Na het Rooken MAANDAG 25 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 124 Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Dit is mijn schoonhtidsgéieim OP0 GOEDE STAAT Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL 3. 3. FANOY, Lange Burg B 18, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. STATISTIEK DER GEMEENTE- FINANCIEN 1933 EN 1934. In de door het Centraal Bureau voor die Statistiek samengestelde statistiek van de 'gemeentefinanciën 1933 en 1934, die onlangs is verschenen, wordt een groot ge deelte in beslag genomen door een aantal 'bijzonderheden betreffende elk der ge meentebelastingen. Zonder de in het gemeentefonds gestor te belastingen beliep de geraamde op brengst van alle gemeentebelas tingen tezamen over 1934 f 196 mil lioen en met inbegrip van de in het fonds gestorte belastingen f 275 millioen. Van laatstgenoemd bedrag bedroeg het aan deel van de zakelijke belastingen f 63 mil lioen, van de persoonlijke belastingen naar bet inkomen en het vermogen f 133 mil lioen en van de verteringsbelastingen f 79 millioen. Bij vergelijking van deze cijfers met de overeenkomstige cijfers voor vroegere ja ren blijkt duidelijk de invloed van de oeco- nomisc'he crisis op de financiën van de gemeenten, terwijl dit eveneens merkbaar is uit de verhooging van het aantal op centen en uit den overgang van de perso- neele en gemeentefonds'belasting naar een hooger genummerde klasse gedurende de laatste jaren. Hoe belangrijk de winsten en re tributies van de gemeentebe drijven nog zijn, vooral voor de groo- tere gemeenten, blijkt wel 'hieruit, dat voor de groep gemeenten boven 100.000 inwo ners deze opbrengst over 1932 per hoofd der bevolking f 20 beliep, terwijl alle be lastingen tezamen voor deze groep f 39 per hoofd opbrachten. Voor alle gemeen ten tezamen was de verhouding een geheel andere, nl. resp. f 8 en f 23. Een aantal bijzonderheden worden ver der medegedeeld over het op 1 Mol 1931 ingestelde gemeentefonds en de uitlkeerin- gen, die de gemeenten daaruit ontvangen ter vervanging van de vervallen gemeen telijke inkomstenbelasting. Uit den aard der zaak is de uitkeering uit dit fonds van 75 pet der salarissen van burgemeester en secretaris tot een maximum van f 3000 voor de kleinere gemeenten van meer be lang dam voor de gr ontere, terwijl de uit keering uit dit fonds, die verband houdt met de uitgaven voor politie, lager onder wijs en armenzorg en met de draagkracht der gemeenten per hoofd der bevolking juist voor de grootere gemeenten grooter is dan voor de kleinere. Over 1934 daalde eerstgenoemde uitkeering per inwoner vam f 2.18 voor de groep der kleinste gemeen ten tot fO.Ol voor de groep der grootste gemeenten, terwijl laatstgenoemde uitkee- Ting een omgekeerde beweging maakte en wel van f 5.65 voot de groep der kleinste gemeenten tot f 18.77 voor de groep der ■grootste gemeenten. Voor elke gemeente wordt in de publi catie vermeld, welke belastingbedragen in bet gemeentefonds zijn gestort en welke bedragen 'die gemeente uit dit fonds krijgt uitgekeerd 'Over 1931/1932 werd uit het fonds f 6,6 millioen en over 1932/1933 ondanks de ingevoerde korting op 'de uit keering per inwoner f 22.7 millioen meer uitgekeerd dan de opbrengst der in het fonds gestorte belastingen bedroeg, welke tekorten door uitkeeringen uit 's rijks schatkist aan het fonds zijn gedekt. Tegenover 137 gemeenten, die over 1932/ 1933 f 10.9 millioen minder kregen uitge keerd dan 'de opbrengst der in het fonds gestorte belastingen stonden 940 gemeen ten, die over dit jaar in totaal f 33.6 mil lioen meer kregen uitgekeerd. Betreffende de over de jaren 1932/1933, 1933/1934 en 1934/1935 op de uitkeering per inwoner toegepaste kortingen worden aan het slot 'der inleiding nog een aantal bijzonderheden medegedeeld, waaruit blijkt, dat de korting over laatstgenoemd jaar van veel meer belang is geweest dan over de beide voorgaande jaren. Over 1934/1935 ondergingen '296 gemeenten geen korting, terwijl voor 21 gemeenten de hoogste korting (28 pet. toepassing vond. Kerkconflict in Saksen. Meer dan negentig dominee's van de belijdeniskerk in den vrijstaat Saksen zijn door den Duitsch-christelijken bis schop Goeh tot in totaal 12.000 rijksmark veroordeeld, omdat zij van het „onrecht matige Duitsch-christelijke kerkregiem" hadden gesproken. Verscheidene hulppredikanten zijn in verband hiermede ontslagen. Ook de be kende voorvechter der belijdeniskerk, do minee Ameling uit Plauen, is van zijn functie ontheven, terwijl tegen den leider der belijdeniskerk in Saksen, superinten dant Hahn, een proces tot ontheffing uit zijn ambt aanhangig is gemaakt. New-York weer In sneeuw. Voor de tweede maal dezen winter wordt New-York door een sneeuwstorm geteisterd, welke gepaard gaat met een hevige vorst. Reeds zijn zes personen door de koude om het leven gekomen. Een groot aantal voetgangers liep bij verschillende verkeersongevallen zware verwondingen op, op de spiegelgladde straten. In de bergachtige streken van de Oos telijke staten is sedert vijftig jaar niet zulk een sterke sneeuwval waargenomen. Hier en daar heeft de sneeuwlaag een hoogte van 55 centimeter bereikt. De werkloosheid in Frankrijk. Voor de eerste maal heeft het aantal werkloozen, volgens de officieele statis tiek het half millioen overschreden. Er waren op 16 Februari in geheel Frankrijk 500.419 ingeschreven werk loozen, wat tegenover de voorafgaande week een verhooging van ongeveer vier duizend beteekent. Paraguay uit den Volkenbond. De regeering van Paraguay heeft be sloten, het lidmaatschap van den Volken bond op te zeggen.Verklaard wordt, dat deze maatregel in verband staat met de beslissing van den Volkenhondsraad, waarbij' het wapenembargo slechts voor Bolivia werd opgeheven. De malaria-epidemie op Ceylon. De officieele schatting van het aantal dooden tengevolge van de malaria-epide mie op Ceylon bedraagt 59.000. De voed selvoorraden in het binnenland worden hoe langer hoe kleiner. Vele gezinnen eten slechts eens in de twee dagen en het gevolg van deze ondervoeding is een ernstige verzwakking van 't weerstands vermogen der inboorlingen, wat tenge volge heeft, dat zij een gemakkelijk slachtoffer worden der malaria-epidemie. Buitendien wordt het eiland geteisterd door een rupsenplaag, welke ernstige schade toebrengt aan de gewassen, welke door de groote droogte toch reeds weinig beloven. Na Parijs is nu Londen aan de beurt. De Oostenrijksche en Fransche minis ters hebben Zaterdagavond na hun laat ste bespreking een van eensgezindheid getuigend communiqué gepubliceerd, waarin de wenschelij'kheid van een Mid den Europeesch pact op den grondslag van rechtsgelijkheid wordt uitgesproken. Na afloop van de besprekingen zeide de Fransche minister Laval tot vertegen woordigers van de pers, dat hij er tevre den over was. De Oostenrijksche bondskanselier en de minister van buitenlandsche zaken zijn gistermiddag te Landen aangekomen. Eenigen tijd nadat de gasten per auto van het station waren vertrokken, verza melden zich op het stationsplein ongeveer driehonderd socialistische en communis tische betoogers. Er vond evenwel geen enkel incident plaats. Korte Berichten. Er heeft in een groot deel van Frankrijk een hevige storm gewoed. Aan zienlijke schade werd aangericht in de Vendée, de D'auphiné en de Vogezen, waar de rivieren, welke door de smel tende sneeuw en de aanhoudende regens waren gezwollen, op gevaarlijke wijze bui ten haar oevers, zijn getreden. Verschei den kustschepen hebben S.O.S.-seinen uitgezonden. De Westkust van Spanje wordt door een hevigen storm geteisterd. Talrijke schepen hebben reeds om hulp gevraagd. Onderhandelingen met België geslaagd. Zooals men weet, werden sinds eenige dagen de onderhandelingen tusschen Ne derland en België te Den Haag voortge zet. Naar gemeld wordt, is in deze onder handelingen een gunstige wending geko men, zoodat de parafeering door de lei ders der delegaties spoedig kan worden tegemoet gezien. Nadat in het begin van de vorige week een oplossing was gevonden voor het steenkolenvraagstuk, dat een ernstig struikelblok vormde voor de onderhande lingen, hebben de besprekingen een vlot ter verloop gehad. Na het steenkolen vraagstuk bleef nog over, een regeling te vinden voor de wijze van den Belgischen invoer 'hier te lande. Ook op dit punt zijn de delegaties het Zaterdag eens geworden, zoodat aan de tot standkoming van een accoord niets meer in den weg schijnt te staan. Motie van afkeuring tegen minister Marchant? Naar de „Volkskrant" meedeelt, zouden verschillende Eerste Kamerleden bij de behandeling van zijn begrooting in de Eerste Kamer tegen minister Marchant een motie van afkeuring aan de orde stellen betreffende de spellingkwestie. De liberale heer Fock en de sociaal democratische heer Moltmaker zouden daarbij als promotors fungeeren. Ook uit andere fracties behalve die der vrijzin nig-democraten zouden zich ondertee kenaars hebben aangemeld. Worden de Armenraden opgeheven? Het „Volksblad" verneemt, dat de re geering binnen het raam van het groote bezuinigingsplan een wijziging van de Armenwet overweegt, die haar de be voegdheid zou geven tot opheffing van Armenraden over te gaan. Van deze bevoegdheid zou de regeering gebruik maken om alle Armenraden op te heffen. Voor het staatsbudget zou dit een besparing van ongeveer f95.000 opleveren. In totaal zou de bezuiniging f 150.000 f 200.000 bedragen. Het rijk betaalt van de Armenraden n.l. alleen de secretarissen en eenige algemeene on kosten. De rest komt ten laste van de gemeenten. Drooglegging Noordoostpolder. In verband met de geruchten omtrent niet voortzetting der werkzaamheden aan den Noordoostpolder in het meer Flevo had zich uit vertegenwoordigers van den middenstand der aan het meer gelegen Friesche en Overijsselsche gemeenten een comité van actie voor spoedige inpolde ring gevormd. Een delegatie uit het co mité heeft Vrijdagmiddag een confe rentie gehad ten departemente van wa terstaat. Naar men verneemt verzekerde de di recteur-generaal, dr ir J. A. Ringers, dat het werk zeker zal worden voortgezet, wanneer de beide Kamers den post van f2 millioen zullen hebben goedgekeurd, welk bedrag zal moeten dienen om gedu rende 1935 met enkele voorbereidende werken aan te vangen en het mogelijk te maken de eerste termijnen van een groo ter werk, als begin van de indijking, te betalen. Onjuist was de meening, dat de minister van financiën daartegen be zwaar zou hebben. De regeering. zoo verzekerde de heer Ringers, is volkomen ervan bewust toezegging te hebben ge daan de inpoldering voort te zetten, en er zouden wel zeer ernstige motieven moeten zijn om het werk stop te zetten. Ten departemente wordt thans onder zocht, of en in hoeverre de kosten der werkzaamheden door daling van mate- riaalprijzen en door de loonsverlaging zouden kunnen verminderd worden, en zeer binnenkort zullen deze berekeningen beëindigd zijn. Het comité zal thans bij de verschillen de Kamerfracties steun zoeken voor zijn actie. Burgemeesters. Aan den burgemeester van Schiedam, den heer Stulemeyer, is met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend. Hij is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr Trip, president van de Bank voor Internat. Betalingen? Volgons het Zwitsersch Telegraaf Agentschap, zon mr Trip op 13 Mei a.s. worden benoemd tot president van de Bank voor Internationale Betalingen, in jda plaats van den huidigen president Fraser. Mr Trip zou bereid zijn, deze benoe ming te aanvaarden. Pest£8vallen In Indië. Gedurende het jaar 1934 zijn in Ned.- Indië 23.267 gevallen van pest voorgeko men, waarvan 23.239 met doodelijken af loop. Hiervan kwamen alleen op West- Java voor 20.597 pestgevallen, waarvan 20.569 met doodelijken afloop. Nederlandsch Jongelingsverbond. De Zeeuwsche Prov. Bondsdag van het N. J. V. zal dit jaar op 2en Paaschdag gehouden worden te Goes. I In de morgenvergadering zullen de huishoudelijke zaken worden afgedaan. In de middagvergadering zal onder leiding van Dr Van Selms worden opge voerd: „Josef in Dothan". De heer J. L. Hamelinck zal declameeren. Ook de fluit- club der G. J. M. V. te Goes zal haar medewerking verleenen. In de avondvergadering zal o.a. Ds E. Raams van Hoek spreken over: „Heden- daagsche geloofsmoeilijkheden". Candidaatstelling Prov. Staten. In de vergadering van de Liberale pro vinciale kiesvereen. in de provinciale kieskring Hulst werden als candidaten voor de a.s. verkiezing der Provinciale Staten gesteld de heeren L. J. Geelhoedt (aftr.) en J. v. d. Peijl, beiden te Ter Neuzen, G. H. H. Wisse te Zaamslag, A. Meertens te Hoek en G. P. de Regt te Zaamslag. Ingezonden Mededeeling. Verzachten de keel en verfris- schen den mond lUIVCReZ OENAOEM De candidatenlijisten van de R. K. Staatspartij zijn als volgt vastgesteld: Statenkring Middelburg, Vlis singen en Zierikzee. 1. W. Edelman (aftr.), 2. R. de Boer, 3. L. J. Mes en 4. Lambermon. Statenkring Goes: 1. Mr J. H. Stie- ger, Goes (aftr.), 2. Mr. Dr A. J. Mes te Heinkenszand, 3. J. F. Brooymans, Tho- len; 4. A. v. d. Dries, Heinkenszand, 5. A. van Hootegem, Kruiningen, 6. Jac de Jonge, Lewedorp, 7. A. Menheere, 's Hee- renhoek, 8. P. Raas, 's Heerenhoek, 9. A. M. Simons, Goes. In den Statenkring Sluis: 1. A. de Milliano, Oostburg, 2. A. Hoegen, Sluis. 3. B. Thomaes, Hoofdplaat, 4. H. v. d. Vleuten, Oostburg. In den Statenkring Hulst: 1. J. A. v. Rompu, Terneuzen, 2. G. J. L. Goossen?, Sas van Gent, 3. J. W. Vienings, Cliuge, 4. E. Th. Lockefeer, Hulst, 5. P. V. M. Vercauteren, Nieuw-Namen, 6. E. Tielo- man, Axel; 7. F. B. J. Meijer, Terneuzen, 8. G. H. M. Plasschaert, St. Jansteen; 9. Alb. Lockefeer, Hulst; 10. P. H. Gier- naerdt, St. Jansteen. Wielrennen. Zaterdagmiddag had te Middelburg een wielerwedstrijd plaats onder den naam van „Ronde van Middelburg", waarvan de opbrengst be stemd was voor het muziekgezelschap „Crescendo" De route ging over Seisweg, Sch of el- weg, Noordweg, Seissingel, Seisweg. Deze route moest 12 keer gereden worden om aan de af te leggen ruim 70 K.M. te komen. Van de 54 renners, die startten, was winnaar van den eersten prijs, een door de firma gebr. Kaan beschikbaar gesteld Transvaliarijwiel, L. Stobbe uit Hulst in 2 uur 10 m. 44 sec., 2 was P. v. d. Velde, Zaamslag, 3. P. Louisse, Oudelande, 4. G. Martelaere, Groede, 5. Höhner, E ij- gelshoven, 6. G. v. Kerkhoven, Oostburg; 7. v. Michelsen, Steenbergen; 8. A. Leem- knegt, Rust-Wat; 9. G. Hinan, Knocke; 10. J. Verschuere, Koewacht; 11. M. Driedijk, Goes; 12. P. Tegel, Eijgelshoven; 13. H. Laneux, Goes, 14. G. van Zeely, Breskens; 15. A. Bodegraven, Middelb., 16. J. de Smidt, Middelb., 17. J. Ver sprille, Breskens; 18. J. Slobberman, Oostburg; 19. J. Hengelaar, Middelburg, 20. J. de Coninck, Goes. Dhr Bodegraven kreeg een extra-prijs als eerst aankomen de uit Walcheren. De 13-jarige S. van Strien te Goes ontving een extra-prijs, omdat hij de geheele rit had uitgereden al kwam hij van hen, die het volhielden, als laatste, n.l. nr 84, aan, De drie premies vielen ten deel aan L. Stobbe, Hulst, C. Martelaere, Groede en F. v. d. Velde te Zaamslag. Damkampioenschap van Zeeland. J. v. Dixhoorn, Zaamslag. M. Jeremiasse, Goes 20; M. Jeremiasse v. Dixhoorn 11. Daar er maar 5 deel nemers zijn, werd er een dubbele ronde gespeeld. Vlissingen. W. B. K. Boomt. Zater dagmiddag is op de alg. begraafplaats alhier ter aarde besteld 't stoffelijk over schot van wijlen den gepensionnèerden Schout hij nacht W. B. K. Boom, oud- directeur van het gemeentelijk havenbe drijf te Vlissingen. Velen wachtten op de begraafplaats de komst van den stoet af. Onder hen merk ten wij op dhr P. G. Laernoes, wethou der; kapitein ter zee R. H. Arntzenius, di recteur van het loodswezen en verschil lende oud-gedienden der marine, onder officieren en minderen. Verder de directeur van de N.V. Ha ven van Vlissingen, dhr v. Hal, den di recteur van gemeentewerken, dhr Ouwe hand; bestuursleden en kassier van de Nutsspaarbank, waarvan de overledene penningmeester was; personeel en oud- personeel van het havenbedrijf en ver schillende andere heeren. Onder hen, die het lijk volgden vanaf het sterfhuis warm behalve familiele den, o.a. de burgemeester van Vlissingen, dhr G. A. van Woel deren en F. M. L. baron van Geen, oud-particulier-secreta ris van H. M. de Koningin. De vele kransen en bloemstukken kon den niet alle op den lijkwagen worden medegebracht en daarom volgde een open landauer met de andere stukken. Aan de geopende groeve sprak dhr Ir Boom uit Hilversum, oudste broer van den overledene namens de iamilie. De tweede spreker, Baron van Geen, zeide den overledene niet te willen be spreken als de Schout bij Nacht Boom, en ook niet over zijn belangrijke functie Binnenland. Verkiezing Prov. Staten. De contingenteeringspolitiek. Zullen de Armenraden verdwijnen? Onderhandelingen met België. Buitenland. De Parijsche besprekingen beëindigd. De malaria-epidemie op Ceylon. Paraguay uit den Volkenbond. die hij later te Vlissingen heeft mogen bekleeden. Maar spr. wil den overledene herdenken als vriend. Namens alle vrienden bracht spr. den overledene den laatsten groet. De kapitein ter zee b.d. G. F. Noordhoek Hegt sprak namens de familie van mevrouw Boom. Nadat bloemen in het graf waren ge strooid heeft de zoon van den overledene Ir W. H. Boom, uit Hengelo mede na mens zijn moeder dank gebracht voor de laatste eer zijn vader bewezen. Ingezonden Mededeeling. Do meeste meisjes en vrouwen kunnen het eerst haast niet ge» looven, dat Castella een nieuw en heerlijk schoonheidsmiddel is.Tot- dat zij 't probeeren I Castella bevat 12'/2 kostelijke oliën, die ieders huid soepel en zacht houden gaaf CenT en glad als een bloesemblaadje. r\ Masseer Uw huid 's morgens A en 's avonds met het weel- va derig schuim van Castella- engeefUzeif de charme ^ÈS&ÊËjfljjNffl van een mooie, heel- even geparfumeerde huid t Goes. Openbare Muziekles. Za terdagmiddag gaf de heer J. H. Tammin- ga, viool-leeraar, met een groep zijner leerlingen in het Schuttershof een open bare les in den vorm zooals dit twee keer. per maand bij hem thuis plaats vindt. Zulk, een les geeft bekendheid aan hel, streven van den leeraar om zijn leerlingen met ernst op te leiden en voor de laatsten geeft het voorbereiding om met vrijmoe digheid op to treden. Bij het aanvaarden der uitneodiging hadden wij er natuurlijk op gerekend, dat het programma niet zonder tekortkomin gen zou worden afgewerkt. Zoo erg als de heer T. het voor den aanvang in zijn in leiding voorstelde was het echter niet. In de nos van de grootste groep is door het publiek beslist meer genoten dan door den leeraar was voorspeld. Het was geen werk van krabbelaars. Een enkele maal was er wel eens een minder zuivere toon en een minder goed gevormd accoord te hooren. Over het geheel is goed gespeeld. „Arie" en „Menuet" van Mozart, waren zelfs heel mooi, maar vooral de „Kirchen Arie" van Stradella muntte uit. In het telkens voor de verschillende in strumenten terugkeerende motief viel vooral onder de aandacht de prachtige cellotoon van den medewerkenden heer Zweede. De nummers van Pleijel vonden wij, in hoofdzaak om den inhoud, van niet v&9l beteekenis. Aardig was het optreden van twee kleine leerlingen, Piet Tortoijn en Giel Zuidijk, die nog maar kort de lessen volgen. Ze speelden „Komt een vogel ge vlogen" enz. Ze hebben goed hun best gedaan, al was ook wsleens te hooren hoe het niet moet, doch ze werden zóó gebul-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1