Gemengd Nieuws Rechtszaken Dammen Voor de jeugd. B Centra No. 2 MAANDAG Valsche rijksdaalders. Ongeveer een maand of acht geleden ont dekte de politie te Sohoonhoven, dat daar valsche rijksdaalders werden gemaakt, die in de omgeving van Botterdam in omloop werden gebracht. Dezer dagen ontving men aanwijzingen tegen een 43-jarigen Schoonüovenaar, die zich moet hebben schuldig gemaakt aan de vervaardiging van deze muntstukken. De man werd voor den burgemeester ge leid, waar hij bekende de valsche rijks daalders te hebben gemaakt. In zijn werk plaats vond men instrumenten, een matrijs en metalen. Het onderzoek leidde tot de aanhouding van een 45-jarigen koopman en een 26-jarigen munter, beiden te Rot terdam, die medeplichtig moeten zijn in deze zaak. Frauduleus ingevoerde margarine en sigaretten papier. Het was den ambtenaren van den Gentralen Crisis Controle Dienst be kend, dat in de omgeving van de Veen- kade in Den Haag, sedert eenigen tijd frauduleus ingevoerde Belgische marga rine werd verkocht tegen abnormaal lage prijzen. Nadat zij ongeveer veertien dagen in deze buurt hadden gepost, is het hun gis termiddag mogen gelukken deze zaak tot klaarheid te brengen. Een zekere juffrouw te S. werd ter plaatse aangehouden, terwijl zij bezig was haar koopwaar aan den man te brengen. Onder hevig verzet vier ambtenaren en twee agenten van politie moesten er aan te pas komen werd zij naar het hoofd bureau van politie overgebracht en aldaar eenige uren vastgehouden. Intusschen maakte men van de gelegenheid gebruik een huiszoeking te verrichten in haar woning, waar men nog een vrij belang rijke partij margarine vond opgeslagen, alsmede een hoeveelheid sigarettenpapier eveneens frauduleus uit België ingevoerd. De benedenburen, die lont hadden ge roken, trachtten nog eenige koffers met margarine door een achterraam te laten verdwijnen, doch dit kon door de ambte naren worden verhinderd. Inbraak in kolenpak- huizen. Tijdens afwezigheid van het personeel is een inbreker binnen geslopen in de pakhuizen van den kolenhandelaar Giesbertz te Nijmegen. De man heeft met behulp van een koevoet de deur van het kantoor opengebroken en daarna het ver trek grondig doorzocht. Van een schrijf bureau heuft hij de laden en kasten gefor ceerd en den inhoud nagezocht. Hij vond een bedrag van f 420, hetwelk is verdwe nen. Inbraak in een stati- o n. In den nacht van Dinsdag op "Woensdag is in het Maasstation te Rotterdam in het plaatskaartenbureau een man aangetroffen, die daar alles over hoop had gehaald en die het een en ander had klaar gezet om mee te nemen. Hij is door het spoorwegpersoneel betrapt. Men heeft hem vastgehouden en de politie ge waarschuwd. De man, de 35-jarige S., een oude bekende van de politie, is opgeslo ten. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een rijwiel niet behoorlijk uitwij ken naar rechts: A. W. te Goes f 3 of 3 d. Als bestuurder van een motorrijtuig niet tijdig verandering van richting aan geven: L. J. M. D. te Tilburg: f3 of 3 d.; A. F. H., te Soest f3 of 3 d.; L. J. A te Nieuwer Amstel f 1 of 1 d h. Met een rijwiel (motorrijtuig) buiten noodzaak de linkerzijde van den weg hou den: Ma. Ja. de W. te Ierseke en A. M. te Ossenisse, ieder f2 of 2 d. h. Met een rijwiel een verboden weg be rijden: Ha. Wa. M. K. te Vlissingen f 0.50 of 1 d. Rijden met een motorrijtuig zonder vol doende remmen: J. G. te 's Gravenpolder en D. de V. te Middelburg ieder f 5 of 5 d. Rijden met een driewielig rijwiel zon der nauwkeurig werkend stuurtoestel: P. G. V. te Goes f 5 of 5 d. h. Fietsen zonder bel: A. P. te 's H. Arendskerke f 3 of 1 w. t.sch. 's Avonds fietsen zonder licht of ach terlicht of reflector: J. K. te 's H. Arends kerke f 1 of 1 d.; J. K. te N. en St. Joos- land f2 iof 2 d.; L. K. te Moerkapelle f 3 of 3 d.; Te. de V., te Heinkenszand f 2 of 2 d.; A. de B. te Zoutelande f 3 of 2 d.; M. V. te Middelburg f 3 of 3 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering van een amb tenaar het nummerbewijs vertoonen: G. G. A. H. te Middelburg f 2 of 2 d. h. Straatschenderij': J. L. te Zoutelande, berisping; A. J. J. M. te O. en W. Sou burg berisping; J. A. G. en J. R., te 0. en W. Scuburg: last tot hunne teruggave aan ouders. Dronkenschap op den openbaren weg: J. H. Z. te Vlissingen f5 of 5 d.; J. A. v. d. H. te Middelburg f 10 of 10 d. Loopen over bezaaiden grond: F. L. te Meliskerke f 5 of 5 d. h. Overtr. Arbeidswet: A. C. B. te Seroos- kerke f4 of 2 d. Niet zorgen, dat in zijn 'onderneming een arbeidsregister aanwezig is en dat geen arbeid wordt verricht door een jeugdig persoon die niet is in het bezit van een arbeidskaart: P. E. te N. en St. Joosland f 2 maal f 1 of 2 maal 1 d. Niet zorgen dat in zijn onderneming aanwezig is een arbeidslijst, bij! herha ling: J, L. G. te Wolphaartsdijk f 10 of 10 d. Op den openbaren weg een wapen bij zioh hebben: G. J. de L, te Oudelande f 10 of 10 d, h., met verbeurdverklaring van het in beslag genomen nakmes. Als vader van leerplichtig kind niet zorgen dat het de sohool geregeld be zoekt, bij herhaling gepleegd: J. E., te Goes f 15 of 10 d. Overtr. Warenwet: A. D. te St. Lau rens f 15 of 15 d. Als schipper een Rijkskanaal bevaren de niet zorgen dat de naam van den schipper op het schip vermeld is: W. de B. te Rotterdam gedom, f 5 of 5 d. Als schipper bij het naderen van een brug de vaart van het vaartuig niet tij dig verminderen en zonder toestemming van een Ambtenaar van den Waterstaai ankeren binnen 50 M. uit een brug: L. B. V. gedom. te Schiebroek f 10 en f 1 of 10 en 1 d. h. Over de sluisdeuren loopen, voordat zij geheel gesloten zijn: J. 't G. te Terneu- zen gedom. f 2 of 2 d. h. Te Vlissingen voorwerpen langs de huizen te koop aanbieden: A. G. de J. te Nijmegen f 3 of 3 d. h. Te Goes op openbare plaatsen wateren: P. M. te Goes f 5 of 3 d. h. Te Wolphaartsdijk voorwerpen aan de huizen te koop aanbieden: J. K. te Gro ningen gedom. f 3 of 3 d. h. Te Wolphaartsdijk zonder vergunning van B. en W. inzameling van gelden hou den: H. R. te Rotterdam f 2 of 2 d. h. Te Ierseke aan de huizen koopwaren te koop aanbieden: C. de F. te Hansweert f 5 of 5 d. h. Te Baarland den naam Gods vloekende in het openbaar gebruiken: G. J. de L. te Oudelande f 2 of 2 d. h. Te Wissenkerke zonder vergunning van B. en W. met waren venten: J. de W. te Goes f 3 of 3 d. h. Als bestuurder van een tramtrein, dien trein niet tot stilstand brengen of de snel heid van dien trein verminderen wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vor dert: J. D. te Vlissingen: Vrijspraak. Faillissementen. De arr.- rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard M. Spijkers, winkelier in kolo niale waren en galanteriën te Nieuwdorp gem. 's H. Arendskerke. Rechter-commis- saris mr A. v. d. Hoep. Curator mr Ch. R. Hugenholtz te Goes. Aandeel enzwendel. De off. van justitie bij' de rechtbank te Amster dam heeft tegen den Nederlander en den Estlander, die getracht hebben een partij valsche aandeeien H.V.A. voor f 70.000 te verkoopen, ieder 3 jaar gevangenis straf geëischt. Het maandblad voor het gezin Versche groenten voor vandaag. Menigeen zal bij het lezen van dit op schrift de opmerking maken, dat de keus al heel klein zal zijn en inderdaad blijft die beperkt tot boerekool, spruitjes, prei, veldsla, selderij en peterselie. Veldsla en prei zijn veel te weinig be kend en worden dan ook veel te weinig gebruikt. De eerste wordt rauw gegeten, is zeer gezond en, mits goed toebereid, zeer smakelijk. Wat een heerlijke groente prei gestoofd vormt, is helaas vrijwel geheel niet be kend. Ook peterselie als soepgroente verdient veel meer belangstelling dan ze nu heeft. Ze geeft aan de soep een levendigen smaak doch alleen, wanneer ze bij het opdienen rauw op het bord gestrooid wordt; ze mag niet meekoken. Gestoofde prei (4 pers.). Zes stuks prei, 3 d.L. preinat, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 eetlepel azijn, 1 thee lepel suiker, 20 gram bloem, 30 gram boter, peper, zout. Maar de prei schoon, door het buiten ste blad te verwijderen, snijd alles wat wit en geel is in halve vinger lange stukken. Wasch de prei eenige malen, daar er van binnen veel zand in zit. Zet ze op met Vs liter kokend water en 10 gram zout per L, water Kook ze gaar in M> uur. Leg ze op een vergiet en bewaar het nat voor het sausje. Smelt de boter in een pannetje, voeg de bloem toe, roer deze glad, doe er het preinat bij, voeg de azijn toe, de sui ker, een beetje peper en de Maggi's Aroma en stoof hierin de prei nog eenige minuten Preisoep (4 pers.). 2 Preien, 1 Y\ liter kokend water, 20 gram bloem, 30 gr. boter, 10 gram zout, 3 theelepers Maggi's Aroma, wat peper of nootmuskaat. Snijd de prei in stukjes, wasch ze eeni ge keeren. Zet ze op met kokend water en zout en kook ze geheel gaar in plm. uur. Roer ze dan door een vergiet of een paardeharen zeef. Smelt de boter in een pannetje, voeg de bloem toe, roer deze glad, doe er, onder roeren het doorgeroer de preinat bij en laat de soep nog eenige minuten door koken tot ze mooi gebonden is. Maak ze af met de Maggi's Aroma, de peper of wat fijngeraspte nootmuskaat. V e 1 d s I a (4 pes.). Veldsla, 1 hard gekookt ei, 2 eetlepels slaolie, 2 of 3 eet lepels azijn, 2 theelepels Maggi's Aroma, zout. Maak de veldsla schoon door de wor teltjes te verwijderen. Wasch ze daarna eenige keeren in ruim schoon water. Laat ze uitlekken op een vergiet. Knijp er daar na tusschen de handen het water uit en doe ze in een schaal. Maak het hardge kookte ei met een vork goed fijn en strooi het over de sla. Giet over de sla de olie, de azijn, het zout, en de Maggi's Aroma. Meng nu alles met 2 lepels of lepel en vork flink dooreen. Lang mengen en op het bord de veldsla nog een beetje fijn snijden. Uw kruidenier ver' strekt U dit gratis Besparing op de steenkolenrekenlng. Besparen op de steenkolenrekening, dat wil natuurlijk iedereen well In een Engelsch weekblad doet een in zender daartoe een middel aan de hand, dat volgens hem probaat gebleken is. Als we zijn raad willen opvolgen, dan vullen we een pan voor ongeveer een vierde gedeelte met water, voegen daar een klein kopje zout bij en laten het dan een goede vijf minuten koken. Dan gieten we het in een emmer, waarin asch, steen- koolgruis, groentenafval, theebladeren, koffiedik en andere afval bewaren. Het water zakt natuurlijk in dien inhoud weg en als het afgekoeld is, gieten we het heele zaakje (dus water plus afval!) over onze steenkolen. Volgens den schrijver zullen de kolen na dit „bad" veel langer mee gaan en meer warmte geven. Ook het eenvoudig overgieten der steen kolen met zout water, moet reeds een uitstekende uitwerking hebben op de kwaliteit en den levensduur van onze steenkolen. En tegen d i e moeite hoeft zeker niemand op te zien! Voedingsmiddelen bewaren. Ben stuk kaas te groot van omvang om het in de kaasstolp te bergen, legt men weg, gewikkeld in een linnen doek, die gedrenkt is in slappe pekel. Zoodra de doek droog is, bevochtigt men hem op nieuw. Heeft men uien opgedaan dan kan men die op een drogen vloer, naast elkander uitgespreid, neerleggen. Biedt het huis voor een dergelijke manier van „wegber gen" geen gelegenheid, dan kunnen ze worden bewaard in uiterst poreuze zak jes, die men in de onmiddellijke nabijheid van een open raam ophangt. Kleine porties, die men voor dage- Iijksch gebruik gaarne bij1 de hand wil hebben, kan men in een eiernetje ophan gen in de keuken, dicht bij1 het fornuis. Citroenen moeten een koel plaatsje heb ben. Is er eentje aangesneden, dan legt men hem met den doorgesneden kant naar beneden, in een schoteltje azijn. Niet alleen de schil, maar ook het sap blijft dan langen tijd bruikbaar. Enkele wenken. Om een ei, dat gekneusd is, te belet ten uit te koken, strooit men wat zout over het gekneusde gedeelte. Ook kan men een weinig azijn aan het kookwater toevoegen. Sommige huisvrouwen hebben de gewoonte om als zij pinda-kaas maken, wat sla-olie of boter aan de fijngemalen pinda's toe te voegen. Dit is echter niet noodig, wanneer men het op de volgende wijze doet. Men maalt de pinda's eerst door den notenmolen en daarna door den vleeschmolen. Zij: worden daardoor zóó fijn, dat al de olie er vanzelf uitkomt en het geheel daardoor niet alleen vetter wordt, maar ook veel geuriger en fijner van smaak is. 1 Als men schotels wil versieren met schijfjes harde eieren, is het noodig, dat deze zuiver zijn. Om dat te verkrijgen, moet men eerst het mes in koud water nat maken. Bak spiegeleieren niet te lang en haal ze uit de pan voordat het eiwit hard is geworden. Als het eiwit hoornachtig is, heeft het alle voedsel verloren en is slecht verteerbaar geworden. - Wie zijn ruiten graag lang schoon houdt, moet het eens probeeren om ze met petroleum af te nemen. Daarna na- wrijven met een linnen lap. Wit 9 sch. op: 20, 25, 29, 35, 38, 40, 41, 45 en 48, Oplossing. Wit: 29—24 38—32 48—43 35—30 20 —15 25X14 15X13. Zwart: 30X47 27X38 38X49 49X85 47X20 35X10. Oplossing probleem 390. Auteur. G, P. v. Boven, Bergen op Zoom. Stand. Zwart 9 sch. op: 4, 7, 9, 12, 13, 16, 17, 19 en 37. Wit 9 sch. op: 20, 21, 24, 26, 28, 30, 39, 43 en 47. Oplossing. Wit: 28—23 47—42 39—33 33X2 2X5. Zwart: 19X28 gedw. 37X48 gedw. 48X14, 16X27. Goede oplossingen. Ontvangen van: S. Bosselaar, S. Blaas, D. Hugense, M. Matthijsse, A. Willemse, Aagtekerke; Jan de Visser, Westkapelle; J. Daane, Zoutelande; P. Boone en A. Braamse, Nieuwdorp; D. de Hullu, Oost burg; J. Almekinders Jr., Sluis; J. Sbheele, nrs 387, 389, 390, Zaamslag. Probleem 394. Auteur: J. Daane, Zoutelande. 1 2 3 4 5 Zwart 12 sch. op: 7, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 25, 26 en dam op 49. Wit 14 sch. op: 21, 23, 27, 28, 29, 30, 32, 34, 35, 37, 40, 42, 48 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen. Febr.-problemen voor 5 Maart in te zenden aan bovenstaand adres. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Oplossing probieem 387. Auteur: G. Zwart, Zaandam. Stand. Zwart 12 sch. op:3, 5, 6, 9, 12, 20, 23, 25, 28, 30, 33 en 36. Wit 11 sch. op: 14, 16, 26, 27, 31, 34, 37, 42, 46, 48 en 50. Oplossing. Wit: 27—22 26—21 48—43 37—32 16 —11 11X4 4X7. Zwart: 36X18 30X39 39X48 48X17 28X37 20X9. Oplossing probleem 388. Auteur: G. Kerkhof, Amsterdam. Stand. Zwart 11 sch. op: 6, 7, 10, 11, 18, 20, 23/25, 28, 29 en dam op 22. Wit 15 sch. op: 16, 21, 26, 27, 31, 35, 37/40, 42, 44, 45, 48 en 49. Oplossing. Wit: 37—32 39—34 49—44 21—17 38 —33 31X42 26X19 35X4. Zwart: 28X37 22X50 50X30 11X22, 29X47 47X21 24X13. Oplossing probleem 389. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Stand. Zwart 9 sch, op: 3, 5, 7/9, 17, 18, 27 en 86. Beste Nichtjes en Neefjes! Daar jullie nog een spelletje beloofd is zal ik er hieronder nog een laten volgen. Je kunt het met z'n tweeën maar ook met meer personen spelen. Het heet vijfminutenspel, want het gaat er om wie in vijf minuten het grootst aantal plaatsnamen met dezelfde begin- letiter op kan schrijven. Speel je het met z'n tweeën dan krijgt ieder voor de naam die beiden ingevuld hebben 1 punt, en voor de overige namen 2 punten, die dan later bij elkaar opge teld worden. Met meer personen krijg je natuurlijk ook meer punten. Speel je 'het met z'd vie ren dan krijgt ieder voor de naam die allen hebben een 1. voor de naam die drie gelijk hebben een 2, die twee hebben een 3 en voor de naam die een heeft een 4. Je kunt dit ook nog anders spelen door bijv. eerst allen een rijtje op te schrijven, alles onder elkaar, stad, rivier, visch, bloem, meubel, boek enz., je kunt dit zelf wel uitbreiden, en dan achter ieder woord een naam met dezelfde beginletter bijv. met een a, Aals, Aa, aal, aster. Jullie gaat het maar eens probeeren, het is tevens een leerzaam spel. Denken jullie allen er aan, dat het weer de laatste prijsraadsels zijn, dus vóór Don derdag de oplossing inzenden, ook van de vorige prijsraadsels als dat nog niet gebeurd is. Als extra prijs hebben we deze keer een verkeersganzebord van de Shell, waar van ik een aantal exemplaren ontving. Nu gaan we eerst maar aan de raadsels beginnen, de vierde prijsraadsels dus. I. Voor de grooteren. Het geheel bestaat uit 54 letters, j 43. 9. 34. 38. 17. 50. 11. 47. 27. 43. is heel oud geworden. Een 8. 44. 10. 46. 4. 41. 31. 17. 43. is een verzameling gedroogde planten. Veel boeken hebben vooraf een 18. 5. 47. 23. 31. 35. 18. 33. 1. 7. 52. 31. 37. 4. en 16. 11. 54. 53. 24. zijn steeds met elkaar in 6. 21. 28. 48. 30. I 25. 23. 47. 27. 42. 5. is een meisjesnaam. Een 6. 45. 29. 32. 3. is een straat. 14. 39. 51. 9. 43. 46. 36. 13. is een winter maand. Een 13. 15. 26. 49. 40. 10. 2. bezit schepen. Een storm kan veel 50. 19. 20. 12. 22. 26. veroorzaken, II. Voor de kleineren. Het geheel bestaat uit 37 letters. 15. 36. 32. 5. 34. 17. 27. 22 moet te nakomen. Een 16. 27. 37, 7 is een vogel. 4. 19. 33. 8. 23. 36 is een plaats in Z. Vlaanderen. is een plaats in N.-Bra- bant. 29. 24. 13. 26. 6. 3. 9 is een groot getal. Welk dier 30. 32. 21. 11. 35? 14. 35. 2. 18. 20. 14 is altijd. Allen hartelijk gegroet van TANTE DOLLIE. RU EN ZIJN VRIEND. XXV. Ren groote "'erandering, In ilde vaart wem Daan weggerend uyi!" net boschje en had daar in allerijl kleeren aangeschoten. Of alles wel etj es zat, daar lette hij dezen keer niet op en z'n das en kousen stopte hij zoo maar in z'n zak; gauw, gauw maar, echidhting koek hij om zich heen, en toen naar huis. Daan reed zoo 'hard hij kon; als hij eerst maar thuis was hier van daan. Z'n fiets, die 'hij tegen het schuurtje smeet, viel 'kletterend terug, maar Daan was de gang al ingdhold, de trap op naar boven. Buiten adem viel hij in z'n kamertje op een stoel neer, hij rilde ondanks de warmte. Hoe zou het nu bij het meertje zijn o, als Ru eens.dan was 'het zijn schuld. Had hij nu vanmiddag maar niets tegen Hein gezegd, maar nu wist iedereen het natuurlijk, Dries ook al en ze zouden hei ook wel aan den bier vertellen, die vroeg natuurlijk wat er geheurd was. Al een 'heele poos zat Daan daar, toen hij op z'n klokje keek. Hé, pas kwart over vier, zoo vroeg nog en het leek wel of de middag al zoo heel lang ihad geduurd. Wat zou hij nu gaan doen, z'n huis werk maken? Nee. daar had hij heelemaal geen zin in; weet je wat hij zou maar een leerboek nemen en dan in den tuin gaan zitten. Meteen werd er beneden geheld, Daan kromp ineen van schrik, zie je wel, daar had je het al, o het was vast de boer, of misschien Ru's vader. Vlug deed Daan de deur op een kiertje open en bleef doodstil staan luisteren; de keukendeur ging open, daar kwam het meisje al, stil eens, ja Daan hoorde een mannenstem, maar wat er gezegd werd kon hij niet verstaan en toen'ging de deur dicht en het meisje weer naar binnen. Daan zuchtte er van. Gelukkig, dat was niets, nu meteen maar naar 'be neden. In 'het rozenprieel, waar het tamelijk koel was, zat mevrouw met een hand werkje. „Zoo Daan, ben je daar, waarom kwam je niet toen ik je riep?" „Heeft u geroepen?" Daan vroeg het verwonderd, hij had er niets van ge hoord. „Ja, toen jij je fiets zoo1 zacht neer zette", lachte moeder, „zou je haar maar niet eens op gaan rapen?" Daan 'had. zich boven netjes opgeknapt en er was niets meer van te merken, dat hij' zoo overhaast was weggevlucht. „Prettig gespeeld?" Daan schrok. „Ja moe, maar het is zoo warm, ik kom nu hier maar zitten, 't is hier tenminste lekker." Daan sloeg het boek zoo maar ergens open; loeren deed hij toch niet. „Wie weet, misschien viel het toc'h nog wel mee, de boer 'had hem vast niet gezien, dat was haast wel zeker, maar als hij dan weer aan het akelige gezicht van Ru dacht, o dan kreeg hij het zoo benauwd Waarom had 'hij het ook gedaan? Maar dan dacht hij er meteen weer met wre.el aan, dat Ru niet mee wou, dat kon hij niet uitstaan. 's Avonds ging Daan weer naar boven, waar het nu lekker koel was. Achter uit z'n kastje zocht hij' een boek, twee had hij er nog. Eigenlijk moest hij nog som men maken, maar daar kon 'hij nu toch z'n gedachten niet bijhouden. Hij had veel zin om nog een eindje om te fietsen, maar dat durfde hij toch niet goed. Weldra was Daan zoo verdiept in het verhaal, dat hij opvloog toen er weer ge beld werd. En nu was 'het wél zoo, hij herkende direct de stem van den boer. Of meneer thuis was, vroeg hij, ja, dat was vast over vanmiddag. Wat moest Daan nu begin nen? Wegloopen, maar dal zou niet hel pen, de boer vertelde toch alles, de jon gens hadden natuurlijk gezegd, dat het zijn schuld was; bah, wat een flauwerds- Het duurde maar heel even, toen vader hem riep, kort en boos klonk zijn stem. Met het boek, zonder dat hij. het wist, in z'n handen geklemd, ging Daan de trap af en kwam de kamer binnen. en dan zeggen ze nog, dat er overal wel eens iemand verdrinkt". De schrik sloeg Daan, die juist de laat ste woorden van den boer 'had opgevan gen, om het hart. „Maar zoo heb ik het niet bedoeld, va der, heusch niet, 't was alleen maar om te plagen!" „Wat, om te plagen?" stoof de boer op, „dus je wou me plagen, aap van een jon gen; het is mooi hoor!" „Nee, u niet, maar Ru; hij wou niet mee gaan zwemmen en toen de andere jongens weg waren heb ik net gedaan of ik me niet meer boven water kon houden en toen is Ru er toch ingesprongen, en toen hij vlak bij de kant kwam werd hij niet goed en heb ik hem uit het water ge trokken. „Zoo was het dat, daar hebben ze me anders niets van verteld; daarom liep je natuurlijk zoo hard weg toen ik er aan kwam; ik begreep er ook al niets van 1 ce die jongen van den dominee zoo nat *am, maar dat het zoo in elkaar zat at hebben die jongens niet gezegd. Ik heb ze ook maar gauw naar huis ge stuurd; die jongen met z'n natte kleeren zou nog een ziekte er van krijgen." „Maar.... is Ru dan niet.... ver dronken?" Daan fluisterde; hij durfde het laatste haast niet uitspresen. „Wat zeg je; dacht je dat? Nee, zoo erg is het gelukkig nog niet. Liep je daarom zoo hard wegl Ja de oude man heeft nog goede oogen, ik zag je wel gaan hoor." Uitg.: N.V. I Emergo" ter e Bureaux Postchèi Bijkantoor J. J. FANC Directeur-! STATIST FINAf In de dooi de Statistiek de gemeentel onlangs is ve deelte in heel bijzonderhede meentebelasti Zonder de te belastingei brengst van t i n g e n tezi lioen en met gestorte bela: laats tgenoeun deel van de z lioen, van de het inkomen lioen en van milMoen. Bij vergelij overeenkomst ren blijkt duic nomisc'he cri: gemeenten, te is uit de ver! centen en uit neele en genie hooger genun laatste jaren. Hoe belang tributies d r ij v e n noj tere gemeente: de groep gem ners deze opl der bevolking lastingen teze per 'hoofd op'! ten tezamen v andere, nl. re Een aantal der medegede ingestelde gei gen, die de g< ter vervangin telijike inkoms der zaak is de 75 pet der si en secretaris t voor de kleint lang dan voor keering uit di met de uitgav ■wijs en armen der gemeentel juist voor de is dan voor d< eerstgenoemdt f 2.18 voor de ten tot f 0.01 gemeenten, te: ring een omgt wel van f 5.65 gemeenten tot grootste geme Voor elke g catie vermeld, het gemeentel bedragen 'die j uitgekeerd Ov fonds f 6.6 mi ondanks de ir keering per meer uitgekee het fonds ges welke tekorte: rijks schatkist Tegenover 131 1933 f 10.9 mi keerd dan 'de gestorte belasi ten, die over c lioen meer kr Betreffende 1933/1934 en per inwoner t aan het slot bijzondebhede blijkt, dat de jaar van veel over de beid 1934/1935 on geen korting, de hoogste k \ond. Kerk Meer dan belijdeniskerk zfjn door dei schop Coch to veroordeeld, matige Duits( hadden gespri Verscheiden verband hieri kende voorvec minee Amelii functie onthev der belijdenis! dant Hahn, ei zijn ambt aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6