Rechtszaken Land- en Tuinbouw m. Voor 't Kerstfeest werd aan 27 gezin nen kleeding en linnengoed uitgedeeld, aan 8 gezinnon levensmiddelen en aan 12 gezinnen versnaperingen. Van de Ned. Naaivereen. werd 40 stuks goed ontvan gen, terwijl van vrienden f 68 ontvangen werd waarvoor nog 60 stuks kleeren werd gekocht. De firma's Hollestelle en Hollander vulden door hun giften aan goederen het ontbrekende nog aan. De kas der vereeniging heeft dringend versterking noodig; men kwam dit jaar tekort. Allereerst zal men nu trachten meer contribuanten te krijgen. Verder zal men aandringen op grootere geldelijke bijdragen van hen, die voor zichzelf of de hunnen hulp kregen. Gelukkig zijn de subsidies niet verminderd. Volgens de T.B.G.-huisbezoekster was 't aantal voor huisbezoek ingeschreven gezinnen op 1 Jan. 1934 113 met 150 patiënten. Afgeschreven werden in den loop van het jaar in totaal 19 gezinnen en 32 pa tiënten, en nieuw ingeschreven 8 gezin nen met 16 patiënten, zoodat op 1 Jan. '35 nog ingeschreven waren 102 gezinnen met 134 patiënten. Voor het werk in die gezinnen werden 2067 bezoeken gebracht. Naar „Zonneveld" gingen 3 kinderen; één wordt er nog verpleegd. Aan 15 pa tiënten werd voor langer of korter tijd melk verstrekt. Twee woningverbeterin gen kwamen tot stand, terwijl 4 gezinnen een bijdrage in de huur ontvangen. 0.- en W.-Souburg. De Meisjesvereeni- ging op Geref. Grondslag „Maranatha" vierde Vrijdagavond haar eerste lustrum. De secretaresse, mej. J. de Smit, bracht een algemeen verslag uit, waaruit bleek, dat de vereen. 24 leden telt. De bibliotheek bestaat uit 52 nummers, waaronder 31 studieboeken. De ontvangsten waren f 150,75, de uit gaven f114, het batig slot f36.75. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk, de Jeugdcentrale en door den Kring Wal cheren van M. V. op G.G. werden felici taties uitgesproken. Door een zestal meisjes werd een im provisatiewedstrijd gehouden, waaraan twee prijzen verbanden waren. Op voorbeeldige wijze werden enkele tableaux uitgevoerd. Verder werd de ge zelligheid der vergadering zeer verhoogd door zang, voordrachten en een samen spraak. Ds G. B. Bavinck sprak een slotwoord. De zaal van Rehoboth was geheel ge vuld met belangstellenden. Zcutelande. Vrijdagavond vierde de Christ. J. V. „Timotheus" haar eerste lustrum iji de school. Nadat de vergade ring door den eere-voorzitter Ds Oosthoek was geopend, hield de voorzitter, dhr G. Janse een Bijbel-inleiding. Uit het verslag van den secretaris, dhr W. Verhage bleek o.a., dat de vereeniging 13 leden telt. De penningmeester, dhr P. Riemens, meldde 'n batig slot van f 24,69. Felicitaties werden uitgebracht door de meisjes vereeniging, welke de jubileerende vereeniging een inktstel aanbood; den Kerkeraad der Herv. Kerk en verschillen de andere vereenigingen. De avond werd verder aangenaam door gebracht, afgewisseld door samenspraken, voordrachten en zang. Gapinge. Vrijdagavond hield de af dee ling van den Bijz. Vrijw. Landstorm, on der voorzitterschap van burgemeester Louwerse, haar jaarlijksche bijeenkomst. Door dhr Laernoes werd een opwekkende rede gehouden. Vervolgens werd 't woord gevoerd door den Commandant van het Verband Zeeland van den B. V. L., Over ste Bierman uit Middelburg, welke de be haalde brevetten uitreikte aan: Koningschutter J. J. Franse met 198 p.; scherpschutters: M. Goedbloed 189 p., J. van Keulen 183 p., P. Dekker 189 p., J. Looise 186 p., A. van Tatenhove 184 p., G. Langebeeke 184 p., J. Huijbregtse 191 p., G. de Nood 193 p., H. Paauwe 186 p., P. Versluijs 181 p., M. Arendse 194 p., J. Volmer 189 p., B. v. d. Broeke 184 p., W. Goedbloed 184 p. en J. Aarnoutse 186 punten. Voorts werd de wenschelijkheid van het hebben van een vaandel in den breede be sproken en werd besloten te trachten tot aanschaffing over te gaan. Door het be danken van den instructeur Franse, we gens vertrek naar de af deeling Vrouwe polder, werd door den commandant als zoodanig benoemd M. Goedbloed. De com mandant sprak een woord van dank tot den aftredenden instructeur voor den op bouw der afdeeling. Aagtekerke. Vrijdagavond werd alhier in de Diaconieschool een familieavond ge houden, uitgaande varuie vier Christelijke jeugdclubs. Het geheel stond onder leiding van Ds Panhuise, die het openingswoord sprak, waarin hij er op wees, dat 't thans de eerste maal was dat een dergelijke avond werd gehouden. Aangezien er drie clubs pas zijn opgericht, heeft men dit maar geen jaarfeest, doch een familie avond genoemd. Hierna werd overgegaan tot het afwer ken van het programma, dat een 10-tal nummers bevatte en door allen die er aan mee werkten keurig werd uitgevoerd. Hoek. Door de commiezen werden vo rige week alhier verschillende huiszoe kingen verricht. Bij verschillende perso nen werden belangrijke hoeveelheden frauduleus ingevoerd sigarettenpapier en suiker ontdekt, waarop inbeslagname en proces-verbaal volgde. Zaamslag. Onder groote belangstelling van de zijde der ouders en andere belang stellenden hielden de Knapen- en Meisjes- verg. op Geref. grondslag hun jaarverga dering. De leiding berustte bij dhr A. Dees-Scheele, voorzitter der oudercommis sie. Dhr J. Hamelink Gz. deed verslag van de Ou vereeniging en Knapen verg. Mej. Overbeeke-Janaen deed dit van de Meisjesverg. Een tweetal inleidingen werden gehou den, terwijl verder een vijftal voordrach ten werden voorgelezen, een paar tableaux werden vertoond en een pantomine werd uitgevoerd. Tot bestuurslid der Oudervereen. werd gekozen Ds Kok. Deze vergadering duurde zes uur, PROVINCIALE BIBLIOTHEEK VAN ZEELAND. In 'het laatst van 1910 kreeg de Pro vinciale Bibliotheek een kostbare aan winst de collectie Henri Tak. De kunst der illustratie, inzonderheid de Fransche, 'had dezen bibliop'hiel altijd aangetrokken, en zoo bezit nu de bibliotheek naast haar eerbiedwaardige verzameling van geleer de bibliotheekwerken, welke men in een provinciale instelling niet zou verwach ten, uit de 17e en 18e eeuw, ook een rijke geheel moderne collectie, een betreffende prentkunst, voornamelijk Fransche uit het laatste kwart der 19e eeuw. De eerste Fransche teekenaars Forain, Guillaume, Steinlen, Wilette, enz. zijn vertegenwoor digd. En tevens een belangwekkende ver zameling reclame-platen, waaronder vele van de meesters op dat gebied: Chéret, Toulouse Lautrec, Mucha, enz. Doch ook voorbeelden van illustratiekunst van oude ren, en van andere volken, om slechts het kostbare Breviarium Grimani te noemen. Ook zijn verzameling oudere kinderwerk jes heeft haar waarde door de weinig voorkomende gelegenheid ze machtig te worden en de enkele zeldzame exempla ren. Als rechtgeaard bibliophiel zag hij tevens gaarne een mooi boek in een mooi hulsel; de deftige banden der 18e eeuw, vooral Fransche, waardeerde hij; bij voor keur liet hij dn Parijs inbinden. Afzonderlijke vermelding verdient zeer stellig de schenking van de heeren Lou werse, die voor de complete werken van wijlen hun vader, den bekenden in Sou burg geboren kinderschrijver, een plaats in de bibliotheek vroegen. De bibliotheek van wijlen den biblio thecaris Willem Otto Swaving, die van wijlen den heer J. H. Blum, die geduren de enkele jaren voorzitter van de Com missie van Toezicht op de bibliotheek was, en een 'groot deel van de boekenverzame ling van wijlen mej. v. d. Arend, hebben aan de bibliotheek vele werken toege voegd, waarvan het aankoopen niet moge^ lijk was, maar welker bezit van groote waarde is. De kinderen van wijlen den heer N. Verhulst te Middelburg verzoch ten een plaats voor de belangrijke biblio theek van hun vader. Toen de muziek bibliotheek van wijlen den beer A. W. Berdenis van Berlekom in de bibliotheek kwam, 'bood iemand, die onbekend wensöhte te blijven, een compleet exem plaar van het tijdschrift „'Die Musik" aan. De collectie muziek werd aanmerkelijk uitgebreid door 'de verzameling composi ties van wijlen den heer Jan Morks, den Middelburgschen musicus, welke zijn vrouw aan de bibliotheek schonk. Maar door deze opsomming zijn we ons historisch relaas wel wat vooruit geloo- pen. De bibliotheek breidde zich spoedig zooveel uit, dat de beschikbare ruimte in het huis „Zieri'kzee" langzamerhand ge heel gevuld werd. Wanneer de eerste custos overleden is, wordt in zijn plaats benoemd de eerste klerk der griffie J. B. Walthoeber. Als deze 'door bevordering dat werk niet meer doen kan, blijft hij toch zijn vrijen tijd aan de bibliotheek geven Hij krijgt vrij woning en daardoor is aan de behoefte van een voor de bewa king der boeken enz. verantwoordelijk persoon naar het oordeel der commissie naar behooren voorzien. Bij zijn instruc tie wordt in 1874 hem ook opgedragen het schoonhouden der lokalen, die nu ge heel gescheiden worden van die, waarin het archief geborgen is. De uitbreiding van den voorraad eischte steeds meer ruimte en toen op 1 Juli 1876 een nieuwe catalogus verscheen, van 535 pagina's druk, was een geheele vernum mering van de boekerij noodig geworden. Walthoeber heeft dat geheele werk vol bracht in de eerste helft van 1877. In Juni 1878 is 'hij gestorven; het verslag over dat jaar roemt zijn ijver en toewijding en ver meldt met lof, wat hij' voor de bibliotheek gedaan heeft. Men krijgt den indruk, dat van Visvliet zich langzamerhand wat te ruggetrokken heeft, om zich weer uitslui tend aan zijn archief te wijden en hij kan dat doen, omdat het beheer van de biblio theek bij Walthoeber in 'goede handen was. Het jaar 1878 bracht groote verande ringen. Mr van der 'Swalme was in 1870 reeds in de commissie vervangen door den heer J. P. I. Buteux. De volgende griffier van de Staten Mr A. R. Arntze- nius was van 1876 tot 1878 secretaris van de commissie, daarna trad Mr Eduard Fokker als zoodanig op; sindsdien zijn de griffiers van de Staten lid van de Com missie geweest. We doen aan de verdiens ten van geen van hen te kort, als we hier in herinnering brengen dhr Mr Willem Polman Kruseman. In hetzelfde jaar, 1878, stierf ook {Mr G. A. Fokker, van het begin af voorzitter van de commissie en eigenlijk veel meer dan dat, want zijn be langstelling en ijver voor dit werk spoor den ook zijn medewerkers aan om te doen wat zij konden. Als voorzitter van de commissie trad nu Buteux op. Op 8 Aug. van datzelfde jaar werd de eerste biblio thecaris door Gedeputeerde Staten be noemd t.w. de adjunct-archivaris Jacobus Broekema. Tegelijk met een nieuwe in structie voor den nieuwen functionaris werd in September een nieuw reglement op het gebruik van de bibliotheek vast gesteld. De eenige belangrijke verande ring daarin betreft den tijd, waarop ze voor het publiek is opengesteld. In het vervolg is dat nu des middags van eiken werkdag van 2 tot 5 uur. Het provinciaal verslag bevat sindsdien niet meer een ver slag van de commissie voor de Provin ciale Bibliotheek, maar in de bijlage vindt men het verslag, dat door den bibliothe caris aan de commissie is uitgebracht. Het duurt niet lang, of de bibliotheca ris gaat klagen over gebrek aan ruimte. Wel wordt de lijst dier klachten even on derbroken door de mededeeling, dat er door veranderinge in de bezette lokalitei ten zooveel ruimte beschikbaar gekomen ds, dat men voor de eerste jaren genoeg heeft, maar dat is dan ook werkelijk maar voor eenige jaren. In het begin der negen tiger jaren hooren we dezelfde klacht. In zijn verslag van 1893 wijst de bibliothe caris er op, dat de lokalen lang niet meer voldoende zijn en tot berging van het boe kenbezit en tot het verstrekken van de ge legenheid om dat te gebruiken, naar een ander ruimer gebouw zal moeten word'en omgekeken. Hij heeft daarop niet lang moeten wachten. In de zomerzitting van de Staten van 1898 wordt een voorstel aangenomen om bet pand in de Lange Delft H 12 in eigendom bij de Gerefor meerde Gemegnte aan te koopen, en voor de Provinciale Bibliotheek in te richten. Dit huis werd op deze wijze voor Mid delburg ongeschonden bewaard. Om zijn gevel en zijn inrichting is het van groote waarde. Eerst stonden er twee huizen, die „de Zevenster" en „de Dol- phyn" heetten. Nadat deze afgebroken waren, bouwde Pieter van den Brande er een nieuw huis, dat „de Dolphyn" ge noemd werd en eerst door zijn zoon Mr Johan Pieter van den BraDde, die van 1734 tot 1792 leefde, in orde gemaakt is. Omstreeks het midden der 19de eeuw was het eigendom van Jhr. Willem Ver- sluys, die het vermaakte aan de Gerefor meerde Gemeente. Deze kon er kerk in houden, doordat men de vertrekken aan den tuin door het wegbreken van de mu ren en beschotten aaneentrok en er een stuk aanbouwde, dat voorzien van een koepelvormig dag van gegalvaniseerd ijzer veel hooger opgetrokken was. Zoo had men een bijna vierkante ruimte ge kregen met ongeveer 800 zitplaatsen. De rest van het gebouw werd verhuurd aan Mevrouw douairière Versluys, doch na haar dood besloot het kerkbestuur het te verkoopen, en werd het huis, dat nog korten tijd bewoond was door den heer J. H. C. Heyse, eigendom der provincie. Het kerkgebouw werd afgebroken en het buis zooveel mogelijk in zijn ouden toe stand hersteld. Op de terreinen achter „de Dolphyn" werd een nieuwe kerk ge bouwd. Nadat de noodige verbouwing uitge voerd was, heeft de bibliothecaris met be hulp van den sinds 1 Mei 1899 als con- cierge-bediende aangestelden Passenier, de boeken overgebracht, geplaatst en van nummers voorzien, zoodat op 1 Juli 1899 de bibliotheek in haar nieuwe gebouw opengesteld werd. Deze verandering was niet alleen van beteekenis voor den bibliothecaris, die nu over voldoende ruimte beschikte, maar hielp ook het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen uit zijn moeilijkheden. De bibliotheek van het Genootschap, uit geschenken be gonnen, bad zich zeer uitgebreid door de boekwerken, welke in het ruilverkeer met andere genootschappen ontvangen wer den, maar vooral ook door de groote ver zameling periodieken. De collectie werd op den duur zoo groot, dat er geen ruimte voor was om ze in het gebouw van het Genootschap behoorlijk onder te brengen. Nu de Provinciale Bibliotheek over zooveel ruimte beschikte, was de weg voor het bestuur van het Genootschap gewezen. Het besloot dan ook de biblio theek aan de Provincie in bruikleen af te staan; aanvankelijk, bij besluit van 5 October 1898, waren daarvan uitgezon derd de boeken, welke voor de conserva toren onmisbaar zijn en vooral nog alle werken, die op Zeeland betrekking heb ben. Deze laatste zijn echter reeds bij be sluit van 4 October 1899 naar de Provin ciale Bibliotheek verhuisd. Alles, wat sindsdien bij het Genootschap inkomt, wordt in de bibliotheek ondergebracht en in den catalogus van die inrichting opge nomen. Eerst in 1904 besloot het bestuur van het Genootschap zijn handschriften in bruikleen af te staan. Zcodra Broekema de handen wat vrij kreeg, volgde hij' zijn belangstelling voor de pamfletten. Hij wist een verzameling bijeen te brengen „zooals er maar wei nige in ons land te vinden zijn". En reeds in 1892 liet hij een catalogus verschijnen van pamfletten 15681795. Met vreugde vermeldt bij in zijn jaarverslag, dat het hem gelukt is een kostbaar boek aan te schaffen en hierbij heeft hij voornamelijk het oog op werken, die tot Zeeland in eenigerlei betrekking staan. Zoo vertelt hij in 1905 opgetogen, dat het hem gelukt is voor de bibliotheek te verkrijgen „een bijbel gedrukt in 1537, in het midden der 16e eeuw in gebruik geweest bij den dienst in de kerk van het Kartuizer klooster Sion bij Noordgouwe op het eiland Schouwen. Achter in dezen bijbel bevindt zich een handschrift uit het mid den der 16e eeuw van 6 bladzijden folio." Broekema heeft zich stellig beijverd om te verkrijgen, wat hij meende, dat er zijn moest, maar zijn grootste verdienste is, dat hij het aanwezige door een systema- tischen catalogus, voorzien van een uitge braden alphabetischen klapper, nader tot de gebruikers gebracht heeft. Als een mo nument van zijn werkkracht en nauwge zetheid staat de catalogus in 5 deelen, met het drukken waarvan hij reeds in 1903 begonnen was. Door allerlei tegen- Blagverscheen het eerste dec' in 1907, ter wijl het voorbericht vr.n het vijfde deel gedateerd is 0 November 1910, CADEAUSTELSEL IN EEN NIEUWEN VORM. Of: van den regen In den drop. „De Haagsche Post" wijdt in de ru briek „Hier in Holland" o.a. een beschou wing aan de onlangs aangenomen wet te gen het cadeaustolsel en maakt daarbij melding van een merkwaardige leemte. „Men herinnert zich, dat de wet aan fabrikanten en winkeliers verbood, den rookers cadeaux te geven. De wetgever heeft echter een kleinigheid over het hoofd gezien, n.l. dat de fabrikanten het recht behielden, den winkeliers geschenken aan te bieden. En wat ziet men nu? Het kwaad dat de wetgever hoopte te keeren, tiert in gewijzigden vorm welig voort. Thans po gen de fabrikanten elkaar te overtreffen in het overladen van de winkeliers met geschenken. Overhemden, dassen, zakdoe ken, koppen en schotels, tafellakens, tafel zilver, en al wat de huishouding kan sie ren, wordt den middenstanders als een lokaas voorgehouden. Evenals vroeger, valt dit verschijnsel weer speciaal in de cigaretten-industrie te constateeren. Het cadeau verbod beoogde tweeërlei: le. den rooker waar voor zijn geld te garandee ren; 2e. de concurrentie tusschen de fa brikanten te beperken tot cigaretten. Wel nu, ten eerste krijgen de rookers ook thans weer niet de volle waarde voor hun geld; het eenige verschil met vroeger is, dat zij nu de geschenken voor de winkeliers beta len in plaats van die voor henzelf! Ten tweede is het lieve leven van de cadeau- concurrentie tusschen de fabrikanten al weer in vollen gang. Maar de toestand is nu misschien nog ernstiger dan vóór de wet werd ingevoerd, want nu koopt de winkelier, zooals vroeger de rooker, de cigaretten om de cadeaux, waardoor hij wordt verleid groo- ter voorraden in te slaan dan hij wellicht vooreerst kan afzetten, hetgeen, gezien de financieele positie van de meeste winke liers, niet geheel onbedenkelijk is. Een der firma's geeft bij iedere 500 cigaretten van cent (waarvoor zij' netto f 1 ontvangt, doordat er f I.87V2 belasting op komt) een das cadeau, en bij elke 500 sigaretten van 1 cent (netto-opbrengst plm. f 1.40) een Wellner zilveren tafellepel of vork (winkelwaarde f 1.501). En 't eene kwaad brengt het andere mee: bestonden vroe ger de toegiften veelal uit prullaria, te genwoordig zijn het nuttige en soms kost bare gebruiksvoorwerpen, die de winke liers anders bij hun collega's moesten koopen". Rechtbank te Middelburg. Diefstal uit een nalaten schap. J. J. v. H., 36 jaar, landbou wer te Biervliet, in voorarrest, staat te recht als verdacht in het jaar 1931 te Biervliet een tweetal effecten (2 obligaties van f 500 a 4V2 pet. van de gemeente Hoofdplaat) te hebben ontvreemd ten na deel van een zekere D'esein. Na een voorafgaand uitgebreid getui genverhoor, waaruit bleek, dat verdachte de obligaties uit een nalatenschap bad ontvreemd, en van die ontvreemding eerst bleek toen de coupons ter verzilvering werden aangeboden, wordt verdachte door den President ondervraagd, die toegeeft aanvankelijk de politie te hebben voorge logen doch later de feiten betreffende het bezit der stukken heeft bekend, welke be kentenis hij heeft afgelegd vóór dat de politie de waardepapieren bij een huiszoe king bij hem had gevonden. De President spreekt een woord van waardeering over de wijze waarop de op perwachtmeester Wijlhuizen te IJzendij- ke het moeilijk onderzoek heeft gedaan. Eiseh: 1 jaar gev. straf. Mr Kuipers zegt, dat bet van verdachte buitengewoon dom is geweest aanvanke lijk te zeggen, dat hij de stukken niet on der zich had. Pleiter acht de diefstal niet bewezen. De bewuste stukken zijn terecht die de vrouw onder dwang aan het dag licht heeft gebracht. Pleiter verzoekt de Rechtbank verdachte, die reeds vier mnd. in voorarrest zit, in vrijheid te stellen. De Rechtbank heeft dit verzoek afgewezen. Een gelijke zaak werd behandeld tegen J. F. D., arbeider te IJzendijke, die wordt verdacht twee pandbrieven van de Insu laire Hypotheekbank a f 500, rentende 5 pet te hebben ontvreemd althans die effec ten welke van misdrijf afkomstig waren, als geschenk aangenomen of uit winstbe jag bewaard of verborgen. Ook deze verdachte zegt, dat het waar is dat hij bij den Inspecteur der Belas tingen gelogen heeft door te zeggen, dat hij geen effecten had, hetgeen hij tegen over den Rechtercommissaris heeft volge houden. Voorts zegt verdachte, dat, als hij niet gevangen genomen was geworden, hij nooit zou hebben bekend. Eerst toen hij gearresteerd werd, heeft hij bekend in het bezit der effecten te zijn, doch hij ontkent evenals den vorigen verdachte, de stukken te hebben gestolen. De Officier van Justitie eischt tegen verdachte eveneens een jaar gev. straf. De verdediger van verdachte zegt kort te kunnen zijn in zijn pleidooi, orndat deze zaak voor verdachte sterk staat. Het be wijs, dat verdachte de effecten op een on eerlijke manier heeft verkregen is volgens pleiter niet geleverd. Hij vraagt zijn in vrijheidstelling, Ook dit wordt door de Rechtbank geweigerd. Uitspraak in alle zalen 15 Maart a.s. Groene Week" te Berll|n. êrie -'pielen tegen hel gevaar van eenden eieren. oder dozen naam verstaat men in -juitschland een groote landbouwtentoon stelling die ongeveer een week duurt en jaarlijks in Januari in Berlijn gehouden wordt. Vanuit geheel Duitschland komen de belangstellende landbouwers naar de wereldstad en staat Berlijn in het teekon van den landbouw. De hoeren krijgen op deze tentoonstelling voor het begin van het seizoen gelegenheid de nieuwste vin dingen op het gebied van werktuigen enz. te bestudeeren en hun bestellingon te doen. Dit jaar werden er veel zaken ge daan omdat er al jaren lang onder in vloed van de crisis weinig gekocht is, er is dus een groote behoefte en dat uit zich nu de toestanden weer wat beter worden, direct in flinke aankoopen van allerlei benoodigdheden. Gelijktijdig met de groote landbouwtentoonstelling worden er dan op dit terrein andere tentoonstellingen ge organiseerd zooals van pluimvee, hou den, katten en vindt er een groot con cours hippique plaats dat ruiters en paardenliefhebbers trekt uit vele landen van Europa. Ook de stadsbevolking inte resseert zich wel voor allerlei zaken die hier tentoongesteld worden en zoo is het dus verklaarbaar dat de Groeue Week jaarlijks ongeveer 300.000 bezoekers telt. Het bezoek was in 1934 hooger dan in 1933 en in 1935 weer belangrijk hooger dan in 1934. De Groene Week was vroeger hoofdza kelijk bedoeld voor de boeren als een vak tentoonstelling, doch sedert de nieuwe re geering in 1933 kwam is zij sterk van type veranderd. Zij is meer geworden een demonstratie van het tegenwoordige re- geeringssysteem en op een groot aantal manieren wordt door allerlei materiaal in beeld en schrift den bezoeker duidelijk gemaakt hoe in den nieuwen staat de boer de basis is waarop de staat steunt en hoe een gezonde boerenstand noodig is voor een gezonde staat. Verder volgt uit de nieuwe richting dan, voor wat de voe ding van mensch en dier betreft, dat men zich onafhankelijk wil maken van het buitenland. Het spreekt van zelf, dat daardoor de tentoonstelling ook van veel grooter be lang voor den stedeling is geworden, want de stedeling kan alleen bestaan als het den boerenstand goed gaat. Interessant was echter ook het verband dat thans gelegd wordt tusschen den boschbouw en den landbouw. Een der za len was in een soort bosch herschapen. Dit bosch bestond uit talrijke vakken waarvan telkens een slecht vak naast een goed vak gedemonstreerd werd. Een groot aantal houtvesters legden hier aan het publiek uit van hoe groot belang het boschwezen voor den landbouw en den staat is en hoe goed onderhouden bos- schen een flinke bron van inkomsten voor den staat opleveren. Interessant was ook de afdeeling: voedsel-voorziening. Hier had men van verschillende takken van het landbouw- en levensmiddelenbedrijf aparte tentoon stellingen gemaakt. Zoo bestond de afdee ling melkvoorziening uit een hygiënische melkstal met 30 koeien in vol bedrijf. Men zag de melk allerlei bewerkingen on dergaan tot ze tenslotte aan den consu ment als goede consumptiemelk afgele verd wordt. Bij de opening van deze tentoonstelling waren verschillende Duitsche ministers benevens vertegenwoordigers van vele landen van Europa aanwezig. Over het algemeen was het karakter meer interna tionaal dan in vorige jaren. Dit blijkt uit't feit dat de belangstelling der autoriteiten in Duitschland zeer groot is voor het wereld-pluimvee-congres dat in 1936 in Berlijn gehouden zal worden. Dit zal een geweldige gebeurtenis worden, waarover ik hij gelegenheid meer vertellen zal. Voorloopig kunnen we noteeren dat het congres gehouden wordt in begin Augus tus 1936, dus tijdens de Olympische spe len, wat meteen het aantal bezoekers vergrooten zal. Over een dei punten van dit congres wil ik nog even wat vermel den, omdat dat vooral voor onze eenden houders van veel belang is. Onder de een den komt een ziekte en besmetting voor, veroorzaakt door z.g. paratyphus-bacil- len, die voor den mensch zeer gevaarlijk kunnen zijn. Net als eieren van pullorum- kippen besmet kunnen zijn met pullo- rumbacillen (die voor den mensch niet gevaarlijk zijn) zoo kunnen eieren van paratyphus-eenden besmet zijn met para- typhus-bacillen, die voor den mensch zeer gevaarlijk kunnen zijn. Het gevolg is dat door het eten van eendeneieren in ver schillende landen ziekte- en sterfgevallen bij de menschen voorgekomen zijn en dat men er nu aan denkt den invoer van een deneieren alleen toe te laten van bedrij ven die door een dierenarts op paraty- phus onderzocht zijn. Dat zal een enorme terugslag geven op den handel in eenden eieren. Welnu, dit punt staat op de agenda van het congres in Berlijn en om de zaken goed voor te bereiden zal er Teeds in Mei a.s. een belangrijke bespre- ng te Berlijn plaats vinden tusschen -■skundigen, die wij uit verschillende landen te zamen zullen roepen. Dr B. J. C. TE HENNEPE. \adruk verboden.) Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abooné's worden gezonden aan /Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6