter van het tiuis toe om het voor te lezen. Onder enorme span ning en voelbare opschudding la„ deze daarop het decreet voor, waarbij liet par lement werd ontbonden. Tegelijkertijd werd voor bet nieuwe parlement de 27e April als eerste zittingsdag genoemd. De interrupties gingen tenslotte teloor in de algemeene opwinding. Enkele minu ten later was de ziitting gesloten. Heeft Hitier diplomatieke verkoudheid? Het bericht nopens het uitstel van het bezoek van Minister Simon aan Berlijn, gaf in talrijke politieke kringen aanlei ding tot de veronderstelling, dat Hitler's heeschheid van diplomatieken aard is en dat zij zuiver een gevolg is van de ver schijning van het Engelsch witboek. Deze meening wordt natuurlijk niet ge deeld in regeeringskringen te Londen. Zul ke dingen mag men officieel niet zeggen. Men twijfelt er daar niet aan, zoo heet het laconiek, of Hitler's ongesteldheid is van zoodanigen aard, dat zij den kanse lier niet toelaat, buitenlandsche bezoekers te ontvangen en met hen de kwesties der hooge poltiek te bespreken. Intusschen is nog geen nieuwe datum voorgesteld voor Simon's bezoek aan de Berlijnsche hoofdstad. De Britsche gezant heeft aan Von Neu- rath een boodschap overhandigd van de Britsche regeering om haar spijt te betui gen over de ongesteldheid van den Rijks kanselier en haar hoop van een spoedig herstel. Officieel dus koek en ei. Intusschen is het Engelsche witboek te Berlijn ingeslagen als een bom. Daar had men nu na de verheugende oplossing van het Saarprobleem, en de Fransch-Engel- sche besprekingen en vlak vóór de En- gelsch-D'uitsche en Engelsch-Russische onderhandelingen heelemaal niet op ge rekend. „Om den gedaebtengang van het wit boek te publiceeren", zoo schreef het nat.- soc. hoofdorgaan, de „Völkische Beobach- ter", „was het Maandag ook nog vroeg genoeg geweest. Blijkbaar heeft men er prijs op gesteld om de zinnen, welke op Duitschland betrekking hebben, nog vóór bet begin van de Berlijnsche besprekingen wereldkundig te maken". Duitschland zoo meent het blad heeft alles vermeden wat de onderhande lingen zou kunnen belemmeren of de andere partij zou kunnen ergeren. De Britsche regeering heeft daarentegen ge meend haar positie bij de onderhandelin gen door zulk een actie te kunnen verbe teren. D'e Deutsche Allgemeine Zeitung spreekt wan „een onvriendelijke daad van de eerste orde". De ontspanning tusschen Rome en Belgrado. Sedert de Fransch-Italiaansche accoor- den zijn gesloten, schijnt er een wijziging to zijn gekomen in de Middellandsohe Zee-politiek van Rome. Rome heeft ge- tiacht toenadering te verkrijgen tot Grie kenland en Turkije en de betrekkingen met Joego-Slavië te verbeteren. Men meent zelfs, dat de ontspanning tusschen Rome en Belgrado spoedig zal blijken door de een of andere geste of verklaring. Winterweer in Sleeswijk. Tengevolge van den ongewonen sneeuw val van de laatste 24 uur, ligt heel Slees- wijk onder een dik sneeuwdek. In de dalen ligt de sneeuw tot 20 c.M., terwijl in de bergstreken soms een sneeuwlaag van of K meter is gecon stateerd. In Bereich vriest het streng, vari- eerend van 10 tot 17 graden. Men ver wacht dat de koude zal aanhouden. Korte Berichten. Gelijk gemeld, is het Belgische ko ninklijke paar uit Engeland naar Brussel teruggekeerd. Koning Leopold heeft een onbeteekenende kaakoperatie ondergaan en niet, zooals eerst werd gemeld, een oogoperatie. Hij is volledig hersteld. Zoo rillerig, zoo koortsig, geen wonder met dat slechte gure weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echter verstandig en neem dadelijk 'n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan weer 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachet). Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en frisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitengewoon bij griep, gevatte koude, rheumatische pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd pijn, migraine, tand-en kiespijn. Per 12 stuks slechts 52 cent. NEDERLANDSCH PRODUCT Communistisch Raadslid zonder nationaliteit. Te Finsterwolde doet zich naar de „Te legraaf" meldt, het eigenaardige feit voor, dat de heer H. Schwertmann reeds drie en een 'half jaar voor de communistische partij in den gemeenteraad zitting heeft, terwijl hij, naaf thans is gebleken, geen Nederlander is. De man is zelfs geheel zonder nationaliteit. Men kwam op het gemeentehuis tot deze ontdekking, doordat de vader van het betreffende raadslid de zer dagen van Beerta naar Finsterwolde verhuisde. Vau oorsprong is deze vader een Duitscher, maar hij woont reeds 65 jaar in Nederland. Het bleek^dat hij nim mer is genaturaliseerd, terwijl ook zijn Duitsc'h staatsburgerschap iu den loop der jaren is vervallen. Hij is dus zonder na tionaliteit en volgens de wet ook zijn kin deren, waaronder het raadslid. B. en W. van Finsterwolde hebben het raadslid dan ook van de kiezerslijst afge voerd en hem tevens bericht, dat zijn lid maatschap van den Raad vervallen moet worden verklaard. Dó communistische raadsfractie kon zich hiermede in de gisteren gehouden raadsverg. niet vereenigen, maar ondanks haar tegenstand besloot de Raad aan de bepalingen van de Gemeentewet te vol doen. De heer Schwertmann deelde mede, tegen zijn afvoering van de kiezerslijst bij den kantonrechter en tegen de vervallen verklaring van zijn raadslidmaatschap bij Gedeputeerde Staten in beroep te zullen gaan. Het bezuinigingsplan van de regeering. Blijkens een relaas in het „U. D." is het bezuinigingsplan van de regeering, dat volgens de aanvankelijke plannen voor 1 Maart zou verschijnen, nog niet in kan nen en kruiken, en moet de toezending aan den Raad van State nog geschieden. Deze toezending is echter wel spoedig te verwachten, aldus het blad, wellicht nog dezo week. Nederlandsche textlelconventle. Naar wij vernemen, is Maandag te Arn hem een Nederlandsche textlelconventle tot stand gekomen, waarbij uniforme en rationeele verkoop-voorwaarden voor de Nederlandsche katoenweverijen en de daarmede bedrijfsoeconomisch en com- merciëel verwante ondernemingen wor den vastgesteld. De conventie is geteekend door vertegenwoordigers van alle desbe treffende ondernemingen. Regeling invoer van gloeilampen. De Minister van Economische Zaken heeft aan de Eerste Kamer een nota ge richt naar aanleiding van het eindver slag over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van gloeilampen. Hierin geeft de minister een overzicht van de détailprijzen, vóór en na de verlaging van enkele der belangrijkste producten van de grootste onderneming hier te lande. Het is hem. tot zijn leedwezen niet mogelijk om te voldoen aan het verzoek om ook omtrent den kostprijs dezer pro ducten inlichtingen te verstrekken. Uitwisseling boeren- en tuinderszoons. De Reichsnahrstand, de centrale organi satie van den Duitschen landbouw, en de R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, heb- Binnenland. De Eerste Kamer over de begrooting van Economische Zaken. Het wetsontwerp tot wijziging der Kies wet niet ingetrokken. Het nationaal crisis-comité blijft voorloo- pig bestaan. Buitenland. De burgeroorlog in Griekenland. Simon naar Rusland. Het Hongaarsche parlement ontbonden. De diplomatieke verkoudheid van Hitier. ben op voorstel van den Duitschen bond besloten zoons van boeren en tuinders uit te wisselen en wel gedurende een vast- gestelden tijd, b.v. een periode van een half jaar. De jongens worden over en weer in de gezinnen opgenomen en op het bedrijf tewerkgesteld. De uitwisseling geschiedt met gesloten beurzen; behalve reiskosten mogen geen kosten ontstaan. Wijziging Kieswet enz. De parlementaire redacteur van „Het Volk" meldt: Naar wij van doorgaans welingelichte zijde vernemen, beeft minister De Wilde aan de Kroon machtiging gevraagd, he wetsontwerp tot wijziging van de Kies wet, de Provinciale wet en de Gemeente wet, in te trekken. Dit bericht wordt door het H d b 1. tegen gesproken. Conversieleening Groningen. Naar gemeldt wordt hebben Ged. Staten van Groningen hun goedkeuring aan de conversie der 4 leeningen der gemeente Groningen in een leening onthou den, omdat zij van oordeel zijn, dat de gemeente binnen niet te langen tijd voor- deeliger voorwaarden zal kunnen be dingen. EERSTE KAMER. De begrooting van Economische Zaken. De Eerste Kamer behandelde gisteren de begrooting van Economische Zaken. De 'heer D' a n z '(S.D.) critiseert het economisch beleid t.a.v. industrie en scheepvaart, waarvoor te weinig wordt gedaan in vergelijking met hetgeen de regeering doet voor den landbouw. Met het Werkfonds gaat het niet naar wensch. Wat meer soepelheid bij de regeering en vrijheid van handelen bij het bestuur van het Werkfonds is gewenscht. 'Spr. houdt een pleidooi voor stichting van een centrale industriebank en meent, dat industrieën gesteund moeten worden. Door crediötnood dreigen velen ten gronde te gaan.. Spr. keurt 'het af dat het Rijk orders in het buitenland plaatst. Het maken van een rekensom hierbij worde vervangen door overwegingen van landsbelang en besparing van steun. De werkloosheid in de metaalindustrie is 'zeer groot. Inplaats van „aanpassen" moet „aanpakken" het parool zijn. De heer DrhogleeverFortuyn (lib.) vraagt de aandacht voor eenige ern stige consequenties ten aanzien van ak kerbouw en vruchtenteelt. Rot terdam was vroeger voor den graanhan del een wereldcentrum. Door de crisis- regeling ds dit geheel anders geworden. Daarmee 'houdt verband de verminderde invoer van graan in de Rotterdamsche 'haven. Er is moor dan een derde afge gaan. Do veelzijdige handel, die daarmee verband houdt, is daardoor zeer achter uitgegaan. Met den import van fruit doet zich 'het zelfde voor. Vooral de heffing van 4 ct. op de Amerikaansc'he appelen doet kwaad. De heffingen zijn te hoog. De importeurs wagen zich niet meer aan dit bedrijf en verplaatsen zich naar andere 'havens. De heer Ter Haar (C.H.) kan zich in het algemeen met 'het beleid van dezen minister vereenigen. Spr. is tegen verhooging van de in voerrechten over de heele lijn, om dat het een zeer gevaarlijk middel is. Ook contingenteeringis een gevaarlijk middel. Tegen het principe heeft spr. geen bezwaar, wel tegen de wijze van toepas sing. De minister fceere zoo spoedig mo gelijk terug tot den normalen import van goederen. De minister stelt sc'heepvaartsteun in het vooruitzicht, maar onze reederijen ver gaan in dien tusschentijd. Van de evenredige v r a c 'h t v e r- d e e 1 i n g is 'spr. altijd een tegenstander geweest. De moeilijkheden, die spr. vrees de, zijn helaas voorgekomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1