DONDERDAG 28 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 127 Buitenland. Binnenland Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20, Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel,. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 70.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Op 74-jarigen leeftijd is heden overle den de heer A. W. F. Idehburg, lid van den Raad van State, oud-minister en oud gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Het heengaan van den heer Idenburg beteekent voor land en volk en in 't bij zonder ook voor de A. R. partij een zwaar verlies. Wat in dezen staatsman, wiens voor treffelijke capaciteiten bij vrienden en te genstanders bewondering afdwong en vooral aantrok was zijn zeldzame trouw Hij was trouw aan zijn Heiland en Ko ning, Wiens dienst hij zich, hoe hoog ook geplaatst, nooit schaamde. Toen hij als genie-officier in Indië ver toefde achtte hij zich niet te hoog om zich te voegen bij de kleine, pnaanzienlijke groep belijders van den Christus, om als ouderling de godsdienstoefeningen te lei den als dit pas gaf, en door huisbezoek en catechisatie de gemeente te helpen bou wen. En zoo is het gebleven. Bij de verkiezingen van 1913 werd hij vanwege zijn trouw aan zijn beginsel van vrijzinnige zijde gehoond als den dweper van Buitenzorg, die zoo spoedig mogelijk uit Indië diende te verdwijnen. Maar dezelfde man, die op zoo schan delijke wijze de kiezers tegen een hoog staand gouverneur opzweepte, kon later, minister geworden, niet anders doen dan de groote verdiensten van den heer Iden burg in het licht stellen en het was het zelfde vrijzinnige Kabinet, hetwelk als vrucht van de hetze van 1913 optrad, dat later den heer Idenburg verzocht in 's lands bejang, langer dan dit voor zijn ge zondheidstoestand gewenscht was, als gouverneur-generaal aan te blijven. Met groote trouw en toewijding heeft de heer Idenburg Vorstin en Vaderland ge diend als officier, als minister, als gou verneur van Suriname, als landvoogd in Indië en als lid van den Raad van State. Zijne verdiensten werden dan ook erkend door 'zijn benoeming tot ridder, later tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, zijn begiftiging met het grootkruis van die orde en zijn benoeming tot Minister van Staat. Maar met niet minder trouw en toe wijding beeft de beer Idenburg zich ge schaard onder de banier van Koning Jezus en het was daardoor, dat hij' in de Antirevolutionaire partij een voorname plaats innam. <De overledene had altijd onmiddellijk contact met het Antirevolutionaire volk, omdat hij uitsprak wat er diep in de harten, waarvan hij1 de teerste snaren in beroering wist te brengen, leefde. De heer Idenburg is gestorven. God heeft hem geschonken genade en eere. Worde zijn nagedachtenis onder ons in eere gehouden, door een 'leven van trouw en toewijding aan de beginselen, waaruit de overledene leefde. De reis van Simon. In goedingelichte politieke kringen ver luidt, dat de datum van Simons reis naar Berlijn vastgesteld zal worden na het be zoek van den minister aan Parijs. Ver ondersteld wordt, dat Duitschland welis waar ernstige bezwaren aan zal voeren tegen de Fransch-Engelsche voorstellen, maar toch haar poorten voor de onder handelaars niet zal sluiten. Ook de mogelijkheid van een reis naar Moskóu wordt onder het oog gezien. Hier omtrent zou echter nog geen definitieve beslissing zijn genomen. Weer Itaiiaansche troepen vertrokken. Het vertrek van Itaiiaansche troepen naar Oost-Afrika duurt voort. Te Messi na hebben zich 1200 man en 110 officie ren ingescheept. Uit Napels is een schip vertrokken met oorlogsmateriaal en 400 man aan. boord. Een ander schip zal bin nenkort ook uit Napels volgen. Eerlang zullen contingenten van de divisie van generaal Gavinana over drie gereedlig gende schepen worden verdeeld en ver trekken. In het Engelsche Lagerhuis is 'de toe stand in Abessynië ter sprake gebracht. De liberale afgevaardigde Mander stelde voor, dat de Volkenbond een internatio naal troepencon'tingent, evenals men dat Saargebied heeft gedaan, naar Abessynië zou zenden. Minister Simon antwoordde, dat de toestand in het Saar gebied niët gelijkt op dien aan de grens van Italiaansch Somaliland en Abessynië. Kechtvaa.rdigerwijze moet gezegd worden, dat de moeilijkheden daarin bestaan, dat de grens tusschen Italiaansch Somaliland en Abessynië nooit nauwkeurig is vastge steld. Gelukkig voor Italië I Een minuut rust in heel Duitschland. Het was in heel het Saargebied te mer ken, da't nog maar één dag het scheidt van de inlijving bij Duitschland. Overal is men bezig de straten en huizen te versie ren. D'e minister van binnenlandsche za ken, Frick. zal morgen te 10 uur 15 uit Saarbrücken een korte toespraak richten tot het volk. Daarna zal het commando: „Hijscht de vlag" weerklinken; dit is het sein voor het hijschen der vlaggen in het geheele land. Op hetzelfde oogenhlik zal het verkeer in alle steden voor een mi nuut worden stopgezet. Alle fabriekssire nes zullen loeien; waa.r zulks mogelijk is zal het werk gedurende een minuut worden gestaakt. D'e kerkklokken zullen een uur lang beieren. Generaal Brind, de bevelhebber der in ternationale troepen in het Saargebied, heeft Saarbrücken Woensdagmiddag ver laten. De macht der Belgische regeering beknot. De Belgische regeering heeft voldaan aan de eischen die haar door de coalitie partijen werden gesteld. Ze heeft wel is waar besloten een verlenging van de vol machtsperiode van drie maanden aan te vragen, maar de nieuwe volmachten zul len zich beperken tot het nemen van maatregelen die alleen het financieele en economische herstel van het land, als mede de verlichting van de op de parti culiere en overheidsbedrijven drukkende lasten ten doel hebben. Verdergaande vol machten vraagt zij niet. Groote droogte in Singapore. Singapore heeft op het oogenhlik te lijden onder een langdurige periode van groote droogte, die de ergste is sedert menschenheugenis. Een maand lang is er geen regen ge vallen. D'e olifanten hebben, dol geworden door het opdrogen van de drinkplaatsen, reeds veel schade aan de te velde staande ge wassen toegebracht. Zij komen de dorpen binnen en verwoesten daar de hutten. De droogte heeft eveneens groote scha de aan het fruit veroorzaakt, dat thans reeds meer dan een maand in ontwikke ling ten achter is. Stormweer. De storm aan de kust van Bretagne duurt nog steeds voort. Ook in verschil lende andere deelen van Frankrijk blijft het weer stormachtig. Uit Laroehe sur Yon wordt gemeld, dat een bark met 4 opvarenden, waarvan se dert Vrijdag niets meer was gehoord, ver moedelijk 'vergaan is. Men vreest, dat de 4 opvarenden om het leven zijn gekomen. In Savoie zijn de lijken van drie toe risten gevonden, die tijdens een sneeuw storm doorgevroren zijn. Korte Berichten. 1 De officieele sterfte-statistiek van Ceylon wijst uit, dat er in November, De cember en Januari bijna 40.000 men- schen meer dan in dezelfde maanden van het jaar tevoren zijn overleden, waar schijnlijk allen ten gevolge van de mala ria-epidemie. 1 Het s.s. Blairgowrie" dat op weg van Engeland naar de Vereenigde Staten in een storm geraakte, is met 26 man aan boord spoorloos verdwenen. O'berlandsgerichtsrat von Grunau deelt mede, dat tot dusver de wet op de sterilisatie v. erfelijk belasten in Duitsch land in ongeveer 180.000 tot 200.000 ge vallen is toegepast. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft den 42-jarigen N. Janssen, die door de juryrechtbank te Aurich ter dood was ver oordeeld, begenadigd en de doodstraf ver anderd in levenslange tuchthuisstraf. J. eu zijn tot 12 jaar tuchthuisstraf veroor deelde vrouw hadden in 19281932 drie kinderen, kort na hun geboorte, van het leven beroofd. Tegen acht ambtenaren van de door een explosie verwoeste potloodenfabriek te Moskou is een bevel tot arrestatie uit gevaardigd. 1 D'e Duitsche Heldenherdenkdag zal den 17den Maart a.s. vooral te Berlijn met groote plechtigheid worden gevierd. MINISTER VAN STAAT A. W. F. IDENBURG. f Hedenochtend vroeg is in 'het Roode Kruis Ziekenhuis te 's-Graven'hage over leden de Minister van Staat, Staatsraad A. W. E, Idenburg, oud Gouverneur- Generaal van Ned. Indië, oud Gouverneur van Suriname, oud Minister van Koloniën. De 'heer Idenburg was 74 jaar oud en werd sinds eeni'gen tijd in het Roode Kruis Ziekenhuis verpleegd. Tengevolge van een hartverlamming is 'hedenochtend het einde gekomen. De heer Idenburg kon terugzien op een 'buitengewoon eervolle staat van dienst. Aanvankelijk was hij opgeleid voor den militairen dienst; hij ging in 1881 als jong officier naar Ned.-Indië. In 1901 keerde hij als kapitein der genie terug en werd toen gekozen als Tweede Kamerlid. Hiermee was zijn politieke loopbaan be gonnen, welke 'hem tot de 'hoogste posten zou voeren. Drie maal was hij Minister van Koloniën. Eerst in het Kabinet-Kuy- per, als opvolger van Jhr van Asch, van Wijck, daarna dn het Kabinet-Heemskerk en vervolgens in het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck, In Augustus 1918 als Minister opgetreden, moest 'hij echter reeds in November 1919 wegens gezond heidsredenen aan H. M. de Koningin ont slag vragen. Voorts was hij van 19051908 gouver neur van Suriname en van 19091916 Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. In later jaren werd hij lid der Eerste Kamer en dn 1923 benoemde H. M. de Koningin hem tot Minister van Staat. In het volgend jaar trok 'hij zich geheel uit de actieve politiek terug, toen hij' be- no'emd werd tot lid van den Raad van State. De heer Idenburg heeft in de kringen van de A.R.-partij een bijzondere plaats ingenomen. Hij' genoot 'groot aanzien en zijn woor den hadden zeer veel gezag. Vanwege de 'Geref. Kerken was de over ledene aangewezen als deputaat voor de correspondentie met de Hooge Overheid en voor de geestelijke bearbeiding van de verstrooide 'Gereformeerden in Neder'L- Indië. Voorts was de heer Idenburg sinds jaren Directeur van de Vereen, voor Hoo- ger Onderwijs op Geref. Grondslag en curator van de Technische Hoogeschool te Delft. Naar wij vernemen zal de ter aarde be stelling van het stoffelijk overschot van den overleden Minister van Staat A. W. F. Idenburg plaats vinden Maandag a.s. op de algemeene begraafplaats. Vertrek van het woonhuis aan den Gremerweg om half twaalf. Het is de wensch van den overiedene, dat er geen toespraken zullen worden gehouden. KONINKLIJKE FAMILIE GENIET VAN DE WINTERSPORT. Gistermorgen een lange wandeling gemaakt. H. K. de Koningin heeft gistermorgen met H. K. H. Prinses Juliana een lange wandeling in de omgeving gemaakt, waarna de beide Koninklijke gasten zich aan de rodelsport wijdden, waarvoor juist een bijzondere gelegenheid bestond in ver band met het feit, dat tot een dikte van 40 c.M. versche droge sneeuw was geval len. Des middags heeft H. M. de Koningin te zamen met H. K. H. Prinses Juliana op het halkon van het hotel in ligstoelen zonnebaden genomen, terwijl de verschil lende leden van het Koninklijke gevolg een skitoer in de omgeving maakten. In Unterwasser zijn thans in totaal ongeveer 240 gasten aanwezig Koningin en Prinses in Zwitserland. D'e „Toggenburger Anzeiger" van 22 Februari bevatte de volgende in het Ne- derlandsch geschreven welkomstgroet aan H. M. de Koningin en Prinses Ju liana bij' haar komst in Unterwasser: „Wederom vertoeven, binnen het tyds- bestek van nauwelijks een jaar, Uwe Ma jesteit en Uwe Koninklyke Hoogheid in ruilden van het eenvoudige bergvolk van hef Toggenburg te Unterwasser. D'e bevol king van het gansche Toggenburg niet al leen, maar het geheele Zwitsersóhe volk weten de aanwezigheid van Uwe Majes teit en Uwe Koninklyke Hoogheid ten zeerste te waardeeren. Zy wenschen hunne vreugde over dit hooge bezoek ter kennis van Uwe Majesteit te brengen en roepen U beiden van harte hun welkom toe. D'e herinnering aan Uwer Majesteit eenvoud en beminnelykheid tydens het eerste verblyf in Unterwasser leeft nog in aller harten voort. Moge God ook dit maal den hoogen gasten gezondheid en een aangenaam verblyf in de schoone ber gen van het Toggenburg doen ten deel worden!" R. Contingenteering van sieenkolen. De door den Minister van Economische Zaken ingestelde commissie voor de steenkolencontingenteering werd gisteren namens den minister door den directeur generaal van Handel en Nijverheid geïm stalleerd. De commissie heeft nog den zelfden dag haar werkzaamheden aange vangen. Verlichting van overwegen. Men neemt thans bij de Spoorwegen proeven teneinde tegemoet te komen aan den wensch naar een hetere verlichting van overwegboomen, en om het veelvuldig stukrijden te voorkomen met electrische verlichting op den afsluitboom zelf. Op iederen boom wordt n.l. een electri sche lantaarn (model autolantaarn) met zoeklicht bevestigd, die, zoodra de boom in beweging komt, automatisch gaat wer ken, en den afsluitboom scherp verlicht. Juist gedurende de beweging is de ver lichte boom tegen den duisteren achter grond, reeds op grooten afstand een uit stekende waarschuwing voor den nade renden autobestuurder. Het spreekt vanzelf, dat deze overweg- boomverlichting het meest tot haar recht komt, waar weinig of geen andere ver lichting is. Gebruiken de autobestuurders dus bun volle verlichting, dan zal de boomverlichting minder goed zichtbaar zijn. De proeven worden thans genomen op een tiental plaatsen in het land. Het ligt in de bedoeling daarmee door te gaan en de verlichting geleidelijk aan te bren gen op plaatsen waar dit wenschelijk en nuttig wordt geacht en waar dit mogelijk is, want er moet natuurlijk over electrisch licht kunnen worden beschikt. TWEEDE KAMER. Verbindend verklaring ondernemers- overeenkomsten. De Tweede Kamer heeft gisteren voort gezet de behandeling van het wetsont werp „algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemersovereen komsten". Eerste spreker was de heer Snee- v i e t (Rev. Soc.) die het ontwerp be streed, omdat het een nieuwe belemme ring beteekent van productieve krachten. De heer J o e k e s (V.D.) verdedigde het ontwerp. Aan een bindende regeling bleek behoefte, om een moordende con currentie uit te schakelen, een gevolg soms van den onwil van enkele bedrijfs- genooten om tot een heilzame regeling mee te werken. Het kan en mag niet de bedoeling zijn een bedrijf te sluiten. Dat het verbrui- kersbelang geschaad zou worden, gelooft spr. niet, doch het is raadzaam, dat de overheid op dit belang voortdurend het oog gericht houdt. Voor elke verbindend verklaring een aparte wet te eischen, acht spr. onjuist. De heer v. d. Tempel (S.D.) achtte de tegen dit ontwerp aangevoerde bezwa ren niet steekhoudend. Het wordt steeds noodiger, dat de al gemeene belangen, bijl de ondernemers- overeenkomsten betrokken, rechtstreeks en krachtig behartiging vinden. Deze al gemeene belangen omvatten zoowel het verbruikersbelang, 't volksbelang bij' een tot mededinging op de wereldmarkt be kwaam bedrijfsleven en het belang van de klasse der werknemers. Men zegt, dat de wet gevaar van prijs- verhooging doet ontstaan, maar dit ge vaar bestaat juist bij ongecontroleerde ondernemersovereenkomsten. De heer Schouten (A.R.) zegt, dal zijn partij' zich steeds heeft verzet tegen een individualisme, gepaard gaande met een individueele ongebondenheid, waar door het maatschappelijk leven te niet gaat. Het socialisme en het collectivisme echter willen het individu opofferen aan de gemeenschap. Hiertegen gaat spr.'s verzet, omdat God individu en maat schappij' heeft geschapen en omdat alleen door gehoorzaamheid aan die ordening wezenlijke ordening van het maatschap pelijke leven kan worden verkregen. De sociaaldemocraten staan een orde ning voor, gericht op de opheffing van den privaten eigendom. Aan ordening met dat doel werkt spr. niet mee. De private eigendom is ,geen onveranderlijke groot heid, maar spr. is principieel tegen af schaffing. Voorts wijst spr. op een ordening van het maatschappelijke leven bij staatsde- creten. Hij verfoeit deze dwingelandij', want daarbij treedt de staat op een ter rein op, dat het zijne niet is en waarvoor hij' niet is uitgerust. De staatsbemoeiing met landbouw en veeteelt leert ons, dat zij niet moet optreden, als het niet strikt noodzakelijk is. Spr. gaat met het wetsontwerp mee, wat niet zeggen wil dat zijn verwachtingen zeer hoog gespannen zouden zijn. De ar- beidsgeschillenwet heeft niet de rampen gebracht, die haar tegenstanders voor spelden, en ook niet het parades van vrede en geluk, dat sommige voorstanders ervan verwachtten. Iets dergelijks zal het geval zijn met de bindendverklaring. De heer B i e r e m a (Lib.) ontwikkelde verschillende bezwaren tegen het ont werp. Als de regeering in bepaalde ge vallen, bij wijze van crisismaatregel met een wet ware gekomen, had hij daaraan willen meewerken. De heer Schdlthüis (V©.) ver klaarde met het ontwerp in te stemmen, Binnenland. Minister van Staat A. W. F. Idenburg overleden. Begroeting van koloniën door Eerste Ka mer aangenomen. De Tweede Kamer over de ondernemers- overeenkomsten. Het eind der contra-prestatie Buitenland. Morgen overdracht van bet Saargebied. Weer Itaiiaansche troepen vertrokken. evenals de heer Korten horst (R.K.) die het met warmte verdedigde. De heer de Geer betoogde dat het ontwerp van een juist beginsel uitgaat en in een reëele behoefte voorziet. Het heeft nutteloos veel stof opgejaagd. Spr. citeert wat in de memorie van toelichting staat over 'tfeit, dat een kleine minderheid in een bedrijfstak een gemeenschappelijke regeling onmogelijk kan maken. Hier ligt een onderwerp voor de Staatstaak. Spr. geeft nog enkele aanvullingen van het wetsontwerp, onderdeelen betref fende, in overweging. De heer Bierema stemme voor. Het woord „ordening" wekt bij hem griezelige gedachten, maar daar voor is geen reden. Vandaag zal Minister Steen berg h e de sprekers beantwoorden. CONTRA-PRESTATIE BIJ STEUNVERLEENING. D'ezer dagen werd gemeld, dat overeen komstig den wensch van den minister van sociale zaken het z.g. contra-prestatie-sy steem, zooals het voor het eerst te Bos koop en Alphen a. d. Rijn op initiatief van burgemeester P. A Colijn werd inge voerd, is vervangen door het oude systeem van werkverschaffing. D'e burgemeester van Alphen a. d. Rijn verklaarde het besluit van den minister ten zeerste te betreuren, omdat daarmee een eind is gemaakt aan een regeling, welke in de practijk steeds ten volle heeft voldaan, en die juist om haar principe ook in zoovele andere plaatsen ingang heeft gevonden. In wezen is echter een deel van het oude systeem behouden. Zoo zijn b.v. ook nu nog alle door de gemeente aange vraagde objecten, ook de kleine, waarvoor geen kapitaalsuitgaven noodig zijn en die zich daarom zoo goed leenen voor werken in contraprestatie, toegestaan. Voorts kunnen de steunt rekkenden o-ofc thans rog, al naar gelang van de grootte van het steunbedrag, van een lot zes dagen per week te werk worden ge steld, doch daarnaast is er dan het ver schil, dat in den vervolge weer de be palingen van de invaliditeits- en ziekte wet moeten warden toegepast, terwijl voorts alles weer moet worden aange vraagd bij' den inspecteur der werkver schaffing en de Ned. Heide-Mij. Wat den eisch der sociale verzekering betreft, gaf de burgemeester als zijn meening te ken nen, dat daarvoor geen verandering van bet systeem zelf noodig was geweest. De gemeente zou van haar kant waarschijn lijk wel bereid zijn gevonden dezen maat regel, waarvan de beteekenis voor den steuntrekkende vrij problematisch is, om dat nu eenmaal slechts om de 5 of 6 we ken wordt gewerkt, in te lasschen. Dit is dan ook van 'ondergeschikt be lang. Hoofdzaak is, dat men in regee- ringskringen bezwaar had tegen de aan duiding „werken voor steun". Wij voor ons, aldus zei de burgemeester, zien niet in welk bezwaar er tegen valt aan te voe ren, dat van een arbeider voor den door hem ontvangen steun ook wederdienst wordt gevraagd; integendeel het moet door hem op prijs worden gesteld, te we ten, da.t hij het door hem te ontvangen bedrag heeft verdiend. De ervaring, wel ke wij over een vol jaar opdeden, moti veert deze zwenking in geen enkel op zicht. Men was met het begrip „werken voor steun" allengs volkomen vertrouwd geraakt en men was er, de billijkheid van gaan inzien. Het inschakelen van de Nederl. Heide Mij. maakt het werk omslachtiger dan noodig is. Elke week moeten de loonsta- ten in viervoud naar de Ned, Heide Mij, ter goedkeuring worden opgezonden. Bij groote werken, waarbij voorlichting noo dig is, moge de inschakeling van dit in stituut haar beteekenis hebbent, bij een zoo groot aantal kleinere objecten, als ex tra reiniging van riolen, ophoogen van trottoirs, puin kloppen, extra straatvegen enz., vraagt men zich af of deze bemoeie nis eenigen zin heeft. Een groot bezwaar van de nieuwe rege ling is ongetwijfeld de grootere admini stratieve omslag, aldus de burgemeester. Nog voordat wij de regeling in practijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1