GUSTAAF ADOLF BOLKNAK EERSTE BLAD BEGROOTING VAN HET LANDB0UW-CRISISF0NDS. Buitenland. TBAAQT GUSTAAF ADOLF SIGAREN DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 125 6 CENT Belangrijkste Nieuws. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent, per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags (0 75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.81. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Het vraagstuk van de steunverlaging. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag nopens het wetsont werp tot vaststelling van de begroeting van inkomsten en uitgaven van het land bouwcrisisfonds voor 1935 is het volgen de ontleend De minister sluit zich aan bij de vrijwel algemeen in de Kamer heerschende op vatting, dat steunverleening aan den landbouw in den ruimsten zin van het woord noodzakelijk is en bin nen afaienharen tijd ook nog niet zal kun nen worden gemist. Voorts zet de minister nogmaals het standpunt, dat de regeering inzake den landbouwsteun inneemt, uiteen, waarhij hij opmerkt, dat het doel der crisismaat regelen ishet dn standhouden van het landbouwbedrijf in het belang der geheele Nederlandsche bevolking. Bij iedere beoordeeling van de m o g e 1 ij 'k- heid van verlaging van den landbouwsteun, moet de minister zich dan ook steeds met nauwgezetheid afvragen, of door deze verlaging het doel van de regeeringsmaatregelen niet in ge vaar wordt gebracht. Daarnaast moet 'hij ook rekening hou den met de mogelijkheden, welke het Landbouwcrisisfonds hem bieden en moet hij wel eens maatregelen nemen, welke hij, bij een meer gunstigen stand van het fonds, liever achterwege zou hebben ge laten. Bij voortduring worden alle gebeur tenissen in het oog gehouden, welke een verlaging zouden kunnen wettigen en zoo dra dit maar eenigszins mogelijk is, gaat bij aanstonds tot verlaging over. Dat bij deze verlaging zeker niet in de laatste plaats gedacht wordt aan de nood zaak van verlaging van de kos ten van het levensonderhoud en het voorkomen van een verderen ach teruitgang van ons geheele bedrijfsleven, spreekt welhaast vanzelf. Zijnerzijds tracht hij door teeltbeper king e.d. den landbouw zich te doen aan passen aan de nieuwe omstandigheden, daarbij er echter voor walkende, dat de instandhouding van het landbouwbedrijf niet in gevaar wordt gebracht. Dat de eventueels verlaging van de richtprijzen geleidelijk en zonder al te groote schok ken zal moeten geschieden, is ook de mee ning van den minister. De minister kan de meening niet deelen van hen, dien het streven naar verminde ring van den landbouwsteun een gevaar meenen te zien. De gunstige oogsten van de 'laatste twee jaren hebben den toestand in den akker bouw zeker bevredigend doen zijn. Dat de veehouderij en vooral de tuinbouw in uiterst moeilijke omstandigheden verkee- ren, is ongetwijfeld juist. In plaats van tot verlaging is de minister dan ook tot verhooging van den tuinbouwsteun over gegaan, terwijl bij de komende uitvoe ringsmaatregelen voor de veehouderij na der zal worden overwogen, wat met de beschikbare middelen ook voor de vee houderij verder zal gedaan kunnen wor den. De minister erkent, dat het vraag stuk van de vaste lasten een fundamenteel onderdeel vormt der te voe ren landbouwcrisispolitiek. Hoewel een definitieve beslissing door de regeering nog niet is genomen, kan de minister mededeelen, dat gehoopt wordt, dat bin nenkort ter zake nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Over het pacht- vraagstuk als zoodanig is het overleg tus- schen de verschillende departementen na genoeg geëindigd. De meerdere evenredigheid in de prijzen der onderscheidene gewassen zal naar de minister hoopt, aanleiding kunnen zijn, mettertijd de teelt van tarwe v r ij t e 1 a t e n. Hij meent, dat geen bij zondere maatregelen moeten worden ge nomen ter bevordering van het scheuren van grasland, maar dat deze maatregel een gevolg moet zijn van de, mede onder den invloed der crisismaatregelen te verwachten wijzigingen in de toestanden in het landbouwbedrijf. De meening van verscheidene leden, als alU kü een verhooging van heffingen (hetzij invoerrechten hetzij' monopolie- rechten) op granen en andere artikelen het verbouwen van granen en voederge wassen automatisch loonend worden, kan met worden onderschreven. De hier be doelde heffing, waarop het door den boe renbond Landbouw en Maatschappij ge propageerde stelsel is gebaseerd, zal on geveer m'oeten bedragen f 5 per 100 kg. en zal moeten worden geheven op granen, vetten, veevoeder en andere agrarische producenten, alsmede op alle andere arti kelen, welke met deze agrarische produc ten in concurrentie zullen treden. Voorts merkt de minister op, dat het door 'Landbouw efi Maatschappij gepropa geerde stelsel zeer zeker tot moeilijkheden van handelspolitieken aard aanleiding zal geven. Dat men met betrekking tot de granen reeds te ver naar agrarische autarkie zou zijn gegaan, kan niet wor den toegegeven. De minister kan instemmen met het oordeel, dat men indien mogelijk, in stede van graan zoodanige andere producten zou moeten kiezen, welke minder nadeel voor de gemeenschap opleveren. Hij1 is echter ook van meening, dat men toch tenslotte noodgedwongen tot uitbreiding van de graan- teelt moet overgaan, waarhij1 hij van oordeel is, dat het voordeel van de instandhouding van het landbouwbedrijf opweegt tegen de kosten, welke daarmede gepaard gaan. De minister deelt de meening van de leden, die tegen bet denkbeeld van het heffen van ihooge graanrechten bezwaren inbrachten, dat daardoor de druk op den consument, d.w.z. op het geheele volk, zal toenemen, een lastenverzwaring, waartoe in dezen tijd niet dan in uiterste nood zaak mag worden overgegaan. Met de meening van verscheidene le den, dat de export van landbouw producten in 'den ruimsten zin, en in het bijzonder die van tuinbouwproduc ten, zooveel mogelijk moet worden bevor derd, kan de minister zich vereenigen, daarbij mede van oordeel zijnde, dat daar voor in de eerste plaats in aanmerking komen die producten, welke hier te lande worden verkregen uit hier geteelde en verkregen 'grondstoffen, zelfs indien die export met verlies gepaard gaat, mits de opbrengst ook in het ongunstigste geval hooger is dan de prijs van de buitenland- sche grondstoffen, welke voor de produc tie gebruikt zijn. Ook naar zijn meening is het voor de geheele gemeenschap in dat gevaJl voordeeliger met verlies te expor teeren dan -door sterke teeltbeperking en andere inkrimping de werkloosheid hier te lande te vergrooten, hetgeen ook 'hooge kosten veroorzaakt. Ook naar zijn oordeel zal teeltbeperking, hoewel op zich zelf juist, indien ziji te ver gaat, de bestaans mogelijkheid aan de bedrijven ontnemen. Wat betreft de verdeeling van den landbouwsteun tracht de minister, waar mogelijk, met inachtne ming van de beschikbare middelen, in het verschil tusschen de ak'kerbouwbedrij- ven en de veehouderij en tuinbouwbedrij ven verbetering te brengen. De aandacht van den minister is bij voortduring gevestigd op de moeilijkheden, waarin de z.g.n. kleine 'bedrijven verkee- ren. Waar dit maar eenigszins mogelijk is, werden maatregelen genomen voor deze bedrijven, en bestaande regelingen uitge breid. De minister toont aan, dat op verschil lende punten belangrijk gunstiger bepa lingen voor de kleine bedrijven zijn ge maakt dan voor de 'grootere. Minder juist is dan ook de opvatting van die leden, die meenden, dat de kleine bedrijven van de steunmaatregelen in 'het algemeen nadeel zouden hebben onder vonden. De minister vestigt er 'de aandacht op, dat de moeilijkheden van de kleine bedrij ven niet haar oorzaak vinden in de maat regelen ten behoeve van den landbouw. In normale tijden waren meerdere eige naren van deze bedrijven in loondienst van anderen en vonden daarin hun hoofd- bestaan. Daarnaast bebouwden zij hun bescheiden stukje land voor eigen gebruik of hielden daarop voor eigen gebruik eenig vee. Nu de hoofdinkomsten van deze eige naren zijn weggevallen, kan men moeilijk volhouden, dat het Landbouw-Crisisfonds hierin zou- moeten voorzien. Intusschen heeft hij opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar den toestand van deze bedrijven en de oorzaken, die tot dezen toestand hebben geleid. Zoodra 'hij het door hem gevraagde rapport heeft ontvan gen, zal hij nauwgezet overwegen, of op eenigerlei wijze nog iets voor deze groep gedaan zou kunnen worden. Het toekennen van individueelen steun aan de kleine hoeren zou in strijd zijn met het eenmaal gekozen systeem van steun aan het 'bedrijf. De vraag, of de mogelijkheid bestaat e'enige degressie in de steunverleening toe te passen, hetgeen indirect aan de kleine bedrijven ten goede zou komen, wil de minister gaarne on derzoeken. Dat een te ver gaande reglementeerdng plaats beeft en dieper in het bedrijfsleven wordt ingegrepen dan strikt noodzakelijk is, kan geenszins worden toegegeven. De minister ontkent met nadruk, dat de bureaucratie hoogtij zou vieren en merkt op, dat men te weinig rekening houdt met het feit, dat de geheele land bouworganisatie een enorm apparaat is, dat in enkele maanden moest worden op gebouwd. Onvoorzichtige decentralisatie zou bier leiden tot chaotische toestanden. Wat betreft de belangen der landarbeiders deelt de minister mede, dat op den thans ingeslagen weg zal worden voortgegaan, o.a. door h e t nemen van zeer strenge maat regelen tegen landbouwers, die de uitspraken van den ar biter niet voldoende naleven. Verder meent hij op dit oogenblik nög niet te moeten gaan; met name kan hij geen vrijheid vinden den landbouwers de verplichting op te leggen collectieve ar beidsovereenkomsten te sluiten. E'en dwang om het gebruik van machines te verbieden of aanzienlijk te beperken, kam niet anders dan de pro ductiekosten verihoogen. Op dit oogenblik is daarvoor de tijd niet geschikt, terwijl aan verhooging van steunbedragen niet gedacht kan worden. Ook de minister betreurt ten zeerste, dat in het land veel onwaarheid en veel laster over den crisis- arbeid en al wat daarmede samen hangt, verspreid wordt. Zijnerzijds wordt daartegen gedaan, wat in zijn macht ligt. Het definitieve rapport van de com- missie-Beumer omtrent de gestie der Ne derlandsche Varkenscentrale beeft den minister nog niet bereiikt. Het is hem ech ter bekend, dat de commissie met groote voortvarendheid de omvangrijke materie onderzoekt. Wat de salarieering van het personeel betreft, deelt de minister mede, dat het niet juist is, dat buiten sporige salarissen worden betaald en evenmin, dat bij bet crisispersoneel per sonen zijn aangesteld op salarissen, welke zeer ver uitgaan boven hetgeen zij' in bun vorige betrekkingen verdienden. De g e w e s t e '1 ij' k e t a r w e - o r g a - nisaties zullen binnenkort worden ontbonden en crisisorgani saties worden. De inderdaad dure controle op de rege ling van den aardappelsteun is een van de oorzaken geweest, waarom voor 1935 een geheel ander systeem wordt ingevoerd, waarbij met belangrijk minder personeel ml kunnen worden volstaan. (Vervolg tweede blad.) Duitsch oordeel over de Saartroepen. In een correspondentie uit bet Saarge- bied schrijft het „Hamburger Fremden- blatt" over den indruk, welken de buiten- landsche troepen van de internationale troepenmacht op de Saarbevolking hebben gemaakt. De correspondent schrijft, dat de troe pen alles hebben gedaan om het onaange name van hun taak tot een minimum te beperken en vat zijn oordeel aldus samen: De Britten altijd vriendelijk en zeer po pulair. De Zweden sportief en beminnelijk en hun band speelde heerlijke dansmuziek. De Hollandera rustig, maar altijd be reid om te helpen. De Italianen niet zoo populair. Zij kwa men weinig met de bevolking in aanra king. Overgave der Oostenrijksche nazi's. De strijd, welke door de Oostenrijksche regeering tegen de clandestiene nazi-orga nisaties in Oostenrijk wordt gevoerd, heeft thans tot resultaat gehad, dat in een bondsstaat, welke tot nu toe de sterkste bolwerken der Nazi's bevatte, een over winning werd behaald. D'e nationaal-socialistische organisaties in Opper-Oostenrijk hebben n.l. besloten alle politieke bedrijvigheid te staken en de vereenigingen te ontbinden. Inderdaad hebben in de meeste plaatsen van Opper- Oostenrijk de vereenigingsleiders der na- tionaal-socialisten zich bij de politie aan gemeld. Te Linz hebben de nazi's zelfs eenige hoeveelheden wapenen, ammunitie, en radio-telefonisch materiaal uitgeleverd Zooals men weet, is Opper Oostenrijk een centrum van nationaal-socialistische bedrijvigheid, met Linz als citadel. Vol gens Reuter heeft deze capitulatie van de nazi's de beteekenis van de erkenning van de ineenstorting van de nationaal-socia listische actie in Oostenrijk. De bewapening van Duitschiand. In het geeele Duitsche Rijk, doch in het bijzonder te München, is Zondag de dag herdacht, waai op vijftien jaar ge leden, op 24 Februari 1920, door Hitier op de eerste groote vergadering van de N.S.D.A.P. de 25 artikelen van het na- tionaal-socialistisch partijprogram voor het eerst werden afgekondigd. In het Hofbrauhaus werd een verga dering gehouden waar Hitier persoonlijk Ingezonden Mededeeling. Iedere rooker hóógst content. Vóór alles kwaliteit. Hoofdkantoor Zeist. het woord voerde. Hitier zinspeelde in deze rede ook op de a.s. besprekingen over het Oostelijke Locarnopact. Hij verklaarde, dat hij on der geen enkel verdrag zijn handteeke- ning zal plaatsen, zoolang aan Duitsch iand geen gelijke rechten op het gebied der bewapening zijn verleend. „Wij verlangen", aldus zeide Hitier, „een ondubbelzinnig antwoord. Een „Ja" beteekent vrede en een „Neen" beteekent, dat men Duitschiand zijn eer wil onthou den. De wereld moet inzien, dat wij aan dezen eisch zullen blijven vasthouden. D.' wereld zal haar meening omtrent Duitschiand moeten wijzigen. Boer, blijf op uw landi D'e laatste jaren wordt evenals overal ook in Spanje geklaagd over het, steeds toenemend aantal studenten aan de uni versiteiten. Vooral de studie in de medicijnen schijnt een bijzondere aantrekkelijkheid te bezitten. In Saragossa telt men op do 180.000 inwoners niet minder dan 400 artsen. Het gevolg is, dat tailooze artsen zonder middelen van bestaan zijn. Nu is het een opmerkelijk verschijnsel, dat de zonen van rijke boeren bijna allen het platteland verlaten om aan de uni versiteit te gaan studeeren. Thans is een beweging gaande ge maakt om de boeren te overtuigen, dat het hun taak is. het vruchtbare land te ontginnen en niet, om naar de universi teiten te gaan. Simon naar Berlijn. Onverwacht werd gisteren te Londen een Kabinetsraad belegd. Na afloop bracht Simon een bezoek aan den Ko ning. Op een in het Lagerhuis door den lei der der Labouroppositie gestelde vraag antwoordde Sir John Simon gisteren Lansbury: „Ik hoop binnen zeer korten tijd een bezoek te brengen aan Berlijn. Het tijdstip en de andere bijzonder heden moeten nog overeengekomen wor den. De Fransche en Italiaansche regee ring hebben ingestemd met den voor gestelden gang van zaken." Lansbury vroeg daarop: „Bestaan er voornemens Moskou of een andere Eüro- peesche hoofdstad in verband met deze voorgenomen afspraken te bezoeken?" Simon antwoordde hierop: „D'eze kwes tie wordt op het oogenblik overwogen." Aardbeving op Creta en Malta. Te Gandia op Kreta werd gistermorgen een hevige aardschok waargenomen, wel ke twee minuten aanhield. De aardbeving werd gevolgd door een groote duisternis en onderaardsch gerommel, dat den ge- heelen morgen voortduurde. Tal van huizen werden verwoest of ernstig beschadigd. Tijdens de aardbeving zijn acht perso nen onder het puin van hun huizen be dolven. Zij zijn als lijken geborgen. De omvang van de materieele schade en van het aantal gewonden is op het oogen blik nog niet vast te stellen, daar onder de bevolking nog steeds een hevige op winding heerscht. Ook op het eiland Malta zijn twee he vige aardschokken waargenomen. Een storm, die de aardbeving verge zelde, deed den schrik der bevolking nog toenemen. De terugkeer van het Saargebied. Het officieele program voor de feeste lijke viering van den terugkeer van het Saargebied tot Duitschiand is thans ge publiceerd. Op 1 Maart om half tien wordt de overdracht van de regeeringsmacht vol trokken in besloten ruimte. Ze zal ge schieden door baron Aloisi, voorzitter der commissie van drie uit den volkenbond. Aan rijksminister Frick wordt te Saar- brücken de macht overgedragen. Om 10 uur 15 volgt het plechtige hij- schen van de Duitsche vlag voor het ge bouw der regeeringscommissie, waaraan een soortgelijke plechtigheid op het ter rein der mijndirectie zal plaats hebben. Om kwart over elf zal rijkscommissa- ïis Bürckel, door den rijksminister van binnenlandsche zaken, Frick, plechtig in het raadhuis worden geïnstalleerd. Om 13 uur begint de opmarsch. Om 20 uur begint de „bevrijdingsde monstratie" op het plein voor de regee ringscommissie, welke via alle Duitsche zenders wordt uitgezonden. In aanslui ting hieraan vindt te Saarbrücken een Binnenland. De Konngin en de Prinses op reis. De loonkwestie bij" de mijnen. Handelsvorderingen op Duitschiand. Begrooting van het Landbouw-crisis- fonds. Buitenland. De bewapening van Duitschiand. De terugkeer van het Saargebied. Aardbevingen op Greta en Malta. grootsch vuurwerk plaats, waarbij de oevers van de Saar geïlumineerd zullen worden. In de overige plaatsen zullen fakkel optochten plaats vinden. Op den tweeden Maart zullen de leiders der beweging een rondrit door het Saar gebied maken. Verder staan voor dien dag nog vele feestelijkheden op het pro gramma. Het Oostenrijksch bezoek aan Londen. Volgens Reuter waren de vele confe renties met Schuschnigg en Berger-Wal- denegg gister voornamelijk gewijd aan een algemeene bespreking van het ont werp voor een D'onaupact cn een over zicht van den binnenlandschen politieken en economischen toestand van Oostenrijk D'e quaestie 'van het Oostenrijksche le ger, en van herstel der Ilabsburgers op den troon werden niet te berde gebracht. Schuschnigg en Berger-Waldenegg blij ken zeer voldaan over de ontvangst, die hun ten deel viel. Het conflict Itali®Abessynjë. Opnieuw zijn gisteren 3000 Italiaansche soldaten na,ar Oost-Afrika vertrokken. Vandaag vertrok van Messina andermaal een bataljon, zoodat in het midden van deze week 25000 Italiaansche soldaten op weg zullen zijn naar Oost-Afrika. D'e pers, die tot voor kort over de mo bilisatie heeft moeten zwijgen op bevel van de regeering, wijdt thans geestdrif tige artikelen aan het vertrek van de troepen. De berichten over een regeling tusschen Italië en Abessynië zijn onjuist. Zaterdag heeft Abessynië opnieuw een nota in Rome doen overhandigen, waarin op ar bitrage wordt aangedrongen. Volgens Ita lië is deze nota niet te aanvaarden. Over de instelling van een neutrale zone is geen sprake van een accoord en inzake afbakening van de grenzen zijn de onder handelingen tusschen beide regeeringen op het doode punt gekomen. Korte Berichten. i Uit een door den nationalen raad voor de drankbestrijding in 226 over de verschillende Amerikaansche staten ver spreide steden ingesteld onderzoek blijkt, dat de dronkenschap in het eerste jaar van de „afschaffing" is toegenomen, in het bijzonder bij vrouwen. In Noord-Engeland, Noord-Wales en Schotland heersehte de laatste da-gen van de afgeloopen week streng winter weer. Zondagavond sneeuwde het sterk terwijl boven het Kanaal een sterke storm woedde. Talrijke schepen moesten in de havens vluchten. Tot nu toe werden twee scheepsongevallen vermeld. Te Kansis City heeft een storm gewoed, die vier mensohen het leven heeft gekost. Honderddertig personen werden gewond. Het gebied tusschen de Missisippi en Rocky Mountains (in Amerika) wordt door hevige tornado's geteisterd, tenge volge waarvan reeds vier personen ge dood en 130 personen gewond zijn. De Koningin en Prinses in Zwitserland. Naar uit Unterwasser wordt gemeld, heeft Prinses Juliana Zaterdag van daar uit een ski-tocht ondernomen naar Iltios- Rossegg. Aangezien er juist nieuwe sneeuw was gevallen en het weer gunstig was waren de omstandigheden zeer ge schikt voor een ski-tocht. H. M. de Ko ningin maakte in de omgeving van Un terwasser een wandeling van ongeveer twee uur. Tariefverlaging bij de Spoorwegen. Naar men verneemt wordt met ingang van 4 Maart de prijs van de weekkaarten der Nederlandsche Spoorwegen verlaagd van 12 op 11 cent per K.M., terwijl de minimumprijs van f 1 op 90 cent wordt verlaagd. De ioonkwsstie bij de mijnen. Gisterenmiddag is ten gemeentehuize van Heerlen de conferentie voortgezet van den rijksbemiddelaar, prof. mr dr Aalberse, met de directies der particu-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1