Deze reinigings-methode is zoo eenvoudig WOENSDAG 27 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 12t Buitenland Binnenland. Staten-Generaai Belangrijkste Nieuws. JBaxje&nQMeFges TTIqJózsl Schoon. ScAip Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve ZeeUi Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De roode vogelaars. De S. D. A. P. te Middelburg heeft Maandag een openbare vergadering ge houden, die bedoeld was als inzet van den naderenden verkiezingsstrijd. Dat het een gelukkige inzet was, zal men niet kunnen zeggen. De spreker, de heer De Zeeuw, kwam met niet anders dan critiek en afbraak. Op sarcastische wijze, zoo lazen wij in een verslag, werd het optreden van het Kabinet gecritiseerd, aan de hand van het bekende vierhoeksprogram. Dit optreden is wel eenigszins verklaar baar. Als de spreker toch een uiteenzetting had moeten geven van wat de S. D. A. P. deed met betrekking tot de handhaving van het gezag, het financieel herstel, de bestrijding van de werkloosheid en het herstel van het economische leven, dan zou hij met beschaamde kaken hebben ge staan. Dan zou hij hebben moeten^spreken van het pogen der S. D'. A. P. om het gezag van de overheid te ondermijnen, van de meer dan treurige rol die de S. D. A. P. speelde bij het gebeurde met de Zeven Provinciën. Hij had dan aan zijn gehoor duidelijk moeten maken welk een onver antwoordelijke financieele politiek door de S. D. A. P. met name in de gfoote steden werd gevoerd. Hij had dan moeten wijzen op de vlucht voor de verantwoordelijkheid bij de roode heeren en hij had er niet aan kunnen ontkomen om uiteen te zetten dat als de plannen van de S. D. A. P. op fi nancieel gebied gevolgd waren, het geld om de werkloozen te helpen, en de werk loosheid te bestrijden ten eenenmale zou ontbreken. Hij had er aan toe moeten voegen, dat voor plaatsen als Middelburg die nu in direct in zoo ruime mate profiteeren van den landbouwsteun, de toestand heelemaal onhoudbaar zou zijn geworden. En hij zou, om niet meer te noemen, zijn gehoor onder den indruk hebben moe ten brengen voor het feit, dat toepassing van de Soe. Dem. leuzen de zekerste weg is naar de vermoording van de democra tie en de overheersching van het fascisme. Geen wonder, dat de heer De Zeeuw er de voorkeur aan gaf op sarcastische wijze het Kabinet-Colijn te critiseeren. Dit is veel gemakkelijker en goedkooper en het maakt de menschen ook meer toe gankelijk voor exclamaties over het geloof in het Socialisme dat niet verwoest zal worden. Intusschen verdient het de aandacht, dat de spreker ook een zeer juiste opmer king maakte. Hij spoorde namelijk zijn gehoor aan, zich niet door den s c h ij n te laten ver lokken. Als dit verstandige advies wordt ge volgd, zal straks de winst voor de roode vogelaars niet groot zijn. Onderzoek naar de winsten van den tusschenhandel in Amerika. In den Senaat vestigde senator Whee ler er de aandacht op, dat gedurende de crisisperiode de grossiers in levensmidde len zeer groote winsten maakten, terwijl vele boeren en landbouwers hun bezittin gen, tot zelfs hun farms toe, verloren en de consumenten gedwongen waren zeor hooge prijzen voor levensmiddelen, vooral voor groenten en andere land- en tuin bouwproducten, te betalen. Op zijn voorstel besloot de senaat een onderzoek naar dezen toestand in te stel len. Hazardspelen in België niet langer verboden? Naar de Belgische bladen melden zou de minister van justitie, Bovesse, voorne mens zijn een wetsontwerp in te dienen waarbij het verbod van hazardspelen in de Belgische badplaatsen wordt opgehe ven. De minister wil op deze fraaie wijze het vreemdelingenverkeer in de hand werken. Intusschen moet men weten dat de Belgische badplaatsen niet hebben ge wacht op de officieels opheffing van het verbod, maar hun zomergasten reeds se dert jaren in de gelegenheid stellen in alle mogelijke kansspelen een gokje te wagen. Dit wordt door de regeering niet alleen oogluikend toegelaten, maar naast iedere speeltafel staat een ambtenaar van den fiscus, die het aandeel van den staat in de opbrengst van het „verboden" spel consciëntieus in ontvangst neemt I De bestrijding van de werkloosheid in België. Dinsdag heeft de rijkscommissie voor den arbeid in België een aantal voorstel len tot uitvoering van werken voor een totaal bedrag van ongeveer 200 millioen francs goedgekeurd. Men hoopt onge veer 15.000 werklooze arbeiders te kun nen gebruiken. Men wil te Antwerpen o.a. voor 10 millioen fres. nieuwe scholen on voor 6 millioen francs nieuwe woningen bouwen. Verder moet de Nederlandsche schouwburg worden gemoderniseerd, wat 4 millioen francs zal kosten, een pomp station worden gebouwd op het Kiel, enz. Fen nieuwe brug over den Rupel, te Boom, zal een uitgave vergen van 21 mil lioen francs. Er moet een nieuw bassin, „Looibroekhaven" genaamd, gegraven worden en de kazernes te Berchem zullen naar de zgn. „Noordergronden" worden verplaatst. Voor deze twee werken samen rekent men op 36 millioen francs. Tal rijke spoorwegwerken te Wilmarsdonk, F*keren en AntwerpenZuid, worden zeer dringend geac'ht. Verder is ook nog gedacht aan het brengen op dubbel spoor van de spoor lijnen GentLokerenSt. NiklaasAnt werpen, meldt de „N. R. Ct." Italië beperkt zijn mobilisatie, maar dreigt. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ita- liaansche regeering besloten heeft, geen oudere lichtingen onder de wapens te roe pen dan de lichting 1911 (d.w.z. de iu 1911 geboren dienstplichtigen), met uit zondering van officieren en specialisten, voorzoover dit noodig mocht blijken te zijn. Wat het niet oproepen van oudere lich tingen dan die van 1911 betreft, maakt het communiqué een voorbehoud voor het geval van Europeesche conflicten, die echter 1 aldus het emmuniqué in het huidige tijdsgewricht uitgesloten schijnen te zijn, na de te Rome en Londen verkre gen accoorden. Met het oog op elke eventualiteit moet er echter aan herinnerd worden, dat in gevolge de nieuwe fascistische wetten, waarbij de dienstplichtige leeftijd van 18 tot 55 jaar is gesteld, Italië 37 lichtingen met een totaal effectief van zeven a acht, millioen man kan mobiliseeren, hetgeen een ernstige waarschuwing beteekent aan het adres van ieder, die de huidige Euro peesche orde zou willen verstoren. Het ministerie van Oorlog ontvangt nog voortdurend aanvragen in zake vrij willige dienstneming, waarmee rekening wordt gehouden. De Oostenrijksche ministers uit Londen vertrokken. Om 16.30 u. zijn gisteren de Oostenrijk sche bondskanselier en de minister van Buitenl. Zaken uit Londen vertrokken Tijdens hun tweedaagsche bezoek heb ben de Oostenrijksche ministers den leden der Britsche regeering volledige inlich tingen verstrekt aangaande de loopende gebeurtenissen in Oostenrijk en hun re cente besprekingen met de Fransche mi nisters. Zij hebben ook uiting gegeven aan hun dankbaarheid voor de assisten tie, aan Oostenrijk verleend door Enge land met betrekking tot de conversie van de Volkenbondsleening. De minister Berger-Waldenegg heeft zich door Reuter laten interviewen. Hij legde den indruk op de noodzakelijkheid van een definitieve regeling van het Hon- gaarsch-Zuid-Slavisdhe geschil als voor waarde voor het tot stand komen van het beoogde Donaupact. Voor zijn vertrek heeft de Oostenrijk sche bondskanselier Schuschnigg de jour nalisten ontvangen. Hij verklaarde, dat het nu niet lang meer zal duren voor de verkiezingen voor de wetgevende licha men gehouden zullen worden. Ook wil hij handelsverdragen sluiten Voor zijn vertrek zijn groote voorzorgs maatregelen genomen. Iedere passagier van den trein, waarmee hij reisde, werd onderzocht en onder alle banken van den heelen trein werd nauwkeurig gekeken of daar geen moordenaars onder lagen. De Duitsche kerkstrijd. De Duitsch-Evang. kerk van Schaum- burg-Lippe (overigens de kleinste van de Duitsche landskerken; Schaumburg-Lippe telt in het geheel maar 50.000 inwoners) heeft zich van rijksbisschop Ludwig Mül- ler losgemaakt en zich bij de kerkregee- ring-Mahrarens aangesloten. De fronten staan thans zoo, dat geheel West- en Zuid-Duitschland zich bij de kerkregeering-Mahrarens aansloten, dat in Midden-Duitschland Thüringen sterk tot de heidensche beweging neigt, dat Meckelenburg en Saksen de voornaamste bolwerken van Ludwig Müller zijn en overigens Oost- en Noord-Duitschland zijn positie nog min of meer schragen. Toch verwacht men in Berlijn, dat bin nenkort Ludwig Müller wel het veld zal moeten ruimen. Congres der Russische godloozen. Volgens een bericht in de Russische bladen zal op 20 Maart a.s. te Moskou een congres der Russische godlolozen ge houden worden. Om de anti-godsdienstige stemming onder de deelnemers te versterken, heb ben de Russische bladen een felle cam pagne tegen God en godsdienst begon nen. In dit verband is het van belang enkele cijfers te vernemen over den om vang van de godloozen-organisatie. Deze telt thans ruim 5.000.000 leden. Meer dan de helft der 180 verschillende volken, die in Sovjet-Rusland wonen, hebben afzon derlijke organisaties die door de regee ring gesteund worden om den godsdienst te bestrijden, De strijd tegen den godsdienst wordt geveerd door 10 dagbladen en 23 tijd schriften in 14 verschillende talen. Tot nogtoe werden 37 millioen anti-gods dienstige brochures en 600 boeken in een oplage van meerdere millioenen ver spreid. Er zijn 80 anti-godsdienstige musea gesticht en meer dan 100 reizende tentoonstellingen, waarmede zelfs de kleinste dorpen bezocht warden, om anti godsdienstige propaganda te voeren. Het aantal godloozen-stormbrigades is tot 4500 gestegen. Korte Berichten. 2000 havenarbeiders hebben in de haven van Algiers geprotesteerd tegen het gebruik van tankschepen voor het vervoer van wijn. Zij bezetten het tankschip Bacchus en sneden de trossen door. Zij openden de tanks en lieten de wijn in zee vloeien. Intusschen verschaften anderen zich toegang tot het havenstation en plun derden de opslagplaatsen. Het garnizoen is te hulp geroepen. Jong Holland snakt naar werk. Onder leiding van den heer C. Hout zagers van de Nederlandsche Heide-maat- schappij maakte de Commissie van Uit voering (benoemd door de Centrale voor Werkloozenzorg) op Maandag j.l. een ex cursie op de landgoederen „De Ginkel" en „Buunderkamp" bij Ede, op welke terrei nen het eerst met den werkverschaffings- arbeid voor jeugdige werkloozen begon nen zal worden. De barak, waarin de jon gens gehuisvest zullen worden, wordt ge plaatst aan een boschrand op een groot heideveld. De heer Houtzagers gaf een uitvoerige beschrijving van de uit te voe ren werkzaamheden: deze zullen hoofd zakelijk bestaan uit het onderzaaien van de oudere dennen- en loofhoutbosschen, aanleggen van brandwegen, verwijderen van dood en onderdrukt hout enz. De voorbereidende werkzaamheden zijn thans zoo ver gevorderd, dat uiterlijk 1 Mei het werkkamp geopend kan worden; de uit te voeren werkzaamheden zijn zoo talrijk, dat Voor vele handen voor langen tijd arbeid in overvloed is. De excursie werd tevens medegemaakt door den heer A. van Geelen Wz., Direc teur-Generaal van den Dienst van Werk verschaffing en Steunverleening te 's-Gra- venhage. De aanschaffing der 14 Douglas- vliegtuigen. Hieromtrent wordt in de memorie van antwoord betreffende de Waterstaatsbe- grooting aan de Eerste Kamer het vol gende opgemerkt: Toen het zich liet aanzien, dat de K.L.M. niet tijdig de beschikking zou kun nen verkrijgen over een voldoend getal vliegtuigen van de door de N.V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek ontwikkel de typen F 22 en F 36, heeft zij ministe- riëele goedkeuring verworven op het on vermijdelijk gebleken besluit om in haar onmiddellijke behoefte aan vliegtuigen te voorzien door aanschaffing van Douglas DC.-2 vliegtuigen. De K.L.M. heeft er steeds naar gestreefd de Nederlandsche industrie te bevorderen en het lag dan ook aanvankelijk in de bedoeling de bonoodigde Douglas DC-2 vliegtuigen door de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek hier te lande in licen tie te laten vervaardigen. Aangezien nader bleek, dat dan de eerste vliegtuigen in het gunstigste geval eerst tegen het einde van dit jaar zouden kunnen wor den geleverd, hoewel de K.L.M. deze reeds binnenkort noodig heeft om de dien sten, welke met het aanstaande zomer seizoen eenige uitbreiding moeten onder gaan, naar behooren te kunnen uitvoeren, moest zij er toe besluiten de benoodigde 14 Douglas-vliegtuigen in Amerika te doen vervaardigen, zij het dat deze beslissing wegens de door Fokker verworven rechten over de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen fabriek liep. Hierdoor is intusschen de Fokkerfabriek beter in staat haar eigen typen verder te ontwikkelen en binnenkort is dan ook bestelling van een tweede F 36 vliegtuig bij die fabriek te verwachten. Een luchtlijn van Nederland naar Doncaster? Uit Londen wordt gemeld, dat een ver tegenwoordiger van de maatschappij, wel ke het vliegveld te Doncaster (Yorkshire) exploiteert, is teruggekeerd van een reis naar Nederland, waar hij een onderhoud heeft gehad met de directie van de K.L.M., aangaande de vestiging van een luchtlijn tusschen Nederland en Doncaster. De directie van de K.L.M. heeft toege zegd een deskundige te sturen om het vliegveld bij Doncaster te inspecteeren, daar zij van meening is, dat deze stad als luchtvaartcentrum zeer geschikt is. Een beslissing van een en ander zal binnen een week worden waargenomen. Tegenspraak van „geruchten". Op vragen van het Tweede-Kamerlid W e i t k a m p betreffende geruchten, dat bij den landbouwcrisisdienst werkzaam zouden zijn een gepensionneerd Indisch ambtenaar en zijn echtgenoote, die even eens pensioen geniet, antwoordt minister Steenberghe, dat deze geruchten onjuist zijn. Ondernemers-overeenkomsten. De heer van den Tempel c.s. heeft op het wetsontwerp inzake het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten eenige amen dementen ingediend, waarvan één de strekking heeft om halfjaarlijks aan de Staten-Generaal verslag te doen uitbren gen over de toepassing van deze wet, ter wijl een ander uitbreiding beoogt van de adviseerende taak van de vaste commis sie van den Economischen Raad. Principieele politiekl Reeds eenige jaren bestaat te Hengelo (O.) 'n aanlegbelastingkwestie. Bij raads besluit is deze ingevoerd voor de eige naars van grond aan nieuwe straten, zoo wel voor bebouwde, als onbebouwde per- ceelen, tot een bedrag van f 1.50 per strekkenden meter. Reeds langen tijd werd door de betrok ken aangeslagenen een actie gevoerd voor verlaging van deze belasting, doch de Raad staat hier afwijzend tegenover, mede wegens den precairen toestand der ge- meentefinanciën. Thans hebben de betrokkenen een groo te vergadering gehouden, waarin besloten is, dit jaar deel te nemen aan de gemeen teraadsverkiezing en daarvoor uitsluitend candidaten te stellen, welke de belangen van de aangeslagenen in de aanlegbelas- ting behartigen. Een 12-tal candidaten is hiervoor reeds aangewezen. De handelsbesprekingen met België. Naar het „Hbld" van dooreaans goed ingelichte zijde wordt verzekerd is de ne telige steenkolenkwestie in dier voege opgelost, dat, voor de contingenteering van den invoer van Nederlandsche steen kool de cijfers van de laatste vier maan den van 1934 als norm zullen dienen. Ver der zou de Belgische regeering afgezien hebben van haar voornemen de invoer- taxe op steenkolen voor huisbrand be stemd, van 15 op 20 francs te brengen en den invoer van cokes, die tot dusver vrij was, met 15 francs per ton te belasten. Van zijn kant blijkt Nederland een rui mer contingent voor den invoer van Bel gische metaal- en textielproducten te heb ben toegestaan. EERSTE KAMER. De Watersiaatsbegrooting. Het isolement van Zeeuwsch-Viaanderen. De Eerste Kamer behandelde gisteren de Waterstaatsbegrooting. De heer Andriessen (R.K.) be treurt de hernieuwde afwijzing van toe passing van collectieve arbeidscontracten in de bestekken van Rijkswerken. De Re geering geve alsnog gevolg aan meerma len geuite verlangens. Spr. zou gaarne weten welke combina tie het was, die voor werken buiten het „Werkfonds" om, lagere tarieven aan bood dan voor een „Werkfonds'-object. De moeilijkheden liggen zeker niet bij de werknemersorganisaties. De heer Ter Haar (G.-H.) wenscht een algemeene verkeerswet, een wegcode. Andere landen zijn ons ten voorbeeld. De diensten van de K.N.A.G. zijn daarbij stellig welkom. Spr. wijst in het bijzonder op het beruchte artikel 5 van het motor en rijwielreglement, betreffende het ver- leenen van voorrang. Welke bezwaren heeft de regeering tegen incidenteele wij ziging van art. 5? Spr. acht witte spatborden voor wiel rijders niet voldoende; zij behooren een rood achterlicht te voeren. Het materieel van geregelde busdiensten wordt aan pe riodieke keuringen onderworpen, doch er is onvoldoende keuring voor taxi's, vrachtauto's enz. Spr. dringt verder aan op publicatie der rapporten over het Uiver-ongeluk. De heer Dr ooglever Portuyn (Lib.) bespreekt de spoorwegtoestanden te Rotterdam. De heer Heerkens Thijlssen (R.K.) betoogt, dat blinden en hardhoo- renden bepaalde herkenningsteekens moeten hebben voor de veiligheid van het verkeer. Er moeten voorschriften komen voor het verleenen van voorrang voor blinden en slechtboorenden. De heer Janssen de Limpens (R.K.) bespreekt eveneens de veiligheid van bet verkeer. Er is behoefte aan wet- Binnenland. De Eerste Kamer over de Waterstaatsbe grooting. De Tweede Kamer over de verbindend verklaring van de bedrijfsovereenkom sten. De uitvoer van pootaardappelen naar Duitschland. Buitenland. Italië beperkt zijn mobilisatie. De Oostenrijksche ministers uit Londen vertrokken. De Duitsche kerkstrijd. Werkloosheidsbestrijding in België. Voor het slapen gaan een „Laxeer-Akker tje", zonder iets aan Uw dagelijksche levens wijze te veranderen. Géén dieet. Dank zij de nieuwe vinding van Apotheker Dumont: da nieuwe „Laxeer-Akkertjes", maakt Ge Uw bloed zuiver en verwijdert Ge uit Uw darm kanaal de schadelijke vergiften, dia U zoo hangerig en pafferig maken. Ze geven IJ een prettig opgewekt gevoel. Géén bitter of wa'i- tolijk smakend middel, dat soms erger is dan e kwaal. Géén al te heftig middel, dat U hér-verstopping of op den duur «en chro nische constipatie bezorgt, maar een zacht en op natuurlijke wijze werkend middel, dat bestaat uit onschadelijke bestanddeelen t plantaardige sloffen - gal-exlrac- ten - z.g. melkzuur-fermenten en chlorophylle, welke zeer gunstig op geheel Uw gestel werken. „Laxeer-Akkertjes" probeeren is de goede eigenschappen daarvan leeren waardeeren, Per 12 stuks óQ cent. Overal verkrijgbaar» telijke regeling betreffende voorrang in zake hoofd- en zijwegen. Ook moet er een betere regeling komen betreffende ver lichting van na zonsondergang parkee- rende auto's. De heer DeSavorninLohman (C.L.) bespreekt de afwatering van weste lijk Noord-Brabant. De houding van de regeering wekt groote teleursteling in Brabant. Spr. betreurt het dat de regee ring de hand niet aan den ploeg heeft geslagen; hier is een uitstekende gelegen heid voor werkverruiming. Ook moet West-Brabant een betere verbinding krij gen. met het achterland. Voorts bepleit spr. betere verbindingen van Zeeuwsch-Viaanderen en Westelijk N.-Brabant. Z.-Vlaanderen meet uit mijn isolement verlost worden; Zeeuwsch- Viaanderen moest het troetelkind van de regeering mijn; het ligt geografisch on gunstig en de bevoking is door en door Nederlandsch. Doch reeds 40 pet. van het land is in vreemde, meest Belgi sche handen. Hier is een nationaal bo- lang bij gemoeid. Het gevaar van het isolement is nog vergroot door de tunnel onder de Schel de; men kan thans het gemakkelijkst over Antwerpen ons land bereiken. Dit Neder landsch gebied dreigt meer en meer op België georiënteerd te worden. De heer Moltmaker (S.D.) criti- seert 't bestaan van allerlei wilde auto busdiensten en het optreden van eige naarts, vervoerders en passagiers. Spr. wijst op de steeds toenemende ge- vaien van het verkeer. Het aantal ge- doode slachtoffers is van 717 in 1932 ge stegen tot 803 in 1933. Van de 50.000 in ons land rijdende vrachtauto's waren er niet minder dan 15.000 betrokken bij al lerlei ongevallen. Lange werktijden en lage loonen der chauffeurs1 en dikwijls slecht materiaal zijn er mede oorzaken van. De spoorwegtarieven voor reizigers zijn nog steeds 'te hoog. Er moeten goedkoo- pere ééndagskaartjes en weekend-tarie ven worden ingevoerd. Er moet een einde aan komen, dat een groot deel van het materiaal des Zondags ongebruikt blijft, omdat een kleine minderheid dat ver langt. En dat, terwijl andere ondernemin gen volledige vrijheid hebben. De spoor wegen moeten meer tegemoetkomen aan de wenschen van het publiek. Anders zul len de inkomsten steeds onrustbarender blijven dalen. De beer S m o e n g e (lib.) wil een ein de zien gemaakt aan den chaos der wilde busdiensten. Spr. vestigt de aandacht op het gevaar der niet afgesloten overwegen. Ongetwij feld is veel te wijten aan eigen onvoor zichtigheid. Maar toch moet naar midde len worden omgezien om het kwaad te keeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1