GUSTAAF ADOLF BOLKNAK DINSDAG 5 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 131 Buitenland Binnenland 6 CENT VBAAGT EUSIAAF ADOLF SIEAREH Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiftn 00 cent per regel, ingebonden mededeelingen 60 cent oer rege> Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0,75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De fabel van Aesopus. In zijn levensbeschrijving van wijlen Mr A. F. de Savornin Lohman maakt H. van Malsen de opmerking, dat in het openbare leven somtijds veel voor echt doorgaat, wat in den grond onecht is en valsch, in het bijzonder waar het gaat om het behalen van voordeel. „In de fabel der oudheid zegt hij laat Reinaard den schreeuwleelijk zingen om zich meester te maken van diens leef tocht en als hij dien bemachtigd heeft, dan stopt hij de ooren en maakt zich snel met den buit uit de voeten. Gewoonlijk gaat de toepassing van deze les van klassieke wijs heid met een soort van onnoozelheid ge paard, die door den beroemden fabeldich ter zoo onovertrefbaar geteekend is in het karakter van zijn onsterfelijk gewor den creatie, die de goedhartigheid in per soon blijft, zoolang zij niet zeker is van de onschadelijkheid van haar slachtoffer, dat op haar goede trouw speculeert". „Op politiek terrein is naar sommiger opvatting de kiezersmassa wat in de fa bel van Aesopus de krassende vogel is, met in haar snavel een waardevol object, dat met list daaruit moet worden wegge lokt. Door het aanwenden van allerlei middelen tracht men op de massa haar stem te veroveren, en daartoe moeten vleierij en beloften dienen. Wie onder de kiezers deze beloften voor echt houdt is zijn stem kwijt, en dan mag hij hoog zin gen of laag, 'hij mag zich wenden naar rechts of naar links er is niemand die van zijn gekras geniet dan hijzelf, terwijl geen ander van zijn eigendommen profi teert dan de looze guit, die het fabel tje, dat onder de eene of andere verkie zingsleuze aan den man wordt gebracht, in de wereld geholpen heeft. In deze voorstelling van zaken is toe nemende ontevredenheid het lot van de bekaaide massa, die telkens weer het oor leent aan de mooipraterij van propagan disten, door wie haar stem uit den bek wordt gevleid". De juistheid van deze opmerkingen zien we ook nu nog bewaarheid. Men lette maar eens op de propaganda zooals die door verschillende partijen ge voerd wordt. Zij hebben voor wat de Regeering doet niet anders dan de meest scherpe critiek. De voorstelling wordt gewekt dat alles anders kon worden en beter als de regee ring slechts wilde. Men tracht den kie zers in het gevlei te komen door te schim pen op de regeering die de vrijheid te veel aan banden legt en tegelijkertijd spreekt men van het schandaal, dat de regeering niet veel meer doet en niet veel dieper ingrijpt. Men tracht de kiezers te lokken door te klagen over de hooge lasten die verminderd moeten worden, maar tevens worden voor allerlei doeleinden uitgaven geëischt die tien en tientallen millioenen zullen kosten. Men roept om intrekking van sociale wetten en maatregelen opdat de werkgevers de verzekeringspremie in den zak kunnen houden, maar op hetzelf de oogenblik wordt verklaard, dat de be trokken zieke en invalide en oude arbei ders nog onvoldoende worden geholpen, waaruit dan volgt, dat de-bijdragen voor dit doel, in welken vorm dan ook, veel hooger moeten worden. Men doet een be roep op het nationaal besef van de kie zers en eisc'ht versterking van het gezag en tegelijkertijd tracht men de kiezers op zijn hand te krijgen door op alle manie ren het gezag van de Overheid te onder mijnen. Het is alles een schier eindelooze her haling van de fabel van Aesopus. Leering: Als de vos de passie preekt, kiezers past op uw stembljet. DE OPSTAND IN GRIEKENLAND. De toestand critiek. Vandaag aanval der regeeringstroepen? In strijd met de geruststellende ver klaringen der regeering is de opstandige beweging in Griekenland verscherpt. De oude tegenstander der tegenwoordige Grieksche regeering, Venizelos, die zich op Kreta ophoudt, heeft zich openlijk aangesloten bij de opstandelingen en heeft tijdens een groote betooging een op roerige redevoering uitgesproken. Thracië, waar, zooals bekend, Venize los veel aanhangers telt, is openlijk in op stand gekomen. Geheel Kreta, deelen van Thracië en van Zuid-Oost-Macedonië met de steden Kawala en Drama, bevinden zich in han den der opstandelingen. Militaire verster kingen zijn van Athene naar Saloniki vertrokken. Generaal Kondilis is te Saloniki gear riveerd. Zoodra de troepen uit den Pelo- ponesus en het Grieksche contingent in Saloniki geconcentreerd zijn, zal een algemeene aanval worden geopend. De regeering vertrouwt, de uiteinde lijke overwinning te zullen behalen, daar zij beschikt over een overmacht van troe pen en een betere militaire uitrusting der strijdkrachten. Zoodra hij te Saloniki was aangekomen heeft de minister van Oorlog de procla matie uitgevaardigd, waarin hij aankon digt, dat de concentratie der troepen in de omgeving van Saloniki heden voltooid zal zijn, en dat de overweldigende aan vallen om de orde te herstellen dadelijk een aanvang zullen nemen. In Saloniki echter staat het derde le gercorps niet ten volle aan de zijde der regeering. Er valt n.l. niet te rekenen op die officieren, welke uit Oud-Griekenland bij wijze van straf naar hier zijn overge plaatst. Uit Saloniki wordt gemeld, dat alle vuurtorens aan de Macedonische kust hun vuren in den afgeloopen nacht heb ben gedoofd om de schepen der opstande lingen in verwarring te bFengen. Volgens de laatste uit Kreta ontvangen berichten heeft de toestand zich %n de laatste zes uren aanzienlijk ten gunste van de revolutionairen gewijzigd. Deze hebben met behulp van oorlogsschepen de stad Kandia (Herakleion) ingenomen en een aantal kleinere eilanden en garni zoenen bezet, die zich zonder noemens waard verzet bij hen hebben aangesloten. Men neemt thans aan, dat de revolutio nairen van deze eilanden uit zullen be proeven een aanval te doen op de zuid kust van Griekenland. In dit geval kan men stellig aannemen, dat de burgeroor log van langen duur zal zijn. De regeering heeft besloten tot een aantal scherpe maatregelen. President Zaimis heeft een decreet onderteekend over de invoering van standrechtbanken dat heden van kracht wordt. De proces sen zullen buitengewoon kort zijn en de de vonnissen zullen onverbiddelijk vol trokken worden. Het vermogen van de re bellen wordt geconfisceerd. De muitende schepen zijn opnieuw door 22 vliegtuigen gebombardeerd. De regeering lis voornemens om de voornaamste aanhangers van Venizelos te arresteeren en in Thebe als gijzelaars in een concentratiekamp over te brengen. Tot nu toe zijn drie lichtingen gemo biliseerd. Reuter meldde uit Cannes: Piastiras is in den loop van den nacht over Italië naar Griekenland vertrokken. De Grieksche generaal Piastiras blijkt zich ongeveer drie weken geleden onder den naam Sivras in Bulgarije te hebben opgehouden. Dr Marahrens uit zijn ambt ontzet. Naar uit Berlijn wordt gemeld zou Dr Marahrens uit zijn ambt van landsbis- schop door rijksbisschop Müller ontheven zijn. Naar aanleiding van dit bericht, weet de Berlijnsche correspondent van de Tel. mee te deelen, dat dit ontslag waarschijn lijk verband houdt met de gebeurtenissen der vorige week. Woensdag 'heeft n.l. de „Landeskirc'hen- tag" van Hannpver de vertegenwoordi ging van het officieele regime der Duit- sche Evangelische Kerk, bisschop Marah rens afgezet en in zijn plaats den presi dent van het genoemde lichaam Hahn benoemd. Aangezien onmiddellijk daarop 800 'delegaties der 'Hannoveraansche kerk, bestaande uit 2000 personen, haar vertrouwen in bisschop Marahrens heb ben uitgesproken, besloot deze de zijns inziens onwettige benoeming van Hahn te ignoreeren. Of de benoeming van Hahn door den rijksbisschop bevestigd is, is niet bekend. Sneeuw en koude. Geheel Silezië ligt onder een dicht sneeuwdek. In het vlakke land is 20 c.M. nieuwe sneeuw gevallen, in de bergen 50 a 75 c.M. De temperatuur is voorts sterk gedaald. In het vlakke land vriest het tot 10 graden C., in de bergen tot 17 graden. Sedert 'Zondagavond sneeuwt het in de Allgau onafgebroken. In de dalen lag een laag sneeuw van 20 a 30 c.M. De zware, natte sneeuw veroorzaakt tal van storin gen in den stroomtoevoer en in het tele foonverkeer. Korte Berichten. Thans is beslist dat de speciaal ge volmachtigde voor Volkenbonds- en ont wapeningszaken Eden den Britschen mi nister van buitenlandsehe zaken Sir John Simon naar Berlijn zal vergezellen. Zoo als gemeld zal Simon a.s. Donderdag, den 7en Maart, per vliegtuig vertrekken. Het nieuwe Hongaarsche kabinet- iGömbös is tot stand gekomen. Heden zal het kabinet voor het parlement verschij nen. In heel Midden- en Zuid-Italië heerscht hoog water ten gevolge van den aanhoudenden regenval en het smelten van de sneeuw. De provincies Campagna en Latium zijn in het bijzonder ernstig getroffen. DE NIEUWE MINISTER VAN WATERSTAAT. Benoeming vermoedelijk eind dezer week. Naar wij vernemen heeft de minister president, dr H. Colijn, aan H. M. de Ko ningin ter benoeming als minister van Waterstaat 5n de vacature, j ontstaan door het overlijden van ir. J. A. Kalff, voorgedragen jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, technisch directeur van de Ned. Mij. voor havenwerken, wonende te Baarn. In verband met Haar verblijf in Zwit serland wordt de benoeming, indien H. M. zich met deze voordracht kan vereeni gen, niet vóór bet einde van deze week verwacht. Waarschijnlijk zal de nieuwe bewindsman dan omstreeks 15 dezer in functie treden. Jbr. Ir O. G. A. van Lidt de Jeude geboren 7 Juli 1881, beeft zich als water staatkundige een grooten naam gemaakt, niet alleen hier te lande maar tot ver over de grenzen. Hij studeerde aan de toenmalige Poly technische School te Delft, die hij' in 1903 verliet als civiel-ingenieur. Terstond trad hij in dienst van den Rijkswaterstaat. On der zijii leiding werd het kanaal 'sHer- togenhoschDrongelen gegraven. In 1909 nam hij' verlof om in privé naar Cu rasao te gaan voor het ontwerpen van een nieuw havenplan. Hij was reeds een bekend man in den Waterstaat, toen in 1913 zijn relatie ont stond met de Ned. Mij. van Havenwer ken. Deze maatschappij was in 1913 op gericht toen men van de Chineesche auto riteiten het verzoek ontving een bekwaam ingenieur aan te bevelen voor het ont werpen van een havenplan te Chefoo. Aanstonds heeft de directie toen jhr. Van Lidth de Jeude verzocht deze opdracht der Chineesche autoriteiten te willen aan vaarden. Als vertegenwoordiger der maatschap pij vertrok hij naar China, waar hij niet alleen het plan van Chefoo uitvoerde, doch tevens een groot aantal nieuwe pro jecten in studie nam. Hij bleef daar tot 1919, nam eervol ontslag aan Waterstaat en werd toen tot medelid der directie van de Ned. Maatschappij' benoemd. Vele belangrijke werken zijn onder zijh leiding uitgevoerd. Wiji noemen slechts de baggerwerken van Sjanghai, de ha venwerken van Macao, de Portugeesche kolonie in China, de groote werken in Hongkong voor rekening van het Engel- sche gouvernement, de haven van Las Palmas op de Canarische eilanden en de uitbreiding van de haven van Leixöes. Van af 1920 bracht jhr Van Lidth de Jeude eenige jaren door in Nederl.-Indië voor den aanleg van den spoorweg op Sumatra, het bouwen van loodsen uit ge wapend beton voor de Java-China-Ja- panlijn en andere groote werken. Groote bekendheid verwierf hij toen hij in 1929 het ontwerp', dat hij' in samenwerking met den gemeente-inspecteur van Am sterdam W. C. Kohier voor een vrijhaven te Barcelona had vervaardigd, bekroond zag. Ook op politiek gebied is jhr. Van Lidth de Jeude geen onbekende. Voor den Vrij heidsbond heeft hij zitting in de Provin ciale Staten van Utrecht en in den Raad van de gemeente Baarn. DISTRIBUTIE AAN WERKLOOZEN. Inschakeling van den middenstand gevraagd. Het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft bij de regeering bezwaren ingebracht tegen het distribuee- ren van goedkoope voedingsmiddelen aan werkloozen en ondersteunden door de ge meentebesturen met uitschakeling van den detailhandel. Zulks geschiedde on langs bij het beschikbaar stellen van kaas. Aangezien de distributie vanwege de gemeentebesturen evenmin kan geschie den met vermijding van kosten, dringt het hoofdbestuur er op aan, dat worde beslo ten dat als regel de distributie van de hierbedoelde artikelen waaronder ook de zoogenaamde volksmargarine zal geschieden door tusschenkomst van den detailhandel en tegen vergoeding van een matig, doch voldoende kostenpercentage. Uit een der jongste publicaties van het oeconomisch instituut voor den midden stand is duidelijk gebleken, dat inzonder heid de levensmiddelenhandel gebukt gaat onder zware lasten, gepaard aan sterk verminderde bruto winst, zoodat er alle aanleiding is om langs 'dezen weg ook de kleine middenstand eenigermate tege moet te komen; vooral op het platteland is dit zeer urgent. Waar onderhandelingen tusschen ge meentebesturen en de plaatselijke mid denstandsorganisaties over het inschake len van den détailhandel dikwijls afslui ten op den onwil van de plaatselijke over heid, zou het hoofdbestuur het van groot Ingezonden Mededeeling. Iedere rooker hóógst content. Vóór alles kwaliteit. Hoofdkantoor Zeist. belang achten, indien de betrokken minis ter zou kunnen besluiten om te dezer zake een circulaire tot de gemeentebesturen te richten. Koningin en Prinses In Zwitserland. Men seint uit Unterwasser, d.d. 4 Mrt: In verband met het heden alhier heer- schende slechte weer er woedde een vrij krachtige sneeuwstorm zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met haar gevolg beden in het hotel ge bleven, aangezien er geen gelegenheid tot wandelen of sportbeoefening bestond. De Eerste Kamer. In de gisterenmiddag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden der Eerste Kamer is in de vacature, ontstaan door het be danken van dhr J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, tot lid van de Eerste Ka mer benoemd verklaard de heer G. Kolff te Geldermalsen. De directie van den landbouw. Aan de directie van den landbouw te 's-Gravenhage zal een afdeeling voor eco nomische voorlichting worden toegevoegd, waarvan als hoofd zal optreden Ir Const. Stevens, rijkslandbouwcónsulent voor Zee land, gedetacheerd te 's-Gravenhage. Dó benoeming kan binnen eenige dagen wor den tegemoet gezien. Hierdoor zal de heer Stevens, die toch reeds gedurende eenige jaren geheel door werkzaamheden voor den crisisdienst in beslag werd genomen, voor goed Zeeland verlaten en zich blijvend in Den Haag vestigen. De overeenkomst met België. De correspondent te Brussel van de N. R. Crt. meldt In verband met de in Den Haag ge parafeerde oeconomische overeenkomst tusschen Nederland en België, heeft het Belgische departement van buitenlandsehe zaken Maandagavond 'de volgende nota verstrekt. De in Den Haag geparafeerde overeen komst bestaat uit drie deelen. Het eerste betreft den ruilhandel in landbouwproducten. In het algemeen be houdt Nederland het regime, dat vastge legd was in het op 1 Februari 1935 ver vallen accoord. Dit is o.m. het geval met den invoer van lofbouwproducten. Wat België betreft, afgezien van het vroegere regime, 'dat (behouden 'blijft, krijgt het zekere nieuwe voordeelen. Zoo is o.m. een bevredigend contingent voor Brusselsch witlof tegen een lagere invoerhelasting toegestaan. Wat de industrieele contingenten be treft, alles bij elkaar 'behoudt België wat het reeds het vorige jaar had. Voor zekere producten is de Belgische invoer gestabi liseerd op de cijfers van 1934. Voor andere producten is men daar eenigszins van af geweken. Het steenkolencontingent, aan Neder land toegestaan, is 'lager dan het vorig jaar. De invoer van cdkes blijft dezelfde als in 1934. Geref. Ver. voor Drankbestrijding. De Zeeuwsche Bond van Afdeelingen der Geref. Ver. voor Drankbestrijding ver gaderde Zaterdag j.l. te Goes in de Con sistoriekamer der Geref. Kerk. De voor zitter, de heer Feij van Middelburg, sprak een openingswoord. Zoo ons werk uit menschen is, aldus spr., het zal verbroken worden, maar zoo ons werk uit God is, zoo zal ons werk zegen afwerpen. De secretaris, 'de heer M. Ringelberg van Zierikzee, las daarna zijn jaarverslag. Het gewaagde van den moeilijken strijd, van tegenstand, onder ons 'Geref. volk, maar ook van de medewerking in ver schillende kringen. Het bleek o.a. dat door de afdeeling Zierikzee de plaatDrank en Zending, was opgehangen op een Zen- dinigsavond der Ghr. 'Geref. Kerk te Zie rikzee. Deze plaat werd door de Zendings commissie vernietigd en op dien avond werd alcoholica verkocht. De penningm, kwam daarna met zijn jaarverslag, waaruit bleek, dat de inkom sten waren f 180.83, uitgaven f 179.50, batig sai'do f 1.33. Naar de algemeene vergadering te Rot terdam werd Da Vreugdenhil van Melis- Binnenland. Dó nieuwe Minister van Waterstaat. Dó middenstand en de voedseldistributie aan werkloozen. De handelsovereenkomst met België. Buitenland. D'e opstand in Griekenland. Dó kerkstrijd in Duitschland. kerke afgevaardigd (M. Ringelberg secun dus). De aftredende bestuursleden werden herkozen. Het bestuur bestaat nu uit de heeren G. M. Feij, voorzitter; M. Ringel berg, secretaris; P. Loof, penningmeester; H. G. van Donk, algem. adj. en J. de Pooter, idem. Bij' de rondvraag kwam weer aan de orde, het punt verspreide leden. Getracht zal worden deze in de afdeelingen onder te brengen. Ook werd 'besproken het plaatsen van borden op de stations, wat werd aange nomen. Dhr «Schuitmaker sprak daarna een op wekkend slotwoord„Ongelooflijk!" Spr. bepaalde de vergadering bij ongelooflijke getallen en ongelooflijke gevallen. 03 matig bezochte vergadering werd door dhr van 'Donk met dankzegging go-" sloten. De najaarsvergadering zal op 28 Sept te Vlissingen worden gehouden. Marinus Flips e. De beken de Fransche violiste Colette Frantz beeft Marinus Flipse, afkomstig uit W i s s e n- kerke, uitgenoodigd voor een kunstreis door Italië. Concerten zijn reeds vastgesteld te Tu rijn, Pisa, Naels, Rome en Milaan. Middelburg. In de onder voorzitterschap van Mevrouw Troll gehouden jaarver gadering van de Vereeniging tot beharti ging van belangen der slechthoorenden, heeft mevrouw U n g e r als waarnemend secretaresse en als penningmeesteresse jaarverslag uitgebracht. Daaraan ontleenen wij, dat het over lijden van mejuffrouw Proos, wier gemis door allen nog steeds diep gevoeld wordt, een schaduw wierp op het afgeloopen jaar, dat overigens een goed jaar mocht hee- ten. Enkele leden hebben bedankt, maar daarvoor traden weer nieuwe leden toe. Mejuffrouw N. Bosschaart behaalde niet alleen te Middelburg, maar later ook voor het geheele land den eersten prijs in den lipleeswedstrijd. Verder wordt her innerd aan verschillende lezingen enz. Het financiëel verslag gaf een batig sal do aan. Gehouden zijn 6 bijeenkomsten, terwijl subsidie is verstrekt voor liplees- cursussen, en voor aankoop van gehoor- instrumenten, voor de Vereeniging Steun aan het Doove Kind enz. De vergadering herkoos tot bestuurslid de heer Neugebauer en koos als zoo ianig mejuffrouw Bok, die secretaresse wordt en den heer Hollebrandse. De voorzitster deeide een en ander mede over een in samenwerking met. de afdee ling Vlissingen te houden propagandadag, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der beide afdeelingen, waarbij o.a. ver toond zal worden de nieuwe film over het onderwijs aan slechthoorende kinderen. Na afloop van de jaarvergadering hield de heer A. Tollenaar uit Krabbendijke een zeer onderhoudende lezing met licht beelden. Maandagavond vergaderde de Land- bouwvereeniging afdeeling der Z.L.M. De vice-voorzitter, de heer Lorier, deelde mede dat de commissie, die in de vorige ver gadering was benoemd om rapport uit te brengen inzake scheuren van grasland, dit rapport heeft opgemaakt en verzon den. Wederom kwam de kwestie van het al of niet voort doen bestaan van het musschengilde ter sprake. Over deze kwestie hadden in de vorige vergadering de stemmen gestaakt. Het bestuur bleef er bij, dat het musschengilde zal moe ten behouden blijven. Een der aanwezigen stelde ook nu voor het op te heffen en de secretaris wilde het enkele jaren bui ten werking stellen. Over het voorstel van het bestuur staakten ook nu de stemmen, het zal nu weer in een volgende vergade ring aan de orde komen, Inzake de veekeuring, die verleden jaar een succes was, kon worden medegedeeld, dat verzocht is ze ditmaal in de tweede helft van Mei te houden. Daarna hield de heer B. Meijers, amb tenaar van "net Boekhoudbureau der Z.L.M. evenals hij elders reeds, deed een inleiding over het bureau, de noodzakelijk heid van boekhouden uit bedrijfs-econo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1