m228 rg PUBBEL% STER NG. firma VRIJDAG 1 MAART 1935 DAGBLAD VODR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 128 EERSTE BLAD Bij den dood van Idenburg. Buitenland BinnenEand. Belangrijkste Nieuws. Rook* NIEMEIJER'S 9- ve leer- aart a.s. uur in de jeebrengen tuur: H. d. Sch. serlingen at Hoofd 3STUUR. UUR VAN r 1935, ir, in het n: tering van Geersdljk a den weg k en van Kortgene, 'rovinciaal 3 nummers de werken. Maart 1935 isecretarie. p, zoolang r verkrijg- 3 port voor zal ge- 8 Maart uur. begin van van den en ligt van ,age op de 1935. sster. Secretaris. sop, uit- arialen, treffende 1EN Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent. per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75r hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In verband met :het overlijden van den heer Idenburg, scnrijft de Nederlan der o.m.: Een staatsman niet een Evangelie belijder. Wie denkt niet aan dat woord van Groen van Prinsterer, zijn geestelijken voorzaat, als hij hoort van het ontslapen van Idenburg, den christen-staatsman, die Koningin, land en volk zulke trouwe diensten bewees? De dokterszoon uit Utrecht heeft zijn militaire carrière in Nederlandsch-Indië, waar hij het wapen der genie diende, als subaltern officier afgesloten met de mooiste vertrouwenspost, die het Indi sche leger kent: adjudant van den leger commandant. Hij vervulde dat ambt in Batavia, terwijl hij tevens 's Zondags als voorganger optrad in het kleine gerefor meerde kerkje van Kwitang. Men kan zich, vandaag, moeilijk meer voorstellen wat dit beteekende in het Batavia van die dagen, de stad, waar in géén der boekwinkels een Bijbel te koop bleek: de adjudant van den legercommandant oefe naar. Zijn heele staatkundige loopbaan door is Idenburg die houding trouw gebleven. Hij heeft zich het Evangelie van Chris tus niet geschaamd het was hem over al steeds een kracht. In zijn ministerschap van Koloniën, di ie maal. In zijn gouverneurschap van Suriname. In de landvoogdij van Ne derlandsch-Indië En verder: Voor de antirevolutionaire partij, die hij kort heeft mogen leiden, na dr Kuypers heengaan, is hij een va derlijk raadsman gebleven. In alles trouw heeft hij zijn land, zijn kerk, zijn partij gediend tot het einde. Hij was een partijman van de beste soort: trachtte bij elkaar te brengen, allen die God liefhebben, was een oprecht vriend van saamwerking. Een christen-staatsman gaat met Idenburg heen, zooals het land er wei nig heeft. Niet alleen de grooten zullen met eer bied staan aan zijn baar. Oók de armen verliezen in hem een waren vriend." De „Maasbod e" (R.K.) zegt: Het overlijdensbericht van oud-gouver neur-generaal en oud-minister Idenburg zal ontroering wekken. Niet alleen in anti revolutionairen kring, maar stellig ook onder alle geledingen van ons volk, spe ciaal onder de Katholieken. Met hem ging heen een christen-staats man in den vollen zin des woords, een diepgeloovige, die zich bij alles in zijn leven, van het allergeringste tot het meest gewichtige liet leiden door de beginselen van de religie, die hij met zoo innige, weldoende pretentielooze, diep-gefun- deerde overtuiging beleed. Wij erkennen het eerlijkwanneer deze oud-minister optrad voor den kring van zijn geestverwanten, in welke functie of onder welke omstandigheden ook b.v. wanneer 'hij sprak over de Vrije Uni versiteit dan vingen wij; de lezing van het -door hem gesprokene steeds aan in de 'hoop en de stellige verwachting, dat wij' iets zouden vernemen, dat ons tot een stichting zou wezen. Deze militair heieed zijn christelijk ge loof zóó oprecht gemeend, met zulk een treffenden, zelfs roerenden eenvoud, dat wij ons_ aan den weldadigen invloed daar van mét graagte overgaven. Een beminnelijk man, maar tevens een hoogst bekwaam man. Iemand, die als onbekend Indisch mili tair hier op het politiek tooneel ver scheen, terstond deed aanvoelen, dat 'hij een rol van beteekenis zou spelen, en toen hij daartoe dan ook wel zeer spoedig ge roepen werd, aan de hoogste verwachtin gen meer dan voldeed. Met volle vertrouwen gaf men zich aan deze door-en-door oprechte, candide fi guur, in het veilig-besef, dat door hem 's lands belangen werden behartigd met de reinste bedoelingen, het diepste plichts besef en grondige bekwaamheid meteen. Bene m e r i t u s de p a t r i a een voor 't land hoogst verdienstelijk burger ging met deze aantrekkelijke figuur heen. Aan een artikel in het liberale „Han delsblad" ontleenen wij: Een nobele figuur is in den heer Iden burg heengegaan, en iemand die ook waarlijk wel een koloniale staatsman mag worden genoemd. Hij is op dezelfde wijze als de heer Colijn, even eenvoudig als deze, n.l. als Indisch officier, in de Tweede Kamer gekomen, maar heeft daarna een snellere politieke carrière ge maakt. Hij trad in de Kamer aanstonds, bij' de eerste behandeling der Indische begroo ting, als woordvoerder van de anti-revo lutionairen op, en degenen die dat 'hebben bijgewoond, zullen zic'h nog wel het merk waardige oratorische duel op langen af stand tusschen hem en Van Kol herinne ren. Op langen afstand, want Idenburg zat in den uitersten hoek rechts (aan de zaalzijde waar de ministerstafel staat) en Van Kol aan den uitersten hoek links diagonaal daar tegenover, en ze spraken beiden van hun plaats af. "Wat ze ook gerust konden doen, daar ze allebei zeer krachtige stemmen hadden, zoodat dit parlementaire duel een soort van kanon- nade werd, over de heele Kamer heen, nu eens gevoerd met het kletterende snel vuur van Van Kol's pathetiek, en dan weer met de metalige knallen van Iden- 'burg's rustige stelligheid. Idenburg heeft zich, zoowel in zijn eerste als in zijn tweede en derde minis terschap, alsook als gouverneur van Su riname en G.-G. van Nederlandsc'h-Indië, en in zijn lidmaatschappen van de beide Kamers, steeds een waarachtig Christen- staatsman getoond, waarbij gelijke nadTuk moet vallen op beide qualificaties. Als G.jG. heeft hij' den „ethisc'hen koers" in geluid, maar in een gesprek dat wij, vóór onze eerste reis naar Indië, met hem 'had den, meenden wij duidelijk te kunnen mer ken, dat 'de ethische lijn hem toen reeds wat ver doorgetrokken scheen. Hij' was een zeer zuivere figuur, die ziohzelve steeds, onder alle omstandigheden, gelijk gebleven is, en bij wien de diepe vroom heid ook zijn oud-kameraden die we wel eens spraken, hadden daarvoor groo ten eerbied hem nederig deed blij ven en hem, ook in de hoogste functies, zic'h even eenvoudig deed gedragen als ware hij nog een gewoon soldaat. Hij was een van die Christenen, die, gelijk A. F. de Savornin Lohman, door 'hun geloof zich dienaar voelen, dienaar van hun taak, hun land en hun 'God. Met Idenburg verdwijnt, uit ons volks leven, een ridder „zonder vrees of blaam". Een van de mooiste koloniale figuren die wij ooit hebben gehad. Een eerlijke en onvervaarde „soldaat" in het leger Gods en in den dienst van zijn land is 'deze man geweest. Een groote en goede „koloniaal". Tot en met 9 Maart. Het is nu weer de tijd om de aandacht te vestigen op de wettelijke bepalingen in zake de vaststelling van de kiezerslijsten. Tot en met den 16en Maart ligt nu in elke gemeente de kiezerslij'st ter inzage. Belangstellenden doen echter goed niet tot 16 Maart te wachten om na te gaan of zij al dan niet op de kiezerslijst zijn geplaatst. Immers artikel 11 van de Kieswet schrijft voor, dat een ieder tot en met den 9en Maart bevoegd is bij' het gemeentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te te vragen, op grond dat hij zelf of een an der in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voor komt, of a'l dan niet voor eenige ver kiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Deze bepaling heeft dit jaar bijzondere beteekenis doordat zoowel voor de Pro vinciale staten als voor de Gemeentera den verkiezingen zullen plaats hebben. Over het algemeen kan worden gecon stateerd, dat de kiezerslijsten met groote accuratesse worden vastgesteld. Toch komt het meermalen voor, dat iemand denkt te kunnen gaan stemmen en dat hij daartoe ook bevoegd zou zijin, maar dat zijn naam op de kiezerslijst niet voorkomt. Dan is het echter te laat. Daarom verdient het, vooral voor hen die voor het eerst kiesgerechtigd zijn of die in het afgeloopen jaar van woon plaats verwisselden, aanbeveling zich tij dig te overtuigen of hun naam op de kiezerslijst voorkomt. Het spreekt vanzelf dat ook de bestu ren der Kiesvereenigingen aan deze zaak volle aandacht schenken. De Saarfeesten. Reeds gisteren heerschte overal in het Saargebied een ongewone drukte. Met koortsachtigen ijver werden de laatste voorbereidingen voor de feestelijke overdracht van het Saargebied aan Duitschland getroffen. Saarbrücken en het geheele Saarge bied maakten zich op, om den vooraan staanden persoonlijkheden van het rijk, die Vrijdag naar Saarbrücken zullen ko men een feestelijke ontvangst te bereiden. Vandaag worden te Saarbrücken 56 ex- tra-treinen verwacht, met in totaal 60.030 personen. Men schat, dat bij de plechtige over dracht voor het paleis van de regeerings- commissie voor het Saargebied, 300.000 personen zullen tegenwoordig zijn. De hotels zijn tot barstens toe gevuld, vol met officieele persoonlijkheden uit het Duitsche rijk. De rijksregeering heeft op de plaatsruimte in de hotels beslag ge legd, zoodat buitenlanders en ook de jour nalisten, in particuliere huizen een on derdak hebben moeten zoeken. Donderdagmiddag om 17,20 u. heeft de officieele overdracht van het Saarge bied door de regeeringscommissie aan de commissie van drie uit den Volkenbond in het gebouw der regeeringscommissie plaats gevonden. Het gerucht gaat, dat Hitier ter gele genheid van de feestelijkheden bij' de overdracht van het Saargebied aan Duitschland zich naar Saarbrücken zal begeven. In gezaghebbende nationaal-socialisti- sche kringen acht men dit niet onmoge lijk, maar men merkt op, dat het onwaar schijnlijk is, gezien den tegenwoordigen internationalen toestand dat Hitier Ber lijn zal verlaten. Ter gelegenheid van den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland heeft de rijksregeering een amnestiewet uitge vaardigd. De amnestie beperkt zich tot daden, die door inwoners van het Saargebied zijn gepleegd. Schipbreuk. Verscheidene slachtoffers. Twee-en-twintig mannen zijn verdron ken in het gezicht van de haven van Ca sablanca. Een Spaansche kotter was in gevaar en seinde om hulp. De reddingboot, die onmiddellijk in zee stak werd door de golven uit de koers geslagen en tegen de rotsen aangeslingerd. Hierbij kwam de geheele bemanning van de reddingboot, bestaande uit 13 man, waaronder 4 Europeanen om het leven. Van het Spaansche schip bereikte slechts één man zwemmende de kust. In totaal ver loren 22 menschen het leven. Volgens aanvullende berichten 'heeft de scheepramp van de Spaansche kotter Ursula 14 slachtoffers gemaakt. Van de bemanning van de omgeslagen Fransche reddingboot zijn de kapitein en 4 leden der bemanning omgekomen in de golven. D'e Ursula verging eveneens toen van geen enkele zijde meer hulp werd ver* leend, 4 lijken zijn reeds aangespoeld, 5 personen worden nog vermist, de overi gen wisten zich op een eilandje in veilig'- heid te brengen, maar wegens den storm zijn zij hiervan nog niet afgehaald Eén militair vliegtuig heeft hen touwen, le vensmiddelen en kleeding toegeworpen, opdat zij den nacht op het eilandje kon den doorbrengen. Een ander lid van de bemanning wist zich op een rots niet ver van het strand in veiligheid te brengen, alle pogingen om hem hulp te verleenen mislukten echter wegens den storm en de invallende duisternis. Men betwijfelt of de ongelukkige den nacht zal overle ven. Dè reddingspogingen worden van daag voortgezet. De Zondagsheiliging in Italië. De hooge raad van het fascisme, ken nis genomen hebbende van de gunstige gevolgen van de toepassing der 40-urige werkweek, verordent, dat deze arbeids regeling, onafhankelijk van internatio nale overeenkomsten in het geheele ko ninkrijk zal worden doorgevoerd. De mi litaire vooroefeningen zullen uitsluitend gehouden worden des Zaterdagsvoor- middags. D'oor dit besluit van den hoogen raad van het fascisme zal de Zondag niet meer besteed mogen worden, aan de mi- l'taire vooropleiding der jeugd. Bijna 180.000 honden afgemaakt. Blijkens een statistiek heeft de Bul- g'aarsche veterinaire dienst in 1934 bijna 180.000 zwervende honden, meest lijden de aan hondsdolheid afgemaakt. In verschillende deelen des lands kwa men veelvuldige gevallen van hondsdol heid voor, en 25 personen zijn er het slachtoffer van geworden, ongerekend het vee en de andere dieren, welke wer den gedood. Volgens een schatting der autoriteiten bedroeg het aantal honden in Bulgarije twee jaar geleden twee millioen. De strijd, dien de overheid voert te gen de veelvuldig voorkomende hondsdol heid heeft er echter toe geleid, dat thans in sommige dorpen in 'het geheel geen honden meer voorkomen, zoodat hoe lan ger hoe meer rooftochten van wolven voorkomen. Het conflict Italië-Abessynië. Uit Caserta zijn 800 soldaten met 26 officieren vertrokken naar Napels, waar zij ingescheept zullen worden met bestem ming voor Oost-Afrika. Uit Messina is vertrokken de „Arabia" met troepen, materiaal en lichte artillerie. Volgens den diplomatieken correspon dent van Reuter te Rome bestaat er hoop dat Italië en Abessynië binnenkort de geschillen langs diplomatieken weg zul len regelen. De Britsche vertegenwoordi gers te Rome en te Addis Abeba blijven bij de twee mogendheden aandringen op de noodzaak om te onderhandelen, zooals de Volkenbond dat heeft aanbevolen. De reis van Minister Simon. In verband met het aanstaand bezoek van den Engelschen minister Simon aan Berlijn meldt de „Times", dat hij waar schijnlijk door den Lord zegelbewaarder Eden zal worden vergezeld. Simon zal vervolgens naar Londen terugkeeren om rapport uit te brengen. Het is mogelijk, dat hij zich dan nog maals naar Parijs zal begeven, om over hetgeen te Berlijn besproken is ook met Laval en Flandin van gedachten te wis selen. In den tusschentijd zou Eden een be zoek brengen aan Warschau en aan Moskou. Pas na Simons terugkeer uit Berlijn zou het Britsche kabinet beslissen of de mi nister naar Moskou zal gaan. Zooals reeds gemeld, vertoeft Simon thans te Parijs, waar hij gisteren confe reerde met de Fransche staatslieden. Korte Berichten. Op den weg Marseille-Parijs heeft de politie een auto in beslag genomen, die 150 K.G. opium.-vervoerde. In de auto ontdekte zij bovendien een document, dat kan leiden tot de arrestatie van zich te Parijs bevindende smokkelaars in verdoo- vende middelen. De griep-epidemie in Boedapest en vooral in de provincie blijft onverminderd aanhouden. In Sopron zijn alle scholen gesloten. In sommige fabrieken is 80 pet. van de werklieden ziek. Het opperste gerechtshof te Madrid heeft tien van de twaalf doodvonnissen, die voor den krijgsraad van Saragossa zijn uitgesproken tegen deelnemers aan den Octoberopstand van het vorig jaar, bekrachtigd. Tengevolge van het plotseling smel ten der sneeuw zijn in Oud Servië bijna alle rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor groote gebieden overstroomd zijn. De stad Montreal in Canada, een handelscentrum met ruim 800.000 inwo ners, verkeert in financieelen nood.. De locomotoren bij de Spoorwegen. Als onderdeel van de bezuinigings maatregelen bij de Nederlandsche Spoor wegen heeft men o.a. ook in plaats van goederentreinlocomotieven op de stations de locomotoren ingevoerd. Het aantal van deze kleine trekvoer- tuigen breidt zich steeds uit. In 1928 be gon men met dit systeem, uitgevonden door den hoofdingenieur Labrijn van de Ned. Spoorwegen. Aanvankelijk waren het benzinemotoren, waarvan er thans 52 zij'n. Later ging men over tot de Diesel- motorische beweegkracht, waarvan er nu 12 in gebruik zijn. Deze bevallen zoo goed, dat verleden jaar een bestelling van 21 stuks aan de Nederl. industrie volgde, zoodat weldra in totaal 85 van die kleine trekvoertuigen in gebruik zullen zijn. De Diesel locomotoren winnen 't verre weg van de benzinemotoren, zoodat we wel kunnen aannemen, dat aan deze laat ste geen uitbreiding meer gegeven zal worden. De Diesels bevallen zoo goed in de practijk, dat de 21 bestelde reeds nage noeg alle geplaatst zijn en zelfs overwogen wordt een nieuwe bestelling te doen. Het kan ook niet anders. Niet alleen dat zij veel zuiniger in gebruik zij'n dan de ben zine locomotoren, maar zij sparen perso neel en stoppingen van goederentreinen ja hier en daar zelfs heele goederen treinen uit. Was het bij de invoering aanvankelijk de bedoeling daarmee rangeerkracht op de grootere stations uit te sparen, thans gebruikt men ze ook om bovendien de omliggende kleine stations te bedienen. Natuurlijk is de trekkracht van een locomotor beperkt en een dergelijke rege ling is dan ook alleen mogelijk, nu het vervoer tot ongeveer op de helft is inge krompen. Wijziging van de Kieswet. Het Tweede Kamerlid mevr. De Vries Bruins heeft op het wetsontwerp in zake wijziging en aanvulling van de Kies wet, de Provinciale wet en de Gemeente wet, waarbij, wat de beide laatste wets wijzigingen betreft, bestuurders van bon den van overheidspersoneel uit gemeente raden en Provinciale Staten worden ge sloten, een amendement ingediend, strek kende om het derde lid, van art. 25 der Gemeentewet te doen vervallen. Bij aanneming van dit amendement Binnenland. Minister Steenberghe verdedigt de ver bindendverklaring der ondernemers overeenkomsten. De „wilde" autobusdiensten. De bouw van goedkoope arbeiderswonin gen. De begrooting van sociale zaken in de Eerste Kamer aangenomen. Buitenland. Het conflict Italië-Abessynië. De reis van minister Simon. De Zondagsheiliging in Italië. D'e overdracht van het Saargebied aan Duitschland. Ingezonden Mededeeling VONS komt in het artikel te vervallen de bepa ling, dat de echtgenoot van den in dit arti kel van het lidmaatschap uitgeslotene evenmin lid van den raad of de Staten kan zij'n. Ccntingenfeering wollen dekens. Bij het aideelingsonderzoek der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot contin- genteering van den invoer van wollen en halfwollen dekens, werd de opmerking gemaakt, dat volgens de memorie van toelichting de contingenteering van de kens aan het gestelde doel heeft beant woord. Deze leden meenden echter te we ten, dat onlangs een fabriek van wollen dekens te Maastricht wegens gebrek aan orders gesloten moest worden en dat ook eenige fabrieken te Leiden groote moei lijkheden blijven ondervinden. De bedoe ling der contingenteering kan wel geen andere zijn, dan behoud van de werkge legenheid in de Nederlandsche bedrijven; blijkbaar is in deze richting slechts wei nig bereikt. Gaarne zouden deze leden daaromtrent eenige nadere inlichtingen ontvangen. De vaste lasten bij de binnenscheepvaart. De heer .D'uymaer van Twist heeft aan den Minister van Waterstaat a.i. en van Binnenlandsche Zaken de vol gende vragen gesteld: Zijn de ministers niet van oordeel, dat de vaste lasten, 'die op het binnen- scheepvaartbedrijf drukken in den vorm van tollen, brug-, kade-, sluisgelden enz., welke de uitoefening van het bedrijf zeer bemoeilijken en een der hoofdoorzaken zijn, waardoor de binnenscheepvaart in zeer zor^wekkenden toestand gaat verkee- ren belangrijk dienen te worden verlaagd? Zoo ja, welke maatregelen zullen dan worden getroffen om deze verlaging te verkrijgen? Uitvoer van slachtgevogelte. D'e Minister van Economische Zeiken heeft het eerste lid van de Grisisrestitutie- beschikking 1935 voor slachtgevogelte als volgt gewijzigd: I. ten einde tegemoet te komen aan de verhoogde productiekosten voor slachtge vogelte tengevolge van de heffing op gra nen, behoudens nadere wijziging, uit het Landbouw-Grisisfonds voor iedere hoe veelheid slachtgevogelte, welke overeen komstig de bepalingen van het „Export- reglement Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee" wordt uitgevoerd door hen, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de Stichting Nederlands sche Centrale voor Eieren en Pluimvee, gevestigd to Apeldoorn, en b,1s zoodanig zijn ondergebracht in de groep „expor teurs van eieren en/of pluimvee", een na der omschreven vergoeding te verleenen. Tweede hypotheken voor arbeiders woningen Onlangs deed het bericht de ronde, dat de verstrekking van tweede hyppthe- ken van overheidswege voor den bouw van arbeiderswoningen zou worden stop gezet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1