Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. geneeskundige doeleinden kan afwijking hiervan worden toegestaan. Vastgesteld wordt een verordening, waarbij is bepaald, dat ten aanzien van stilstaande motorrijtuigen het niet noodig is, deze te verlichten op wegen binnen de bebouwde kommen dezer gemeente met uitzondering van den grooten verkeers weg (Rijksweg) Kapelle-Goes-Middelburg voor zoover deze wegen zijn voorzien van openbare verlichting. In verband met wijziging Winkelslui tingswet wordt met het oog op den zo mertijd, de verordening betreffende het sluitingsuur van winkels en geopend zijn van winkels op Zondag te Lewedorp op nieuw vastgesteld. Op voorstel van B. en W. worden de dagen aangewezen, waarop de bepalingen omtrent het sluitingsuur voor winkels en kappers- en barbierson dernemingen in deze gemeente niet zullen gelden. Met het oog op het in werkverschaffing uitvoeren van demping en rioleering sloot Langen Achterweg dorp 's H. Arendsker- ke, wordt beslaten aan te koopen een ge deelte zijkant weg aldaar gelegen, voor de som van f 1 van de erven dhr P. J. J. Jonas van 'sH. Arendskerke te Amster dam. Tot leden van de schattingscommissie ingevolge art. 57 der wet op de Inkom stenbelasting worden herbenoemd dhrn D. W. Lindenbergh, J. Hommes, J. Smit Jz. en H. Goedegebure. Dhr Lindenbergh vraagt naar het schoonmaken van de leiding aan het sta tion 'sH. Arendskerke. De voorz. zegt hieraan aandacht te zullen schenken. Dhr Snoodijk vraagt of het noodig is het transformatorhuisje op het dorp 's H. Arendskerke te verwijderen, in verband met het ter plaatse afgraven van den dijk. De voorz. zegt, dat de kosten daarvan door de P.Z.E.M. worden opgegeven op plm. f 2300, zoodat daarvan voorloopig wordt afgezien. Oudelande. Dinsdagavond werd alhier een Chr. Hist, kiesvereeniging opgericht met aanvankelijk 21 leden. Een definitief bestuur werd gekozen: P. van Wingen, voorzitter; P. van de Vel de, secretaris; M. Schouwenaar, penning meester; A. J. van Nieuwenhuize en J. Wiskerke. Gatracht zal worden nog een propagandavergadering te houden om aan de Chr. Hist, beginselen meer bekendheid te geven. Wclfaartsdijk. Dinsdagavond hield de afd. van de Vereen. Ziekenhuisverpleging alhier haar jaarlijksche algemeene verga dering. Uit het jaarverslag van den se cretaris bleek, dat 't ledental de|r afdee- ling met 295 is toegenomen, zoodat het ledental op 31 Dec. j.l. 1792 bedraagt (plm. 70 pet. van de bevolking). 43 leden der afdeeling zijn opgenomen geweest in een ziekenhuis met een totaal aantal ligdagen van 714. 11 personen uit deze gemeente die geen lid der afdeeling waren moesten eveneens in een ziekenhuis worden opge nomen. 5 daarvan zijn thans lid der afd. geworden. Als bestuursleden werden herkozen I. Balkenende en J. F. van Wel en gekozen in de vacature wegens bedanken van J. Snoodijk dhr G. van de Velde, hoofd der openbare schóól. Kruiningen. Woensdagavond hield de Chr. Besturenbond „Krabbendijke en om geving" 'haar le jaarvergadering alhier, onder leiding van zijn voorzitter de heer A. Meeuwse, welke na gebruikelijke ope ning allen welkom heette en met name burgemeester De Mul, Ds Mortier en de heer A. de Lange uit Goes, alsmede de Ghr. Zangvereeniging „Crescendo" en de heer G. J. de Jonge van Ierseke, als mede werkers. In ihet inleidende woord van burgemees ter De Mul wees deze op de moeilijkheden van werknemers en ook werkgevers in den tegemwoordigen tijd, en op den eisöh voor de Christenen, om zich te organi- seeren in de christelijke organisaties. Spr. wijst op 'de vele resultaten ook van deze organisatie en zegt dat elk lid propagan dist moest zijn voor de Chr. organisatie. De secretaris, de 'heer Stevense van Schore, bracht zijn jaarverslag uit, waar uit bleek, dat nu reeds 14 af deelingen met 450 leden zijn aangesloten; 4 alge meene vergaderingen zijn gehouden, ver schillende verzoeken zijn gericht aan over heid en organisaties, een soc. studieclub is opgericht, en ook een bibliotheek wordt gevormd. De 'heer A. de Lange uit Goes feliciteert den jongen besturenbond, tot de stichting waarvan 'het initiatief van Goes is uitge- gaan, met zijn eenjarig bestaan. Onder Gods zegen is het Chr. Nat Vakverbond gekomen in 25 jaar van 5000 tot 113.000 leden. Zeeland (komt op sociaal gebied achteraan, doch ook hier 'komt verbete ring. Veel is reeds op sociaal gebied be reikt en Nederland staat daarin aan de spits, zooals zelfs de soc.-democraten moeten erkennen. Wij1 Christenen strijden niet om de macht, maar om het recht. De penningmeester, Z. Klaassen, bracht verslag uit van de financiën. Ds Mortier sprak het slotwoord en weete op 'den zeigen der organisatie in dit veel bewogen wereldgebeuren. De vruch ten door organisatie verkregen zullen niet worden weggenomen, als allen trouw blij ven aan hun christelijk beginsel en or ganisatie. 'Ook op sociaal terrein moeten wij 'liefde bezitten en toonen. Houd daar om uw beginsel hoog. In de pauze werd thee met een koekje gepresenteerd, terwijl alles werd afgewisseld met voordracht (ernst en luim) door de heer G. J. de Jonga De Chr. Zangvereeniging „Cres cendo" zong een 8-tal nummers. Een en ander werd met stille aandacht gevolgd en met applaus beloond. 'Het was reedis laat toen de voorzitter allen dankte voor de medewerking en Ds Mortier met dankzegging eindigde. 's Heerenhoek. Gemeenteraads vergadering. D'e Voorzitter zegt dat dit de eerste vergadering is welke hij na zijne ziekte presideert. Hij dankt allen die belangstelling in zijn ziekte hebben getoond, alle raadsleden voor bet gedane werk en in 't bijzonder wethouder Re- mijn. Van den heer Commissaris der Ko ningin is bericht ingekomen, dat de Re geering een rijkssteun voor 1934 in over weging heeft genomen. De voorzitter deelt mede, dat hij zich niet kan vereenigen met de in de vorige vergadering door den Raad vastgestelde begrooting 1935. Na ontvangst van de ra ming belastingen 1935'36 van den In specteur der Directe Belastingen moet Hoofdstuk XII in totaal met f 1691.50 verhoogd worden. Ook verschillende an dere posten ondervonden wijzigingen. De Raad gaat er mee accoord. De post „bijdrage van het Rijk in de kosten van de huishouding van de ge meente" wordt vastgesteld op f 14.574. Burgemeester en Wethouders worden gemachtigd voor ieder geval vast te stel len hoe lang de wachttijd (voor het ont vangen van steungelden) voor een werk- looze zal zijn, die zich in deze gemeente komt vestigen. De uitvoering winkelsluitingswet wordt aangehouden tot een volgende vergade ring. O.- en W.-Souburg.. Dinsdagavond werd ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van den Chr. Nat. Werkmansbond, afd. Souburg een wijdingsure gehouden in de Ned. Herv. kerk. Als eerste spreker trad op Ds L. G. Spijkerboer, Eere-voorzitter der afdeeling, met het onderwerp: „De nood van dezen tijd". D'e nood van dezen tijd bestaat ook hier in, dat er is een sterke verwisseling van ernst met spel. De mensch zoekt al spe lende den ernst te ontkomen. Christus al leen spreekt over alle ellende het verlos sende woord. Onze nood is de nood van ons mensch-zijn. Er is geen stoffelijke nood. God heeft het stoffelijke wèl ge maakt, maar de mensch kan er. niet bij. Dat is het pessimisme. Men ziet dat aller wegen het vertrouwen is geschokt, ook in de kerk. Doch door den nood komt, Gods Koninkrijk. Hierna trad als tweede spreker op Ds A. Graves van Willemswaard, oud-Eere voorzitter te Rhenen, om te spreken over: „Onze taak in dezen tijd". Spr. herdacht met enkele woorden den overleden voorzit ter van de afd. Souburg, dhr J. Willemse, welke met zooveel tact de vergaderingen wist te leiden. Een bond, aldus spreker, spreekt van eensgezindheid. Ondanks ver schil van meening moet er toch eensge zindheid zijn in den Bond. Werkman, dat woord spreekt van den zegen van den ar beid. D'aar is een tijd geweest, dat vooral handenarbeid minderwaardig was bij de Egyptenaren en Grieken. Maar op het eerste Bijbelblad worden wij ook tot dezen arbeid geroepen. De zonde kwam echter dien arbeid verstoren. Maar Christus heeft hem weer geheiligd. Er was tweeërlei oorzaak voor de oprichting van den bond. Ten eerste een maatschappelijke. De ont wikkeling der arbeidersbeweging ging in revolutionaire richting en er waren arbei ders, die ook rekening wilden houden met God en Zijn Woord. Ten tweede is er een godsdienstige oorzaak, omdat in de dagen der doleantie felle aanvallen gericht wer den op de Ned. Herv. Kerk. Ook de arbei ders wilden voor haar waken en stelden de leus, „heel het volk en heel de kerk". Spr. wekt op om trouw te blijven aan den Koning der Kerk. Christelijk is de Bond, want van Chris tus gaat alle licht uit over den arbeid. Van Hem is de zegen. Wij zien onzen ar beid vaak zeer egoïstisch en vragen: wat baat het mijzelf? Spr. eindigde met den wensch: God ze- gene onzen Ghristelijk-Nationalen Werk mansbond. Bigigekerke. Woensdagavond werd in de school van de vereen, voor Geref. school onderwijs _een ouderavond gehouden, die goed bezocht was. De voorz. der school- vereen., dhr C. Polderman, wees op het voorrecht, dat het onderwijs aan de kin deren in Christelijken geest gegeven wordt. Vervolgens werd gelegenheid gegeven het werk der leerlingen te bezichtigen, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Door het hoofd der school, dhr A. Jan- se, werd een proefles gegeven over Zen dingsgeschiedenis. Colijnsplaat. Onder groote belangstel ling is gisteren ter aarde besteld het stof felijk overschot van wijlen dhr H. M. Ha ringman. Verscheidene kransen dekten de baar. Aan de groeve voerden het woord Ds M. Bons als predikant, namens den gemeenteraad den burgemeester, als directeur der Boerenleenbank waar van de overledene jarenlang kas- sjer was de heer J. van Dis, dr Maas als voorzitter van het Groene Kruis en Vereen, voor Ziekenhuisverpleging, dhr G. F. Maris te Wissekerke als voor zitter van het departement N.-Beveland van het Nut van het Algemeen en na mens de Landbouwvereen. Unitas dhr J. M. Bom. Een persoonlijk woord sprak dhr G. Hoogerheide die meer dan 25 jaren den overledene als knecht heeft gediend. Nadat de jongste schoonzoon namens de familie nog een kort woord had gespro ken dankte de oudste schoonzoon voor de laatste eer hun vader bewezen. Zierikzee. Alhier is een druk bezochte, door ongeveer 350 leden bijgewoonde, di- trictsvergadering van den Ned. Christ. Landarbeidersbond gehouden. De hoofd bestuurder, dhr A. Vingerling te Goes, sprak over: „Wie we zijn en wat we moe ten zijn", Spr. vergeleek den toestand van nu met de crisis der negentiger jaren; toen was er ook malaise en werkloosheid, doch men kende geen steunregeling of werkver schaffing en geen werkloozenkas. Bij veel narigheid is er nu nochtans veel waar voor te danken valt. Onmiskenbaar is hierop van invloed geweest de organisatie der landarbeiders. Evenzoo is het met de loonen. Zonder de landarbeidersbonden zouden de loonen in den landbouw nog wel lager zijn dan nu. Doch we moeten in de toekomst nog meer prestoeren; en dat kan, wanneer eendrachtig met vertrouwen wordt voortgewerkt aan de organisatie. Als tweede spreker trad op de secreta ris-penningmeester van den Bond, dhr Oudekerk die in een gloedvolle rede sprak over: „Zegen verplicht". Spr. begon met te vermelden, hoe klein de Bond begonnen is. Hij werd opgericht met 300 leden. Er was toen geen werkloo zenkas aan verbonden. Men werd bespot, gehoond en genegeerd. Doch er was kracht in die voormannen. Die kracht werd ont leend aan de belijdenis, dat bet Christen dom niet iets is voor de kerk alleen, en niet alleen voor Zondags, maar dat Gods Woord in heel het leven zeggenschap moet hebben. Thans is de Bond groot geworden. Al meer landarbeiders zijn uit den dommel ontwaakt. De bond telt thans 27.000 leden. Men is op Schouwen en Duiveland jam mer genoeg wat laat wakker geworden. Was men bet vroeger geweest, dan bad men bier als overal elders een collectief arbeidscontract. Doch bet moet en het zal ook bier komen. Als de Chr. arbeiders maar paraat zijn, en het minderwaardig heidsgevoel zich afschudden, dan moet de tijd aanbreken, dat de arbeider medezeg genschap krijgt in de bepaling van 't loon. Dan is bet uit, dat over de arbeiders, zon der de arbeiders, wordt beslist door de patroons. Sas van Gent. Door het gemeentebestuur is Maandag aan den Minister van Econo mische zaken bet volgende telegram ver zonden: „Heden bereikt ons het ontzettende be richt, dat bijna bet geheele technisch- en kantoorpersoneel der spiegelglasfabriek ontslag is aangezegd. Wijl dit het begin van bet einde, van deze voor Sas van Gent van zoo groot belang ziende industrie beteekent, doen wij nogmaals een drin gend beroep op Uwe Excellentie om deze ramp van Sas van Gent af te wenden door alsnog tot contingenteering van spiegel glas te besluiten. Helpt ons voor het te laat is". DE BEGROOTING VAN HET VERKEERSFONDS. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de hegTooting van 'het Verkeersfonds voor 1935 ontlee- nen wij het volgende Tot zijn leedwezen is de minister niet in staat reeds bij deze memorie de inlich tingen te verschaffen inzake coördi natie van het verkeer waarom trent was gevraagd. Het is een buitenge woon gecompliceerd vraagstuk. De regee- ring hoopt, dat zij1 binnen niet al te lan gen tijd in staat zal zijn nopens de begin selen, welke de regeering zullen leiden bij de uitvoering van plannen met betrekking tot de coördinatie van het verkeer, mede- deelingen te doen. De voorstelling, alsof uit niets zou zijn gebleken, welke maatregelen zijn en wor den genomen ter 'bestrijding van de epoorwegtekorten, schijnt den toet® der feiten niet te kunnen doorstaan. Tegenover het feit, dat de exploitatie- uitgaven, die over 1921 waren gestegen tot f 194 mi'llioen, over 1935 vermoedelijk zullen dalen tot niet meer dan de helft hiervan, ondanks toeneming van het aan tal treiukilometers met ongeveer 30 pet., blijft staan schromelijke daling van ont vangsten. Zoolang, afgezien van andere oorzaken dezer daling, de crisis blijft voortwoekeren, zal de strengste bezuini ging niet 'kunnen verhoeden, dat zeer aan merkelijke verlaging van uitgaven telkens weer door daling van ontvangsten dreigt te worden achterhaald. Dit neemt niet weg, dat al 'het mogelijke moet en ook zal worden gedaan om (het tekort tot de klein ste proporties terug te brengen. Het vraagstuk van de verbetering van de tertiaire wegen heeft de aan dacht van den minister. Een algemeene regeling is in bewerking, zoodat thans niet kan worden aangegeven, in welke mate voor die verbetering op steun van het Werkfonds mag worden gerekend. Omtrent den levensduur van verschil lende moderne wegverhardin gen bestaat nog niet voldoende ervaring om daarover een vast oordeel uit te spre ken. Een levensduur van 40 jaren als in 'het voorloopig verslag is aangenomen, is te 'hoog en van Rijkswege nimmer ver wacht. De voorbereiding voor de verbetering van het weggedeelte tusschen Rilland- B ath en den straatweg bij Woens- d r e c h t vordert regelmatig. Aanleg van een Rijksweg langs de Zeeuwsch-Vlaamsche kust zou voor het doorgaand verkeer van zeer weinig beteekenis zijn. Aansluiting aan ■het Belgische wegennet en ontsluiting van de kuststreek kan beter langs andere we gen worden verkregen. Nu met den bouw van een brug bij Moerdijk is begonnen, waardoor is komen vast te staan, dat een westelijke verbinding voor doorgaand verkeer tus schen het centrum en het zuiden zal loo- pen over Rotterdam, Dordrecht en Moer dijk naar Noord-Brabant, acht de minis ter het geraden af te wachten, welke in vloed de openstelling van deze verbinding op het verkeer zal hebben, alvorens ver betering te overwegen van de verbinding van 'Rotterdam over Numansdorp naar Noord-Brabant, Met vele leden is de minister van oor deel, dat vertraging in het t e m p o v a n den bruggenbouw ongewensdht is. Bespreking van de vraag, of op de bruggen over de groote rivieren tol moet worden geheven, kan beter worden uit gesteld tot de behandeling van het wets ontwerp. Pr o f. D r G. C h. A a 1 d e r s. Prof. D'r G. Ch. Aalders, 'hoogleeraar aan de Viije Universiteit, is naar de „Stand." meldt, door een maagbloeding overvallen. Naar het blad vernam, laat de toestand zich nog al gunstig aanzien. De patiënt kan thuis verpleegd worden. Wel is uiter aard volstrekte rust absoluut geboden en mag de hoogleeraar geen bezoek ontvan gen. Op de gehouden examens van de E'erste Ned. Modevakschool-ver. slaag den de volgende dames voor: Leerares: A. v. d. Touw, St. Maar tensdijk, F. M. v. d. Hoog, Groede; Coupeuse: E. Miebl, Zaamslag; A. M. Fortrie v. d. Stok, Breskens; S. A. Mar- teyn, IJzendijke; S. S. Risseeuw, Cad- zand; Costumiere: F. Paul, Nieuwerkerk; A. G. Faas, M. C. Faas, Biervliet. Kruiningen. Aan de Modevakschool te 's-Gravenhage slaagden voor coupeuze de dames C. Ooms te Hansweert en M. C. van Iwaarden te Heinikenszand. CONCENTRATIE VAN BIJZONDERE SCHOLEN. Wetsontwerp te wachten betreffende financieele regeling. In November van het vorig jaar heeft het moderamen van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel in verband met de concentratie van scholen, de aandacht van den minister van onderwijs gevestigd heeft op de wenschelijkheid, dat spoedig een definitieve regeling tot stand zou ko men betreffende de terugbetaling van waarborgsommen in geval fusie van scho len. Voorts werd de wenschelijkheid be toogd van een definitieve regeling om trent de doorbetaling van de in art. 205 der wet bedoelde gebruiksvergoeding bij fusie van scholen. Eindelijk verzocht het moderamen nog, of de minister zou kun nen besluiten tot het aangeven van enkele richtlijnen, naar welke te oordeelen zou zijn, indien de samenvoeging niet zou lei den tot vermindering van het aantal leer krachten, of indien zij uitbreiding van schoolruimte of zelfs algeheel nieuw bou wen noodzakelijk zou maken. Blijkens de „Mededee'lingen" van den Schoolraad heeft de minister hierop -d.d. 8 Februari j.l. het volgende geantwoord: Met 'belangstelling nam ik kennis van het voorloop'ige resultaat van het met de bij 'het moderamen aangesloten bizondere la gere scholen over de concentratie ge pleegd overleg. Er schijnt dntussohen bij de schoolbesturen nog eenige aarzeling te bestaan om metterdaad hun medewerking te verleenen ten gevolge van de onzeker heid, hoe na de concentratie hun finan cieele positie zal zijn. Overeenkomstig een reeds eerder gedane toezegging, wettelijke voorzieningen te zullen bevorderen, waar door die onzekerheid wordt weggenomen, is inmiddels 'bij mijn departement een ont werp van wet gereed gekomen, houdende een regeling om ten aanzien van de terug betaling van waarborgsommen bij samen voeging van scholen, van een overgang van de aanspraak op de vergoeding, be doeld in art. 205 der l.o.-wet 1920, op een nieuwe rechtspersoon en van betaling van ten laste van de schoolbesturen op de ge bouwen rustende schulden. De indiening van het wetsontwerp kan binnenkort te gemoet gezien worden. Aan het verder verloop der onderhandelingen zal dit on getwijfeld ten goede komen. Wat betreft de aan het slot van uw nevenvermeld schrijven gevraagde richt lijnen, merk ik op, dat de concentratie niet a priori moet worden afgewezen. 'Ook indien zij' niet leidt tot een vermindering van 'het aantal 'leerkrachten of slechts in dien daarmede een directe uitgave voor de gemeente gepaard zou gaan ter zake van voorziening in schoollokaliteit. Het ver dient aanbeveling om, bij twijfel aangaan de de practisc'he uitvoerbaarheid van een plan tot concentratie met het oog op de daaraan verbonden financieele consequen ties wat zich vooral 'bij' gesaneerde ge meenten kan voordoen deze gevallen te voren aan mijn oordeel te onderjverpen. Overigens ben ik bereid ten aanzien van een in den loop van het jaar, b.v. op 1 Mei 1935 door concentratie tot stand ge komen gecombineerde school met toepas sing van art. 56 Md der wet, Rijksvergoe ding, te verleenen voor een aantal onder wijzers, als in verband met het aantal leerlingen op 'dien d'atum ingevolge art. 28 aan de school moet verbonden zijn. i Brandstichtster uit heim wee. Aan de Nederlandsche grens, nabij Walbeek, is brand uitgebroken in een kleine boerderij, welke voor het grootste gedeelte uitbrandde, Hierbij werden twee koeien en 8 varkens een prooi der vlam men. Een onderzoek wees uit, dat een 15- jarig meisje den brand gesticht heeft. Zij gaf als motief op, dat zij heimwee had. -—De st r ij d tegen „wilde" auto busdiensten. Het rijkstoezicht op de spoorwegen zet zijn strijd tegen de wilde autobusdiensten nog steeds voort. Den eenen dag worden rond Den Haag ver schillende politieposten uitgezet, den an deren dag wordt een der dorpen tusschen Leiden en Haarlem als strategisch punt uitgekozen. Van hun kant zetten de auto busondernemers den strijd even verwoed voort. De bedoeling is de controle niet al leen tusschen Amsterdam en Den Haag, maar ook elders in den lande te gaan houden. Zoo is gisteren door den hoofd ingenieur van dit toezicht, ir N. Th. Ver- wey, per auto een controletocht door een groot deel der provincie Zuid-Holland gemaakt. Slechts één autobus in de om geving van Wassenaar was ditmaal het slachtoffer. Eenige ondernemingen heb ben hun diensten al gestaakt; andere rij den nog met taxi's. Niet onmogelijk is het dat zeer bin nenkort de controle van het rijkstoezicht naar elders wordt verlegd. Zoo rijden er bijv. ook wilde autobussen tusschen Rot terdam en Vlissingen. Ook die zullen binnenkort den strijd tegen het rijkstoezicht moeten aanbinden. Dat niet overal gelijktijdig wordt opge treden, vindt hierin zijn oorzaak, dat het rijkstoezicht niet over voldoende perso neel beschikt. Felle fabrieksbrand te Tilburg. Gisteravond is een felle brand uitgebroken in de lederwarenfa- briek der N.V. S. Heymans te Tilburg. Het personeel was nog druk aan den arbeid, toen in de celluloid-afdeeling een pers warm liep en de vlam sloeg in den licht brandharen voorraad. Een felle vuurzee ontwikkelde zich in zeer korten tijd, zoodat bij: aankomst van de brand weer reeds na enkele minuten de vlam men uit het dak sloegen. Een tiental jongens en meisjes, die dicht bij' den vuurhaard aan den arbeid waren, moest door een dakvenster vluch ten, omdat de hoofdingang door vuur en rook was afgesloten. Van lieverlede sloegen de vlammen ook over naar de afdeeling huiden en lederwaren, waar een ruime voorraad was opgeslagen, die mede geheel te loor ging. De ontzettende watermassa, welke in het gebouw werd gespoten, zette gelei delijk alle afdeelingen, waaronder kan toren en expeditie-afdeeling, onder wa ter, zoodat 't geen het vuur spaarde, toch ernstige vernieling onderging. Na drie uur was men den brand meester. De schade, die zeer aanzienlijk is( wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf, waarin dertig personen werkzaam zijn, zal vooreerst goeddeels moeten worden stilgelegd. Griep onder de militai ren te Amersfoort. Onder de militairen van het garnizoen te Amers foort heerscht griep. Het hospitaal is ge heel vol met patiënten. Velddienstoefenin gen zijn voorloopig afgelast; de marschen worden gehouden zonder bepakking. Een inbraak voor 38 cent. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben tot heden onbekend ge bleven personen zich toegang verschaft tot de confectiefabriek van de firma Gebr. M. te Tilburg. De dieven hebben er heel wat voor moeten doen eer ze binnen wei- ren. Na over een muur te zijn geklom men, kwamen zij door middel van een ladder op bet platte dak boven de garage. Daar sneden zij een glasruit uit, waar door zij in de garage konden komen. Toch waren ze er echter nog niet. Eerst na een schuifdeur uit haar rail te hebben gelicht kwamen zij in de fabriek en de aangren zende kantoren. Hun zware arbeid werd tenslotte slechts schraal beloond. Uit een op het kantoor staand kastje, dat zij for ceerden, stalen zij een bedrag aan geld van zegge en schrijve acht en dertig har de Nederlandsche centen.Voorts ont fermden zij zich nog over een vijftigtal sigaren en drie stukjes chocolade. De brandkast lieten zij vrijwel onaangeroerd. PROVINCIALE BIBLIOTHEEK VAN ZEELAND. I. De verschillende regeeringscolleges uit den tijd der Republiek als de Provinciale Rekenkamer en de Raad van Vlaanderen, hadden eenig boekenbezit. Deze boeken waren na de opheffing de zer lichamen geborgen in verschillende lokalen der Provinciale Griffie, waar ze echter alleen ten dienste stonden van de menschen, die daar komen mochten. Mr. Gerrit Adriaan Fokker was in 1859 lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en kreeg daardoor toegang tot die boeken. 't Zal wel bij het geschiedkundig onder zoek ten behoeve van zijn studie over het polderrecht geweest zijn, dat hij ontdekte, van hoe groote waarde deze werken wa ren, en meteen hoe waardeloos als boekerij omdat ze behalve voor de ambtenaren en voor iemand als hij, voor niemand toe gankelijk waren. Op grond van zijn eigen ondervindingen was deze geleerde ervan overtuigd, dat het in ieder geval de moei te loonen zou ze bij elkaar te brengen. Maar Fokker was niet alleen een ge leerde, of liever, hij stelde ook zijn ge leerdheid ten dienste van anderen. In zijn openbare leven was hij er steeds op uit te bevorderen, wat in het belang van Middel burg en Zeeland was, terwijl hij, zooals bekend is, als lid van de Tweede Kamer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3