Dobbelmann lekltcr.» man! EERSTE BLAD MAANDAG 4 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 130 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Ëmergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisslngen 10.20, Losse nummers 5 cent. Advertontiën 80 cent per regel. Ingezonden mededcelingen 00 cent per regel. Kleine Advertontiën Dinsdag» en Vrijdag» f0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Landbouwsteun en Middenstand. In verband met de aanstaande behan deling der begrooting 1935 van het Land bouwcrisisfonds heeft het hoofdbestuur van den Kon. Nederl. Middenstands bond de aandacht van de Tweede Kamer gevestigd op de nadeelige gevolgen, welke de vigeerende landbouw-crisismaatrege- len hebben op tal van bedrijfsgroepen, welke agrarische producten verwerken en (of) verhandelen. „Wanneer men, aldus bedoeld adres, in aanmerking neemt, dat aan het gevolgde systeem kunstmatige prijsverhooging der agrarische producten inhaerent is, welke uiteraard bij dalende koopkracht der be volking tot gestadige omzetvermindering in den détailhandel moet leiden, dan is het verklaarbaar, dat in middenstands- kringen een toenemende ontstemming over de landbouwcrisispolitiek te oonsta- teeren valt. De achteruitgang in den le vensmiddelenhandel is blijkens een recent onderzoek van het Economisch Instituut voor den Middenstand, ingesteld in op dracht der regeering, ontstellend. Bij vrij wel constant blijvende lasten, dreigt voor duizenden middenstanders verarming en ondergang. De zwaar getroffen middenstand ten plattelande moet daarbij met leede oogen aanzien, dat het vigeerende stelsel van landbouwsteun den handel en de uit oefening van nevenbedrijven op coöpera tieven grondslag op onredelijke wijze in de hand werkt." Het Hoofdbestuur zou onder de gege ven omstandigheden willen aanbevelen, dat de Tweeede Kamer de regeering uit- noiodigde om tot instelling van een staats commissie over te gaan, welke even tueel bekleed met het enquête-recht opdracht bekome om op korten termijn voorstellen tot ingrijpende herziening van de landbouwcrisismaatregelen uit te werken. Wijl ontkennen niet, dat een andere, meer practische en eenvoudiger regeling van den landbouwsteun mogelijk is. En het is ook zeer goed mogelijk, dat aan de thans geldende regelingen voor een deel van den middenstand zekere be zwaren kleven. Maar toch betwijfelen we, of het wel juist is, dat, zooals het adres zegt, in middenstandskringen een toenemende ontstemming over de landbouwcrisispo litiek te constateeren valt. Als vaststaand kan toch worden aange nomen dat de middenstand in niet ge ringe mate profiteert van de landbouw crisismaatregelen. De middenstand ten plattelande onder vindt uit den aard der zaak ook de ge volgen van de crisis. Het wegvallen van den landbouwsteun zou echter de totale ondergang van den middenstand op het platteland tengevol ge hebben. Eenig blijk van waardeering voor de getroffen maatregelen zou in een adres van den Middenstandsbond dan ook niet misplaatst zijn. OPSTAND IN ATHENE. De leider is Generaal Piastiras. Vrijdagavond heeft een aantal officie ren, die aanhangers van Piastiras zijn, getracht een opstand in 'het arsenaal te verwekken. De poging werd edhter ver ijdeld, zoo werd officieel gemeld. In tegenstelling tot de geruststellende officieele mededeelingen, meldde de „Uni ted Press" evenwel uit Athene, dat de re volutionaire beweging steeds ernstiger vormen aannam. De muiterij op de oorlogsschepen 'had zich spoedig tot negen oorlogsschepen uit gebreid, welke in handen van de opstan delingen zijn gevallen. Door het ministerie van oorlog zijn on middellijk verschillende trouw gebleven bommeneskaders, alsmede de kustartille- rieregimenten van Athene en Saloniki ge mobiliseerd om de rebellen tot onderwer ping te brengen. De bommenwerpers en de kustartillerie hebben vier oorlogsschepen, die op de reede van Saloniki lagen en zich in (han den van de muiters bevonden onder hevig vuur genomen. De vijf andere oorlogs schepen, die zich eveneens in handen der oproerlingen bevonden, hebben de reede verlaten en zijn-in open zee ontkomen. Verkenningsvliegtuigen en oorlogssche pen zijn ter vervolging uitgezonden. Tot dusver weet men niet, in welke richting de oorlogsschepen zijn ontkomen, men vermoedt echter, 'dat ze koers heb ben gezet naar Bodh Kreta, omdat het meerendeel van de inwoners van Kreta tot de aanhangers van Venizelos behoort. Op Kreta is de activiteit dezer aanhan gers bijzonder sterk geweest. Om een vlucht van een nog grooter aan tal schepen, waarop de revolutionaire be weging zich zou uitbreiden te voorkomen, heeft men in de haven van Saloniki eenige handelsschepen laten zinken. De ingang van de haven is versperd. Men kan de juiste toedracht moeilijk te weten komen. Alle Grieksche telegrammen worden op het oogenblik aan strenge censuur onderworpen; de dagbladen der oppositie zijn niet verschenen. Dit is wel zeker, dat de opstand door aanhangers van Venizelos, Piastiras en Gikils, werd ontketend. De opstandelingen waren er in geslaagd zich van de vloot meester te maken. Te Athene stonden de kadetten der mili taire school en de nationale garde aan de zijde der rebellen; Vrijdagavond gelukte het hun na een verwoeden strijd het arse naal te bezetten. Daar de meeste marine-officieren afwe zig waren, 'konden de opstandelingen de vloot in hun macht krijgen en koers zet ten naar Saloniki of Kreta. De kustbatterijen kregen het bevel de schepen onder vuur te nemen, als de op standelingen zich niet zouden overgeven. Vliegtuigen uit Tatoi achtervolgen de vloot en bombardeeren de schepen, met het gevolg, dat de kruiser Aweroft aan zienlijke sdhade opliep. De opstandelingen seinden, dat zij zich tot het uiterste zouden blijven verzetten. De beschadigde kruiser is door een ander schip op sleeptouw genomen. In Athene hoorde men Vrijdag tot Iaat in den nacht geweer- en artillerievuur. De regeeringstroepen konden de voor naamste punten der stad bezetten. Er zijn drie dooden gevallen en tien man zijn gen wond. In de 'hoofdstad werd 'de staat van be leg afgekondigd, evenals in Macedonië en Thracië. Hier schijnt het echter rustig te zijn gebleven. De regeering heeft aange kondigd, dat zij de muiters met groote gestrengheid zal straffen. Leger en lucht macht zijn de regeerin'g trouw gebleven. Zaterdagochtend heroverden de regee ringstroepen het arsenaal van Salamis. Post- en telegraafkantoren worden be waakt. De premier, Tsaldaris, 'heeft een procla matie gericht tot het Grieksche volk. Daarin wordt o.a. gezegd De regeering heeft den opstand met haar gewapende maCht, die zich trouw en toegewijd in den strijd begaf, onderdrukt en is den toestand volkomen meester. Latere berichten spreken dit weer tegen. Uit Saloni'ki wordt gemeld, dat aanhan gers van Venizelos uit militaire kringen op een sein uit Athene hebben gewacht; de 'berichten hieven echter uit, daar de boodschappers gearresteerd werden. Venizelos, die 'zich te Kanea op Kreta ophoudt, heeft besloten zich bij de op standige beweging aan te sluiten, daar hij van meening is, 'dat de door de regeering te Athene afgekondigde staat van 'beleg in strijd met de grondwet is en het be staan van de republiek in gevaar brengt. De regeering-Tsaldaris is begonnen met de meest vooraanstaande oppositieleiders te arresteeren, onder wie de beide vroe gere minister-presidenten Papanastassioe en Cafantaris. De achtervolging van de naar Kreta stoomende rebellenschepen, waarbij zich vier U-booten hebben aangesloten, wordt voortgezet. De Grieksche luchtvloot zet de vluch tende rebellen achterna. Het door regeeringsvliegtuigen begonnen bombardement heeft reeds tengevolgë ge had, dat eenige schepen der muiters ern stig zijn beschadigd. Het schijnt wel vast te staan, dat de putsch in het buitenland op touw is ge zet en in hoofdzaak het werk is van gene raal Piastiras. In Saloni'ki was men door 'de afkondi ging van den staat van 'beleg volkomen verrast. Daar de telefonische verbinding met Athene was verbroken en men dus de reden niet te weten 'kon komen, liepen er al gauw de wildste geruchten. Eerst een communiqué der regeering bracht opheldering. De regeering schijnt reeds twee maan den in het 'bezit van inlichtingen te zijn geweest, dat een aantal officieren op non- actief, welke onder invloed van generaal Piastiras stonden, een omwenteling op touw wilden zetten. Tegelijk begon de Ve- nizelistische pers een felle campagne tegen de regeering. In tegenstelling met het officieele com muniqué, dat van het herstel der rust spreekt, heersc'ht in Athene een uiterst opgewonden stemming. Het autoverkeer is gestaakt, de schouwburgen zijn geslo ten, de arrestaties van afgevaardigden der Republikeinsohe Liga zijn voortgezet. De regeering heeft toegegeven, dat vijf oor logsschepen in 'handen van de opstande lingen zijn, doch thans blijkt, 'dat zich hierbij twee onderzeeërs 'hebben aange sloten. De muiters schijnen ruim van munitie voorzien te zijn, wat bleek uit het feit, dat er op de vervolgers in de Vliegtuigen een 100-tal granaten van luchtafweergeschut en scheepsartillerie zijn gelost. Aan de zijde der muiters is de 'kruiser „Averoff" opnieuw door twee bommen ge troffen. De torpedojager „Mi'ki" kreeg een voltreffer, waardoor zij' buiten gevecht is gesteld en de reis niet verder kan voort zetten. Alle kustbatterijen hebben last gekre gen, zoodra een van de muitende booten in zicht komt, ze onder vuur te nemen. Bij de botsingen in Athene zouden er 60 dooden zijn gevallen. Relletjes te Gent. In Vlaamsche kringen heerscht al se dert eenigen tijd ontstemming over het feit, dat de minister van Openbaar on derwijs een aantal Franskiljonsche pro fessoren toestemming heeft gegeven aan de Vlaamsche Universiteit te Gent facul tatieve colleges in het Fransch te houden. Men zag hierin een streven om in deze Universiteit die na een jarenlangen strijd enkele jaren geleden geheel ver- vlaamscht is het Fransch langs een achterdeurtje weer binnen te smokkelen. Verleden week besloot het Gentsche stu dentencorps alle leden die deze Fransche leergangen zouden volgen, uit te stooten. Vrijdag bij het begin van den eersten leergang in de Fransche taal, is het tot studentenrelletjes gekomen. Een honderdtal studenten drong de zaal binnen waarin Prof. Willems zijn Fran sche voordracht zou houden. Een der stu denten richtte namens de groep het woord tot den professor en verklaarde hem, dat de actie niet tegen hem persoonlijk, maar tegen het stelsel der Fransche colleges is gericht, waarop zij den professor de zaal uitdrongen. Prof. Bessemans, de weinig populaire rector der Vlaamsche hoogeschool had in middels de politie ontboden, 'die de stu denten met geweld uit het universiteits gebouw trachtte te verjagen, waarbij het tot een formeele kloppartij tusschen stu denten en politie-agenten kwam. De po litie bezette verschillende hoogesehoolge- bouwen, terwijl buiten een duizendkoppige studentenmenigte demonstreerde. Rector Bessemans heeft aangekondigd dat hij de Fransche colleges desnoods on der 'bescherming van de politie zal laten houden, terwijl de studenten hunnerzijds vastbesloten zijn het Nederlandsche ka rakter van de Vlaamsche hoogeschool tot het uiterste en met alle middelen te ver dedigen. Het verzoek van Simon aan Berlijn. Naar Reuter meldt, zal Minister Si mon a.s. D'onderdag 7 dezer des namid dags te Berlijn aankomen. Hij blijft er tot Zondag 10 dezer, Uit Londen wordt bovenstaand bericht bevestigd. D'e kwestie van de bezoeken aan Moskou, Warschau en Praag is nog in overweging. Lloyd George's plan. Als één der belangrijkste gebeurtenis sen in de binnenlandsche Engelsche poli tiek beschouwt men in Engeland de schriftelijke uitnoodiging, welke minister president Mac Donald heeft gericht aan Lloyd George met het verzoek de Engel sche regeering uitvoerig te willen inlich ten omtrent zijn „New D'eal''-plannen met nauwkeurige berekeningen omtrent deze plannen tot werkverschaffing en vermin dering der werkloosheid. Onmiddellijk na ontvangst van dezen brief deelde Lloyd George den premier telegrafisch mede, dat hij met genoegen aan de wenschen der regeering zou vol doen. Korte Berichten. Tegen dr Rintelen, den Oostenrijk- schen oud-gezant te Rome, die te Wee- nen wegens hoogverraad terechtstond, is levenslange gevangenisstraf geëischt. Minister De Wilde in Groningen. In gezelschap van den Commissaris der Koningin en eenige leden van Ged. Staten 'heeft minister De Wilde een be zoek gebracht aan de Groningsche ge meenten Delfzijl en Beerta. Het weinig-begeerde ambt. Aangezien geen der wethouders of an dere raadsleden de functie van loco-bur gemeester van Nieuwolda op zich wilde nemen, is als zoodanig aangewezen de heer H. K. Venema, burgemeester van Scheemda. De Kietswetwijziging. D'e soc.-dem. Tweede-Kamerfractie heeft, naar „Het Volk" meldt, in haar Donderdag gehouden vergadering het wetsontwerp tot wijziging van de Kies wet de provinciale wet en de gemeente wet tesproken. Het oordeel der fractie luidt ongunstig. Steun aan de klompen-industrie. De R. K. Nat. Klompenmakerspatroons bond en de Ned. Bond van Klompenma kerspatroons hebben een adres gezonden aan het Nat. Crisiscomité. In dit adres wordt gewezen op 'den groeten nood in de klompenindustrie en verzocht zoo moge lijk bindend voor te schrijven, om zooveel mogelijk als er schoeisel verstrekt moet worden, hiervoor klompen te nemen en wel uitsluitend van Nederlandsch fabri kaat. Door het Nat. Crisiscomité werd toe gezegd in de toekomst te trachten de plaat selijke comité's te bewegen om, indien mo gelijk, voor schoeisel klompen te distri- bueeren. De organisaties in de klompenindustrie vertrouwen op de regeering en ze hebben de hoop., dat instellingen als Nationaal Crisiscomité hun ondersteuningswerk te baat zullen nemen, tot leniging van den dringenden nood der Nederlandsche klom penmakers. De Nederlandsch-Belgische overeenkomst. Naar gemeld wordt is men in Neder landsche kringen niet ontevreden over de handelsovereenkomst met België, welke in Dien Haag is geparafeerd. Hoewel de tekst der overeenkomst nog niet bekend is, meenen wij' te weten, dat voor den uitvoer van landbouwproducten naar België de nieuwe toestand niet on gunstiger zal worden. Het is zelfs niet on mogelijk, dat de toestanden zich voor ons land in een meer gunstige richting zullen ontwikkelen. Wat den uitvoer van België betreft van industrieproducten is de getroffen regeling voor Nederland eveneens niet ongunstig. De invoer zal voor bepaalde producten be perkt worden, voor andere geconsolideerd op de basis van 1934. Ten aanzien van het steenkolenvraag- stuk is 'de oplossing ook niet onbevredi gend, in aanmerking genomen de groote moeilijkheden, welke wederzijds op dit ter rein bestonden. Steunuitkeering aan niet-georganiseerde werkloozen. Op vragen van den heer Van Dis in ver band met het onthouden van steunuitkee- ringen aan niet-georganiseerde werkloo zen heeft de minister van sociale zaken geantwoord: Ad I. Het is den ondergeteekende be kend, dat de raad der gemeente Poort vliet heeft besloten, geen uitkeering in gevolge de steunregeling te geven aan niet verzekerde werkloozen gedurende zooveel weken als zij, indien zij verzekerd waren of gebleven waren, uit de werkloozenkas zouden kunnen trekken. Ad II. Vóór 1 Januari 1935 werden in de gemeente Hillegom de ongeorganiseer den niet ingevolge de steunregeling ge steund. Met ingang van 1 Januari 1935 zijn echter alle werkloozen, die daarvoor in aanmerking komen, in de steunregeling opgenomen. Ad III. De gedachte, dat aansluiting bij een werkloozenkas zooveel mogelijk moet warden 'bevorderd, acht ondergeteekende alleszins juist. D'e rijkssteunregeling houdt hiermede reeds rekening door ten aanzien van de tarieven van steunverleening onderscheid te maken tusschen verzekerden en niet- verzekerden. Bovendien opent artikel 2 van deze re geling de mogelijkheid rekening te hou den met het feit, dat de niet-verzekerde, wanneer hij werkt, meer kan besparen dan de verzekerde, die wekelijks contributie voor de werkloozenkas moet betalen. Het is dan ook alleszins redelijk, dat in ver band 'hiermede de niet-verzekerden een iets langeren wachttijd doormaken dan de verzekerden. Een maatregel als onder I bedoeld, gaat echter in deze richting verder dan met het oog op het gestelde doel noodig en ge- wenscht is. Ad TV. De ondergeteekende heeft het gemeentebestuur van Poortvliet met de zienswijze van de regeering in kennis ge steld, met verzoek 't desbetreffend raads besluit in nadere overweging te nemen en in den vervolge tusschen verzekerden en niet-verzekerden onderscheid te maken op de wijze, als onder III is uiteengezet. Ministers voor de radio. Bij Kon. 'besluit van 20 Februari 1935 (Staatsblad no. 61, uitgegeven op 1 Mrt), zijn wijzigingen gebracht in 'het radio reglement. De voornaamste betreft de be schikbaarstelling van zendtijd, indien de Koningin of de Ministers van den Neder- landschen omroep gebruik wenschen te maken. Koninklijke en ministerieele redevoerin gen worden buiten de radiocontrole ge plaatst en zijn voorts aan geen enkele norm, wat inhoud betreft, gebonden. Binnenland. D'e begrafenis van Staatsraad Idenburg'. De Ned. Herv. Kerk te Leerbroek ver- Lcrand. De Nederl.-Belgische onderhandelingen. D'e aangenomen herclassificatie. Buitenland. Opstand in Griekenland. Kabinetscrisis in Hongarije. Ingezonden Mededeeling. IBIS SHAG - LICHTE PIDPTABAK Rookt Dobbelmann'* Tabak en géén andere 1 DE WIJZIGING VAN DE KIESWET. Jhr Mr D. J. de Geer schreef in de „Nederlander" over de memorie van ant woord betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet en bet daarin opgenomen vereischte, dat tenminste drie maal de kiesdeeler moet zijn behaald om in de Tweede Kamer vertegenwoordigd te worden, o.m.: „Het gevaarlijke van de redeneering der memorie van antwoord kqmt ons voor hierin te liggen, dat zij het onderhavige voorstel verdedigt als „een doorkruising die niet noodzakelijk is op grond van de werking van het kiesapparaat, doch waar van de noodzakelijkheid wordt bepaald door het inzicht, in de behoeften van de samenstelling van het parlement". Een doorkruising, zooals het elders heet, „door een bizonderen eisch van doelmatigheid". Wat feitelijk beteekent: een doorkrui sing op grond van staatkundige overwe gingen. Hiermee is, in zorgwekkende mate, het hek van den dam. Welk verweer zou men op die wijze nog hebben tegenover subversieve elementen, die ook hunnerzijds op grond van staat kundige overwegingen de grondwet wen schen te doorkruisen? Het geval doet ons denken aan hel ge beurde bij een ander kiesvoorstel uit het jaar 1894. Op grond van eerbiedwaardige staat kundige overwegingen was ook toen een kiesrechtherzioning aanhangig gemaakt, die volgens velen met de grondwet in strijd was. Het ontwerp leidde tot een conflict met de Tweede Kamer, gevolgd door Ka merontbinding. Van zóó iets is nu van zelf geen sprake. Maar waar wij aan her inneren willen is bet volgende. Mr Lob man keurde af, dat het kabinet een ont binding bevorderd had over een grond wetsinterpretatie, omdat zijns inziens de kiezers daarover niet konden oordeelen en zij hun stem dus zouden bepalen naar wat zij over de zaak zelve dachten. „Waar meerdere knappe menschen verschillen van gevoelen" aldus vertolkte hij in een toenmalige brochure de gedachte van den kiezer „mag ik immers vrijelijk kiezen wat mij het beste bevalt". En hij liet daarop volgen: „Voor den eerlijken wets- uitlegger een verfoeilijke ketterij; voor de arme kiezers de eenig mogelijke ratio de- eendi, de eenige uitkomst! En zóó kwam feitelijk de wil der partijen in de plaats van de door den Koning vastgestelde Grondwet! Het bedenkelijke in de memorie van antwoord is nu, dat zij deze „verfoeilijke ketterij" feitelijk tot leidend beginsel maakt. De uitlegging van de grondwet wordt beheerscht door de voortreffelijk heid van het nagestreefde doel. De behoef te aan een betere samenstelling van het parlement maakt een do ^kruising van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1