EERSTE BLAD Mjoóz unite 1aod&rt ZATERDAG 2 MAART 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 129 Om de beginselen. Buitenland. I VOR OL* Binnenland. Staten-Generaal Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Zoo'n half gevoel ziek en niel ziek Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20, Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10,75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Meermalen kan men de beschuldiging hooren, dat het bij de Antirevolutionaire partij en met name bij hare voormannen, toch in den grond der zaak niet gaat om de doorwerking van de beginselen, maar om de behartiging van materiëele belangen. En om die beschuldiging kracht bij te zetten, wordt er dan op gewezen, hoe door de leidende figuren in de A.-R. partij en speciaal door de ministers Colijn en De Wilde, zeer bijzondere aandacht wordt gëschonken aan het sluitend maken van de begrooting en den financiëelen toe stand van het Rijk en de gemeenten. In één adem wordt daaraan gewoonlijk toegevoegd, dat, hoe précair het er met de financiën ook mag voorstaan, toch steeds de noodzakelijkheid van een be hoorlijke weermacht wordt betoogd. Daar uit blijkt wel duidelijk, zoo heet het dan, dat het in de eerste plaats gaat om het geld, om het vullen en het beschermen van de brandkast en dat daarvoor de zaken van meer principiëelen aard moe ten wijken. Een eerlijke voorlichting en een juiste voorstelling van zaken is dat niet. Alleen hierom al niet, omdfJT'cle vraag stukken waarover het hier gaat, volstrekt niet los staan van de beginselen. Ook op de defensie-uitgaven is Haar verhouding zelfs zeer sterk bezuinigd. Maar dit neemt toch niet weg, dat een behoorlijke weermacht door de A.-R. par tij als een zaak van de eerste orde wordt beschouwd. Wie zich stelt op Antirevolutionair standpunt, erkent de leiding Gods in de historie. Hij belijdt, dat het God is, die de landpalen vaststelde en dat zijn plicht vei'zaakt wie niet het mogelijke doet om het recht en den vrede te dienen. Het zekerste middel voor een land als het onze, om het tooneel van den oorlog te worden, is de verwaarloozing van de landsverdediging. Dat is overtuigend ge bleken in de spannende dagen van 1914 en de daarop volgende oorlogsjaren, toen dank zij mede de door Minister Colijn gebrachte legerorganisatie, ons land voor den oorlogsgruwel gespaard bleef, omdat wij den vasten wil toonden onze neutrali teit ten koste van alles te handhaven. En zoo is het ook nu nog. Zoowel onze Oostelijke- als onze Zuidelijke buren zien evenals Engeland, nauwlettend toe, wat in ons land ten opzichte van de weer macht gedaan wordt. Het zou een zwarte dag worden in de historie van ons volk, als aan het verlangen van de nationale ontwapenaars werd voldaan en onze weer macht gesloopt werd. De vernietiging van onze vrijheid en zelfstandigheid zou zeker niet lang op zich laten wachten. Wie even nadenkt, gevoelt onmiddellijk, dat het hierbij niet alleen gaat om zaken van stoffelijken aard, maar dat hier groote belangen van geestelijken en zede- lijken aard op het spel staan. Een hoog en onverantwoordelijk spel wordt daarom gespeeld door hen, die voor die belangen het oog sluiten en de gunst van de kiezers zoeken te winnen door op afschaffing van leger en vloot aan te dringen. En precies hetzelfde geldt ook van het financiëele vraagstuk. Ook dat is een probleem met een prin cipiëelen ondergrond. Een Christen-staatsman is in de aller eerste plaats geroepen zijn huis, ook het huis van den Staat wel te verzorgen. Als het met de financiën van rijk en gemeenten vast zou loopen, dan zou dat beteekenen vermeerdering van de ellende. Niet alleen en in de eerste plaats voor de z.g. kapitalisten, maar inzonderheid voor de „kleine luyden", voor de niet- kapitaal-krachtigen, die van een betrekke lijk klein inkomentje moeten leven, voor de arbeiders en die met hen op ongeveer dezelfde maatschappelijke sport staan en wier bestaan zoowel voor het heden als voor de toekomst zou worden bedreigd. Alweer het gaat hierbij niet alleen om stoffelijke, maar vooral ook om zedelijke en geestelijke waarden. In de jaren na den oorlog is het wel zeer duidelijk gebleken, welk een ruïnee- rende invloed de verwarring op financiëel gebied heeft gehad voor het leven der bevolking. Hoe heeft het gezinsleven daaronder geleden! Wat is er toen ten opzichte van het huwelijksleven niet veel verwoest! Zelfmoord was in sommige landen aan de orde van den dag. De publieke on tucht nam ontstellende afmetingen aan. Door schrikwekkende gevaren werd met name de opgroeiende jeugd bedreigd. Indien ooit, dan.heeft men toen gevoeld dat het ook bij financiëele problemen niet alleen een geldkwestie is, maar dat hier hoogere belangen in het geding zijn. Hoe zou het, om slechts iets te noemen, gaan met onze kerken en scholen als het kwam tot een financiëele debacle. Hoe met de Christelijke zending, de Christe lijke philantropische inrichtingen enz. Ten eenenmale onjuist is de beschuldi ging, dat de A.-R. partij zich in hoofd zaak interesseert voor materiëele be langen. Maar volstrekt onjuist is ook de voorstel ling alsof het volle aandacht schenken aan de hierboven aangeroerde kwesties, beteekent verwaarloozing van de diepere beginselen. Wie in onze dagen principiëele politiek wil voeren, die zal moeten beginnen met te waken voor het zijn en het welzijn van land en volk. Dat is eisch van het beginsel. Het is een arbeid, die in de toekomst rijke vruchten kan dragen. Italië „herdenkt". In geheel Italië werd gisteren de slag bij Adoea herdacht, waarbij duizenden Italiaansche soldaten het leven lieten, toen de Italiaansche troepen tijdens den Itali- aansch-Abessynischen oorlog van 1896 dooit de Ethiopische troepen van koning Menelik bij Adoea in de pan werden ge hakt. Dezen verjaardag zou men waarschijn lijk vrijwel onopgemerkt hebben laten voorbijgaan, indien hij niet viel in een pe riode van nationalistische opwinding. Juist in verband met het conflict met Abessynië, naar welks1 grenzen in Itali- aansch Somaliland thans reeds 90.000 man Italiaansche troepen zijn gedirigeerd, terwijl de verscheping van troepen en oorlogsmateriaal van Napels, Messina en andere havens nog regelmatig voortgang vindt. Korte Berichten. Een afdeeling Alpenjagers, welke aan de Fransch-Italiaansche grens een zieken soldaat uit een blokhuis zou transportee ren, werd onderweg door een lawine ver rast. Acht soldaten werden onder de sneeuw bedolven. Een reddingscolonne slaagde er in, drie der militairen te red den. De vijf andere konden slechts als lijken worden geborgen. Op den terugweg werd ook de reddings brigade door een lawine overvallen, waar bij twee soldaten om het leven kwamen. - D or de Hongaarsche regeering is 'n decreet gepubliceerd, waarbij alle open bare bijeenkomsten of politieke manifes taties worden verboden. In de staten Kansas, Nebraska, Mis souri en Iowa werden twee hevige aard schokken waargenomen. Op honderden plaatsen werden zelfs de groote gebouwen hevig, geschokt. De Russische regeering heeft Sir John Simon offipieel uitgenoodigd een bezoek te brengen aan Moskou. De Koning en de Koningin van Bel gië zijn naar Engeland vertrokken voor het brengen van een particulier bezoek. I ïL=«K3L»« 3 j R.T»X«m met De Saarfeesten. Ondanks den regen heeft gisteren een compacte menigte te Saarbrucken het feest der bevrijding van het Saargebied gevierd Gisteravond spraken vanaf het geïllu mineerde stadhuis Rudolf Hess, Dr Göb- bels, Dr Bürckel en ten slotte Hitier. D'e geestdrift der menigte was groot. Aan deze redevoeringen was een défilé voorafgegaan. Radio-telefoongesprekken met Ned.-lndië Ten einde de mogelijkheid te openen, dat alle bij een gesprek met Ned.-lndië aanwezige personen dat gesprek kunnen volgen, kan op tijdig verzoek ten huize van een aangeslotene op de rpksnetten, tijdelijk een luidspreker-installatie met versterker worden opgesteld. Voorts kan op tijdig verzoek een ge sprek (zoowel het gesprokene naar als van Indië) op een wasplaat worden op genomen. De daarvoor benoodigde kosten bedra gen boven de gesprekkosten: een vast recht van f 2.50, benevens f 2.50 per ge sprek van 3 minuten of gedeelte daarvan. De reorganisatie bij de spoorwegen. Nadat eerst de dienst van Materieel en Werkplaatsen met dien van Tractie onder den hoofdingenieur W. Hupkes, veree- nigd waren en dezer dagen de dienst van Weg en Werken en die van nieuwe wer ken, onder den hoofdingenieur Gh H. J. Driessen, vereenigd wordt, overweegt men thans nog verder te gaan en ook den Dienst van Tarieven en Handelszaken als zelfstandigen dienst op te heffen en te brengen onder den dienst van het vervoer van welken dienst het hoofd is Ir W. F. H. van Rijckevorsel. De kans is groot, dat deze reorganisatie nog dit jaar tot stand zal komen. Handelsverdrag met België geparafeerd. Het Nederlandsch-Belgisch handelsver drag, waaromtrent na langdurige onder handelingen verleden week Zaterdag over eenstemming was bereikt, is geparafeerd. Naar de regeerings-persdienst meedeelt is deze formaliteit gistermiddag op het departement van Economische Zaken ver richt. Eieren van waterwild. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat in het geheele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes is toegestaan vanaf gisteren tot en met 28 April 1935; b. het ten verkoop in voorraad hebben te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van bovengenoemd waterwild is toegestaan tot en met 30 April 1935; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten) duikers, watersnippen en goudplevieren, niet is toegestaan. Invaliditeits- en ouderdomswet. Op 1 Februari 1935 werden 28871 we- duwenrenten en 13776 weezenrenten krachtens de invaliditeitswet genoten, ter wijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 109754 personen in het ge not waren van een als vrucht hunner ver zekering verkregen ouderdomsrente van f 3 per week. Voorts genoten 47120 personen een in- validiteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 128331 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van f 3 per week. Verbod tot verbouw van eenige aardappelsoorten. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer no pens het wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen tot voorkoming en bestrijding van ziekten van aardappelen merkt de Minister op, dat niet toegegeven kan wor den, dat de Regeering ruimere bevoegd heden zou vragen dan voor het doel nood zakelijk is. Met name het doen vervangen van voor de wratziekte vatbare aardap pelsoorten door onvatbare, wordt een be standdeel, dat in het geheel van maatre gelen niet kan worden gemist. De stelling, dat de aardappelrassen Bravo, De Wet en Kampioen zoo moeilijk zouden zijn te vervangen, dat door het staken van den verbouw van de ze rassen de vraag naar aardappelen van de zijde der binnenlandsche consumptie zou verminderen, kan de Minister niet onderschrijven. De vrees, dat een ver bod tot verbouw van de genoemde rassen de teelt voor de binnenlandsche markt in belangrijke mate zou schaden, wil dan ook niet gegrond voorkomen. De bevoegdheid om den verbouw van bepaalde rassen te verbieden, of aan be perkende bepalingen te onderwerpen, kan niet worden gemist, Sommige importlan- I den vorderen de garantie, dat bepaalde gewassen niet binnen een om besmette gronden getrokken kring zijn geteeld. Deze garantie is moeilijk te geven, wanneer de teelt van de bedoelde gewassen binnen dien kring is toegelaten. Het advies van den Nederlandsche Tuinboouwraad is, nu het nog steeds gaat over een aan de Re geering te verleenen bevoegdheid, nog niet ingewonnen. De minister is echter voor nemens dit lichaam over den te nemen uitvoeringsmaatregel, voor zoover deze de tuinbouwproducten zal betreffen, te hoo ren. Toegegeven moet worden, dat de tijd voor uitpoot van aardappelen nabij is. Het ligt in de bedoeling van den Minister, zoo hem dit wordt mogelijk gemaakt, 't bouw- verbod alsnog op den oogst van 1935 toe te passen. Met de belangen dergenen, die den verbouw der vatbare rassen in 1934 hebben gedreven, zal voor den oogst 1935 voor zoover noodig, behoorlijk rekening worden gehouden. Misstanden bij het strand- en badleven. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt de Minister van Ju stitie o.m.: Het is zonder twijfel van het grootste belang, dat de zedelijke waarden in het openbare leven worden hooggehouden. Te gen uitingen van zedelijke verwording moet met alle ten dienste staande midde len worden opgetreden. Het stemt tot ver heuging, dat misstanden op het gebied van strand- en badleven en anderszins in breeden kring van ons volk ernstige af keuring wekken. Mede in verband met dit laatste geeft de voorstelling, alsof de volkskracht ten onzent door toenemende zedeloosheid in sterke mate zou worden ondermijnd, van een al te groot pessimis me blijk. Voor zoover aan de hand van onder scheidene voorschriften van het Wetboek van Strafrecht nog niet reeds kan worden opgetreden, zullen door den plaatselijken wetgever, die met de locale gesteldheid en de mentaliteit der 'bevolking rekening kan houden, nadere aanvullende voorzienin gen dienen te worden ter hand genomen. Gemeenteraad contra Minister. In de Donderdag j.l. gehouden raadsvergadering te Almelo kwam op nieuw in behandeling de salarisregeling der ambtenaren, naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken, dat deze zich niet kan vereenigen met de op 27 December j.l. vastgestelde regeling. Omtrent deze regeling was door B. en W. overeenstemming bereikt met het departement. Echter heeft de raad verschillende salarissen hooger ge steld, dan in het voorstel van B. en W. was voorzien. Thans stelden B. en W. voor, aan den wensch van den Minister te voldoen. In den raad gingen verschillende stem men op tegen de regeling, die de Minister den raad wil opdringen. Tenslotte werd met 16 tegen 7 stemmen het voorstel van B. en W. verworpen. TWEEDE KAMER. Verbindend verklaren ondernemers overeenkomsten. Het wetsontwerp inzake 'ondernemers- overeenkomsten is gisteren door de Twee de Kamer met groote meerderheid aange nomen. Bij de behandeling der artikelen wer den slechts onbeduidende wijzigingen aangebracht. Dank zij den heer S m e e n k zal de ministerieels beschikking de gronden der verbindend of lonverbinderd verklaring behelzen. Minister Steenberghe heeft zich echter het recht voorbehouden, bij1 de motiveering desgewenscht „soberheid" te betrachten. Een ander amendement- Smeenk stelt naast de reeds in het wets ontwerp voorkomende opzettelijke schen ding van de verplichting tot geheimhou ding door een lid der commissie van toe zicht ook onopzettelijke schending straf baar, mits de „schuld" vast staat. Dr van den Tempel wist te bereiken dat halfjaarlijksche verslagen over de toepassing van de wet aan de Staten-Ge neraal worden uitgebracht. Door den heer Rutgers van Ro zenburg was voorgesteld de wet een tijdelijk karakter (te geven tot 1 Jan. 1939. Dit amendement werd echter na bestrijding door den Minister ingetrok ken. Het ontwerp werd aangenomen met 63 tegen 17 st. Tegen stemden de hee- ren Weitkamp, Visscher, Lingbeek, Snee vliet, de liberalen, de Staatk. Geref. en de communisten. Vervolgens heeft de heer Wijnkoop geïnterpelleerd over de toelating en be handeling van verschillende soorten vluchtelingen. Minister van Schaik liet duide lijk uitkomen, dat al bestaat het asyl- recht, scherpe controle noodig is, en dat tegen hen die hier communistische actie trachten te voeren tegen een vreemde mo gendheid, met gestrengheid zal worden opgetreden. Verkeersconferentie. In ons verslag over de verkeersaonfe- rentie van 22 Febr. meldden wij, dat de heer Van Lier, vertegenwoordiger van den B.B.N., den Commissaris der Konin gin en Gedep. Staten hulde heeft gebracht voor de vervanging van de tram door de bus op het traject VlakeHansweert. Dit heeft niet dhr Van Lier, maar dhr Kraak Steemann, secretaris van den Ned. Bond van Autobus-ondernemers ge daan. Ook heeft deze, en niet de heer Van Lier den heer Bakker van de Wal- chersche stoomtram beantwoord. Verder is in ons verslag uitgevallen, de mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat een ontwerp voor een brug over de Zandkreek (verbinding tussehen Binnenland. Wetsontwerp inzake verbindendverklaring van arbeidsovereenkomsten aangeno men. Verbod tot verbouw van eenige aardap pelsoorten. D'e „wilde" busdiensten. De Nederlandsch-Belgische handelsbe sprekingen hebben tot overeenstem ming geleid. Buitenland. Moscou noodigt Simon uit. De Saarfeesten. Het Belgisch koningspaar naar Enge land. Neem'n KROONTJE j KROCNCACHETS) en qe zijt zóó weer fit. Pep stuk 5 cl. Doos 12 kroontjes 50ct. Wat TTUjsihcvcdt maakt ia goed" Noord- en Zuid-Beveland) is gemaakt, dat f 1.100.000 zal kosten. Faillissementen. Het fail lissement van J. P. M. Ha user, koop man, vroeger te Terneuzen, curator Mr J. Adriaanse te Middelburg, is in hooger beroep door het Gerechtshof vernietigd. Onderscheidingen. Bij Kon. besl. is de bronzen eeremedaille, verbon den aan de Orde van Oramje-Nassau, toegekend aan J. Moerman, veldarbeider bij de familie M. de Dreu te Driewegen; J. A. Nieuwenhuyze, in dienst van de fa milie Lindenbergh, te Wolphaartsdijk; C. M. Nelisse, arbeider bij de N.V. Zeeuw- sche Oestermaatschappij „Bona Fides" te T'holen. Vlissingen. Gemeenteraad. In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van den Raad was de heer de Meij af wezig wegens ongesteldheid. Ingekomen waren o.a. verschillende adressen van adhaesie met het verzoek van de Chr. Vereeniging van Jonge Man nen inzake arbeid voor jonge werkloozen. De heer Laernoes deelde mede, dat Burg. en WetJh. na veel moeite enkele ob jecten hebben opgediept. Zoo is er het maken van bruggen en banken in het Nollebosch en bet aanleggen van plant soenen bij de H. B. school. Aan bet bestuur der Ghr. Ulo-school werden gelden voor schoolmeubelen èn leerboeken toegestaan. Hierna werden de leden van de hoofd- stembureaux en de stembureaux benoemd conform de voorgelegde lijst. Bij het voorstel tot wijziging van de Algemeene Politieverordening om te ko men met maatregelen legen reclame op gebouwen enz., zeide de voorzitter dat een nadere wijziging voorstelt het uit zonderen van reclame voor in een pand verkochte artikelen. De heer van Hal acht bet voorstel te veel ingrijpend in de particuliere be langen. De heer Sorel verdedigde bet voorstel. Men moet iets doen tegen de ontsiering. De heer Rorije meent, dat het niet zoo gemakkelijk is vast te leggen wat ontsierend is. Het lijkt wel een bepa ling gemaakt in het belang van den pachter der aanplakborden. Zal een en ander ook met de verkiezingen gelden, dan zal men het kladden op de straten krijgen. De 'heer Harts had gaarne adviezen van de middenstandsvereenigingen ge hoord. De heer Paap wil in ieder geval ook het bekladden van straten verbieden. D'e heer van Oorschot zegt. dat dit reeds verboden is, maar toch gebeurt. Spr. heeft tegen het voorstel verschillen de bezwaren. De heer Woltering wijst op gevallen, dat het beplakken van gebouwen zeer ontsierde, met de verkiezingen kan de verordening soepel worden opgevat. D'e voorzitter zeide, dat deze verorde ning aanpast aan de provinciale. D'e re clame bij de verkiezingen zal niet te veel aan banden worden gelegd en Burg. en Weth. zullen plaatsen aanwijzen waar geplakt mag worden. De heer Rorije acht die plaatsen van vroeger ongeschikt. Men moet aJs vroeger de partijen zelf gelegenheid geven bor den te plaatsen. Het voorstel wordt ten slotte z. h. st. aangenomen. Uitvoerige discussie ontspon zich bij het voorstel tot intrekken van de veror dening regelende de belooning voor de aanwijzing van onderwijzers tot plaatse- vervanger van het hoofd der school. De heer van Hal verklaarde- zich er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1