Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Finantiëele Berichten Telegrammen. Laatste Berichten. wane opkomst van den Bij'z. VrijW, Land- i storm. De voorzitter deelde hierna mede, dat de sprink ZoutelandeMeliskerke moet gedolven worden. Het dagel, bestuur heeft in overleg met dat van Meliskerke van den Polder Walcheren gedaan weten te krijgen, dat dit werk door werkloozen kan worden uitgevoerd. De Polder be taalt de gemeenten 20 ct. per strekkende meter. Het werk is zoo verdeeld, dat 900 M. door Meliskerke en 1370 M. door Big- gekerke zal gedolven worden. B. en W. hadden verder overleg gepleegd met de afd. van den Chr. Landarbeidersbond^ die het werk weer van de gemeente wil overnemen op dezelfde voorwaarden doch tegen een geldelijke belooning van 30 ct. per M. 17 personen zullen in aanmerking komen. Het werk kan dadelijk worden aangevat, terwijl men aanneemt dat het twee weken zal duren; het mag ook in korter tijd verricht worden; doch de deel nemers zullen twee weken van de steun regeling uitgesloten zijn. Dhr P. Janse kan zich niet vereenigen met de bepaling dat twee weken geen steun gegeven zal worden, ook al is het werk in korter tijd volbracht; hij meent dat de prikkel is weggenomen en de ener gie gedood wordt. De voorzitter bestreed dit. Dhr Janse stelde hierop voor, dat in acooord zal gewerkt worden en dat men na afloop weer gewoon steun zal geven. Dit voorstel werd echter niet ge steund. Hierop ging de vergadering over in een langdurige geheime zitting ter bespre king van het punt: verhuring gemeente vroon bij Klein-Valkenisse. Na herope ning werd het voorstel van B. en W., bij openbare inschrijving te trachten te ver huren zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bij stemming werd met 4 st. benoemd tot grafdelver dhr Joh. Jobse; dhr G. Clarisse kreeg 3 st. Na de verkiezing van leden van het stembureau kwam in bespreking het in voeren van een ventverbod. B. en W. voelen er niet veel voor; ook de raadsle den verwachten er niet veel heil van. Met 5 tegen 2 st. werd besloten niet tot invoe ring over te gaan (vóór dhrn Poppe en Dommisse). Bij de rondvpaag vroeg dhr P. Janse de schoolgeldheffing te wijzigen; hij meent dat door minder juiste classifica tie onbillijkheden worden geschapen. De voorz. antwoordde dat de schoolgeldhef fing gaat aan de hand van het kohier der inkomstenbelasting; de bedoelde onbil lijkheden zijn gevolg van de abnormale tijdsomstandigheden en niet te ondervan gen. Verder vroeg dhr Janse hoe het staat met het te werk stellen van arbei ders in het landbouwbedrijf mét steun van de gemeente. Antwoord: Tot nu toe is er nog niet veel gebruik van gemaakt; verwacht wordt verbetering in het voor jaar. Dhr J. Lampert is ontevreden over de vele handen en stelde voor een honden belasting in te voeren. B. en W. zullen in de volgende vergadering van advies dienen. Dhr A. Dommisse wijst op delfgrond die maar steeds blijft liggen aan de zij kant van den Tolweg. B. en W. zullen deze zaak nader onder de oogen zien en iemand trachten te vinden die dezen grond wil weghalen. Aagtekerke. Maandagavond vergaderde de afd. van het Groene Kruis. Van de 164 leden welke de vereeniging telt waren er slechts 12 aanwezig. Door den penningmeester dhr S. Wisse werd rekening en verantwoording ge daan, waaruit bleek, dat een goed slot te boeken viel. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, welke gehouden zal worden te Zierikzee, werd gekozen dhr J. de Lange. Van het materieel, hetwelk in goeden staat verkeert, werden in het afgeloopen jaar 44 stuks aan 21 leden in bruikleen gegeven. Poortvliet. Zondagavond omstreeks 6 uur kwam uit de richting Tholen een personenauto, bestuurd door dhr P. Jopse van St. Maartensdijk met razende vaart, slingerend over den weg. Eenige kinderen, die langs den slootkant liepen, werden bijna overreden. Ter hoogte van de begraafplaats alhier deed een tweede inzittende, naast den bestuurder, een po ging om de auto tot staan te brengen, door op de voetrem te drukken. Hierdoor werd de auto in zijn vaart gestuit, en sloeg tweemaal over den kop, botste tegen eien hekpaal van de begraafplaats en kwam ten slotte vernield in de sloot te liggen. De bestuurder en zijn maat zagen kans uit het wrak te klimmen. Ze zijn er met lichte verwondingen afgekomen; de een zonder schoen en bril, de ander had nog al een diepe hoofdwonde opgeloopen. Volgens ooggetuigen moet dronkenschap de oorzaak zijn geweest. Kortgene. Maandagmiddag vergaderde alhier de kring „Noord-Beveland" van de Z. L. M., onder voorzitterschap van den heer S. J. de Regt van Wissenkerke. Dhr Melse, rijksambtenaar bij de arbeidsbe middeling uit Middelburg, werd in 't bij zonder welkom gelheeten. De voorzitter bracht dank aan den heer Th. Maat van Kats, voor de vele diensten, die hij aan den landbouw bewezen heeft. De heer H. van der Maas van Kats werd welkom in het bestuur geheeten. De inkomsten over het afgeloopen boek jaar waren f 372.55, uitgaven f 146.02, saldo f 226.53. Dhr K. Steur van Kamperland bracht verslag uit van de onderlinge sladhtvee- verzekering over 1933/1934. 'De ontvangs ten waren f 1142.52, de uitgaven f 1139.24 saldo f3.28. Dhrn J. M. Bom en P. J. van de Zande to Golijnsplaat werden gekozen in de financieel® commissie voor de onderlinge Slachtveeverzekering. Dhrn Jac. van Mal- degem te Kortgene en L. M. de Vos te Kats werden bij acclamatie herbenoemd als bestuursleden der Onderlinge Slacht vee-Verzekering. Dhr Melse uit Middelburg heeft daar na een lezing gehouden over: Arbeidsbe middeling, speciaal voor den landbouw. Terneuzen. Hedennacht is alhier bin- nengeloopen het Spaansche stoomschip Galea, komende van Barcelona en be stemd voor Gent. Aan boord bevond zich de geheele bemanning van het Italiaan- sc'he s.s. Taïde, welk schip in de golf van Biscaje was gestrand. De reddings pogingen hadden aanvankelijk geen re sultaat; de eerste reddingsboot werd stuk geslagen. Met een tweede boot gelukte het, de geheele bemanning, zijnde 23 koppen, behouden aan boord van het s.s. Galea te brengen. Het s.s. Taïde was van Polonia op weg naar Brindisi. DE VOORGENOMEN BRUGGENBOUW. Da Chr. Middenstand tegen de tolheffing. In de op 6 Februari te Utrecht gehou den vergadering van de vereeniging van den Chr. Handeldrijvenden en Industri- eelen Middenstand in Nederland is o.m. ter sprake gekomen het wetsontwerp in zake den voorgenomen bruggenbouw en de voorgestelde tolheffing. De vergadering vond de motieven, die voor tolheffing worden aangevoerd zeer aanvechtbaar en de gebezigde argumenten ten deele on juist. Besloten werd zich met een adres tot de 2de Kamer der Staten-Generaal te wenden. Dezer dagen heeft het dag. be stuur van de vereeniging dit adres ver zonden. Alp bezwaren tegen de tolheffing worden genoemd: a. dat de tolheffing in strijd is met de belangen van den Middenstand, omdat daardoor dit volksdeel, o.a. door de mo torbelasting, toch al zoo zwaar gedrukt, opnieuw een belangrijk deel van deze las ten op zich afgewenteld ziet, daar dit mo- torverkeer voor vervoer van de producten van landbouw en industrie grootendeels door den tusschenhandel wordt onderhou den; b. dat door de tollen de kosten van dit vervoer in zulk een mate worden opgehe ven, dat het daardoor een groote belem mering ondervindt, wat voor een goed deel weer het nadeel van den middenstand is; c. dat de toestand, nu een belangrijk deel van ons land door ligging en begren zing is aangewezen op het buitenland, door de overbrugging der rivieren tenmin ste ten deele had kunnen worden opge heven, maar door de tollen zal worden bestendigd, waardoor dit gebied voor den Nederlandsche tusschenhandel (Midden stand) goeddeels gesloten blijft; d. dat bet motorverkeer, dat jaarlijks millioenen brengt in 't Rijks schatkist, zeer zeker goede wegen, maar eveneens tolvrije bruggen noodig heeft om zich ver der te kunnen ontwikkelen en een toene mende bron van inkomsten voor ons land te kunnen blijven; e. dat volgens de becijfering van des kundigen een anderen weg de versnelde bruggenbouw ook zonder tolheffing kan worden uitgevoerd en toch binnen een toelaatbare termijn de gemaakte kosten geheel kunnen worden afgeschreven. Tot slot verzoekt de vereeniging in het adres den Middenstand de beoogde ver zwaring van lasten te besparen door het wetsontwerp niet aan te nemen. Het adres was geteekend door de hee- ren: "W. G. Scheeres, voorzitter; H. Stap, secretaris. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rottevalle, K. Terpstra te Drimimelen. Geref. Kerken. Tweetal te Zuidhorn, O. Bouwman te Zaltbommel en A. J. Boss te Nijmegen. Beroepen te Enschedé, D. van Enlk te Smilde. Aangenomen naar Loppersum, H. Vogel te Roden. Bevestiging. DsJ. v. d. Wiel, overgekomen van Westkapelle, werd Zon dagmorgen door Ds K. H. E. Grave- meijer, van Den Haag, tot zijn arbeid, als predikant van de Vereen, tot Bevordering van de Belangen der Ned. Herv. Kerk te Rijswijk (Z.-H.), ingeleid tot zijn dienst werk. Ds Gravemeijer had tot tekst 2 Tim. 4 2a (Predik het Woord). Nadat Ds v. d. Wiel bevestigend geantwoord was op de door den bevestiger namens de Vereeniging gestelde vraag, werd hem toegezongen Psalm 134 3. Bevestiging en intrede. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds H. J. Barnouw van Zierikzee, deed Zon dagmiddag Ds W. E. Heijboer zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Ouwer- kerk, met een predikatie over 1 Joh. 2 15. Na afloop van de prediking werden toe spraken gehouden door Ds Pijnacker Hordijk van Zierikzee, die den jongen collega welkpm heette in de classis, door den heer H. J. Kater namens het stu dentendispuut „Concordia" te Leiden, door ouderling Haek namens de gemeen te en tenslotte door Da Barnouw, die liet toezingen Ps 134 3. Afscheid Ds J. Tjebbes. Zon dagmiddag nam Ds J. Tjebbes afscheid van de Ned. Herv, gemeente Vrouwe polder-Gaplnge, met een predikatie over Hebr, 12lb en 2a. Z.Eerw. bepaalde zijn talrijk en aandachtig gehoor bij de loop baan des levens, welke men alleen dan recht loopen kan als men het doet ln de kracht van Jezus Christus. Na afloop der predikatie werden achtereenvolgens toe gesproken: de kerkeraad, de kerkvoogdij, de catechisanten, de jeugdvereenigingen, Ds de Kluis van Vlissingen als vriend en als geestverwant, de Burgemeester, de organist en de wijkverpleegster, Zr Kosten, terwijl nog in enkele treffende woorden de overleden klokkeluider, dhr Jac. Won- dergem, herdacht werd. Deze toespraken werden beantwoord door dhr L. Duvekot als voorzittend ouderling; dhr H. Maljaars als president kerkvoogd; Ds Queré van Domburg na mens den ring Veere; Ds de Kluis van Vlissingen, den Burgemeester als hoofd der burgerlijke gemeente; dhr L. Melse van Serooskerke namens Zr Kosten en door Ds Hietkamp als consulent. Staande werd den scheidenden leeraar Gez. 237 vers 4 en 5 toegezongen. Na afloop van den dienst was er ge legenheid Ds en Mevrouw Tjebbes een voorspoedige reis naar het verre Indië toe te wenschen. Des morgens had op Gapinge dezelfde plechtigheid plaats. Ds J. G. Meynen f. Gisternacht is te Zeist na een ernstige ongesteldheid ruim 64 jaar oud, overleden Ds J. G. Meynen, predikant bij de Geref. Kerk van Baarn. De ioverledene werd in 1897 candidaat. Op 5 Sept. van dat jaar aanvaardde hij1 zijn ambt te Rinsumagest en diende daar na de kerken te Voorburg, Vlaardingen en sinds 1911 te Baarn. Afdeeling Zuid- an Noord-Beveland van den Chr. Boeren- en Tulndarsbond. Heden hield bovengenoemde afdeeling in de Prins van Oranje te Goes haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. A. Dominious. Aan het jaarverslag van den secr-pen- ningm., dhr J. Oele, ontleenen wij, dat het ledental ongeveer stationnair is ge bleven. Spr. wekt op tot ijverige propa ganda, opdat het ledental op Zuid- en Noord-Beveland sterk stijge. De jonge afd. Schouwen-Duiveland en ook andere, oudere afdeelingen geven hier een prik kelend voorbeeld. Ook herinnert Spr. aan de plannen tot uitbouw van den bond, aan de tot stand gekomen organisatorische verandering en aan het tot stand gekomen boekhoud- bureau der Zeeuwsche afdeeling. De ontvangsten bedroegen f215,97, de uitgaven f 195,48%, zoodat er een batig saldo is van f 20,4-8Vs. De aftredende bestuursleden de heeren J. A. Dominicus en A. J. de Jager wor den herkozen. Eerstgenoemde wordt ook herkozen als bestuurslid der prov. afdee ling. Rondvraag. De voorzitter wijst nog eens op het tot stand gekomen provinciaal bureau te Middelburg, waar ook de boekhouding der leden wordt ver zorgd. Dhr de Jager te Kapelle dringt aan op het houden van meer vergaderingen. De voorzitter zegt overweging toe. Hierna houdt de heer Chr. v. d. Heu vel, 'lid der Tweede Kamer, na op har telijke wijze te zijn ingeleid door den voorzitter, een rede over „Toestand en toekomst van den Nederlandschen land en tuinbouw". beïnvloeden. We moeten de juiste verhou ding zien tussohen Staat en Maatschappij, als mede de groote taak van het organi satiewezen dn dit opzicht. In dit verband wijst spT, op de, groote waarde van den Chr, Boeren- en Tuindersbond voor het maatschappelijk leven. De C'hr. organisa tie heeft de belijdenis uit te dragen van het geloof in God, den Almachtigen Schep per van hemel en aarde. Voor die belijde nis hebben we te buigen. Elke Christen boer en tuinder heeft zich te voegen bij zijn eigen organisatie. Menschen kunnen ons de oplossing van de vragen van dezen tijd niet brengen. God alleen kan ze geven. Is er daarom ooit een tijd geweest, waarin er meer reden was om het gebed tot God op te zenden dan nu? Dit ia juist een van de groote bezwa ren tegen de neutrale organisatie, dat men het gebed achterwege moet laten. Spr. eindigt met den wensch, dat God ons wel vaart moge schenken en dat de Christe nen zich scharen achter de Christelijke maatschappelijke organisatie. VLISSINGEN. Ondertrouwd: P. Kop- mels, 26 j. en H. C. Corveleijn, 27 j.; J. E. 't Hooft, 36 j. en W. Meerman, 22 j.; A. F. van Walt Meijer, 36 j. en O. Lou werier, 26 j.; A. A. van der Veer, 23 j. en E. A Suvaal, 21 j.; A. Suurmond, 36 j. en M. C. Seree, 35 j.; H. M. Harinck, 25 j. en P. Hamelink, 26 j.; L. Sohier, 27 j. en A. Provoost, 26 j. Getrouwd M. P. M. Tournoy, 27 j. en A. J. J. Brans, 27 j.; C. Piera, 28 j. en P. de Keijzer, 22 j.; J. P. Pauli, 39 j. en G. Kokelaar, 28 j.; P. Goedtoloed, 25 j. en J. Verijzer, 22 j. Bevallen: A. Kuiper, geb. Stuk, z.; P. C. Bleijenberg, geb. Klein, z.; C. van Wolferen, geb. van der Vlies, d.; D. de Ridder, geb. Peters, z.; H. Schriek, geb. Daan®, z. OverledenC. Roose, 87 j., wed. van P. de Rijcke; A. F. Blondé, 78 j., weduwn. van J. S. Debra; W. Kouwe, 60 j., man van L. M. Bogaard; J. I. de Ridder, 21 j., ongeh.; J. Sturm, 22 j., Ongeh.; P. Steke- tee, 43 j., man van M. Vos; J. J. M. Huijsman, 51 j., man van E. van de Dood. (VI. Crt.) Van 1421 Febr. KRUININGEN. Geboren: Johannes Adriaan, z. v. Cornelis de Fouw en Mar- garetha Oppeneer; Wilhelmina Jannetje, d. v. Marinus Matthijs Griep en Wille- mina Adriana Weststrate. Maatje, d. v. Jan de Witte en Tannetje Sonke. Overleden: Jacob Don de Raad, 81 j., echtgenoot van Apolona Mallekote. Ondertrouwd: Cornelis Jacobus Theo doras Gilling, 30 j. te Middelburg en Cornelia Hamelink, 22 j. (I. Ct.) BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co, N.V. te Goes. vorige koers lieden H. V. A. 165% 168 Ned. Hand. Mij. 28 28% Philipslampen 221% 224 Unilever 84 86 A. K. U. 331/* 34 Amsterdam Rubber 96 96% Kon. Olie 137 138V2 D'eli Mij. 132% 131% Scheepvaart Unie 35 35 4 pet. Nederland 1934 lOlVs 101% 4 pet. Ned.-Indië 1934 lOlVs 101"» U. S. Steel 20% 20 Anaconda Copper 6a/n 6'/l8 Beth. Steel 17Vs itUo Shell Union 4% 4% De locale markt zag er iets beter uit. Dd koersen konden in den loop van den dag iets aantrekken, ofschoon de omzet ten klein bleven. Amerika was op lagere koersen verlaten en lusteloos. De gemeen te Groningen meldde zich vandaag aan met een 3 pet. conversieleening. Wisselkoersen. Amsteidam, 26 Febr., 2.30 u. Londen 7.16%—7.17%. Berlijn 59.3859.42. Parijs 9.749.76%. Brussel 34.57—34.61. New-York 1.46%1.48. Contingenieerings-besluiten. DEN HAAG. Naar wij vernemen zullen de volgende contingenteeringen op 1 Mrt a.s. worden verlengd en zullen de navol gende autonome percentages worden vast gesteld voor de daarachter vermelde pe rioden: Bladzink, 25 pet. gewicht, 6 maanden. Spijkers (geknipt uit plaat), 40 pet. ge wicht, 1 jaar. Draadnagels en -krammen, 40 pet. ge wicht, 1 jaar. Getrokken ijzer- en staaldraad, 80 pet. gewicht, 1 jaar. Prikkel- en puntdraad, 10O pet. gewicht, 1 jaar. Pluche, fluweel en trijp, 60 pet. waarde, 6 maanden. Tafel- en servetgoed, 30 pet. waarde, 6 maanden. Meubelen van hout, 20 pet. waarde, 1 jaar. Meubelen van riet, 30 pot. waarde, 1 jaar. De tot dusver geldende basisjaren voor De heer H. A. ten Bruggen- c a t e te Voorburg, theol. docts. van de universiteit te Leiden, heeft toestemming verkregen om in de samenkomsten der Geref. Kerken in Hersteld Verband een stichtelijk woord te spreken, c.q. voor te gaan in de godsdienstoefeningen. De heer Ten Bruggencate is in 1931 proponent geworden bij de Re.monstrantsche Broe derschap. Hij is reeds eenige keeren in de godsdienstoefeningen dezer gemeenten, o.m.te 'sGravenhage en te Middelburg, voorgegaan. Goes. Don Kozakken Koor „Pla to f f". Het Don Kozakken Koor „Platoff" directeur Nic. Kostrukoff, zal op Donder dag 28 dezer in het Schuttershof alhier het volgende programma ten gehoore brengen: Lied der Cherubijnen (Lomaki- ne); Pater Noster (Cheremetieff); Heer, bescherm Uw volk (Tschnokoff)O, Heerl geef den overledenen de eeuwige rust, ge deelte uit het Requiem van Bakhmetieff; De zee, romance (Sakovitch); Stenka Ra- sin; Kanavouchka, humoreske: imitatie van een Russische harmonica (Ghumsky) Ej uchnjem, Wolga-lied (Archangelsky) Avondklokken, populair Russisch lied; Van achter het bosch; Kozakkenkrijgslied enz. „De Tijd" schreef over een uitvoering van dit koor o.m.: Bijzondere bekoring. Onbeschrij felijk bassen-materiaal. Dat klinkt zoo vol, zoo warm, zoo sonoor en grondeloos diep, dat men er niet genoeg van krijgen kan. Dè afwisseling van solo en koor en het temperament geven aan deze kooruitvoe ringen iets geheel eigens. Het succes was enorm". Men zie de advertentie in dit nummer. GOES. De leden der vereeniging van oud-leerlingen der Rijks Landbouw Win- terschool te Goes waren tegen heden morgen 10 uur geconvoceerd voor een> lezing met filmvoorstelling over de vlas teelt. Het werd echter ruim elf uur eer de spreker was gearriveerd en de ver gadering een aanvang kon nemen. Na een kort inleidend woord van den voorzitter, den heer A. C. Zandee, ver toonde de heer L. J. Laurens te Kort- rijk (België) een film over de vlasteelt en vlasbewerking. Deze film is naar de heer Laurens mededeelde gemaakt op kosten van de stad Kortrijk in 1930 en bedoelt propa ganda te maken voor de bewerking van het wereldberoemde vlas in genoemde plaats. Deze bewerking geschiedt niet meer op zoo primitieve wijze als bij de Egyptenaren.' Ook hier gebruikt men steeds meer verfijnde machines. De flim beeldde eerst uit het zaaien van vlas met de hand en de machine, het bloeien, het plukken en te velde drogen. Daarna was de beurt aan de fabriek. Ook hier werd gedemonstreerd, hoe vroe ger de bewerking was, maar hoe nu de machines dat werk voor een groot deel hebben overgenomen, al blijft eenig hand werk hier noodig. Interessant was o.a., wat de heer Lau rens over het rooten meedeelde. Werd vroeger gezegd, dat dit absoluut in het water van de Leie plaats moest hebben, tegenwoordig gebeurt het ook en vlug ger op den wal in bakken met lauw water. Gemakkelijk te volgen was het repelen, zwingelen, enz., waarna men het product de vlasserij! zag verlaten om naar de spinnerij te worden vervoerd. Na hier een verdere bewerking te heb ben ondergaan, volgde het eindstation: de weverij, waar het pracht-linnen in veler lei vorm gereed komt. Ook de nevenbedrijven, die te Kortrijk worden gevonden, werden vertoond. Zelfs het kantklossen werd niet vergeten. Met belangstelling werd alles gevolgd. Rede van dhr v. d. Heuvel. Dhr v. d. Heuvel merkt op, dat het zelfde verschijnsel, dat zich bij een zieke voordoet, ook bij land- en tuinbouw is waar te nemen. Het weerstandsvermogen vermindert. Een soort uitputting maakt 'het moeilijker nieuwe aanvallen te door staan. De reserve-krachten raken opge teerd. Bij een langdurige ziekte ontstaat ook een aanpassingsvermogen. Het lichaam raakt gewoon aan weinig voedsel. Hetzelf de zien we ook bij het zieke landbouwbe drijf. Men went aan bedrijfsuitkomsten, die men tot voor eenige jaren onmogelijk achtte. Niet alleen land- en tuinbouw verkee- ren in moeilijkheden. Bijna alle takken van ons volksbestaan lijden onder de cri sis. Speciaal de middenstand weet daar van mee te praten. We moeten niet on billijk zijn in ons oordeel over andere volksgroepen en letten op het volksgeheel. Dat zal ons matigen in onze critiek en doen inzien, dat het voor de regeering onmogelijk is een bepaalde groep een roy aal bestaan te geven. Wat de drie hoofdgroepen in ons agra risch bestaan betreft, merkt Spr. op, dat de akkerbouwers, dank zij den steun en de goede oogsten, de twee laatste jaren hebben kunnen rondkomen. Met veehouderij en tuinbouw is dat echter niet het geval. Voor de toekomst zullen we er mee hebben te rekenen, dat de toestand in ons land voor geruimen tijd is veranderd. Op den duur zal er een beter inzicht moe ten komen, maar voorloopig moeten we rakenen met de onmogelijkheid voor eenigszins belangrijken export. Er is hier wel eenig verschil tusschen den zuivel- en vleeschexport eenerzijds en den tuinbouwexport anderzijds. Voor den eerste ziet. spr. de toekomst donker in. Voor den tuinbouw staat het er wat beter voor. Hier heeft Nederland zulk een voorsprong, dat als er maar een klein beetje verbetering komt, de tuinbouw zich wel eenigszins zal herstellen. Onze Neder landsche tuinbouw zal al eenigszins ge baat zijn, als maar Vio van de profetieën van Hitier uitkomst. Immers ons afzet gebied bij uitnemendheid is het Duitsche industriegebied. Van bepaalde zijde wordt gezegd, dat de Nederlandsche land- en tuinbouw op een voudige wijze zou zijn te helpen door fis cale maatregelen aan de grens. Daarin zit iets aantrekkelijks. De vrijheid in eigen land zou beter gewaarborgd zijn. Maar als men 1 H.A. weiland scheurt en 1 koe minder houdt, heeft dit een dub bel gevolg. Er moet minder voer inge voerd worden door het ontbreken van die koe, maar er groeit meer graan, etc. op de H.A., die bouwand is geworden. Daar door wordt de invoer dus, en dus de bate, in dubbele mate verminderd. De wijze, waarop echter de landbouw zaken thans geregeld worden, voldoet spr. niet. De bijna volslagen centralisatie, die we nu hebben, bevredigt niet. Aan het oude stelsel met de vele crisis-organisa ties en regeeringscommissarissen kleef den inderdaad bezwaren. Maar nu heb ben we te ingrijpende centralisatie en bureaucratie gekregen, terwijl de zaken minder goed en eenvoudig worden behar tigd. Als voorbeelden noemt Spr. de bie ten- en riet- en griendcultuur. Het is Spr. bekend, dat sommige cen trales na een jaar nog niet hebben verga derd. Daardoor krijgt een klein groepje ambtenaren te veel invloed. Spr. verwacht niet, dat op economisch gebied de maatschappelijke vrijheid, die we gekend hebben, zal terugkeeren. Daar tegen kunnen we als Christenen geen be zwaar maken. Maar spr.'s bezwaar is, dat tegenwoordig de Overheid te veel ordent en dat er te weinig uit het maatschappe lijk leven is opgekomen en gegroeid. We hebben teveel ordeningen van bovenaf gekregen. Wij moeten als organisatie het leven op zoo gunstig mogelijke wijze trachten te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3